Katholieke Sportdag geslaagd GOFFII groots Demonstratie van eenheid DAW verraste zwemwereld te Rotterdam Lustrumviering van K.GB. H.R.C. had buitenlandse gasten op bezoek Romme spreekt A4ofo Gi voor F Klaverjasdrive Harten Troef AGENDA Zestigste tentoonstelling in vijf jaar tijd Mnrk*b°richten Enfield U. gaf rood jakken partij RUIM PAGINA 2 MAANDAG 19 MEI 1952 ALKMAAR Op het gemeentelijk Sportpark te Alkmaar heb ben gister de R.K. Sportverenigingen een Sportdag gehouden, welke alleszins geslaagd mag worden genoemd en die een uit stekende demonstratie vormde van wat onze Katholieke ver enigingen ook op sportgebied presteren. De organisatie berustte bij het R.K. Sportcomité, dat alle lof toekomt voor 't vele werK, voor en op de dag zelf verricht. Zij moge de voldoening hebben, dat het welslagen van deze dag vooral te danken is aan hun arbeid. De jeugd vooraan Het programma van deze dag werd geopend met een wedstrijd voor de jeugd1: de welpen ont moeting tussen R.K.A.F.C. en H.S.V.. welke spannende ont moeting eindigde met een kleine overwinning (101 voor de A.F.C. jeugd. Een bijzonder aantrekkeln ke wedstrijd vormde die tussen de Alkmaarse Handibalver. A.O.G, en het Haarlemse T.Y.B.B. De Haarlemmers waren wel iets sterker er» hun 43 overwinning was niet onverdiend. Tussen de pauze en de daarna volgende voetbalwedstrijd gaven de dames van de R.K. Gyirm. Ver. Taveno een demonstratie in het rmgenzwaaien. Het spreekt vanzelf dat een groot deel van de belangstelling uitging naar de daarna gehouden voetbal-wedstrijd R.K.A.F.C. H.S.V. Nu de toeschouwers heb ben een spannende wedstrijd ge zien, waarin dikwijls goede staaltjes voetbal waren op te merkèn. In de eerste helft warer» de H.S.V.-ers iets sterker, maar zij troffen Popma in goede vorm en (hii redde een paar malen op waarlijk prima wiize. Na de rust speelden de A.F.C.-ers in een hoger tempo en nu waren zii het die de achterhoede van H.S.V. op de proef stelden. Bij een goede kans ging de bal over en tegen de lal. Het was linksbui ten Heijnis, die goed doorliep op een verre pass er» met een mooi schot zijn club de leiding gaf. Daarna geraakte de strijd meer verdeeld en kwam H.S.V. opzet ten en kort voor het einde gaf de H.S.V. linksbuiten de bal mooi door aan zijn middenvoor, die met een kalm schot Popma van dichtbij passeerde. Zo ein digde de strijd onbeslist en daar de tijd voor verleniging ontbrak, werd besloten, dat 5 strafschop pen, te nemen door 5 spelers van iedere club. zouden beslissen. R.K.A.F.C. benutte er 3. tegen H.S.V. 2, zodat A.F.C. dit jaar in het bezit komt van de mooie, door de BoogEerw. Deken Ja cobs beschikbaar gestelde wissel- beker. Tijdens de eerste speelhelft van deze ontmoeting kwamen de leden van de R.K. Wandel vere niging H.V.Z., na een wandel tocht van 30 km., het sportter rein opgemarcheerd en maakten onder applaus van 'de toeschou wers een ere-rondje. Grote belangstelling bestond er ook voor de demonstratie met zweefvliegtuigen, vooral voor die voorzien van een klein motortje. Zeer aantrekkelijk was de hockey-wedstriid tussen de Alk maarse Terriers en D.E.M. uit Beverwijk, welke strijd door D.E.M. met 1'0 werd gewonnen. Uniek duel Tussen al dit spoidgebeuren door hebben de Alkmaarse Athle- tiekver. Olympus ei» De Bataven uit Leiden een dualmeet gestre den als maar zelden voorkomt en deze strijd, over zoveel verschil lende onderdelen was zo span nend, dat belden geliik eindigden 175175. De Leidenaren zegden dadelijk spontaan toe hel vol gende jaar wederom de strijd te zullen opnemen om uit te maken, wie deze dual-meet zou winnen. De strijd zelve werd gestreden op een terrein naast het grote veld, er» verschillende loop-num mers op het grote veld. De uit slagen der athletiek-wedstrijden waren: 80 m. hardlopen meisjes 1. M. Zandvos (B); 2. T. Huting (O); 80 m. 'hardlopen Jongens i. J. v. d. Veer (B): 2. A. de Nijs (O); 100 m. hardlopen dames 1. M. Broek (O); 2. T. Schuilt (O): 100 m. hardlopen heren 1. C. Mooijkind (B); 2. J. v. d. Veer (B); Hoogspringen Meisjes 1. M. Broek (O); 2. M. Zandvos (B). Verspringen dames 1. M. Broek (O); 2. T. Schuijt (O); Hoog springen jongens 1. J. v Rooiien (B); 2. M. Roozendaal (O); Ver springen heren 1. J. Mooijkind (B); 2. H. Bresser (B): 2 00 m. hardlopen dames 1. A. Gieskes (B); 2. B. Duinstee (B): 800 m hardlopen jongens 1. G. Franse (O); 2. G. Meiier (O); 1600 m. hardlopen heren: 1. P, Tromp (O); 2. G. Bleeker (O); Ver springen meisjes 1. H. Klaver (B): 2. T. Huting (O): Hoog springen dames: 1. M. Broek 2. T. Mooij CO); Hoogspringen heren 1. J. Berbee (B), 2. J. Mooijkind' (B); Verspringen jon gens 1. M. Rozendaal (O); 2. J. Kleine (B). Na al deze nummers was de RODE HAAN KRAAIDE