Amerikaanse gevechtswagens achter het IJzeren Gordijn? Dwaze geschiedenis, zegt Churchill Bouw van 32 mijnenvegers verhoogt de bedrijvigheid De vermiste bruid" zou op fantasie berusten 280.000 man-uren nodig voor fabricage van ieder schip Nederlands plan voor een electriciteitspool Nogal omslachtig Truman is bevreesd Brief van Z.H, de Paus aan de Nederlandse kinderen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Werk voor scheepswerven Oost-Duitsers melden grensincident Russen blokkeren autoweg voor geallieerde patrouilles Suriname blijft bij de besprekingen Eisenhower in Londen Franse DC-4 buiten luchtcorridor? V.S. STAREN ZICH BLIND OP EUROPA, zegt MacArthur Het zgn. rapport-Fechteler Oplichterij in 't spet? die deelnemen aan de H. Kindsheid Engels schip gestrand Australische stem over Nieuw Guinea Tekort in alle landen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET REIT VAN HEDEN PAG, 1 Vrijdag 16 Mei 1952 46e Jaargang No. 12477 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 De MOEILIJKHEID met de wet inzake de verlaging van de Omzetbelasting in de Tweede Kamer ontstaan door het con flict tussen de minister van Fi nanciën en de meerderheid van de Tweede Kamer, is nu opge lost. D.w.z. de definitieve oplos sing is in uitzicht gesteld door een compromis, dat door bin nenskamers overleg is tot stand gebracht. In de eerste plaats verheugen wij ons daarover. De verlaging van de Omzetbelasting op een aantal artikelen, van de meest- uiteenlopende aard, werd terecht algemeen van belang geacht. Het voornaamste motief was steun aan de werkgelegenheid in een aantal bedrijven, waarin ar tikelen gemaakt worden, welke vooral voor de export van be lang zijn. Daaronder bevinden zich ook een aantal, die in een nogal zwaar-verhoogd weelde- tarief gevallen zijn. Op het nadeel van die verho ging voor de werkgelegenheid is toentertijd ook al gewezen. Het uitgangspunt was toen nu een maal echter anders: er moest geld zijn voor de dekking der nieuwe defensie-uitgaven. Van die dek king wordt nu 12 millioen afge knepen, omdat het argument van. de tegemoetkoming aan de werkgelegenheid nu weer voorop staat. Dus was het om zakelijke re denen zeer te betreuren, dat de behandeling van het wetsont werp bleef steken tengevolge van de stijfhoofdigheid van de mi nister. op een bijkomstig punt van niet zo groot belang, waar over de meerderheid van de Tweede Kamer bovendien anders dacht De oplossing gaat n.u in een richting, welke nogal omslachtig kan worden genoemd, omdat de minister er blijkbaar op staat, staatsrechtelijk zijn ministerieel gezicht te redden. Men weet, dat de zaak kwam te „hangen" op dat zeer formele bezwaar. Dus de minister laat het niet bij het schorsen van het ontwerp, maar, zoals wel te vrezen stond en in derdaad als regel gebruik is, het wordt ingetrokken, met de o.i. nog altijd onnodige verdere ver traging, die daar het gevolg van is. De minister zal echter twee nieuwe wetsontwerpen indienen. Ten eerste een, dat vrijwel gelijk is aan het oorspronkelijk aange boden ontwerp zonder dat daarin gerept wordt van afschaf fing van de belasting op de tijd schriftabonnementen. Dat geeft de minister dus toe. Maar hij krijgt ook z'n zin, want de wij ziging van de desbetreffende ta bellen van de omzetbelasting gaat door, zoals de minister die wilde Maar dan gaat de minister een stapje verder. Hij zal in de me morie van toelichting op het ,oude-nieuwe" ontwerp mede delen, dat er een tweede wets ontwerp komt, „betreffende de belastingheffing op tijdschriften". Het is