Treinverkeer München-Berlijn door Russen geblokkeerd Noord-Atlantische ZEEMACHT houdt grootscheepse oefening Lonen van landarbeiders moeten worden verhoogd Ontwerp Rijksgrondwet aan R.T.C. ingediend DAGBLAD VOOR ALKMAAR Alarmstemming in West-Berlijn kreeg nieuw voedsel Zal Mossadeq aftreden? Nederland neemt eraan deel Engeland laat investeringen in communistisch China schieten Wilde staking bij Vredestein Nederlander ontvoerd EN OMGEVING Haring nog veilig Hoop weer gevestigd op vliegtuigen 15 PCT. DIVIDEND BIJ KONINKLIJKE Turner Joy wordt in Korea vervangen Volgens studie-commissie: tot 88.5 cent NAVO-VLOOTOEFENING „CAST IN ETS" Overval in Haarlem op sigarenwinkelier Ralph von Stephen gearresteerd 120 Britse zakenlieden evacueren SCHUMANNHOF in Den Haag? HARINGVLOOT nog niet* naar zee I HET EEIT f NUD Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle editiet 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 20 Mei 1952 46e Jaargang No. 12480 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 HOF (Duitsland), 19 Mel. A.P. De Westduitse grenspolitie heeft vandaag medegedeeld, dat de grens voor de interzonale trein MünchenBerlijn onmiddellijk ingaand gesloten is. Het vervoer over de weg ondervindt hiervan geen invloed. De Oost* duitse spoorwegautoriteiten hebben geen reden voor het sluiten opgegeven. In Offenbach heeft een woordvoerder voor de West duitse Federale Spoorwegen verklaard, dat de communistische order klaarblijkelijk beperkt was tot het kruispunt Gutenfürst. Ondergeschike Oost-Duitse spoorwegbeambten vertelden dat het bevel, om geen passagiers tremen meer door te laten, di rect afkomstig was van de Oost-Duitse regering. „Wij we ten niet, waarom en hoelaing", verklaarden zij. „Vraag dat maar aan onze regering". De laatste trein is gisteravond Gutenfürst gepasseerd om 21.00 uur, centraal Europese tiid. Het spoorwegverkeer op de drie an dere hoofdlijnen vindt gewoon voortgang. Dit ziin de punten 13 PROCENT IN CONTANTEN; 2 PROCENT STOCKDIVIDEND 's GRAVENHAGE. 19 Met Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1951 een dividend van in totaal 13 procent in contanten uit te betalen, Gezien do door de maatschap pijen, behorende tot d'e Konink lijke Shell groep verkregen resul taten en de aanzienlijke bedra gen, daaruit aan de groepsreser- Ves toegevoegd, zal bovendien aan die algemene vergadering worden voorgesteld, grotendeels ten laste van het onverdeelde winstsaldo van de Koninklijke 2 procent over het gewone aan delenkapitaal in de vorm van een stockdividend uit te keren. Na aftrek van alle kosten en lasten is per saldo 66.216.204 pond sterling beschikbaar (over 1950; 50.994.529 nond sterling). Hiervan zullen dividenden tot een bedrag van 19.057.327 pond sterling (16.283.382 pond sterling), aan do moedermaatschappijen uitbetaald worden. TOKIO, 19 Mei Vice-admi- raal Turner Joy, de voornaamste afgevaardigde der V.N. bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon, zal van Vrijdag af als zodanig worden vervangen door generaal-majoor William Harrison, lid van zijn delegatie. Als bevelhebber der vlootstrijd- krachten in het Verre Oosten zal hij worden vervangen door vice- admiraal Robert Briscoe, die op zijn beurt door vice-admiraal Joseph Clark zal worden opge volgd als bevelhebber van de zevende Amerikaanse vloot. Vice admiraal Turner Joy keert naar Amerika terug, waar hij direc teur wordt van de Marine-acade mie te Annapolis (Maryland). Büchen op de liin Hamburg Berlijn Bebra Wartha