DE KRONIEK VAN ZATERDAG Menadonees wil recht and met Officier van Justitie in cassatie gaat Nederlandse bisschoppen vierden Koninginnedag e marine? egelijk Waarom gaan wij naar Dokkum? iv. half vier. r aan de zaal f irktberichten De zaak-Westerling Naar wij vernemen Gedachteniskerk aan de Grebbe Ridgway over de relletjes in Tokio Nog stijgende export naar Engeland Reddingspogingen opgegeven Opdat de offervaardigheid moge groeien Tijdens bezoek aan Rome Heidebrand bij Renkum Het inkomen van Koningin en Prins Toestand van het Suezkanaal ,zeer bevredigend" Scheepsberichten Zondags - Evangelie De Staateen Officier van Justitie en een gevangenisdirecteur gedagvaard MVP 'SVERWACHTiNG sld door het tj ■ldlg van Zaterdagavond igavond. ATSELIJK Bt'lEN rlijke bewolking. me* enkele buien, lueI\.eIl eer. Zwakke tot matige efdzakelljk tussen Oosi Langs de waddenkust re, elders dezelfde tem- on op 5.05; ondier 20.10; ,4 02; onder 3.05. ',on op 5.03; onder 20.12; 15.15; onder 3.15- weede Kamer over de ïigen voor de Konink- le toevoeging aan de later tijdstip van een sme havenverdediging re niet ingrijpend zal e, in stede van te zijn Ij te dragen tot de be- pen zee, wordt tot een velks taak zal zijn het derne torpedojagers zou den op stapel gezet en :de van de 18 door Ame- etalen mijnenvegers ten- ïén dergelijke torpedo- i worden gebouwd? egering niet van mening, n onze vloot haar karak- hoogzeevloot wil behot dringend noodzakelijk ■ersterken met materi: aat is aanvallen van :en te keren ter besch r onze koopvaardijvloo waarom bewilligt d dan in de aanbouw vai uitsluitend bestemd territoriale verdediging? irband wilde dit lid 091 raag stellen of het juist :lein materieel aan per- at de kosten van exploi- •eft, relatief hogere eisen groot materieel. Indien j zijn, vreest de regering dat de sterke toeneming kleine materieel in onze de duur ten gevolge zal dat op de exploitatie- 'an het grote materieel en worden bezuinigd en ook daardoor onze zee- doot in het gedrang zal tte achtte dit lid de ont- van zelfs maar een Ne- marine-officier in de ie staf van de S.A.C een veeg teken, dat er dat men de Nederlandse oot terug wil dringen op ein van de territoriale ing. kRTSENDlENST NOORDERKWARTIER gehoor bij de eigen arts if Zaterdag 3 Mei te 14 Maandag 5 Mei te 8 uur >or spoedgevallen bereik- irtsen; J. Kok Hippo, tel. Roskam, Winkel tel. 225; logkamer, Middenmeer, l. J- Koning, Schagen tel. auta Wieringerwaard tei. Bchreuder Oude Niedorp J N Veenis, Breezand, J. F. VeTheul 't Zand, j.g.g. K 2248-288 en E. v. in, Schagerbrug tel. 214. (Advertentie) ZATERDAG 3 MEI 1952 PAGINA 3 TEL:37Ó2 PHUGLOP27 ZFUNIER.1E EN MESKQPPE R lO Spinazie 8—19; krop- I; witlof 1826; wortelen rabarber 1220; radijs 8 •erges I 951.40; II 62 beien 1-107-25 p. doos. ENHUIZEN 3 Mei - rode kool 7.70—14; 2300 8. UHARWOUDE 500 kg Bevelanders 14.2015; ners 14.50; 1400 kg uien ote 28; 35.000 kg rode 17.50: 2000 kg gele kool 56.000 kg witte kool 9.10 kg rabarber 8.40: 21.000 8' doorgedraaid: 21.000 12.000 kg witlof I 33—34; 30; II B 15—25: III 13— 6—16. M. 11500 kg witlof I [I 23—29: III 17—21; IV B 23—33; II B 16—29; —21. W/AVAVAVtVAViVAJ De officier van Justitie bij de Amsterdamse arrondissements rechtbank heeft in de zaak-Wes terling bij de Hoge Raad cassatie ingesteld tegen de beschikking van de rechtbank, die Dinsdag j.l. besliste, dat het Openbaar Minis terie in zijn hoger beroep niet ontvankelijk moest worden ver klaard. Naar bekend besliste de rech- ter-commissaris mr. J. Knotten belt op 16 April, dat Westerling op vrije voeten mocht blijven. Tegen deze beslissing tekende de officier beroep aan bij de recht bank, de enige weg, die hem open stond. De rechtbank, onder pre sidium van mr. B. de Gaay Fort- is een vereniging van katholieke begraafplaatsdirecties en -bestu ren in oprichting. Het voornaam ste doel is er naar te streven, dat bij de herziening van de begrafe niswet rekening wordt gehouden met de belangen van de bijzon