Noord Nederland begroet met enthousiasme electrificatie der Nederlandse Spoorwegen Het Noorden rookt meer en meer verlost uit zijn isolement „Clandestien Duits leger J§ 1!S|H L» dekmantel van millioenenzwendel Bulgaarse staatscontrole op de Katholieke Kerk Wacht minister Lieftinck een baantje in Turkije? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Arabische Liga wenst overleg Werkgevers en werknemers doen beroep op de regering Toverdoos voor piloten Emigranten werden bestolen EN OMGEVING Noord-West reist best EEN TREIN REED VAN FEEST TOT FEEST Streekvervoer reikt de hand WEER DICHTER BIJ DEN HAAG mm §m Z.H. de Paus naar Barcelona? Tot verlaging vereveningsheffing i. v premie werkloosheidsverzekering m. Deense ex-confectiefabrikant plaatste enorme orders Toestemming nodig voor priesterwijding Sovjet-zone isoleert de trein Ontwerp-statuut naar delegaties Uitleveringsverzoek op criminele grond Wereldbank weigert commentaar HET EE IT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, I 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 1 Maandag 19 Mei 1952 46e Jaargang No. 12479 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lilnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 (Van onze redacteur) Enthousiast en met spontaan vreugdebetoon heelt het Noorden des lands Zaterdag de eerste electrische trein begroet. Overal waar onze trein stopte was de bevolking uitgelopen om de directieleden van de Ned. Spoorwegen juichend te begroeten, als kwamen zij als bevrijders, die een stoer volk uit zijn isole ment verlosten. Steden en dorpen waren in bloemen- en vlaggen- tooi gestoken, honderdtallen schoolkinderen zongen hun blijd schap uit en met plechtige gezichten waren de dorpsgroten naar de stations gekomen om de hoge spoorweggasten met geschen ken te overladen. Zo werd Zaterdag 17 Mei een onvergetelijke dag voor de drie Noordèlijke provincies, maar evenzeer voor de directie van de Ned. Spoorwegen. Een feestdag, niet alleen voor het Noorden des lands, maar voor het ganse land, aldus sprak minister Wemmers, wiens bezoek aan Groningen een storm van geestdrift bij de plaatselijke en provinciale autoritei ten ontketende. Het is nauwelijks denkbaar, dat enige treinen per dag méér en grotere snelheden, voldoende wa ren om bij heel de bevolking zo veel enthousiasme te wekken. De oorzaak ligt veel dieper, en tel kens kwam die in toespraken aan de oppervlakte. Want in wezen gaat het er omr dat de afstand tussen Den Haag en het Noorden korter is geworden, dat men waardeert dat de economische ontwikkeling grotere mogelijk heden heeft gekregen, dat het gerechtvaardigde gevoel van ach terstelling plaats heeft gemaakt voor hoopvolle verwachtingen. „Het is onmiskenbaar", zo zeide de Commissaris der Koningin in Friesland, H. P. Linthorst Homan, „dat steden en platteland elkaar in belangrijke mate bevruchten en datzelfde geldt voor de rand- provincies en het landscentrum". Er waren ditmaal vele hoge autoriteiten, die aan dit festijn van het Noorden deelnamen. Daar was in de eerste plaats minister H. H. Wemmers, de directeur- generaal van het Verkeer H. van Galen Last, de Commissarissen der Koningin in de provincies Overijsel, Friesland, Groningen en Drente, de leden van de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat van de Tweede Kamer, leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal uit de Noordelijke provincies en vele hoge departementale ambtenaren. Werden we op onze tocht sterk getroffen door de spontane har telijkheid waarmede de hoge gasten werden begroet, anderzijds kon aan niemands aandacht ont snappen, dat deze uitgezochte ge legenheid door de Noorderlingen met beide handen werd aange grepen om hun aspiraties en ver langens aan Den Haag en Utrecht voor te leggen. Wensen die lagen in het culturele, maar ook in het economische vlak. Maar toch werden we 't sterkst getroffen door 1-et sympathieke gebaar van de busexploitanten zowel in Friesland als in Gronin gen. Ondanks de felle strijd op leven en dood in de voorbije jaren ge voerd, stak het wegvervoer de Spoorwegen de hand toe in de verwachting, dat deze houding, gesymboliseerd door prachtige geschenken, de basis moge leg gen voor een gesprek, dat kan leiden tot een harmonische, op lossing van het vervoersvraag stuk. Minister Wemmers liet niet na, de toegestoken hand terstond te aanvaarden, zodat het moge lijk wordt geacht het gesprek over dit, zo belangrijke en inge wikkelde probleem te heropenen. Ir. Hollander bracht namens de Spoorwegen hulde aan de minis ter, die hem in staat stelde het ontredderde spoorwegbedrijf in zo korte tijd te herstellen en de minister kaatste deze bal terug, hulde brengend aan de directie van de Spoorwegen voor haar grote voortvarendheid en voor gig 1yX v."