Katf in t< STILLE OMGANG, mannelijk getuigen van geloof in de H. Eucharistie Er komt een nieuwe kroniek van het dorp Levenswerk geëxposeerd van Graadf van Roggen Anton spreki Dagelijkse Mis en Communie de hoogste hulde aan God 3000 manzelfs van buiten de provincie Alkmaar moet ZORGEN voor 35 gezinnen Alkmaar eert de gevallenen Er komen weer 84 woningen Viering van bevrijdingsdag Raad Warmenhuizen Grafiek en tekeningen in het Stedelijk Museum STREEKNIEUWS in het kort Parochie Heifoo ter bedevaart Grasshoppers in de 2e helft op dreef A.O.G. over naar de volgende ronde Marktberichten Karakte PAGINA 2 MAANDAG 5 MEI 1952 ALKMAAR De regen was opgehouden. De natuur had opgehouden te treuren. Maar de wereld was fris en jong ge worden en zelfs de straten geurden naar nieuw leven. Een enkele late Zaterdagavond-vierder spoedde zich huiswaarts en een enkele auto verdween snel in de mist, alsof hij de borende lichtstralen van zijn twee vurige ogen wilde inhalen. De drie kerken stonden als dreigende gevaarten rechtop tegen de voch tige lucht. Maar daarbinnen was licht en muziek. Uit de duisternis schoven de mannen over de drempels naar binnen en vulden weldra de ruimten. Het waren er in totaal ongeveer drie duizend, deelnemers aan de Stille Omgang ter ere van het Miraculeus Bloed van Alkmaar. Voor sterkte en bevrijding voor degenen, die om het Geloot ver volgd worden. Daarvoor baden zij. In de St.-Josephkerk de deel nemers van de buitenafdelingen, zelfs van ver over de grenzen van deze provincie, o.a. uit Halfweg en Bennebroek, in de Dominicus- kerk de stedelingen en in de Lau ren ti us de leden van de rijwiel- cluib; o.a. een grote deputatie uit Amsterdam. In deze kerk werd het Lof ge celebreerd door de Hoogeerw. hr. Deken J. Th. Jacobs, die eraan herinnerde, hoe vijf eeuwen ge leden, God hier in Alkmaar door een wonder Zijn Tegenwoordig heid in het H. Sacrament des Al taars heeft aangetoond. In deze kerk wordt de kostbare reliquie bewaard- Laten wij, bewust van ons levend geloof in die tegen woordigheid de Stille Omgang maken, dankbaar om wat God voor ons heeft gedaan. Laten wij die dankbaarheid tonen door zo veel mogelijk het H. Misoffer bij te wonen en te communiceren, in deize tijd. waarin zovelen denken aan stoffelijke belangen alleen. De St.-Dominicuskerk was ge heel met stadgenoten gevuld, toen de Z.E. Pater L. Biesta O.P. er 't Lof celebreerde. In z;jn korte toe spraak beval Pastoor Biesta de verschillende intenties van de omgang aan, na over de beteke nis daarvan te hebben uitgeweid. Ruim 500 bedevaartgangers woonden het Lof bij, dat pastoor G.L. Binkhorst O.P. in de St.-Jo sephkerk aan de Singel opdroeg. In 'n korte toespraak wees pas toor Binkhorst op het doel van de Stille Omgang, waarbij hij allen opwekte, deze tocht van het be gin tot het einde in de juiste geest mede te maken. Tegen een uur schuifelde het stille leger van mannen al bid dend de nacht in, om de traditio nele route van de vroegere pro cessieweg af te leggen. Op de Paardenmarkt gekomen, bad men voor zegen over onze Regering, op de Steenenlbrug voor de ge sneuvelden in oorlog en verzet en bü de kapelkerk voor de be kering van onze dwalende mede burgers. De omgang verliep ordelijk en vlot. De gemeentepolitie had hier en daar langs de route post gevat om wat er nog aan verkeer was, staande te houden. Na de omgang begonnen in de drie kerken de plechtige H.H. Missen. In de Laurentiuskerk werd 't H. Misoffer gecelebreerd door deken J. Th. Jacobs, met assistentie van de WelEerw. he ren P. Tromp als Diaken en J. Buffing als Subdiaken, 't Zang koor zong de vierstemmige Mis van Jos Grufoer. Kapelaan Tromp hield de feest- predicatie, waarin hij het bloed het symbool noemde van de vrij heid, waarvan men het herkrij gen diezelfde avond had gevierd in de stifle tochten, ter herden king van degenen, die'hun bloed hebben geofferd voor de bevrij ding van het Vaderland. In de Stille Omgang herdenkt men de bevrijding van de duivel en de zonde door het Bloed van Chris tus. Wij moeten ons voegen bij de duizenden, die hulde hebben gebracht aan het H. Sacrament, wij moeten ons Geloof in Gods tegenwoordigheid in. dat Sacra ment hernieuwen, en God onze dankbaarheid tonen door de da gelijkse H. Mis en Communie, ons daarbij verenigen met de pries ter, die het Offer opdraagt, met allen, die het met ons opdragen De Stichting 19401945 strekt haar beschermende vleugels uit over de gezinnen van, de verzets helden. Tienduizend vrijwillige medewerkers en -sters herinne ren zich die belofte