WAT IEDER MOET WETEN het GOUDEN WAAGSTUK Tweeduizend jaar oude mummie gevonden Financiën en Economie Midd UW PUZZLE WIE I NA een poosje werd hij weer weggehaald, ge lukkig. Zou ik nu toch nog in de pan komen? dacht de Van de wachtgeld- en ri™ moaeliik in aantafte houd, werkloosheidsverzekering RADIO, In Denemarken HET VERHAAL VAN DE AARDAPPEL BEURSOVERZICHT voor vandaag Ouderdom komt met gebreken... door T. S. Fletcher Part Volenda Schager Grassho Limmen VVW-2 eerste pr tweede p en drie c I PAGINA 4 WOENSDAG 30 APRIL 1952 Maandagmiddag is het toestel, waarmede Koningin Juliana en Prins Bernhard terugvlogen naar Nederland, op Schiphol geland. Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Margriet waren ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig. De eerste begroeting was voor Haar dochters. FAMILIE GRIFFIOEN IN NEW YORK NEW YORK. Blijkens een bericht in de New York Times van 25 April is de emigranten familie Griffioen, bestaande uit man, vrouw, 17 eigen kinderen, een aangenomen kind en een schoonzoon, de 24ste dezer te New York aangekomen. Vandaar gaat de reis naar Van couver. De eindbestemming van het gezin, waar Griffioen een farm van 16 hectare zal gaan ex ploiteren. De hele reis van Utrecht naar Canada kost 7.500 dollar. WIJZIGING OPLEIDING DIPLOMA ZIEKEN VERPLEGING Er zijn enkele wijzigingen ge bracht in de Opleidingsbesdhik- king voor het diploina A zieken- huisverpleging. De indeling van de erkende Opleidingsinrichtingen is teruggebracht van 4 tot 2 cate gorieën, terwijl voortaan bij ue erkenning ook rekening zal wor den gehouden met de inrichting en outillage. De examenleeftijd is van 23 tot 22 jaar verlaagd, ter wijl onder beperkende voorwaar den zelfs examen op 21-jarige leeftijd mogelijk is geworden. wensen deze wachtdagen zo m De wachtgeld- en werkloosheidsverzekering is een nieuw en voor de velen, die erbij betrokken zijn, nog onbekend begrip. Het geven van voorlichting op dit punt is dan ook geen luxe en met name de K.A.B. organiseert in de maanden, die nog voor de datum van inwerking-treden van de wet 1 Juli a.s. resten, op tal van plaatsen avonden, waar deze jonge verzeke ring eens uit de doeken wordt gedaan. Wij woonden diezer dagen in niet kostwinners en 60 pet. voor Hoorn zo'n voorlichtingsavond bij en troffen daar een inleider, de heer N. Colenberg te Utrecht die kort en duidelijk vertelde waar het om ging. Hierom n.l.: dat ieder, die op of na 1 Juli a.s. als werknemer buiten eigen schuld werkloos wordt en gedu rende een bepaalde periode werk zaam is gewoest. in aanmerking komt voor een uitkering ofwel uit het wachtgeldfonds, ofwel uit 't werkloosheidsfonds. Dat zijn twee verschillende dingen, die goed gescheiden moeten worden ge houden, hoewel de uitkeringen in de beginperiode van de inwerking treding nagenoeg gelijk zijn: 80 pet. van het loon. dat men bij werkzaam-zijn in dezelfde be drijfstak als waarin men laatste lijk werkte, zou kunnen verdie nen, voor gehuwden en kostwin ners, 70 pet. voor ongehuwden, PROGRAMMA DONDERDAG 1 MEI 1952 HILVERSUM I, 402 m. 700 Kro. 10.00 Ncrv, 11.00 Kro, 14.00—24.00 Ncrv. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muz.; 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.mu- ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.- muziek. Ncrv 10.00 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst. Kro: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muz.; 11.50 ,Als de Ziele luistert", cau serie; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Vocaal ensemble. (Intermezzo: Voor de plattelands vrouw). Ncrv: 14.00 Verbondsdag van het meisjesverbond C.J.V.F.; 14.30 Gram.muz.