dere begraafplaatsen. heeft een groot aantal landbouw- attaché's, verbonden aan de in Nederland gevestigde ambassades en legaties van België, Canada, Denemarken, Spanje en Zweden ?en bezoek gebracht aan de beide ïrreinen van de beurs voor land- >ouw, zuivel, visserij en techniek, welke thans te Utrecht wordt ge houden. heeft de burgemeester van Nij megen gisteren een stadswijnhuis geopend. heeft de officier van Justitie te Amsterdam drie weken gevange nisstraf geëist tegen een 65-jarige dekschuitenverhuurder die er van verdacht werd de inkomsten en vermogensbelasting te hebben ontdoken.... is de regering niet van plan een schadevergoeding uit te betalen aan officieren, die destijds zijn ondergedoken. Men zou het dan ook voor onderofficieren en sol daten moeten doen, hetgeen een onmogelijkheid is.... is minister Joekes naar Brussel vertrokken voor een conferentie met zijn ambtsgenoten van Bel gië en Luxemburg over volksge zondheidsproblemen OPROER TOT NABESTAANDEN VAN OORLOGSSLACHTOFFERS Blijkens een elders in dit blad geplaatste „oproep" -nodigt het Uitvoerend Comité van het Bouw fonds van de Gedachteniskerk aan de Grebbe de nabestaanden van alle Nederlandse Katholie ken, die in de oorlogsjaren 1939 1945 waar ter wereld ook door oorlogshandelingen om het leven zijn gekomen, uit, de namen van deze slachtoffers aan het secreta riaat van het Bouwfonds, Heren straat 95, Rhenen, schriftelijk op te geven. Het verzoek geldt even eens de gesneuvelden van de strijd in Indonesië en van de worsteling in Korea en de Neder landers, die elders bij de uitoefe ning van hun militaire dienst zijn omgekomen. Het comité stelt zich voor, bin nenkort per circulaire nadere ge gevens aan de verwanten te vra gen, zodat de eerste opgave be perkt kan blijven tot naam en voornamen van de omgekomenen en het adres van de naaste nabe staanden, die de opgaaf doen. Wij vernemen nog, dat het de bedoeling is, te zijner tijd de na men van de Nederlandse Katho lieke oorlogsslachtoffers op een of andere wijze in de te bouwen Ge dachteniskerk te vereeuwigen. De sprong van sergeant-ma joor Barnfather, door een menselijke boog, zal één der hoogtepunten zijn van het ruiterfeest dat in Juni in Earl's Court in Londen wordt gehouden. Sergeant-majoor Barnfather die hier op zijn schimmel oefent dit kunst stukje uit te voeren, is van het Royal Army Service Corps evenals de drie militairen die zich beschikbaar hebben ge stéld zulk een ongemakkelijke houding aan te nemen om het hem mogelijk te maken zijn paardrijkunst te demonstreren. man, verklaarde de officier ech ter niet ontvankelijk in zijn be roep, „omdat enige schriftelijke beschikking van de rechter-com- missaris op de vordering van de officier van Justitie tot het ver lenen van een bevel tot in bewa- ringstelling van de verdachte ont breekt", m.a.w. de rechtbank was van mening, dat de beslissing van de rechter-commissaris in de ter minologie, zoals die door de rech ter-commissaris in het proces verbaal was neergelegd, met aan de wettelijke eisen voldeed en dat derhalve „van het bestaan van een zodanige beschikking niet is gebleken". Het enige juridische middel, dat daarna het openbaar ministe rie overbleef, was het instellen van cassatie bij de Hoge Raad. Dit is inmiddels geschied. TOKIO Reuter). Generaal Ridgway heeft een „kleine, van uit het buitenland geïnspireerde bende vijanden" de schuld van de ongeregeldheden gegeven. „Deze bende zal er echter niet in slagen werkelijke verdeeldheid tussen Amerika en Japan te zaaien", al dus de generaal. AMNESTIE IN SPANJE MADRID, 2 Mei (A.P.). De Franco regering zal amnestie ver lenen aan een niet nader bekend gemaakt aantal politieke en ge wone gevangenen ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres dat tegen het einde van deze maand zal plaats vinden. Van zeer betrouwbare zijde wordt meegedeeld, dat hieronder een aantal gevangenen valt die beschuldigd zijn van „het hulp verlenen bij rebellie". Nog staat