Bilzen in de Belgische Kempen bezit Gronings Mariabeeldje SMIDJE VERHOLEN en het geheim van Sprookjesland De werkloosheidscijfers zijn zeker NIET verontrustend ,PJr- HET GOUDEN WAAGSTUK Door gedwongen ballingschap ontstond een bedevaartsplaats [itep 1852-1952; RADIO televisie-programma miiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimmiiiiiiiiiimimmiiiihiiiiiiiiiimimiiiiimimmiiimuj Scheepsberichten mossadeq 26 mei naar den haag Vakbekwaamheid en werklust wapenen tegen werkloosheid deense kotter gezonken gsssfea*. bijzondere exportgaranties Naar wij vernemen door T. S. Fletcher MAANDAG 19 MEI 1952 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) GRONINGEN Wie van U allen, die België en de Zuidelijke Nederlanden heeft doorkruist, werd niet getroffen door het groot aantal Mariakapelletjes langs de wegen? Vooral de Belgen leg gen een opmerkelijke ijver aan de dag, waar het een beeld be treft, dat door hen met een bijzondere devotie wordt vereerd. Langs de Hasseltse weg bij Bilzen staat een van die vele bid- huisjes en biedt al bijna 150 jaren lanq de vriendelijke gast vrijheid aan een Gronings Madonnabeeldje. Een wonderbeeld, dat door een kanunnik uit Groningen in 1578 in veiligheid werd gebracht in de Zuidelijke Nederlanden, doch sedertdien zijn oor spronkelijke woonplaats nimmer meer heeft teruggezien. Beeldenstorm in Groningerland. De elkaar snel opeenvolgende gebeurtenissen na de eerste open lijke aanklachten van Luther en Melanchton hadden ook in ons land vérstrekkende gevolgen. Laten we even stilstaan bij hetgeen zich in Groningens stad en provincie afspeelde. Nadat Wesel Gansefort van het 1 Stir HN ATI ON A i.f Tf N X OON.VIT i SF POSTZECB.: Een afbeelding van 't affiche, dat de P.T.T. heeft laten ver vaardigen ter gelegenheid van de internationale postzegelten toonstelling, welke van 28 Juni-6 Juli 1952 in het Jaar beursgebouw te Utrecht ge houden zal worden bij het eeuwfeest van de postzegel. DINSDAG 20 MEI 1952 HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.0Ö Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Reportage. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 9.40 „Licht baken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huis vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Geva rieerd programma. 14.55 Gramo foonmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Lucie A. Pluygers: „Krakatau, afbraak en opbouw in de natuur". 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade orkest. 19.00 Gramofoonmuziek. 19.20 „Zoek de zon op is onze leuze", klank beeld. 19.40 „Dit is leven", cau serie. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroeporkest en soliste. (Om plm. 20.40 Actuali teiten.) 21.25 Radiodokter. 21.35 Kamermuziek. 22.10 Alt en piano. (In de pauze: gramofoonmuziek.) 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23.5024.00 Idem. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek: 7.40 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Viool en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen12.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon- 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmu ziek; 15.30 Onze Amerikaanse ■puren; 16.00 Gramofoonmuziek; ib.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinderkoor; 17.15 Friese volkslie deren; 17.45 Reportage; 18.00 inlaws; 18.15 Orkestconcert; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Saxofoonkwartet; 19.50 Cau- t? over de toelating tot de K.M.A.; 20.00 Nieuws; 20.05 Ge varieerd programma; 21.10 Gra mofoonmuziek; 21.20 „Ik weet, ik weèt Wat' u niet weet"; 21.35 Dansmuziek; 22.05 „Dit is uw land, uw volk", klankbeeld; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 Buiten- £nds overzicht; 23.00 Nieuws; 43 15 New York calling; 23.20 24.00 Gramofoonmuziek. a^DINSDAG 20 MEI 1952 20-1521.45: 1. Opening: 2. „Le vensader van Amsterdam", docu mentaire; 3. Televizier; 