Grote belangstelling voor Groningen industriepark in Kard. Mindszenty ontving zijn moeder Reisgids in de verkiezingsdoolhof Zweedse industrie in Noord-Nederland Geloofsverslapping onder de jeugd van Engeland Dramatisch levenseinde yan een tropische vis Critiek van voorzitter C.N.V. op politiek van de A.R.-partij Een feestdag voor het Noorden Een groots werk M.S.A. leent Europa landbouw deskundigen Fransen verwijderen Algiers partijleider In villa te Matrafured WEK DE GAL IN UW LEVER OP ^SSS^srst^sL DE TECHNIEK VAN HET GEMAK Hoe te stemmen bij volmacht en hoe het elders te doen? Voor aquarium-liefhebbers VRIJDAG 16 MEI 1952 PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN. Er was gisteren zeker reden tot vreugde toen men het Groninger industriepark geopend had. Vreugde die vooral de bestuurders van de stichting Industrieflat Groningen vervulde, omdat zij van nabij de talrijke moeilijkheden welke aan deze opening voorafgegaan zijn hebben medegemaakt. Naast de heer j. B. H. Hulsman en de vroegere wethouder van Openbare Werken mevr. Aarsen-Jansen zijn het de heren ir. U. Joustra en ir. van Dijk geweest die bergen werk verzet hebben om de plannen van de stichting te verwezenlijken. Deze beide heren van de Neto, die thans een bescheiden plaats innamen in het gevarieerde gezelschap van autoriteiten, komt een bijzonder woord van lof toe. Ook het reeds in gebruik zijnde bedrijf van Mijnhardt's Automo bielenmaatschappij werd bezocht, waarna het gezelschap weer bij een kwam en de heer Hulsman zijn antwoordrede uitsprak. Hulde aan gemeentebestuur Toen minister Albregts gister middag zijn rede had uitgespro ken begaf het gezelschap zich naar de hal van de Tyresoles N.V. Hier verwelkomde prof. ir. dr. Dresden de minister en de andere autoriteiten en gaf een uiteenzet ting over het bedrijf van de Tyre soles dat thans 693 vestigingen in de wereld heeft. Dé burgemeester stelde hierna het bedrijf in wer king, waarna het gezelschap zich begaf naar de in aanbouw zijnde hal van de Zweedse separatoren- fabriek Alfa Laval, waar mr. Helmstedt het gezelschap toesprak en er zijn vreugde over uitsprak dat deze Zweedse industrie zich thans ook in het Noorden van Nederland gevestigd heeft, temeer daar juist het Noorden een be langrijk afzetgebied voor deze industrie is. Burgemeester Tuin hees hier de Zweedse maatschappij vlag. In Groen's cartonnage-industrie werd het gezelschap autoriteiten zeer hartelijk ontvangen door de directie, welke Mevr. Aarsen-Jan- sen en mevr Hulsman een fraaie ruiker aanbood. De directie ver klaarde zeer ingenomen te zijn met deze nieuwe bedrijfsruimte waardoor haar productie met 35 pet gestegen is. DEN HAAG. Het Mutual Security Agency te Washington heeft onlangs een aantal Ameri kaanse deskundigen op het ge bied van de landbouw ter be schikking gesteld van de M.S.A.- missies m de verschillende West- Europese landen. Deze experts zullen, met standplaats Parijs, de regeringen en landbouworganisa ties van die landen desgewenst met hun adviezen steunen bij het ontwikkelen van programma's ter opvoering van de productiviteit in de landbouw en bij de oplos sing van andere, daarmee samen hangende problemen. Ook Nederland zal van deze vorm van technische hulp kunnen profiteren. Eén van de Ameri kaanse deskundigen Hugh K. Richwine een specialist op het gebied van landbouwmechanisatie en efficiënt bodemgebruik heeft, daartoe in de gelegenheid gesteld dank zij een nauwe sa menwerking tussen het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de Stichting voor de Landbouw en het „Food and Agriculture Office" van het M.S.A. in Den Haag, reeds een oriëntatiereis van enige dagen achter de rug. Te Utrecht op de