Alkmaar's Koninginnefeest was een jubeldag voor de jeugd Negen Alkmaarse koren zongen in de Grote Kerk Vraagt eerst advies vóór gij uw zaak verkoopt! Zomerse dag verleent sfeer aan geslaagde festiviteiten Burgemeester, soldaten en kleuter van 31/2 in wandeltocht kris-kras de stad door AGENDA Koninginnedag in Maria Laach Kort stadsnieuws Streeknieuws in het kort R.K. Middenstanders bijeen Koninginnedag in Bergen S. W. ARNTZ OVERLEDEN Indonesië verzoekt uitleyering Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 1 MEI 1952 ALKMAAR Burgemeester Wytema, die evenasl het vorig jaar op Koninginnedag de kinderschaar voor het Stadhuis weer har telijk toesprak na de aubade, die we traditiegetrouw ieder jaar als een van de eerste en aardigste onderdelen van de feestvie ring op Koninginnedag mogen vermelden, heeft bij een van de andere feestelijke gelegenheden eens gezegd, dat de viering van de verjaardag van onze Landsvorstin voor de schooljeugd een mooie afsluiting betekent van het schooljaar en een blij vende herinnering vormt voor het hele leven. Misschien is de lagere schooljeugd zich daar nog niet geheel van bewust, maar een feit is toch, dat de trouw en de dankbaarheid aan Oranje, van geslacht op geslacht in ons land gegroeid en door de Ne derlandse bevolking niet onder stoelen of banken gestoken, reeds bij de jeugd merkbaar is op feestdagen van ons Koninklijk Huis. De aubade voor het stadhuis, tistermorgen om negen uur ge- ouden door de leerlingen van de lagere scholen, die o.l.v. Nico Akkerman helder en blij de feest liederen zongen, had al direct iets van het zonnige karakter, dat de jeugd eigen is en zo vaak en 'zo spontaan tot uiting kan komen. Méér nog dan het Klokgelui en de carillonbespeling, waarmee het feest geopend pleegt te worden, en ook indrukwekkender dan de reveille en de optocht door de stad, waarmee deze keer iets niet helemaal klopte. Het was allemaal even fleurig, dat drukke gedoe voor het stad huis, waar zonder veel omhaal aan mevrouw Wytema door een deputatie uit de verzamelde kin derschaar bloemen werden aan geboden en waar uit volle borst gezongen werd. En ontvankelijk bleken de kinderen ook voor het korte, treffende woord van de burgervader, die dankte voor de hulde en herinnerde aan de fees telijke thuiskomst van onze Ko ningin, die in heel ons land haar thuis heeft en van alle kinderen een beetje moeder is. Ook het trouwe Oranje-zon netje liet ons weer niet in de steek. Het zette feestend Alk maar, gepavoiseerd met honder den en honderden vlaggen, in een warme gloed. De ouderen werkzaam Deze Koninginnedag is eigen lijk een dag voor de jeugd. Op alle festiviteiten, die er te be' ieven waren, voerde zij de boven toon. En hoe goed deze jeugd feestdag mocht slagen, bleek wel uit de grote belangstelling voor alles wat er in de stad plaats vond. Jammer dat er ook voor de ouderen niet wat meer ver tier was. Een parade b.v. hebben .we in Alkmaar weer erg gemist. Maar voor de muzikale rond- gangen, die enkele muziekcorp sen reeds in de ochtend maakten, werd toch wel een, zij het be scheiden, belangstelling betoond. Overigens is de drukte in de morgenuren uiteraard niet groot, waar de meeste ouderen dan meer aandacht aan hun dagtaak dan aan het feest moesten schen ken. Schoolwedstriiden Van 10 tot 12 en van half twee tot 6 uur was het op het Ge meentelijk Sportpark een vrolijke drukte van spelende en joelende kinderen. Daar hadden de esta fettewedstrijden plaats van de Alkmaarse Lagere Meisjesscho len. De burgemeéster was een korte tijd onder de belangstel lenden. De meisjes hebben goed gelopen, al bleven de prestaties over het algemeen wel iets be neden die van verleden jaar. In afdeling A won de Wilhelmina- school in 33.4, in afdeling B de Wilhelminaschool II in 33.2 en de Vondelschool I in 33.5. Er moest viermaal vijftig meter heen en weer gelopen worden. Daarna begonnen de school- voetbalwedstrijden. De Vondel school zegevierde met 10 over de Rochdaleschool en won daar mee de