4. De Ne derlandse Spoorwegen; Pauze; 5. Biqartdemonstratie. Aduarder klooster en Willem Fredcriks van de St. Maarten de hervorming in de stad hadden voorbereid, duurde het niet lang meer of de beeldenstorm, snel uit het Zuiden opkomend, be reikte Groningen en haar Omme landen. In enkele dagen tiids ontnam zij vele kerken en kloosters al hun pracht en luisterrijke ver sierselen, die de Middeleeuwse cultuur met zoveel moeite lang zaam had bijeengebracht. Voor de katholieken in Gro ningen was dit het begin van de lange, en moeilijke periode van vervolging en onderdrukking. Spijts de bisschopszetel, die Groningen op voorstel van Filips II in 1568 kreeg toegewezen en die helaas slechts 8 jaren werd bezet door de harde en onver biddelijke Minderbroeder Johan nes Knijf, zagen de Groninger katholieken zich toch langzaam maar zeker teruggedrongen door de Hervorming, die steeds meer aanhangers verwierf. De Pacificatie van Gent, die in 1578 door Groningen werd aangenomen, deed alle hoop op een spoedig herstel van het katholicisme in rook verloren gaan. Alle priesters, kanunniken en kloosterlingen moesten de stad verlaten en velen van hen tracht ten de voornaamste religieuze' kunstschatten van de katholieke eredienst in veiligheid te bren gen. Veel, heel veel, zelfs is I helaas nooit meer teruggekeerd. Het miraculeuze beeldje. Zo ook, is het gegaan met net miraculeuze Mariabeeldje, dat thans in Bilsen wordt vereerd. E.H. dr. Jan Paquay schrijft hierover 't volgende in zijn boek „Bilsen Voorheen": „Op 26 Maart 1636 werd de stad Bilsen ten tijde van de Duitse 30-jarige oorlog door de Croaten totaal ver woest en daarmee ook het van 1473 daterende klooster der Zusters van de 3e regel, genaamd O.L.Vrouw ter Bn- felen. Na enige jaren koer en de Zusters weer naar Bilsen terug en begonnen met'onvermoeide ijver aan de herbouw van het klooster, hetgeen hen door de vele en milde giften spoedig gelukte. Dé biechtvader van deze Zus ters, Pater Tilkin, geeft ons in zijn kloosterkroniek, die van 1716 dateert, de volgende be langrijke bijzonderheden over 't Mariabeeld: „De Moeder-Overste Agnes Gilbert en Zuster Anna Sy- mens of Meykens van Bilsen, kregen in 1638 verlof om in de stad Brussel voor hun klooster te bedelen. Zij wendden zich o.a. tot een eerbiedwaardige kanun nik van de St. Gudula-kerk te Brussel en toonden hem hun getuigschriften, die be wezen dat hun.klooster jam merlijk werd verbrand. Door hun verhaal tot medelijden bewogen, zei de kanunnik: „Hebt moed, mijne Zusters, ik zal u een schat geven, een miraculeus beeld van O.L. Vrouw, met al hare klederen. Ik heb dit wonderbeeld ge red uit de stad Groningen, toen de katholieken uit Hol land werden verjaagd. Het berustte in een kapel der Kollegiale Kerk te Groningen waar ik toenmaals kanunnik was en verwierf daar grote verering onder de titel van Onze Lieve Vrouw van Bij stand. Vele personen kwamen voor dit beeld godvruchtig bidden en werden er op won dere wijze geholpen."" Verdere lotgevallen. A.E. Dr. Jan Paquay vertelt in zijn reeds eerder aangehaald boek ook nog de verdere lotge vallen van het Mariabeeld. Het klooster van Biisen werd in 1795 gesloten en verkocht en het Mariabeeld moest men we derom in veiligheid brengen. In 1803 echter herstelde de toen malige pastoor van Bilsen, Hen drik Arnold Stiels, een door sansculotten verwoeste bidkapel, gewijd aan de VII Weeën van Maria, langs de Hasseltse weg bij Bilsen en liet het Mariabeeld daarin plaatsen, waar het nu al bijna 150 jaren beschermend toe ziet op hem die van Bilsen naar Hasselt gaat. Thans in Groningen. Gedurende veertien dagen echter zal men de Madonna van Bilsen tevergeefs zoeken in de Belgische Kempen. Eind Mei zal een tentoonstel ling van Middeleeuwse Kunst van de Provincie Groningen wor den gehouden in het Museum van Oudheden, om de 11e lustrum viering van „Albertus Magnus", de Katholieke Studentenvereni ging te