Mr V.K.sWihk! Rapporten zijn duur, de sla ook, en het onderwijs is goedkoop SMID !E VERHOLEN OP TONEEL 8 October-vereniging gaf haar eerste bonte avond Deze week in de bioscoop Wat moet Nederland met al die mijnenvegers? Alle schoolkinderen worden verwacht! ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkmaarse Overdekte Bad- en Zweminrichting Opening Zomerbad 5 Mei Veel buitenlanders op de kaasmarkt Kort stadsnieuws en Holland is de bruid \3(óehJk&A, AGENDA Rubber stempels WfiSS£ weersverwachting Degradatie van onze marine? A. Nieuwlanden Zoon, Schoorldam Raad Bergen behandelde gemeentebegroting Het conflict VYV.-V.V.H.B. Marktberichten Jongens en meisjes dit mogen jullie niet missen 'TVELD-ZIJDEWIND: Donderdag 8 Mei in Zaal Slijkerman. Aanv. half vier. Eniree 40 cent. Kaartverkoop vanaf 12 uur aan de zaal Kan het mooier?Toneel en poppenkast tegelijk i PAGINA 2 ZATERDAG 3 MEI 1952 ALKMAAR Het bestuur van de 8 October-vereniging is 't wat de propaganda betreft, over een andere boeg gaan gooien. Want hoewel de organisatie van de feestviering op de herdenking van Alkmaars Ontzet eigenlijk genoeg moest zijn is gebleken dat nog tal van Alkmaarders te wei nig belangstelling voor de 8 Oc tober-vereniging hebben. Daarom is het bestuur op de grote trom gaan slaan en, naar wij meenden te beluisteren, totnogtoe niet zon der succes. In het kader van de vernieuw de propaganda worden er enkele bonte avonden gegeven, waarop Alkmaars burgerij wat nader met de vereniging kennis kan maken en tevens kan zien. wat er zo al in het jongste verleden werd ge presteerd. zulks vooral aan de hand van een geluidsfilm op 16 mm, deels in kleuren over de feestviering in 1951 vervaardigd door Flandria. Deze film, waar op vanaf de voorbereidingen tot en met het vuurwerk het hele verloop van de 8 Octoberdag werd vastgelegd, was wel de hoofdschotel van deze feestavond, maar de geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies heeft evenzeer genotpn van het Alkmaarse Vi- trofoon Orkest (dat we eerlijk gezegd graag horen) o.l-v. Wim Cornelissen en van de zang van Ina Triest en Tom de Munk, die Weense liedjes brachten. Na de pauze tradPn Menno Grondsma en de heer G. Gronds- ma Sr. op, de één als imitator, de ander als declamator. Verder waren er Tine van Heugten met f Advertentie) Canadaplein 1 Tel. 3500 ik' Seizoen abonnementen beide baden of Zomerbad alleen. Geldig v.a. 1 Mei aan de kassa Overdekte verkrijgbaar na 5 Mei ook op Zomerbad. Tarieven e.d. worden op aan vraag toegezonden. ALKMAAR. Het laat zich aanzien, dat er dit jaar veel bui tenlanders naar de Alkmaarse kaasmarkt komen. Reeds vorige week, toen het kaasmarktseizoen begon, viel het op. dat zii in groten getale aanwezig waren. Ook gisteren waren er verschil lende gezelschappen en individu ele vreemdelingen. In 't Gulden Vlies lunchten 2 gezelschappen van totaal 'n hon derd Zweden en een groep van 70 Italianen; voorts vernamen wij van VVV, dat er nog een groep van 40 Noren was, zeer veel Fransen, vijf bussen met Duitsers en vele Amerikaanse verlofgangers uit Duitsland. Als de voortekenen niet be driegen, kunnen wij dezen zomer nog veel buitenlandse bezoekers verwachten. ALKMAAR De leerlingen van de Mater Amabilisschool worden er op attent gemaakt, dat de lessen Dinsdag a.s. des avonds om 7.30 uur op de huishoud school doorgaan. Allen dienen op tijd present te zijn. Dat vele stadgenoten de Alk maarse t.b.c.