Grote stad en kleine gemeente, haar kracht en haar zwakheid Eerste Kamerleden delen onrust der Waterschappen Ds. Loos is katholicerend Automobilisten betreuren de zware belastingdruk Een middenweg Kleine gemeenten zijn nog gave democratieën Lenstra uit de Bondsploeg UW PUZZLE voor vandaag Verlaging van de omzetbelasting nog afgehandeld Maar aarzelt tussen de Katholieke en Anglicaanse Kerk Ds. Niemöller naar Den Haag Als Rheuinatische Pijnen U kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. Vijftien jaar voor moordenaar Inzake bescherming Waterstaatswerken in oorlogstijd Naar wij vernemen Eindelijk van Roessel Jaarvergadering van de K.N.A.C. Stop dat branden op Uw maag! ÜÜ—B De grote vraag, die herhaalde malen in de Amerikaanse volks vertegenwoordiging wordt ge steld is; hoever kan men met de herbewapening en de steunver lening aan het buitenland gaan, zonder daarbij het gevaar te lo pen de economie van de V.S. te ondermijnen? Truman en ziin naaste medewerkers hebben op dit punt van zaken nogal enige opmerkingen moeten slikken van de zijde van hen, die de mening huldigen dat er te veel geld wordt uitgegeven aan de hulp verlening en met het risico, dat de economische basis van de V.S. daardoor aan het wankelen wordt gebracht. Dit bliikt ojn. uit de voorstellen van de be grotingscommissies uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden om de toe wijzing voor het buiten landse hulp programma met liefst een milliard dol lar te be krimpen. Nu zijn deze tegen standers van Truman wel dege lijk overtuigd van de waarde der hulpverlening. Alleen menen zij, dat het te kostbaar is en het land in economisch opzicht er aan te kort zou komen. En daarbii de gehele Vrije Wereld. De voor standers van de bezuiniging heb ben het trouwens niet alleen voorzien op de hulp aan het bui tenland. Ook de herbewapening van de V.S. zelf en enkele niet- militaire posten zijn aan hun cri- tiek onderhevig. Zij vrezen een overtollige productiecapaciteit wanneer het defensieprogramma is voltooid. De zware industrie staat momenteel in de voorste gelederen. De herbewapening kan het niet stellen zonder de zware industrie. Maar het is be grijpelijk, dat op deze wijze de lichte industrie in het gedrang raakt, zo redeneren sommige po litici en economen. De herbe wapening doet eveneens de wo ningbouw stagneren. In rege ringskringen maakt men zich niet bepaald ongerust. Terdege wordt beseft dat in de toekomst wanneer het defensieprogramma afgewerkt is. men moet overgaan tot aanpassingsmaatregelen. De tegenstanders van de bezuinigers -wijzen op het voordeel der enorme productie waardoor een dreigende inflatie tot nog toe is afgewend. Men zal in deze discussie de argumenten van voor en tegen op de juiste waarde moeten schatten en tegen elkaar dienen af te wegen. Dit vooral, omdat het harmonisch complex van be langen niet uit het evenwicht ge bracht mag worden. Een gezonde economische basis is voor elk land van belang. En voor de V.S. is het niet anders. Maar het opbouwen van een sterke defen siemacht in een tijd van agressie is evenmin te verwaarlozen. Eisenhower heeft gewaarschuwd voor de bezuiniging van een milliard. Neemt het Congres dit voorstel aan, dan zou de generaal er niet voor in staan dat de her bewapening het beoogde doel be reikte. Een krasse uitspraak en tevens een waarschuwing! Zoals bij alle dingen is het ook hier de gulden middenweg de beste. De steunverlening is nodig. Ook voor de veiligheid van de V.S. Anderzijds mag de economie van de V.S. er niet onder lijden, want ook economische weerstand is