Groningen, luister bij te zetten. De Zeereerw. Heer Vranken, Pastoor-Deken te Bilsen, heeft zijn toestemming verleend om ter gelegenheid van deze ten toonstelling het Mariabeeldje naar Groningen over te laten brengen. Zo zal dus temidden van alle andere Middeleeuwse kunstschat ten, getuigenissen van een ver geten cultuur van dit gewest, dit van oorsprong Gronings Madon nabeeldje deze unieke tentoon stelling luister bijzetten. Doch naast deze en nog enige andere historische bijzonderheden ca 133. Toen de taxi met zijn merkwaardige inhoud Sprookjes land had bereikt, werden er door de tovenaar dadelijk een paar maatregelen genomen. Hij begon met de twee zakken naar een stevige cel te brengen, waaruit ontsnappen moeilijk zou zijn. De zakken werden daar gewoon op de grond gezet en de tovenaar grijnsde: „We zullen straks wel eens verder kijken, Asmar. Eerst gaan we ons verkleden. Laat die luitjes maar rustig een ogenblikje in dat zakje zitten. Dat zal ze goed doen. Daar kunnen ze wat van leren. Daar kunnen ze van leren, dat ze zich niet met andermans zaken moeten bemoeien. Haha. En zolang ze stevig in die zak zitten, is er ook maar weinig kans, dat ze kunnen ontsnappen. Ze zijn nog steeds bewuste loos, zie je?" De tovenaar en Asmar verdwenen weer uit de cel en sloten de deur achter zich. Doch amper hadden zij de cel verlaten, of daar gebeurde iets héél vreemds. De kleinste van de twee zakken bewoog, bewoog nog eens en danrats, rats, rats. Daar werd een mes door de wand van de zak gestoken en in een wipje was de zak openge sneden. Kwiek en lenig sprong detective J. J. Geurtjes er uit. „Hahaha, da's aardig, niet?" lachte hij. „Daar hadden die schurken niet op gerekend, hè? Ja ja, ik zei al, dat ze tegen Geurtje's slimheid 'toch nooit op konden. Wat een sufferds. Dachten ze nu heus, dat ik bewusteloos was geslagen door die lamme bloempot van opa Mummelaer? Kom nou. Mijn hoedje is een veel te mooi voorbehoedsmiddel tegen vallende brokken steen, nederdalende knuppels, met kracht geslagen ploertendoders of achteloos weggeworpen bloempotten". J. J. Geurtjes haalde zijn hoedje van zijn hoofd, doch wat zien we? Dat hoedje is een fophoedje. Er zit een stevige stalen helm onder, die in het licht glanst. „Hahahaha", lachte de erkende detective Geurtjes. „En nu gauw zorgen voor de rest. Ik heb nog een paar alleraardigste verrassingen voor die schurken in petto". Hij haalde nu een van de geheimzinnige etuis uit zijn zak. Doch wij zullen onze nieuwsgierigheid nog even moeten bedwingen •SlIlHIllHlllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllHIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIHIHIIIIIIHIIHIH'IIIIIH'HIII'IIIISIII*" Tot zover de getuigenis van nant aux. religieuses de Notre- Dame des Anges dans la ville de Bilsen, fol. 16, berustend op 't archief van de pastorie- te Bilsen). Uit A-kerk afkomstig? Hoewel de algemene opinie veronderstelt dat dit Maria beeldje uit de Groninger A-kerk afkomstig is misschien omdat de Groninger A-kerk (aanvan kelijk aan de H. JNicolaas gewijd) vanaf 1342 steeds wordt genoemd de Mariakerk of Lieve Vrouwe- kerk ter A, lijkt mij deze ver onderstelling toch niet helemaal juist. Wel maakt dr. C. H. van Rhijn In zijn „Tempia Groningana" ge wag van een Mariabeeld dat vol- ?ens een resolutie van 19 Sept. 640 tegelijk met de Doopvont uit de kerk moest worden ver wijderd, doch als dit het bedoel de Mariabeeld zou moeten zijn, klopt het jaartal niet met dat van Pater Tilkrn, die het beeld in 163S al van Brussel naar Bilsen laat overbrengen. Boven dien is 't niet aannemelijk dat èen miraculeus beeldje van Ma ria bij resolutie uit de kerk moest worden verwijderd. Veel meer houvast geeft ons de uitlating van Pater Tilkin, dat het beeld uit de Kollegiale kerk aldaar kwam en de Kolle giale kerk was ongetwijfeld de St. Maarten, daar aan de Gro ninger A-kerk geen kanunniken waren verbonden en de St. Wal- burgis geen