West-Duitsland krijgt garantie van Westelijk defensie-apparaat NDEN TVELD Reikt Sovjet-Rusland weer naar de Dardanellen? Afvallige Jezuiet Tondi thans in Moskou Vijftig extremisten gedood bij botsingen op Java DAGBLAD VOOR ALKMAAR Bekrachtiging eerst nadat E.D.G.-verdrag is opgesteld Politiek en Middenstand Elfenkind in arrest Saoedi-Arabië Werkloosheid gedaald Luchtaanval op spoorboekje swoningbouwver. i" te Schagen >OR BEJAARDEN prookjesland EN OMGEVING Amerika verovert de Noordpool NAVO BESLIST FORMEEL: schept olie-kwestie Eerste Amerikaanse Noordpoolianding Joego-Slavië beschuldigt Aanrander schoot op meisje Vliegende schotels boven Spanje? Kamerleden spelen voor de film Hij speelde een dubbele rol „Zonder diepte en cultuur" Dr. Maria Montessori overleden jffenafdeling is een g van de Zomer- een rijke collectie eurige Zomerstof- -lieuwste dessins en trekkelijke prijzen, orbeelden i imprimé, prachtige ïit, in de nieuwste t en kleuren, *195 i. breed, p.m. canasta, een zeer stofje voor japonnen, arte dessins, 04Q breed, p.m. :a imprimé, een mooi weefsel voorTailleurs, breed, p.m. i sie zijde, in zeer mo- dessins en kleuren, breed, p.m. ^^0 HOORN voor N.H.D. In de s de Heer EGMOND-BINNEN advertenties worden ngenomen. zoning van ons complex ór 1 Juni, liefst schrifte- ijj het bestuur, LAND- Dorzien van gasgeyser in met vaste wastafel en en f 7.50 per week wa tmeldingen zijn vervallen, •zocht deze aan boven- iiiiiiiMiiiiimiimiHU s knokpartij te wijden. Sen blik op het plaatje elijk. Daar liggen de op de grond, terwijl de bepaald op wijst, dat zij en. Het is ons volkomen ;en door de soldaat van er al niet meer te zien. sluimert verder in zijn in zijn helpertje Asmar van de zo onverwachts k verslagen op de loop ling troost putten. „Met te zijn, Asmar", zei hij. og steeds de soldaat van die vreemdeling uithan- ismar dreigend iiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiii? HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, 10.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank, Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 7 Mei 1952 46e Jaargang No. 12469 Komforen: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Uinen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET BESLUIT van het Bonds- bestuur van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond inzake de houding der leden ten aanzien van de Politieke vraagstukken is een hoogst-belangrijk be sluit, dat in betekenis vèr uit strekt buiten de grenzen van de middenstand.In het algemeen im mers gelden de beweegredenen, welke door de geestelijk adviseur van de N.K.K.M., prof. dr. Ariens, in een breedvoerige en gedegen beschouwing nader zijn uiteen gezet en toegelicht, ook voor an dere standen en groepen. Wat het meest opvalt, is de principiële verklaring, dat be stuursleden en functionarissen geen candidatuur moeten aan vaarden en niet actief propaganda moeten voeren voor een politieke partij, „die de eenheid van de katholieken op staatkundig ter rein afbreuk doet".' Hier wordt door de verant woordelijke organisatie van de katholieke middenstand, die in een reeks van jaren, in een lange practijk, de stands- en de vakbe langen van de katholieke midden stand behartigt, duidelijk partij gekozen voor de katholieke een heid op staatkundig .-gebied, tegen hen, die er op uit zijn, die eenheid te breken of althans schade te berokkenen. Het wordt natuurlijk niet met zoveel woorden gezegd, omdat de verantwoordelijkheid van het be stuur tegenover de leden-persoon- lijk, een andere is, dan die ten opzichte van de bestuursleden en functionarissen, maar het is re delijk, aan te nemen, dat de uit spraak ten aanzien van de nood zaak van het handhaven van de katholieke eenheid op staatkundig gebied, óók geldt voor de leden van de N.R.K.M., ja, voor alle katholieke middenstanders. En evenzeer voor de leden van an dere katholieke groeperingen. Daargelaten voor vandaag, de interessante beschouwing van prof. Ariëns over de verhouding tussen standsorganisaties