Internationale Beurs voor Landbouw, Zuivel, Visserij en Techniek en daarna te Wage- ningen heeft hij tussen 5 en 10 Mei voor zijn toekomstige werk waardevolle besprekingen ge voerd. Dr. Merle T. Jenkins, een Ame rikaanse deskundige op het ge bied van hybridemais, maakt een oriëntatiereis in Nederland. Nadat de heer Hulsman zijn rede had uitgesproken nam de heer Palmer, managing director van de Tyresoles Overseas Lt het woord en verklaarde zeer ingeno men te zijn dat in Nederland thans ook een derde fabriek van deze industrie is gevestigd. Hij bracht hulde aan het gemeente bestuur dat het initiatief genomen had een dergelijk industriepark te bouwen waardoor vele industrieën een buitengewone gelegenheid hadden zich te ontplooien. Ir. van Helden gaf hierna een visie over het polynormsysteem. NA DEMONSTRATIES IN ORLEANS VILLE PARIJS 15 Mei Vanmorgen is de Algierse Nationalistische partijleider Messali Hadj streng bewaakt per vliegtuig in Frank rijk aangekomen en terstond over gebracht naar het West-Franse Deux-Sévres tot waar zijn bewe gingsvrijheid beperkt zaj blijven. Hij zou zich in de hoofdsad Niort bevinden. Hij werd gisteren te Orleansvil- le gearresteerd nadat bij zijn aankomst aldaar relletjes uitbra ken die twee demonstranten het leven kostten, terwijl een derde zwaar werd gewond. Reeds eer der was hij uit Philippeville naar Bouzareah bij Algiers verbannen na een reeks bijeenkomsten die hij had georganiseerd op de grens van Algiers en Tunis. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, verrichtte de officiële opening van „Tyresoles", één van de nieuwe industrieën op de gistermiddag met veel belangstelling geopende industriepark. Links minister Albregts. ROME (K.N.P.). Kardinaal Mindszenty verblijft sedert Fe bruari van dit jaar in een villa te Matrafured. Aldus luiden de be richten van een correspondent van het Centra d'Information de Presse te Rome. De gezondheid van de kardinaal schijnt thans de Hongaarse regering geen zor gen meer te baren in tegenstel ling met het vorig jaar, toen voor het leven van kardinaal Mindszenty moest worden ge vreesd. Omtrent het bezoek van de moeder van kardinaal Mind szenty aan haar zoon op 17 April in de gevangenis van Vac heeft het K.N.P. nog enige bijzonderhe den ontvangen. Dit bezoek, het eerste sedert de veroordeling in Februari 1949, was georganiseerd door de direc teur-generaal van de staatsge vangenissen,' Timor. Deze liet de oude mevrouw Phem-Kovacs in alle vroegte van haar woonplaats per auto afhalen en haar naar het vliegveld van Szombathely bren gen. Van daaruit vertrok zij per Van het klassieke werk van Charles Dickens, de „Pickwick Papers", wordt in Engeland een film gemaakt. Een scène uit de film, die opgenomen wordt op de golflinks van Oatland Park in Surrey. De heer Pickwick zoekt met overleg een pistool uit voor de heer Winkle. De figuren worden gespeeld door James Donals, de heer Winkle, James Hayter, de heen Pickwick, Raymond Lovell, dr. Payne en een sextant, ge speeld door Max Adrian. vliegtuig naar Boedapest, verge zeld door twee leden van de poli tie. Na haar aankomst in de cen trale gevangenis te Boedapest werd haar een kop koffie aange boden en enkele beschuiten. Van de gevangenis te Boedapest uit werd zij per auto, waarvan de gordijntjes waren neergelaten, naar deg evangenis van Vac ge bracht. Hier zag zij haar zoon weer. Kardinaal Mindszenty was eveneens die morgen in Vac aan gekomen. Met geen woord echter mocht worden aangeduid, waar hij in werkelijkheid gevangen wordt gehouden. De ontmoeting was zeer ontroe rend. De kardinaal kon slechts bemoedigende woorden tot zijn moeder richten tijdens dit ge sprek, dat door vier politie-agen- ten in burger