parochiekerk was. Doch met zekerheid is hierom trent geen uitspraak te doen. Het mircceuietue Madonnabeeld van Bilzen (België), dat oorspron kelijk uit Groningen komt. is het vooral de rijke en onover troffen kunst der Middeleeuwen, die de aandacht van de bezoeker zal vragen, en die hem zal doen heseffen dat nog heel veel van de schoonheid der Middeleeuwen in Stad en Provincie te zien is voor hem, die zijn ogen en zijn geest hiervoor openstelt. H. VAN .KESSEL. Aldabi 18 te Monte Video en 21 B. Aires verw. Bonaire verm. 211 v. Paramaribo; Indrapoera 21 Port Said verw.; Joh. v. Olden- barnevelt 1 9Suêz verw.; Oranje 22 verw. te Priok: Oranjestad 17 La Guaira 19 op Óf Spain verw.; Rijndam 24 Halifax 26 New York Verw.; Veendam 24 R'dam verw.; Waterman 26 verw. te R'dam; Willem Ruys 21 verw. te R'dam; Zuiderkruis ca 26 Surabaja verw.; Groote Kerk 17 te Karachi; Ke- doe p. 15 Ouessant. TEHERAN De Perzische mi nister-president, Mossadeq, ver trekt 26 Mei uit Teheran naar Den Haag. Hij zal vermoedelijk voor ziin vertrek zich niet meer met het nieuwe parlement kun nen verstaan, daar de mandaten der leden nog niet bekrachtigd zijn. (Van onze redacteur) In het algemeen is de werkloosheid in ons land niet verontrus tend en de beste wapenen om ons nu en in de toekomst tegen deze ramp te beschermen, zijn vakbekwaamheid en werklust. Aldus concludeerde mr. P. H. M. Werner, directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, na zijn infeiding over „Toekomstmoge lijkheden van de arbeidende jeugd in Nederland" ter vergade ring van de K.A.J., in het Aartsbisdom, Zondag te Deventer gehouden. Wel in bepalde streken (nood- gebieden) en in bepaalde beroe pen (maatkleermakers, bakkers, chauffeurs, kantoorbedienden). De ommekeer in ongunstige zin is veroorzaakt dóór regerings-. maatregelen (beperking woning bouw, weeldebelasting, achterwe ge "blijvpn Van 5 loonsverho ging) om de betalingsbalans in evenwicht te krijgen. Thans even wel heeft de regering besloten, nieCr woningen te doen bouwen, betastingen te verlagen, enz. waar van verwacht werd dat per 1 Mei J952 de werkloosheid tot 100.000 (normale 3 zou teruglopen. In werkelijkheid bedroeg de werkloosheid per.l Mei 120.000, wat volgens de regering teveel is. Als men zich realiseert, dat in de afgelopen 4 jaar voor 3-90.000 mensen nieuw werk moest wor den gevonden, dan kan mep zeg gen, dat de werkgelegenheidspo- Iitiek van de regering geslaagd is. Volgens de minister van Econ. Zaken moet jaarlijks voor 75.000 mensen nieuw werk gevonden worden. Elk jaar emigreren er 10.000 werkkrachten. Voorts vin den er 10-000 een bestaan in do handel, scheepvaart en vrije be roepen, De landbouw kan geen arbeidskrachten meer opnemen, zodat ieder jaar voor 55.000 men sen nieuw werk in de industrie moet worden gevonden- Om deze werkgelegenheid in stand te hou den of nieuw te maken, moet jaarlijks een kapitaal van 6 mil liard worden geïnvesteerd. Natio naal kunnen we het probleem der werkgelegenheid in handen hou den, maar internationaal liggen we uitermate gevoelig. Alleen kwaliteitsproducten, die bovendien goedkoop zijn, kunnen in het buitenland een afzet vin den. Om die producten te mnken, hebben we vakbekwame mensen nodig, die bovendien over een grote dosis werklust beschikken. Maar zoals de verhoudingen in Nederland thans giggen, gaat het de verkeerde kant uit. De statis tieken tonen aan, dat van de 83090 -jongens die de lagere school ver laten, 40.000verder niets voor hun ontwikkeling doen. 15-000 be zoeken een ambachtsschool en 28,000 volgen een Mulo, HBS of gymnasium. Deze verhouding ligt volkomen fout. Men mag vandaag de dag niet tevreden zijn' met hal ve pptwijrkeling, met b^lve pres taties. 