Geen scherpe scheiding tussen publiek- en privaatrecht Katholieken in Vlaardingen Ex-politieke delinquent diende bij legerluchtmacht Financiën en Economie Nederlandse gemeenten vieren hun veertigjarige vereniging RADIO door B. en W. tegengewerkt? Maar was ontzet uit het recht bij gewapende macht te dienen UW PUZZLE voor vandaag TURKSTRAs de naat» Uw smaak HET GOUDEN WAAGSTUK Mr. P. J. Oud gaat heen als voorzitter Mr. A. d'Ailly nieuwe voorzitter Actuele ,/lokterskwestie" doet deze vraag rijzen Tot f20 - boete DE BEURS veroordeeld ff door T. S. Fletcher Het eeuwfeest van de Gemeentewet, dat vorig jaar werd her dacht, heeft het volle licht der publiciteit doen vallen op de ge meente, die deze aandacht aangreep om op haar benauwde positie tegenover het rijk te wijzen. Gisteren is opnieuw de verhouding tussen rijk en gemeente aan de orde gesteld bij ge legenheid van een ander Jubileum, dat wederom alle Neder landse gemeenten aangaat, het veertigjarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Op de algemene ver gadering dezer vereniging, die gisteren begon en vandaag nog in de Haagse Dierentuin wordt gehouden, heeft de aftredende voorzitter, Rotterdams burgemeester mr. P. J. Oud, een inzicht gegeven ir. de historisch gegroeide status van rijk en gemeente. de ontwikkeling van bestuurs- gemeenten, zonder inmenging in sociale en economische aangele genheden, naar verzorgings gemeenten. De betekenis van de plaatselijke wetgever nam toe. Hierdoor ontstond grotere be hoefte aan contact met andere gemeentelijke bestuurders, welke vraag werd opgevangen door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Thans is dit contact uitgegroeid1 tot conferenties met regeringsvertegenwoordigers ter bespreking van ontwerpen van wet. Mr. Oud herinnerde aan de congressen over woningbouw, de financiële verhouding tussen rijk en gemeente, het politievraag- stuk, alle initiatieven van de ver eniging. Vervolgens wees hii op de eigen plaats van de gemeente bedrijven in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De ge meentebedrijven maker» immers al deel uit van een publiekrech telijk verband. Worden zij dus in de P.B.O. beschouwd als particu liere ondernemingen, dan wor den zij in een dubbel publiek rechtelijk verband georganiseerd. Voorts wees mr. Oud op de plicht van de rijkswetgever om het gemeentelijk belastinggebied zodanig te laten, dat de gemeen te bewegingsvrijheid heeft om haar taak behoorlijk te kunnen uitoefenen. Soms doet men het voorkomen, alsof de gemeenten bestaan bij de gratie van de cen trale overheid. Dat is een on juiste voorstelling. Veel juister Is de erkenning van de onder linge samenhang der gemeenten, waaruit voortvloeit de gemeente, lijke solidariteit, ook in het fi nanciële. Maar dan moet het riik voor het weggenomen gemeente- De heer Oud ving zlin rede aan met enkele ogenblikken stilte te vragen om de nagedach tenis van minister Van Maarse- veen te eren. Vervolgens schetste hij de ontwikkeling van het pu bliek- en het privaatrecht, welke rechtsgebieden halverwege de vorige eeuw streng gescheiden werden gehouden, getuige ook de gemeentewet. Tot in de twin tigste eeuw bleef het publiek recht ten opzichte van het pri vaatrecht maar een stiefkind van moeder Justitia. Toen op 28 Februari 1912 op het Haagse stadhuis de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten» werd opgericht, lieten vele grote gemeenten verstek gaan. omdat „de belangen van de gemeenten slechte behartigd konden worden door publiekrechtelijke lichamen, terwijl de vereniging privaat rechtelijk gefundeerd was". We derom dus de sterke scheiding tussen privaat- en publiekrecht. Deze houding werd gelukkig spoedig priisgegeven. Intussen moest ook het idee van de solidariteit der gemeen ten groeien. De vereniging ver enigde slechts gemeenten met meer dan