in verzets kringen gedurende de bezettings jaren: „Als je iets overkomt, zorgen wij voor je vrouw en kinderen". Zij bezoeken die va derloze gezinnen, zij geven ad viezen, zij bemiddelen bij amb telijke instanties zij kunnen de vaders niet vervangen, maar zij proberen de moeders bij te staan. Wat wij niet kunnen doen, is trachten te zorgen, dat die vrou wen en kinderen kunnen leven in 'n gelijksoortig sociaal milieu als waarin zij zouden hebben ge leefd indien deze vaders niet ge sneuveld waren. Om dit te be reiken is boven de buitengewo ne rijkspensioenen van f 50.000, die aan de 35 getroffen Alk- maarse gezinnen zijn toegekend, een aanvullende uitkering nodig van f 20.000 per jaar. De Staat der Nederlanden zorgt voor een basis. Waar nodig geeft de Stichting 19401945 een aanvullende uitkering, na zorg vuldig en voortdurend onderzoek, rekening houdend met elk bij zonder geval. Helpt de Stichting 19401945 voor die Alkmaarse gezinnen te zorgen! Geeft U nog heden op als contribuant bij de penning meester Snaarmanslaan 113 te Alknissr U hebt dan Uw plicht gedaan de Stichting 19401945 zorgt gewetensvol voor de rest. en met het H. Offer zelf, dat wij de Vader aanbieden met geheel onze persoonlijkheid en al onze moeilijkheden en noden om zo danig gesterkt te worden door de Genaden, dat wij ons bloed voor het H. Geloof zouden wil len geven. Geloofsbelijdenis In de St, Dominicuskerk droeg pastoor Biesta een plechtige H. Mis op met assistentie van Pater Jansen en Pater Marcelis als dia ken en subdiaken- Het zangkoor o.l.v. Joh. Kuiper gaf door de uit voering van de Mis van Pevosi luister aan de nachtelijke plech tigheid. Pater Mendel hield een korte maar pakkende predicatie, waar in hij de stille omgang een man nelijke geloofsbelijdenis noemde. Door de kracht van Gods genade, aldus Pater Mendel, aanvaarden wij waar verstand en zintui gen ons ervan zouden weerhou den de waarachtige tegen woordigheid van God m de H. Eucharistie; en het H. Bloed wonder gaf God ons ten over vloede als bewijs, dat ons geloof geen hersensphim is Spr. eindig de met een aansporing tot dank baarheid voor deze gave Gods en met Gods Zegen af te bidden over de pelgrims, als loon voor hun geloof on aanhankelijkheid. Ook in de St. Josephkerk kwa men na afloop van de Stille Om gang vele deelnemers bijeen, om er de plechtige H. Mis bij te wo nen, die Pastoor Binkhorst op droeg. In zijn predicatie legde pastoor Binkhorst de nadruk op het Verlossingswerk, dat door 't H. Bloed van Christus voor de mensheid tot stand is gekomen. Het zangkoor zong onder de H. Mis de driestemmige Mis van L. Perosi. De feestdag van het Miracu- leuse Bloed van Alkmaar, dat ALKMAAR, 3 Mei. Er hing een vreemde, bleke lucht boven de stad. Tegelijk met het uitste ken van de vlaggen half-stok be gon de regen te vallen en de natte stenen weerspiegelde het grijs van de hemel. In de verte gingen de toppen van de populie ren kronkelend heen en weer als de rhythmische begeleiding van de donderslagen. De planten en bloemen krompen ineen en wer den ineens heel stil en leken een vreemd geheim te bewaren. En het langzaam sterven van de dag herinnerde aan de dood. De herinnering van de mensen vergleed naar de tijd van zeven jaren geleden. De zeven vette jaren van het geluk, om de vrede en vrijheid, die zo duur gekocht moesten worden met het leven en bloed van veel landgenoten. Hoe groter de krans der jaren rond het herinneren van die vre de en vrijheid, hoe intensiever de herinnering moet zijn, om te verhinderen, dat er niets van vergeten wordt. Roerloos stond de wacht van 7 man van de Bewakingstroepen Koninklijke Landmacht bij het Monument aan de Wilhelmina- laan. Intussen dromden de stille rijen van die de Stille Tocht zou den maken gelijk verlaten vluch telingen samen op het Canada plein, onbeschermd tegen de heftige slagregens: familieleden van de gevallenen met bloemen, helpers en helpsters van de Co lonne Rode Kruis Corps. Spoor wegmannen, de Alkmaarse Brandweer, Leger des Heils, een deputatie van de Nationale Re serve, en toen de klokken begon nen te luiden zette de stoet zich in beweging om via de Koor straat eii hét Ritsevoort de Wil- helminalaan te bereiken, waar in eerbiedige stilte langs het monu ment wérd gedefileerd. Tijdens de twee minuten stilte moet een rilling van gedachten gegaan zijn door de breinen van de roerloze menigte; men zal ge wis gebeden hebben om besten diging van eendracht en liefde jegens land en landgenoten, die dé Nederlanders tijdens de be zetting hebben gesierd. En naar