VICTORIE Brandweer won voetbalfournooi ALKMAAR. Het voetbal- toumooi, ter gelegenheid van de ingebruikname van het voetbal veld aan hiet Zegiis georganiseerd door 'n viertal voetbalclubs van Gemeentebedrijven, is door de mannen met de rode haan op hun shirt wie kunnen dat afiders zijn dan de mannen van onze Vrijw. Brandweer ge wonnen. Ondanks het uitstekend spelen van de Lichtbedrijven, wist de Brandweer de wedstrijd met 2-0 te winnen; voor de rust wist Tom te scoren en na derust benutte Cor de Grand 'n penalty. Daarbij wist keeper Plomp tot twee keer toe 'n penalty te hou den. De Brandweer had dus 4 punten in het tournooi verzameld en, behaalde de 1ste prijs. De verliezersronde werd ge wonnen door de Reiniging, die G.W. met 41 versloeg en dus evenals de Lichtbedrijven met 2 winstpunten het tournooi be ëindigde. stand in punten gelijk (157) ei» zouden dus de estafette-wedstrii- den de beslissing moeten bren gen. Maar deze brachten echter de 'beslissing niet, men zie maar: 4 x 80 meisjes: 1. Olympus 46.8; 2. De Bataven 47.2. 4 x 80 m. jongens: 1. De Bataven 39.5: 2. Olympus 40.7. 4 x 190 m. dames: 1. Olympus 55.7; 2. De Bataven 58. 4 x 100 m. (heren: 1. De Bata ven 48.2: 2. Olympus 48.3. Zoals uit de tijden der heren wel blijkt, was deze strijd bijzonder span nend. Als een waardig slot van deze dag gaven de meisjes en dames van de gym. ver. Taveno een massale vrije oefening te aan schouwen. Deze vrije oefening met muzikale begeleiding werd een groot succes. Pryzen en dansen In de grote zaal van de Mu- ziektuin werd. als besluit van de zo uitstekend geslaagde Sport dag een feestavond gehouden, die door de heer P. J. Bruyn, de voorzitter van het R.K. Sport comité, werd geopend. Deze zag met voldoening neer op de twee de Sportdag in Katholiek ver band er» was dankbaar voor de medewerking, van de directie van het Sportpark ondervonden. Naast de besturen van de vereni gingen. ook die van buiten Alk maar, bracht hii dank aan de heer C. Bakker, de wedstrijdlei der en de heer Dorresteyn. die evenals het vorig jaar ook nu weer de hoogtepunten van de wedstrijden op de filmband (heeft vastgelegd. Een apart woord van dank werd de schenkers van de prij zen gebracht, t.w. de Hoogeerw. Deken voor zlin wisselbeker, de directie van het N.H.D. voor een lauwerkrans; de dansleraar Jacq Smit voor twee lauwerkransen: de limonadefabriek „de Burg" voor een lauwertak ei» de heer Piederiet voor een kleine wissel beker. De samenwerking tussen de verschillende clubs was uitste kend en de heer Bruyn hoopte, dat dit in de toekomst zo zou mogen blijven. De prijswinnaars De wisselbeker en een ereprijs voor 1952, een medaille, gingen naar R.K.A.F.C.: de kleine wis- sel'beker er» een medaille gingen naar de welpen van R.K.A.F.C T.Y.B.B. uit Haarlem won een lauwerkrans. De Bataven uit Leiden gingen ook met een lau werkrans naar huis. Olympus won een lauwertak en D.E.M. uit Beverwijk eveneens een lauwer tak. Goede organisatie Rector van der Zalm prees de goede organisatie en vond deze dag eer» prachtige demonstratie voor de katholieke sport, die ook technisch op een hoog peil staat. Hij prees de eenheid op sport gebied en wilde die eenheid voor de toekomst bewaard zien. Als een der middelen daartoe beval hii van harte de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo aan op 8 Juni a.s. Deken Jacobs, die de priizer. aan de winnaars uitreikte, was vol lof over het werk van het Sportcomité bijzonder van dat. van de heer Bruyn. De Deken waarschuwde voor sportbeoefe nine, alleen om de winst maar drukte de jeugd op het hart sport vooral te beschouwen al? ee>» midde1 tot "-rrrv" Ook de voorzitter van R.K.A.F.C.. de heer B. B. van den Berg. prees de goede organi satie en bracht dank aan de be sturen en leden van alle mede werkende clubs en verenigingen Ook hii wees op het doe] van alle takken van sport, de jeugd vorming. Na dit officiële gedeelte was er Gelegenheid tot dansen o.l.v. de beer Jaca. Smit. De muziek werd verzorgd door een band ie o.l.v. d,@ heer Timmer uit Bever wijk. In de loop van de avond die in een zeer geanimeerd<- s temming werd doorgebracht werd ook nog de door d" beer Dorre?teyn vervaardigde film de R.K. Sportdag 1951 vertoond. ALKMAAR Door een duide lijke overwinning op de 3x100 m wisselslag heren, heeft DAW Za terdag op de nationale zwemwed strijden van de Rotterdamse da mes zwemclub de aandacht van de Nederlandse zwemwereld op zich gevestigd. Op dit nummer hadden de beste clubs ingeschreven, zoals het IJ, Zian, de GZC, RZC enz. Daartus sen zwom ook DAW. Aanvankelijk kreeg Slikker en kele meters achterstand op de rugslag, doch Hans de Jong wist met de vlinderslag hier een groot deel van weg te werken. Een zeer