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.muz.; 15.30 Alt en bas; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.muz.; 16.40 Viola da gamba en clavecimbel; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Metropole orkest m. m. v. solist; 18.00 Nieuws; 18.15 Harmonie-orkest; 1840 „Op de Stelling"; 18.50 Gram.muz.; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pasto raal antwoord; 19.20 Gram.muz.; 19.30 Commentaar familiecompe titie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Gev. programma. (21.0021.35 Fami liecompetitie); 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuz.; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 u. Nieuws en SOS-berichten; 23.15 24.00 Concertgebouworkest en solist. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20— 24.00 Vara. Vara: 7.00 Opening van het 1- Mei-programma; 7.20 Nieuws; 7.35 Orgelspel; 8.00 Opening van het 1 Mei-programma; 8.20 Nieuws en weerberichten; 8.35 Kamerkoor; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.20 1 Mei programma voor de vrouw. VPRO 10.00 „Voor de oude dag", cau serie; 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Pro gramma gewijd aan C. S. Ada- ma van. Scheltema; 11.10 Gramo foonmuziek; 11.35 Viool en pia no; 12.00 Voordracht; 12.15 Inter nationale Socialistische liederen; 12.50 „Vrijheid en Vrede", toe spraak; 13.00 Nieuws; 13.15 Volks dansen en -muziek; 13.40 Orgel en zang; 14.00 „1 Mei-bijeen komst in het Gooi"; 14.30 Om roeporkest; 14.45 Gramofoonmu ziek; 15.20 „Jean Jaurès", klank beeld; 16.15 Voor de jeugd; 16.45 Dansmuziek; 17.15 Regeringsuit zending: H. J. de Breu: „De ont wikkeling van, het Socialisme in Indonesië'; 17.30 „Ontwaakt", de- clamatorium; 18.00 Nieuws; 18.15 Promenade-orkest; 18.40 „Onze verantwoordelijkheid" toespra ken; 19.10 Pianorecital: 19.40 1 Mei-viering in Berlijn, Wenen en Brussel; 20.00 Nieuws; 20.05 1 Mei viering te Winterswijk: 21.30 Ca baret; 22.00 Omroeporkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto: 23.2024.00 1 Mei viering in Berlijn, Wenen en Brussel. TELEVISIE-PROGRAMMA DONDERDAG 1 MEI 1952 VARA: 19.00 uur 1-Mei-toespraak. De Meiboom. „Slaaf geboornen ont waakt ontwaakt", tele visiespel^ De 1-Mei-viering in Oost en West-Europa. 1. 2. 3. 4. kinderen in gezinsverband. Die 80 pet. met een maximum van zestien gulden per dag. In het begin van de fondsvor ming dus onmiddellijk na 1 Juli a.s. zijn de uitkeringen uit beide fondsen dus nagenoeg gelijk In principe en dus uit te wer ken op de lange duur geldt dat de genoemde percentages voor de wachtgelduitkering m i- n i m u m-bedrag^n zijn, waar boven de bedrijfsverenigingen, die de uitkeringen regelen, uit kunnen gaan. Voor de werkloos heidsuitkering staan de percen tages vast. Voor wie. Wie komen er in aanmerking voor wachtgelduitkering? Werk nemers die op of na 1 Juli a.s. buiten eigen schuld zonder werk raken en die in de periode van 12 maanden voorafgaande aan de datum van werkloos-raken 156 dagen in één en dezelfde bedrijfs tak werkzaam waren. Die 156 da gen hoeven niet aanééngesloten zijn geweest en evenmin hoeft men al die dagen bij dezelfde werkgever werkzaam te zijn ge weest: het gaat om dezelfde be drijfstak, waarvan er in dit ver band 26 hestaan. Wie niet aan die 156 dagen toekomt, valt dan in de werkloosheidsverzekering; hij moet echter 78 dagen hebben ge werkt in de voorafgaande periode van 12 maanden. De werkloosheidsaangifte moet binnen 24 uur na het ingaan van de werkloosheid geschieden op 'n daartoe bestemd formulier, door de bedrijfsvereniging beschikbaar gesteld. De uitvoering van de ver zekering is n.l. in handen gelegd van de bedrijfsvereniging. Van de beslissing van de bedrijfsvereni ging kan men in beroep gaan bij het scheidsgerecht van de be drijfsvereniging en in laatste in stantie bii de Centrale Raad van Beroep. Uiteraard zijn het de vak organisaties, die hierbij de onmis bare voorlichting geven. De be drijfsvereniging kan wachtdagen vaststellen voor de wachtgelduit kering: de vakorganisaties echter die de hejft van het bestuur der bedrijfsverenigingen uitmaken. ring mogelijk in aantal te houden en zo mogelijk geheel te laten verdwijnen. Wachtgeld wordt gedurende 48 dagen uitgekeerd maar de be