Hee! het volk van Nederland defileerde voor zijn Vorstin Op R.T.C. met de West al veel overeenstemming Grootse bloemenhulde maakte Soestdijk centrum van vreugde NEDERLAND DANKTU JloMefótaatjei en Jloióe/Slaadjei Duidelijke taal W. ARNTZ lonesië verzoekt uitleyering Marktberichten 'S LANDS MOEDER VERJAARDE Volkspolizisten naar Noord-Afrika L tl DONDERDAG 1 MEI 1952 RAG i'NA 3 RSVERW ACHTING eeld door het KNMI te geldig van Donderdag- 5t Vrijdagavond. \GERE TEMPERATUUR ;e tot matige, morgen in rste Noorden van het elijk vrij krachtige Nra.- ce tot Oostelijke wind. et algemeen weinig be en vrijwel overal droog ets lagere temperaturen. Zon op 5.09; onder 20.07; 11.37; onder 2.38- 1AAR Hedenmorgen is s huize na een ziekte van weken in de ouderdom jaar, overleden de heer Lrntz. diTecteur van de del de Wild N-V. Utrecht- Arntz was sinds 1922 lid Kamer van Koophandel en n voor Hollands Noorder- r. waarvan hij sinds 1923 rzitterschap bekleedde, vervulde hii verschillende in het maatschappelijk Ui was o.a. lid-werkgever bestuur van de Raad van te Alkmaar en voorts lid commissie van Advies van vesteliik Arbeidsbureau, is hii Vice-voorzitter van nten-college van het Cen- ekenhuis te Alkmaar en slid van de afd. Alkmaar treken van de R.K. Werk- rganisatie. Tot voor kort ook voorzitter van de ring Oost en West alhier, rledene was Ridder in de an Oranie Nassau. AN DUINKERKEN ESSOR IN NIJMEGEN wij vernemen zal Anton linkerken. de bekende ka- e journalist en literator, Ir. Gerard Brom aan de gse Universiteit opvolgen faculteit der Nederlandse 1 dr. W. Asselbergs, die de schuilnaam Anton van irken schrijft, is juist te- eerd van een tournee door st. NGETJE TE WATER AKT EN VERDRONKEN iEKARSPEL In een on- kt ogenblik is gistermid- bijna drie jaar oude Pop- >ertus Hoekzema achter de ijke woning in de ter plaat- i diepe Molensioot geraakt umerlijk verdronken. Toen achtoffertje uit het water jgehaald, bleken de levens- a te zijn geweken. s geest van het verxet dagmiddag 17 uur zullen Victor (Apeldoorn), Domi- A. van Nie en Dominee imp (Frits de Zwerver) IKOR over Hilversum II >n over; „De geest van het Dominee Slomp spreekt hoe het groeide; dominee 7ie over: geestelijke span- a; pater Victor over; de van het verzet. i ZAAK-WESTERLING IKARTA, 30 April (Radio esië). De Indonesische ;ng heeft de Indonesische ïemend Hoge Commissaris in ■land, mr. Susanto Tirtoprod- nodige instructies gegeven e Nederlandse regering uit- ng te verzoeken van ex- ;in Westerling. Dit heeft de lesische minister van Justitie lan Wiriadinata, hedenavond akarta bekend gemaakt. dkmaarse Exportveiling of I 26—36 II 12—25; bloem- I 45—65; II 2743; spinazie sla I 915-50; H 5—8.50; lein 37—53; radiis 8 50—12.50 ■be,. 714; bospeeh 57; uien -34; 118—20; prei 8—11; soep- iten 2.50—6.50; peterselie 3 ARMENHUIZEN, 1 Mei. cg witlof 20,10—30; 27000 kg kool 10—15; 4000 kg witte 15. lNGEDIJK. 6500 kg gele 14,2014,80; 10.000 kg wit- >ol 14—14,80; 5000 kg uien 21 70; grotè 19,30—29,60; 5000 rei 8; 12Ö0 kg rabarber 11,60 80; 7000 kg witlof I B 25,30 20; II B 17,80—23,20. 'IDERKOGGE 30 April landers 12.3014; witlof I 15; II 22—30; afwijkend 10— la 6—13.40; stoofsla 15—16. vOKKER 30 April Aardap- i 11.4011.80; spinazie 814; »lein 3842; prei 8—9; wit- 30—37; n 22—27; III 14—21; een 3032; rabarber 912; 5—12.10; bloemkool 43—67; sla 28—33; goudreinette 37 7 A AG Aardappelen H-10 90; spinazie 820; postelein 47; uien 26; rodaf-kool 1219; jf 8—39; radijs 3—14; rgbar- 1418; sla 5—14-10; bloem- 3877; Jonathan 3588; ;erjan 2546. 3DAM, 30 April 17.500 kg of I 36—37: II 29—36; III 20 xv 17—23: 1 b 25—35: 2 b 31; 3 b 15—25; 1000 kg bie- A 18,60: B 15,50: 700 kg uien lel 31; grove 33: 250 blauwe 12 80 rd. SCHARWOUDE. 100 lardappelen bevelanders 14,20 i kg uien 28,30—30,30; grote 28,80; driel. 