mate de stoet verder schreed langs het monument, werd het fris groene gras steeds meer sneeuwwit van de bloemen, ter wijl de regen een grijze sluier weefde, daaroverheen Bevrijdingsfeest in het Gulden Vlies ALKMAAR Evenals vorige jaren zal in het Gulden Vlies vanavond een bevrijdingsfeest ge organiseerd worden, waaraan het dansockest „The Favourites" ziin medewerking verleent. In het Café-restaurant zal de ehansonnière Hanna Brizée zorg dragen voor een passend amuse ment. Seizoenwisseling merkbaar bij gevonden voorwerpen ALKMAAR De liist van ge vonden voorwerpen, op het Poli tiebureau gedeponeerd en daar verkrijgbaar iedere werkdag van 56, behalve op Zaterdag ver meldt weer sleutels, portemon- naies, geldsbedragen, handschoe- nerxriemen en oorknopjes, tassen, rozenkransen en armbanden. Het eind van het winterseizoen is merkbaar aam een verminderde hoeveelheid wanten en het ont breken van dassen. Wel werden er zonnebrillen „aangevoerd". Verder nog een dekzeil, kinder klompen een hamer, shawls en een dasspeld. Of de gevonden paarlen ketting echt is, wordt niet vermeld. voor de Katholieke Alkmaarders en voor de Katholieken van ge heel de provincie niet alleen een herinnering betekende aan het wonder, doch de bewustwording van het grote voorrecht, dat de ze stad naast Amsterdam door een bijzonder ingrijpen van Gods Almacht bezit, eindigde met een luisterrijke plechtigheid in de dekenale kerk, waar de volle praoht van de liturgie werd sa mengevoegd met de eenvoudige hulde van het gelovige volk, dat met vlaggen en vaandels en stan daarden in plechtige processie, waarin de Reliquie werd meege voerd, door het kerkgebouw trok in massale huldebetuigingen aan God Het plechtige Lof werd ge celebreerd door Mgr. J. Henne- man, conservator van het Bis schoppelijk Museum te Haarlem, mef assistentie van Dr. Ewald Kuiper O.F.M. als Diaken en rec tor P. Visser als Subdiaken; als troondiakens fungeerden rector van Kan en rector J. van der Zalm en als ceremoniarius kape laan B. Voets. Pater Kuiper be gon zijn feestpredicatie met het voorlezen van de oorkonde, op 25 Maart 1897 opgesteld en onderte kend door de Bisschop van Haar lem. Mgr. C- Bottemanne, waar bij de Reliquie als authentiek is verklaard en de goedkeuring is uitgesproken over de openbare verering. ALKMAAR Op de eerste dag van Mei ontving het ge meentebestuur uit Den Haag de Rijksgoedkeuring van de bouw van 84 woningen (28 beneden- en 56 bovenwoningen) aan de P. C. Hooftstraat, bij de Vondelschool. De woningen, die door de aan nemer R. Min uit Limmen, onder architectuur van de architect W. A. Keesom worden gebouwd zullen allen drie slaapkamers en een doucheruimte bevatten eni voorzien worden van een warm waterinstallatie voor keuken en douche. In het complex zijn vier woningen voor gezinnen van 8 a 9 personen geprojecteerd, terwijl de overige woningen bestemd zullen zijn voor bewoning door gezinnen van vijf a zes personen. Het complex wordt in twee blok ken uitgevoerd in enigszins ronde vorm. Reeds deze week wordt met de bouw, die 1 a 1^ jaar zal vorderen, begonnen. ALKMAAR. Vanmorgen om half acht begon de viering van de bevrijdingsdag in alle glorie. Een fleurige optocht van kinde ren, allen leden van de bij de Alkmaarse Jeugdgemeenschap aangesloten verenigingen trok naar de Stenenbrug op de Mient waar de Nederlandse driekleur zou worden gehesen. Intussen was de burgemeester van Alk maar, Dr. H. J. Wytema, door de Padvindersband van het stad huis afgehaald en naar de Ste nenbrug begeleid. Tijdens* het hijsen van de vlag zongen de kinderen, „Hollands Vlag je bent mijn glorie", gevolgd door het Wilhelmus. De burgemeester hield een korte toespraak waarin hij zeide, dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat de viering van de Bevrijdingsdag min of meer in de verdrukking zou ge raken, nu de Koninginnedag op 30 April, zo kort geleden nog is gevierd. Het stemde hem echter tot verheugenis dat de kinderen spontaan in zo grote getale wil den deelnemen aan dit feestelijk begin van de Bevrijdingsdag. ..Daar aan de jeugd de toekomst is. zo besloot hij, zal de herden king van de bevrijding onver minderd blijven bestaan en niet aan de vergetelheid worden overgelaten. Om negen uur begon vanaf het Dnelenveld de bevrijdings-wan- deltocht waaraan door honder den scholieren werd deelgeno men weei4 vooraf gegaan door een bonte optocht met muziek van de Padvindersband. Men verzoekt ons mede te de len dat de demonstratieve op tocht welke om 9 uur van het Ca nadaplein vertrekt en waaraan