drijfsverenigingen kunnen de uit kering langer dan 48 dagen ver strekken. Wie uitgetrokken raakt in de wachtgeldverzekering komt voor werkloosheidsuitkering in aanmerking en wel gedurende 78 dagen- Men krijgt dus gedurende minstens 126 dagen uitkering. Wie daarna nog niet aan he+ werk is kunnen gaan, krijgt een uitke ring van de Sociale Dienst hetgeen heel iets anders is dan de vroegere „steun''. Wie tevoren korter werkzaam was dan de voorgeschreven 156 dagen, krijgt naar evenredigheid gedurende 'n kortere periode uitkering. De premie De premie voor de wachtgeld verzekering is verschillend voor iedere bedrijfstak. B.v. voor vaste landarbeiders lpct., voor losse landarbeiders (voorlopig nog) 10 pet., voor de bouwvakken 4)i pet- voor de textielnijverheid 2pct., voor de metaalbewerkers 2.6 pet. voor de transportarbeiders, bak kers- en slagerspersoneel, zuivel industrie 2pct„ voor de visserij 3pct. en voor de tabaksverwer kers 1.2pct. Het bedrijfsleven brengt de premie op voor de wachtgeldver zekering. Werkgevers en werk nemers betalen ieder de helft. De premie voor de werkloosheidsver zekering wordt voor de helft door het Rijk en voor de andere helft door werkgevers en werknemers (ieder 1/4 opgebracht). De pre mie bedraagt 2-8 pet. en is over de gehele linie hetzelfde. Momenteel is bij de regering 'n advies van de Sociaal-Economische Raad in behandeling, dat voor stelt over het premiegedeelte, dat door de werncmers wordt opge bracht, looncompensatie te ver lenen. Dat zou betekenen, dat de nieuwe verzekering geheel door de werkgevers zou worden be taald. Een beslissing wordt vóór de verkiezingen verwacht. De nieuwe verzekering is ge baseerd op de band, die tussen werknemer en bedrijf bestaat. De vastheid van deze band be paalt de aard van deze verzeke ring: wachtgeldverzekering bij 'n nauwe binding, werkloosheids verzekering bij een losser con tact. Ieder wordt verplicht bij te dragen in het risico van de ander. Zo is de nieuwe verzekering op nieuw een bekroning van 't stre ven der arbeiders-organisaties naar de verwezenlijking van de solidariteitsgedaohte. Een streven, waaraan door de Minister open- liik hulde is gebracht KOPENHAGEN Het stoffelijk overschot van een roodharige man van in de twintig, die vermoedelijk ruim 2000 jaar geleden opgehangen werd, is dezer dagen vrijwel ongeschonden opge graven. Professor P. V. Glob, de Deense archaeoloog van inter nationale roep, noemde de vondst een „sensatie". Hij zei, dat de man afkomstig was uit het ijzeren tijdperk, toen het offeren van jongemannen heel gewoon was. HET was een mooie dag in de Paasvacantie. Jan en Kees zaten lekker in de zon, achter in de tuin. En nu denk je misschien, dat ze fijn aan het luieren wa ren? Mis hoor, ze waren juist heel ijverig. Jan en Kees schilden de aardap pels voor het middageten. „Om moeder te verrassen" had Jan gezegd, „straks, als ze thuis komt, staan de piepers al op het vuur". „Dan zijn we al klaar," was het antwoord van Kees geweest, „dat kan best". Jan en Kees schilden wat ze konden, maar op eens hield Kees even öp. „Kijk eens wat ik hier heb" zei hij, terwijl hij een reus van een aardappel omhoog hield, „daar kun je een mannetje van maken". Jan knikte. Het was een pracht aardappel, heel groot en rond en met een klein knolletje er boven Dp. Dat zou het hoofd moe ten zijn. „Ik schil hem ver der af" besliste Kees, „en dan houd ik hem apart. We kunnen er pret mee heb ben". Zo gebeurde het en de longens waren heel tevre den toen de grappige aard appel geschild en wel in bet gras lag. Maarde aardappel zelf vond het he lemaal niet leuk. „Waarom zit ik niet bij de anderen in de pan met water?" vroeg hij verontwaardigd, „daar hoor ik toch zeker thuis? Ben ik een geschil de aardappel of ben ik het niet?" Er was niemand, die op deze vragen antwoord de. De grassprieten zwe gen, de viooltjes keken stil voor zich uit en een dikke rups op een mals plantje had het veel te druk met eten. Misschien