een middel in de striid om het behoud van de vrede. Het is te hopen, dat voor- en tegenstan ders van de regeringsvoorstellen elkander voortaan beter zullen leren vinden en zich daarbij la ten leiden door de voornaamste doelstelling van deze eeuw; een duurzame wereldvrede en een even duurzame garantie dat de volkeren in vrijheid kunnen le ven. Van het wereldtoneel VRIJDAG 16 Mkl ivdZ ONTWERP INZAKE PERIODIEKE PERS NIET MEER (Van onze parlementaire redacteur) HET WETSONTWERP inzake de vermindering van de Omzet belasting op verschillende arti kelen zal, zo staat nu wel vast, nog volgende week door de Tweede Kamer worden afgehan deld en wel in de vergadering van a.s. Dinsdag. Het andere wetsontwerp dat betrekking heeft op de Omzet belasting voor de periodieke pers, zal wel niet meer door de oude Kamer worden afgehandeld. Dit moet uitgesloten wor den geacht, want de minister zou in dit wetsontwerp, naar ver luidt, minder ver willen gaan dan 't amendement-Lucas. Dit amen dement begeerde algehele vrij stelling. Het wetsontwerp zou echter een uitzondering willen maken voor periodieken, waar mede geen culturele belangen zijn gemoeid. Een dergelijk verschil zou in elk geval geen „blanco-voorver slag' van de Kamer mogelijk maken en voor een meer uitge breide voorbereiding ontbreekt de tijd. Uiteindelijk bestaat de concessie van minister Lieftinck dan slechts hierin, dat hij het desbetreffende ontwerp nog heeft ingediend, maar zijn opvolger zal het met de Kamer moeten be handelen! TIENDUIZEND PDST. VOOR BRITSE WERELDKAMPIOEN De Londense promotor Jack Solomons maakte bekend dat hij een bedrag van 10.000 pdst ter hand zal stellen aan de eerste Britse bokser die er in de ko mende vijf jaar in zal slagen het wereldkampioenschap zwaarge wicht te winnen. De laatste Brit, die de kroon in deze klasse gedragen heeft, was Bob Fitzsimmons wiens rijk duurde van Maart 1897 tot Juni 1899. Solomons verklaarde dat hii met een bekende Londense bookmaker gewed had dat een Brit binnen viif jaar wereld kampioen zwaargewicht zou worden. HORIZONTAAL: 1. ontvangkamer 5. vrouwelijk opperwezen 9. pers. voornaamw. (Fr.) 10. schildergerei 12. lidwoord 13. ogenblik 14. voegwoord (Fr.) 16. tros 18. lidwoord (Fr.) 19. vogel 21. elk 23- opening 24. plomp 25. plant 27. .gebergte in Duitsland 29. oude stofmaat 30. meisjesnaam 32. scheikundige afkorting 33- voedselbereider 34. en dergelijke (afk.) 36. zouthoudend water 38. deel van de Bijbel 39. dwingen* 40. ruwe ongemanierde VERTICAAL: 1. vorm van stremmen 2. uitroep van pijn 3. voorzetsel 4. deel van Zuid-Afrika 5. dril 6. deel van de Bijbel 7. idem 8. oorspronkelijke bewoner van Afrika 11. stremsel 15- platte steen 16. keukengerei 17- bloemensoort 18. zegelrecht 20. knaagdier 22. niet helder 25. bepaald telwoord 26. niet ingewijden 27- vrucht 28. jaargetijde 31. deel van het dak 35. zangnoot 36. per expresse 37. soort onderwijs 38. voorzetsel OPLOSSING N 16: Horizontaal: 1. paedagoog; 9. larie; 10. anker; 12. egoiste; 14. none; 16. vrek; 18. de; 19. nappa; 22. re; 23. proza; 24. until; 25. Aa; 26. inr.ig; 28. ei; 29. clan; 31. oren 33. knoopte; 36. trein; 38. reeds; 40. ongewenst. ..Verticaal: 1. pa; 2 aren; 3. eigenzinnig; 4. Deo; 5. gas; 6. ontvangsten: 7. oker; 8. ge; 9. landpracht; 11. rakelings; 13. iep; 15. Oeral; 17. Erica; 20. aan; 21. pui; 27. neo; 30. Aken; 32. Pees; 34. one; 35. pre; 37. ro; 39. dt. HILVERSUM (A.N.P.) Ds. J. JLoos, Ned. Hervormd predikant te Hilversum, die ontheffing heeft gevraagd uit ziin predikambt heeft door deze daad plotseling de publieke belangstelling