Raad van Zijpe legt zwanen en kampeerders aan banden Vergay en Siderius behaalden beiden twee overwinningen HERi inkai Voetbal aan het Zeglis Meer woningen voor 't Zand Mc.Kinley toonde z'n klasse Met 0( Gronir ALKMAAR OMSTREKEN Vrijmetselarij coalitie van godsdiensthaters Kort stadsnieuws Nachtelijke bedetocht naar O. L. Vr. ter Nood Marktberichten Naar wij vernemen OPENINGSCOURSES GRONINGEN Leeuward geen twee SsmÊimt PACfNA 2 MAANDAG 12 MEI 1952 ALKMAAR. De mannen van de brandweer en de drie ge meentebedrijven: gemeentewer ken, reiniging en lichtbedrijven, hebben voor de zomervoetbal hun eigen voetbalveld. Met medewer king van de gemeente hebben zij in hun vrije uren een stuk land, even voorbij de reiniging aan het Zeglis, in een voetbalveld omge toverd. Dat heeft menig uurtje zwoegen en menig zweetdrup peltje gekost. Maar het resultaat is verheu gend; menige voetbalclub zou er jaloers op kunnen worden, want behalve het mooie veld, kwam er ook nog een naar de eisen inge richt kleedlokaal; er is zelfs een parkeerterrein in de onmiddellijke nabijheid, want.het veld ligt niet naast de deur. Zaterdagavond werd het nieuwe terrein in gebruik genomen. De vlaggen wapperden in de wind en ir. Knol, directeur van ge meentewerken, hield een korte toespraak, waarin hij het terrein aan de „Grote Vier", een com missie van beheer uit de vier be drijfsverenigingen, overdroeg. Hij vertolkte daarbij ook de gevoelens van B. en W., de wens uitsprekende, dat dit voetbalveld mocht bijdragen tot een nog be tere onderlinge verstandhouding. De heer van Halem, sprekende namens de genoemde commissie, dus ook namens de leden der vier bedrijfsverenigingen, bracht ir. Knol en met hem het gemeente bestuur dank voor de medewer king en de beschikbaarstelling van het terrein. En hierna deed ir. Knol de eerste aftrap op het nieuwe veld, waarop gemeentewerken en licht bedrijven de eerste wedstrijd van een onderling tournooitje speelden. Het werd een vrolijk partijtje voetbal; de uitslag doet er minder toe, maar voor dege nen, die het toch willen weten, zij medegedeeld, dat de lichtbe drijven met 100 wonnen. De mannen van G.W. waren nog niet op elkaar ingesteld. Hierna ont moetten elkaar de brandweer en .de gemeentereiniging; twee ploe gen, die beter tegen elkander waren opgewassen. De brandweer had een hele kluif aan de man nen van G.R. en was zo gelukkig het enige doelpunt in deze aan- ALKMAAR Vrijdagavond heeft de heer J. Dominicus voor een flink aantal belangstellenden van de afd. Alkmaar en Omstre ken St. Stephanus van de R.K. Werknemende Middenstand een waarlijk indrukwekkende lezing uitgesproken over de Vrijmetse larij, besloten met eer» serie unieke lichtbeelden, betrekking hebbend op d.e geschiedenis van de vrijmetselarij, enkele vooraan staande persoonlijkheden in de vrijmetselarij gedurende de pe riode van haar wordingsgeschie denis en de „attributen" en sym bolen, die tijdens bijeenkomsten zoal gebruikt worden. Er is veel raadselachtigs om trent het wezen van deze organi satie en talloze griezelige verha len doem hierover de ronde. Men doet er verstandig aan, aan deze verhalen geen geloof te hechten. Zeker is, dat men niet moet ge neraliseren, want niet overal is de vrijmetselarij even werkzaam op anti-christelijke manier. Toch moet de Vrijmetselarij, d.ie zich infiltreert tot in alle instanties, zelfs in onze hoogste internatio nale publieke lichamen, evenals het Communisme onze volkomen afweer hebben. De heer Domini cus besloot zijn lezing met te waarschuwen tegen de verderfe lijke invloed van deze „Coalitie van Godsdiensthaters" en deed een beroep op allen, de Gods dienst tot het centraal uitgangs punt van verweer te maken. Onze beste en krachtigste hoop op ge nezing is gelegen in de kracht van die Goddelijke Godsdienst, welke de Vrijmetselarij baat. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het eerste speel de gisteravond 'n bekerwedstrijd tegen Alcmaria II. De rust ging in met 11 en na de rust was AFC overwegend sterker. Het tweede doelpunt van Alcmaria werd gemaakt in een ogenblik van verwarring, toen er voor het doel vah AFC een valpartij ontstond, waarbij beïïalve een aanvallende Alcmariaan, doelman Vink en de linksback Jan de Jong betrokken waren; deze twee waren dermate geblesseerd, dat zij vervangen moesten worden. Hoewei AFC na de rust aanhoudend in de aanval was en enkele mooie schoten op het Alcmariadoel gelost werden, kwam er in de stand geen ver andering. Popma, die Vink had vervangen, had praktisch