19; 9000 kg rode 9—16,60; 1700 kg gele kool —10,90; 32.000 kg witte kool —14,10; 23000 kg witlof I 28 I B 22—27; II 24—25: H B 24; III 8—21; stek 6—17; l kg prei A 8; 800 kg rabar- 10. SOESTDIJK, Koninginnedag. Wij zijn ze, onderweg in Bilt- hoven er de Bilt en in Baarn ai voorbij gegaan. Groepen meisjes getooid met linten, strikken en sjerpen, zingend van oranje boven op weg naar Soestdijk. Kolonnes van fietsers met achter op de bagagedrager zwaaiende kinderen, een bos met bloemen stevig vasthoudend rn het knuistje. Rijen auto's met kenteken- nummers uit alle provincies, volgeladen met complete families tot in de kofferbak en met op de blinkende bumpers en neuzen Neerlands wimpel dansend in de zon. De zon is overal vandaag, maar vooral doet zij haar stralen twinkelen op Soestdijk, op het paleis zoals dat daar in het wit van zijn gevel en in het rijs van zijn gallerijen en pilaren majesteitelijk te tronen staat tussen het lichtende groen van de nieuwe lente. Bovenop het dak van het paleis draven mannen in overhemd rond de tele visie-apparaten die straks zullen worden gericht over het défilé van iedereen die er maar aan deel wil nemen, ledereen, dat is het Nederlandse volk in al zijn geledingen en in al zijn rangen en standen. Soestdijk is vandaag het centrum van nationale vreugde om de verjaardag van de Koningin en van nationale dankbaarheid om wat H. M. de laatste weken aan goodwill voor ons land en voor ons volk in Amerika heeft bewerkstelligd. Autobussen die piepen en kra ken van zwaarte leveren de hon derden mensen uit Groningen en uit Limburg, uit het puntje van N.-Holland tot van de uithoek van Zeeland door het steeds druk ker wordende verkeer op de Am sterdamsestraatweg. Daar stappen uit auto's die op de berm van de weg even mogen parkeren Frie zen en Brabanders in hun eigen dracht, maar ook boeren en boe rinnen uit Ruurlo, Zeeuwen en Zeeuwinnen in geperste broeken en met gesteven mutzen. Gespen en oorbellen schitteren in de zon en daarginds brengen verpleeg sters ouden van dagen en invali den naar de gereserveerde plaat sen vlak bij het paleis. Honderden kinderen en ouderen, militairen en padvinders en gepensionneer- de mannen van de scheepvaart en van de koopvaardij groepen bijeen achter de touwen. De bloe- menkooplieden, die met boorde volle manden in alle vroegte reeds naar Soestdijk getrokken zijn, komen handen te kort. Met dubbele bossen tegelijk raken zij hun kleurenbouquetten kwijt. Iedereen koopt bloemen. Een klein meisje, nog geen drie jaar misschien. Ze komt een dubbeltje te kort, maar dat zal de bloemen- koopman vandaag een zorg zijn. Opa moet zes bosjes tegelijk heb ben want al zijn 6 kleinkinderen mogen meelopen in het défilé. Een marinier in paradedress koopt een bosje anemonen voor zijn lief en wat nog over is in de mand wordt door een klas ly- ceïsten weggekocht. Om tien uur krijgt de politie versterking. Jeeps met radio-in stallaties komen wat vaart bren gen in de stroom van het verkeer. Boven het tumult van feestfluitjes en autogetoeter, beierende klok ken van Baarn en, Soestdijk, op tochten van gidsen en verkenners voegen zich met de vlaggen voor op bij de rij van het défilé welke aan de rechterzijde van het paleis alsmaar langer wordt. Meisjes in sneeuwwitte jurken dragen kran sen op het hoofd van gevlochten gele bloemen die weerspiegelen in de tientallen schilden en medail les op de colbertjes van de Lim burgse schutterij. Om 10 over tien roffelen de trommen en komt het muziek korps „Pieter Aafjes" uit Culem- borg, dat het défilé zal begelei den, op de feestelijke cadans van tambours en pijpers aangemar- cheerd. Achter het muziekkorps trekt nn iedereen, die nog geen haast maakte om vlakbij het pa leis een plaatsje te veroveren, dansend de straatweg af. Wijdbeens staan voor de paleis hekken