snelle 100 m vrije slag van Ad Boxem had DAW na 75 m de zege reeds gebracht in de nieuwe kringrecordtijd van 2.29.9. De tussentijden waren: Slikker 1.13.5 de Jonp 116.6 en Boxem 59.8. Deze tiiden spreken voor zichzelf- Ook de D'AW-dames braken 'n kringrecord, al brachten zii 't niet verder dan een verdienstelijke 5e plaats in 4.10.0 (T. Tenkink 1.27.2, J. Piersma 1.26.6 en G- de Waard 1-16.2). Elveneens 5e werd Jetty Piersma op de 200 m schoolslag- in de zeer goede tijd van 3.05.5, wat eveneen? een nieuw kringre cord betekende. Verheugend is 't te weten, dat zii nog beter kan, .want deze tijd werd gevestigd, zonder dat zij er veel strijd voor Comedia rnet ..Bobbeltje'' ALKMAAR. Dinsdag a.s. geeft de Toneelgroep Comedia 'n voorstelling van het amusante blijspel ..Bobbeltje" van André ■Roussin. Dit zal de uitgestelde vierde en laatstè voorstelling zijn in de serie B. Het is een stuk vol verrassin gen. Dat van dit stuk geweldig genoten wordt, blijkt wel uit het enorme succes dat Comedia nu reeds wekenlang met deze op voering heeft. Van de medespe- lenden noemen wij Guus Her mus, Bob Verstraete, Bep Dek ker, Steve van Brandenberg, John Soer, Manon Alvang e.v.a. De regie is van Jan Teulings. SUCCES DANSCOMITÉ DIT IAAR VERZEKERD ALKMAAR. Op de laatste avond die het R.K. Danscomité in 't Gulden Vlies organiseerde, werd er door de jeugd in min dere mate belangstelling getoond dan anders het geval pleegt te zijn. De Sportdag en het weer, dat naar buiten lokte, zullen daar wel debet aan zijn geweest. Overigens meent het comité, dat dit jaar wel bijzonder succesvol is geweest. Alle zeven avonden zijn naar ieders tevredenheid ge slaagd, men heeft een vaste kern van bezoekers gekregen en het is bovendien gebleken, dat de dansavonden, die onder deskun dige leiding staan, in een grote behoefte voorzien. Aan het succes van dit jaar werkten in niet geringe mate de beide dansleraren Smit en van Berkum en het dansorkest „De Dolonans" mede. Zakennieuws ALKMAAR. Zaterdagoch tend hieeft de heer W. L. Zeijl- mans de Manufacturenzaak aan het Scharloo 33, wélke hij van de Fa. A. C. Blom heeft over genomen, officieel heropend. De heer Zeijimans is in Alkmaar geen onbekende; al vijf en twin tig jaar zit hij in het vak en hij zal de zaak op dezelfde voet voortzetten. De klanten kunnen rekenen op eenzelfde service, ais zij voorheen genoten en de heer Zeijimans op het vertrouwen, dat in zijn voorganger werd ge steld. behoefde te voeren. André Slik ker benaderde ziin beste presta tie op de 100 m rugslag van en kele jaren geleden, door 4e te worden in de poede tijd van 1.13.3 Ook Tiny Tenkink legde beslag op de 4e plaats en wel bü de ad- spirant meisjes op de 100 m vrije slag, die zi.i zwortt 1-14.5. Ger- da de Waard had bij de dames op dit nummer 1-16.2 nodig. Ad Boxem tenslotte zwom de 2G0 meter vrije slag weer onder de 2.20-grens met een tijd van 2-19.6, waarmede hij 5e werd. Evenals vorige week ontbrak het hem op de laatste banen aan vol doende uithoudingsvermogen om te verhinderen dat de anderen hem hier passeerden. Joris Tjeb- bes verbetferde op dit nummer zijn eigen Ned. record en bracht het op 2.12, waarmee hij de beste wereldtijden begint te benaderen. Daar de beste Nederiandse ster ren aanwezig waren, werden er zeer goede tijden gemaakt. Hier van noemen wij de 1-07.8 van J. v.d. Vëen op de 100 m rug. heren, de 1.13.6 van Joke de Korte oo dit nummer voor dames, de 2.57.5 van Nel Garritsen op de 200 m schoolslag dames en de 1 06.1 en 1.06.2 waarmede Hannie Termeu- len en Irma HeytingSchuh- maeher elkaar tot de laatste cen timeter bestreden, op de 100 m vrije slag dames. ALKMAAR. Ten bate van het zwakke kind, meer precies gezegd met het doel om tien zwakke kinderen gedurende zes weken naar 'n kinderherstellings oord te kunnen zenden, zetten Vrijdagavond ruim 100 enthousi aste klaverjassers in het Wapen van Heemskerk hun beste been tje voor om bij een gezellig spel letje kaart het nuttige met het aangename te verenigen. Hoewel de organisatoren, waarvan dhr. Gijzen de aanwezigen welkom heette, meer deelname hadden verwacht, was men over de op komst zeker niet ontevreden. Mej. Dr. Schoo, de voorzitster van het Centraal Genootschap, sprak hartelijke woorden van dank aan de spelers, maar vooral aan de organisatoren, de heren Gi.izen, Bus, Snijders en Smit. De uitslagen luidden: 1 Sloog-Sloog 5363 pnt. 2 Langras -Josée 5274 pnt. 3 Boerma-Boer- nia 5232 pnt. 4 Oud-Koster 5123 p. 5 Vogelpoel-Hemneman 5111 pnt. 6 Allas-Allas 4952 pnt. 7 Kost- winner-Haller 4918 pnt. 8 Fidder -Kloet 4876 pnt. 9 Weert-Insing 4866 pnt. 10 Pauw-Schutte 4809 pnt. 11 Bakker-Bakker 4790 pnt. 12 Grup-Blom 4766 pnt. 13 Bal der— Feijken 4691 pnt. 14 Land- zaat-v. 