de gehele Alkmaarse jeugdge meenschap met medewerking van alle muziekcorpsen en de beide padvindersdrumbands zullen deel nemen. langs de volgendp route zal gaan: Canadaplein, Kanaal kade. Tesselse Hek, Geestersingel tot aan de Heiloërbrug. Ritsevoort Koorstraat. Langestraat, Houttil. eindpunt Kaasmarkt. WOENSDAG GEEN BROOD ALKMAAR De bakkers van Alkmaar en Omstreken zullen Woensdag niet bakken en ook niet bezorgen. Wii verwijzen onze lezers naar de advertentie elders in dit blad, waarin zij de bijzon derheden hieromtrent bekend maken. ATHLETIEKNI EU WS „OLYMPUS" ALKMAAR Op Koninginne dag werden er te Velsen atletiek wedstrijden gehouden, uitge schreven door de R.K. Athletiek- ver. „D.E.M.". Bii deze wedstrijden bereikten enkelen van onze athleten keu rige prestaties. In de C. en D.-klasse startte P. Bleeker over 'n afstand van 3700 M. Na 'n keurige race eindigde hij als 2de, daarbij alle C.-klas- sers achter zich latend. Ook de Junioren waren in de voorste gelederen te vinden' en G. Meyer, J. Borst en W. Bakker eindigden resp. op de 4de. 6de en 8ste plaats in eer» veld van ruim 30 lopers. R.K. Sportdag I. v. m. de Sportdag op 18 Mei a.s. worden alle leden a.s. Dins dag op de training verwacht, aangezien de definitieve samen stelling der ploeg die tegen „de Bataven" uit Leiden in 't veld zal treden, bekend gemaakt zal worden. Tevens is dit de laatste dag. om zich op te geven voor de wed strijden in Enkhuizen op Hemel vaartsdag. I. v. m. de reisgelegen heid kunnen na 7 Mei geen op gaven meer geschieden. Het Bestuur Hollanders in Canada ALKMAAR De schrijver K. Norel, van wie juist dezer dagen een boek over de Nederlandse emigranten in Canada is ver schenen, zal op Vrijdagavond 9 Mei a.s., op uitnodiging van de Boekhandel K. ter Burg, in het Victory-hotel vertellen van zijn ongetwijfeld interessante erva ringen die hij op deed tijdens een maandenlang verblijf in Ca nada. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Dat was de laatste wedstrijd van deze com petitie. De plaats, die AFC be reikt heeft de middelste met zes clubs ervoor en zes er achter, geeft de stand vrij goed weer. AFC was dit seizoen heiaas maar middelmatig; het won 8 wedstrijden, speeide er 7 gelijk en verloor er 9; het doelgemid- delde was 48-49 met een punten- aantal van 23. Dat is te weinig. Wii wensen elftalcommissie en trainer sterkte toe voor het vol gend seizoen en hopen van harte, dat zii in staat zullen zijn in Sep tember een elftal samen te stel len, dat het tot een kampioen schap en promotie weet te bren gen. De laatste wedstrijd tegen VZV werd met 45 verloren; en min der mooi is, dat onze verdediging de tegenpartij aan twee doelpun ten hielp. Het vijfde speelde 33 gelijk tegen Koedijk 2, Pvenals de Junioren a tegen HSV a. De Jun. B behaalden een klinkende over winning (8—0) tegen WGW b en de Adsp. A maakten er maar eventjes een 014 overwinning va.n tegen SVW' a en werden daardoor kampioen. Proficiat! De adsp.-combinatie, die een voorwedstrlid speelde tegen de adspiranten van VZV wonnen met 3—2. Supporter PADVINDERS FANCY-FAIR ALKMAAR De Padvinders ■van de N.P.V. hadden op hun fancy-fair aan de Zandersloot, die Zaterdagmiddag door de Burge meester werd geopend, alles piek fijn voor elkaar. Geen wonder dan ook, dat vele Alkmaarders zich daarnaartoe hebben begeven en met royaal gebaar in de beurs tastten, want men kreeg werke lijk waar voor ziin geld. De Burgemeester had; de Pad vinders veel succes toegewenst; hii herinnerde even aan de ver regende fancy-fiir van verleden jaar, doch prees daarbij de vol harding van de jongens. Daarom wenste hij hun alle vormen er» maten van succes toe en ver klaarde daarmee de fancy-fair voor geopend. Het aantal bezoekers was groot. Geen wonder! Men kon zich met alle mogelijke aantrekkelijke din gen amuseren. Er is een bioscoop, welke o.a. een reis per raket naar de maan laat zien. er is eer» schiettent voorts een sjoelbak, kramen voor balgooien en touw trekken, een zenuwtheater, waar alleen de mensen,, wier handen niet trillen en bever», prijzen kunnen bemachtigen, een kans spel, zoals op iedere kermis is te zien, een rijdende trein, die men op het juiste moment moet laten stoppen, n.l. bij een prijs voor men die bemachtigen kan, het Rad1 van. Avontuur, en er. tussen door kan men zich verpozen in een alleraardigst klein restaurant. Mem kan ook p.roeven van kaas met bacon, gerookt boven een smeulende denneappel. Vanavond zal de fancy-fair haar poorten sluiten. De raad wist weinig te vertel len. Burgemeester