tienduizend inwoners. In 1914 werd een vereniging van kleine stedeiiike en plattelands gemeenten opgericht en reeds in 1916 werd een fusie aangegaan. In deze zelfde tiid voltrok zich PROGRAMMA VRIJDAG 16 MEI 1952 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.40 Idem; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Hoorspel met muziek; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal en semble; 13.45 Gramofoonmuziek 14.00 Kamerlinde en aronskelk, causerie; 14.15 Gramofoonmu ziek; 15.00 Klarinet, viool en piano; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Vocaal dubbelkwartet; 16.30 Voordracht 16.50 Gramofoonmuziek; 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd; 17.30 In dienst van het Vaderland, causerie; 17.40 Gra mofoonmuziek; 17.45 Fries pro gramma; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Gramo foonmuziek; 18.45 Idem; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Rege ringsuitzending; 19.35 Gramo foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws- en weerberichten 20.10. Vijf minuten; 20.15 Gra mofoonmuziek; 20.45 Causerie'; 21.05 Radio Fhilh. Orkest; 22.00 In de Arabische wereld, cause rie; 22.10 Harpensemble; 22.30 Orgelconcert; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en her haling SOS-ber.; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 21.00. VARA: 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten: 8.18 Gramofoonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Schoolradio: 10.50 Gramofoonmuziek; 11 00 Bariton en piano; 11.15 Radio feuilleton; 11.35 Gramofoonmu ziek; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen: 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Orkest concert: 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gramofoonmuziek (pl.m. 15.20 Voordracht); 16.00 Orgelspel: 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Promenade-orkest en solist: 17.30 Muz. causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 Denk om de bocht: 19.00 Piano spel; 19.30 Op huisbezoek, cau serie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking: 20.10 Gramofoonmuziek; 20.30 Benelux; 20.40 Leven op de aarde, causerie: 21.00 Gev. pro gramma; 21.30 De Ducdalf: 21.50 Buitenl. overzicht; 22 05 Lichte muziek; 22.30 Gramofoonmuziek 22.40 Vandaag, causerie: 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws: 23.15 In huwelrk en gezin, causerie; 23.3024.00 Kamer orkest, TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 16 MEI 1952. Experimenteel televisie-pro gramma van de KRO. 20.15—21.45 1. Kantklossen. 2. Pluimvee. 3. Weerberichten Pauze. 4. Gevarieerd programma. lijke belastinggebied een even redige compensatie bieden. Dat is een compensatie, die het gele den verlies niet zonder meer be vriest, doch er rekening mee houdt, dat in een belasting elas ticiteit zit. Mr. d' Ailly voorzitter In de vacature van voorzittel van de vereniging, welke ont staan is door het bedanken van de heer Oud, werd verkozen mr. A. d' Ailly. burgemeester van Amsterdam. Aangezien volgens de statuten van een zelfde gemeente niet meer dan één persoon in het be stuur zitting mag nemen, werd in de plaats van de heer B. C. Franke, wethouder van Amster dam. die zijn zetel beschikbaar stelde, verkozen de heer J. van Tilburg, wethouder van Rotter dam. In de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van de heren H. M. Oldenihof, H. Ploeg Jr., dr. W. P. Berhuis en J. W. H. Houbiers, werd voorzien door de benoemingen van de heren» mr. W. Baron Michiels van Kes- senich, burgemeester van Maas tricht, J. Tjalma, burgemeester •van Hoogeveen. J. A. Hosang. burgemeester van Renswoude en Woudenberg en J. Voetelink, burgemeester van Steenwiik. Besloten werd voorts tot het instellen van een verenigings raad. Tenslotte werd afscheid geno men van de heer Oud. als