't Hof 4680 pnt. 15 Ooie- vaar-Ehrich 4670 pnt. 16 Wester- Wester 4651 pnt. Extra prijs J. Dröge-Me.i. Dröge 4444. Zoals uit deze stand wel blijkt was de strijd zeer spannend. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan nes z. v. J. Verbeek en M. van de Bogaard; Hendrik E. z. v. L. van Dijk en H, Hiddinga; Geer- truida A. M. d. v. H. J. Helmer en A. J. M. Kroeders; Jacobus z. v. H. J. Ras en T. van d'er Flier; Marijke E. d. v. W. Otto en E. Bos; Bertus D. z. v. W. Zuid- scharwoude en G. Boot. Gehuwd': Johannes H. Sand- brink en Helena C. M. Bruin; Paulus van Breemen en Geer- .truida Spoelstra. Overleden: Anna Schuiit. 74 jaar, geh. met C. Boots: Sofia Pijper. 79 jr., wed. van A. Visser. MAANDAG 19 MEI BIOSCOPEN: Harmonie: Het lied van de Zuidzee, 18 j.: Victoria: De verliefde cameraman, alle leeft.; Rex: Hoe ouder, hoe jonger, alle leeft. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen geopend: apoth. Wanna-Mient, Mient C 13 Apotheker Mej. F. Söh'Ui- tema. STEDELIJK MUSEUM: Tot 25 Mei: Tentoonstelling Grafisch werk van Gr. van Roggen 10-J-12: 25 en 7 9 uur. (Zondags alleen 2—5). BRANDJE AAN HET KWAKEL- PAD ALKMAAR In de nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte een nachtwaker van de Nacht- veiligheidsdienst dat er in een hoop afval achter een hout- fabriek aan 'bet Kwakelpad brand was ontstaan. De brandweer kon- het vuur blussen. ONWEL GEWORDEN ALKMAAR Zondagmiddag omstreeks 4 uur is bij de bus halte aan de Kanaalkade een 66- jarige heer uit Schermerhorn op straat gevallen. Hij is, nadat dokter Busquet de eerste hulp verleende, per auto naar huis vervoerd. De man l'iep een her senschudding op. ONVOORZICHTIGE BROMFIETSER ALKMAAR Zondagmiddag is een 58-jarige bestuurder van een bromfiets door een auto op de Kennemerstraatweg aangere den omdat hii plotseling de weg overstak zonder tijdig richting aan te geven. Dokter Hoek ver leende de man de eerste hulp Naderhand is hii met een auto naar zijn huis gebracht. De brom fiets was nogal beschadigd. OPENING KINDERSPEELPLAATS OUDORP. Onder grote be langstelling had Zaterdagmiddag de opening plaats van de kinder speelplaats in het Ooievaarsnest, een gunstig gelegen terrein naast het Randerssportveld. Wethouder Visser, voorzitter der vereniging „Ons Kinder Belang", hield voor de met groen en bloemen ver sierde toegang een openingsrede. Hij bracht dank aan het gemeen tebestuur van Oudorp, voor de steun«J?ij dit werk ondervonden. Verder" dankte hij allen die hun medewerking hadden verleend, in het bijzonder hen die zelf geen kinderen hebben die van de speelplaats gebruik zullen maken, maar die uit louter liefde voor het kind zoveel hebben bijgedragen. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de Alk maarse ingezetenen, die hun steun en hulp in zo ruime mate hebben verleend. De voorzitter van de Voetbal vereniging ,.De Randers", de heer Mollenvanger, bood een fraaie vlag voor de speeltuin aan. De burgemeester van Oudorp verheugde zich over het tot stand komen van deze eerste speeltuin in Oudorp. die hi.i ook voor de veiligheid der kinderen van groot belang achtte, en sprak er zijn voldoening over uit, dat dit werk geheel door particulier initiatief tot stand is gekomen. Met het doorknippen van het lint verklaarde hij de speeltuin geopend. Het ligt- in de bedoeling na voltooiing van een gebouw op het terrein de kinderen zo nodig ook binnenshuis bezig te houden. Tocht voor ouden van dagen NIEUWE NIEDO'RP. De jaarlijkse feestdag voor de ouden van dagen is weer aanstaande. De datum is vastgesteld op Maandag 23 Juni 1952. De reis gaat deze keer naar Amsterdam en Haarlem, met omstreken. Gedacht wordt aan een rond vaart door de Amsterdamse grachten, een bezoek aan het Vondelpark en het Bosplan, enz. Het wordt zeker weer de moeite waard. o Dezer dagen wordt opnieuw een beroep op uw goedgeefsheid gedaan. De kosten stijgen onrust barend. De .totale kosten wor den op ruim f 1700 geschat. Het afgelopen jaar waren de kosten per deelnemer f 9.10. Tast daar om diep in uw beurs, het be houden van de reis in haar te genwoordige vorm wordt zeer op prijs gesteld. Het wordt de oudjes zeker ge gund. FLORALIA- EN HU ISVLIJTVEREN ICING N1EUWE-NIEDORP. We derom stelt Floralia een serie planten beschikbaar voor de a.s. tentoonstelling op 13 en 14 Sept. De prijs van de serie van 4 planten is slechts 1 gulden. U ontvangt hiervoor le. Coleus, een bladplant; 2e. Geranium; 3e. Begonia Semperflorens; 4e. Im- patiens (Vlijtig Liesje, Pietje Puk, de rodekent u wel, deze is wit (nieuw). We hopen, dat velen hun krachten zullen be proeven er mooie planten van op te kweken, met elkaar zul len wedijveren om de eer van de beste kweker! Om aan