had ze ook heus niet ge weten, hoe het kwam, dat de aardappel daar zo alleen in het gras moest liggen. Onze aardappel werd er verdrietig van en keek met heimwee naar zijn hroer- tjes en zusjes, die zo wild in de pan met water spat ten, dat de druppels om hoog vlogen. wel kunnen klimmen, dacht de aardappel en ja hoor, even later klom hij de grote pan al op. Met zijn handen tilde hij het dek sel omhoog en toen ging er een gejuich op onder in de pan. „Hoera!" riepen alle aardappels, „ben jij daar? Kom ook hier, dan zijn we weer allemaal bij elkaar. Het is hier zp ge zellig." De aardappel liet het zich geen twee keer zeggen en dook omlaag, het water in. Maar och, wat viel dat aardappel. Nee, er gebeur de heel iets anders. De twee jongens gaven hem armpjes en beentjes van lucifers. „Schitterend is ie!" riep Kees en ook Jan was trots op de aardappel man. „We zetten hem zo lang op het aanrecht" zei hij, „wat zal moeder la chen, als ze thuis komt". Voldaan liepen de jongens even later de keuken uit. De aardappels waren al opgezet en nu was het maar afwachten, tot moe der zou komen. Het was stil ir, de keu ken, maar niet lang. „Psst" riep de aardappel, „psst", Hij probeerde zijn broer tjes en zusjes te roepen, die in de pan zaten, maar hij kreeg geen antwoord. „Ze horen me niet" zei hij teleurgesteld, „zou ik maar naar hen toe gaan?" Hij schoof zijn beentjes van lucifershout naar voren en probeerde te lopen, dat ging best! Nu zal ik ook tegen! Hij was vergeten, dat hij eigenlijk geen ge wone aardappel meer was, maar een mannetje, een mannetje, dat niet zwem men kon! Hij spartelde met zijn nieuwe armen en be nen en riep: „help, help, ik ga onder. Wat zit er een boel water in de pan! „Dat geeft toch niet?" vroegen de broertjes en zusjes, „daar kun je toch zeker wel tegen? Kom rus tig op de bodem zitten". Dat was wel het laatste, wat onze aardappel wilde. Hij moest zijn hoofd boven water houden! Omdat hij tenslotte moe werd van het spartelen, ging hij maar op een paar anderen staan. „Au au!" hoorde je toen in de pan, „au, pas toch op!" De aardappel was ont moedigd. „Ik zal er maar weer uitgaan zei hij zacht jes, „hier deug ik toch niet meer". Hij probeerde tegen de wand van de pan op te klauteren, doch dat wilden de anderen toch ook weer niet. „Kom maar hier, kom maar terug" rie pen ze. „We zoeken wel een goed plaatsje voor je". De aardappel klom echter verder. „Dat wordt toch niets" zei hij, maar opeens werd hij aan zijn benen getrokken. Hij gleed terug en voor hij weer verder kon, hadden alle broertjes en zusjes hem beet. Ze pak ten hem stevig bij zijn armen en benen en lieten hem niet meer gaan. „Laat los, laat los" smeekte de aardappel, terwijl hij ruk te en spartelde. En toen.... toen ging er ook iets los, maar weet je wat dat was? Een beentje, nog een been tje, een arm en nog een armpje. De aardappel kreeg een heerlijk gevoel over zich en je raadt zeker wel, hoe dat kwam? Hij was geen aardappelmannetje meer! „Hoera"! riepen de broertjes en zusjes, „nu ben je weer net zo als wij, een fijne, doodgewone aardappel." De aardappel straalde. „En ik voel me stukken beter" voegde hij hier aan toe, „ik kan weer rustig onder water liggen, ik ben zo lekker als een vis in de vijver". „Daar gaan we op feesten" besloten de broer tjes en zusjes, en meteen begonnen ze vrolijk te zin gen. „Goudgele aardappels dat zijn wij, we komen re gelrecht uit de klei!" riepen ze. Dat was het aardappel lied, dat alleen de aardap pels kennen. De mensen begrijpen er niets van. Die zeggen alleen zodra er er gens aardappels zingen; „de aardappels beginnen te pruttelen, ze gaan koken..." Het stoffelijk overschot werd gevonden tijdens opgravingen, die geleerden van een museum in Aarhus (Jutland) op een hei de bij Sikleborg uitvoerden. Het stoffelijk overschot van de man werd door professor Glob voor verder onderzoek naar Aarhus overgebracht. Archaeologen verklaarden, dat 's mans huid en spieren