voor zitter van de vereniging. Namens het bestuur sprak mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van 's Her togenbosch, ondervoorzitter der vereniging hem toe. Mr. Oud werd benoemd tot ere-voorzitter. Door de heer N. Arkema werd namens de directie der vereni ging het woord gevoerd. Des middags recipieerde het bestuur der vereniging ter gele genheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan, 's Avonds woonden de deelnemers een to neelvoorstelling bij in de Ko ninklijke Schouwburg. Vandaag wordt in de congresvergadering aan de orde gesteld het onder werp: „De grote stad en de kleine gemeente, haar kracht en haar zwakheid". Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 14 Mei. Op de nuchtere kalverenmarkt te Utrecht werden aangevoerd: 203 stuks nuchtere kalveren. De prij zen waren van f 3548. De handel was redelijk. In Vlaardingen heeft zich onlangs een katholieke dokter ge vestigd. Dit zou nauwelijks vermelding waard zijn, als er rond deze vestiging niet een „dokterskwestie" was ontstaan. Niet- katholieke artsen zouden de vestiging van hun collega hebben tegengewerkt. Ja zelfs het gemeentebestuur van Vlaardingen zou hieraan hebben meegedaan. De niet-katholieke artsen hebben deze beschuldigingen afgewezen. De pastoor van de St. Jan de Doper-parochie heeft in de dokterskwestie partij gekozen tegen de autoriteiten. Het gaat er nu maar om, of men in Vlaardingen kan spreken van achteruitzetting van het katholieke volksdeel. vrijd worde van de blaam, als zou dus objectiviteit, eerlijkheid en het gelijke recht voor allen voor de Wet hier niet ten volle worden gehandhaafd? Het raadslid J. C. Hoorweg (Arb.) heeft over dezelfde kwes tie de volgende vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de artikelen in de pers betreffende vestiging van de arts dr. Bos, waarin sprake is van tegenwerking van B. en W.? 6 Om deze zaak uit de doeken te doen, hebben twee Vlaarding- se gemeenteraadsleden, de heren E. P. v. d. Veen (C.H.) en M. H. L. Weststraten (A.R.) aan B. en W. van hun stad de volgende vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de recente pers publicatie, volgens welke de pastoor van de parochie van de H. Johannes de Doper in een door hem gehouden predikatie gezegd heeft: a. Dat de betrokken autoritei ten, in casu het Gemeentebestuur, niet de nodige medewerking zou hebben verleend bij het ver strekken van een gunstig gelegen en voor een dokterspraktijk ge schikte woning aan de heer G. Bos, arts; b. dat het Gemeentebestuur bij het beschikbaar stellen van grond voor de bouw van een R.K. school het betrokken bestuur 'n minder gunstig gelegen perceel grond zou hebben toegewezen? 2. Zijn B. en W. niet met ons van mening, dat deze beschuldi gingen, indien ze juist zijn, een achteruitzetting betekenen van een bepaalde, in dit geval de Rooms-Katholieke bevolkings groep? 3. Zijn B. en W. daarom be reid de raad mede te delen, of deze beschuldigingen juist zijn? Zo neen, zijn B. en W. dan be reid de raad uitvoerig in te lich ten over de gevolgde gang van zaken, opdat onze gemeente be- LEIDERS SPEELCLUB VOOR GERECHT De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag de zaak behandeld tegen 9 verdachten, die ervan be schuldigd worden als bestuursle den, technische spelleiders en croupiers van de speelclub „Eure ka" te Amsterdam te hebben deel genomen aan de uitoefening van hazardspel als bedrijf en het ge ven van gelegenheid tot dit spel. Tegen alle verdachten eiste de officier van Justitie, mr. H. J. v. Nouhuys, 1 maand voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Menzies naar Europa SYDNEY, 14 Mei (A.P.). De Australische premier Robert Hen- zies is vandaag per vliegtuig naar San Franci'sco vertrokken op doorreis naar Washington en Londen. 2. Is juist, dat in deze aange legenheid, om welke reden dan ook, sprake van tegenwerking is geweest? 