-patienten een goed hart toedragen, bleek weer eens uit de opbrengst van de Emma- bloemcoliecte: f 1725,En dat, terwijl er al zoveel voor andere doeleinden wordt gevraagd! De dames van AOG moeten even opletten. Het eerste gaat om 10 uur met de fiets naar Spanbroek, vertrek Friesebrug om 10 uur. Wie het kalm aan wil doen en met de bus gaat, moet dat opgeven bij de secretaresse. De junioren spelen thuis. Aafje Heynis, alt en Laurens Bogtman, bas-bariton. Piet Kee orgel, het Alkmaars Dubbel-man- nenkwartet „Zang en Vriend schap" en het Dameskoor „Con sonant", dirigent Gerard Pranger geven Vrijdagavond 9 Mei een concert in de Grote Kerk ten bate van de gedupeerden bij de brand van „Westerlioht". Mogen velen dit concert komen beluis- teren, waarvoor alle medewer king belangeloos werd gegeven! een boeiend nummer. Kees Stet, de dames van Turnlust en nog enkele anderen, die allen spon taan hun medewerking verleen den. De voorzitter van de 8- Octobervereniging, Mr. G. A. de Lange wekte op tot uitbouw van de vereniging, die heel Alkmaar toch eigenlijk moet weten te trekken. Op de eerste avond werden ook de winnaars bekend gemaakt .van de slagzinnen-prijs vraag: de heer C. Korstanje en de dames Porte en Schrale. (Advertentie) Waarschijnlijk kent U deze dichtregels wel en inder daad ziet Holland er mo menteel zo fleurig uit, dat men graag in een bloeiende boomgaard zou gaan. wonen. Hollanders houden er echter rekening mee, dat het groot ste deel van het jaar in huis moet worden doorgebracht; zorg er daarom voor dat U gezellige zonnige behangsels op de wand heeft. De G-B behangselcollectie '52 maakt U het uitkiezen heel gemakkelijk; kijkt U maar eens bij elke goede schilder/ behanger. SPECIALE CONTACTMIDDAG STICHTING 1940-1945 ALKMAAR In het Vereni gingsgebouw „Waakt en Bidt" op de Laat werd Vrijdag een spe ciale contactmiddag gehouden voor de dames, die onder de zor gen vallen van de afd. Alkmaar en Omstreken van de Stichting 1940—1945. Bep Speet droeg op verzoek van de organisatrice's, de dames Greidanus en Mej. P. Kusters fragmenten voor uit Sha kespeare's Driekoningenavond, ,De Rijke Bramenplukker" en „Frederika' van Godfried Bo- mans en „de Vlinder" van An dersen. De voordrachten vielen zeer in de smaak van de aanwe zige dames, die tevens 't gastvrij onthaal zeer waardeerden. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Dat wordt mor gen de laatste competitie-wed strijd aan de Westerweg; er zit niet zoveel spanning in als twee jaar geleden, doch niettemin kan het een aardig partijtje worden. VZV wist het in de uitwed strijd tot een gelijk spel te bren gen en heeft een voorsprong van 2 punten op AFC. Van de uitwed strijden won VZV slechts die te gen de bekkesluiter Wieringer- waard. De gasten zullen er ech ter alles op zetten, om hun voor sprong op AFC te behouden en de competitie, die zij zo voor spoedig begonnen, op 'n zo goed mogelijke plaats te beëindigen. Wij verwachten op deze laatste wedstrijd aan de Westerweg, waaraan een welpenwedstrijd van beide ploegen (comb. AFC-adsp. H en J tegen VZV adsp- B) voor afgaat (aanvang kwart voor 2(, veel supporters en andere belang- ellenden. Het 5e ontvangt om 12 uur Koedijk 2 (terrein Westerweg). De Jun. a spelen om half 3 te gen HSV a in Heiloo en de Jun. b ontvangen om half 3 WGW b in de Overdie. De Adsp. hebben een uitwedstrijd tegen SVW a (1 uur). (Advertentie) moet men tegenwoordig wel een kunstenaar zijn. Maar toch is er een terrein, waarop U op gemakkelijke wijze heel wat kunt bezuinigen. Dat is op Uw vakkleding. Koop P.K. vakkle- ding. Die is gemaakt van de beste stollen, is prima alge- werkt, heelt een ideale pasvorm en is daardoor berekend op langdurig gebruik. ALHIER VERKRIJGBAAR BU: ZATERDAG 3 MEI. BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN„Ge schonden Glorie. 