natuurlijk maar de vraag, hoe dat ontwerp er uit zal zien en of het voldoende tegemoet komt aan de duidelijke wensen van de Kamer. Vervolgens is het de grote vraag, of dit tweede ontwerp snel zal kunnen worden afgehandeld. Nog belangrijker is de vraag, of na de Tweede Kamer, ook de Eerste Kamer gelegenheid zal vinden, het eerste „oud-nieuwe" ontwerp van wet zo snel te be handelen, dat het nog op 1 Juni in werking zal kunnen tre den. Dat is zeer waarschijnlijk niet te verwachten. Het zal dus wel Juli worden. Dat had in elk geval zo goed als zeker wel anders gekund, in dien niet de nu gekozen om slachtige weg gevolgd was. Maar overigens laten wij verheugd zijn dat er een oplossing in uit zicht is. Het had erger ge kund en dat komt ervan als een minister zo kras vasthoudt aan een formeel standpunt dat schade betekent voor de zakelijke belangen, welke het ontwerp wil de dienen. RONDE TAFELCONFERENTIE DEN HAAG. De Surinaamse delegatie heeft gisteren in een ge meenschappelijk communiqué van de deelnemers aan de Ronde Ta felconferentie over de status van de West meegedeeld het vertrek uit te stellen en de besprekingen te hervatten. In een bespreking in de Cen trale Commissie werden enkele voorstellen gedaan, om te komen tot de vaststelling op korte ter mijn van een statuut, dat voor alle delegaties aanvaardbaar is. Men streeft er thans naar de uit werking van deze voorstellen spoedig gereed te hebben, waarna de besprekingen hervat kunnen worden. Renner geschorst BONN, 14 Mei (A.P.). De communistische afgevaardigde Heins Renner is Woensdagavond wegens „grove schending van de reglementen van de Bundestag" voor 20 zittingen van het West- Duitse parlement geschorst. De schending was het tumult, dat hij bij het begin van de ochtendzit ting ontketende. LONDEN, 15 Mei (A.P.). Generaal Dwight D. Eisenhower is vandaag in Londen aangeko men voor zijn afscheidsbezoek aan Groot-Brittannië. De generaal heeft een bezoek gebracht aan Koningin Elisabeth. WASHINGTON, 15 Mei (A.P.). President Truman heeft gister avond de vrees uitgesproken, dat de Ver. Staten, als het Congres voortgaat te pogen de program ma's voor de defensie en de bui tenlandse hulpverlening te be snoeien, de koude oorlog zal ver liezen. „Wij zijn nu aan de winnende hand", aldus de president. „Doch ik vrees ten zeerste, dat als het Congres voortgaat op de weg, die het thans volgt, wij de koude oorlog zullen verliezen". Russen brengen Deense vissers op KOPENHAGEN, 15 Mei (A.P.). Drie Deense vissersvaartuigen met elk een bemanning van vier kop pen zijn door de Russen in be slag genomen en naar een Russi sche Oostzeehaven opgebracht, aldus is Woensdagavond te Ko penhagen vernomen. De boten visten in de Oostzee op zalm. Tien dagen geleden ver dwenen zij. BERLIJN, 15 MeL Vreesachtige West-Berlijners herinnerden zich vandaag met pijnlijke nauwkeurigheid de agitatie die aan Hitler's invasie in Polen voorafging, toen de Oost-Duitsers hier vanavond bekend maalden, dat enkele Amerikaanse gevechts wagens de Oost-Duitse grens hadden geschonden en in het grensdorpje Sachsgriin hadden geschoten. Het Oost-Duitse pers agentschap A.D.N. publiceerde een brief die door de bewoners van het district Oelsnitz in Noord-Oost-Beieren aan president Wilhelm Keek zou zijn geschreven en waarin van dit incident werd melding gemaakt In de brief heet het, dat bij de grensposten voortdurend Ameri kaanse tanks en gevechtswagens verschijnen die voor de bevolking en vooral voor de völkspolitie 'n provocatie vormen. Zo hadden,.on langs" ettelijke Amerikaanse ge