wisselbeker. VGLO II won met 21 van Egmond en de Wilhelminaschool II met 61 van de Vondelschool II. Na de wed strijden kregen alle jeugdige ath- leten en voetballers een gevulde koek. De burgemeester, omringd door de heren van het Oranjecomité, reikte de prijzen uit. Vooraf had men namens de Sportcommissie het gemeentebestuur en de Alk maarse 'Politie dank gebracht voor de medewerking. De burge meester hield nog een kort toe spraakje voor de kinderen, waar bij hij hen wees op de idealisti sche achtergrond van het be oefenen der sport, het kweken van wilskracht en eendracht n samenwerking. Des middags werden de school- voetbalwedstrijden voortgezet. Het weer had daarvoor niet mooier kunnen zijn. Er heerste een sportieve geest onder de voetballers en het was dan ook geen wonder, dat deze wedstrij den, onder grote belangstelling van de medescholieren, ordelijk en meestal precies op tijd ver liepen. Er Waren drie afdelingen. In de eerste afdeling werd de RHBS kampioen, door met 41 van de Rijkskweekschool I te winnen en met 21 van de ULO Alkmaar, welke inmiddels had verloren van de Rijkskweekschool 1 met O-r-2. In de tweede afdeling werd de Ambachtsschool kampioen. Ambachtsschool I won eerst met 20 van RHBS II. ULO Bergen werd door ULO Juliana verslagen met 02 en door de Ambachtsschool met 25. Verdere uitslagen: ULO Juliana-RHBS II 1—1 RHBS II-ULO Bergen 3—0 ULO Juliana-Amb.school I 15 In'de derde afdeling werd R.K. Lyceum II kampioen. De uitslagen in deze afdeling luiden: RJi. Lyceum II-ULO Heiloo 10 ULO Alkmaar-ULO St. Joseph 1—1 R.K. Lyceum II-ULO Alkmaar II 1—1 ULO St. Joseph-ULO Heiloo 21 ULO Heiloo-ULO Alkmaar II 1—3 ULO St. Joseph-R.K. Lyceum II 2—4 Drukke wandeltocht De wandeltocht „Waarheen voert ge mij", kris-kras door de stad, trok buitengewoon veel be langstelling. Voor velen bleek de route nog onontwarbare raadsels te bevatten, maar dat deed aan de animo, die zelfs op een deel van het garnizoen oversloeg we zagen tal van soldaten ijverig wandelen niets af. De deel nemers bleken zeer gevarieerd te zijn en er was er zelfs een van drie en een half jaar! Ook raadsleden en zelfs burgemeester Wytema tippelden ijverig mee. Eerlijk gezegd leek ons deze tocht, die goed geslaagd mag, he ten, wel het meest attractieve onderdeel van het hele Oranje programma, dat in de middag en avond werd afgewerkt. Er werd door 250 personen aan de tocht deelgenomen, waarvan er ruim 200 waren, die om de in het voor uitzicht gestelde prijzen mochten meeloten, omdat zij het parcours foutloos hadden afgelegd. Uitslag wandelwedstrijd f 35.mevr. M. J. Govers- Burger, Dathenusstraat 23. f 15.Jan op de Weegh, Sta tionsstraat 49. f 5.soldaat W. Bussink, ROG- gebouw; Dieneke Schagen, Frie- seweg 46; mevr. van Urk, Jan van Galenstraat 4; Hans de Vries, Houthavenstraat 40; Gerda Dijk stra, Stuartstraat 99. f 2.50: H. de Vriend, Vermeer straat 37; J. C. Zentveld, Huig- brouwerstraat 20; L. Of man, Fnidsen 70; Jan Koster, Snaar- manslaan 137; A. C. Peters, Bloemstraat 14; M. van Sambeek, Kooymeerlaan 11; Freddy (Bink) Dupont, Nieuwesloot 115; A. Hoet, van Leeuwenhoekstraat 10; Pa tricia Houbaer, Ger. Doustraat 14; Co Klitsie, Koningsweg 84. Het populaire accordeonorkest „Vita Nova" gaf onder leiding van Alb. de Wolff op het Hof plein een volksconcert. Men mu siceerde voor een groot aantal aandachtige toehoorders; het was foed gezien in dit programma, ehalve het Wilhelmus, bekende Nederlandse volksliederen op te nemen. Vóór de muzikale pres taties heeft het aan waardering en applaus niet ontbroken. Feestend Alkmaar bij avond In de avonduren werd 't feest wat intiemer. Talloze danslustige paren bevolkten de grote zalen van het Wapen van Heemskerk en Het Gulden Vlies. Op het Hof plein kwamen één voor één de Alkmaarse muziekcorpsen een concert geven, terwijl vele hon derden mensen in carré daarom heen met plezier toeluisterden. Naast allerlei vaderlandse liede ren hracht men andere populaire muziek, telkens besloten met een muzikale rondgang door de stad. Heel de lieve, lange avond ver toonden de straten, vooral die in het centrum, een vrolijk aanzien. De etalages waren hel verlicht en al pratende en lachende lie ten de Alkmaarders de vrolijk heid en de heerlijke pracht van de avond vrij en frank door zich heenstromen. Het was laat, voor de straten hun doodse verlaten heid van het late uur der dood gewone, alledaagse dagen hadden hernomen. DONDERDAG 1 MEI BIOSCOPEN: HARMONIE: „De dokter en het meisje", 18 jaar; VICTORIA: „Robin Hood Junior", 14 jr.; CINEMA: „Geen medaille voor spionnen", 18 jaar; REX: ..Gun Crazy", 18 jaar. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen geopend: Apo theek Wanna, Ritsevoort 5 Apotheker Mej. C. Kamp- huys. KAJ-huis 8 uur: Verloof dencursus. ALKMAAR. In de Grote Kerk werd een concert gegeven door 9 Alkmaarse zangkoren. De belangstelling was zéér aanzien lijk. Dat men een grote verschei denheid van muzikale stijlen en prestaties zou te horen krijgen, lag in de opzet van deze concert avond besloten. De organist.J. A. Klug van de St. Dominicuskerk opende met een "verantwoorde vertolking van J. S. Bach's fuga in g.kl.t. Nico Akkerman's koor klassen zongen o.m. zeer zuiver „Jesus unser Trost und Leben" en het oud-Nederlandse liedje „Heer Jezus heeft een hofken", met goede contrastwerking. Het Alkmaars Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" (dir. G. Pranger) liet o.a. horen „Zum Sanctus" van Schubert, zeer ver dienstelijk uitgevoerd. Het Alkm. Chr. Gem. Koor (dir. G.. Pran ger) zong over het algemeen goed. De Dameszangvereniging „Consonant" (dir. G. Pranger) had wel eens met de zuiverheid van toon te kampen. Goede mo menten had men in „Vrouwen vredesgang" van J. Bonset. Het Chr. Gem. Koor „De Lofstem' (dr. Carel Mooijen) zong o.m. „Wachet auf, ruft uns die Stim- me" én „Gloria sei dir gesungen" van Bach; men zong over het algemeen wel zuiver, maar vrij wel zonder nuancering. Het Geref. Kerkkoor (dir. B. J. v. d. Veen) gaf o.a. een te waarderen uitvoering van Psalm 117. Het Dameskoor „Accordando (dir. Corn. Jonker) verraste het publiek met een zeer gave ver tolking van het prachtige „Vere Languores" van Lotti en fijne Schubert-romantiek in Psalm 23. Een zeer hoogstaande vocale pres tatie. De Arbeiders Zangvereniging „Stem des Volks" (dir. J. Wil- lems) voerde zuiver uit „Waar dat men zich al keert of wendt en het veel gezongen „Ecce, quo modo moritur". De Gez. Alkm- R.K. Kerkkoren zongen deze keer o.l.v. dir. C, Hof van het Laurentiüskoor. Men had zich gekozen ..Cantate Do mino" 'van J. Hassler én „Jubi late" van Aublinger. Men zong deze stukken beschaafd en met bezielde voordracht. Door alle koren werd nog ge zamenlijk gezongen, o.l.v. Carel Mooijen, ''het Nederlandse lied „Gelukkig is het land". Tot besluit werden door alle aanwezigen staande 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. De tijdsduur was voor een kerkcöncert wel iets te lang. Misschien kan men zich in de toekomst enigszins beperken. W. SCHREURS. ALKMAAR. De herdenking die ieder jaar bij het monument voor de gevallenen in de Wilhel- minalaan wordt gehouden' heeft deze keer een wat officiëler as? peet door de erewacht van mili tairen, die Zaterdagavond bij t monument zal worden opgesteld. Padvindsters zullen de bloemen in ontvangst nemen, om aan de voeten van het monument neer te leggen. Om acht uur worder» weer 2 minuten stilte in acht genomen, welke tijd zal worden aangege ven door de straatverlichting, die word't ontstoken. Zoals gemeld, hedenavond in de Cinema Americain 'n spe ciaal filmprogramma, met de film „Manon", in de nieuwe cy clus „Grote Herinneringen"- Onze stadgenoot, de dans- leraar Jac Smit, gaat met 'n uit nodiging van de BBC in de zak naar Londen. Hij zal er 5000 col- ga's ontmoeten. Burgemeester Wytema zal Zaterdagmiddag om drie uur in het troephuis aan de Zandersloot de Padvinders-fancy-fair „Pafa- fa" openen. De directie van de Cine ma Americain liet ons enquête formulieren bezorgen, waarop filmliefhebbers: huini siera kun nen laten gelden in verband met de speciale voorstellingen, die Donderdagavond gegeven zullen worden. Voor formulieren lope men maar eens aan in de Doe lenstraat. ALKMAAR Ook in het bui tenland vierden gisteren Neder landers de verjaardag van H.M. de Koningin. Op de Nederlandse zeebodems van Marine en Koop vaardij en waar ook ter wereld zich een Nederlandse Gemeen schap- bevond, zal ons -nationale volkslied hebben geklonken. Zo ook 'in Maria Laach, een der schoonste plekjes van de Eiffel, aan het Lagersee. Vandaar ver trok gistermorgen "n gezelschap van 25 dames en heren, comman dant en Hoofdlieden van de Alk maarse Vrijwillige Brandweer met hun echtgenoten, na een drie daags verblijf in de wonderscho ne Eiffel, weer naar Holland. Omdat men 400 km voor de boeg had, verscheen men vroeg aan het ontbijt. De nestor van het gezel schap, de heer Jan v.d. Poll (van de Banaan) had de aardige at tentie ^alle leden, van -het reis gezelschap een oranje-strikje aan te bieden (enkele, waren er reeds mee naar beneden gekomen) en Mevr. van Maarieveld had Hol landse vlaggetjes gestoken tussen de tulpen^ op tafel. Alvorens men zich aan het ontbijt zette, sprak de heer J. v. Maarieveld, commandant van de Brandweer enige woorden, ge wijd. aan onze geliefde Koningin. ,A1 kunnen wij niet delen - zo zei hij - in de nationale feest vreugde, toch willen wij op vr.eemde bodem uitdrukking ge ven aan onze gevoelens". En dat deed het gezelschap daar, op dat vroege morgenuur in dit Duits hotel door het zingen van het Wilhelmus, waarop een driewerf „Leve Koningin Juliana" volgde. Het was een waardige en be scheiden uiting van de' nationale gevoelens, die de lëden van het gezelschap vervulden. Ons volks lied had bepaald iets wakker ge roepen want op weg naar huis werd al gauw een heel repertoire van nationale liederen gezongen. Langs de Rijn reed men in de comfortabele Naeo-bus via Bonn naar Keulen'. Op de Koblenzer- strasse zag men vanuit een wo ning de eerste Nederlandse vlag met Oranje-wimpel. De volgende zag men eerst, nadat men bij Elten de grens was gepasseerd. 'Weer' terug in Holland kon men toch nog even delen in de feest vreugde van deze zonnige Oranje dag. DE GEVAARLIJKE SCHERM ERWEG ALKMAAR Gisteravond omstreeks 8 uur is een motorrij der, de heer G. B. uit Haren karspel, op de nieuwe Schermer- ,weg, even buiten Alkmaar, tegen 'een tankauto gereden. De man werd zwaar gewond opgenomen en naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het is vreemd, maar voor de Stille Omgang in Alkmaar schijnt meer belangstelling van buiten de stad te komen, dan uit Alkmaar zelf. Ook HEILOO schaart zich bij de deelnemers aan de jaarlijkse Omgang. Ver trek uit Heiloo Zaterdagavond vanaf het Kerkplein om klokke half 12. Bij de heren A. Mosch, Westerweg, J. C. Borst. Seinpad en G. Heyne, Rechter Hondsbos- schelaan, zijn programma's en toegangsbewijzen tot de Alk maarse kerken verkrijgbaar. De voetbalvereniging „St. De burgemeester van ÓU- DORP heeft in de directiekamer van de Ringers Fabrieken te Alk maar in tegenwoordigheid van de Chefs der afdelingen, aan de productiechef, de héér G. A. de Leij de eremedaille in zilver, be horende bij de orde van Oranje- Nassau uitgereikt, wegens 40-ja rige trouwe dienst. ALKMAARSE BOYS- NOORDHOLL. ELFTAL 0—4 De gisteravond op het terrein van de Alkm. Boys aan de Sport- laan gespeelde .wedstrijd tegen 't vertegenwoordigend elftal van de afd. Noord-Holland, is in 'n ver diende overwinning geëindigd voor het N.H. elftal. Het vertegenwoordigend elftal speelde in een prettig tempo en de voorhoede, waarin die midden voor, de SRC-r Stikkelman op viel, deed dikwijls uitstekend werk. Voor de rust maakte N-H. één doelpunt, terwijl na de rust de doelman van de Boys nog drie maal de bal uit het net moest halen. Vooral de twee eerste doel punten na de rust waren van goed gehalte. Advertentie Velourine-Pullovers Uit Zwitserland ont vingen wij zojuist de nieuwe collectie VELOURINE - pullovers, 'met