de bijkans twee meter hoge mannen van de marechaus see. En in de tuin vlak voor het bordes op het glanzend gazon leg gen honderden bloemenexperts, geholpen door deskundigen uit Baarn een mozaïek van Neder land in een heerlijke weelde van kleuren. In allerijl worden de laatste provinciegrenzen met hyacinthen afgetekend en als de bliksem sjouwen de kwekers en de telers de lege manden terug naar de tientallen vrachtauto's waarmee de bloemen vanmorgen vroeg al gekomen zijn en die nu de rieten embalage wegvoeren van achter het camouflerend groen. Met volle handen strooien de mannen en meisjes de bloemen rijkdom van de lente over het gazon uit. Het grote ogenblik is aangebroken. De politie sluit de Amsterdam sestraatweg voor alle verkeer af en achter de touwen wijzen nu honderden mensenhanden naar de bovenste galerij van het paleis, vlak onder de wuivende konink lijke standaard. Prins Bernhard met Prinses Irene verschijnen, om eens te kijken hoe het er met de foto- en televisie-apparaten bij staat. Dan duurt het nog enkele minuten voordat de Koningin met de Prins en de vier Prinsesjes zich op het bordes laten zien, ge volgd door de adjudant van het Koninklijk Echtpaar. De Koningin is gekleed in een zachtgroene japon en draagt een zilvervos en een corsage van mar grieten. De Prins in een grijs cos- tuum heeft natuurlijk een anjer in zijn revers. De drie oudste Prinsesjes hebben groene jurkjes aan. De kleine Marijké die stoeit met Beatrix draagt een blauw jurkje. Eerst komen als een koppel hinden studenten aangedraafd. De pluimen op de uniformpetten van de mannen van de weerbaar heid hopsen op de bezwete hoof den, want de oranjezon doet zioh gelden. Wanneer de Koningin de geluk wensen en oorkonden in ont vangst heeft genomen, zwenkt „Pieter Aafjes" de tuinhekken van Soestdijk binnen en het kilo meterslange défilé is begonnen. Het défilé van Neerlands volk voor zijn Koningin. Dit is een manifestatie van oranjegezindheid en van liefde voor het Vorstenhuis, welke haar hoogtepunten beleeft wanneer de rijen van mensen dubbeldik langs het paleis gaan en het muziek korps „Pieter Aafjes" steeds wordt afgewisseld door „Wilhel- mina", een corps van Volendam- mers. De treden van de paleistrappen worden stuk voor stuk bedolven onder de meegebrachte bloemen. Bouquetten en manden vol bloe men, in duizend lieflijke voor- jaarskleuren. De Koningin komt de trappen afgedaald, wanneer verpleegsters twee invalide kinderen tot voor het bordes brengen. Ze krijgen een hand van de Koningin en een vriendelijk troostend woord. Dan komt de kleine tambourmai- tre van „Pieter Aafjes", de vijf jarige Hans van Dillen in zijn keurig uniformpje de Koningin een bloemenhulde van de groep brengen. Hij mag de Koningm de bloemen zelf aanbieden en hij mag de Prinsesjes allemaal een hand geven. Fotografen en filmoperateurs verdringen zich rond het bordes, wanneer vervolgens onderdelen van het Ambonese militaire on derdelen in straffe pas voorbij marcheren. Het „hoofd-links"-commando klinkt zo krachtig en fier als de gebleven verbondenheid van de Ambonezen met het moederland en met de Moeder van het land. Achter de militaire groep volgen de Ambonese vrouwen. Het glan zend zwarte kapsel extra ver zorgd, de sarong en de hoofddoe ken extra mooi geplooid. De stoet schijnt eindeloos. Man nen vrouwen, vaders en moeders, grijsaards op stokken steunend en twee- en drielingen kraaiend en in de kinderwagens trekken voorbij en daar tussen door depu taties van scholen en van inter naten, van bonden en organisaties en verenigingen, van politie en van leger. En boven de hoofden van de voorbijtrekkende menigte wuivende handen en wapperende vlaggen. De kleine Marijke is op de trap gaan zitten en dirigeert met haar armpjes de muziek van de Volendammers, totdat de Ko ningin