3. Is juist, dat hem een huis in één der achterstraten werd 'aangewezen, terwijl geschikte huizen klaar en nog onbezet waxen? 4. Is juist, dat een oud-studie genoot van dr. Bos zich binnen enkele weken naast hem zou hebben kunnen vestigen, daar toe door B. en W. in de gelegen heid gesteld? or stond In het Vondelparkpaviljoen te Amsterdam is dezer dagen de naam bekend gemaakt van de schrijver van het Boekenweek geschenk 1952 „Insecten in Plastic". De heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek, deelde officieel mede, dat de Amsterdamse auteur Manuel van Loggem het Geschenk geschreven heeft. Hierdoor viel hem een geldprijs van f2000.te beurt De heer Chr. Leeflang (rechts) stelt de winnaar de enveloppe met inhoud ter hand. SUMATRA-TABAK GEHEEL VOORVERKOCHT Ook de resterende 880 pakken Sumatra-tatoak hebben thans hun bestemming gevonden, zodat het gehele aanbod van de op 16 Mei a.s. vastgestelde inschrijving is voorverkocht en deze geen door gang zal vinden. Ditmaal toonde vooral de Nederlandse handel zich wederom actief. De priizen lagen op vrijwel hetzelfde niveau als bij vorige voorverkopen, dus tot meer dan het dubbele van d'e taxaties. JAARVERGADERING N.V. FIGEE In de Dinsdag gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Haarlemse machinefabriek voorheen gebr. Figee werd het dividend over 1951 vastgesteld op 5 pet voor de preferente aan delen (onv.) en op 7% pet voor de gewone aandelen (v. j. 7 pet). Het bestuur deelde mede. dat de fabriek per 31 December 1951 ruim van orders was voorzien er» dat sedert 1 Januari 1952 alweer belangrijke nieuwe opdrachten zijn geboekt. HEYBROEK-ZELANDER VERHOOGT DIVIDEND Na afschrijving ad f147.107 (f146.951) heeft Heybroek-Zelan- der N.V. over 1951 een winst be haald van f290.968 (f291.079). Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet (vorig jaar 8 pet). In haar verslag schrijft de di rectie, dat de resultaten reden tot voldoening geven. De omzetten stegen en het goederenassorti ment werd uitgebreid. De grotere goederenvoorraden en de ver dere investeringen veroorzaakten een stijging van de bankschuld. Ter verruiming van de liauide middelen» werden hypothecaire gelden opgenomen. In de eerste maanden van 1952 ondervond de maatschappij enigszins de gevolgen van de bouwstop. Do thans begonnen frotere activiteit in de huizen- ouw zal, naar verwacht wordt de verkoop in de komende maan den gunstig beïnvloeden, FUSIE Twee Amsterdamse effecten firma's, de fa. van Bommel en Co. en de fa. C. Lind en Zoon, zullen met ingang van 1 Juni a.s. gaan samenwerken onder de naam C. Lind en Zoon. Deze fu sie houdt verband met het uit treden van de firmant van eer» dezer firma's, de heer M. F. van Bommel, die een leidende functie gaat bekleden in de sociale sec tor van het bedriifsleven. „TJIKAPOENDOENG" Het jaarverslag over 1951 van de N.V. Cultuurmaatschappij „Tjikapoendoeng" te Amsterdam laat een voordelig saldo zien van f15.844 (f30.813). Een dividend van 10 pet (vorig jaar 11 pet) wordt voorgesteld, n.l. 6 pet uit de exploitatie-resultaten en 4 pet uit inkomsten van het belegd re servefonds. Ofschoon ook over 1951 een Indonesische exploitatierekening overgelegd kan worden, welke een voordelig saldo te zier» geeft van 324.958 rupiah (125.163 rp). kan dit bedrag niet geheel of ge deeltelijk voor het aanvragen van een winsttransfer worden bestemd zodat aan de winst- en verliesrekening over 1952 geen winsttransfer ten goede zal kun nen worden gebracht. Dit in verband met het grote bedrag, dat in Indonesië voor financiering is vereist. STEMMING ONGEANIMEERD AMSTERDAM. 