en poli tiek, willen wij voor heden hier nog even in herinnering bren gen, wat deze deskundige schrij ver in het midden brengt over de noodzaak van de katholieke een heid. Hij brengt ook in dit ver band de instructies der Bisschop pen van 1918 in herinnering, waar Zij de grenzen tussen sociale en politieke actie bepaalden. „Verreweg de voornaamste be weegredenen",' zo schrijft prof. Ariëns, die tot die Bisschoppelijke instructie heeft geleid, is geweest, „de bezorgdheid voor het behoud van de staatkundige eenheid der katholieken". Maar, ja, dat was in 1918, wij hadden toen een heel andere tijd, hoe staan wij er nu ruim dertig jaar later voor? In elk geval kon ook prof. Ariëns herinneren aan het Herderlijk schrijven van 1948, toen de Bisschoppen óók wij hebben er onlangs aan herinnerd krachtig aanspoorden „de een heid op staatkundig gebied hecht te bewaren'". Er is geen enkele reden om te veronderstellen eerder het tegendeel dat deze uitspraak niet meer van kracht zou zijn. Immers, wanneer de Bis schoppen wij zeiden dat kort geleden ook al toen, in 1948 dus, wezen „op de hoge belangen, die op het spel staan, bij de op bouw van een christelijke staat en maatschappij, en de afweer van het communisme, dan kan een kind weten, dat die hoge be langen ook nu nog op het spel staan en wellicht in nog sterker mate dan toen. De ontwikkeling gaat voort. Verschillende omstandigheden en factoren, waaronder vooral ge noemd moeten worden onverschil ligheid en slapheid bij vele, die hun verantwoordelijkheid m staatkundig opzicht te weinig be seffen, dragen er mede toe bij, dat die christelijke opbouw van staat en maatschappij vertraagd wordt, terwijl communistische denkbeelden en practijken in ons land meer voet aan de grond krijgen, dan men wel meent.... Vergeleke nu bij de hoge be langen, welke op het spel staan, verklaarden de Bisschoppen uit drukkelijk, dat,, de meningsver schillen onder de katholieken over staatkundige vraagstukken, hoe belangrijk op zichzelf ook, toch van ondergeschikte betekenis zijn". Voor vandaag willen wij, zover het dit betreft, hierbij laten. Maar „wij zijn er nog niet". Dat is ook in het artikel van prof. Ariëns in Stuwing", het orgaan van de N.R.K.M., een ander hoofdstuk, dat wij nog zullen volgen. HET CONFLICT IN DE AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE NEW YORK Er heeft zich ten nieuwe ontwikkeling in het Amerikaanse staalconflict voor gedaan, doordat dertien Republi keinse senatoren een wetsvoorstel hebben ingediend, dat de Minis ter van handel, Sawyer, wil be velen het beheer over de opge vorderde staalindustrie weer aan de eigenaren over te dragen. PARIJS. De Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft gisteren formeel de plannen goedgekeurd om West-Duitsland de volledige garantie van het Westelijke verdedigingsapparaat te geven, nadat overeenstemming over het Europese leger is bereikt. De raad van de Navo heeft een voorgesteld protocol voor het verdrag over het Europese leger goedgekeurd. Het idee was in principe op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken in Lissabon goedgekeurd. Het protocol verplicht de leden van de Navo bij een aanval op één der leden der Europese de fensiegemeenschap (E.D.G.) deze te hulp te komen. Aan de E.D.G. wordt deelgenomen door Frank rijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg en West-Duitsland. Daar al deze landen met uit zondering van West-Duitsland ook lid van de Navo zijn en dus reeds verplicht zijn bij een aanval te hulp te komen, zal de nieuwe garantie van de Navo in feite slechts voor Duitsland gelden. De groep, welke aan de uit werking van het E.D.G.-verdrag werkt, heeft de tekst van hel protocol goedgekeurd. Om van kracht te worden moet het be krachtigd worden door de deel nemende landen, hetgeen pas kan gebeuren nadat het E.D.G.-ver drag definitief is opgesteld. Gehoopt was delen van het E.D.G.