14 j. VICTORIA: „Dodenrit in 't Spookgelbergte, 14 j. HARMONIE: „Vader is vrij gezel" 18 jaar. Voorstellingen: 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Vanaf he denavond 6 uur af voor spoedgevallen geopend,: Apotheek De Bever, Bm- mastraat 36. Apotheker P- J. M'eurs. MEDISCHE HULP: Zondag: K. H Kolk, Geestersingel 47, tel. 2017 en H. C. A. Koppejan, Oudegracht 200 tel. 2382. MEDISCHE HULP HEILOO Zondag: van Hoolwerff, tel. 3887. HERDENKING VERZETS STRIJDERS: 6.46—7.15. Kerkdiensten: onmiddel lijk daarna. Stille Tocht, vanaf Canadaplein. Krans- k-gging monument Wilhel- minalaan. STEDELIJK MUSEUM: Tot 25 Mei: Tentoonstelling Grafisch werk van Gr. van Roggen 1012; 25 en 7 9 uur. (Zondags alleen 2—5). ZONDAG 4 MEI. STILLE OMGANG: 0.30 uur: Kort Lof met toespraak in de 3 parochiekerken. Om gang: 1 uur. 2 uur H. Mis in de 3 parochie kerken. BIOSCOPEN: Voorstellingen 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: zie boven. GULDÈN VLIES: 8 uur: Bonte avond 8 October- vereniging. (Advertentie) Voor privé en kantoor Indien nodig levering binnen 24 uur. N.V. PAYGLOP 9 ALKMAAR Harmonie Theater: „Vader is vrijgezel" Een journalist, die twee kin deren heeft geadopteerd, komt tot de conclusie, dat zijn vroegere verloofde, met een ander gaat trouwen. Op de bruiloft weet hij echter zijn geliefde nog terug te winnen. Deze wel wat onwezen lijke geschiedenis toont behou dens aardige momenten, ook veel kolder. Wie enkele al te goed kope scènes voor lief wil nemen, kan er zich echter wel 'n avond mee vermaken- Cinema Americain: „Geschonden glorie" In het Wilde Westen van voor heen sprak de revolver de sterk ste taal en Jimmy Ringo is in „Geschonden Glorie" de meest gevreesde schutter. Deze twij felachtige reputatie is echter op de duur een vloek. Dat onder vindt Jimmy terdege, ondanks zijn vredelievende bedoelingen. Het is niet mogelijk met zijn vrouw en zoontje samen te leven, want steeds weer wordt hij op gejaagd en tenslotte wordt hij verraderlijk neergeschoten. Het voorprogramma was uitstekend verzorgd. Victoria: „De Dodenrit in het Spookgebergte" In dit spannende filmverhaal zien we Errol Flynn als de com mandant van 'n patrouille van de Zuidelijke Staten van Amerika, tijdens de Burgeroorlog. De pa trouille heeft de taak contact op te nemen met de rebellen in Ca- liforniëj. waardoor wellicht de krijgskans ten gunste van de Zuidelijken zou kunnen keren. De commandant echter redt een koetsier en een jonge vrouw uit de handen van Indianen, en daar door valt geheel de opdracht in duigen. De groep krijgt nu met de Indianen te doen, door wier overmacht zij overmeesterd wor den. voordat hulp komt opdagen. NIEUWSREPORTAGES Het binnenlands nieuws van deze week is al zeer aantrekke lijk. Immers de bioscoopbezoeker krijgt een reportage van het be zoek van het Koninklijk paar aan Hollywood als slot van het Koninklijk bezoek aan Amerika. En dan natuurlijk de thuiskomst op Schiphol. Voorts legden ca- meralieden het spectaculaire bloemencorso in de bollenstreek vast en werd een reportage ge maakt over de viering van Ko ninginnedag op Paleis Soestdijk en elders in den lande. De Var sity werd dit jaar gewonnen door Nereus. Tenslotte is aandacht be steed aan het zilveren bestaan van 't Bio vacantieoord. In het buitenlands nieuws ziet u een bloemencorso in Murcia, de te rugkeer van Russische walvis vaarders in Odessa, (walgelijke) worstelwedstrijden in Muchen, waterskiën een kindertehuis in Tokio, de gevolgen van een aard verschuiving in Menton en de resultaten van de atoombom- proef in Nevada. DIERENARTSENDIENST KOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 4 Mei wordt de dieren artsendienst waargenomen door de heren N- J. Bouwman te Sloot- dorp tel. 9 en E. Hakkesteeght te Schagen tel. K 2240-437. (Advertentie) SCHILDER STORTTE VAN LADDER. BERGEN Gistermorgen was de heer S. Rinkel wonende Dorp straat 67 bezig met schilderwerk aan het huis van fotohandel de Jong aan de Breelaan. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak plotseling de ladder en stortte de heer S. van 5 meter hoogte naar beneden. Met inwendige pijn in borst en rug werd de man door het Roode Kruis naar het zieken huis in Alkmaar vervoerd. Zijn toestand was gisteravond bevre digend, maar men kon hem van wege de pijn niet nog onderzoe ken. 2IJDS-ZACH7 WASWATER F kk. v. d. t,ff/ \jje&ve eQ' Wofesfr medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. PLAATSELIJK BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien hier en daar onweer. Zwakke tót matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Langs <}e waddenkust iets hogere, elders dezelfde tem peraturen. 4 Mei Zon op 5.05; onder 20.10; maan op 14 02: onder 3.05. 5 Mei Zon op 5.03; onder 20.12; maan op 15.15: onder 3.15. 's-GRAVENHAGE In het verslag der Tweede Kamer over de financiering van de aanbouw van vaartuigen voor de Konink lijke Marine vraagt één lid zich af of de toevoeging aan de marine van 32 mijnenvegers en op een later tijdstip van een 5-tal patrouillevaartuigen voor de maritieme havenverdediging het karakter van de Nederlandse marine niet ingrijpend zal wijzigen, en wel in die zin, dat die marine, in stede van te zijn een zeegaande vloot, welke in staat is bij te dragen tot de be scherming van onze scheepvaart op de open zee, wordt tot een zuiver territoriaal verdedigingsapparaat, welks taak zal zijn het mijnenvegen voor onze kust Indertijd heeft de regering, naar aanleiding van opmerkingen van Amerikaanse zijde, welke er op zouden wijzen, dat de Ver enigde Staten van plan waren onze marine te degraderen tot een strikt territoriaal apparaat, niet zonder nadruk bekend gemaakt, dat dit niet zou gebeuren en dat de Koninklijke Marine haar tra ditionele taak van zeegaande vloot zou blijven beoefenen. Waarom heeft de regering niet kunnen bereiken, zo vroeg dit lid voorts, dat in stede van 14 kleine mijnenvegers b.v. 2 of 3 De raad van Bergen is nooit vroeg met zijn begroting, ook dit jaar niet. Gisteren hebben we het feest weer gehad. Verschillen de raadsleden klaagden over de late behandeling en B. en W. beloofden als altijd beterschap. De voorzitter deelde vooraf mede, dat B. en W. met de Hfd. Ingenieur van de Waterstaat 'n bespreking hadden gehad n.a.v. het verbod tot bouwen op de zeereep. Hij was, als altijd, opti mistisch t.a.v. de oplossing, die voor alle partijen wel aanvaard baar zou zijn, voorzover het ge meentebelang en de kustveilig- heid zulks toe zouden laten. Spr. noemde het resultaat der bespre kingen waarover later meer zeer gunstig. De raad gaf B. en W. voorts 'n crediet van 200,voor aan koop van 'n schilderij uit de Mentonse expositie: verwacht wordt, dat het Gem. bestuur van Menton 'n werk van een der Bergense exposanten zal aanko pen. Het, voorstel tot aankoop van grond voor de verbetering van de Breelaan tussen Park hotel en perceel Volkers ontmoet te geen bezwaar en het voor verbetering benodigde crediet van 1405,werd verleend. De geloofsbrieven van het in de vacature-Taets benoemde raadslid, de heer E. J. van Rees Vellinga (V.V.D.), werden in orde bevonden. De begroting Begrotmgsdebatten in grote stijl kregen wij niet te horen: het leek meer op een rondvraag-zon- der-end. De heer Broersma (CPN) deed nog 'n poging tot het houden