> - - v. Het ging ir. Posthumus Meijes wel aan het hart Zaterdag, toen de feesttrein, die ter gelegenheid van de electrificatie van het Noorden langs het geëlectrificeerde traject reed, door de vele feestelijkheden nogal wat oponthoud had. Bij elk vertrekpunt keek hij dan ook ongeduldig op zijn horloge. haar beleid, waardoor de Neder landse Spoorwegen ten opzichte van andere landen in velerlei op zicht toonaangevend zijn. Ja, ook in properheid! Daarvan getuigde de burgemeester van Assen, die vertelde dat voor deze gelegenheid zelfs de biels tussen de rails waren schoongemaakt. Van burgemeesters en organi- satiebesturen gesproken! Zij voel den zich verplicht om hun ge voelens van dankbaarheid ook in materiële vorm te geven en naar ons tijdens de feestrit bleek, heeft dit heel wat hoofdbrekens gekost. Zeker, er kwamen origi nele denkbeelden voor de dag, maar het merendeel viel terug op een enveloppe voor het sana torium van het spoorwegperso neel, gedenkplaten enklok ken. De ene klok na de andere werd onthuld en tot ieders blijde verrassing kwam Beilen met twee klokken voor de dag. Was het wonder dat we uiteindelijk de tijd bijster waren en een flink eind over tijd de volgende sta tions binnenliepen? IDENTITEIT VAN „GEDUPEERDE BRUIDEGOM" ROME Van de zijde der Ita liaanse politie wordt vernomen, dat de man, die aangifte deed van vermissing van zijn bruid en zijn auto, een 26-jarige Duitser is, ge naamd Gerhard Bayer en afkom stig uit Beieren. De politie vermoedt, dat Bayer ook meer afweet van een twee weken geleden bij Amalfi ge pleegde overval, waarbij 'n Duit se touriste door twee Duits spre kende mannen haar auto werd ontstolen. BARCELONA. -- Een dagblad in Saragozza blijft met grote hardnekkigheid beweren, dat de H. Vader het Eucharistisch Con gres van Barcelona zal bijwonen. Andere dagbladen hebben dit be richt met graagte overgenomen. Zij weten er zelfs aan toe te voegen, dat in Vaticaanstad de voorbereidselen voor de reis reeds zijn getroffen. De H. Vader zou, zo beweren de Spaanse bladen, gedurende de tragische uren van de laatste wereldoorlog de gelofte hebben afgelegd te zullen deelnemen aan het eerste Internationale Eucha ristische Congres, dat na de oor log zou worden gehouden, indien de Eeuwige Stad gespaard zou blijven voor verwoesting. In Va ticaanstad is vah een dergelijk bezoek echter niets bekend. CAIRO. De algemene secre taris van de Arabische Liga, Az- zam Pasja, heeft de Egyptische .minister van buitenlandse zaken, Hassoena Pasja, verzocht een spoedvergadering van de raad der Arabische Liga te beleggen, naar verluidt op aandringen van de vertegenwoordigers der nationa listische partijen •Sn N.-Afrika. Dit met het oog op „de inter nering van de Bey van Tunis, de deportatie van de Algerijnse lei der Messalk Hadj en ernstige incidenten in Marokko". DEN HAAG In de afgelopen week is bij het overleg tussen de werkgevers en de werknemers- vakcentralen komen vast te staan dat geen van beide partijen zich in staat acht de premie van ruim 2 pet. voor de nieuwe werk loosheids- en wachtgeldverzeke ring, welke op 1 Juli in werking treedt, voor zijn rekening te ne men. De vakcentralen zijn onwrik baar van menine dat de inkomens van de loontrekkenden na het 5 pct-comsumptie-offer van Maart 1951 niet kunnen worden ver minderd. De werkgevers staan in overgrote meerderheid op het standpunt, dat zij boven de pre mie, die zii al moeten betalen, niet nog- eens het werknemers deel kunnen dragen. De export belangen zouden daarmee ernstig in het gedrang komen, terwijl de middenstand en landbouw er ver- Een „toverdoos", niet groter dan een sigarettenpakje, wordt thans verstrekt aan RAF-piloten die met straalvliegtuigen vliegen. Deze toverdoos opent niet alleen automatisch hun parachutes als zij hun vliegtuig moeten verlaten, maar maakt hen ook uit hun zetels, waarmee zij uit het vlieg tuig worden geschoten, los. dere liouiditeits- en afzetmoei- lijk'heden van vrezen. In het belang van de arbeids- vrede