14 Mei. De be tere tendens der laatste dagen wercj vandaag ter beurze niet ge continueerd en de stemming was ongeanimeerd, zonder dat hier voor direct aanwijsbare oorzaken aanwezig waren. Hoewel Kon. Olie zich boven de noteringen van gisteren bewoog en tegen slot zelfs tot 290 28714) avan ceerde. ging hiervan geen stimu lans uit voor de o verige'industrie fondsen. Unilever was aan de flauwe kant en belandde van 171 op 169. tijdelijk zelfs op 168, waarschijnlijk in verband met ruiltransacties van Unilever in Kon. Olie. Met de koersstijging voor Philips vorige week, in an ticipatie op het jaarverslag, is de stimulerende invloed hiervan ge heel verdisconteerd. Maandag, dus een dag na publicatie, steeg de priis slechts een punt tot 1»: gisteren volgde reeds een reactie tot 1463/4, er» vandaag werd 144% betaald. Hoewel voor lo cale industrie de belangstelling zeer matig was, bleef het koers- niveau hier vrijwel gehandhaafd. Lappen Scheepsbouw werden drie gulden hoger geadviseerd op f63. De Cultuuraandelen wisten zich vandaag over het algemeen goed te handhaven, speciaal wat de rubber- en tabakswaarden be treft. H.V.A. daarentegen zag zich ongeveer een punt ontgaan. Op de sdheepvaartafdellng was de gunstige tendens eveneens verdwenen. Kleine winstnemin gen na de sterke stijging der laatste dagen bracht hier het al gemeen» koerspeil een fractie omlaag. Zowel de guldens- als de dollarbeleggingen war.en prac. tisch onveranderd, hetgeen ook ■geldt voor de premieleningen. HEIJBROEK EN CO*S HANDELMAATSCHAPPIJ Heij broek en Co's Handel maatschappij heeft over 1951 afgesloten met een winst van f 159.294 (f 274.375). Voorge steld wordt een dividend van 11 pet (vorig jaar 10 pet). Ten aanzien van het prijs verloop deelt de directie mede, dat gerekend vanaf het hoogste punt, de huidenprijzen met cir ca 50 pet daalde, latex met 30 tot 35 pet en cacaobonen met 30 pet. Koffie daarentegen bleef ongeveer op hetzelfde niveau. De marktverliezen zijn zonder groot bezwaar opgevangen. FUCHS EN RENS Aan de op 30 Juni a.s. te houden aandeelhoudersvergade ring der N.V. Fuchs en Rens zal worden voorgesteld over het boekjaar 1951 een dividend uit te keren van 135 rupiah, over eenkomende met f 45.of 15 pet Nederlands courant per aan deel. Bovendien zal aan diezelfde 's GRAVENHAGE V Krijgsraad te Velde-West gisteren terecht de 30-jarige sol daat J. G. uit Den Haag, omdat hij een verbandacte had onder tekend als beroepsmilitair bii de Legerluchtmacht Nederland, hoe wel hy als oud-politiek delin quent tot 23 Augustus 1956 was ontzet uit het recht om bii de gewapende macht te dienen. Ter terechtzitting bleek, dat G., hangende het onderzoek, door ziin korpscommandant is geschorst. Op een request aan de minister van Justitie om in ziin rechten te worden hersteld, is ohdertussen goedgunstig beschikt. De auditeur-militair zag in het gebeurde geen ernstig misdrijf. Mede gezien het feit. dat G. zich als een zeer goed militair heeft gedragen» meende (bii dat vol staan zou kunnen worden met een boete van twintig gulden. De raadsman van beklaagde betoogde, dat G„ als hii schul dig verklaard zou worden, de dupe zou zijn van ziin vertrou wen in de administratie van de overheid. Uit de omstandigheid dat de gemeente Wassenaar hem zonder meer een bewijs van goed gedrag gaf en de ex-politieke delinquenten weer voor de dienstplicht worden opgeroepen kon G. opmaken, zo oordeelde de raadsman, dat er een veran- dering was gekomen in het standrpunt tegenover de politieke delinquenten. Bovendien was het hem bekend, dat het Bureau Veiligheid Luchtmacht na een onderzoek van viif maanden tot de slotsom was gekomen, dat er geen bezwaren waren tegen ziin toelating tot de beroepsdienst op deze grond bepleitte de raads man vrijspraak. Hij wees er nog op, dat G.. die uit een militair millieu komt een oom was generaal bij de K. L. weer gaarne in dienst zou komen. Soldaat J. G. werd conform de eis veroordeeld tot f20.boete sxïbs. 