Nolet had er dus geen moeite mee, oir. er zijn 17 voorstellen door te krijgen. Zo besloot de raad om aan A. Mek ken te Alkmaar een bedrag van f300.beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van het sa menstellen van een kroniek van Warmenhuizen. Uiteraard, vraagt de gemeente in ruil daarvoor ze kere garanties omtrent degelijk heid en uityoering van deze kro niek. Automaten toegestaan Geen der raadsleden had er bezwaar tegen, dat het presentie geld is verhoogd tot f5.per vergadering. Via een wijziging van de politieverordening werd de mogelijkheid voor middenstan ders geschapen tot exploitatie van automaten. De Voorzitter deelde de vrees van de heer Nan- is. dat dit aanleiding zou geven tot overtreding van de winkel sluitingswet, niet. Als iemand te gen de lamp wil lopen, moet hii dat zelf weten. En men kan er staat op maken dat bij misbruik, de door B. en W. uitgegeven ver gunning weer ter» spoedigste zal worden ingetrokken. Met de N.V. Nederlandse Spoorwegen hebben zowel de ge meente als de veilingvereniging een overeenkomst gesloten voor het overnemen van de stations weg. bermen en enkele aangren zende terreinen. In totaal is hier mede f18.000 gemoeid. Hiervan betaalt de gemeente aan de Spoorwegen fl.— voor de weg, f6730 voor een bouwterrein en f1080 voor een ander bouwter rein, en aan de Veilingvereni ging f1552. voor een perceel tuin- D.A.W. KAMPIOEN ALKMAAR Door een ver diende 6O zege op De Kroos duikers uit Westzaan behaalde D.A.W. Zondagmiddag het kam pioenschap in de winter-polo- competitie. Ooyevaar had spoedig na het begin met een ver hard schot ge luk toen dit in de uiterste boven hoek verdween. Na goed DAW- samenspei werd de bal even later op v. d. "Hout geplaatst, die zich vrij maakte en no. 2 in de touwer» joeg. Tot de rust wist DAW niet meer tot goals te komen. Na de rust volgden drie doelpunten van Boxem na goed samenspel, ter wijl Slikker uit eri' strafworp de stand op 61) bracht. Dinsdag 13 Mei speelt DAW een oefenpartii tegen DJK uit Amsterdam. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Een 54-jarige huishoudster heeft aangifte ge daan van vermissing van een bruine plastic-damestas, inh. on geveer f 120 en een doublé da mespolshorloge. De tas heeft zij op een kraam, tijdens de middag- markt laten staan en toen zij 'n kwartier later terugkwam was de tas verdwenen- Deze vrouw ver keerd onder zeer behoeftige om standigheden en is door het verT missen van haar tas zeer gedu peerd. grond dat in het uitbreidingsplan is gelegen. De raad kon zich met al deze transacties verenigen. Uit de diverse rekeningen bleek, dat in 1951 het gehele overschot van 1949, zijnde f30.361.41 op 61 gul den na. geheel is ingeteerd. Het v/as voor -de gemeentekas dus een slecht jaar. Het land dat sedert 1947 aan Jn. Nannis was ver huurd, besloot de raad nu onder dezelfde voorwaarden in gebruik te gever» aan A. Slijkerman. In dit verband vestigde de heer Morsch er de aandacht op, dat di verse huurders zonder toestem ming van B. eti W. tot onderver huring overgaan. Dit had reeds de aandacht van B. en W. Bin nenkort zullen strenger bepalin gen worden uitgevaardigd. Dan werd besloten om aan de woningbouwvereniging een voor schot van f27000te verstrek ken voor het bouwen van 2 du plex woningen. Zeer binnenkort zal men reeds tot de aanbesteding kunnen overgaan. Eindelijk kan in de begroting van 1951 de uitkering uit het ge meentefonds ad f36155.worden bijgeschreven. De Minister heeft n.i. bericht, dat de overschrijving eer» dezer dagen tegemoet kan worden gezien. Van het onlangs door de gemeente aangekochte perceel Dorpsstraat 230 besloot de raad een woning plus 1-90 A. voor f3000 te verkopen aan de heer J. Morsch Azn. Het restant van de 230 M2 plus het voorste deel van het huis, behoudt de gemeente met bjt oog op de noodzakelijke straatverbreding. En tenslotte werd besloten om bij de Bank van Nederl. Gemeen ten het bedrag op te nemen, dat belegd is in de Nationale Wo ningbouwlening. Reeds is voor f7500ingetekend, doch er kor men nog dagelijks posten bii. ALKMAAR. Van een van Nederlands meest bekende en knapste grafische kunstenaars, J. M. Graadt van Roggen, die dit jaar zijn 85-ste verjaardag be leeft, worden deze maand een honderdtwintig werken, deels et sen, en deels tekeningen, in het Stedelijk Museum, geëxposeerd. Graadt van Roggen werd in 1867 te Amsterdam geboren, doorliep daar de Academie, werkte in Haarlem en Bloemen- daal en vestigde zich in 1900 in Befgen waar hij tal van fraaie duinlandschappen en dorpsge