een prachtige pop krijgt aangeboden en deze in de armen van Marijke stopt. Marijke is er dolblij mee, zoals een ander kind er dolblij mee zou zijn- Het ontroerendste ogenblik van deze machtige vertoning vormt de bloemenhulde aan het slot. De letters in tulpen welke zijn aan gebracht onder het bloemen- mozaiek van Nederland worden onthuld. „Nederland dankt U". En op iedere hoofdstad van bloe men neemt dan een provinciaal echtpaar in nationale klederdracht plaats. Honderden duiven vliegen op naar het blauw van de hemel en dragen dan de vreugde van Soestdijk uit over het hele land. In de hoofdstad. Amsterdam was roerig en fees telijk van nationale versiering, van pierementen en potsenma kers, van zomerse Amsterdam mers en van toeristen. Het grote evenement van Koninginnedag hier was een grootscheepse mili taire parade op het Museumplein, waaraan 1750 militairen van zee-, land- en luchtstrijdkrachten deel namen, die geïnspecteerd werden door luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Een tiental van de 500 ongewa pende recruten van het regiment intendance troepen, die niet ac tief aan de parade deelnamen, werd door de warmte bevangen en zocht verkoeling in de tuin van het Rijksmuseum. Ook een Overste van de landmacht en een Marva officier kregen het te kwaad en verlieten de parade plaats. En in de hofstad. Ook den Haag heeft er een feestelijke dag van gemaakt. Op de Scheveningse Boulevard defi leerden 4000 militairen, uitgerust met Amerikaans materiaal, voor minister Staf. Tienduizenden Ha genaars en tal van autoriteiten zagen dit grootse schouwspel aan. Het Koninginnefeest op Soestdijk is een waar festijn gewor den, begunstigd door fraai voorjaarsweer. Het grootste bloe- menmozaiek dat ooit gelegd is (bijna drie mïllioen tulpen zijn erin verwerkt) bedekte het grasveld voor het Paleis Soestdijk. Het is een plattegrond van. Nederland in bloemen, de provin cies uitgelegd in afstekende kleuren. De afmetingen zijn 55 bij 34 meter. Het was een wonderbaarlijk schouwspel. SPAARNDAM OP ZIJN SMALST. De smalle straatjes van het dorp Spaarndam zullen voor automobilisten zeker moeilijkheden opleveren. Daarom zijn er verkeersborden en -aanwijzingen ter oriëntering. Ook dat kan men echter over drijven. Het bord dat aangeeft dat inrijden voor auto's ver boden is, lijkt hier overbodig. 's GRAVENHAGE De voorzitters van de delegaties ter conferentie NederlandSurinameNederlandse Antillen hebben een communi que uitgegeven, waarin ojn. het volgende wordt gezegd: Ten aan zien van de positie van de Kroon werd overeenstemming verkre gen over een formulering, waarin de vernochtheid van de Rijks delen aan het Huis van Oranje tot uitdrukking komt, t.w.: de Kroon is en blijft opgedragen aan Hare Majesteit Juliana, prinses van Oranje Nassau, om door haar en hare wettige opvolgers te worden bezeten. De koninklijke macht wordt in aangelegenheden van het ko ninkrijk uitgeoefend door de ko ning als hoofd van het kordnk- Als aangelegenheden van het koninkrijk zijn o.m. aangewezen; de handhaving van de onafhan kelijkheid en de verdediging van het koninkrijk, de buitenlandse betrekkingen, het Nederlander schap, de regeling van de ridder orden, alsmede van de vlag en het wapen van het koninkrijk, de regeling van de nationaliteit van schepen en het stellen van eisen met betrekking tot de veiligheid en de navigatie van. bepaalde zee schepen, die de vlag van het koninkrijk voeren. Wat de behartiging van de aan gelegenheden van het koninkrijk door samenwerking van Neder land, Suriname en de Neder landse Antillen aangaat werd overeenstemming bereikt over o.m. de volgende bepalingen: De Raad van Ministers van het koninkrijk is samengesteld uit de door de koning benoemde mi nisters en de gevolmachtigde mi nisters van Suriname, onder scheidenlijk