ingeweven dessins in prachtige kleuren- W/ij etaleren er deze week mee dameszaak kousen en lingerie HOEK H0UTTIL ALKMAAR DANSEN VOOR EEN GOED DOEL! ALKMAAR Ten bate van 't werk van Nationaal Katholiek Thuisfront en mede dus voor de uitbreiding van het aantal Katho lieke Militaire Tehuizen in ons land, heeft het Dansinstituut Arendsen een bal-avond georga niseerd op Zondag 11 Mei a.s. in „Het Gulden Vlies". Aan het welslagen van de avond wordt medegewerkt door ,The Dolonans' het bekende show- en dansorkest van W. de Langen. Extra aan trekkelijk wordt de avond nog door enkele attractie's. Voor de liefhebbers dus een zeer prettige ■avond van beschaafd en gezellig dansen. Het is niet voor de eerste keer dat „Arendsen" het Thuis front van dienst zal zijn. Moge op 11 Mei 's avonds om half acht alle beschikbare kaarten verkocht zijn; het werk voor onze soldaten alle baten zijn voor Thuis front zal er wel bii varen. Kaarten, ook telefonisch, uit sluitend op li Mei tussen 12 en ,1 uur in „Het Gulden Vlies." Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Gerar- da H„ dv L. de Waard en H. Bos; Franciscus H. M., zv W. v. Diik en H. M. M. Veeger; Johanna P., dv W. T. Wester en M. de Moei. Gehuwd: Jan H. Vening en Anna M. Kershbaumer; Gerard van der Heijde en Johanna W. Thésing. Onderscheiden ALKMAAR Bij K.B. is de heer C- Knaap, Hoofd van de Wilhelminaschool, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem door de burgemeester uitge reikt, in tegenwoordigheid van talrijke genodigden en de kinde ren van zijn school. Mej. M- F. Voets, kreeg wegens haar veer tigjarige trouwe dienst bij de fa. Ringers de eremedaille in zilver. Groenteboer aangereden ALKMAAR Vanmorgen is op hetzelfde weggedeelte een groenteboer uit de Popelmanslaan van achteren door een volkswa gen geschept. Hij is met lichte verwondingen naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Tafeltennis: CLUBKAMPIOENSCHAP D.S.S. ALKMAAR Zondag a.s. wor den om 10-30 in het gymnastiek lokaal van de Vondelschool de tafeltenniswedstrijden gespeeld om het cluibkampioenschap van DSS. D:e toegang is vrij. Bij de dames zal de strijd vooral ont branden tussen Henny Krab, de grote favoriete die reeds driemaal achtereen 't kampioenschap heeft weten te behalen en Mary Ofman, Voor de dames F. RAesebos, Diny Krab en R. Worms'bechef staan de kansen echter ook zeer gunstig, Het vorig jaar was de heer B. de Boer kampioen bij de heren geworden, doch hii is naar Nieuw Zeeland vertrokken. Hier zal de strijd vooral gaan tussen de he ren W. P'iederiet, J. de Haan, J Mannes. .T. van Spanje. J. Muh- ren en W. Poeze. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge eomnetitie werden de volgende nartiien gespeeld: G. Wooni.ikH. de Jong 20 ■T. MekkenM. A. Langras 20 T. KornP. Smo'enaars 02 M. Langras .Tr.J. Jorna 11 ■T. BleekerD. Klinkhamer 62 M. HemelsN- Lengers 20 P. BoovN- OM 11 C, Balder—M. Hemels 02 „Vraagt eerst advies vóór gij Uw zaak verkoopt", aldus sprak Dinsdagavond de heer J. L. van Hedel, accountant en belasting consulent op een vergadering van de afd. Alkmaar van de R.K. Middenstandsbond, gehouden in een der zalen van restaurant Koekenbier. Bij verkoop van 'n zaak zijn er mogelijkheden maar ook veel moeilijkheden, zo ging de heer van Hedel verder. De spreker, die tot onderwerp van. zijn lezing gekozen had: de liauiditeitsmoeilijkheden en de moeilijkheden en mogelijkheden der huidige belastingen, behan delde onder andere uitvoerig de moeilijkheden, die kunnen ont staan bij het overlijden van een middenstander. Stel, dat een winkelhuis bij het ovërliiden van de middenstander 20.000,—' waard is, doch op de balans voor 10.000,voorkomt; de inventa ris 10.000,waard doch op de balans voor 5000,voorkomt, in totaal dus een verschil van 15.000,dan heft de fiscus over dit bedrag van 15 mille een belasting van 20 pet, dus 3000. Spreker noemde het onelegant deze belasting .te heffen in een tijd, die voor de weduwe van een middenstander zeer moeilijk is. Bij verkoop