niets te doen gehad. De Junioren A kwamen met 'n 71 zege uit Purmerend terug, terwijl de Jun. B in Warmenhui- zen met 61 van Vios a verloren. ALKMAAR Het grote jaar lijkse San Filippo Neri-bal, dat volgens de traditie van de dans school van de heer Jac Smit ten bate van de Missie wordt gege ven, zal gehouden worden op Zondag 25 Mei a.s. Jongelüi kun nen kaarten bij de dansschool Smit, Kennemerstraatweg. De toneelgroep „Rolica", gaf een toneelavond met verloting, waarvan de bate, een bedrag van bijna 40,ten goede kwam aan de kas van de Alkmaarse Vereni ging tot bestrijding der t.b.c. De oliebollen-actie .voor het Centraal Genootschap is een ge weldig succes geworden. De da mes zijn, met behulp van geleid sters uit de koloniehuizen, hun 10.000 bollen kwijtgeraakt en konden ruim 600,beuren voor het misdeelde en zwakke kind. De padvinders hebben met hun band medewerking verleend en de win keliers in de stad lieten zich ook niet onbetuigd. Bij V. en D. werd de dames uit de koloniehuizen bovendien nog een diner aange boden. trekkelijke wedstrijd te scoren. De volgende week kunnen wij de wedstrijd lichtbedrijven-brand- weer tegemoet zien; dan zal het er om spannen. Vermelden wij nog, dat ook de directeur der lichtbedrijven, de heer P. Wesdorp en de comman dant van de brandweer, de heer J. van Maarleveld en zijn vrouw, alsmede vele supporters uit de kringen der deelnemende vereni gingen de wedstrijden bijwoon den. DANSAVOND VOOR THUISFRONT ALKMAAR Ten bate van Katholiek Thuisfront werd in 't Gulden Vlies Zondagavond een drukbezochte bal-avond gehouden er waren zeker 250 danslustigen, die op uitstekende wijze geleid werd door de heer en mevrouw Arendsen. Hoewel de danseressen en dansers zich spoedig meester maakten van de dansvloer, kon de voorzitter van Kath. Thuis front, de heer Berkhout nog even gelegenheid vinden de avond te openen om te wijzen op het doel van de avond en de heer en me vrouw Arendsen te danken voor hun, steeds zo gewaardeerde me dewerking. Het hoogtepunt van de avond, die in een zeer gezel lige on genoeglijke sfeer verliep, was de demonstratie, gegeven door de heer en mevrouw Arendsen en vier geoefende paren. Na af loop van dit dans-evenement kregen de dames bloemen aange boden. De muzikale medewerking van „The Dolonans" droeg veel tot het slagen van de avond bij. Beroep St. Joseph niet ontvankelijk ALKMAAR. De Vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongens school alhier had beroep aange tekend tegen het besluit van B. en W. van 18 Nov. 1949, waarbij zij geweigerd hadden het vernieu wen van de radiatoren in het gebouw der St. Willibrordusschool te erkennen als een gevolg van de Duitse bezetting, omdat hier van normaal onderhoud sprake is, zodat daaruit voortvloeiende kosten derhalve uit de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager- onderwijswet 1920 moeten worden bestreden. Van Gedeputeerde Sta ten is bericht ingekomen, dat dit beroep niet ontvankelijk is ver klaard. AAN VERWONDINCEN OVERLEDEN ALKMAAR. Zaterdagmiddag is de heer A. Griffioen uit de Fr. Halsstraat 2 in het Centraal Zie kenhuis overleden, waar hij met een zware hersenschudding was opgenomen, die hij op Donderdag 8 Mei had opgelopep bij een bot sing met een luxe wagen op de hoek van de Fr. Halsstraat en de Rembrandlstraat. Toen hij op de bromfiets de Fr. Halsstraat uit reed met de bedoeling rechtsaf de Rembrandtstraat in te rijden, zag hij dat het rechter weggedeelte geblokkeerd was door een auto die voor een aldaar geparkeerde bakfiets links had moeten uit wijken. Er ontstond een botsing, waarbij hij met volle vaart tegen de luxe wagen was opgereden. P.V. de Postduif ALKMAAR De postduiven vereniging „De Postduif' hield Zondag een wedvlucht van Maas tricht, afstand 208 km. Aantal deelnemende duiven 101. Aan komst le 11.27.2, laatste of 21e prijsduif 11.36.5. 1, 3, 9, 11, 12 C. Rabeling; 2, 8, 10,13 H. J. de Jager; 4, 7, 20 R. H. de Beer; 5, 6, 14, 19 A. Geerlings 15, 16 W. Beelter; 17 J. W. de Moei; 18 J- Bleeker; 21 A. de Block en Zn- Alcmaria Victrix ALKMAAR Alcmaria Victrix heeft Zondag een begin gemaakt met de zomercompetitie. Voor al le klassen geldt de 55 km. Er was van de zijde der renners grote belangstelling. En het Is dan ook een uitstekende wedstrijd ge worden- In de A.