van, de Nederlandse Antillen. De gevolmachtigde minister neemt in de Ragd van Ministers en in de vaste colleges en bijzon dere commissies uit deze raad deel aan het ministerieel overleg over koninkrijks aangelegenhe den welke het betrokken land raken. Hij handelt namens de regering van zijn land, die hem benoemt en ontslaat. Hij moet de staat van Nederlander be zitten. De regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zijn gerechtigd, indien een bepaald onderwerp haar daartoe aanlei ding geeft, naast de gevolmach tigde minister tevens een minis ter met raadgevende stem aan. het overleg te doen deelnemen. De Rijksdelen krijgen vrijheid om zelf aan te geven, welke der koninkrijksaangelegenheden naar hun oordeel hun belangen raken, de Raad van Ministers oordeelt hierover. Ten aanzien van de defensie van het grondgebied van Suriname of de Nederlandse Antillen, zomede van overeen komsten of afspraken betreffen de een gebied dat tot hun be langensfeer behoort, wordt nu reeds aangenomen, dat deze Su riname. onderscheidenlijk de Ne derlandse Antillen raken. Het zelfde geldt voor de buitenland se betrekkingen, waarbij belan gen dezer rijksdelen in het bij zonder betrokken zijn of de voorziening daarin gewichtige gevolgen voor deze belangen kan hebben. Voorstellen tot naturali satie worden in het algemeen geacht Suriname en de Neder landse Antillen slechts te raken, indien het personen betreft, die woonachtig zijn in het betrokken land. STOCKHOLM, 30 April Le den van de Oost-Duitse volkspoli- tie met sabotage-opdrachten voor Noord-Afrika, worden in het ge heim via Zweden verscheept, al dus schrijft vandaag „Dagens Nij- heter". Het blad schrijft,, dat de Zweed se veiligheidspolitie een onder zoek instelt. In de avond van 10 April is in het geheim een groep van 11 politie-agenten uit Oost-Duitsland aan de zuidkust van Zweden aan gekomen. Een andere groep van 9 man kwam een week later aan nabij Simrishamn. Beide groepen zouden floor Zweedse vissersvaartuigen van Rostock en Wismar in Oost-Duits- land over de Oostzee gebracht zijn. Nogal bar Het is nogal bar, wat ear gebeurd is met de aankoop van een groot pand in Den Haag, diat de Overheid nódig heeft voor haar publieke diensten. De aankoop geschiedde nog .vóór dat de bevoegdie instantie, in dit geval de Statien- Generaal, daartoe be sloten had. En zo waren er nog meer akelige dingen niet in orde, maar het engste vonden wij dat de verköper verklaard had, op de beslissing van de Sta- ten-Genraal niet te wil len wachten. Dat is een symprtoom van anti- parlementaire dwang- politiek, waartegen het departement van We deropbouw enz. veel sterker stelling had moeten nemen. De be trokken minister, wiens naaim wij in dit ver band expres niet weer noemen, omdat het daar niet om gaat, had in de Tweede Kamer natuur lijk nog wel het een en ander te horen over deze zaak en hij be greep wel, dat hij zo iets niet wéér moet doen, maar wij voor ons vonden toch, dat de Kamer het tenslotte nogal zacht opgenomen heeft. Een volgende keer gebeurt het im mers weer, hier of aan een ander ministerie, want de Kamer durft het toch niet af te wij zen. Dat had de Kamer nu maar eens wel moe ten doen De krant kunt u niet missen. Jelui kunt het wel mooi versieren zei de man, toen hij de adver tentie had gelezen on der de titel: Wat zou het leven zijn zonder krant. Denk je niet, dat het leven zonder krant heel wat rustiger zou Z!jn? Hoe weet je dlat? vroegen wij hem. En z«n antwoord luidde: U1t de krant natuurlijk! Ja, anders! „De Waarheid" is an ders, vertelt ons een reclame in de „Waar- Ja, dat hebben wij ook gedacht, als we de „Waarheid" weer eens lezen. De waar heid zonder aanha lingstekens is an ders dan de „waar heid". Zegt u dat wel! Konijn verschalkt stroper Een Barnevelds mans persoon, stroper