werd bijgewoond. Een half uur duurde het onder houd. Mevrouw Phem-Kovacs werd het eerst weggeleid. t Advertentie) mice das moet uw lever een liter tf'raakt vIrIt°ort! wordt hi—g en ra^n^r«enstOet Carter's L»everpilletjea. DE STAKING IN AMERIKAANSE PETROLEUM-INDUSTRIE Einde in zicht De staking in de Amerikaanse petroleumindustrie waarbij 90.000 arbeiders zijn betrokken loopt ten einde. Donderdagavond heeft Knight, de woordvoerder van de 20 vak bonden verklaard, dat zij de sta king zouden afgelasten. Hij hoopte tevens, dat er genoeg maatregelen getroffen zouden kunnen worden om op korte termijn een begin te maken met de verlichting van het tekort aan vliegtuigbenzine. Ook Cyrus Ching directeur van de Rijksbemiddelaars uitte zich over de staking in optimistiche geest. Verkiezingsoverwinning van Syngman Rhee POESAN, 15 Mei (Reuter). President Syngman Rhee, leider van de Zuid-Koreaanse liberale partij, heeft een grote overwin ning behaald in de Zaterdag j.l. gehouden verkiezingen voor pro vinciale raden. De liberalen hebben 147 van de 360 zetels in zeven raden ver overd tegen de democratische na tionalisten, hun sterkste tegen standers, vier. Bouw Kloosterkerk Abdij' Egmond De gt. Antoniusstichting te Am sterdam heeft de bouw van een Kloosterkerk aan de Regale Abdij der Paters Benedictijnen te Eg- mond gegund aan de laagste in schrijver, de firma Huurdeman Arts te Amersfoort, die had ingeschreven voor f 157.295.De begroting was f206.315. Gisteren is te Hoorn de DETHO geopend, de grote tentoonstelling en demonstratie van machines en werktuigen voor land- en tuinbouw. Hier een overzicht van een gedeelte van de DETHO, het expositieterrein. Men maakt het ons steeds gemakkelijker in dit leven. Zelfs doodernstige aangelegenheden als de a.s. Tweede Kamerver kiezingen bieden ons faciliteiten van een uitgebreidheid, die wij nooit eerder hebben gekend. Er zijn echter kiezers genoeg, die zich allesbehalve thuis voelen in de doolhof, die deze faciliteiten hebben geschapen. Ten gerieve van hen geven wij hieronder een leidraad. Wil men stemmen in een an- dere gemeente dan die, waar I men in het kiezersregister is op- KOOG AAAN DE ZAAN 16 Mei Tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst van de Anti-revolu- tionnaire kieskringen uit de Zaan streek, heeft de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. M. Ruppert, die zo als hij zelf zeide niet sprak als voorzitter van het C.N-V., doch als gewoon burger, ernstig critiek ge leverd op de gang van zaken in de Anti-Revolutionnaire Partij. (Advertentie) M'n meisje zat altijd te zeuren over mijn schoenen. Daar deugde nooit veel van, volgens haar. Maar onlangs zei ze ineens: „Gut, Piet, wat heb je nou 'n keurige schoenen aan Wat 'n wonder, dacht ik, - ze zijn immers van Bervoets Vriezelaar. Laat, hoek Ridderstraat, Alkmaar Spoorstraat 85, Den Helder LONDEN. De legeraalmoe zeniers in Engeland hebben or> een conferentie van geestelijken te Londen moeten vaststellen, dat slechts één vijfde van de Katholieke jongemannen, die voor de dienst worden opgeroe- ■pen, volledig hun plichten waar nemen. Er waren priesters, die het aantal jongemannen, dat na schooltijd niets meer aan 'hun godsdienst doet. nog hoger schat ten. De 100 priesters, afkomstig uit de diocesen in Engeland en Wales en van negen religieuze congre gaties, woonden de vergadering bii, welke belegd was door het Katholiek Missie Genootschap, dat werkt aan de bekering van Engeland. Het algemeen oordeel der priesters was. dat de oorzaken der geloofsverslapping moeten worden gevonden in de onwe tendheid in geloofszaken en het slechte voorbeeld van slappe ouders. De priesters moeten de jonggehuwden voortdurend aan