vrijwel intact waren. Zelfs de rode baardstoppels op zijn kin en het vuil onder ziin nagels zijn nog even duidelijk te zien als toen hii begraven werd. De archaeologen schatten, dat de man goed 20 jaar geweest moet ziin. Hii werd vermoedelijk opgehangen als een offer voor een heidense godin van de vruchtbaarheid. Na de plechtig heid werd 't stoffelijk overschot hoogstwaarschijnlijk van zijn kleren ontdaan en op de heide ter aarde besteld. „Het was een buitengewone eer voor de godin van de vruchtbaarheid geofferd te wor den". zei professor Glob, „en de uitverkoren jonge man werd ge woonlijk door ophanging om het leven gebracht". Het lichaam is geconserveerd door de beschermende hoedanig heden van de vochtige aarde rondom. Bij vroegere opgravingen in dit veengebied is gebleken, dat het in het ijzeren tijdperk een offerplaats geweest moet zijn. Men acht het waarschijnlijk, dat nog meer lijken gevonden zul len worden. IETS MEER WEERSTAND TER BEURZE AMSTERDAM 29 April Voor het eerst sinds geruime tijd bood de Beurs wat meer weerstand en met name Philips en enkele cul tures waren bij opening enige punten hoger. De beurs was ech ter geneigd dit meer toe te schrij ven aan de dekkingsaankopen, dan dat men van een algemeen herstel durfde spreken. Nieuwe Philips haalde het verlies van gisteTon aanvankelijk geheel in en steeg vier punten tot 138 Toen olies en Unilever echter be neden de noteringen van gisteren bleven, volgde hier tegen slot 'n lichte reactie tot 137%. Unilever gold 166 3/4 (168) en Kon. Olie 275 (275 3/4). AKU, die gisteren aanvankelijk geadviseerd werd op 128, doch togen slot verhan deld werd op 130. kwam vandaag op de adviesprijs van gisteren terug. Voor het overige bleef de ind'ustriemarkt volkomen ver waarloosd. De incourante papie ren waren nauwelijks prijshou dend. kleine verliezen kwamen wel voor, doch nergens namen deze grote -proporties aan. De cultuurafdeling opende voor de leidende soorten eveneens vrij vast. Amsterdam rubber b.v. steeg van 77% tot 81. doch toen de weerstand in het verdere verloop der markt minder werd, liep de koers weer achteruit tot 79 1/4. Deli mji <jrie punten hoger op 69 doch tegen slot werd nauwelijks 68 betaald. HVA bleef vrijwel in één doen met gisteren. De scheep vaartmarkt trok slechts weinig belangstelling. Hoewel de onder grond hier niet ongunstig was, weken de noteringen slechts wei nig af van gisteren. De stemming was prijshoudend. DE PORCELEYNE FLES 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van commissarissen en di rectie van de N.V. Koninklijke Delf tsch-Aardewerkfabriek „De Porcelevne Fles") te Delft, aan de op 27 Mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aan deelhouders een voorstel te doen tot uitkering van 7% dividend over het jaar 1951. OBLIGATIELENING EINDHOVEN Na een bespreking in geheime vergadering heeft de gemeente raad van Eindhoven besloten tot de uitgifte van een obligatie lening van 2.500.000 gulden zo mogelijk te verhogen tot 5 mil- lioen tegen een rente van 4 percent bii een koers van 100 percent en met een looptijd van 30 jaren. DE DUITSE INVOER UIT NEDERLAND EN INDONESIë De invoercommissie van Duits land heeft Dinsdag toestemming verleend voor de invoer van wollen garens tot een bedrag van 4 millioen D.M. uit Neder land. Verder werden nog 3.41 millioen D.M. beschikbaar voor de invoer van een aantal andere Nederlandse producten. Uit Indonesië mogen grond stoffen voor oliefabrieken en margarinefabriek ingevoerd wor den tot een bedrag van 20 mil lioen D.M. ONDERNEMING „SOEKOWONO" In de vergadering van aandeel houders der N.V. Landbouw Maatschappij „Soekowono" deel de de directie desgevraagd mede, dat de kwantiteit van de oogst 1951/1952 iets groter uitvalt dan vorig jaar. Over de prijzen tast zij echter volkomen in het duis ter. Voor de goede tabak zal de prijs wel behoorlijk worden, doch de mindere soorten zullen niet veel opbrengen, net als vorig jaar. De kopers zijn