de tentoonstelling meerdere luister bij te zetten en om u zo nodig en zo moge lijk tot dahlia-liefhebber te ma ken, heeft het bestuur besloten tegen een geringe prijs stekken beschikbaar te stellen, tenminste wanneer de afname voldoende Is (dit in verband met de geringe prijs). Laat de zaal te klein zijn voor de bouquetten van de op gekweekte planten. U kunt hier voor krijgen: a. Koningsroem, dec., fluweelr. b. Gene Hoek, dec. rose. c. Sneeuwstorm, dec. forse plant, sneeuwwit. d. Amber Star, semi-cactus, goudgeel. e. Lipoma, dec. lila. Alle soorten zyn speciale sny- dahlia's. Opgemerkt moet nog worden, dat de bij sommigen ge vestigde mening, dat stekplan- ten minderwaardig zijn aan knol len, geheel ongegrond is. Inte gendeel, stekplanten geven mooier, groter en zuiverder bloemen dan knollen. Aan de deelnemers wordt later een kweekwijze verstrekt. BERGEN Het kunstenaars centrum Bergen heett het eerste lustrum op stijlvolle wijze ge vierd. Zaterdag werd de lustrum tentoonstelling geopend en Zon dag verenigden lenen, donateurs en genodigden zich in een ge noeglijk samenzijn. De voorzaal van de Rus was Zaterdagmiddag vol, toen mi'. A. F. Kamp, die vijf jaar het stuur van 't KCB in handen had, het welkomstwoord sprak, in het bij zonder gericht tot mr. H-J. Rei- nink, secretaris-generaal vgp het Ministerie van O-K.W. Hij releveerde de oprichting van het centrum en bracht allen dank die in de loop van deze vijf jaar het hunne ertoe hadden bijgedra gen het KCB in stand te houden, en er belangstelling voor te wek ken; in het bijzonder gold zijn dankwoord het gemeentebestuur en de directie van de Rustende Jager. Ook bracht hi.i mevrouw Boendermaker ereiid van het KCB dank, die het eerste jaar haar kunstzaal beschikbaar stelde en als feestgave bij. dit lustrum een schilderij schonk voor de col lectie van het KCB. Burgemeester Huyeris, bescherm heer van het KCB noemde 't cen trum een - 'endschappelijke orga nisatie (Ondanks kleine ruzies), die gebaseerd was op de liefde voor het dorp Bergen. Namens het Gemeentebestuur wenste de spreker het KCB geluk, in het bijzonder de heer Kamp huldi gend als voorzitter. Namens de donateurs en kunstlievende leden sprak de heer D Kouwenaar Sr. woorden van gelukwens, 't KCB zo zei hij, is uitgegroeid tot een intellectueel centrum, doch 't le dental van 200 vond hij veel te klein; hij hoopte, dat liet mocht toenejnen en huldigde tenslotte het echtpaar Kamp door mevr. Kamp bloemen aan te bieden. Mr. Reinink releveerde, als voorzitter, de voortreffelijke sa menwerking met het Ministerie en gaf voorts uitdrukking aan ziin waardering voor hetgeen de heer Pn mevr. Kamp voor de kunst en de kunstenaars hebben gedaan. Een beschouwing over de po sitie van de kunstenaar in de sa menleving besloot spr. met de wens. dat vele jonge kunstenaars in de gelegenheid zouden worden gesteld elders hun inzicht te ver ruimen- Met deze wens verklaar de spr. deze 60ste tentoonstelling van het KCB voor geopend. Het zou ondoenlijk ziin over deze .tentoonstelling een uitvoeri ge bespreking te geven, 'n Veer tigtal schilders is hier met re presentatief werk en het is alleen al curieus zovele vogels van di verse pluimage in deze kunsthal samen te zien. Voor geregelde be zoekers van de tentoonstellingen van het KCB is het niet eens nodig de catalogus te raadplegen: zo onderhand ziet men met één oogopslag van welke schilder dit of dal schilderij is. Wit raden u in ieder geval aan, deze tentoon stelling te gaan zien. Zondagmiddag vonden de KCB- ers elkaar in de dancing van de Rustende Jager. Dank zij veler medewerking had men een kunst zinnig programma voor deze of ficiële herdenking samengesteld. Het piano-recital van Maria Stroo dié op phénomenale wiize Claude Debussy's „Children's Corner" vertolkte, was een grandioos be gin. Daarna hield Mr. Kamp in de van hem bekende, pittige trant een herdenkingsrede. Hii 'ging na wat er in de afgelopen vuf jaar van de doelstellingen van het KCB terecht was gekomen, en 't moet gezegd: de balans was r.iet ongunstig. Hij liet doorsche meren dat het in het voornemen ligt, ook eens kunstenaars van buitenBergen gelegenheid te geven in de KCB-kunstzaal te ex- Burgerlijke Stand OUDE NIEDORP Geboren: Franciscus Antonius Johannes z. v. J. Stam en J. M. B. Agterbos; Cornells Simon z. v. A. Mak en A. Broersen: Agatha Johanna d. v. J. Klaver en J. M. Dekker; Petronella Lidwina d. v. T. Droog er» J. Fancras; Wilhelmus Johannes z. v. T. J. Wit en C. M. Jannes; Cornelia Geertruida Juliana d. v. P. J. Ligthart en J. P. Swart. Gehuwd: Theodorus Petrus Groot, oud 29 jaar, landarbeider, wonende te Hoogwoud en Geer truida Catharina van Baar, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Oude Niedorp Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Anna Pe tronella d. v. Adrianus A. Tuin en Anna P. Thomas: Jan Willem z. v. Rudolf A. Bitter en Maria M. Strebel. Ondertrouwd: Johannes B. Hoogeboom, 33 jr.. tuinder. te Harenkarspel en Maria A. Glas, 27 jr., te Zijpe; Johannes Schil der. 32 jr.. veehouder en A. Nop pen, 29 jr., beiden te Zijpe. Getrouwd.: Gu van der Vlies, 23 jr., machinist bij de koopvaar dij en Jetta A. E. Stuut. 