'I(r. daarom kap J- v-~" naar de toekomstmogelijkheden kort en bondig beantwoord wor den: prestatie en vakkennis en daarmede uw toekomst liggen in uw eigen haqd. Tijdens de uitvoerige bespre kingen deed de inleider de sug gestie om naar het Zweedse voorbeeld, de leesboekjes van de lagere school aan te passen aan de nieuwe inzichten, zodat de kinderen reeds op de lagere school door hun leesboekjes ver trouwd worden met een aantal beschreven beroepen. Tenslotte-werd een resolutie aangenomen waarin gezegd wordt 1 nes en zgn. sales promotion, dat dient gestreefd te worden naar de mentaliteit, dat 't tech nisch onderwijs ePn zeer belang rijk middel is om de bestaans zekerheid voor de toekomst vei lig te stellen, dat de beroepskeu ze in confessionele handen, haar werkzaamheden sterk dient te richten op de schoolverlatende jeugd; dat het verschil in belo ning tussen ongeschoolden, ge- oefenden en geschoolden tot ui ting dient te komen, dat de KAJ een belangrijk deel van haar ac tiviteit dient te richten op het kweken van een goede mentali teit t.o.v. de opvoering der pro ductiviteit. DEN HAAG De Deense vis- kotter „Bjergboen" is bii de Brit se Oostkust gezonken, terwijl hij werd opgesleept. De bemanning is van boord gehaald. DEN HAAG De behandeling en de verlening van bijzondere exportgaranties zal geschieden door de Economische Voorlich tingsdienst. Ingpvolge deze garantieregeling, welke uitsluitend betrekking heeft op de export naar de Ver enigde Staten van Amerika en Canada, kan de exporteur tegen betaling van een premie van staatswege een garantie worden verstrekt yoor een gedeelte van de door hem over een bepaalde tijdsperiode, gemaakte kostep voor marktonderzoek, reclamecampag- zal de naam van eandidaat C. de Jong op de Welter-lijst gehand haafd worden, omdat de hoofd- bureaux zich niet bevoegd achten tot schrapping over te gaan, daar de Kieswet niet voorziet in het geval-de Jong; heeft een circa 35-jarige onbe kende verschillende Amsterdamse winkeliers opgelicht door geld van hen te lenen op onderpand van een gestolen fiets; schoot de Nederlandse douane een Belgische kalverensmokkelaar dood, die, betrapt, trachtte te ontvluchten; werd in de verschillende haven plaatsen de traditionele „vlagge tjesdag" met de gebruikelijke feestelijkheden gevierd; maakte Zaterdag een Spitfire van de luchtbasis Soesterberg een geslaagde noodlanding op het sportvliegveld Hilversum. Het toestel werd slechts licht bescha digd. De piloot kreeg geen letsel; ontvangen 2.2 millioen Neder landers, w.o. 1 millioen vrouwen, in ons land onderwijs. Bijna 220.000 personen ontvangen on derwijs in hun vrije uren; hielden 450 afstammelingen van Jan van Riebeeck Zaterdag een grote familie-reünie te Cu- lemborg, ter herdenking van le ven en verdiensten van hun be faamde voorvader; brengen veertig leden van de Amerikaanse Kamer van Koop handel in Detroit momenteel een bezoek aan ons land. WAPENRUSTING VAN DE TOEKOMST Zo stelt men zich de uitrusting van de. Amerikaanse infante rist in de naaste toe komst voor. Hoofd en lichaam van de solda ten zullen beschermd zijn door pantsers ver vaardigd van 'n nieuw soort plastic, dat twee maal zo sterk, doch half zo zwaar is als staal. De helm, vervaardigd van Doron, de naam van het nieuwe plactic-materiaal, heeft een vizier, dat het gelaat beschermt. De uniformjas is voorzien van vakken, eveneens gemaakt van het kogelvrije plastic-materiaal, dat aan de binnenzijde is voorzien van kus sens van schuimrubber. Onder de riemen, die op verschillende plaatsen van het lichaam gesnoerd zijn, bevinden zich ook rubber-kus sens, om de druk te verminderen. FEUILLETON 25. Hii keek nu zó ontsteld en was zó bleek geworden, dat Lilian de opwelling voelde, hem alles te vertellen zonder te denken aan de mogelijke gevolgen. Maar toen dacht zij aan de harde ogen van John Bedford èn die opwelling werd in de kiem gesmoord.' Dat gevaar is inderdaad niet denkbeeldig, ging zij voort. er» daarom zou u er, geloof ik, goed aan doen, als u het, voorstel aan nam. dat John Bedford u giste ren uit naam van de firma ge daan 'heeft. Want .de vorige dag had Bed ford hem. in