sporen hun kinderen de goede opvoeding te geven, thuis en op school. Daar immers wordt de grondslag gelegd van de hou ding, welke zii in de toekomst zullen aannemen. De vergadering was het er over eens, dat de beste manier om de ieugd volledig practise- rende Katholieken te maken is: haar een positieve houding bii te brengen en niet alleen waar schuwen tegen "evaren. En werd sterk op aangedrongen, dat de ieugd haar eigen clubs zou vor men, attent gemaakt zou wor den op haar bewust burgerschap en op het lidmaatschap van en werk in de vakverenigingen, Ook moet een goede zin voor het apostolaat worden meegegeven. Een andere stoot werd gege ven aan da Katholieke opvoeding toen een aantal bisschoppen dezer dagen de opening van het natio naal bureau der Katholieke Op- voedingsraad bijwoonden. Kardi naal Griffin, aartsbisschop van Westminster, verklaarde bij deze gelegenheid, dat een droom, die viiftig iaar geleden bij de op richting van de raad was ont staan, nu in vervulling is gegaan. ATOOM-ONDERZEEËR WASHINGTON, 15 Mei (A.P.). Volgende maand zal in Amerika de kiel gelegd worden voor de eerste onderzeeboot met atoom aandrijving. De marine heeft be kend gemaakt dat het schip ge bouwd zal worden op de werf van de Electric Boat Company in Groton (Connecticut). Het schip zal de Nautilus heten, naar het vaartuig waarmee Jules Verne in 1869 zijn „twintigduizend mijlen onder zee" op papier legde. K.L.M. LAAT „MOONLINES" VERVALLEN 's-GRAVENHAGE. In ver band met de stakingen in de Amerikaanse olie-industrie en 't daaruit voortvloeiende benzine tekort heeft de K.L.M. de „Moon- linés" BrusselAmsterdam-Ko penhagenStockholm met ingang van gisteren voorlopig voor een week laten vervallen. Deze dienst wordt door de K.L.M. in samen werking met de Sabena en de S.A.S. gevlogen. Deze critiek hield o.m. in, het volgens de heer Ruppert verwar rende standpunt van de A.R. par- tii over de geleide economie, 't feit, dat de meerderheid, van de eerste en tweede Kamerfracties der A.R. partij tegen de Wet op de P-B.O. had gestemd, en het stemmen tegen het Wetsontwerp Credietscontrole. Het ernstigste bezwaar had de heer Ruppert te gen het standpunt van de A. R. partijleiding bij de laatste kabi netsformatie, waaTbij men mede werking had geweigerd op grond van 't fait, dat de heren Prof. Dr.' de Gaay Fortman en oud-minis- tes Meynen, politiek en parle mentair niet ervaren werden ge acht. Ondanks deze critiek wlide de heer Ruppert de A.R. partij toch steunen, omdat zijn critiek op de andere partijen nog groter was. In de na-oorlogse kabinet ten miste hij een vaste lijn en 'n geestelijke basis. Het departement van Sociale Zaken noemde hij 't zwakste dat ooit in Nederland be staan heeft en ook op het departe- men van Economische Zaken had hii critiek. De heer Ruppert achtte het on juist met negatieve critiek het regeringsbeleid te bekijken. Met name de critiek op minister Lief- tinck achtte hij in vele gevallen onbehoorlijk. genomen, dan kan men dit in persoon ter secretarie van een gemeente meedelen vanaf de dag der candAdaatstelling tot veertien dagen voor de dag der stemming. In 1952 worden de verkiezin gen gehouden op 25 Juni. Men kan dus bovenbedoelde medede lingen doen van 14 Mei tot en met 10 Juni. Wat men moet doen Men begeeft zich tussen 14 Mei en 10 Juni in persoon naar de secretarie van een ge meente. Die hoeft dius niet de gemeente te ziin, waar men woont. Daar -geeft men op: naam, datum en plaats van geboorte, de gemeente, waar men im het kiezersregister is opgenomen (dit is practisöh altiid de ge meente. waar men woont). Ook moet men opgeven de ge meente, waar men wil stemmen en een adres in die gemeente. Daar ontvangt men dan de op- roepingskaart voor de verkiezin gen. Deze bepalingen zijn vooral van belang voor personen, welke werken in een andere gemeente en alleen voor het week-end naar huis gaan. Zii kunnen dus stemmen in de gemeente, waar zii werken en ook voor hen. die verhuisd ziin naar een andere gemeente, terwijl zii nog in hun oude gemeente op de verkie zingslijst staan ingeschreven. Stemmen bii volmacht vóór 10 Juni. Wie mag stemmen bii vol macht? 