en voor het behoud van de werkgelegenheid hebben nu de werkgevers de regering, met de volledige steun van de vakcen tralen voorgesteld, de bedrijfs lasten te verminderen door een verlag - met 2 pet. van de in de oorlog door de bezetters inge voerde „vereveningsbelasting". Dit zou voor de Staatskas een mindere belastingopbrengst van 60 tot 80 millioen betekenen, welk offer zowel werkgevers als werknemers volkomen verant woord achten. De regering zal zich deze week over het voorstel beraden, aldus de „Volkskrant". HET NOORDEN GEELECTRIFICEERD Zaterdag zijn met een officiële rit, waaraan door vele autoriteiten werd deelgenomen, de nieuwe geëlectrificeer de spoorlijnen Zwolle- Leeuwarden en Mep- pel-Groningen in ge bruik genomen. Foto boven: In Beilen hadden de jongste le den van de gymnas tiekvereniging op een weiland bij 't station de letters N.S. ge- vorma als hulde voor de Ned. Spoorwegen. Foto onder: In Grouw werd door de burge meester aan de presi dent-directeur der Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, een fraaie bank overge dragen. We zien hier ir. den Hollander, enige dames in Friese klederdracht en achter de microfoon burge meester Renken. KOPENHAGEN Zaterdagavond is aan een grootscheepse internationale mensenjacht een einde gekomen, doordat de Deense grenspolitie de hand wist te leggen op een voormalige Deense confectiefabrikant, die verdacht wordt van een reus achtige fraude, waarmede een bedrag van ten minste 12.000.000 Deutsche Mark gemoeid is. Vagn Helge Lanby, die zijn zwendel bedreef door als inkoper voor de West-Duitse regering op te treden, wérd vlak nadat hij met een bootje aan land gezet was gearresteerd door een Deense frenspatrouille te Kollund in ;üid-Jutland. Hij zei van de Duitse kust weg gevaren te zijn omdat hij „doods bang was, door de Duitse politie opgepakt te worden". Zijn vrouw vergezelde hem over de fjord van Flensburg en roeide vervol gens alleen naar de Duitse kust terug, verklaarde hij. De 39-jarige Lanby wordt sinds 2 April door de Deense en Duitse politie gezocht na er van beschul digd te zijn grote hoeveelheden kleding bemachtigd te hebben door zich bij Deense onderne mingen voor te doen als officieel inkoper van de Duitse regering. Hij vertelde zijn slachtoffers, dat hij naar Denemarken gezon den was om kleding te kopen voor het „nieuwe Duitse leger". Hij verzocht hen hun mond te houden, omdat „verondersteld werd", dat de Duitsers nog geen leger hadden. Dit werkte zo goed, dat de bedrogen Deense fabrikanten hem op grote schaal op crediet begonnen te leveren. Goederen ter waarde van millioenen mar ken werden naar Hamburg ver zonden. Thans is ook in Bulgarije, na Albanië, de R.K. Kerk onder staatscontrole gesteld. Er is een nieuwe Bulgaarse kerkwet afgekondigd, waarin is bepaald dat alle gezindten hun geloof vrijelijk kunnen beleiden, met inachtneming van de daarbij passende kerkelijke gebruiken. De wet omvat echter ook een aantal beperkende bepalingen. Zo is onder meer bepaald, dat uitbrengen. Kerkelijke organisa- de Bulgaarse orthodoxe kerk ties zullen zich in het vervolg slechts dan staatskerk zal blijven, als zij blijk geeft de „volksdemo- cratische geest" getrouwelijk te zijn toegedaan. Voorts is voortaan voor de wijding van alle pries- Dit is een belangrijke verbete ring, aangezien door hoogte en ters van geZmdten, die betrek- snelheid, Piloten niet altijd de kingen onderhouden met het 'enwoordigheid van geest be- v,i,i+Arijari(j Hn toestemming van tegenwoordigheid van geest zaten om zich, terwijl zij door de ruimte vielen, uit hun zetels los te maken en de parachute te openen. „De toverdoos" denkt voor de vlieger; als hij op grote hoogte het vliegtuig verlaat, doet deze het werk; zij bevrijdt hem uit zijn stuurstoel en opent de parachute voor hem op 13.000 voet. Indien hij beneden de 13.000 voet uit het toestel wordt geslingerd, stelt de doos het ope nen van de parachute automatisch enkele seconden uit, zodat hij ver genoeg van het vliegtuig verwij derd is. buitenland, de toestemming van het Bulgaarse ministerie van buitenlandse zaken nodig. Dit geldt dus onder meer voor alle te wijden R.K. priesters. Alle priesters zullen voortaan geacht worden de ambtelijke staat te bezitten en zij zullen als zodanig de eed van trouw aan de Bulgaarse volksrepubliek moe ten afleggen. Alle kerkelijke gezindten in Bulgarije moeten de