vechtswagens luid schietend door Sachsgrün gereden. „Dag en nacht sluipen agenten en spionnen van Adenauer door onze dorpen" al dus de brief- „Daardoor wordt 't de bevolking onmogelijk gemaakt rustig te werken. In het dorpje Pirk schoten zij een agent van de volkspolitie dood. terwijl zij op verschillende plaatsen hebben ge tracht onze burgers over te halen de grens over te steken." „Onze volkspolitie heeft echter onze be volking voor dwaasheden behoed Het naïef-propagandistische ka rakter van dit „document" is te duidelijk dan dat men er serieus waarde aan zou mogen hechten, maar men mag evenpiin de dode lijke ernst vergeten die schuilt achter voorwendsels ais dit, om de grens tassen Oost West te sluiten. Zo werd vandaag bij een kleine grenspost in het Harzge- 'bergte zonder nadere uitleg alle geallieerd verkeer verboden, en terwijl de blokkade voor gealli eerde patrouilles van de autoweg HelmstedtWest-Berlijn gisteren werd opgeheven na ePn bespre king vap de geallieerde comman danten met de Russen, hielden vanmorgen Russische grenswach- MICHIGAN, 15 Mei Gene raal Douglas MacArthur heeft hier in een rede de bewering, dat de veiligheid van de Verenigde Staten van buitenaf wordt be dreigd, klinkklare onzin genoemd. Het werkelijke gevaar was te duchten van „de verraderlijke krachten in het land zelf". Hii vindt, dat de regering zich blind staart op West Europa, doch Azië „door traagheid en verzuim" ver loren heeft laten gaan. MacArthur waarschuwde tegen het maken van een „militaire staat" van de V.S. Dezer dagen maakt een groep landbouwjoumalïsten een pers excursie langs Nederlandse zuivelbedrijven in alle delen van ons land. Als voorbeeld tot welk peil van hygiëne en efficiency men gekomen is in de Coöperatieve Zuivelindustrie, zien wij hier «en interieur van een melkfabriek. Het vullen der melkflessen gaat automatisch. LONDEN, 15 Mei (A.P.). Premier Winston Churchill heeft vandaag in het Lagerhuis de aan houdende suggesties van de oppo sitie over een lek bij de admira liteit in verband met de affaire van „Le Monde" dwaas genoemd. „Ik ben er zeker van dat er nooit enig document geweest is van de soort als waar in de Franse pers over geschreven wordt. Elke zinspeling op een lek is daarom dwaas", aldus Churchill in antwoord op een vraag van Maurice Edelman, lid voor La bour van Conventry North. Edelman, die Churchill's ant woord aanvaardde, stelde toch de vraag of stappen genomen worden om van Le Monde een uitleg en een verontschuldiging te verkrij gen voor „deze duidelijke smaad de admiraliteit aangedaan". Geen stappen nodig. Churchill antwoordde niet te begrijpen dat Engeland verplicht was stappen te nemen om veront schuldigingen te verkrijgen van buitenlandse dagbladen. Hij zei „dat er heel wat onpleizierige din- §en over ons geschreven worden oor buitenlandse dagbladen van communistische of communistisch gezinde aard". ten opnieuw een Amerikaanse pa trouille-wagen aan, die Berlijn niet mocht verlaten. Lfiter werd het Amerikaanse hoofdkwartier telefonisch mede gedeeld dat er „een betreurens waardige vergissing" was begaan. Maar terwijl vanavond een Ame rikaanse patrouille ongehinderd van Berlijn kon vertrekken, wer den nu weer in Helmstedt een Amerikaanse en een Britse pa trouille tegengehouden. Westelij ke autoriteiten verklaren de Rus sische handelwijze .onbegrijpelijk* te achten. Vandaag hebben de Russen ook bij de Franse autoriteiten gepro-- testeerd tegen een vermeende schending van de internationale luchtcorridor door een Frans DC 4 vliegtuig, dat Maandag nabij Hal le