ten volle op zich gericht gezien. In het eerste bericht omtrent deze ontheffingsaanvrage werd gewag gemaakt van het feit, dat ds. Loos deze aanvrage had gedaan, omdat hij voornemens was over te gaan tot de R.K. kerk, van welk voornemen ook mede deling werd gedaan in een kanselboodschap, welke Zondag in de Hervormd*, kerken te Hilversum is voorgelezen. wereldinteresse groeiende, waar van onder meer een duidelijk bewijs is. dat ds. Loos die zich overigens aan alle openbaarheid tracht te onttrekken ook door het Amerikaanse weekblad „Time" is geïnterviewd. Op de vraag, of ds Loos gevolg zou geven aan bet plan om dezer dagen een te Hilversum te hou den eucumenische conferentie te leiden, antwoordde hij, dat dit wèl waarschijnlijk is. „In deze kring heerst een sterk kaéhólise- rende geest", zo zeide hii. „het geen nog niet inhoudt, dat dit in R.K. geest is". 's-GRAVENHAGE. Op uitno diging van de plaatselijke oecu menische raad te 's-Gravenhage, zal ds D. Martin Niemöller, pre sident der Evangelische Kerk In Hessen en door de Duitse Evan gelische Kerk aangewezen voor de contacten met de buitenlandse kerken, spreken in een samen komst, welke gehouden zal wor den op Dinsdag 27 Mei as. des avonds in de Grote Kerk te 's-Gra- venhage. Ds Niemöller zal in deze bijeen komst spreken over „de Gekrui sigde Heer, de Hoop dezer we reld". Bovendien heeft ds Niemöller de uitnodiging om op een bijeen komst van „de derde weg" te Amsterdam te spreken, aanvaard, „niet omdat hij speciale sympathie zou hebben voor de politieke in zichten dezer groepering, doch omdat hij in het algemeen gaarne elke uitnodiging accepteert die hem in de gelegenheid stelt het getuigenis van het evangelie in de wereld te doen horen Gisteren werd bericht, dat ds. Loos was teruggekomen op ziin besluit om over te gaan tot de RJC. Kerk, maar dat hii ziin ont heffingsaanvrage had gehand haafd, omdat hii zich niet kon verenigen met de nieuwe kerk orde in de Hervormde Kerk. In een onderhoud, d'at hii ons toestond, heeft ds. Loos beves tigd, dat hij co ziin besluit was teruggekomen om over te gaan tot de R.K. Kerk. Daartegenover staat, dat hii „sterk katholisercnd in zijn over tuiging is, maar nog niet tot een beslissing is kunnen komen over de verdere richting, die hii vol- gen zal, hetzij in Anglicaanse of ;.K. richting". De weg daartoe zeide hii te hebben over,gegeven in de han den van God. Deze zaak is inmiddels uit gegroeid tot ver boven plaatse lijk of zelfs nationaal formaat. Er is in deze enkele dagen een P.T.T.-BESTELLER STAL GELD UIT BRIEVEN Voor de Rotterdamse rechtbank stond gistermorgen een 23-jarige P.TT. besteller terecht. Hij werd er van verdacht brieven te heb ben weggemaakt, toegeëigend of te hebben vernietigd of daaruit geld gehaald te hebben. De recht bank had het idee, dat er in Rot terdam bij de P.T.T. verscheidene personen zjjn die zich aan brieven vergrijpen. Hij noemde het daar om ook een vrij misselijke daad; de post moet men kunnen ver trouwen. De officier wist niet of verdachte, die van 50 of 60 brie ven had gesproken, wel helemaal de waarheid sprak. Tegen de be steller werd tenslotte 1 jaar ge vangenisstraf geëist met aftrek. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) Verkwikt door de vrolijke avonturen van de Vrouwtjes van Windsor, die in de schouwburg door de Haagse Comedie weer ten leven werden gewekt, zijn de leden van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren in de Haagse Dierentuin aan hun tweede congresdag begonnen. Twee burgemeesters en een wthouder hielden inleidingen over het onderwerp „De grote stad en de kleine gemeente" en bespraken uitvoerig het pro en contra van deze verschijnselen. heffen, ligt volgens de burge meester van Heer in een vrij willige samenwerking, die voor iedier onderwerp practisch een ander terrein omvat. Voor een aanmerkelijk deel moet aanvul ling van de tekortkomingen ge zocht worden in een streven naar meer concentratie in de uit voering van de bestuurstaak. Lang bleef de heer v. Kessen stil staan bij de vormen van sa menwerking en de gevaren, die ook daarin schuilen. Men moet zeer voorzichtig zijn met het zoeken van samenwerking, om dat de kleine gemeenten de enige nog gave democratieën zijn en een ongelukkig gespeelde coör- J---~ illi Voorburgs burgemeester, dr. J. W. Nooteboom, hield algemene beschouwingen, waarin de - hij voor- en nadelen, klevend aan de verschillende gemeente-om- vangen, aanduidde. Voortgaand op deze beschou wingen besprak de burgemeester van Heer, die heer A. K. A. L. H. M. Kessen, de mogelijkheden en moeilijkheden van de kleine stad. Hij stelde dat de algemene toestand is, dat de grote stad een hoge verzorgingspotentie bezit, maar daartegenover innerlijk minder krachtig is tengevolge van *-"*• mate BPjjHHH verantwoordelijkheidsbesef" als moderne uitdrukking van het oude begrip „burgerzin". In de kleine gemeente is het verzor- gingspeil lager, maar door het grotere saamhorigheidsgevoel en het gemeenschapsbesef harer in woners is de innerlijke kracht nog in voldoende mate aanwezig. Nadat het probleem uit de doeken was gedaan, moesten de oplossingen ter tafel worden ge bracht. De Amsterdamse wet houder van Sociale Zaken, de heer B. C. Franke, sprekend over de grote stad, was geen warm voorstander van de wijkgedachte. Hij wilde het bestuur van de stad niet territoriaal (in wijken dus) spreiden, maar functioneel via verenigingen, die een maat schappelijk doel nastreven, zoals de organisatie der jeugd buiten schoolverband, sociaal en chari tatief werk, sportbeoefeningen. Het gemeentebestuur moet de verschillende verenigingen, werk zaam op één gebied, tezamen brengen in raden met (voorlopig) adviserende bevoegdheid. Bijv. een Onderwijsraad, een Sociale Raad, een Sportraad. Door deze raden zuEen meerdere burgers een aandeel bijdragen in de vele besluiten, die de grote stad moet nemen en kan ruimer gebruik worden gemaakt van de deskun digheid der burgerij. Het middel, om de nadelen van de kleine gemeente op te MESSENTREKKER KREEG GEVOELIGE STRAF Een 24-jarige loswerkman uit Amsterdam, die de vorige zomer aan het Rembrandtsplein zijn ex- verloofde enkele messteken had toegebracht, werd gisteren door het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep wegens poging tot doodslag, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Zijn ver loofde had de verhouding met hem verbroken. Op de avond van de 17de Juli kwam hij de woning aan het Rembrandtsplein, waar het meisje verbleef, binnen en sommeerde haar met hem mee te gaan. Toen zij op zijn voorstel niet inging trok hij een dolkmes en bracht haar steken toe in borst en rug. Op het hulpgeroep van haar oom,, verscheen een agent die de buiten zich zelf zijnde man nog tijdig kon overmeesteren. (Advertentie) Verdrijf die Pijnen! Doe eens een, Kruschen buur! De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt bij talloze lijders aan rheumatische pij nen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vandaag Kruschen btj Uw apotheker of drogist en begin morgen die heüzame kuur. dinatie de belangstelling van de inwoners voor de gemeentelijke zaken slechts kan