-klasse wist J. Ottebros zijn juiste vorm uit te 'buiten. J. Rol en Klaas Eenhoorn draaiden eveneens goed, maar zii moesten in de sprint in Ottebros toch hun meerdere erkennen. K. de Groot ging in de B-klasse met de eer strijken. Jan Schuitmaker had het goed gezien om met de Groot mee te gaan. Hii werd dan ook welverdiend tweede. Een groep van een man of zes kwam achteraan. Jan Keuken werd der de. In de C-klasse won C. Hoog moed van H Brammer en J. Wit. A-klasse 55 km. 1. Jan Ottebros tijd 1 uur 18 min 2. Jan Rol; 3. K. Eenhoorn; 4. R. Koreman; 5. Jan de Wilde. B-klasse 55 km: 1. K. de Groot tijd 1 uur 18 min; 2. Jac. Schuit maker: 3 J. Keuken; 4. P. Duin; 5. D. Tesselaar- C-klasse 55 km: 1. C. Hoogmoed tijd 1 uur 27 min; 2. H. Brammer; 3. J. Wit; 4. F. van Doorn. Kind aangereden ALKMAAR. Zaterdagmorgen half elf is de 7-jarige R. Smit op de Noorderkade ter hoogte van het woonwagenkamp door een motor aangereden. Zij werd an derhalve meter meegesleurd en moest met een gebroken sleutel been naar het Elisabeth Zieken huis worden overgebracht. Waar schijnlijk had het kind de motor niet zien aankomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar- garetha M., dochter van J. P. A. Stroomer en A. M. C. Koop; Bar- tholomeus J., zoon van J. van de Veen en T. Kuis; Pieter, zoon van K. Sluis en J. H. Schouten; Petrus C., zoon van P. C. Klaver en M. I. Meijssen. Gehuwd: Andries F. Zeegers en Aaltje Heijligenberg. Overleden: Johannus N. Kroon, 90 jaar, wed. van G. de Jong. KLEINE BOSBRAND IN BERGEN AAN ZEE BERGEN Rond half één loeide gistermiddag de brand weersirene met eén langgerekt geluid ten teken van bosbrand. In korter dan geen tijd was de kleine brandweerauto uitgerukt naar het Parnassia-Park in Ber gen aan Zee. Het bleek, dat me vrouw Praat uit de Parkweg iets had zien branden en hiervjn resoluut meteen telephonisch ken nis had gegeven. Gelukkig had 't 's morgens vroeg flink geregend, zodat mede door het spoedig in grijpen van de brandweer erger werd voorkomen. Wat was het geval en wat was de oorzaak? Een heer stak met een lucifer uit een vol doosje 'n sigaret aan. deed de brandende, althans nog niet gedoofde lucifer in zijn doosje terug (zoals meer mannen de slechte gew.oontei heb ben) en het gevolg was deze keer dat alle koppen als een steek vlam ontvlamden. Van schrik liet de heer het doosje vallen met 't noodlottige gevolg, dat op de grond brand ontstond. Volgens, mededeling van kinderen is hij met zijn vrouw per fiets verder gegaan. PIET ROSKAM OVERLEDEN BERGEN. In de ouderdom van 80 jaar overleed in huize Augustinus te Alkmaar de heer P. Roskam, die gedurende vele jaren lid was van het kerkbestuur van de parochie van de H.H. Pe trus en Paulus alhier. Hij was drager van .et erekruis Pro Ec clesia et Pontifice. De begrafenis vindt plaats Woensdag a.s. op de R.K. Begraafplaats St. Barbara te Alkmaar. De gemeenteraad van Zijpe kreeg Vrijdagmiddag een wel zeer lijvige èn zeer belangrijke agenda af te handelen. Niet alleen nam de heer Doedens afscheid als raadslid, wegens zijn a.s. kassierschap te Nibbixwoud en werden besluiten in de finan ciële sector genomen, die de exploitatie van het machtige „Zuiderzon"-complex zullen verlichten, op de eerste plaats is burgemeester Breebaart gehuldigd namens de raad wegens zijn onderscheiding „Ridder in de Orde van Oranje-Nassau". kwartje zijn de kampeerders er niet. Ze moeten eerst in het be zit zijn van een kampeerkaart, af te geven door de kampeercentrale en moeten vervolgens een kam- peervergunning aanvragen. De hiervoor door de raad goedge keurde aanvulling van de politie verordening gaat heel ver. Voor taan mag alleen maar gekampeerd worden op daarvoor aangewezen terreinen. Dus ook niet op boe renerven of andere door de eige naar beschikbaar gestelde plaat sen, ja zelfs niet bij familie. (Eigenlijk gezegd is volgens deze verordening het uit logeren gaan in Zijpe niet meer toegestaan. Red.) Een andere bepaling van de gewijzigde politieverordening houdt in, dat het verboden is niet uitvliegend pluimvee in wei- of bouwland te laten lopen. Iedere hoer of tuinder kan dus kort en goed een eind maken aan de overlast die zwanen of eenden veroorzaken. De R.K. school te Bureerbrug kreeg de gevraagde 161,voor vernieuwing van enkele vakken. Wethouder Ott zag in de toe kenning van deze onderscneiding het bewijs, dat de grote kwalitei ten op bestuurtechnisch en orga nisatorisch gebied van Mr Bree baart, tot in de hoogste regionen worden erkend. Al had deze onderscheiding hem uiteraard groot genoegen gedaan, zo verklaarde de burgemeester, toch dat hii z.i. weinig meer nad gedaan dan zijn plicht. Als hij mocht strijden voor zijn gemeente en de organisaties en diensten die mede aan zijn