23 ir„ beiden te Zijpe; Klaas Tiisen. 29 jr., fabrieksarbeider te Velsen en Trien Schouten. 21 jr., cou peuse, te Zijpe. SVW-NIEUWS H. H. WAARD Zd. Zaterdag avond speelde SVW voor het Gou den Kruis uit, bij Jong-Holland 3 en won na een spannende wedstrijd met 13. Zondag .werd in het kader van de strijd om de SVW-jubileumbeker gespeeld de wedstrijd Hugo Boys 1 tegen SVW 1. Ook hier wisten de SVWers te winnen en wel met 02 Het tweede speelde voor 't Gou den Kruis thuis tegen Kolping B. 2 Doordat men enkele spelers aan 't eerste moest afstaan, kwam de ploeg met invallers uit. 'Het was 'n spannende wedstrijd en de Oudor- pers wonnen met 2—3. ALKMAAR, 19 Mei. 3 paar den f 8001000; 95 vette koeien f 5001360; 130 nuchtere kalve ren v. d. slacht f 3587; 255 varkens f 22.16 per kg. poseren. Wii kunnen dit niet an ders dan toejuichen. Want de kunstenaars van Bergen onder vinden ook elders gastvrijheid en het is niet meer dan billijk, dat daar iet? tegenover staat. Het klonk als een soort nood kreet van de voorzitter, dat het budget van het KCB eigenlijk te gering is; dus méér kunstlieven de leden en donateurs, dan kan het bestuur nog meer en nog be tere kunstavonden in het win terseizoen beleggen. Spr. concludeerde voorts, dat het bestuur voor do kunstenaars heel wat administratieve romp slomp had opgeknapt, waartoe zijzelf nooit zouden zijn gekomen Het had ook soms met suc ces actie gevoerd, om voor de kunstenaars opdrachten te ver krijgen. Er zijn nog tal van geslo ten gebieden, zo zei Mr. Kamp on anderen kunnen die soms veel beter ontsluiten dan de kunste naars zelf. Spr. besloot met, de wens, dat veel kunstlievende le den het bestuur zouden bijstaan om ook in de toekomst iets voor de Bergense kunstenaars te be- reiken De schilder Jac. Koeman bood namens alle werkende leden de voorzitter hierna in een map met woorden van waardering en er kentelijkheid van alle leden een werk aan. hetgeen een instem mend applaus ontlokte aan de vele aanwezigen. Roland Holst droeg geen verzen voor zoals het programma had aangekondigd, maar las een stuk proza van ziin hand voor, dat hij destijds voor de Brusselse, radio had voorgedragen: een herden king van Lodewijk van Devssel, de grote prozaïst en de dichter Boutens. Het was interessant en voor eenieder verstaanbaar. Mevr. Erna van Ulsen-Spoo- renberg. (sopraan) zong vervol gens enkele aria's van Mozart, Strauss en Verdi: voor ons was dat het meest-genotvolle onder deel van dit programma. Zii zong met veel vitaliteit, musicaal en zuiver en had aan mevr. S. A. L. Steinz-Drost een bekwame en volgzame begeleidster. Beide da mes oogriten veel succes en dat spreekt bloemen. Na de pauze, waarin alle wer kende leden een schilderij, teke ning of aauarel cadeau gaven, ging men over naar de lichte muze' Mr. .Kamp en S. Carmig- geit lieten, ieder oo eigen wiize, de toehoorders genieten van hun geestige vondsten. Een man of honderd zat aan bij het diner, dat om zeven uur in de oiinenla van de Rus werd aae«ericht. 't Was er knus en ge zellig en de schilders hadden dit zaaltie on hun eigen vroliike wij ze versierd. De Vereniging van Wiinhandelaren had gezorgd voor een feestelijk glas Beaujaulais. Het KCB heeft de eerste vlif iaar waardig afgesloten en wii ziin ervan overtuigd, dat deze lus trumviering de volgende vlif iaar zeker ten goede zullen komen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: DROOG WEER Droog weer met wisselende bewolking en meest matige Noordoostelijke tot Ooste lijke wind. Vannacht tame lijk koud, morgen overdag dezelfde of iets lagere tem peraturen dan vandaag. 