tegenwoordigheid van Armendale, 'n voorstel ge daan, dat inderdaad schitterend te noemen was. Het was een voorstel, dat iedere ingenieur van Laurence's leeftijd met grote dankbaarheid aanvaard zou heb- om be- aan, ma ax- ben. En Laurence had denktijd gevraagd. Hii keek Liliarf scherp toen ze hem die raad gaf. zij hield 'haar ogen op baar kopje gericht. Waarom? vroeg hii einde lijk. Waarom? Omdat u dan een heel mooie positie zou bekleden. Maar ik wil mijn uitvinding voltooien. U zou toch genoeg vrije tijd hebben? Ik was van plan een labo ratorium in te richten, om daar op mijn gemak te gaan werken. Ik zou zo zeggen, dat de firma Armadale de aangewezen mensen heeft, om u daarbij be hulpzaam te ziin. Ja, dat is waar. Daar zou ik eens over kunnen denken. Hii staarde, in gedachten ver zonken, voor zidh- uit en het meisje speelde met haar lepeltje. Waarom, vroeg hii eindelijk, raadt u mii aan, dat voorstel aan te nemen? Ze keek hem kalm aan, maar in haar ogen lag een uitdruk king, wel'ke ziin hart sneller deed kloppen. Omdat het in ,'t belang zou zijn van uw toekomst. Heeft mijn toekomst voor- u dan enige betekenis? Lilian sloeg haar ogen neer en begon weer te spelen met haar lepeltje. Ik stel heel veel belang in u, antwoordde zij. Ik zou graag, willen, dat u carrière maakte. Men wenst ziin vrienden immers altijd het beste. Beschouwt u mij dan als een vriend? Ja, dat zou ik tenminste gaarne doen. Ik heb niet veel vrienden. Laurence bleef haar enige tiid aankijken, zonder iets te zeggem. Maar plotseling gooide hij ziin schouders naar achteren en in zün ogen kwam een zonderling licht. Met een vlugge beweging stond hii uit ziin stoel op. Kom, zei hii bruusk. We gaan naar huis. Vanavond zal ik dat voorstel aannemen en mor gen ga ik aan het werk. Zij volgde Ihem naar de wagen, niet zeker van haar gevoelens. Maar toch had zii de eerste ronde gewonnen. Voor de rest van de tocht was Laurence voor ziin doen, buiten- tewoon stil en in. zichzelf ge- eerd en Lilian deed geen moei te het gesprek gaande te houden. Zij zelf had genoeg dingen om over na te denken. Diezelfde avond, eer» half uur voor het diner, trof John Bed ford haar alleen. Kom mee naar de serre, zei hij. Ik moet je spreken. Zji gaf gehoor aan ziin bevel, wetend, dat het hoogst gevaar lijk zou zijn, zich daartegen te verzetten. Hii ging haar voor naar een deel van de afgesloten serre, vanwaar zij iedereen kon den zien naderen terwijl zii geen kans liepen, dat iemand hun woorden kon horen. Na een si garet te hebben aangestoken, keek John haar scherp aan. Ik hoop, dat jé vandaag van de gelegenheid gebruik hebt ge maakt, zei hij. In een hele dag kan men veel doer». Ik geloof, dat u tevreden kunt zijn. antwoordde zii koel. Aha! 'heb je hem weten over te halen? Om dat aanbod aan te ne men? Ja! Nog voorwaarden gesteld? Ik geloof, dat hii er op zal staan, dat men een laboratorium voor hem inricht. Daar wil hii zijn uitvinding voltooien geloof ik. John scheen even na te den ken. Goed! Daarin zullen wii hem ziin zin wel kunnen geven. Dat zou ik inderdaad aan raden. Hii staat er beslist op. Nog iets anders? Neen. Dat is te zeggen, ik weet niet of het van eniige bete kenis is, maar hij is er van over tuigd, dat de man, die ziin teke ningen gestolen heeft, nooit ach ter ziin geheim kan komen. O, zei de man, die zijn siga ret wegwierp. Nu. we zullen zien. Met die woorden verwijderde hii zich. Wacht eens even! riep het meisje hem na.. John keek even over ziin schouder en scheen er niet veel voor te voelen die drie stappen weer terug te komen. Maar in haar? ogen zag hii iets, dat hem van gedachten deed veranderen. Wat is ex? Heb ik nu alles gedaan, wat er voor mij te doen is? vroeg zii. Ikik wil er nu - niets meer mee te maken hebben. John lachte bitter er» keek haar aan. Uit de vaas nam zii 'n mooie bloem, welke zii peinzend uit elkaar trok. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7