1. De kiezer, die blijkens een geneeskundige verklaring ten gevolge van ziin lichamelijke toestand vermoedelijk niet in staat zal zijn zelf aan de stem ming deel te nemen. 2. De kiezer, die blijkens ziin Nannacara anomala. Tja, what is a name? Tracht U eens dit Latijnse gebrabbel aan een aquariumliefhebber duidelijk te ma ken: er bestaat een grote kans dat U meegetroond wordt naar een of ander kostelijk aquarium. Misschien zwemt daarin ons bovenomschreven visje. De naam is al wat verhollandst en ze wordt ook wel eens gestreepte dwergcichlide genoemd. De kleur van het mannetje is goud-groen met een groenbruine rug. Vaak staan op de zijden twee donkere strepen. Een wonderlijk heerschap, hij tovert met die zwarte strepen alsof het niets is. Zo zie je ze en een ogenblik later ziet men niets meer. Men kan aardige gebeur tenissen met het vissen-wereldje in het aquarium beleven. Laat ik u eens vertellen wat een collega aquariumhouder beleefde met on ze nannacara anomala. Hü was een doodgewone vis. Er was niks moois aan. Nee on der ziin soortgenoten bepaald le lijk. Zo bleek van kleur alsof hij de hele dag misselijk was. Bo vendien was er yeel sterfte onder de vissen en het jongbroed dat toch al tamelijk groot was, verdween telkens als snëeuw, niet voor de zon, maar in de vis- senmagen. Er moest een schul dige gevonden worden, dus, nan nacara werd veroordeeld tot de dood door koud water. Dit is voor een tropische vis een zachte dood want de plotselinge tempera- tuursovetrgang werkt als een pi stoolschot. Onze Nannacara werd in de régen waterput geworpen. En hiermede zou de zaak afge daan zijn- Drie weken later. Moeder de vrouw zwoegt met de grote was en heeft regenwater nodig. Zoals het een goed echt genoot betaamt neemt de man de putemmer en zal de wastobbe even vullen. En zie. in de eerste opgehaalde emmer bevindt zich de nannacara. Nee, niet als een lijkje, maar springlevend, prach tig van kleur, kortom een juweel van een vis. Natuurlijk onmid dellijk in ere hersteld, en volko men gerehabiliteerd zwom hii in het tropisch bakje rond alsof er niets was gebeurd. Drie dagen later. Het aqua rium wordt opgeknapt, er gaan wat planten uit, het water wordt verver t, en hierbii is wat warm water nodig om het water weer wat op temperatuur te brengen. Voorzichtig wordt een scheutje warm water in het aquarium ge goten terwijl de vissen in de uiterste andere hoek het verloop volgen. Plotseling geeft het doch tertje des eigenaars een erbar melijke gil en zet het op 'n hui len. Van schrik wordt 't scheutje een pracht scheut en alsof het zo hoorde zwom precies on ze nannacara In die scheut. Hij tolde een paar maal vreselijk in het rond, hapte eens naar de bo dem envervolgde verder rustig het vissenleventje. Wat 'n taaie rakker, elke andere vis had het al lang begeven. Men wordt nu wiis met het dapper visie en bilkt er met genegenheid naar. Weer drie dagen later. De baas van het vissenwereldje zal even gauw, voordat het werk roept, voor het inwendige van de vis zorgen en ze een beetje voer toedienen- Vlak voor het aqua rium staart een star oog hem aan. Gevallen in de strijd om het verklaring op de dag der stem ming vermoedelijk zal vertoeven buiten de gemeente, waar hii in het kiezersregister is opgenomen. Onder