Nederland aan de spits wat betreft de export naar Engeland, maar binnenkort zijn drastische maatregelen van de Britse regering te verwachten, waardoor onze export zal dalen met een bedrag van 200 tot 250 millioen gulden. Deze teleurstel- Jende mededeling werd Donder dag gedaan door minister Mans- holt ter gelegenheid van de ope ning van de eerste landbouwbeurs te Utrecht. Maar vooreerst valt er vergeleken met de export Van Nederlandse producten in 1951 naar Engeland een stijging te constateren van 2V2 mill. p.st. over de eerste twee maanden van dit jaar, aldus een rapport van het Britse ministerie van Handel. Ons land exporteerde voor 20.783.958 p.st. aan voedingsmid delen, staal- en ijzerwaren, che micaliën, olie en vetfabricaten en papierproducten. Voor 1951 is dit cijfer 18.030.139 p.st. De Britse export naar Nederland daalde daarentegen met ruim 2 millioen. Was deze de eerste twee maanden van het vorig jaar 13.404.575 p.st. thans moest Engeland genoegen nemen met 11.268.251 pst. De grootste dalingen komen voor in voertuigen en onderdelen (1951: 4.367.151, 1952: 2.427.296 p.st.), wollen en kamgarenfabrikaten (1951: 1.893.202, 1952: 688.646 p. st.) en katoenenfabrikaten (1951: 934.602, 1952: 294.013 p.st.). DE VERMISTE CLIPPER RIO DE JANEIRE, 2 Mei (Reu ter). De pogingen om dokters en reddingploegen met parachu tes neer te laten bij het in de ontoegankelijke wildernis van Noord-Brazilië waargenomen vliegtuigwrak, van het met vijf tig personen aan boord vermiste vliegtuig van de „Pan American Airways" zijn opgegeven. Het landingsterrein is te moeilijk en waarschijnlijk zal men nu trach ten reddingploegen over zee en land naar het wrak te sturen, dat op een lage heuvel in de buurt van Carolina ligt. „MUGUET" VOOR DE PRESIDENT VAN DE FRANSE REPUBLIEK. Een oude en charmante Franse gewoonte is op de le Mei aan mensen, die men denkt daarmee te plezie ren, lelietjes van dalen aan te bieden. De bloemetjes, in het Frans muguet geheten, groeien welig in de bossen in de omtrek van Parijs en tegen de eerste Mei worden ze in grote hoeveelheden naar de Franse hoofdstad vervoerd. Ook dit jaar trekt de Nationale Ne derlandse Bedevaart weer op naar Dokkum en wel op 7 Juli a.s. En deze 21e maal onder de geestelijke leiding van Z.H. Excellentie Mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht. Waarom onderneemt elk jaar opnieuw en telkens in grotere getale Katholiek Nederland deze pelgrimage naar het hoge Noorden? Allereerst natuurlijk als een plicht van dankbaarheid voor de grote genade van het H. Gelooi, ons boven millioenen anderen geschonken. Een genade, die wii naast de goede God, toch danken aan de mannen, die in uiterst moei lijke omstandigheden hier kwa men om aan onze voorvaderen het ware geloof te brengen. On der hen bekleedde Bonifatius een eerste plaats en hij heeft voor deze missiearbeid onze va derlandse bodem met zijn bloed gedrenkt. Alleen een plicht van dankbaarheid moet voor ons reeds een motief zijn om de plaats te gaan bezoeken, waar hij voor ons, midden in zijn werk, zijn leven offerde. Het tweede motief is dat deze bedevaart voor ons een dag is van verdieping van ons eigen geloofsleven, wat in de heden daagse tijd van vervlakking en verslapping zo dringend nodig is. Wie zou ons in deze vaak zo moeilijke strijd, die wij met ons zelf, maar ook vaak met anderen voor wie wij mede verantwoorde, lijk zijn, hebben te voeren, beter kunnen helpen dan een H. Boni fatius, die aan het geloofsleven in deze lage landen zijn leven wijdde en het tenslotte volledig offerde? Het derde motief is, dat wij hier op deze nationale en gewij de plaats voor ons zelf, voor onze familie en voor onze mede land en geloofsgenoten bidden, om te mogen voldoen aan de bijzon dere intentie welke onze Aarts bisschop-Coadjutor meegaf voor deze 21e bedevaart, n.l. „Dat de offervaardigheid moge groeien". Aan die offervaardigheid' ont breekt in onZe tijd zoveel. Daar om lijken de vele problemen van