10 dagen hechtenis. MIJNENVEEGOEFEN INCEN VOOR NEDERLANDSE KUST 'S-GRAVENHAGE. Het 205de squadron mijnenvegers, bestaande uit Hr.Ms. „Goeree", „Schiermonnikoog", „Schouwen „Walcheren", onder bevel van Luit. ter Zee der tweede klasse Kon. Marine reserve W. A. de Jong zal gedurende oefeningen, die van 13 tot 26 Mei worden gehouden, verschillende Neder landse havens aandoen nl. Ter schelling op 13 Mei (ter rede), IJmuiden op 14 en 19 Mei, Dordrecht op 17 en 18 Mei en Amsterdam op 19, 20, 21, 24 en 25 Mei, waarna het squadron naar Den Helder zal terugkeren. (Advertentie) vergadering worden voorgesteld over te gaan tot een uit kering uit de extra reserves ad 12yi pet, waarvan 10 pet in aandelen en 22.50 rupiah, over eenkomende met f 7.50 of 2 pet Nederlands courant, in con tanten. Op de bonusuitkering ad 12 y? pet is de wet op de iberkapitaüsatie 1951 van toe passing. CHEMISCHE FABRIEK „NAARDEN" VERHOOGT HET DIVIDEND De N.V. Chemische fabriek „Naarden" zal aan de aandeel houders voorstellen over 1951 een dividend vast te stellen van 9 pet (vorig jaar 8 pet) in contanten. Het voordelig saldo der exploitatierekening bedroeg f 2.233.543 (vorig j. f 1.461.672). Volgens de voorlopige jaarstuk ken resteert na afschrijvingen en diverse voorzieningen een netto winst van f 416.620 (f 235.988). Gedurende 1951 waren alle afdelingen ruim van orders voorzien. HORIZONTAAL: 1. Opvoedkundige 9. onzin 10. deel van een schip 12. zelfzuchtige vrouw 14. niets (Eng.) 16. gierigaard 18. lidwoord 19. soort leer 22. zangnoot 23. dagelijkse taal 24. tot, totdat (Eng.) 25. rivier in Noord-Brabant 26. intens 28. aanwijzend voorn.w. (Fr.) 29. stam, geslacht (Eng.) 31. stel, paar 33. vorm van knopen 36. vervoermiddel 38. al 40. niet welkom. VERTICAAL: 1. Familielid 2. bloeiwijze (meerv.) 3. eigengereid 4. heer (lat.) 5. ijle stof 6. inkomsten 7. kleurstof, berggeel 8. pers. voorn.w. 9. landhuur 11. bijna raken 13. soort boom 15. gebergte in Rusland 17. heidebloempje 20. voorzetsel 21. voorgevel 27. nieuw 30. plaats in Duitsland 32. deel van een spier 34. bepaald telwoord (Eng.) 35. voorkeur voorrang 37. radio omroep (afk.) 39. dieseltrein (afk.) Oplossing Kruiswoordraadsel 15. Horizontaal; 1- os; 3. skiën; 7. bij; 8- tale; 10. tube; 12. bom; 13. pon; 15. rib; 17. els; 18. ina; 19. age- 20. vete; 22 knel; 23. eenheid; 24. oord 26. twijg; 28. eed; 29. bar; 31. ede 32- dra; 33. ulo; 34. een; 35. amok 37- perj; 39 al; 40. aster; 41. el. Verticaal: 2. stole; 3. sl; 4. kepi; 5. etna;- 6. nu; 7. beige; 9. amsterdam; 11. brandweer; 12 bevroed; 14. ont haal; 16. heiegen; 21. eed; 22. kit; 25. oeral; 27. ijdele; 29. buks; 30. rope; 36. oa; 38. er. BOMAANSLAG TE TUNIS 3 gewonden TUNIS, 14 Mei (A.F.P.). In het gebouw der directie van open bare werken te Tunis is Woens dagmiddag een bom ontploft. Er zijn drie gewonden. (Advertentie) FEUILLETON 22. Ik heb hem verteld, dat het. voor de firma van het allergrootste be lang is, dat Workman een aan stelling krijgt in onze fabrieken, onverschillig hoeveel dat moet kosten. En daar Armandale der gelijke zaken altijd aan mii heeft overgelaten, zal hii ook nu geen tegenwerpingen maken er» alles goedkeuren. En wat ben je dan van plan? Ik zal Workman een voor stel doen. dat hii niet kan af slaan. En als hii het heeft aan genomen, zal ik er wel voor zor gen dat hij zoveel te doen krijgt dat hii de eerste tiid geen gele genheid zal kunner» vinden, zich aan ziin eigen vinding te wijden. En in die tiid moeten wij hem natuurlijk vóór zien te komen. Door middel van Sabatier? Ja, ik geloof niet, dat Saba tier het zo gauw zal opgeven, maar tenslotte is Sabatier niet de enige pijl, welke wij op onze boog hebben. Een impulsief jongmens, dat erg verliefd is. vertelt soms heel belangrijke din gen aan zijn verloofde O ja. en eer» jonge echt genoot nog vee] meer aan zijn jonge vrouw. Zóver zou het inderdaad kunnen komen. Maar, zal