critischer geworden. Op de tabaksmarkt is de situatie hetzelfde als overal elders, er heerst wel vraag, maar de koopkracht moet t.z.t. blijken. Van de tegenwoordige oogst, die op ca. 3000 pakken wordt ge schat zijn inmiddels 2680 pakken verscheept, het eerste schip is binnen. Op 6 Juni a.s. wordt de eerste Java-tabaksmschrijvinig gehouden. Besloten is f260.000 van de di vidend-reserve aan te wenden voor de uitreiking van f250 bo nusaandelen per f1000 uitstaand aandeel en een belasting dividend van 6% pet te declareren. De hiermede verband houdende sta tutenwijziging kon niet worden aangenomen, daar het vereiste quorum ontbrak. Op 20 Mei a.s. zal een tweede vergadering wor den belegd. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT N.V. Blijken^ het verslag over 1951 van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant N.V. te Rotterdam bedraagt het brutosaldo der bedriifsreke- ning over 1951 f537.833. Voor af schrijvingen op basis van aan schaffingswaarde is nodig f190.474, waarna resteert een nettosaldo van de bedriifsreke- ning. groot f347.858. Na aftrek van de verschuldigde vennootsehapSbelasitinig en toe voeging van het over 1950 ont vangen dividend van Het Vader land is ter verdeling beschikbaar een netto-winstsaldo van f200.152. Er wordt een dividend voor gesteld van 7% (tegen 6% in het vorig jaar), voorts wordt voor gesteld te bestemmen voor extra afschrijvingen op machinerieën en gebouwen f30.000 en het over blijvende bedrag ad f17.673 toe te voegen aan het bedrag, be schikbaar voor personeel, waar door dit stijgt tot f75.733. Wat de vermoedelijke gang van zaken in 1952 betreft meent de directie dat, ondanks de in het algemeen nog steeds stijgende onkosten een gematigd optimisme gerecht vaardigd is, in welke mening zij mede wordt gesterkt door de ad vertentie omzetten bereikt over de eerste maanden van dit jaar. ALGEMEENE FRIESCHE GROOT-NOORDHOLLANDSCHE Blijkens de verslagen over 1951 hebben de Algemeene Friesche Levensverzekering Mij. te Leeu warden en de Groot-Noordhol- landsche van 1845 te Amsterdam, welke beide instellingen door een belangengemeenschap ziin ver bonden, in dat jaar een aanvoer van nieuwe verzekeringen gehad van f215.1 (v.j. inclusief de over genomen portefeuille van de Al gemeene Noord-Hollandsehe te Nr. 8 Horizontaal: 1. bosgeest 5. uitstekend 10. balletje papier 11. hijswerktuigen 12. Ierland 13. onbep. vnw. 14. telwoord 15. deel van een japon 16. voorzetsel 17. pl. in Noorwegen 19. vod 20. reinigingsmiddel 21. steenkoolproduct 23. koning (fr.) 24. hemellichaam 26. stofmaat 27. Ind. dakbedekking 29. Oosters praedicaat 31. laten uitlopen van touw 33. deel van het hoofd (meerv.) 34. adem halen 35. toespraak 36. tijdelijk in gebruik geven 37. deel van de voet (meenv.) Verticaal: 1. wapen 2. jongensnaam 3. steekspel 4. pl. op de Veluwe 5. groente 6. ongeluk 7. meisjesnaam 8. raadsman: leider; gids 9. niet dezelfde 11gewicht 15. groente 18. gevreesde instelling in de oorlog 19. verzachten 20. duurzaam 21. kraan 22. en andere 23. pl. in O.-Europa 24. man (Duits) 25. geld incasseren 27. behoeftige 28. deel van de voet 30. gebed 32. lidwoord 33. vreemde munt Oplossing Kruiswoordraadsel no. 7: Horizontaal: 1 In; 3. Boter- 7. Si; 9. Kerel; 10.Telen; 11. Divan; 13. Ree; 15. Erg- 16. Ort; 18 Armen; 20. Etser; 22. 'Me; 23. Om- 24. Arena; 27. Smaad; 29. Ren; 30. Gul; 32. Nne; 33. Getal; 35. Teken; 36. Aster; 38. El- 39. Stank; 40. Re Verticaal: 1. Ik; 2 Neger; 3. Bed; 4. Oliën; 5. Etage; 6. Ren; 7. Serre; 8. In: 12. vr.; 13. Radar; 14. Emmen; 16. Os man- 17. Trede; 19. Een; 21. Tom; 25. Rekel; 26. Agent; 27. Slaan; 28. Anker; 31. Ut; 33. ges; 34. LSK; 35. te; 37. Re. f Ad vertpm ti o dat wist U natuurlijk al, maar houdt U er altijd rekening mee? Denkt U er wel eens aan hoe ongezellig en weinig in spirerend het is om een dag taak te beginnen in een ka mer waar het behang door ouderdom verkleurd en vlek kerig is geworden? Het is