zorgen waren toe vertrouwd, dan was deze strijd hem hef wegens de voldoening die in de overwinnmg is gelegen, al hoopte hii ook steeds een rid derlijk verliezer te kunnen zijn. Dat Ged. Staten het uitbrei dingsplan voor St. Maartenszee heboen goedgekeurd met de res trictie dat een verdere uitbouw van dit dorp niet gewenst is, werd door de raad met gemengde ge voelens vernomen. Wellicht is hier weer een punt om striid te voeren. Niet echter tegen het be sluit van hetzelfde college om het presentiegeld te stellen op 6, per raadsvergadering. Dan ver- verenigde de raad zich met een nieuwe schaal volgens welke de tegemoetkomingen in de kosten van het vervoer van schoolkinde ren kunnen worden geregeld, en met een voorstel om tezamen met de gemeente Anna Paulowna 5 percelen te Oudesluis op het wa terleidingnet te laten aansluiten, waarvan één voor rekening van de gem. Zijpe, tegen een bijdra ge van 34,p. i. Ook werd be sloten om het strand te Petten weer voor 4 jaar in te huren. Bouwen te 't Zand Voorgesteld werd om het stuk land in de hoek Bosweg-Keins- merweg te 't Zand, dat destijds is aangekocht voor het bouwen van woningen, voorzover nog niet direct nodig, te verhuren aan de fam. Vader voor 100,p. ha. Bij de N.V. Bank van Nederl. Gèmeenten zal de opbrengst van de nationale lening, groot 19550 worden opgenomen. Men zal dit ook aanwenden voor het bouwen van woningen te 't Zand. Dat is voordeliger omdat ook al 4 wo ningen gebouwd zullen worden met het geld dat CZ „Nieuw Le ven" beschikbaar heeft gesteld. Binnenkort kan de aanbesteding tegemoetgezien worden. In het korfwater te Petten zal een par keerverbod worden uitgevaardigd, wegens het ongerief dat door par keerders aan de strandbezoekers wordt berokkend. Een geheel nieuwe legesveror dening met sterk verhoogde be dragen werd door de raad aan vaard om de gemeente aan meer inkomsten te helpen. De heer Doorn had echter bezwaren tegen het heffen van kampeerleges én kampeergelden, onder het motto, dat men de vacantie zoekende jeugd niet méér geld uit de zak moet klonpen als nodig is. Vol gens Mr Breebaart mocht het ge meentelijke kampeerterrein de particuliere ondernemers geen concurrentie aandoen. Daarom achtte hii een kampeergeld van 0.25 p. dag noodzakelijk. Maar met het betalen van dat De oude school weer vroductief Voorgesteld werd om de oude o.l. school te Burgerbrug een pas sende bestemming te geven. Eer stens door een verbouwing van enkele lokalen tot kleuterschool. Samentrekking van twee andere lokalen kan een prima gymnas tiekzaal voor de gym-verenigin- gen van Burgerbrug en omgeving en een soort verenigingsgebouw opleveren. Aanvankelijk wilde men er ook nog douche's in aan leggen, doch daarvan is wegens de zeer hoge kosten weer van afgestapt. De kleuterschool wordt ook door R.K. kinderen bezocht. Daar om is besloten dit gebouw in ex ploitatie uit te geven aan een stichtingsbestuur, samengesteld uit. 1 lid van R.K. kerkbestuur, 1 van Gymn.v er. ZSC, 1 van het kleuterschoolbestuur, 1 van het Witte Kruis en als voorzitter een lid van B. en W. De kosten wor den begroot op 10.000.Hier van is reeds 6000,door de burgerij van Burgerbrug bijeen gebracht. Een geste die door de raad bijzonder werd gewaardeerd en dat ten voorbeeld werd ge steld aan de andere dorpen. Goedgekeurd. Goedkoov geld Woorden met een magische klank. B. en W. van Ziipe finan cierden de bouw van „Zuiderzon" te Schagerbrug met een rekening courant tot een bedrag van 1 millioen gulden, waarvoor ruim 4 1/4% rente moest worden be taald. Voorgesteld werd echter nu een aantal kasgeldleningen aan te gaan tegen een rente van 1 7/8 pet, hetgeen een ontzag lijke besparing geeft. De Bank voor Nederl. Gemeenten geeft om te beginnen 2 Y> ton tot 1 Jan. 1953, eventueel te verhogen tot hetgeen verder in 1952 nog nodig zou zijn. En dan ziin Staal en Co te Den Haag bereid 6 ton beschik baar te stellen tegen 2 1/8 pet. Reorganisatie van de Sociale dienst In verband met de ingebruik neming van het nieuwe bejaar dentehuis Zuiderzon keurde de raad een reorganisatie van de sociale dienst goed. Het bestuur zal uitgebreid worden met 2 le den, 1 man en 1 vrouw, de voor zitter wordt 'Voortaan door de raad benoemd, benoeming en ont slag van de administrateur ge schiedt voortaan door B. en W„ benoeming van de directrice door de raad, en benoeming en ontslag beambten voortaan door B. en W. terwijl hun salarissen door de raad worden vastgesteld. In aansluiting hierop stelde de raad meteen al de grondsalarissen