20 Mei Zon op 4.39: onder 30.34; maan op 2.49; onder 17.04 IN HOORN VOOR DE KRING DEN HELDER HOORN Prof C. P. M. Romme de leider van de Katholieke Twee de-Kamerfractie, die in de ko mende weken in alle kieskringen voor dc K.V.P, optreedt en vanaf einde Mei tot en met 24 Juni bij na dertig spreekbeurten vervult, zal ook in de kring Den Helder het woord voeren- Deze vergade ring zal gehouden worden te Hoorn op Dinsdag 3. Juni a.s. Na dere bijzonderheden zullen spoe dig volgen. Trainer Hugo-Boys HEERHUGOWAARD-NRD. Op uitdrukkelijk verzoek van 't Hugo Boys-bestuur vermelden wij, dat niet is besip.ten de te genwoordige trainer 'van Hu"o Boys ontslag te verlenen. Slechts is al dan niet bandhaven van de tegenwoordige trainer besproken, terwijl er geen beslissing in deze kwestie is genomen. De bedoeling van het Hugo-Boys bestuur was slechts de mening van de leden te vernemen. HENGELAARS GAAN VERGADEREN H. H. WAARD Zd. Nu het hengelseizoen weer spoedig 'n aan vang gaat nerten, houdt de H. Hu- go waardse Hengelsportveren i g' n g haar jaarvergadering op Dinsdag °0 Mei a.s. om half acht in café de Rustende Jager van de heer P. de Boer. Op die avond zal spreken een hoofdbestuurder van 't Centr. Ned. Hengelaarsverbond. Het bestuur .zal voorstellen toe te treden tot deze bond. Het bestuur is aftredend' doch stelt zich herkiesbaar. Er komt een voorstel om twee grote hengelwed- strijden en een jeugdwedstrijd te houden. Iedere hengelaar is wel kom op deze vergadering. Plannen voor bloemententoonstelling DEN HELDER. .Reeds ge ruime tijd heeft het VVV-bestu ir, zo vernemen wij, plannen in studie voor een grote bloemen tentoonstelling in Den Helder. Een aantal bekende kwekers heeft reeds zijn medewerking toegezegd, doch het is nog mot bekend, welke ruimte voor deze tentoonstelling zal worden benut. Uiteraard zal getracht worden in het centrum van de stad een geschikte expositieruimte te vin den. Op het uitstekende H.R.C.-veld heeft Racing tegen de Engelse amateurs Enfield United Zon dag zijn toeschouwers een partij voetbal voorgezet, welke zii piet licht zullen vergeten. Van het begin tot het einde was het spel het aankijken volkoa"sn waard. Zoals zo dikwijls gebeurt bleven ook nu de Engelsen weer bene den dc verwachtingen. Zij lieten dikwijls aardige staaltjes voetbal zien, doch voor doel ging alles te peuterig, zodat De Haan, die zijn doel goed verdedigde, weinig moeilijk werk heeft gehad. Dit kan van de doelman der gasten niet worden gezegd. Hii moest dikwijls handelend optreden, wat hem dan ook veelal goed afgipg. Nadat de beide elftallen zich voor de tribune hadden op gesteld speelde het „Stedelijke" de beide Volksliederen „God Save The King" en het Wilhel mus. H.R.C. had de opstelling voor deze wedstriid enigszins gewiizied. De formatie was als volgt:.De Haan. doel, Fafoer en Swart. achter. Vembroek, A. de Vries en De Werker, half Rij kers. Heeres, P. de Vries, Nieuw- stad en Kramer voor. Het elftal van de withemden was: Prebble, doel. Thorns''en Chick, achter. Castle. Robinson en Eduards. midden. Bvgrrave. E. Baker, Pratt, J. Baker er» Costin voor. Typisch Engels was het vol harden in het korte spel. Het ge beurde dikwijls dat de beide buitenspelers on bun wing geen bal krezen aangegeven, met het gevolg dat ook zii het midden veld opzochten, waardoor er dikwijls een opeenhoping van spelers voor het H.R.C. doel ont stond. Het laatste kwartier voor de pauze waren de Racers bepaald sterker. Nieuwstad glipte een keer door de gehele Enfield ach terhoede. ziin schot was echter te tam om doelman Prebble te verontrusten. Ook de schoten van Heeres waren veelal van te grote afstand om succes te heb ben. Na de rust leek het er niet veel op dat de Racers deze wed strijd zouden winnen. De Engel sen zetter» een geweldig offensief in. dat in de eerste minuut ook al succes had. De achttienjarige Bygrave werd op een hardhan dige wijze van de bal gedrukt, doch kon de bal toch nog naar zijn vrijstaande linksbuiten plaatsen, zodat de goed leidende scheidsrechter Busse liet door- .spelen, deze legde de bal voor de voeten van zlin middenvoor die De Haan van dicht bii geen schijn van kans gaf. 01. Na een tien minuten veranderde het as pect. Na een kwartier had een voorbeeldige Riikers-Heeres suc ces. Heeres bemachtigde de bal oo het middenveld ontdeed zich van twee Engelsen om het ledei naar Rijkers door te geven, die vanaf de vleugel de bal over de verkeerd opgestelde keeper plaatste, wel deed linksachter Thomson nog verwoede pogingen om een doelpunt te voorkomen door hoog op te springen. Het leder stuitte echter via de lat het veld weer in. Daar hii echter reeds over de lijn was geweest gaf de scheidsrechter die in de onmiddellijke nabijheid stond doelpunt. Viif minuten later stond H.R.C. voor. Nadat eerst doel man Prebble een schot van Hee res, die eer» hoekschop van Rij kers- direct in had geschoten, weer corner had gestompt, had deze meer succes. Hii werd haar fijn voor doel gelepeld. P. .de Vries kopte voor de graaiende handen van Prebble de bal ach terwaarts naai" Nieuwstad die op zijn beurt het lqder in het doel kopte. De Engelsen hadden echter direct hun antwoord klaar. Een fout van A. de Vries, die zich als spil te veel luxe permiteerde. waardoor hem dikwrils de ba] af handig werd gemaakt werd goed afgestraft. Linksbinnen Baker schoot de bal voor. De Werker, die