buiten de corridor boven Oost- Duitsland zou hebben gevlogen- In het Russisch protest wordt her haald d-at de Fransen verant woordelijk zullen worden geteld voor een dergelijk optreden van hun vliegers. Tijdens zijn bezoek aan Indo-China heejt de nieuwe Hoge Commissaris, Jean Letourneau (opvolger van maarschalk de Lattre de Tassigny), driemaal een ontmoeting gehad met keizer Bao Dai. De Hoge Commissaris (links op de eerste rij) en de keizer (tweede van links) volgen vanaj de officiële tribune de olifantenparalte tijdens een reis in Bammethuot. ROME, 15 Mei (A.F.P.-D.P.A.). Volgens berichten in de Italiaanse bladen over de kwestie van de jonggetrouwde vrouw, die tussen Napels en Paestum spoorloos ver dwenen zou zijn met de auto van haar echtgenoot, terwijl deze op zoek was gegaan naar een mon teur, schijnt men als resultaat van Aanstaande Zaterdag zal de we relddag van de H. Kindsheid voor het eerst in ons land worden ge vierd. Deze dag is ingesteld door Z.H. de Paus zelf. Ter gelegenheid van deze ciag heeft de Heilige Vader aan alle kinderen van Nederland, die deel zullen nemen aan de eerste algemene H. Kindsheidsdag, een brief geschreven, waarvan wjj de inhoud hieronder laten volgen. Beste kinderen. Dit jaar vieren jullie voor de eerste keer de algemene heilige Kindsheidsdag. Die heilige Kinds heidsdag is jullie missiedag. Op die dag laat je zien, dat je veel voor de missie over hebt. Want je be looft om veel te bidden en veel of fertjes te brengen voor de millioe- nen arme kinderen, die Onze Lieve Heer nog niet kennen en daardoor veel minder genade krijgen dan jullie. Die arme kinderen hebben ook dikwijls gebrek aan voedsel en kleding en warmte. In al deze gees telijke en stoffelijke noden beloven jullie te helpen. Daarom is de Paus blij, dat Hij jullie met deze brief kan laten weten dat je Hem groot plezier doet. Want Wij merken aan jullie missie-ijver dat je begrijpt, dat die arme kinderen ook allemaal geroepen zijn om tot Jezus' Kerk te gaan horen. Wij weten heel zeker, dat jullie vurige missieliefde zal worden na gevolgd door alle kinderen, zonder uitzondering, van jullie edelmoedig Vaderland, want Nederland is een voorbeeld door zijn ijver voor alle goede werken. Al jullie geestelijke en stoffelijke bijdragen worden nu voortaan vanuit je kleine groepen verspreid over de hele wereld. Een hele wijde wereld van kameraadjes, die Onze Lieve Heer ook roept tot het Licht van de Waarheid en het Geloof. Wij verwachten, dat jullie bijdragen in ieder land bewonde ring zullen opwekken, en Wij ho- Pen dat de katholieke kinderen van de andere landen tot wedijver wor den aar/;espoord. Dit is Onze vurige wens. En bij deze wens voegen Wij Ons gebed voor jullie. Onze Lieve Heer moge IN DE BUURT VAN VLISSINGEN Gistermorgen is op het Roeiers- hoofd bij Vlissingen gestrand het Engelse motorschip „Goldfinch" van de „General Steam Naviga tion" te Londen, varend van Lon den naar Gent en geladen met stukgoed. Het schip meet 454 br reg. ton. Sleepbootassistentie is uitgevaren, n.l. de „Adrien Let- zer van Vlissingen, de „Pre sident John P. Best" van de Fa. Best te Vlissingen en het ber gingsvaartuig „Bruinvis". De sleepboten zijn er tot nu toe niet in geslaagd het schip vlot te trekken. voor jullie allen de schatkamers van Zijn genade openzetten. Hij helpe jullie om in de toekomst ijverige Katholieken-van-de-daad te worden. Van ganser harte schenken Wij jullie allen, aan jullie familie en aan alle leiders en leidsters van jullie groepen Onze Vaderlijke Apostolische Zegen. Gegeven te