vast van de directrice, de admi nistrateur, de adjunct-commies en de klerk v.d. Sociale dienst en de stoker-monteur van het te huis. De heer Grin, die zeer lange jaren zijn krachten aan de sociale dienst had gegeven, heeft ontslag gevraagd uit zijn be stuursfunctie. De raad had hier voor waardering. Tot zijn opvol ger werd met algemene stem men benoemd het raadslid H. A. v.d. Sluis. Dan werd tot voorzit ter van de sociale dienst gekozen het raadslid N. T. Hopman en tot leden het raadslid P. Hooti en Mevr. A. Smit-Delver te Keins- merbrug. De heer Hooii stond met op de aanbeveling. Hii kreeg echter 6 van de 11 stemmen. Vol gens voórzitter ware het omwille van de goede verhoudingen wen selijker geweest om een van beide voorgestelde katholieken te kiezen. Te 't Zand, een over we- eend katholiek dorp. heeft men toch ook een niet-katholiek be stuurslid van de sociale dienst? Waarom aanvaarden de niet- katholieken nu geen katholiek voor Schagerbrug? Spr. wilde de uitspraak van de raad respecte ren, maar 1 katholiek bestuurs lid op de 11 leden is zeker niet in overeenstemming met de verhou dingen in de gemeente. Tot plaatsvervangend lid van de commissie „Vleeskeuringsdienst Barsingerhorn" werd inplaats van secretaris J. A. de Boer benoemd de heer H. A. v.d. Sluis. De com missie voor bouw- en woning toezicht en dienst der gemeente werken werd vervolgens samen gesteld uit de raadsleden P. Doorn. J. Kramer en P. Raatgers. en tot plaatsvervangers de heren Veeter. Hooii en Ott. Uit de door de raad goedgekeurde rekeningen over 1950 bleek, dat de gewone dienst een batig saldo had van 38424,56, de kapitaalsdienst van 13.315.78, de Sociale dienst sloot op 94913.77 wat de gewone- en t 27.792.95 wat de kapitaalsdienst betreft na gebruik van 51.926,80 aan subsidie, en het Weeshuis had nog 1463,91 over van de subsidie van 45.000, Afscheid van de heer Doedens Het R.K. raadslid de heer Doe dens meende dat dit ziin laatste raadsvergadering wel zou zijn, omdat hjj per 1 Juli de gemeente gaat verlaten. Hii bracht B. en W. en de raadsleden dank voor de „al dan niet vergulde pillen" en de desondanks toch prettige sa menwerking. Burgemeester Breebaart be treurde het heengaan van de heer Doedens. omdat deze een sportief, prettig en kalm maar uiterst ge fundeerd debater is gebleken, waarmede men hoffelijk in het krijt kon treden. Na de heer Doedens zijn deelneming betuigd te hebben met het overlijden van ziin moeder on nog betrekkelijk ieugdige leeftiid, wenste hii hem geluk met ziin eervolle benoeming tot kassier van de Coöp. Boeren leenbank te Nibbixwoud. in de hoop. dat hii uit deze vertrou wensfunctie voldoening en levens vreugd p zou kunnen putten. Het door de heer Doedens noe genoemde plantsoen te 't Zand zou de gemeente gaarne in on derhoud overnemen als het niet en ooldergrond lag. Algemeen Belang moet zich dus eerst tot dat college wenden. SPEELTUIN OFFICIEEL HEROPEND BERGEN. Zaterdagmiddag werd, na een rondgang van Ber gens Harmonie, door de burge meester dr. W. Huygens de speel tuin in Tuindorp onder grote be langstelling heropend. De voor zitter van de speeltuincommissie, de heer J. Winkel, dankte het gemeentebestuur voor het belan geloos egaliseren van het terrein. Tevens prees hij de medewerkers, die in hun vrije tijd de toestellen geschilderd en opgesteld hadden. Grootse plannen, zoals een glij baan en een draaimolen, waar van enkele belangrijke onderde len reeds door eigen krachten gereed zijn gemaakt, wachten op verdere uitvoering. Alleen de be nodigde gelden moeten nog door de buurtbewoners worden bijeen- .gebracht. De burgemeester dankte namens het gemeentebestuur de commis sie, die dit alles tot stand heeft gebracht. Het gemeentebestuur wil echter niet tot subsidiëring overgaan, omdat de benodigde felden zelf uit de burgers van 'uindorp moeten voortkomen, waardoor het echt hun eigen be zit blijft. Wel kan men op de medewerking van B. en W. blij ven rekenen. In verband met deze gebeurtenis werd een complete verbandtrommel aangeboden, die bij de EHBO-er Th. van Dijk zal worden geplaatst. Na het hijsen van de vlag en het spelen van het liedje „De Bergenaar" werd de speeltuin door de burgemeester heropend verklaard en namen de kinderen bezit van schommel, wip en wat dies meer zij. Geslaagd HEILOO Bij het op 1 en 6 Mei j,l. gehouden examen voor 't Eenheidsdiploma E.H-B.O, slaag den de volgende leden der R. K. Ver. voor E.H.B.O. St. Lidtiina; de dames Mevr. Koersen Groot, Mevr. Boersen Heuvelink. R. Boersen. Th. van