onze tijd vaak zo onoplos baar, doen zij vele zwakken meer lijden dan nodig zou zijn en is er zovee] verbittering en zoveel af val. waardoor het werk van een Bonifatius wordt ondermijnd. Maar behalve deze drie motie ven is er ook nog een ander, waarom wij, Katholieke Neder landers, eens per iaar naar Dok kum gaan. En dat is, omdat strikt genomen in Dokkum etj Egmond de bakermat ligt van onze nationale historie van onze nationale cultuur en beschaving. Wanneer wij er trots op zijn, dat wij in West-Europa en met name hier in Nederland, leven in een christelijke cultuur, dgn moeten wij dit ook waarderen. En hoe kunnen wij dit beter doen, dan door naar de Noorde lijkste stad van Nederland te gaan. Want daar welde eenmaal de bron van deze beschaving. Wij leven in onze dagen in de grote angst, dat heidense horden, die met God en Zijn geboden ge broken hebben, andermaal naar deze landen zullem oprukken om met een satanische haat bezield, dit levenswerk van Pen Bonifa tius en zijn gezellen te vernieti gen. Tegen deze bedreiging kunnen wij het best» bescherming en hulp zoeken knielend op de met dit martelarenbloed bedrenkte grond, om daar te bidden dat de goede God ons genadig zij en de christelijke beschaving in West- Europa zal handhaven. Om al die redenen gaan wii 7 Juli a.s. naar Dokkum. ROME (K.N.P.). De Neder landse kolonie in Rome heeft Woensdagmiddag de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd in het Nederlandse gezantschap te Rome. De Nederlandse gezant bij de Italiaanse republiek Mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, be groette onder zijn gasten o.a. Mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, en Mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, die thans in Rome vertoeven voor hun vijf jaarlijkse ad-limina be zoek aan de H. Stoel. Tijdens deze feestelijke reünie reikte Graaf van Bylandt aan de kamerbode van het gezantschap, Campissi, de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau uit wegens vele jaren trouwe dienst. Woensdag gaf Jhr. Mark van Weede, de Nederlandse gezant hij de H. Stoel, een diner terere van de twee Nederlandse bis schoppen, Mgr. Alfrink en Mgr. Baeten. Aan dit diner zaten on der meer aan Mgr. J. B. Montini, substituut van het Pauselijk Staatssecretariaat, Mgr. C. Grano, hoofd van het Protocol van het Pauselijk Staatssecretariaat, Mgr. A. Dell'Acqua, tweede secretaris voor buitengewone aangelegenhe den van het Pauselijk Staatssecre tariaat, alsmede de Nederlandse bisschoppen in Rome, Mgr. Dr. Jan Olav Smit en Mgr. C. van Lierde. Voorts waren aanwezig Mgr. B. Eras, Mgr. Drs. J. Damen, Mgr. Dr. Jac. Bruning en de secretaris sen van de Nederlandse bisschop pen, Dr. T. J. Roorda en Dr. C. J. de Jong. Woensdagmorgen heeft Z. H. de Paus Mgr. Dr. B. J. Alfrink in particuliere audiëntie ontvangen. Na afloop hiervan stelde de aarts bisschop-coadjutor zijn secretaris, Dr. T. J. Roorda, aan de H. Va der voor. Mgr. Alfrink is voor nemens hedenavond Rome te ver laten om enkele dagen rust te nemen. Zaterdagavond keert hij in de Eeuwige Stad terug. SNEL INGRIJPEN REDDE DE SITUATIE *r Gistermiddag ontstond door on bekende oorzaak een brand in een perceel heide aan de Dikken- bergerweg onder Renkum. De brand liet zich ernstig aanzien blijven ze hier maar door snel jngrijpen van de lange tijd bloeien. Op de ten KEUKENHOF THANS BIJZONDER FRAAI In de gehele bollenstreek staan thans de late tulpen met hun grote kleurverscheidenheid in volle bloei. De Keukenhof is nu bijzonder mooi. Daar hier de bloe men niet gekopt worden, zoals buiten op het veld, toonstelling kan men een grote afwisseling aan kleuren en vor men zien. Ook de Treslongtuin biedt nog veel moois. brandweer uit Renkum en de nevelspuit uit Ede werd uit breiding voorkomen en konden de bossen in de onmiddellijke omgeving gespaard blijven. Wat nu de zaak van het buitenlandse geld voor de C.P.N. betreft, er was reden voor minister Teulings, om fel van