beïnvloeden. Om het tekort in de kleine ge meenten aan verzorgingsmoge lijkheden op te vangen, hebben de gemeentebesturen daar de plicht het particulier initiatief te stimuleren en zo nodig te coör dineren. Om de inwoners van kleine steden te laten genieten BILJARTEN OP DE TELEVISIE Naar wij vernemen zal de AVRO op 20 Mei een televisie uitzending geven van 'n biljart ontmoeting Kees de Ruyter Piet van de Pol. Tijdens deze uitzending zal de kon opsporen. Dat men hen ten- Antwerpenaar Réné Vingerhoedt slotte toch heeft kunnen vinden een aantal fantasie-stoten de- IS het gevolg geweest van verraad monstreren. 1 van een broer van P. van de voordelen, die alleen een stad kan hebben, zoals concer ten, toneel- en balletvoorstellin gen, ziekenhuizen, moet gezorgd worden door een uitstekende verbinding tussen stad en dorp. Ook moeten de kleine gemeen ten de kunstinstellingen en der gelijke van de stad zo subsi diëren, dat de inwoner van de kleine gemeente onder dezelfde voorwaarden als de stadsmens van deze functies gebruik kan maken. De vraag of het vormen van bestuurskringen een uit komst is voor de kleine gemeen ten, noemde de heer v. Kessen geen vraag van nu. Hoogstens een vraag voor de toekomst, wanneer gebleken zou zijn, dat de kleine gemeenten zelf niet ia staat waren het initiatief te ne men om tot onderlinge samen werking te geraken. VAN GOOISE BOSWACHTER AMSTERDAM. Conform de eis heeft de Amsterdamse recht bank gisteren de 43-jarige koop man H. P. en de 32-jarige los werkman M. Ch. P. uit Bussum veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf met aftrek terzake dief stal van goederen, gevolgd door geweldpleging. Beide beschuldigden hadden op 17 Juni 1947 de 58-jarige bos wachter Albert van der Schagt na door hem op heterdaad bij het stelen van goederen uit een kampterrein op de heide nabij Hoornenboeg te Hilversum te zijn betrapt zwaar mishandeld. Een van hen heeft tenslotte de bos wachter met diens eigen pistool een nekschot gegeven, waaraan de man is overleden. Ruim vier jaar lang zjjn de beide veroordeelden er in ge slaagd zich aan berechting te ont trekken, omdat de politie hen niet 'S-GRAVENHAGE. Aan het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bescherming van Waterstaatswerken in oorlogstijd, ontlenen wii het volgende: Enige leden wezen er op, dat dit wetsontwerp in Waterschaps kringen en naar hun oordeel te recht onrust en ontstem ming heeft gewekt. De ernstige bezwaren, in deze kringen tegen heit werp bestaan, heeft de. Unie Waterschapsbonden in een voerig request, tot de Tweede Kamer gericht, uiteen- gezet. Erkennende, dat uniforme re geling der in het ontwerp be handelde materie' voor het ge hele land toejuiching verdient, wijst deze Unie, bij welke alle provinciale waterschapsbondën zijn aangesloten, en welke dus als representatief voor de wa terschappen kan worden be schouwd, er óp, dat bij de Be- voegdhedenwet 1902 en de Wa- 4J1900 in geval van of dreigend gevaar en aan de waterschapsbesturen èn aan Ged. Staten èn aan de Kroon speciale bevoegdheden worden toegekend en zij vraagt zich naar het oordeel dezer, leden met reden af, of de afzonderlijke regeling, welke in dit wetsont werp wordt getroffen, de be staande algemene regeling niet zal doorkruisen en geen aanlei ding zal geven tot competentie geschillen, en misverstand om trent verantwoordelijkheid zal scheppen. Ware het, zo vroegen de aan het woord zijnde leden, met het oog daarop niet meer aanbeve lenswaard geweest, de nieuw ontworpen regeling in dé- alge mene waterstaatswetgeving in te lassen, althans deze in dit ont werp daaraan beter te doen aan sluiten? Deze leden achtten het vol komen onjuist, oók na kennis neming van de daarvoor in de nota naar aanleiding' van het verslag der vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer opgegeven reden, dat over dit ontwerpvan te met de Unie van Water generlei overleg is Zeer gegrond komt ook voor het bezwaar, voorgenomen rsge- initiatief der wa- lerscnappen, hier in de eerste plaats tot optreden geroepen, volkomen wordt uitgeschakeld. 