in hart en nieren, maar door wet en geweten van dit kwaad weerhouden, zag dezer dagen de kans van zijn leven, toen hij ziJn tuin om gewoeld vond, wat kennelijk door konij nen geschied moest zijn. Koortsachtig doch des kundig maakte hij die nodige strikken klaar, welke hij de woelzuch- tige knaagdieren ten val zette. De volgende morgen vond hij zijn aanleg tot stropen reeds bewezen; hii had een konijn gestrikt en wat voor een? Een pracht exemplaar, datinder daad veel op het zijne leek, dat hij met zo veel zorg opgefokt had. Een bang voorgevoel dreef hem naar het ko nijnenhok, waarvan hij de getraliede deur open zag staan: hii had zijn eigen konijn gestrikt. Nogal bar (II) Tot een van de din gen, die ons van de gro te Amerikaans-Canadese reis van de Koningm en de Prins goed hebben gedaan, behoort de charmante en ruimhar tige wijze, waarop H.M. zich via pers. radio, en televisie tot het volk heeft gewend. Daarom te meer was het be vreemdend dat 't bij de ontvangst van de Ko ningin op Schiphol weer zo hopeloos klein-Hol- lands is toegedaan. Men heeft het in onze krant gelezen en wij behoeven over de feiten dus niet verder uit te weiden. Nu lezen wij elders, dat dit alles te wijten zeg a.u.b. niet te danken.! is aan de voorschrif ten van het protocol. Dat is mogelijk, maar wij kunnen het ons niet voorstellen, als wii weten, dat de Koningin zelf helemaal niet op de onnatuurlijke conse quenties van zulke pro tocollen gebrand is. Wii vinden nu maar, dat 't hoog tijd wordt, dat het protocol althans tracht, de dynamiek van de tijd- een beetje bij te houden VANDAAG begint de Meimaand. Dat is voor veel mensen de dag van het feest van de arbeid, die vroeger een nogal revolutionnair karakter had, dat sinds lang heel wat is afge zwakt en sinds de bevrijding een meer constructief politiek „emplooi" vond. Al loopt dat in dagen, die grote verkiezingen voorafgaan, dan nog wel eens terug naar de agitatie-denkbeel den van voorheen.Voor katholieken is de 1-Mei-dag op de eerste plaats de dag van de opening der Maria-maand. Die maand is altijd een bijzondere gebedsmaand geweest, om door Haar voorspraak ook te verkrijgen, dat in de samenleving de christelijke leer van sociale liefde en sociale gerechtigheid zegevierend practische erkenning zal vinden. Dat is ook van belang voor het doel, dat de 1-Mei-vierders beogen! Ros komt van stal de rug van het ros Het wordt inderdaad Karei de Grote bevoch- een zeer bijzonder feest 'en) trekt uit in een op 8 Juni in 't Vlaamse stoet van duizend figu- stadje Dendermonde. ranten en hun costuums Men haalt daar het Ros alleen kosten al twee Beiaard weer eens van mïllioen francs. De le- stal. Dat is sinds de gende neemt -aan. dat veertiende eeuw een Beiaard heeft geleefd, oude traditie, die nu en dat de vader van de weer hersteld wordt, vier Heemskinderen Het is een uiting van hem liet verdrinken, prachtige folklore. Dit gebeurde op de plek. waaraan ook Vlaande- waar de Dender en de ren zo rijk is. Het Ros Schelde samenvloeien. Beiaard, dat doet den- Het ros kreeg een mo- ken aan de befaamde lensteen om de hals. en legende van de Vier Aiimon, de vader, wilde Heemskinderen, (die op er van af,- omdat hij de vriendschap van Karei, die zijn schoonbroer was, weer wilde win nen. De vier kinderen, die men. op het ros bierbij, ziet zitten, zijn niet zo maar een paar willekeurige kinderen! Zij moeten vier broers zijn, en hun opeenvol ging in geboorte mag niet door de komst van een meisje onderbroken zijn. Het ros is niet minder dan 6 meter 20 hoog en de dragers hebben er een snipje aan; het geval weegt zo om en de bij 700 kilo. Zij moeten beslist af stammelingen zijn van vroegere leden van het gilde van bier- en wa terkruiers. Het zal een schoon Vlaams feest zijn daar straks, in Dendermonde! Opgelost Het probleem