-verdrag het afgelopen weekeinde te paraferen, maar op het laatste moment is er een kink in de kabel gekomen en nu worden voor het eind van deze maand geen stappen verwacht. Het protocol is tweeledig. Niet slechts zullen West-Duitsland door de Navo garanties gegeven wor den, maar door het E.D.G.-ver drag goed te keuren zal West- Duitsland zich verplichten te hulp te komen bij een aanval op één der leden der Navo. Leden van beide organisaties kunnen om een gezamenlijke ver gadering van de Navo en de E.D.G. vragen, indien een land zich zou willen terugtrekken. Leden van beide organisaties kunnen om een gezamenlijke ver gadering van de Navo en de E.D.G. vragen, indien zij menen, dat hun territoriale integriteit, politieke onafhankelijkheid of veiligheid bedreigd worden. Verder is voorzien in een ge zamenlijke vergadering van de twee organisaties, indien iemand meent, dat het gecombineerde bestaan of de integriteit van één van de organisaties bedreigd wordt. IS DE ROTHSCHILD EIGENAAR? BRUSSEL. De Rechtbank te Brussel heeft de kwestie behan deld van het renpaard „Elfen kind", dat onlangs na een wed strijd op de renbaan te Bosch voorde in beslag werd genomen op verzoek van de eigenaar van de moeder van het dier. Deze eigenaar, de Franse Baron de Rothschild, wiens paarden tijdens de bezetting door de Duitsers werden geroofd, maakt aanspraak op „Elfenkind", dat in handen was van de Duitser Teuscher, die er reeds negen wedstrijden mee won. Teuscher beweert, dat hij het moederpaard kocht van de Wehrmacht, die het dier samen met 49 andere volbloedpaarden van de regering-Petain verkreeg in ruil voor 1500 ton haver. De rechtbank deed nog geen uit spraak. Deze clausule is bedoeld om een groep in staat te stellen pres sie uit te oefenen, indien een land zich zou willen terugtrekken. Aangenomen wordt, dat de Fran sen op deze bepaling aangedron gen hebben als een garantie te gen de mogelijkheid, dat West- Duitsland zich uit de E.D.G. terugtrekt. BEIROET Koning Ibn Saoecl en de Soedisch-Arabische regering hebben eisen gesteld aan de enor me Aramco de Arabisch Ame rikaanse Oliemaatschappij die door oliedeskundigen beschouwd worden als voorstellen die gelijk staan met de nationalisatie van de enorme olievelden in dat land Naast andere, vergaande eisen, zou de onmiddellijke eis zijn, dat het aandeel van Saoedie Arabië in de winsten van de Aramco ver hoogd zouden worden van de hui dige 150 millioen dollar per jaar tot 200 millioen dollar. Toen oen olieman van de be richten hierover hoorde zei hij: „het ziet er naar uit dat zij pro beren Amerika een Aibadan aan te doen." ANCHORAGE Een transport vliegtuig van het Amerikaanse leger is er in geslaagd op ski's te landen bij de geographische Noordpool. Dit was voor 't eerst in de geschiedenis dat dit gelukt is. Functionarissen van de lucht macht en geleerden aan boord van de C 47 brachten drie uur en tien minuten op de ijsvlakte door voor het verrichten van metingen Daarna vlogen zij terug naar Fletahers-eiland, een drijvend eiland van ijs 135 mijl verder, om radiografisch de historische lan ding te melden. 's GRAVENHAGE Het aan tal bij de arbeidsbureau's geregi streerde mannelijke werklozen daalde in de afgelopen maand van 145-387 tot 129.980, t.w. 94.465 ge heel werklozen (vorige maand 105.962), 3-5.125 DUW-arbeiders (38.959) en 390 geheel werkloze wachtgelders (446). De gewone daling van de werk loosheid in de maand April in verband met het seizoen moet dit jaar mede worden toegeschreven aan de toenemende activiteit in de bouwnijverheid en de daarmee samenhangende bedrijven. De relatieve werkloosheid was eind April het hoogst in Gronin gen met 74. het laagst in Limburg met 22 werklozen p. 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 42 bedroeg tegen 47 op 31 Maart. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen daalde van 7576 tot 6730. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 9653 tot 10.678. OLIESTAKING ONTWRICHT LUCHTVAART FRANKFORT. De Ameri kaanse luchtmacht heeft een sterke inkrimping bevolen van alle militaire vluchten in Europa tengevolge van de staking in de Amerikaanse olie-industrie. De beperkingen voor alle types militaire vliegtuigen zijn gisteren van kracht geworden. „De toe stand is niet ernstig, maar indien hij voortduurt kan hij zeer ern stig worden", aldus een woord- Voerder voor de luchtmacht. KONINGIN JULIANA BEZOCHT AGRARISCHE JAARBEURS H.M. de Koningin heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan de eerste Beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, welke te Utrecht wordt gehou den. Voordat de Ko ningin de rondgang door de afdeling van de Zuivelindustrie aanving, boden twee meisjes H.M. een bou quet lelietjes van da len en een catalogus aan. Achter de vorstin staan v.l.n.r. de heren M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin in de prov. Utrecht, mr. J. Milius, direc teur van de Jaarbeurs en Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemees ter van Utrecht. BELGRADO. De officiële Joegoslavische pers uitte gisteren de beschuldiging, dat Rusland in Bulgarije bases bouwt om de strategische Dardanellen te kunnen veroveren. Het blad Borba, de spreekbuis van Tito's regering, schreef, dat de Sovjet-Unie in opdracht van Stalin zelf, grote projecten heeft ondernomen in de Zwarte Zeehaven Varna en het district rond Dobroedja aan de mond van de Donau. Borba noemde Rusland's „oor logszuchtige, agressieve en ex pansionistische" doeleinden in be doelde streek tweeledig: de voor bereiding voor een actie op zee tegen Bulgarije's zuidelijke buur staten en de voorbereiding voor het gebruik van de Donau als een weg, waarlangs Joego-Slavië kan worden aangevallen. Borba zei, dat de voorberei dende maatregelen op de verove ring van de Donau en de Darda nellen begonnen waren met een algehele zuivering van de com munistische partij in Bulgarije Toen die eenmaal met succes be ëindigd was, benoemde het Krem lin Georgi Cankof op de belang- Handelsaccoord in studie tussen Nederland en Italië ROME, 6 Mei (A.P.) Speci ale commissies van Nederlandse en Italiaanse experts hebben de besprekingen geëindigd over een handels- en betalingsaccoord tus sen de beide landen. De bespre kingen hebben tien dagen ge duurd. Het accoord dat tot 31 Mei 1953 zal gelden voorziet in een ver groting van de Italiaanse export naar Nederland en in een uitwis seling van strategische ruwe ma terialen, volgens het rapport. rijke post van minister van ver voer. Vervolgens, aldus het blad, was Rusland begonnen met het bou wen van een netwerk van spoor wegen, vliegvelden en kanalen in bedoelde streken. Grote groepen Russen moesten er voor zorgen, dat de loyaliteit gehandhaafd bleef. Een tot dusve nog niet beken de man heeft Maandagmiddag in de Staatsbossen bij Groesbeek achter het sanatorium Dekkers- wald twee meisjes lastig geval len, de 20-jarige B. M. uit Nijme gen en haar logee de 19-jarige G. T. Toen de meisjes niet van de man gediend bleken trok hij een revolver en schoot op de 20-jarige B. M., die geraakt werd in de linkerzijde en in de linkerarm. Het andere meisje, dat haar vriendin wilde helpen, kreeg met de revolver een slag op 't hoofd. Het meisje M. werd naar het Canisiusziekenhuis overgebracht en daar Maandagavond nog ge opereerd. Gistermiddag was haar toestand redelijk, hoewel niet zonder levensgevaar. De rijkspo litie zoekt nog naar de dader. Toen Maandagnamiddag een meisje uit Heumen de plaats van de aanrijding passeerde vond zij daar, twee meisjes huilende- Ze zag naar hulp uit en ontmoette een man op een fiets, die haar echter verklaarde geen tijd te hebben en doorreed. Volgens bewoners van Groes beek is de streek rondom 't dorp reeds geruime tijd onveilig door het optreden van enige ongure individuen. Voor een televisie-reportage, ter gelegenheid van het af scheid van Truman ma de presidentsverkiezingen en de restauratie van het Witte Huis speelt de president van de Amerikaanse Republiek enige noten op de piano in de East Room van het Witte Huis. Verschillende inwoners van de Spaanse stad Ixun beweren, dat zij vliegende schotels gezien heb ben, die zich geruisloos door de lucht bewogen van het Oosten naar het Westen. De schotels wa ren driehoekig van vorm en lie ten geen sporen achter. Met enkele seconden verschil versohenen de schotels in de lucht. Ze vlogen schijnbaar op dezelfde hoogte als de vliegtuigen van de lijn ParijsMadrid. Ook bóven Australië zouden dergelijke geheimzinnige voor werpen de laatste dagen gezien zijn. 