4 JAAR GEËIST WEGENS DIEFSTAL MET INBRAAK AMSTERDAM. Tegen een 35-jarige tegelzetter, die reeds 9 veroordelingen achter de rug heeft, werd gistermorgen wegens verduistering en diefstal door braak en inklimming, een gevan genisstraf geëist van 4 jaar. Ver dachte die het hem ten laste ge legde toegaf, had bovendien vrij willig nog twee andere inbraken bekend. Zijn verdediger mr. van Haastert wees er op dat zijn cliëht door het bekennen van de andere inbraken blijk had gegeven zijn leven te verbeteren. Nog nooit had de advocaat in zijn lange practijk meegemaakt, dat een ver dachte, die beweerde zijn leven te verbeteren, deze bewering had waar gemaakt door de feiten te bekennen, waarvan hij zelfs niet verdacht werd. Daarom vroeg de verdediger om de straf voor een deel voorwaardelijk te geven. Op 29 Mei a.s. zal de rechtbank von nis wijzen, ton.... D© A.N.W.B.-wegenwacht krijgt er een nieuwe taak bij. Voortaan gullen de „ridders van de weg" in samenwerking met de "©©brandweer langs de grote wegen in de Stichtse Lustwa rande en op de Veluwe waarschuwen tegen bosbrandgevaar. Op paaltjes bevestigde borden zijn door de A.N.W.B. zo ge construeerd, dat de Wegenwacht de waarschuwing „Bosbrand- Invaar" direct kan voordraaien, als aanhoudende droogte het gevaar voor bosbrand niet denkbeeldig maakt. Ook de Wegen- lichtmotoren worden dan onmiddellijk van eenzelfde waar- tehuwingsbord voorzien. kunnen de tien kloosterzusters uit Tsjecho-Slowakije, die naar Sit- tard willen reizen, geen uitreis- vergunning krijgen van de Tsje- choslowaakse overheid, wordt op Woensdag 16 Juli door de samenwerkende landbouw organisaties in de Haarlemmer- meerpolder het eeuwfeest van de drooglegging van de Haarlemmer meer herdacht.e eiste de Officier van Justitie van de Bossche rechtbank zes jaar gevangenisstraf tegen een 31- jarige chauffeur uit Gemert, die in Januari zijn pasgeboren kind op verzoek van z'n vrouw van het leven had beroofd.... komen in de tweede helft van Juni alle Nederlandse landbouw- attaché's in de vreemde voor de jaarlijkse vergadering van de buitenlandse dienst in Den Haag bijeen is de A.N.W.B. er toe overgegaan het verkeer op de Veluwe en in de Stichtsche Lustwaranda door speciale borden te waarschuwen tegen het bosbrandgevaar.... (Van onze sportredacteur) Op de Olympische Dag, in ver band met de Spelen in Helsinki reeds op Hemelvaartsdag, speelt ook de Nederlandse Bondsploeg. De tegenstander is Oostenrijk B. De Nederlandse ploeg, in feite op Kraak na, het Voorlopig Nederl. Elftal, is als volgt samengesteld: doel: Landman (Sparta) achter: Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse) midden: Wiertz (DWS) Hen driks (Vitesse) en Biesbrouck rRCH) voor: v. d. Kuil (VSV), Ben- naars (DÖSKO). van Roesse' (Willem n), Mommers (Willem II) en Clavan (ADO). Reserves zijn: v. d. Band (HBS), de Jong (ADO), van Schiindel (SW) en Kuneman (HBS). Alleen in de Woensdag falende aanval dus eigenlijk wijzigingen. Dat Kraak niet speelt houdt verband met de promotiewed strijden van Stormvogels, terwijl Hendriks nogmaals een volledige