zichten maakte. De laatste jaren woonde de kunstenaar in Alk maar. De tentoonstelling, die nu in 't Stedelijk Museum is ingericht, geeft een fraai beeld van het grafisch werk, dat steeds ziin bijzondere kracht is geweest. Ondanks natuurlijke handicaps, is Graadt van Roggen zijn helè leven een actief, werkzaam man geweest. In ziin vele wérken toonde hij een warme belangstel ling voor de ruige, onbedorven natuur terwijl hij bleek voor de bekoring van het landschap, spe ciaal het duinlandschap, zeer ge voelig te zijn. Zijn duinland schappen behoren dan ook onge twijfeld tot de beste uit ziin tiid. Op de tentoonstelling komt dat 15e EN 16e RONDE VAN ALKMAAR Feeke maakte serie van 128 caramboles ALKMAAR. Donderdag en Vrijdagavond zijn de 15e en 16e ronde van Alkmaar verspeeld. De uitsla-gen van de 15e ron de zijn; Wessels 175 15 28 11.66 v. Linge 94 15 21 6.26 Ligthart 140 20 27 7.00 Feeke 159 20 25 7.95 Schouten 125 23 26 5.43 Burger 119 23 16 5.17 Vrijdagavond maakte Feeke in de 16e ronde een serie van 128 carmb., tot op heden de hoog ste serie in deze ronde. De uitslagen van de 16e ron de zijn: Feeke 325 12 128 27.08 Burger 63 12 15 5.25 v Linge 150 11 41 13.63 Ligthart 131 11 45 11.90 Schouten 125 11 46 11 36 Wessels 155 11 62 14.09 De 17e ronde zal plaats vin den op Woensdag 7 Mei m het café van de heer A. Martin, aan het Waagplein. duidelijk naar voren, ook het feit dat de menselijke figuur hem maar matig boeide. In het Museum hangt een zeer fraaie collectie van landschappen, zoals duingezichten uit Vlieland en Bergen, landschappen uit Mook en Zeeland, bijeen terwijl men er ook veel indrukken krijgt van de buitenlandse reizen, die de kunstenaar maakte. De ge zichten op Mallorca b.v. leken ons ongemeen boeiend toe. Het grafisch werk en de circa zestig tekeningen, in het Museum opgesteld, geven een gaaf en af gerond beeld van het scheppend werk van Graadt van Roggen en vormen een tentoonstelling, die de moeite dubbel waard is ge zien te worden. P.V. de Postduif ALKMAAR. De postduiven vereniging „De Postduif" hield Zondag 4 Mei een wedvlucht van Roermond. Er werd deelgenomen met 115 duiven, welke om 8.30 uur in vrijheid gingen. Aankomst le duif: 10.20.30. De 23e: 10.31.30 1. 14. 22, 23 H. J. Struvs. 2, 3, 12 H. J. de Jager. 4, 5, 8, 20 A. Geerlings. 6 B. van Reenen. 7. 13, 19 J. Bleeker. 9, 16 C. de Raaat. 10. 18 R. H. de Boer. 11, 21 C. Rabeling. 15, 17 W. Butter. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren Joan nes M. zv J-H. Zwart en A. Jong; Gerardus A. zv A. Pronk en M. Th. Beentjes; Frans zv L. Wet- steijn p„ S- van Veen. Gehuwd: A. Boon en D. Meijer Hendrikus M. Kamp en Irma van Ameijde. Overleden: Step-hanus W. Arntz 74 jaar geh. met M.J. Goes; Ger- rit Groot 84 jaar, wedn. van M. de Jongh- ALKMAAR 700 JAAR STAD Hoofdcomité voor herdenking ALKMAAR Op verzoek van B. en W. hebben zich de volgen de personen bereid verklaard om toe te treden tot het Hoofd-co- mité voor de herdenking van 't 700-jarig bestaan van Alkmaar als stad. De burgemeester heeft dit hoofdcomité op 28 April ge ïnstalleerd, waarna het zich als volgt heeft geconstitueerd: Mr. G. A. de Lange, voorz. Mr. A. V. M. Leesberg, seer. J. H. Nijhuis, penningmeester. Leden: Mevr. A. E. de Lange- Van Foreest. Mevr. M. Th. Worm ten Brink. J. M. F. Arntz. P. Cloeck. G. H. Kaagman. Hoytink. H. W. Onder de vele gelukkigen, die op (Koninginnedag met een onderscheiding werden verblijd, bevond zich ook de besteller der P.T.T. te Tuitjenhorn, de heer S. van der Oord. De directeur van het PTT-kantoor te Alk maar. de heer Groeneveld, heeft de gélukkige, die in de wande ling „Siem" wordt genoemd, het ere-metaal, in dit geval een bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld in tegenwoor digheid van burgemeester Nolet, de Zeereerw. Heer Pastoor en vele vrienden en collega's. Het bestuur van de W.O.L.