van een zaak heft de fiscus nog meer, want dan ligt bet percentage tussen de 20 en 40 pet, uit welk verschil de in leider de conclusie trok, dat het voor de middenstander voordeli ger is te overlijden dan ziin zaak te verkopen. Spreker wees er op, dat al moge bii verkoop van een zaak in deze na-oorlogse tijd het onroerende goed meer geld op brengen, dit nog niet wil zeggen, dat het meer waard is. Het wil alleen zeggen, dat de gulden min der waard is geworden. De heer van Hedel noemde het merkwaar dig, dat hierop van middenstands zijde nog nooit de aandacht is gevestigd. De afschaffing van de onder nemingsbelasting noemde de spreker geen gunst, die de mid denstand is verleend, maar het voldoen aan een redelijke eis. Daarom is het onredelijk te zeggen, dat de middenstand nu niet meer mag klagen. De be drijfsbelasting, die voor de on- dërnemingsbelasting in de plaats is gekomen, houdt wel rekening met de persoonlijke omstandig heden, maar de vraag blijft toch bestaan, waarom moet de mid denstander een extra-belasting over ziin inkomen betalen. Spr. was van oordeel, dat in de na oorlogse belastingwetten niet voldoende rekening is gehouden met de belangen van de midden stand. Spr. acht het urgent, dat de omzetbelasting op de helling komt, want geen enkele zaken man en geen enkele belasting consulent weet nu precies hoe het met die belasting staat. Wel benadrukte spr., dat ook al wor V de omzetbelasting in het alge meen voor de detailhandel afge schaft, sommige middenstanders b.v de banketbakkers, in de toekomst omzetbelasting zullen moeten blijven betalen. Als oorzaken, dat ons belas tingstelsel zo ingewikkeld is noemde de heer van Hedel, o.a. dat men van het salaris mag af trekken de kosten, die recht streeks verband houden met het beroep. Hierover zijn in de laat ste jaren nog al moeilijkheden ontstaan met de belastinginspec teur Een andere reden wordt gevórmd door de veranderingen op economisch gebied, waarach ter de wetgever steeds moet ach teraan hollen. Missietentoonstelling Aan het begin van de verga dering vroeg rector Dr. Holthuy- zen de belangstelling en de aan dacht van de middenstanders voor de miissietentoonsteliling, die van 12 tot 20 Juli in het Ka tholieke Lyceum te Alkmaar ge houden wordt. Eventuele afval stoffen, b.v. snippers van stof, waarvan nog wel het een: en an der te maken is voor de fancy- fair kunnen worden bezorgd in Huize St. Augustmus. Dan is er op 17 en 18 Mei te Bergen een weekend van de Ka tholieke Actie. Zijn Eerwaarde begreep, dat de Zaterdagmiddag het de meeste middenstanders niet mogelijk maakt, aan het weekend deel te nemen, althans niet in zijn geheel. Mochten er nog zijn, die wel kunnen dan hoopte de rector, d'at zii dit weekend zullen meemaken. Bij de rondvraag kwam de winkelsluitingswet nog ter spra ke. Over de plaatselijke regeling kon de voorzitter nog geen de finitieve mededelingen doen, daar het overleg nog niet ten einde is. Ook werd door enkele leden bezwaar gemaakt tegen de ta rieven voor de vuilnisemmers. De voorzitter sloot de verga dering na nog de ledeni te heb ben opgewekt in grote getale PARAATHEID RODE KRUIS IN OEFENING BEWEZEN ALKMAAR De paraatheid van de Rode Kruis-colonne te Alkmaar die onlangs bij de brand in huize „Westerlicht" ondubbel zinnig is bewezen, is w^er eens terdege beproefd door een oefe ning, die dezer dagen geheel on verwachts werd gehouden. Ver ondersteld werd daarbij, dat er in het laboratorium van de Keu ringsdienst voor Waren aan de Paternosterstraat een ontploffing had plaats gevonden waarbij ge wonden waren gevallen en ver schillende personen door giftige dampen zouden zijn bedwelmd. In het Consultatie-bureau aan de Schedeldoekshaven was door de helpsters en helpers een nood ziekenhuis ingericht, waarheen de slachtoffers van de vermeende ramp vervoerd werden. Een oefe ning, die vrij vlot verliep en de 'burger de geruststelling gaf, dat de Rode Kruismensen in onze stad steeds paraat zijn. Jubilaris gehuldigd bij 'hel Rode Kruis