punt 1 vallen personen, die bedlegerig ziin of een li chaamsgebrek hebben, tengevolge waarvan zii zich moeilijk kunnen verplaatsen. Ook vallen daar onder vrouwen, welke rond de verkiezingsdatum zullen beval len. Onder punt 2 vallen personen, welke op de verkiezingsdatum op reis zullen ziin. Daar de verkie zingen in de zomermaand Juni vallen, kan dit van belang ziin voor degenen, welke op 25 Juni op een vaeantiereis zullen ziin. Eenvoudige regeling Daar vele personen, die bii volmacht willen stemmen, zelf niet naar de gemeentesecretarie kunnen gaan is dit zeer gemak kelijk geregeld. Een der be stuursleden haalt een formulier waarop het verzoekschrift wordt ingediend. Dit formulier kost niets. Men vult in: naam. datum van geboorte, adres in de ge meente, waar men in het kie zersregister staat. Ook: naam van de gemachtigde (degene die men voor zich wil laten stemmen), zijn geboortedatum en adres. Het ingevulde formulier moet tenminste veertien daigen voor de verkiezingsdatum bii de secreta rie weer worden ingeleverd. Dus in 1952: vóór 10 Juni. De ge machtigde kriiigt dan de oproe- pingskaart voor de stemming. Wie kan gemachtigde zijn? Dus: Wie kan men voor zich laten stemmen? Dit moet iemand ziin, die: 1. Opgenomen is in hetzelfde kiezersregister waarin de op drachtgever is ingeschreven. Op drachtgever en gemachtigde moeten dus in dezelfde ge meente wonen. 2. Bevoegd is aan dezelfde ver kiezing deel te nemen. De ge machtigde moet dus ook zelf mogen, kiezen. 3. Niet meer dan een aanwii- zing als gemachtigde heeft aan vaard. Dus de .gemachtigde mag slechts voor één persoon bii vol macht stemmen. Hierop is een uitzondering. Men mag tweemaal gevolmachtigde ziin, als het voor huisgenoten is. Een stemgerech tigde zoon zou dus voor ziin vader en ziin moeder 'beide bii volmacht kunnen stemmen, wan neer beiden ziek ziin. JAARVERSLAG VAN HET BORGSTELLINCSFONDS VOOR DE MIDDENSTAND In het onlangs verschenen jaarverslag van het Midden stands-borgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar komt tot uiting, dat in het jaar 1951 tal van crediet- aanvragen moesten worden afge wezen op grond van het feit, dat vele privé-opnamen van de aan vragers de gemaakte winst verre overtroffen. In wezen behelst het ■jaarverslag een ernstige waar schuwing. gericht aan de midden stand, rekening te houden met het feit, dat het zakenleven de laatste jaren een sterke terug gang te zien heeft gegeven. Te vens wordt echter erkend, dat de behaalde winst in vele gevallen onvoldoende bleek om de onder nemer een redelijk bestaan te waarborgen. Het is voorts gebleken, dat vele middenstanders hun boek houding niet zelf verzorgen en van de boekhoudbureaux pas veel later een overzicht ontvan gen van de stand van zaken in hun bedrijf. Tijdige voorlichting wordt in deze noodzakelijk ge acht. In 1951, zo gaat het verslag verder, werden 113 crediet-aan- vrapen behandeld terwiil er voor rond 55.000 aan crediet werd verleend. Gewezen wordt op het feit. dat het fonds ook bedrijfs economische voorlichting eeeft en tracht regelingen te treffen met crediteuren, indien betalingsmoei lijkheden zijn ontstaan. Men wachte dan echter niet, totdat deze moeilijkheden in een critiek stadium ziin getreden. bestaan. Met een machtige sprong is hij over de rand van het aqua rium gegaan en op de grond te recht gekomen. Dat werd te bar. Na twee vergeefse pogingen tot doodslag werd nu zelfinoord ge pleegd. Geheel door toevallighe den kreeg deze vis een drama tisch levenseinde. Dus toch Ook de levensloop van een vis kan merkwaardie zijn zoals het blijkt uit deze historische schets van een nannacara anomala. J.L.B.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3