- polder te 't Veld heeft besloten ook de Vennekerlanden te gaan bemalen. Tegen 75 pCt. van de kosten. De salarissen van een paar personeelsleden werden ver hoogd; de polderlasten ook. Het heffingspercentage op gebouwde, eigéndommen blijft gehandhaafd. Zo blijft er dus nog iets bij het oude! Morgen zal voor de Alk maarse Rechtbank worden be handeld de zaak tegen G. J. H., die de overval gepleegd heeft op een alleen wonende veehou der aan de Kanaaldijk. De Waarlandspolder en de Slootgaardpolder worden ver enigd tot eén nieuwe polder, ge naamd Slootwaardpolder. Het Bestuur van. het nieuwe Waterschap zal bestaan uit een Dijkgraaf en vier Bestuursleden, alsmede zes Hoofdingelanden. Deze Colleges zullen voor de eer ste maal worden gevormd uit de thans zitting hebbende Besturen, aangevuld met een nog te ver kiezen lid. De Waarlandspolder en de Slootgaardpolder grenzen repec. ten noorden en ten zuiden aan elkaar en worden gezamenlijk omringd door één bedijking. Voorheen hadden deze beide pol ders elk een bemaling. Sinds de tijd dat men met de verkave- lihgswerkzaamheden zijn begon nen worden zij gezamenlijk door een bemaling voor het eventuele overtollige water bevrijd. Door de verkaveling is niet alleen het aanschijn der Waar- lands- en Slootgaardpolder gron dig veranderd, maar ondergaat dus ook de bestuursvorm een gedaantewisseling. De aanbesteling van de bouw van, een Coöp. Zuurkool- fabriek op het gem. industrieter rein van de gemeente Langedijk, gelegen bij de veiling van „De Noordermarktbond" is onder zeer grote belangstelling gehouden. De Fa Henselman te Noord- Scharwoude was de laagste in- schrijfster voor f 118.990, hoogste was Th. Veul, 't Zand voor de som van f 160.000. De begroting was f 139.000. De gunning is aangehouden. NAAR HET GENADE-OORD VAN MARIA TER NOOD HEILOO. Het Bedevaart seizoen is begonnen. Een talrijke schare parochianen trok Zondag morgen naar de Kapel, het Ge nadeoord van Maria ter Nood, waar de Zeereerw Pastoor M. v. Muyen de Plechtige Hoogmis ce lebreerde, met assistentie van de Weleerw. Heren Pater Th. Ro- zing en A. Groenendiik als dia ken en subdiaken. De praedicatie werd evenals des middags onder het Lof gehouden door de Wel eerw. Kapelaan P. Heemskerk uit Castricum, die onder meer wees op de demoraliserende ten denzen van de tijdgeest, waarin gevaren dreigen van mechanisa tie materialisme en communisme, om dan te griipen naar de hand van Maria, die ons op het rechte pad zal houden die voert naar haar Goddelijke Zoon. Des mid dags werd het Plechtig Lof gece lebreerd door Pater Th. Rozing, met assistentie van kapelaan Groenediik als diaken en pastoor van Muyen als diaken en ka pelaan M. v. d. Ploeg als cere moniarius. Tijdens dit Lof, dat goed be zocht was, werd processie gehou den in de grote tuin van het Ge nadeoord, terwijl de vanen en standaards en vlaggen van veler lei verenigingen werden meege voerd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M-L te De Bilt, geldig Van Maandag avond tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Wisselend bewolkt met pla®*- seiijk buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid west en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. 6 Mei Zon op 5.01; onder 20.13; maan op 16.30; onder 3.26- Grasshoppers heeft de laatste competitie wedstrijd tegen DTS op eigen veld weliswaar met 'n verdiende 20 zege besloten, doch daar Schagen in haar wed strijd tegen ZAP met een 3—2 overwinning uit de bus kwam en daarmede het kampioenschap van de 4e klas afd. I A op haar naam bracht, was dc Grasshop pers zege van geen belang meer. Merkwaardig dat bil het bekend worden van het Sch. succes het spelpeil in de 2e helft ziender ogen beter werd. Gr. voelde zich in tegenstelling mét voor gaande wedstrijden vrij van spanning en toonde een fris aanvalsspelletje, zoals men al leen van kampioenscandidaten kan verwachten. Met de sterke wind in de rug opende DTS enkele gevaarlijke aanvallen op de Gr.-veste, doch wegens gebrek aan de nodige snelheid en doortastend hande len, liepen deze aanvallen op de van ouds hechte Gr.-verdediging vast. Langzaam maar zeker vond Gr. haar zelfvertrouwen terug en met verre trappen werd haar aanval aan het werk gezet. De DTS-keeper bleek on vermurwbaar en plukte de hoog voor doel geplaatste ballen re soluut uit de lucht. Met uitzon dering van enkele gevaarlijke aanvallen behield Gr. het .beste van het spel, dbch de thuisclub wist het technisch overwicht ge durende de eerste speeiheift niet in doelpunten uit te drukken. De rust kwam met blanco stand. In de tweede helft nam Gr. met de wind mee het heft in handen. Met inspanning van alle krachten wist de D.-verdediging tot in de 14e minuut stand te houden, doch toen de D.