leer te trek- Wanneer het in de grond der zaak niet zo it droevig was, zou men slechts glimlachen bij de lezing van „De Waarheid", indien men ambtshalve genoodzaakt is. die lectuur te door- ken. Met feitelijke gegevens, die de onrust'in de worstelen. „Het is bekend aldus „De Waar- communistische kringen begrijpelijk maakten, heid" van 30 April o.a. „dat tot de orders, die toonde de minister nu nader aan, dat een buiten- de regering van Amerika krijgt, er een is, om lander hier contact heeft gezocht, om zogenaamd vooral een uitbreiding van de handelsbetrekkingen via handelstransacties buitenlands geld (uit Tsje- met de „volksdemocratische" landen te voorko- cho-Slowakije) hier te krijgen, dat, althans ge- men." En verder: „Reeds vijf maanden geleden deeltelijk, in de kas van de C.P.N. terecht zou werd hiertoe de KVP-fascist Teulings naar voren komen. Wanneer iemand van zijn inkomen iets geschoven". (Er was inderdaad een paar maanden wil afstaan voor een partij of beweging, waarin geleden een krasse onthulling gedaan over een hij zijn ideaal ziet. dan behoeft daar geen bezwaar buitenlander, die in Nederland z.g. „handelsrela- tegen gemaakt te worden. Maar wanneer dit op ties" trachtte aan te werven, om z.g. handelsgeld deze wijze gaat, dan zit er op zijn minst genomen, naar Nederland over te brengen, dat in de kas van een lelijk luchtje aan. Steeds is, als er sprake de C.P.N. terecht kwam, maar dat trachtte en was van plannen, om wettelijke regelingen voor de tracht nog de „Waarheid" zoveel mogelijk te klei- politieke partijen te maken, als een der eerste neren). Nu heeft de minister van de Bin. Veil. argumenten daarvoor aangevoerd, dat het onjuist Dienst (B.V.D.) in de Eerste Kamer de heren is, dat politieke partijen in Nederland zich laten van de C.P.N. opnieuw de oren gewassen en dus financieren uit het buitenland. Daarom is het nut- zijn de knal-rode scribenten des duivelstig geweest, dat Teulings dit gewroet ontmaskert.. Bij herhaling hebben wij moeten vaststellen Er is nog meer te verhapstukken in de dat de communisten, die ook op dit punt He „Waarheid" over en naar aanleiding van het zeer klaarblijkelijk hun orders uit Moskou genoemde geval. De rode heren zijn zo ontvangen, weinig of riets verschillen van de kwaad, dat zij allerlei leugens en verdichtsels te nazi's en fascisten; zij stoelen op dezelfde wortel baat moeten nemen, om hun zaakje recht te pra- van totalitarisme en nihilisme. Principieel en prac- ten, wat overigens natuurlijk niet lukt. „Natuur- tisch. Wanneer men, ook nu weer met de C.P.N.- lijk gaat Teulmgs ervan uit" zo schrijft het redevoeringen op de 1-Meidag, en trouwens steeds rode blad „dat de C.P.N. haar geldmiddelen op als men knalrode redevoeringen in en buiten de dezelfde wijze zou verkrijgen als dit in de K.V.P. Kamer leest, van dergelijke rode propaganda ken- het geval is, „waar de leden geen enkel offer nis neemt, dan ontkomt men niet aan de indruk, voor hun partij over hebben." En dan wordt in dat alles cliché-werk is van te voren hier of hetzelfde nummer de deur nog eens extra dicht daar klaar gemaakt. In elk geval maken de com- gedaan door een verhaaltje over ontslagmaatre- munistische redenaars naar hartelust gebruik van gelen bij de N.S.F. (Ned. Seintoestellenfabriek in de gegevens, die het partijbureau via het Krem- Hilversum), waar„Romme-fascisme" heerst lm en de Kominform ontvangt. Het is precies de Wat dit laatste betreft kunnen wij meteen even propaganda-methode van Goebbels c.s. En steeds vaststellen, dat ons niets bekend is van enigerlei schelden de C.P.N.'ers over neo-fascisme en nieuw invloed van Romme in de N.S.F. De regering nazidom tegenover een ieder, die het met hen neemt maatregelen tegen provocateurs en sabo- niet eens gelieft te zijn, maar dat is alleen maar, teurs in sleutelbedrijven, en zo zou wel gek zijn orn de methode te verbergen, die zij zelf toepas als ze dat niet deed. Wij kennen de heren van sen> en die in niets verschilt van wat werke- Moskou en hun satellieten zo langzamerhand wel., liike fascisten en werkelijke nazi's doen Ook daarop heeft minister Teulings deze En wat nu de geringe offerbereidheid van week in het bijna sensationele debat in de He de K.V.P.