'Hier hadden ze echter de vorm van gloeiende sigaren, die met duizelingwekkende snelheid het luchtruim doorkliefden. De Australische R.A.F. en het depar tement van de burgerlijke lucht vaart hebben verklaard, dat zich op het ogenblik van de waar nemingen geen vliegtuigen of ballons boven het bewuste gebied bevonden. OORLOGSMISDADEN EN DUITS RECHT Geen strafwet met terugwerkende kracht BONN Volgens Duitse rechts beginselen is het onmogelijk straf wetten met terugwerkende kracht toe te passen, aldus heeft het Westduitse Ministerie van Justi tie gisteren vastgesteld ten aan zien van de wet nummer tien van de gealliëerde controleraad welke de basis vormt van de ge alliëerde procedures tegen oor logsmisdadigers. Erkenning van deze wet in een Duitse wetgeving is absoluut uitgesloten, aldus de conclusie van het Ministerie. DEN HAAG De zaal van de Tweede Kamer had vandaag iets van een filmstudio. Grote schijn werpers wierpen het licht op de volksvertegenwoordigers, die door de voorzitter van de Kamer, dr. L. G. Kortenhorst waren opge roepen in grote getale aanwezig te willen zijn, om voor een zo goed mogelijk bezette vergade ring te zorgen. Polygoon-operateurs liepen af en aan er» de camera's ratelden onophoudelijk tijdens het debat, dat gewijd was aan de vaststel ling van de wet oorlogsstrafrecht. Polygoon maakte een filmpje, dat zal worden vertoond tijdens de weken, voorafgaande aan de ver kiezingen. De kamervoorzitter had voor een zo feestelijk mogelijke sfeer gezorgd. Hij had opdracht gege ven, de wandverlichting te ont steken. een opdracht, welke al leen wordt gegeven bij de behan deling van de begroting van bui tenlandse zaken of andere wets ontwerpen, waarbij de tegen woordigheid van buitenlandse diplomaten kan worden verwacht ROME (KNP). De vroegere Jezuïetenpater Alighiero Tondi, wiens afval en overlopen naar de Communistische Partij dezer dagen werd gemeld, heeft thans Rome verlaten en zich naar Moskou begeven. Zoals inmiddels is gebleken, had hij reeds in September 1951 zonder weten van zijn overste een paspoort aangevraagd en verkregen. De Osservatore Romano schrijft omtrent Alighiero Tondi het vol gende: „Dezer dagen heeft het droevige geval van de ongeluk kige apostaat Alighiero Tondi veel beroering gewekt. Het was onze bedoeling niet om er over te spreken, maar het gemene mis bruik (en de aperte verkiezings manoeuvre), dat men er van ge maakt heeft, verplicht ons er een woord over te zeggen. De onge lukkige priester is als een groot denker geprezen. Nu had hij de gave van het woord hij boeide zijn gehoor maar hij bezat geen diepte van gedachten en cultuur. Hij heeft de doctorsgraad in de theologie niet behaald en behoorde niet tot de z.g. plechtig geprofesten in de Jezuietenorde. Hij heeft daar een dubbele rol gespeeld. Terwijl hij al enkele jaren aangesloten was bij de Communistische Partij, open baarde Tondi zich als een felle anti-communist en leidde een le ven, dat in flagrante tegenspraak was met datgene, wat hij de men sen met zoveel vuur voorhield. Het is bekend, dat de Commu nistische Partij, die voor geen middel terugschrikt om haar doel te bereiken, er op uit is om ele menten uit haar gelederen bin nen te doen dringen in alle mo gelijke kringen, zelfs in reli gieuze. Zo stond ook Tondi in TE NOORDWIJK AAN ZEE NOORDWIJK Gistermiddag is te Noordwijk aan Zee tengevol ge van een hersenbloeding over leden Mevrouw Maria Montessori Zij bereikte de leeftijd van ruim 81 jaar. Mevrouw Montessori was voor eiiige tijd bij vrienden te Noordwijk aan Zee. waar zij plot seling door de dood werd verrast. Donderdag a.s. zal in de paro chiekerk Maria ad Mare te Noord wijk