van algemene be schouwingen. Behoud van na tuurschoon en woningbouw noem de hij levenskwesties voor Ber gen. Hij waarschuwde tegen het doen van niet strikt nodige uit gaven,, met name bij het G.E.B. De rtiming van de kosten voor verbetering van de Bergerweg waren belangrijk overschreden, al stelde de voorzitter dat in zijn Nieuwjaarsrede anders voor. Spr. drong aan op betere en vluggere besteding van het bouwvolume. Mr Sluis (Prot. Chr.) volstond met een protest tegen de aantas ting van de gemeentelijke auto nomie door Den Haag; hij vond, dat de gemeenteraden door Den Haag genegeerd en genégerd wer den. De voorzitter vond het goed, dat dit geluid hier te horen werd gegeven. De Bergerweg is geen dure weg vond de voorzitter al was de aanvankelijke fou tieve raming overschreden. Hierna werd de begroting hoofdstuksgewijze behandeld. De raad vond de wethouderssalaris sen te laag en de heer Ellis deed in overeenstemming met de ove rige heren de suggestie ze van 800,tot 1200,te verho gen en, mochtën Ged. Staten dit niet goedkeuren, deze zaak tot in hoogste instantie uit te vechten. B. en W. namen deze suggestie over. Goedkope groente Er ontstond enige discussie over de verkoopgelegenheid bij de Ruïne. De heer Ellis wilde de gemeentepoorten wijd open zet ten, om de concurrentie van bui ten een kans te geven. Zoals het nu ging, leek het nergens naar. Waarom zo zei hij kunnen de groenteboeren niet in hun winkels tegen voordeliger prijs verkopen en waarom moet dat juist bij de Ruïne gebeuren? En waarom kost de sla in Haarlem 8 ct de krop en hier 22 cent? De voorzitter pleitte voor de plaat selijke middenstand en vond steun bij de heer Maasen; voor het openzetten van de poorten voor .goedkope waar van buiten voelde hij niets. Wel willen B. en W. op meerdere plaatsen in de gemeente de gelegenheid geven als bij de Ruïne. En als de groen teboeren met hun waar te duur blijven, zullen B. en W. ze meer onder druk zetten. De heer Ellis was maar matig bevredigd, doch vond geen steun voor zijn sug gestie. 'n Duur rapport Het N.E.J.-rapport over het verkeersvraagstuk had f 10.678,23 gekost. Aan 'n zekere heer Nieu- wenhuis was i.v.m. het tram vraagstuk bovendien nog f 3755.65 betaald, zodat aan een en ander in totaal zo'n 14 duizend gul den werd betaald. De heer Hemelrijk (arb.) was daar van geschrokken, temeer daar het rapport erg vaag was en geen nieuwe argumenten t.a.v. het tramvraagstuk had opgele verd; evenmin een positieve sug gestie. De cijfers over de tram exploitatie waren de enige be langrijke gegevens, maar die zou den met 1000.al dik betaald zijn geweest. Hij vond het niet nodig het N.E.J. blijvend in te schakelen; zulks n.a.v. de post van 50Ö,die B. en W. voor dit doel op de begroting hadden gezet. De voorzitter ging in op de hoge kosten van dit verkeers- vraagstukrapport, doch betoogde, dat eerst later het nut ervan zou blijken. De heer Hemelrijk was maar matig overtuigd, doch wil de zich tenslotte niet tegen de post van 500,voor het N.E.J. verzetten, mits de post niet over schreden werd. Alleen de heer Broersma bleef tegen deze post, zoals ook tegen de post van 1750,— voor de burgerlijke verdediging. In antwoord op de vraag van Mr Sluis had de voor zitter medegedeeld, dat er 12 man zich voor S.W.G. hadden gemeld en dat de werving nog aan de gang is. Wat de burgerlijke ver- üediging betreft, is Bergen bii de Kring Alkmaar aangesloten; dit is ook nog in het stadium van voorbereiding. Woningbouw Op verzoek van de heer Broers- ma vertelde de voorzitter iets over de woningbouw. Er is bouw volume voor 67 woningen, waar van er 32 woningwetwoningen