Rome, in het Paleis van het Vaticaan bij de Sint Pieter, de 25e Maart van het jaar Onzes Heren 1952, het veertiende van Ons Pontificaat. de nasporingen der politie tot de conclusie te zijn gekomen, dat het gehele verhaal van de verdwij ning tenslotte slechts fantasie zou kunnen zijn. Een truc. De zich noemende Rudolf van Stephen, zou uit Rotterdam af komstig zijn, doch diens identi teit is, zoals reeds van bevoegde Nederlandse zijde gemeld, niet bevestigd kunnen worden. Niemand schijnt de auto van het paar in werkelijkheid gezien te hebben, ofschoon er niet ver van de plaats, waar auto en bruid verdwenen zouden zijn, verschei dene huizen staan, aldus meldt A.F.P. Van Stephen heeft aan de politie verklaard, dat zijn gehele bezit met de auto verdwenen is, aldus het Franse persbureau. Volgens een bericht van het West-Duitse persbureau D.P.A. wordt anderzijds gedacht aan de mogelijkheid, dat de jonge vrouw op eigen gelegenheid is verdwe nen. EISENHOWER SPREEKT TE ZEIST 's-GRAVENHAGE. Generaal Eisenhower zal Dinsdag 20 Mei spreken op de Spiritual Life Con ference (de conferentie over de geestelijke verzorging van de W. Europese luchtmachten) die op 19 w.g. Pius pp.XII Mei in Zeist geopend wordt. CANBERRA, 15 Mei (Reuter). De voormalige liberale Australische minister-president W. M. Hughes, thans lid van het Australische parlement, verklaar de heden dat als de Nederlanders zich ooit uit Nieuw Guinea zou den terugtrekken „wij, koste wat het wil, het land onder ons be stuur dienen te brengen". En verder: „Wij moeten de In donesiërs nooit Nieuw Guinea in hun bezit laten krijgen. Afgezien van het feit, dat zij er geen his torische en ethnografiscne eisen op kunnen laten gelden, hebben zij zich gedurende jaren pro-Ja pans betoond". Hij zeide verder dat, als Nieuw Guinea in de han den van een vijand of een zwakke mogendheid zou vallen, Austra lië slechts in een toestand van voortdurende onveiligheid zou leven en dat, zo lang de Neder landers in Nieuw Guinea zijn, Australië tevreden kan zijn. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE K.L.M. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. wederom een belangrijke carteringsopdracht ontvangen, n.l. van de regering van Oostenrijk. Dit land is het twaalfde land (buiten Nederland en Indonesië) waarvoor de K.L.M. luchtfotogra- fische opdrachten zal uitvoeren. Peper en rijstvogeltjes ROTTERDAM. Het Llovdschig Bantamis gisteravond te Rotterdam aangekomen met 120.000 vond vever en 5000 rijst vogeltjes. Deze laatste schij nen geen last te hebben ge had van de veger, maar overigens zijn er zelden zo veel zakdoeken in de was gegeven als op deze reis. SOVJET BELANGSTELLING VOOR PERZISCHE OLIE TEHERAN, 15 Mei (Reuter). De Sowjet-regering heeft zich in verbinding gesteld met de Perzi sche minister van Economische Zaken, Ali Amini, over de aan koop van olie, aldus meldt het blad „Nabarde" alhier. De Sowjet regering zou tegenover Perzië verklaard hebben, dat zij zal zor gen voor transportmiddelen. DE BEGRAFENIS VAN BARON MICHIELS VAN VERDUYNEN LONDEN, 15 Mei (Reuter). Vrijdag zal het stoffelijk over schot van de Nederlandse ambas sadeur in Engeland, mr. E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen onder escorte van Britse militai ren, door Londen worden ver voerd. De stoet vertrekt des mid dags van de particuliere residen tie, aan Portman Square. Van Knightsbridge af zal de kist per auto naar het vliegveld Northolt vervoerd worden, vanwaar een vliegtuig van de Britse luchtmacht haar naar Schiphol zal brengen. 