daarom zo belangrijk dat U even de nieuwe G-B behangselcollectie doorbladert voor een minimum aan geld kunt U weer een maxi mum aan levensvreugde en zonnige sfeer in huis halen. De goede schilder/behanger zal U gaarne de G-B collectie 1952 ter inzage sturen. Haarlem f215.9) millioen. De af voer beliep f83.5 (82) millioen, zodat het verzekerde bedrag met f131.5 (133.9) millioen steeg tot f1423 millioen. Eind 1951 was bii de twee in stellingen belegd in onroerend goed f17.1 (16.4) millioen. hypo theken f48.2 (40.9) millioen, effecten f32.5 (28.5) millioen. le ningen op schuldbekentenissen f176.2 (128.9) millioen. polisbele ningen f5:6 (4.6) millioen en in „andere beleggingen" f81.7 (120.6) millioen. Van de Algemeene Friesche bedraagt de bedrijfswinst fl.880.876 (1.162.841) waarvan fl.033.214 naar de extra-reserve gaat, welke op de balans voor komt met f7.150.141. terwijl f175.000 wordt bestemd voor uit breiding kantoorgebouwen en f672.662 als winst voor verzeker den is aangewezen. Bii de Groot-Noordhollandsche wordt van de bedrijfswinst groot fl.407.034 (915.759) een bedrag van fll.925 gereserveerd voor vennootschapsbelasting en het. restant ad f1.395.109 toegevoegd aan de extra-reserve welke ulti mo 1951 fl.733.962 bedraagt. FEUILLETON 9 Hij fronste de wenkbrauwen en scheen een oplossing te zoe ken voor een raadsel, dat hem evenwel te machtig bleek. Ein delijk maakte hii met ziin beide handen een h-opeloos gebaar, d'aarmee te kennen gevend, dat hij niet in staat was de oplossing te vinden. Toen vroeg hii zich af: Wie kan dat nu gedaan hebben? Hij zag evenwel heel gauw in, dat het dwaasheid was hier in deze kamer alle mogelijke ver onderstellingen te maken. Zijn waardevolle papieren waren ver dwenen en hii twijfelde er geen ogenblik aan of de dief had hem naar „De Drie Reizigers" gevolgd en had gebruik gemaakt van de gelegenheid toen hij Waple naar de tuin vergezelde om in bewondering te geraken voor d'iens varkens en eenden. Maar hoe zou de dief de ka mer zijn binnengedrongen? De kamer van Laurence lag achter de eetkamer, die op haar beurt weer achter de grote gelagkamer gelegen was. Hii twijfelde er niet aan, of Charity was al de tijd, die hij met haar oom in de tuin had doorgebracht, in de gelagkamer geweest, want had Waple hemzelf niet gezegd dat zijn nichtje het huishouden waar nam, nu zijn eigen vrouw en dochter naar zee waren gegaan? En aangezien er ieder ogenblik natuurlijk gasten konden komen, zou Charity die gelagkamer niet verlaten hebben. Het was dus vrijwel uitgesloten, dat men ziin kamer van die kant zou ziin binnengedrongen, zonder dat het meisje er iets van gezien had. Het lag dus voor de hand, dat men door het venster was bin nengekomen. Laurence opende het raam en bekeek de venster bank en haar onmiddellijke om geving. Het was een heel ge woon schuifraam, dat hii een beetje had open gevonden bij het binnentreden van zijn ka mer. Er waren gesteven witte gordijnen, keurig netjes, recht naar beneden. In de kamer zelf was niets dat er op wees, dat de dief inderdaad door het venster naar binnen gekomen moest ziin. Laurence boog zich uit het venster en keek om zich heen. Onmiddellijk onder het venster was een heel klein bloembedje, afgezet door sierbloempjes met kleine heesters omzoomd. Daar boven. aan weerszijden van het pad, groeide hoog opgaand struikgewas, dat juist tegen die tijd heel dik in blad stond. Links van het venster liep het smalle grintpad naar een klein hekje in de heg. de afsluiting van het erf met de weg. Naar rechts liep het pad langs het gehele huis en sloeg dan om de hoek heen naar de voordeur. Daar in dat smalle laantje zou niemand kans lopen gezien te worden men kon zich veilig wanen door het dichte struik gewas. De mogelijkheid dat zo'n persoon van het huis zelf uit ge zien zou worden, was vriiwei uitgesloten. Aan die kant van het huis wa ren maar drie vensters: één van Laurence's kamer, één van de koffiekamer en één van de