worden; hiervan worden weer 16 duplexwoningen6 woningen worden volgens de premierege ling gebouwd en 20 volgens bouw- spaarkassysteem. Voor 9 wonin gen is nog geen bestem ming; mogelijk komt er nog n tweede Bergerhofje. Van de 20 woningen, zullen er 12 voor Ber- genaren gebouwd kunnen worden en 8 voor1 mensen van buiten, waardoor er volgend jaar weer één woning meer gebouwd mag worden (migratieregeling). Er zijn 48 woningen in aanbouw, waarvan 16 eensgezinswoningen en 32 duplexwoningen voor ge zinnen van ten hoogste 3 perso nen. Sinds 1950 zijn er 57 trouw lustige paren, waarvoor 40 wo ningen bestemd zullen worden; er zullen ook nog wel woningen vrii komen voor de overigen. Op den duur moeten we ook van de inwoning af. Duur schoolgeld Afschaffing van het vermenig- vuldigingscijfer 2 bii de school geldheffing waar de heer Ellis voor pleitte zou de gemeente op 15.000 minder ontvangsten geven. De burgemeester, die vond, dat het onderwijs in Nederland goedkoop is, (maar je moet het kunnen betalen, zei Ellis), be loofde, dat B. en W. het nog eens zouden bekijken. Nu, wat dat be tekent. weten we onderhand wel! Subsidiëring van het kleuter onderwijs vond de heer Broersma weggegooid geld. Ik ben op 'n Katholieke kleuterschool geweest (zei hij) en kijk nou eens wat er van me terecht gekomen is. Over1 de plannen voor de bouw van 'n hotel of café-restaurant waar de heer Sluis naar vroeg, kon de voorzitter in 't openbaar niet veel zeggen; overigens vond hij, dat er aardig gebouwd wordt daar en hij deelde mede. dat er veel aanvragen waren voor villa- bouw in Bergen aan Zee. V.V.V. en V.V.H.B. Over het reeds iaren hangende conflict tussen de V.V.V. en de V.V.H.B. had men ook vragen ge steld. Dat vond men algemeen een moeilijke kwestie, waarin B. en W. maar eens moesten be middelen. Tenslotte geeft de ge meente 3000,en is zu al dus de heer Hemelrijk ook mede verantwoordelijk voor de politiek en de gang van zaken in de V.V.V. Hij wees hierbu op het democratisch standpunt, dat men zich neer moest leggen bij de meerderheid en geen scheuring moet veroorzaken, als men ziin zin niet krijgt. Dat is verkeerd. De voorzitter zei, dat B. en W. in principe' achter „onze" V.V.V. staan en gaarhe 'n poging tot be middeling zullen wagen. De Buer- weg is er slecht aan toe; hu is eigendom van de fam. van Ree- nen en in onderhoud bij de pol der; er is een voorstel te wach ten, om de weg in eigendom en onderhoud over te nemen. Het wandelpad langs de Eeuwige Laan krijgt nog vóór het seizoen 'n beurt, zoals ook de Nesdijk; ver der zullen alleen de meest urgen te onderhoudswerken worden uit gevoerd. De heer Ellis kwam nog met critiek op de contributieregeling van VVV en vond, dat de kleine man teveel betaalde; voorts was hij van mening, dat VVV ook in formaties diende te verstrekken over niet-leden. hetgeen door zijn fractiegenoot, de heer Driessen bestreden werd. Het was logisch, aldus deze. dat de VVV slechts aan haar leden diensten kon be wijzen. Mr Sluis gaf de voorzitter in overweging, zich bij eventuele bemiddelingspogingen niet a priori achter de VVV te stellen, doch een vrii' standpunt in te nemen. De voorzitter zegde dit toe en deelde mede, met nadere voorstellen te zullen komen, als de bemiddelingspoging niet mocht slagen. Weth. den Das deelde mede. dat over '51 door de Volkscrediet- bank te Alkmaar 23.000 aan cre- dieten aan Bergenaren is ver strekt. waarvan de helft alweer is afgelost. Mr Sluis vroeg naar de stand van zaken in de Commissie- Hupkes. die de kwestie PEN-GEB in studie heeft. „Ei1 wordt hard gewerkt, maar 't kan lang duren" - zo luidde het antwoord van de