Giilswijk. M. v. Gijlswijk, M. Janssen, Th. de Ruyter, L. Sliikerman, C. Slij- kerman, L. Torken, A. Zoon, W. Zuurbier en C- Zuurbier, en de heren: Eerw. Kapelaan Groenen dijk. J. Bellekom, A. Denneman, C. de Graaf, G. Hergaarden, W. Koevoets, H. Linssen, F. Schoon hoven, C. Stet en J. Urssem. Af gewetzen: geen WETHOUDER RUS BLIJFT LID VAN P.v.d.A. HEILOO. Het bestuur van de afdeling Heiloo van de Partij van de Arbeid verzoekt ons het volgende op te nemen. Gedurende de druk bezochte ledenvergade ring op Vrijdag j.l. in de Rustende Jager, waarin onder meer het raadsfractieverslag werd bespro ken en van bepaalde zijde critiek werd uitgeoefend op het beleid van de wethouder, kwam over duidelijk tot uiting dat deze af brekende critiek, gezien in het licht van het vele en goede werk dat deze wethouder tot stand bracht, misplaatst moet worden geacht. Door een volledige ope ning van zaken was de vergade ring in staat tot deze conclusie te komen. Na zijn uitdrukkelijke verklaring dat het bedanken niet was voortgekomen uit principiële doch slechts om bovengenoemde redenen, besloot de heer Rus zijn lidmaatschap van de Partij te handhaven. Geslaagd HEILOO Op het Rondsexa- men van C.B.L. te Beverwijk, slaagden de dames C. J. v.d. Pol, Th. Groot. G. R&n, L- Legdeur en de heer R. de Waard voor het examen machineschrüven. Mej. C. Lust behaalde op hetzelfde examen het diploma voor Steno grafie Groote. Vita Nova CASTRICUM De Alkmaarse Accordeonvereniging ,Vita Nova' gaf Zaterdagavond een concert in de zaal van Ameraal o.l.v. Alb- V-d. Wolff. Ook het jeugd-en- semble was medegekomen Een zeer afwisselend programma werd goed uitgevoerd en Vita Nova had veel succes. De belangstelling was goed. DIOCESANE LEIDERS MANNELIJKE JEUGDBEWEGING HEILOO Een honderdtal lei ders van de mannelijke Katholie ke Jeugdbeweging in ons Diocees heeft, dit jaar voor het eerst, een nachtelijke bedevaart onderno men naar het Genade-oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo. Vanuit alle hoeken van dit Diocees, o.a. Haariem en Den Haag kwamen zij per trein of per fiets naar Heiloo, om het laatste traject lopende af te leg gen, bidden of sprekend over de huidige problemen in de jeugd beweging, aldus elkander lerend en onderrichtend en verrijkend met nieuwe frisse ideëen. Om 3.15 uur bereikten allen het Genade oord, waar de Diocesaan Aalmoe zenier Rector H. M. J. Brans de H. Mis celebreerde en een pre dicate hield over de taak van de jeugdleiders, om de jeugd met vaste hand heen te helpen over de bijzpndere gevaren van deze tijd. Collecte Rode Kruis WIERINGERMEER Gedu rende het tiidvak 26 Mei;8 Juni zal in de gemeente Wieringer- meer een collecte worden genou- den door de afdeling „Wiermgen- Wieringermeer" ten behoeve van het Ned. Rode Kruis. OPENING „ZUIDERZON" ZIJPE Het nieuwe bejaar dentehuis te Schagerbrug, dat huisvesting kan bieden aan Pbm. 125 personen, zal op Maandag 2b Mei a.s. 's middags om 2 uur offi cieel worden geopend .door de Commissaris der Koningin in Noord Holland. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Annemieke dv M. Beerse en C. Bes: Maria A. dv J. Dignum en J. M. Mul. Ondertrouwd: Dirk Q. Kramer 27 j. en Veronica C. Verdum, 23 Getrouwd: Gerrit Zwaag 29 j. te Hoogwoud en Jacobje Kiers 29 j. Overleden: Adriana Ooster- meiier, 56 i„ weduwe van Wilhel mus E. J. Doedens: Neeltje Delver 80 j„ weduwe v. A. Watertor. AVENHORN, 10 Mei 3000 kg gewone uien 31.30: 900 kg witlof 1 31—33; II 24—28: III 19—23. ALKMAAR, 12 Mei 5 paar den 7001100; 110 vette koeien 5001350; 175 nucht. kalveren 30 80; 200 varkens 2.102.20 p. kg. Veemarkt Utrecht UTRECHT 10 Mei Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in totaal 4321. 779 runderen w.o. 258 tbc-vrij, 140 graskalveren, 1134 nuchtere kalveren, 140 schapen en 615 st. lammeren, 268 varkens. 330 zeu gen, 860 biggen. 55 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor: Stieren f 450—850; kalfvaarzen 7501050; graskalveren f 200 375: nuchtere kalveren f 3550; pinken f 400620; melkkoeien f 8001150; kalfkoeien f 800 1170; vaarskoeien f 550850: schapen f 100130; lammeren 5075: magere varkens f 70 120; zeugen f 300^50; biggen f 40J70; bokken en geiten f 10 45. De handel was rundvee en de schapen redelijk, varkens, big gen en nuchtere kalveren vlug. is William Draper, Truman's per soonlijke vertegenwoordiger in Europa van Parijs in Den Haag aangekomen om besprekingen te voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. BIJNA OVERAL DROOG. Op dc meeste plaatsen droog weer met verandelijke bewol king. Zwakke tot matige wind, tussen Zuid en Zuid-West. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. BUREAU N.H.D. SCHAGEN In dc loop van deze week wordt het bureau van het Noord Hollands Dagblad te Schagen verplaatst van Mo lenstraat 36 naar GED. GRACHT 39 waarin tot dusver gevestigd was de rijwielzaak van H. J. Boersen. Het telefoonnum mer blijft echter 459, en alle brieven kunnen onveranderd gezonden worden aan Post bus 7Schagen. Dit geldt dus zowel voor de corresponden ten, als adverteerders en abonnes. Bij persoonlijk be zoek dient men zich in elk geval NA VRIJDAG te vervoegen aan het nieuwe kantoor. POST VOOR OPVARENDEN VAN HR. MS. SCHEPEN 's-GRAVENHAGE. Post voor opvarenden van het 121ste squa dron mijnenvegers, uit te reiken te Cherbourg dient voor 15 Mei, 19 Mei of 22 Mei te Amsterdam aanwezig te zijn, alle drie dagen sluiting om 22.00 uur. Post, uit te reiken aan opvaren den van Hr. Ms. onderzeeboot „O 27" en aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Mar- nix" welke schepen onderzeeboot- bestrijdingsoefeningen uitvoeren, moet voor 13, 14, 17, 20, 21 of 24 Mei te Amsterdam aanwezig zijn, alle dagen sluiting om 12.00 uur. Adressering in alle gevallen: naam, rang of kwaliteit, marine nummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt naam van het schip) Amsterdam-C.S.-Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, mag niet worden vermeld. REORGANISATIE BIJ POSTCHEQUE EN GIRODIENST? Bij de postcheque- en girodienst is de mogelijkheid van een reor ganisatie in studie. Dit heeft de directeur-generaal, de heer Neher verteld op een bijeenkomst van de Commerciële Club in Gronin gen. De strekking van het onder zoek is hoe men de bezwaren kan ondervangen van opeenhoping van een zeer groot personeel op één plaats. Een rol speelt ook de industrie spreiding en in verband hiermede de vraag hoe men de postcheque- en girodienst kan laten aansluiten bij de veranderingen in de samen stelling van de bevolking in de verschillende delen van het land. Het is niet een kwestie van van daag of morgen, zeide de heer Neher, maar één van de moge lijkheden zou zijn Nederland in de toekomst te verdelen in drie sectoren, een sector van de drie Westelijke provincies, één voor de drie Zuidelijke provincies, een deel van Gelderland, en één voor de vier Noordelijke provincies plus de rest van Gelderland. Eén van de moeilijkheden, die men bij de uitwerking van deze studie ontmoet, is het regelen van het giro-verkeer tussen deze drie sectoren. GRONINGEN. Bij de opening van het drai- en renseizoen in het noorden was de belangstelling groot Niet alleen de duizen den toeschouwers, doch ook de eigenaren hadden volledige medewerking gegeven, want van de drie er. zeventig inge schreven paarden lieten slechts vier verstek gaan. Men heeft weer eens op deze prachtige baan kunnen genieten van goede sport. Vooral de ren, die het bestuur had ingelast, werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd en de amateurs past een woord van hulde voor de buitengewone strijdlust die zij ten toon spreiden. Quintus Harvester, die in het openingswoord ais de grote fa- loriet vertrok, heeft ziin aanhan gers niet teleurgesteld en van start tot finish heeft hii de course beheerst. Quick Magowan S en Quicklooper plaatsten zich resp. 2e en 3e. De Dark Wilkens 1893-priis voor amateurs werd een verras sende overwinning voor de eige- naar-riider Anema met Nellie Tiamme's W.B. Reeds direct na de start trok hii er uit wat de riemen konden houden en nam een dusdanige voorsprong dat hij practisch niet meer te bereiken was. De Redburn-priis voor drie- en vierjarigen, die nog geen f 1200 hebben gewonnen was een wan deling voor Pomona, die won zo als hii wilde. Na drie valse starts ging bii de vierde start Oda met de veteraan P. Kramer direct snel aan de kop. goed gevolgd door O Brewer en Pomona. Reeds bii de eerste maal voorbii de rechter komend, lag Pomona aan de kop en kon op ziin gemak in gehouden winnen. Groots gevecht Hierna volgde weer eens een ren. Van de acht aanvankeliik ingeschreven volbloeds waren er vijf aan de start verschenen en deze hebben een waarlijk grootse strijd geleverd. Bii het neergaan der vlag waren Kees Broekman en Corrida meteen in felle striid gewikkeld. Corrida die de bin nenbaan had ingenomen, stoof zii aan zii met Kees Broekman langs de paaltjes, terwijl Mada me de Maintenon de derde plaats innam. Na een ronde zakte Kees Broekman iets af en bracht Se- lens