-back door de Gr. linksbinnen en mid- voor in het nauw gebracht werd en de bal volkomen verrast over eigen keeper in het doel plaat ste. was het pleit beslecht. Toen, zoals gemeld, het kam pioenschap van Schagen bekend werd en er dus voor Gr. geen verder belang op het spel stond, kon men van een half uur goed voetbal genieten. De Gr. aanval geregeld gestuwd door verdedi ging en middenlinie, haalde de DTS-verdediging uit elkaar. In de 19e minuut kreeg A. Groot, n score-kans, doch zijn schot ging juist naast. Twee minuten later rehabiliteerde deze speler zich meesterlijk. Een ver naar voren geschoten bal kwam voor z n voeten; hij omspeelde de DTS- keeper en met een hard schot was het 20. Met deze voor sprong leek men tevreden en de stand bleef 20. Deze wedstriid werd var beide zijden zeer sportief gespeeld. HANDBAL In een spannende en fraaie wedstrijd is het AOG uit Alk maar gelukt, zich in de volgende ronde te spelen voor de Lauwer takwedstrijden. De reserves van ESA hebben buitengewoon partij gegeven, en hebben het AOG ze ker niet cadeau gedaan. Het prettige van deze wedstriid is, dat beide tegenstanders zo echt voldaan waren over het verloop; de sfeer maar ook het peil van de strijd, waren van pri ma gehalte. Daar ging weer eens veel goed vanuit. Hulde. Uitslagen: FSA 2—AOG Kam. Junioren: VIO a—WGW a VZV a—VIO a Junioren C: Strandvogels aDOS a Junioren Beker: VI. Vlug a—Hugo Girls a VIO a—WGW a FSA a—SEW a VZV a—DTS a Junioren A: Geel Zwart aVI. Vlug Adspiranten A: VI. Vlug a—DWO a 1—3 VI. Vlug b—TOP a. 1—3 3* Hugo Girls aCon Zelo a 06 Con Zelo b—Con Brio a 0—3 VZV bVZV a C: FSA c—VIO b FSA b—FSA a Stand Junioren C: SEW a 4 3 10 DOS a 5 2 12 DTS a 5 2 12 Strandv. a 4 1 0 3 VIO a 2 0 1 1 Adspiranten A: dubb. comp. DWO a 8 7 1 0 15 52—3 TOP a 8 4 1 3 9 1219 VI. Vlug a 7 3 0 4 6 618 VI. Vlug b 7 0 0 7 0 0—33 Een volgende maal enkele an dere standen. 1—2 n.d. 1—1 1—5 7—1 n.d. 1—3 4—1 b 3—1 n.d. 0—1 0—4 17—4 11—9 10—14 9—18 4—6 Mooie opdracht LIMMEN In eer» onderhand se opdracht is aan de fa. R Min alhier gegund het bouwen van 84 woningen aan de Hooftstraat te Alkmaar voor rekening van de Gemeente Alkmaar voor f772.204. Voor de fa. Min alhier een mooie opdracht. Sparta-Hermes DVS in Feijenoordstadion Naar wii vernemen wordt de beslissingswedstrijd' tussen Sparta en Hermes DVS voor het kam pioenschap van de eerste klasse D van de K.N.V.B. Zondag 11 Mei op het Feyenoordstadion te Rotterdam gespeeld. AVENHORN, 3 Mei. 4000 kg witlof, le 28—37. 2e 20—31. 3e 15 -25. BEEMSTER, 2 Mei. Peulen 210; Witlof 18—38 per 100 kg; bloem kool 1767 per 100 stuks: rode kool 1316; spinazie 826 per 100 kg: sla 514 per 100 stuks; andiivie 1327 per 100 kg; radijs 611; raapstelen 47 per 100 bos; rabarber 813: uien 1030; prei 814: aardbeien 480540 p. 100 kg. Appels: Golden Delicias 4090; Jonathan 3682; Zoete Winterkroon 2445 per 100 kg. Aandachtig luis 31ste Katholiek een gedeelte va De 31ste Katho de Veiling van grootse hulde a, Het was een m standvastig Gods van geestelijke grote aandacht en vrouwen, wa, van Duinkerken uit Nijmegen h verschijningen ei maakten en in lering en verdie| mochten aanhoi verwezenlijken De voorzitter v comité, burgemee Ursem, heette in woord de talri. waaronder velen digers van het k reldlijk gezag, a vooraanstaande f gewest van hartt landdag onderscb zakelijk van de v< burgemeester Nol niet het welkom pen door een. U ve als de oud-voorzi voorzitter, de he deur, die zovele v voor wat in het v< werd gebracht. Deze hartelijke lokten bij de a warme instemmini deze wijziging hei verandering volt doelstelling van c volgde de voorzitt de hand, dat men gen of een institx dag, niet veroude: stuur heeft zich steld. Maar algen zich op het standj nu de H. Kerk aa ren in de wereld katholieken zich b te bezinnen op waarde en Setekei dagen zijn geblel initiatieven die w en een positieve 1 geleverd èn aan en aan het gewes' Rede prof. Nadat de laatste gemeenschappelijk Landdaglieef hadi betrad prof. dr. A kerken het spree het houden van zi. thema „De versch H. Maagd". Voor iemand, di bezighoudt met i schappelijke arbe: ning van de Moe moeilijk onderwei van Duinkerken. muieren wij „is i vanzelfsprekend toch, wanneer we onderzoeken, dan druk wekken, de die hier in 't gedi rieus te nemen. On van kennen, als ee heid, staat tegeno' grondelijkheia, de Haar, Maria, de 1 de eeuwige heerli doorgrondélijkheid kennen! „Wat we hier eigenlijk va; Haar onze zo a bedoelingen?" Eerder kunnen Bernadette Soubir werd begenadigd schijnen van de „dat er met Berna iets is gebeurd", van wetenschap i zuivere stelling. Welnu, met Bei ro-us en met and Europa is iets ge niet kunnen en ni schrappen uit de I ten spreken uit dt grimages en uit is een bibliotheek schriften. Het looc feiten zou inbreul werkelijkheid be hoogste Kerkelijk geen uitspraak g feiten van het vers maar wél de devo £l?F.e welwillendhi Wij spreken over gen van Maria in eerbied. Eerbied geheimzinnige wal

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2