voorzitter. De huur van de nieuw te bou wen woningen, zo deelde weth. den Das in antwoord op een vraag van de heer Ellis mede, is nog niet te bekijken, doch zal tus sen de 7 en 8 gulden liggen. Het opknappen van het natuur reservaat zal nog niet voor het seizoen gereed komen, zei de voorzitter aan het adres van de heer Hemelrijk; maar volgend iaar hoopt men hiertoe te gera ken in samenwerking met de DUW en met subsidie van de Pro vincie: er komen verharde we gen en nieuwe aanplant. In antwoord on een vraag van de heer Ellis deelde de voorzitter mee. dat de voornaamste leveran tie van schoolbehoeften door de plaatselijke boekhandelaren _dit iaar werd verzorgd. Tn princine besloot de raad het buitenschil derwerk volgens schema aan alle plaatselijke schilders op te dra gen. Tenslotte werd de hoop uit gesproken. dat de volgende be groting in November van dit, jaar behandeld kan wnrden. „Wij zul len ons best doen", aldus de voor zitter. De begroting werd vastgesteld in ontv. en uitg. op een bedrag van f 1.552.980.65 met een post onvoorzien van f 11.594.80. grote moderne torpedojagers zou den worden op stapel gezet en dat in stede van de 18 door Ame rika te betalen mijnenvegers ten minste één dergelijke torpedo jager zou worden gebouwd? Is de regering niet van mening, dat, indien onze vloot haar karak ter van hoogzeevloot wil behoi. den, het dringend noodzakelijk haar te versterken met materi, dat in staat is aanvallen van derzeeboten te keren ter besch ming van onze koopvaardij vloo Zo ja, waarom bewilligt d regering dan in de aanbouw vai materieel, uitsluitend bestema voor de territoriale verdediging? In dit verband wilde dit lid ooi nog de vraag stellen of het juist is, dat klein materieel aan per soneel, wat de kosten van exploi tatie betreft, relatief hogere eisen stelt dan groot materieel. Indien dit zo zou zijn, vreest de regering dan niet, dat de sterke toeneming van het kleine materieel in onze vloot op de duur ten gevolge zal hebben, dat op de exploitatie kosten van het grote materieel zal moeten worden bezuinigd en dat dus ook daardoor onze zee gaande vloot in het gedrang zal komen? Tenslotte achtte dit lid de ont stentenis van zelfs maar een Ne derlands marine-officier in de geallieerde staf van de S.A.C L.A.N.T. een veeg teken, dat er op wijst, dat men de Nederlandse oorlogsvloot terug wil dringen op het terrein van de territoriale verdediging. ARTSEN DIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 3 Mei te 14 uur tot Maandag 5 Mei te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen: J. Kok Hippo, tel. 47; A. J. Roskam, Winkel tel. 225; A P. Hoogkamer, Middenmeer, tel. 21; A. J- Koning, Schagen tel. 435; T. Nauta Wienngerwaard tel. 262; J. Schreuder Oude Niedorp tel. 212; J. N. Veenis, Breezand, tel. 250; J. F. Verheul 't Zand, tel- 223 b.g.g. K 2248-288 en E. v. Wieringen, Schagerbrug tel. 214. (Advertentie) HEILOO Spinazie 819; krop sla 6—10; witlof 1826; wortelen 5055; rabarber 1220; radijs 8 11; asperges I 951.40; II 62 80; aardbeien 1.107-25 p. doos. WARMENHUIZEN 3 Mei 20.000 kg rode kool 7.7014; 2300 kg prei 8. Nrd SCHARWOUDE 500 kg aardapp. Bevelanders 14.2015; eigenheimers 14.50; 1400 kg uien 23.80; grote 28: 35.000 kg rode kool 717.50: 2000 kg gele kool 6.50—13; 56.000 kg witte kool 9.10 16; 900 kg rabarber 8.40: 21.000 kg prei 8; doorgedraaid: 21.000 kg prei; 12.000 kg witlof I 3334; I B 23—30: II B 15—25; III 13— 20: stek 6—16. OBDAM. 11500 kg witlof I 30—33; II 23—29; III 17—21; IV 8—17; I B 23—33; II B 16—29; III B 10—21. VAWAWAWAWAT V4V4WAVAVAWAWaVAWAT iJi."4»'i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2