aan Zee te elf uur de uit vaartdienst worden gehouden. Het stoffelijk overschot wordt daarna begraven op het rooms- katholieke kerkhof te Noordwijk. DJAKARTA, 6 Mei (A.P.). Mobiele eenheden van het Indo nesische leger hebben meer dan vijftig extremisten gedood tij dens hevige gevechten in centraal Java, die Zaterdag plaats gevon den hebben. Aldus wordt bekend gemaakt in de officiële militaire rapporten die vandaag uit Sema- rang in Djakarta zijn aangeko men. De voornaamste actie vond 20 mijl ten Zuiden van Tegal plaats, waar een bende van niet nader aangeduide sterkte stuitte op patrouillerende gevechtswagens van het Indonesische leger. 50 extremisten vermoedelijk leden van de Daroel Islam kwamen tijdens het vuurgevecht dat zich ontwikkelde, om het leven en gemeld wordt dat tal van andere rebellen werden ge wond. Volgens dezelfde berichten tel den de Indonesische legereenhe den slechts twee gewonden. Later op diezelfde dag werden de overgebleven rebellen, die de vlucht hadden genomen, weer achterhaald en opende het leger opnieuw het vuur. Er werd ge schoten met zware mitrailleurs en andere automatische wapens, maar hoeveel extremisten tenge volge van deze tweede aanval om het leven zijn gekomen, is nog niet bekend. De regeringstroepen verloren tijdens de actie van Zaterdag een man, terwijl twee anderen ver wondingen opliepen. dienst van het communisme en wist daarbij zijn verraad handig verborgen te houden voor zijn mede-broeders. Zijn oversten, die ten opzichte van hem te goed waren (en die hij nu met zo'n verachting behandelt), bejegen den hem met eerbied en liefde, zodat ze zelfs geen geloof wilden hechten aan de aanmerkingen, die op zijn gedrag werden ge maakt. Eindelijk heeft hij zich nu getoond, zoals hij was. De achting, die de Jezuietenorde met haar meer dan 31.000 leden ge niet, zal door dit enkele smarte lijke feit niet verminderen. HEVIG BOMBARDEMENT OP KOREA SEOUL Honderden gealli eerde vliegtuigen hebben een ge concentreerde aanval gedaan op het Noordkoreaanse spoorweg knooppunt Soentsjon. De aanval duurde de gehele dag. De communisten zullen heel wat wijzigingen in hun spoor boekje aan moeten brengen, ver klaarde een zegsman van het 5e luchtleger. Vier eskaders gevechtsvliegtui gen namen aan de aanval deel. Voorbij Soentsjon splitst de lijn die regelrecht van Mandsjoerije komt zich in tweeën en loopt naar de beide uiteinden van het front, zodat het een van de be langrijkste Noordkoreaanse aan- voerwegen is. Generaal van Fleet heeft giste ren gezegd, dat indien de commu nisten een wapenstilstand wilden deze in 10 maanden onderhande lingen bereikt had kunnen zijn. Maar onverschillig of de com munisten de oorlog op het slag veld of aan de conferentietafel willen beeindigen, de geallieer den zullen als overwinnaar te voorschijn komen, aldus gen. van Fleet. Wij zullen hen ofwel op het slagveld of aan de conferentie tafel de baas zijn, zo zei hij. DE BRITSE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN LONDEN Volgens de eerste uitslagen van de Maandag in En geland en Schotland begonnen gemeenteraadsverkiezingen heeft de Labour-partij een winst van 36 zetels geboekt. De uitslagen van ongeveer twee derden van de 156 stedelijke dis tricten waar Maandag is gestemd, laten het volgende resultaat zien: Conservatieven en aanhangers 132 zetels (12 gewonnen en 33 verloren): Labour 274 zetels (43 gewonnen, 7 verl.); Onafhanke- lijken 293 zetels (6 gew., 19 verl.): Liberalen 4 zetels (1 gew., 3 verl.). HET El EN DE PASTOOR BEDUM De pastoor van Bedurn werd op zijn ver jaardag door een van zijn kippen verrast met een tref fende attentie. Het dier pro duceerde bij deze feestelijke gelegenheid nameliik een ei van liefst 104 gram. Het beest heeft nooit eerder van der gelijke grootse aspiraties blijk gegeven en het ziet er dan ook niet naar uit dat het in de toekomst weer zal gebeu ren. De parochie-herder tobt nu over de vraag: koken of bakken. Klutsen is zo'n kar wei.... f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1