van de betalingsbalans heeft ons vele maanden enor me hoofdbrekens gekost. Het zag er, weet u nog wel, tot vlak vóór de befaamde Korea-ge- beurtenissen, heel goed uit met onze financiële toestand en de strijd daar, met al zijn gevol gen, gooide wat je noemt roet in het eten. Daarom waren allerlei maatregelen nodig, als extra beperking in het verbruik, nieuwe belas tingen, (hoewel we daarmee al aan het pla fond zaten!) enz. Nu vertellen de kran ten ons. dat het pro bleem van de betalings balans is opgelost. Nie mand minder dan me neer Holtrop van de Nederlandse Bank heeft het geschreven. Dus het is wat je noemt „offici eel waar". Nu wachten wii op de boodschap, dat het met de con sumptiebeperking niet meer zo erg behoeft te zijn en dat er verschil lende belastingen weer zullen worden afge schaft. Maar wij vrezen, dat die boodschap nog wel even zal uitblijven. Galante Lord 's Lands wijs, 's Lands eer. Dat een sultan vele vrouwen heeft, vinden wii vreemd, maar de wetten van dat land niet. Nu is er een sultan in Lahej, die wat men noemt, bonje heeft met zijn familie en hij is er van door gegaan. Zijn harem nam hij niet mee. De 67-jarige Lord Jo- witt maakte zich, blij kens zijn uitlatingen in het Hogerhuis bezorgd over de dames en wilde, ridderlijk als een oude Engelse Lord is een on derzoek ter plaatse la ten instellen. Hii vond zelfs, dat een commissie uit bet Huis dat maar moest doen. De rege ring nam het geval niet zo serieus op, als men in dit hoge college zou verwachten. Wil Lord Jowitt zich als vrijwilli ger aanbieden voor dit onderzoek, vroeg de minister, dan heeft de regering daar geen be zwaar tegen. Het Ho gerhuis lachte maar wat en Lord Jowitt hield zich verder stil. De oude Britse ridderlijk heid is blijkbaar ook al gedevalueerd. Zelfs in het deftige Hogerhuis (Intussen heeft het En gelse ministerie van ko loniën troepen naar La hej gezonden). Vliegende.sigaar Naar Reuter uit Sin gapore bericht, hebben velen j.l. Dinsdag een blinkend sigaarvormig voorwerp waargenomen, dat met tussenpozen rook uitstiet. Het ge leek op een vleugelloze raket. Het verdween in de verte, toen het de laatste en grootste rook wolk uitstiet. Officieel is medegedeeld, dat op het tiidstip van de waarneming van dit voorwerp geen weer ballons en geen straal vliegtuigen in de lucht waren. Het verkeer in de zakenwiik kwam ge heel tot stilstand, door dat iedereen naar boven keek. Na de vliegende schotels e.d. nu de vlie gende sigaar! Van het wereldtoneel DE KRACHTIGE verklaring van de Westerse mogendheden over het vliegincident in de in ternationale luchtcorridor naar Berlijn, waarvan de tekst op de voorpagina van deze editie is te vinden, geeft in velerlei opzichten te denken. Het inci dent op zich behoeft nog geen aanleiding te worden tot een derde Wereldoorlog. Maar er is soms weinig voor nodig om de emmer te doen overlopen. Een pistoolschot in Serajewo was het begin van Wereldoorlog I. Men kan er gerust op zijn, dat de pro- voceerende houding van. de Sov- jetpiloten hét gesprek is ge weest in diplomatieke kringen in de afgelopen 36 uren. Uit de tekst valt af te leiden, dat men zowel in Washington, in Londen, als in Parijs 'n Sovjet-actie tegen West- Berlijn niet tot de onmogelijk, heden acht. Er is blijkbaar wel iets meer aan de hand dan alleen het incident met het Franse vliegtuig, hoewel het laat- ste als oorzaak wordt aangeduid. En het is zeker niet te ver ge zocht om als de achtergrond de gehele Duitse kwestie aan te auiden, waarvan het verloop nu niet bepaald de instemming heeft van het Kremlin. HET RUSSISCHE diplomatie ke offensief van 10 Maart j.l., waarbij een pleidooi werd gele verd voor de éénwording van Duitsland, is stuk gelopen op een krachtig antwoord van de Westerse landen. Het was voor Moskou een nederlaag. Enige