-leden betreft, is de waarheid Eerste Kamer gewezen. In het nauw ge- precies andersom, dan de „Waarheid" ons dreven immers over de aanval, welke de minister wil doen geloven. Zo juist vernamen wij van de onverbloemd op de communisten deed, (waarbij best-ingelichte zijde, dat het ledental van de K.V.P. hij de B.V.D. als onmisbaar noodzakelijk ook voor dat hier en daar inderdaad wat teruggelopen was, Nederland, verdedigde), vroeg de communist weer behoorlijk toegenomen is. De contributie- Schalker, wat de regering dan wel doet tegen de afdracht is onlangs verhoogd van 80 cent per lid acties van fascisten en neo-nazi's. En toen ant- minimaal, op 1.25 minimaal. Ondanks deze ver- woordde minister Teulings tersnede; „Hetzelfde hoging met ruim 50 pCt., bedroeg het ledental wat wij doen tegen het gewroet en geknoei van de (dat in verband met de groslijststemming precies C.P.N.''. Dat was duidelijk genoeg. Ja ja, de te controleren was) rondom 300.000. Van het con- heren van de C.P.N. zouden nog wel graag willen tributiebedrag was ruim driekwart binnen op de weten, wat de regering nu eigenlijk verder van verplichte datum, niet alles dus, omdat de inning plan was met de B.V.D. Maar dat zou natuurlijk in vele gevallen in termijnen geschiedt. Dit be- niet gaan. Dacht U dat ik, als minister, nu eens tekent, dat een bedrag van bijna drie ton even zou gaan vertellen, wat de C.P.N. van deze is binnengekomen, terwijl in totaal een veel hoger zijde nog meer te wachten staat?, vroeg de mi- bedrag door de leden is geofferd, omdat er im- raster. Een veldheer legt zijn plannen ook niet van mers bovendien nog een bedrag voor de Kringen, te voren bloot. En een schaker gaat niet te voren Statenkringen en Afdelingskosten wordt betaald, aan zijn tegenstander mededelen, welke zetten hij De K.V.P.-leden offeren dus zeker in dit jaar min- in zijn hoofd heeft. De gevaarlijke heren van de stens een vijf ton voor hun partij. Van geringe C.P.N. moeten nu maar niet denken, dat de re- offerbereidheid gesprokengering zo kinderlijk-naief zou zijn VOORSTEL TOT VERHOGING Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk 1 der rijksbegroting voor het dienstjaar 1952. Hierbij wordt voorgesteld het inkomen van de Koningin te ver hogen met f 500.000 en mitsdien te brengen op f 1.500.000; het in komen van Prins Bernhard te verhogen met f 100.000 en te brengen op f300.000; en de post onderhoud der koninklijke palei zen te verhogen mét f250.000 en te brengen op f 350.000. ISMAILIA. 2 Mei (Reuter). De laatste twee maanden zijn in de zone van het Suezkanaal geen gewelddaden meer voorgevallen. Een Britse militaire woordyoer- der noemde de toestand Vrijdag „zeer bevredigend". Langzamerhand wordt de toe stand weer normaal en ook Egyp tische arbeiders keren langza merhand naar hun werk terug. De Britse soldaten zijn weer in staat hun normale oefeningen, die door de onlusten waren onder broken, te houden, aldus de woordvoerder. VLADIMIR POPTOMOF OVERLEDEN Bulgaars vice-premier LONDEN, 2 Mei (Reuter). Het Bulgaarse Telegraafagent- schap meldt dat de Bulgaarse vice-premier Vladimir Popmotof na een langdurige ziekte op 62- jarige leeftijd is overleden. Hij leidde in 1923 een commu nistische opstand in Bulgaars Ma cedonië. In 1925, nadat hij ter dood was veroordeeld, vluchtte hij naar Rusland. In 1947 woonde hij te Warschau de stichtingsver gadering van de Cominform bij. Akkrumdijk 2 van Brisbane te Fremantle: AXchïba 1 dw Fer nando Noronha-Montevideo; Al- hena p. 1 Quessant; Alphard 1 v. Antilla naar R'dam; Bengkalis 3 Singapore te Hongkong verw.; Cleodora 2 te Bahrein; Coryda 2 van Bombay te Bahrein; Drente 2 te Aden van Balïkpapan-R'dam Elmina 2 Dakar verw.; Garoet 2 van