ALKMAAR De heer Zwak- man, die reeds vijf en twintig jaar zijn beste krachten aan het Rode Kruiswerk heeft gegeven, is dezer dagen na afloop van een oefening, temidden der helpsters en helpers van de Rode Kruis- colonne Alkmaar gehuldigd. Hem werd een boek, een fraaie acten- tas en veel waardering geschon ken. Zijn echtgenote werd verrast met een bouquet fraaie bloemen. Wel verdiend, zouden wij menen. BERGEN Om half vijf in de morgenstond kwam de Oranjezon al kijken boven de horizon giste ren: geen stralender dag is er nog geweest in dit toch werkelijk mooie voorjaar. Om 10 uur maak te Bergens keurig geüniformeer de Harmonie een rondwandeling. De kinderspelen waren toen al begonnen om de gehele dag voort te duren: om 8 uur waren de eerste kinderen al aanwezig om toch maar niets te missen. Bij zonder aardig waren de houten sleetjes waaraan heel vlug de kostelijk aangeklede poppen be vestigd moesten worden. Bijna 700 kinderen hebben aan de wed strijden deelgenomen. De uitsla gen luiden: Vlagplanten: 1. Hanny Dekker; 2 Ans Groen; id jongens 1. A. Serpenty; 2 H. v. Eyk; Ring- turven: 1. Brigitta Stam; 2 An- nelies Boorsma; Balhandspel 1. Henk Zeitsen; 2 Fr. Vrasdonk; Croquetspel: 1 Jopie Witte; 2 Sas- kia Appelman: Kellnersloop: 1. Toon Jonkers; 2 Piet Wyers; Pop- penzeilen 1. Gerry Nouwens; 2 Nel Kager; id. jongens: 1. Dick Bruin: 2 Ben Grooteman; Bus slaan: 1 Nelly van 't Sant: 2 Ans Stam; Hindernislopen; 1 Kees de Vries; 2 Anton Dekker; Knikker- bordbalspel: 1 Trudy Boot; 2 Tony Borst; id. jongens: 1. Jaap Bak ker: 2 Joop de Jong. De winnaars kregen aardige prijsjes: alle deelnemers eèn ver snapering. Het Oranjecomité heeft veel werk verzet. Om 8 uur gaf Bergens Harmonie een avond concert bij de Ruinekerk. Er was grote belangstelling. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IETS LAGERE TEMPERATUUR Zwakke tot matige, morgen in het uiterste Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige N™.- Onïtehjke tot Oostelijke wind. Over het algemeen weinig be wolking en vrijwel overal droog weer. Iets lagere temperaturen. 2 Mei Zon op 5.09; onder 20.07; maan op 11.37; onder 2.38- De Zeereerw. heer A. J. M. Hoogeveen, emeritus-pastoor te Nïbbixwoud, is gisteravond te Hoorn in de ouderdom van 71 jaar overleden. ALKMAARSE STILLE OMGANG TER ERE VAN HET H. BLOED ALKMAAR Alle drie Alk maarse parochiekerken staan Za terdagavond open voor de deel nemers aan de Stille Omgang, waarvan verwacht wordt dat het er velen zullen zijn. De rijwiel- clubs kunnen terecht in de St. Laurentius, Verdronkenoord. Deelnemers van buiten de stad, gaan naar de St. Jozef aan de Singel en de Alkmaarders ten slotte worden in de Dominicus kerk aan de Laat verwacht- In alle kerken zal om half" één het Lof worden gecelebreerd. De omgang zelf begintom één urn en, zoals gebruikelijk, lopen de deelnemers in rijen van vier. Om twee uur in de kerken weeT al len bijeen waar de Plechtige H. Missen worden opgedragen. RONDE VAN DEN HELDER. DEN HELDER Gisteren werd de Ronde van Den Helder ver reden. De uitslagen waren: I. B. Fok, Hoorn, 1.48.45; 2. M. Frank, Am sterdam; 3. J. C. Last, Hoorn; 4. H. van Bruggen, Amsterdam; 5. D. Olivier, Amsterdam; 6. J. M. Smit, Amsterdam; 7. J. Post, Den Helder. ERNSTIG ONGEVAL STOLPE Op de grote bloem- bollenschuur van de kwekerij Westerhout" van de fa Gebr. v. Zonneveld en Phillipo is een Am sterdamse firma bezig met het aanleggen van een nieuwe mas tiek dakbedekking. Woensdag middag ongeveer om half vijf viel een der arbeiders, de 30- arige Berman, met een emmer tokende teer van de ladder af. Ongelukkig genoeg kwam hij juist met ziin hoofd op een rails te recht terwijl de teer ziin schou ders en gelaat met brandwonden overdekte. Op advies van dr Verheul uit 't Zand, die o.a. een flinke hersenschudding consta- deel te nemen aan de jaarlijkse teerde, is de man per brancard bedevaart naar Heiloo, die op 11 auto van de fa Deutekom naar Juni wordt gehouden. Amsterdam vervoerd. ALKMAAR Hedenmorgen is ten zijne