16 a 17 kleine scheepswerven, verspreid over geheel ons land, o.m. in Winschoten, Hoogezand en langs de Lek, Noord en Merwede worden ingeschakeld bij het bouwplan van 32 mijnen vegers voor de Koninklijke Marine. Door de bouw van deze schepen, waarvan de kosten in totaal 170 a 175 millioen gulden bedragen, zal de Koninklijke Marine kunnen beschikken over de 48 mijnenvegers. Voor elk schip zijn 280.000 manuren nodig. Zoals bekend kunnen deze mij- ton. De bemanning bestaat uit 39 nenvegers worden gebouwd dank man. Voor de voortstuwing zor- zij de_hulp van de 'erenigde Sta ten. De kosten, verbonden aan de bouw van twee kruisers en een aantal torpedoboot jagers en on derzeeërs waren zo hoog, dat er voor de bouw van mijnenvegers onvoldoende middelen beschik baar bleven. Amerika bood toen aan, mede ter verhoging van de industriële bedrijvigheid in ons land, hier 18 mijnenvegers tegen dollarbetaling te doen bouwen op voorwaarde, dat Nederland zelf 14 mijnenvegers bestelde. Het daarvoor benodigde geld is ge vonden in de tegenwaardefondsen van het plan Marshall. Gestandaardiseerd ontwerp Het type zeegaande mijnenve ger, dat hier gebouwd gaat wor den, is een in N.A.T.O.-verband gestandaardiseerd ontwerp. De Nederlandse en Engelse marine, die dit type thans ook in aan bouw heeft, hebben er gezamen lijk aan gewerkt. „Coastal Mine sweeper" is de benaming. Het schip is geschikt voor het vegen van mijnen voor zeegaten en op zeerontes. De lengte is 45,6 m„ de breedte 8,4 m., de waterverplaatsing 285 man. Voor de voortstuwing zor gen twee dieselmotoren, die voor 68 a 70 pet. uit niet-magnetische materialen worden vervaardigd. Deze motoren zij zijn van het zelfde type als de motoren in de dieselelectrische treinen op het traject RotterdamVlissingen worden vervaardigd door Werk spoor en Wilton Feyenoord. Twee roeren geven de schepen een grote wendbaarheid. De mijnen vegers worden verder uitgerust met radio en radar. De bewape ning bestaat uit twee zware lucht doelmitrailleurs van 40 mm. Diep gang en snelheid worden geheim gehouden. Hoewel de contracten nog niet getekend zijn, kan verwacht wor den, dat tegen November a.s. met de bouw van enige mijnenvegers begonnen kan worden. In midden 1953 zal de eerste gereed zijn. Eind 1955 moeten alle schepen gebouwd zijn. Zij zullen dan voor een groot deel worden opgelegd, hoewel natuurlijk met enkele di visies mijnenvegers steeds ge oefend zal worden. BAD PYRMONT (Duitsland), 15 Mei (A.P.). De voormalige Nederlandse minister van Econo mische Zaken, prof. J. Gelissen, heeft heden een met het plan- Schuman overeenkomend plan voor een Europese electriciteits pool voorgesteld. Hij deed dit voorstel op de jaarvergadering van het Verbond van Duitse èlectriciteitswerken, welke te Bad Pyrmont werd ge houden en werd bijgewoond door 800 afgevaardigden uit Duitsland, Nederland, België, Frankrijk, Ita lië, Oostenrijk en Zwitserland. „Bijna alle landen van West- Europa hebben te kampen met een tekort aan electrische ener gie. Alleen Frankrijk heeft een overschot", aldus de heer Ge- lissen. Hij merkte op, dat het tekort de uitbreiding van nieuwe indus trieën belemmert en zeide: „Zon der electrische energie kunnen geen nieuwe fabrieken worden gebouwd". De heer Gelissen stelde voor, de electrische energie in Europa in een pool te brengen om 't te kort aan energie, dat in grote gebieden heerst, te overwinnen en merkte op dat dit voorstel over een kwam met het plan Schuman inzake de samenvoeging van de staal- en kolenproductie. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1