tijd geleden trokken wij de conclu sie, dat er voor de Sovjetmacht- hebbers enkele mogelijkheden openstonden, zoals o.a. een soort inlijving van Oost-Duits land met een infiltratiepolitiek in West-Duitsland. Het laatste lijkt eerder aanvaardbaar dan. hetgeen in de Sovjetnota van 10 Maart werd voorgesteld, omdat Moskou drommels goed weet, dat bij een herenigd Duitsland met waarlijk vrije verkiezingen, de communistische heerschappij zou verdwijnen. De Russen zijn in Oost-Duitsland bezig met een piilitaire versterking. Ook dit bewijst de onoprechtheid van de Russische vredelievende bedoe lingen ten aanzien van Duitsland. 18 MEI is als de datum ge noemd van de ondertekening van het souvereiniteitsverdrag tus sen het Westen en West-Duits land. Afgezien van binnenlandse politieke verhoudingen in de Bondsrepubliek, waar wij giste ren de nadruk op legden, is het einde var. de huidige politieke status in het zicht. Moskou moet zich daarvan bewust zijn. En het Kremlin kent geen andere opzet dan de deelneming van West-Duitsland aan de verdedi ging van het Westen zolang mo gelijk tegen te houden. Misschien is het thans het plan van Mos kou om door een actie tegen West-Berlijn de aandacht af te leiden en het Duitse volk onder hoogspanning te zetten evenals in 1948. Niemand weet momen teel nog de ware bedoelingen. DE bovengenoemde verklaring van de Westerse landen bewijst wél, dat in de laatste jaren de kaarten anders op tafel liggen. Het Westen is sterk geworden en het heeft de toevlucht geno men tot de enige taal, die de Russen verstaan, die van de drei ging met geweld. VILLA-BRAND IN WASSENAAR In de villa „De Kievit" aan de Duinweg te Wassenaar is gister morgen brand uitgebroken, door dat het rieten dak door tot nu toe onbekende oorzaak vlam vatte. De bovenverdieping brandde geheel uit, de benedenverdieping van de dubbele villa kreeg water schade. De brandweer te Wasse naar bestreed het vuur met 8 stralen. Van de inboedel kon het grootste gedeelte in veiligheid worden gebracht. STAATSSCHEEPSWERF IN INDONESIË DJAKARTA, 30 April. In Soerabaja zijn twee Duitse inge nieurs aangekomen, die daar op verzoek van de Indonesische re gering de mogelijkheid onderzoe ken van de bouw van een grote werf. Men wil daarna zo gauw mogelijk overgaan tot het bouwen van enkele oorlogsschepen. De Duitse ingenieurs hebben reeds medegedeeld, dat de Indonesische regering met de hulp van Duitse deskundigen de bouw van deze schepen spoedig ter hand zal kun nen nemen. ORANJE-BAL IN SURABAJA SURABAJA, 30 April (Aneta). De Nederlandse vereniging te Soerabaja heeft de verjaardag van Koningin Juliana gevierd met een Oranje-bal, dat gisteren in het YMCA-gebouw werd gegeven. Heden zal met medewerking van de Nederlandse vereniging op de Nederlandse scholen in Surabaja feest worden gevierd. Ook werd gisteren door de Simpangse Sociëteit een oranje feest voor haar leden georgani seerd; de autoriteiten lieten voor de deelnemers de avondklok gis teravond vervallen. TWAALFVINGERIGE TWEELING SALATIGA (P.I.-Aneta). In de desa Pager in het district Ten- garan heeft een moeder het leven geschonken aan een tweeling, bei de meisjes, die de bijzonderheid vertonen, dat elk kind twaalf vin gers en twaalf tenen bezit. Moe der en kinderen bevinden zich thans in goede gezondheid. PATER M. NIEUWENHUIZEN O.P. ONDERSCHEIDEN BAGAMON (Porto Rico), 30 April (K.N.P.). Als erkenning van het werk, dat de Nederlandse paters Dominicanen in Porto Rico verrichten heeft H. M. de Ko ningin de vice-provinciaal der Paters Dominicanen, de Zeereer- waarde Pater M. Nieuwenhuizen O.P., benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op 29 April heeft de Nederlandse con sul, Waldemar Lee, de versierse len aan de nieuwe ridder over handigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3