zii als «ziin vrouw, wel bereid gevonden worden haar geheim aan ons mee te de len? Laat dat maar aan mii over! lachte John Bedford en ziin lachje was verre van aangenaam. Daar zal ik wel voor zorgen. Brémond nam weer een snuifje. U bekijkt zulke zaken met een ruime blik, zei hii. Dat moet men tegenwoordig wel doen, wil men kans hebben op succes. Workman, het onderwerp van dat gesprek, gedroeg zich inmid dels als eet» zorgeloze vlinder. Dagelijks bracht hij heel veel tijd door in gezelschap van Li lian Delomosne. Hurstdene Ma- nor stond zijn gasten een onbe perkte vrijheid toe en eendeder deed, waar hij zin in had. Herbert Armandale bracht ziin dagen door met wandelingen in ziin mooie tuin; hii vermaakte zich met zijn kostbare verzame ling oude munten en na het diner mocht hii graag een uurtje whisten. Tweemaal per week ging hii naar de stad. maar lan ger dan een uur bleef hii nooit op zijn kantoor. John Bedford daarentegen ging dagelijks naar het'kantoor, zo nu en dan ver gezeld van Brémond. Wanneer deze op Hurstdene bleef, bracht hij zijn tijd door in de biblio theek of in de rozentuin. De twee jonge mensen waren dus wel op elkaar aangewezen. Lilian hield .heel veel van de bui tenlucht. Zii nam Laurence mee op wandelingen door het heer lijke park met zijn eeuwenoude eiken en hoogo-pgaand struik gewas. Zii gingen uit rilden in haar kleine ponnywagen en zii liet hem de mooiste gedeelten van Kent bewonderen. Zii leerde hem golfspelen op het golfterrein van haar oom, achter in het park. En Laurence aanvaardde alles, wat hem geboden werd en scheen niet te vragen naar de herkomst van al die dingen. De tiid verstreek er» het ogenblik kwam, dat hij ging spreken van ziin zaken in Londen. Maar men drong er op aan, dat hij nog enige tijd zou blijven en hii liet zich gemakkelijk overhalen. Ziin zaken zouden tenslotte nog wel enige tijd kunnen wachten en hij had eigenlijk wel retfht op een kleine vacantie. En in die kleine torenkamer werkte Sabatier dag er» nacht doornu al met meer succes dan eerst, want er was een eigenaardige gloed gekomen in de ogen van de zonderling, en eens had hii Brémond en John Bedford toegevoegd: Nog een paar dagen geduld, heren! Nog een paar dagen. Paul Sabatier gaat licht zien in de duisternis! Op een goede dag, ongeveer tier» dagen na Laurence's komst op Hurstdene, stelde Lilian voor om met de wagen een tocht te maken door Kent. Zij zouden langs een zeer grote omweg naar Canterbury gaan daar de lunch gebruiken en langs een andere weg. tegen de tiid voor het diner, weer naar huis terugkeren. Laurence nam dat voorstel met grote blijdschap aan en stelde voor. dat Brémond hen zou vergezellen op die tocht, daar deze zo heel veel van de oude kathedraalstad scheen te wc»ten. Maar Brémond verklaar de, dat hij zich tot ziin spiit ge noodzaakt zag, die dag thuis te blijven», daar bii de laatste tijd zijn correspondentie een weinig Jiad verwaarloosd en die juist die dag in gereedheid had willen brengen. En zo geschiedde het. dat de twee jonge mensen weer geheel alleen een autotocht gin gen maken. Lilian gestoken in 'n buitengewoon bekoorlijk kleedje, knapper en levendiger dan ooit. Nog voor de middag bereikten zij Canterbury ex» na de wagen in de garage te hebben onder gebracht, trokken zii te voet door de straten van de oude stad. Laurence was, als gewoonlijk, een en- al attentie voor zijn be vallige reisgenote, wier schoon heid allerwege de aandacht trok. Hij was zo druk met haar in ge sprek dat hii niets bemerkte van Charity Wray. die op een gege ven ogenblik een hoek van een straat omsloeg en recht voor hem staan bleef. Ondanks al haar rxogingen oih hem geheel uit haar gedachten te zetten, had Charity Kei dikwijls aan Laurence moeten denken, nadat hij naar Hurstdene was vertrokken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5