Djedah te Suez van Makas- sar-New York; Jagersfontein 1 v. Kaapstad naar Eastlonden; Ma- lea 30 van Yokosuko naar Miri; Mataram 1 te Menaelahamadi v. New York-Calcutta; Modjokerto 1 nm. van Aden; Oron pass. 1 Quessant; Prins Maurits 1 bij Goeree: Raki 1 van Port Sudan- Suez; Sarangang 1 van Manilla naar Iloilo; Sibajak 1 600 OTN cp Race; Tarakan 2 te Priok; Willem Ruys 1 nm. van Singa pore naar Belawan; Woensdrecht 1 nm. van Alexandrië naar Me- naelahmadi; IJssel p. 1 nm. Ques sant. Deken van Eindhoven koninklijk onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, de HoogEer- waarde Heer H. F. Heezemans, kanunnik, deken en pastoor te Eindhoven. VASTE COMMISSIE JEUGDZAKEN DER K.V.P. 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. Dezer dagen werd geïnstalleerd de vaste commissie voor Jeugd zaken der K.V.P. In deze commissie hebben zit ting twee leden van de Katho lieke Tweede Kamerfractie, twee leden van het Partijbestuur en vertegenwoordigers van de Jon gerenorganisatie in de K.V.P. en de Katholieke Jeugdraad. Het doel dezer commissie is, gevraagd en uit eigen beweging adviezen uit te brengen aan het Partijbestuur en de Kamerfracties inzake aangelegenheden, welke de jeugd betreffen en op politiek terrein liggen. Het aantal vaste commissies der K.V.P. is thans zeven, t.w. voor het bedrijfsleven, voor de mid denstand, voor de middengroepen, voor de agrariërs, voor de arbei ders, voor jeugdzaken en voor „buitenland". DERDE ZONDAG NA PASEN Op bijna elke preekstoel vindt men de symbolen van de vier Evangelisten afgebeeld. Het zijn wonderlijke voorstellingen: een leeuw staat schijnbaar met S. Marcus in verband, een mens (lijkt veel op een engel, maar de bedoeling is een mens aan te ge ven) met S. Mattheus. een rund met S. Lucas en een adelaar met S- Jan. Deze dier-symbolen zijn ont leend aan de grote profeet Eze- cihiël, die door een heel bijzonder visioen tot het profetenambt is geroepen. Hij zag dat vanuit een vuur de gedaante van vier leven de wezens zichtbaar werd. „Elk van die levende wezens had vier gezichten: eerst een mensenge- iaat, dan rechts een leeuwenkop, links een stierenkop en verder een adelaarskop"Is dit al vreemd en moeilijk, het gehele visioen verder is bijna niet te, begrijpen en telkens komt 'n ge leerde heer voor de dag met een nieuwe verklaring. Maar wat daarvan zij, de christelijke oud heid heeft in dit profetengezicht een voorafbeelding gezien van de vier Evangelisten, de vier men sen die door één Geest gedreven, naar waarheid het leven van Christus beschreven. Nog altijd wordt door de priesters op het feest van een Evangelist een ver klaring van dit visioen van S. Gregorius gelezen. Waarom men nu dat mensenhoofd als het sym bool van S. Mattheus, het rund (of de stier) als van S. Lucas enz. heeft genomen is een andere kwestie- Dat vindt zijn oorzaak in het begin van elk Evangelie. S. Mattheus begint zijn boek met de weergave van de menselijke afstamming van Onze Heiland. Te beginnen bij Abraham geeft hij de geslachtslijst Christus. Omdat hij dus eerst spreekt over Christus als mens, wees men hem dit symbool toe. Marcus be gint zijn verhaal met de predi king van Johannes de Doper in de woestijn; „Vox clamantis in desertode stem van een die roept in de woestijn: maakt recht de weg van de Heer". Welnu de leeuw, het woestijn- dier, werd daarom Marcus' zin nebeeld. Lucas gaat verder terug en verhaalt een gebeurtenis in de tempel, waarbij Zacharias die daar de priesterdienst vervult, de tijding van een engel ontvangt, dat hij weldra vader zal zijn. De stier (of het rund) was hij uit stek het offerdier van de Joden. Vandaar voegde men het rund als bijzonder kenmerk toe aan Lucas. De adelaar van St. Jan staat wel in verband met 't eer ste hoofdstuk van zijn Evangelie, maar toch op een andere wijze. Dat Evangelie begint met 't laat ste Elvangelie van de H. Mis; „In het begin was "het Woord, en het Woord was bij God; en 't Woord was God". Deze