gelagkamer. Het venster van de slaapkamer was het dichtst bii de weg gelegen, zodat een in dringer de andere vensters niet behoefde te passeren, wilde hii in de slaapkamer klimmen. Laurence boog zich ver naar voren uit het venster en keek aandachtig naar de bloemen der de vensterbank. Het wac nog licht genoeg om +- zien. dat er absoluut geen sporen van laarzen in de zachte aarde wa ren achtergebleven, maar dat lag ook niet erg voor de hand. daar de afstand van het grint pad tot aan het venster zó klein was dat men gemakkelijk over die bloemen had kunnen heen stappen. En zo zou men ziin ka mer ook wel binnengedrongen zijn. De geheimzinnige vijand was hem naar „De Drie Reizi gers" gevolgd en had rustig ziin kans afgewacht. Laurence sloot ziin venster weer en liep door de koffie kamer naar de gelagkamer. Daar zat Waple in eer» gemakkelijke stoel, een bril op de neus. een krant in de hand en een glas eetlustwekkend vocht vóór zich op tafel. Miinheer Waple! zei Lau rence. Waple keek hem over de rand van zijn bril aan. Zou u eens een ogenblik mee willen gaan! Ik zou u graag even willen spreken. Waple hees zijn zwaar lichaam uit zijn stoel omhoog en legde zijn bril en krant op tal'el Lau rence. die ondanks alles en on der alle omstandigheden, een fijn oog bleef houden voor de humoristische ziide van een zaak. liep hee] voorzichtig op ziin te nen naar zijn eigen kamer terug, gevolgd door Waple. die zijn voorbeeld wilde volgen en even voorzichtig op ziin tenen liep als een olifant. Er is toch niets aan de hand, mijnheer, fluisterde Waple, toen zij de deur van Laurence's kajner hadden bereikt. Als u nog iets nodig heeft, zal ik Kijk fluisterde Laurence en wees met'een dramatisch gebaar naar zijn opengesneden koffer. Waple boog zich over de kof fer heen en bekeek die met stommp verbazing. Met ziin vin gers streek hij langs de gladde rand van de kleine opening. En toch duurde het nog een volle minuut, voordat de beteke nis van die vernielde koffer tot hem doordrong. Toen hii einde lijk ging beseffen wat er ge beurd moest ziin werd hii vuur rood van woede en ziin aderen zwollen zó onheilspellend, dat Laurenfe zich een beetje onge rust begon te maken. (Wordt vervolgd) Op de bestuui man te Haarl< bond werd gt gelucht en zie middenstandei politiek en ooi Het was dn. dat het de mie was geweest, me ter vergade om. zoals aang derwerp: Midc tiek, te behand ke fractieleider Kamer was eb naire zitting 1 felconferentie t hinderd aanwe waarom zijn i nomen door pa driessen. Maai de Hosson r Romme zal in Mei hetzelfde delen in de b ring te Rotterd De heer Anc inleiding met 1 vraag of het b onderwerp: Mi litiek, in een 1 sociale organ is; is met het oor Hoogwaardig E „doen aan pol organisaties ve Andriessen be vraag ontkenn* deze vergaderi: inzicht te geve KVP in de n voerde politie! organisatie ziel zin met politic door b.v. canc voor de Tweed zij wel het 1 bód overtreder haar eigen oi stelligen. Om de geve jectief te beoo: Andriessen eei van de situatie sers ons land ten. Spr. ging van de fractie gende, dat m< bestel de K maal niet de heid de ste andere fractie: toenmalige ka: nister Teuling: amendement t van het wetsc de de heffing wist te winner onderneminger Bij de dive gen heeft de pleit voor het rekening. Voi van de heffin ting bii de KVP-fractie De fractie hee ling genomen tische politiek ling van de bc De nu verdwe belasting brac' 't laadje. De 1 verdwijnen va meegeholpen, drijfswinst - t slechts 20 mil wordt met h< rekening gehc van andere v De ongewisse hebben 't onze maakt. Dat wc zendingen. Vij den voor de worden en die Eerste prijs: 1 Tweede prijs: Drie derde p GOUDSBI 2de Rozer De nieuwe op Naam: Woonplaai Adres: 1. 2. 3. Achter de volgens U Oplossing' moeten al plakken e: daarmee l Oplossing» van dit bl ELKE WOf DE NIEUW1 Voor elke Voor het juis de goede cijfc tueel door he schikbaar ges' Er wordt dentie gevoer

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4