zeer» goed speelde, wist de bal te onderscheppen doch wrs niet in staat goed te plaatsen. Middenvoor Pratt loste van on geveer twintig meter een goed gericht schot waar De Haan rov- aal overdPok 22. Even zakte hierna het spelpeil. De vermoeid heid begon nu ook enigszins mede te .spreken. Dit was vooral goed te zien aan linkshalf Ven broek die na een uitnemende eerste helft steeds minder opviel. Ook Rijkers en de toch al trage Nieuwstad begonnen tekenen van vermoeidheid te geven. Hoe wel de Engelsen minder hard hadden gewerkt waren zii ook niet meer zo fit. De voor een sportman wel wat te corpulente Bygrave was totaal uitgespeeld. Totdat Kramer het plotseling op zijn (heupen kreeg. Iedere bal die in ziin nabijheid kwam was de zijne. Hierdoor aangemoedigd voelden ook ziin medespelers geen vermoeidheid meer. Het spel werd weer even fris als voor de thee. Het mooiste doelpunt van de wedstrijd zou een kwartier voor het einde worden geboren. Hee res, ook nu weer de grondlegger, speelde de, bal naar de vrijstaan de De Vries, die de bal, die op een halve meter naar hem toe werd gespeeld, direct in de uiter ste hoek plaatste. De Racers had den nu blijkbaar de smaak van het scoren te pakken, nog geen drie minuten later was de stand 42. Eer» vrije schop aan de rand van het strafschopgebied plaatste P de Vries met een bakballetje naar Heeres. die een geweldige kogel afvuurde die echter via een der verdedigers bij Kramer belandde die hem terugspeelde naar ziin half. De Werker. Deze zag kans door een woud van spelers via de paal te scoren, 42. Geprikkeld door deze 42 achterstand trachtten de Engel sen het snel enigszins te ver plaatsen. Verder dan het achter- duo Swart-Faber kwamen zl' meestal niet. Wanneer dit echter wel het geval was. stond daar De Haan iedere keer op de goede plaats. (Va ZANDVOORT Zor eremast de Belgische een rijk gekleurde kra stevige figuur. Gofiin, alléén Nederlanders s voort In twee klassen ren, die zwaar ronke scheurden, motoren, w rond het circuit de ha over het product van al de anderen op son deze twee overwinnir Niet die van de Duits verdien ik niets" Steman. Waren dus de over van België's fantastisch zo wondermooi qua tec stijl, de overmacht van ke rijder ontnamen aa; zelf de glans van i spanning tot het laatst, ontbrak ook deze sensa Fel, soms rondenlang w streden in de andere Om een tweede, een di vierde, ja zelfs om een zesde plaats. Minutenlai den t\^pe machines acht soms zelfs in groepjes of vier. Adembenemend duels, vooral in de Ta bovenal in de haars vlak voor ons. En dai ronden, soms op het Ie ment, zegevierde de dur niek en de rijvaardighi gevecht tussen twee g dige machines- Dat was dus een kolf; hand van de mindere vers. Maar ze kregen te genieten. Want wat man Brugière in de str: 350 cc-ers presteerde, t het ongeloofeliike. Slecl start geweest. De ander we A.J.S. wilde niet we zevende ronde was de Goffin hem reeds een r Voor? Slechts enkele I meters. Toen draaide Brugièr kraan wagenwijd open. keerde de Brit. Voor 1 Goffin, maar even latei zij aan zij. en 't ongeloc beurde. Brugière sch Langzaam maar zeker, de dertiende plaats, e verder de twaalfde, wee de verder, de elfde tot 1 als vijfde. Dokter Fol Lo Simons, Rudi Knees, nenburg, zij allen moe tuleren voor zoveel gex Deze strijd en de sc üngen rond de andere maakten de race in klasse tot de aantrekke: de dag. Van start af v aan kop gqan liggen e regelmaat van een klok te hij de voorsprong zo wilde. Achter hem blei lang de Duitser Fr: (AJS) tot hij in de moest capituleren voor vijfde plaats af opger (AJS). Het betekende van Rijswijk tevens h van de derde plaats, hi ontnomen door Dear. Oi uitstekende prestatie v derlander, die nog kreeg op de zesde en rilaats van Lo Simons e ke Bosch- Uitslag 350 oc-klasse: 1. Goffin, (Bel»:MN Nórt 2.2 sec., gem. snelheid 2. Dear (Gr. Britt.) AJ 7 3 sec; 3. Klaeger (I AJS 53. min. 20-7 sec; Rijswijk, (Nederland). 5. Brugiere (Gr. Britt. Simong, (Nederland) Vc Fokke Bosch, (Nederlai 8. Knees (Duitsland) h Goffin maakte in de snelste tijd; 2 min- 1.8 snelheid 123.93 km/u- Guzzi's ongi Was Goffin vanaf ronde de sterkste bij «rs, de Duitser Thor deed hetzelfde in de k klasse. Weliswaar moei Knijneniburg de hielen zon heel £root bezwaar niet te zijn. Zoveel mac uit van de vuurrode Mf üat bij het ingaan van ronde ook de Italiaan 1 Zandvoortkenner- num achter zich liet. Ze wai houden de rode, zwaar de, maar o zo gevoeli; Go elk recht stuk ver: DKW van Knijnenburi sprong behaald in di bochten. Nauwelijks gij kraan weer open, amp versnellingshandle geh: aHe andere motoren lel staan, zo hard scheurde zi's op. Daaraan alleen al dank

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2