diepzinnige woor den, waarbij S. Jan als 't ware als een adelaar regelrecht naar de hemel opvloog en binnendrong m 't Goddelijk Wezen, waren de oorzaak dat men S- Jan vaak weergaf onder het beeld van de adelaar. Degenen, die geprobeerd hebben dit Evangelie, en vooral het eerste hoofdstuk ervan te begrijpen, zullen instemmen met de bewering, dat S. Jan hier hoog gaat, zo hoog dat het moeilijk is hem te volgen. De volgende week willen we een poging doen het laatste Evangelie van de H. Mis enigszins te verklaren. Ook hier om, omdat dit stuk van 't S. Jans- evangelie ons in de gelegenheid stelt meer apart te wijzen op de Godheid van Christus. We heb ben Christus beschouwd in Zijn menselijk lijden, laten we Hem ook zien als de Goddelijke Mees ter. P.C. de Haan OFM BERICHT AANSLAG FAROEK GEDEMENTEERD De Egyptische legatie te Den Haag is gemachtigd het bericht van een correspondent van de Amerikaanse National Broadcas ting Cy" volgens het welk in Fe bruari of Maart van dit jaar een aanslag op koning Faroek zou zijn gepleegd, formeel te dementeren. Lord en lady Mountbat+en logeerden op Soestdijk Lord Mountbatten, de voorma lige onderkoning van Brits Indië en zijn echtgenote hebben een be zoek gebracht aan de Koninklijke familie op het paleis Soestdijk. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag met zijn gasten de lunch gebruikt in restaurant „Beukenhof" te Oogstgeest. Het betreft hier een privé-bezoek. ROTTERDAM. In 1940 werd te Soerabaja aangehouden een zekere H. de P., die in Augustus 1914 te Menado werd geboren en die de Nederlandse nationaliteit bezit. Hij werd ervan verdacht mevrouw P.-M. van het leven te hebben beroofd. Deze man arriveerde na veel omzwervingen op 23 Januari j.l. uit Nieuw Guinea met het s.s. „Waterman" te Rotterdam en werd opgesloten in de strafge vangenis aldaar. Daar hij meent, dat er hierbij sprake was van wederrechtelijke vrijheidsberoving, had de P. een kort geding dat gistermorgen voor de president van de Rotter damse rechtbank diende aan hangig gemaakt tegen de Staat der Nederlanden.de officier van Justitie en de directeur van de strafgevangenis, heiden te Rotter dam. De P. acht zijn verblijf sinds 23 Januari j.l. in de gevangenis in strijd met de artikelen 566 570 van het wetboek van straf vordering, daar zijn gevangen neming niet op een geldig vonnis of arrest zou berusten. Voor iedere dag, die hij na het vonnis van bet geding nog in arrest zou blijven eiste hij een dwangsom van f 1000. Zijn raadsman, mr. F. W. baron van Lynden, vertelde de levens geschiedenis van zijn cliënt, die in 1940 te Soerabaja aangehouden werd tot 1942 zonder behandeling van zijn zaak. Tijdens de Japanse bezetting is P. veroordeeld tot levenslang wegens moord. Na de capitulatie kreeg hij gratie van de republikeinen. Naderhand kwam hij in Nederlands gebied terecht en werd toen weer gear resteerd. P. belandde in een ge vangenis te Djakarta en bij de souvereiniteitsoverdracht werd hij naar een gevangenis op Nieuw- Guinea gebracht. Hiervandaan werd hij later naar Nederland overgebracht, waar hij in een Rotterdamse gevangenis terecht kwam. Door tussenkomst van de gouverneur van Nieuw Guinea diende P. een gratieverzoek in, maar daar heeft hij nooit iets op gehoord. Resumerend kwam de raadsman tot de conclusie dat P. zonder recht wordt vastgehouden en dat een Japans vonnis ten uit voer wordt gelegd. De raadsman van gedaagden, mr. Droogleever Fortuijn, meende dat de officier en de directeur van de strafgevangenis ten on rechte gedagvaard zijn en wat hen betreft is eiser niet ontvan kelijk. De president van de rechtbank, mr. J. van Vollenhove, zeide o.m. dat het hem tegen de borst stuit, dat de Staat lang wacht met ant woorden op een gratieverzoek. Hij noemde dit wreed en onrecht vaardig. Na re- en dupliek, waarbij tal van juridische opmerkingen wer den gemaakt, zeide de president op Dinsdag a.s. vonnis te zullen wijzen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3