huize na een ziekte van enkele weken in de ouderdom van 74 jaar, overleden de heer S. W. Arntz. directeur van de ijzerhandel de Wild N-V. Utrecht- Alkmaar. De heer Arntz was sinds 1922 lid van de Kamer van Koophandel en Farieken voor Hollands Noorder kwartier. waarvan hij sinds 1923 hef voorzitterschap bekleedde. Voorts vervulde hii verschillende functies in het maatschappelijk leven. Hii was o.a. lid-werkgever van he» bestuur van de Raad van Arbeid- te Alkmaar en voorts lid van de commissie van Advies van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ook was hii Vice-voorzitter van 't Regenten-college van het Cen traal ziekenhuis te Alkmaar en bestuurslid van de afd. Alkmaar en Omstreken van de R.K. Werk geversorganisatie. Tot voor kort was hii ook voorzitter van de Vereniging Oost en West alhier. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. VAN DUINKERKEN PROFESSOR IN NIJMEGEN Naar wij vernemen zal Anton van. Duinkerken, de bekende ka tholieke journalist en literator, prof. dr. Gerard Brom aan de Nijmeegse Universiteit opvolgen aan de faculteit der Nederlandse letteren. Prof. dr. W. Asselbergs, die onder de schuilnaam Anton van Duinkerken schrijft, is juist te ruggekeerd van een tournée door de West. JONGETJE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN SIJBEKARSPEL In een on bewaakt ogenblik is gistermid dag de bijna drie jaar oude Pop- ko Albertus Hoekzema achter de ouderlijke woning in de ter plaat se vrij diepe Molensloot geraakt en jammerlijk verdronken. Toen het slachtoffertje uit het water was opgehaald, bleken de levens geesten te zijn geweken. De geest van het- verzet Zondagmiddag 17 uur zullen Pater Victor (Apeldoorn), Domi nee J. A. van Nie en Dominee F. Slomp (Frits de Zwerver) voor IKOR over Hilversum II spreken over: „De geest van het verzet". Dominee - Slomp spreekt over: hoe het groeide; dominee van Nie over: geestelijke span ningen; pater Victor over: de geest van het verzet. DE ZAAK-WESTERLING DJAKARTA, 30 April (Radio Indonesië). De Indonesische regering heeft de Indonesische waarnemend Hoge Commissaris in Nederland, mr. Susanto Tirtoprod- jo, de nodige instructies gegeven om de Nederlandse regering uit levering te verzoeken van ex- 1 kapitein Westerling. Dit heeft de Indonesische minister van Justitie Lukman Wiriadinata, hedenavond in Djakarta bekend gemaakt. Alkmaarse Exportveiling Witlof I 26—36 II 12—25; bloem kool I 4565; II 2743; spinazie 8—21; sla I 9—15-50; II 5—8.50; postelein 3753; radijs 8-5012.50 rabarber 714; bospeen 67; uien I 2134; 11820; prei 811; soep groenten 2.506.50; peterselie 3 —4.50 W ARMENHUIZEN, 1 Mei. 200 kg witlof 20,10—30; 27000 kg rode kool 10—15; 4000 kg witte kool 15. LANGEDIJK 65O0 kg gele kool 14,20—14,80; 10.000 kg wit te kool 14—14,80: 5000 kg uien 21 —22,70; grote 19,30—29,60; 5000 kg prei 8; 1200 kg rabarber 11,60 —11,80; 7000 kg witlof I B 25,30 —34,20; II B 17,80—23,20. ZUIDERKOGGE 30 April Bevelanders 12.3014; witlof I 2935; II 2230; afwijkend 10 19; sla 613.40; stoofsla 1516. BLOKKER 30 April Aardap pelen 11.4011.80; spinazie 814; postelein 3842; prei 89; wit lof I 30—37; n 22—27; III 14—21; bospeen 30—32; rabarber 912; sla 512.10; bloemkool 4?67; bindsla 2833; goudreinette 37 —62. ZWAAG Aardappelen 11.10 13.90; spinazie 820; postelein 4447; uien 26; rodafkool 12—19; witlof 8—39; radijs 3—14; rabar ber 1418; sla 514-10; bloem kool 3877; Jonathan 3588; winterjan 2546. OBDAM, 30 April 17.500 kg witlof I 36—37; II 29—36; III 20 —26; IV 17—23: 1 b 25—$5: 2 b 20—31; 3 b 15—25: 1000 kg bie ten A 18,60; B 15,50; 700 kg uien middel 31: grove 33: 250 blauwe eigenh. 12.80. Nrd. SCHARWOUDE. 100 kg aardappelen bevelanders 14,20 3000 kg uien 28,3030,30; grote 2528,80; driel. 19; 9000 kg rode kool 9-^16,60; 1700 kg gele kool 6.5010,90; 32.000 kg witte kool 6,50—14,10; 23000 kg witlof I 28 —33: I B 22—27: II 24—25; II B 16—24; III 8—21; stek 6—17; 9800 kg prei A 8; 800 kg rabar ber 10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2