kans gegeven wordt om de keuze-commissiè te overtuigen. Hij zal goed moet spelen om Terlouw in de vorm van Woens dag royaal te verslaan. Ook de vervanging van Noud van Melis is eigenlijk geen ver rassing. In feite gebeurde het precies een week te laat. Einde lijk dus de come-back van Jan van Roessel, nu meteen gesecon deerd door een clubgenoot. Har ry Mommers gaat proberen een Lenstra in slechte conditie te doen vergeten. En dan zal het voor v. d. Kuil, Bennaars en Clavan vooral heel belang rijk ziin wat zé na de slechte striid in Amsterdam gaan pres teren. Nu 25 jaar geleden landde een jonge Amerikaanse vlieger met een zelfontworpen vliegtuigje op het vliegveld Le Bourget bij Pa rijs. Hij volbracht hiermede met succes de eerste tocht over de Atlantische Oceaan zonder tus senlanding en was van de ene dag op de andere de held van de gehele wereld. Zijn naam was Charles A. Lindbergh. De beroemdste portretfoto van „Lucky Lindy". Eens de meest bewonderde en gevierde man van de wereld, leeft hij nu te ruggetrokken in zijn huis in Con necticut en krijgt af en toe wat werk van de Luchtmacht. De verbreding van de rijksweg DordrechtMoerdijk was reeds geruime tijd een noodakelijkheid. In het kader van de verruiming van werkgelegenheid heeft de Regering nu toch besloten van deze intensieve verkeersader van Noord Nederland naar het Zuiden een tweebaansweg te maken. Aan de vol tooiing van het nieuwe gedeelte wordt nu weer hard gewerkt DEN HAAG. Donderdag middag heeft tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van de KNAC voorzitter jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen erop ge wezen, dat het vraagstuk der las ten op het motorwegverkeer helaas een klassiek geworden thema moet worden geacht. Er gaat bijna geen jaar voorbij of er moeten nieuwe heffingen wor den betreurd of toekomstige be lastingen worden gesignaleerd. Spreker vroeg zich af of de automobilisten straks nog niet eens weer voor de onaangename verrassing komen te staan, dat de overigens op vele gebieden slechts moeizaam werkende Be- nelux-gedachte, wel vereist de benzineprijs tot het Belgische niveau op te trekken. Spreker noemde het een on billijkheid dat daarentegen geen voldoende fondsen beschikbaar worden gesteld om de meest ur gente werken met werkelijke spoed en zonder beknibbelen, dat zich later zal wreken, af te ma ken^ Een uitstekend wegennet en een relatief lage benzineprijs vormen bovendien een van de beste „selling points" om auto mobilisten uit den vreemde tot ons land te trekken met alle heilzame gevolgen daarvan, voor onze dievieaenpositie. Juist de laatste jaren blijkt deze factor van hoe langer hoe groter bete kenis. Voorts kwam ter sprake de wanverhouding, die bestaat tussen de totale opbrengst van de verschillende belastingen, waar onder het motorwegverkeer ge bukt gaat en de totale uitgaven ten bate van. dat verkeer, inclu sief het onderhoud voor de we gen, een wanverhouding, die dui delijk blijkt uit de volgende cij fers over de jaren 1951 en 1950, waarin voor de wegen werd uit gegeven resp. 46.8 en 47.6 mil- lioen gulden, terwijl aan belas tingen werd opgebracht 159.1 en 218.3 millioen gulden. Sinds de bevrijding heeft het motorwegverkeer ruim 524 mil lioen gulden meer opgebracht dan aan de wegen en bruggen is besteed, niettemin heeft de minister van Financiën op des betreffende vragen in de Kamer medegedeeld, dat hij niet kon instaan voor het feit, dat de belastingdruk op het motorweg verkeer niet nog groter zou wor den. (Advertentie) Reem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 9