staat eens per jaar een financieel verslag niet meer met liefdadigheids acties bezig mogen houden. Tenslotte wordt nog in de nieuwe kerkwet bepaald, dat nie mand de H.H. Sacramenten kun nen worden geweigerd. GEHEIM PLAN TER BESTRIJDING VAN SPIONNAGE BONN. Door de geallieerden en de federale Duitse regering is gezamenlijk een geheim plan op gesteld ter bestrijding van de tal rijke communistische spionnen in West-Duitsland, aldus een goed ingelichte geallieerde zegsman. Het plan tegen de communis tische cellen zal in werking tre den als de bezetting eindigt. iby hield zich ondertussen schuil. Tot zijn arrestatie wist de politie niet waar hij vertoefde. Later op de avond werd mede gedeeld, dat mevrouw Lanby bij haar terugkeer op Duits grond gebied door Duitse grenspatrouil- les gearresteerd was. Verwacht wordt, dat zij binnenkort uit Duitsland gewezen zal worden, TORONTO. Enkele minuten nadat een Nederlandse emigran tenfamilie op het station van Toronto aangekomen was, werd haar bagage gestolen. De bagage bevatte de nieuwe kleren, die de 36-jarige Anko Meyer, zijn 34-jarige vrouw Gees- sien en hun tien kinderen voor nemens waren hun eerste Zon dag in Canada te dragen. De familie Meyer is afkomstig uit Stadskanaal. De bagage werd gestolen toen de familie Meyer aan het ontbijt zat. BERLIJN. Volgens voor schrift van de Sovjet-Russische bestuurscommissie wordt met in gang van gisteren alle spoor wegverkeer op lange trajecten in de Sovjet-zóne van Duitsland en van en naar Oost-Berlijn buiten de westelijke sectoren van Ber lijn om gevoerd. Tengevolge van deze maatregel doen de sneltreinen de stations in de westelijke sectoren niet meer aan, behalve het station Zoo, dat voor het interzonale verkeer wordt gehandhaafd. R.T.C. MET DE WEST DEN HAAG In de vergade ring van de Centrale Commissie van de R.T.C. met de West is het voorstel voor een nieuw ontwerp statuut behandeld. In dat voorstel is uitgegaan van de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieu we rechtsorde in een statuut van eenvoudige opzet worden neer gelegd, terwijl daarnaast een aan tal statutaire regelingen zullen worden getroffen ter uitwerking van deze grondbeginselen. Dit ontwerp-statuut is aan de delegaties voorgelegd. DE ZAAK-WESTERLING DJAKARTA. De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse za ken, dr. Darmasetiawan, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij geen vrijheid heeft de inhoud van het Indonesische verzoek aan de Nederlandse regering tot uit levering van Westerling aan de pers vrij te geven voor publicatie. Wel kon hij zeggen, dat het verzoek is gebaseerd op gronden van criminele aard. Dr. Darma setiawan herinnerde er aan, dat indertijd ook aan de autoriteiten te Singapore uitlevering van Wes terling op criminele gronden is verzocht. ENGELAND EN DE EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP PARIJS De leden van de commissie voor algemene zaken van de Europese raadgevende vergadering hetbben Groot-Brit- tannië Zaterdag verzocht de voor genomen „aansluiting" bij de Eu ropese defensiegemeenschap (E. D„G.) te preciseren. Zij namen een resolutie aan, waar verzocht werd om de „Con ventie van aansluiting" tussen Gr. Brittannië en de E.D.G. De Con ventie zou zowel de militaire als de politieke samenwerking moe ten omvatten. De resolutie zal voorgelegd worden aan de zitting van de Europese vergadering, die op 26 Mei te Straatsburg zal beginnen. WASHINGTON. De Wereld bank heeft geweigerd commen taar te geven op de geruchten, volgens welke de Nederlandse minister van financiën, prof. dr. P. Lieftinck, na de verkiezingen in Juli a.s. tot vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije zou worden benoemd. Een woordvoerder van de bank verklaarde, dat de Wereldbank geen commentaar kan geven. Hij gebruikelijk is, dat de Wereld bank vertegenwoordigers in de aangesloten landen heeft, hoewel het uiteraard in bijzondere om standigheden kan voorkomen dat een uitzondering op deze regel wordt gemaakt. Het enige land, waar de Wereldbank een speciale vertegenwoordiger heeft, is Nica ragua. Deze vertegenwoordiging bestaat sedert de zomer van 1951 en is van tijdelijkeaard. Normaal geeft de bank nooit aanwijzingen omtrent haar han delingen totdat zij zelf een offi- merkte overigens op, dat het niet ciële bekendmaking uitgeeft

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1