Madame naar voren. Ook Corrida moest er aan geloven, doch niet dan na zware striid. Deze zware verdediging had Cor rida schijnbaar iets te veel kracht gekost, want toen Kees Broek man terugkwam moest de Jong ook deze nog laten passeren. De Gardenia-prijs bracht zes tien paarden tussen de linten die reeds bii de eerste start goed vertrokken. Jammer genoeg kwam deze course niet tot ziin recht, daar in de eerste baan- ronde Oostings Oogappel ziin be rijder verloor en alleen in galop er tussenuit trok. O Lapize K had reeds direct de leiding. Ook de Phyllis-priis had een ietwat rommelig karakter daar door verschillende paarden nogal eens een fout werd - ge maakt. Nanco zegevierde in dit nummer en bracht A. Siderius ziin tweede overwinning. De New Bold-priis. bracht 11 paarden in de baan. waaronder met klinkende namen. Mac Kin- ley, die de binnenbaan had geloot vertrok direct goed. Het kans- naard Kalida evenwel wilde de loop niet aannemen, evenals Little Monty en Niekie B.H. die samen in de achterhoede terecht kwamen. Opvallend snel echter was Legality naar voren geko men en nestelde zich na een ron de op de viifde plaats. Aan de overziide der moesten achtereen volgens Mr. Fried. Nellie Gregor en Ladv Zora voor de geweldige rush van deze fraaie hengst buk ken en bii het ingaan van de laatste bocht lag hii reeds op de tweede olaats. vlak achter de leider Mac Kinlev. Niemand twij felde er nog aan wie de winnaar zou worden, doch het kwam toch anders uit. Mac Kinlev had ook nog enige reserve en was voor van der Wal niet meer te berei ken. Krvlatv 1892-priis (1700 m.) 1. Ouintus Harvester 2.47.1 (.1.38.4); 2. Quick Magowan S 2.47.6: 3. Ouickloooer. Tot. 1.30. 1.10. 1.30 3.60. k. 3.30 cov. 3.70. Dark Wilkes-priis (2200 m.) 1. Nellv's Tiamma WB 3.20.9 (1.31.4) 2 O Nellv Zora 3.21.1: 3. Or de Casindra. Redburr 1894—1896-priis (1900 ml: 1. Pomona 2 54.8 (1.30 1): 2. Odq 2.56 8: 3. O Brewer. Tot. W 3 60 1 40 3.50 k. 6.90. cov. 5.70. Gardenia-nriis (1900 m.) 1. O Larize K 2 46.3 (1.27.fi); 2. Neer- 'a"dia H 2.50.1 -3 Millv Dvnamic Tot. w 9.80 3.20. 4.80. 8.40. k. 15 30. cov. 24.90. Phvllis 1896-nriis (2300 m.) 1. Nanco M 3T4 (1.27.9): 2. P Louis 2 3.27.2; 3 Mvriilus. Tot w. 5.80. "i 1.90. 1.70. 6.80 k. 10.10. cov. 4.80. Newbold 1897-priis (2200 m.1 1 Mae Kinlev 3.10.7 (1.26.7): 2 Lponlitie 3.11; 3. Ladv Zora Tot. w 3.— nl. 1 60. 3.20. 5.50. k. 3 'o cov. 12.50. Rcx-priis (2.300 m.) 1. Madame dt Maintenon 2 41 2. Kees Broek- rpon- 3. Corrida Tot. w 3.Pt 1 po 2 k 4 50. cov. 3.90. De totalisator-omzet bedroeg f 43.200.50. Hermes D.V.S. een één-Jarig v het niet langer die gevallen zi konden pas ve; sïngswedstrijd, taat hadden; 1- Groningen in Maar allen die traditie zullen tc van Achilles. Ir plaatsen in de gunstige perspe Stormvogels en klassers Heknon In afdeling A helemaal rond. El laatste wedstrijd 31, waardoor van plaats verwis: staart van de mi maken. Opmerk* competitie was ov ringe verschil tus Ploegen. Aan de 1 dan gevoeglijk Ha en aan de staart Theole uitschake Noordelijke ploege ver geschopt heb viel wel te verwi sproken zwakke men er nu niet zo Velocitas en Theo] rekend. Twee Leeuwarden he plaats verspeeld dc sende nederlaag te is de eer aan RCH len. Maar het bel oit toch niet. Dat datie van Oostei Quick gaan de Gro een jaar doorgebrs m de eerste klas, tw eede klas. Het met de Nijmeegse Oosterparkers nin het predicaat eersl toegangspoorten i gen. Quick daarer lang. Sneek haal van Be Quick, vooi overigens nog moei beneden. De Fries wonnen met 41. y gors de kans op dt kootte. Twee wedsti nu. nog. Vitesse—V Be Quick. Dan is o B uit. Rc Het duo Wim Lan Teriouw heeft Spar nen redden. Spar roemruchte traditie, propvolle Feijenoor enerverende wedstri mes DVS en reken Schiedam gefees Geen wonder overij voor feesteliikhede attributen liggen in het „edele nait" voo Maar in ernst, Einc twee achtereenvolg' pen. geen tweede p pineg van Cockie v; Nu een kampioensch Ook voor de comt enkele restanten af£ In afdeling C behi AFDELIN( Elinkwijk—GVAV Haarlem 26 D.W.S. 26 E.D.O. 26 A.G.O.V.V. 26 Heerenveen 26 Ensched. Boys 26 *t Gooi 26 Frisia 26 De Volewiickers 26 Elmkwiik 26 G.V.A.V. 26 Go Ahead 26 Theole 26 Velocitas 26 AFDELING LeeuwardenVSV Sneek—Be Quick Beslissingswedstrijd: Oosterparkers—Achill Oosterp. Ajax R.C.H. Leeuwarden Wagenóngen Vitesse Be Quick D.O.S. Enschede V.S.V. Zwolse Boyg Blauw Wit Sneek Achilles Oosterparkers 26 26 26 26 25 25 25 26 25 26 26 28 27 27

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2