voor de trein FrankfurtBerlijn en Helmstedt op die lijn Keulen Berlijn. Het vrachtverkeer op de liin GutenfürstHof gaat echter ge woon door. De West-Duitse autoriteiten hebben verklaard, dat het ver keer normaal is op de zes ander' interzonale spoorwegkruispunten. waarvan er vier voor passagiers vervoer gebruikt kunnen wor den. Het besluit van de communis ten heeft echter het door blok kade bedreigde Berlijn een schok gegeven en West-Dnitsland koude rillingen bezorgd. De vrees voor een Sovjet-agressie is sterk toe genomen naarmate de onderteke ning van het vredescontract nadert. De herhaalde verzekeringen van de Amerikaanse regering en haar Britse en Franse geallieer den kunnen die Duitse angst over de kwetsbaarheid van de stad voor de nieuwe communis tische maatregelen niet doen ver dwijnen. De Oost-Duitse communistische leiders, die West-Berlijn gewaar schuwd hebben dat „het de con sequenties zal voelen" op de dag dat West-Dudtsland de Westerse alliantie ondertekent, ziin vol ledig bereid de levensaders van de stad af te snijden indien dit het Kremlin schikt. Vele Berlijners hopen dat spoe dig een werkelijke wapenstil stand op Korea gesloten zal worden, zodat de Amerikaanse luchtmacht, wier transportvlieg tuigen de grootste factor vorm den in het breken van de eerste blokkade, in de gelegenheid zul len zijn. indien dit nodig mocht blijken, zulks weer te doen. De Duitsers twijfelen er aan of de Russen de drie luchtcorri- dors naar het Westen met aew, zullen blokkeren. LOF VOOR GEWONDE KOREA-VRIJWILLIGERS 's GRAVENHAGE Aan boord van het Deense hospitaal schip „Jutlandia", op thuisreis naar Europa, bevinden zich o.a. enige gewonde militairen van het Nederlands detachement Verenigde Naties. Blijkens een hier te lande ont vangen brief van de Nederland se Consul-Generaal te Singapore zijn de Deense commandant en de hoofdofficier van gezondheid zeer te spreken over de Neder landers, die door hun optreden aan boord een bevoorrechte plaats innemen. 'S GRAVENHAGE 19 Mei Een commissie uit de landbouw organisaties onder voorzitterschap van de directeur van het Land bouw Economisch Instituut prof. dr. J. Horring heeft op grond van een studie over de relatieve ge lijkstelling van de sociale positie van landarbeiders en vergelijk bare arbeiders ten plattelande een aantal couclusies ter verbe tering van de Ionen getrokken. De commissie is eenstemmig van mening dat de lonen van volwassen vak arbeiders in het „grote loonge- bied'' met 3,5 cenf zullen moeten worden verhoogd. Voor de overige loongebieden, n.l. Krimpener- waard-Gouda en midden Zuid- Holland zou de verhoging 3 cent, voor het kustgebied van Zuid- en Noord-Holland (behalve de Wie- ringermeer) 2.5 cent en voor de N.O. Polder en de Wieringermeer 1.5 cent moeten bedragen. De lo nen der jeugdige arbeiders zou den volgens de commissie een evenredige verhoging moeten on dergaan. De commissie is van mening, dat verhoging der normale tijd lonen niet van invloed zal mogen zijn op die voor bijzondere werk zaamheden, op diverse toeslagen en op tarieven voor accoordwerk. Behoudens een kleine correc tie in het laagste loongebied zul len ook de lonen der ongeschool den niet dienen te worden ver hoogd. De aangegeven verhoging bete kent, dat blijk ons oordeel van deze commissie het loon, dat thans 84.5 cent inclusief de halve pensioenpremie bedraagt, na een verhoging van die premie van f2.50 tot f 3 per week, 88.5 cent zal moeten bedragen, met evenredige bedragen in andere sectoren. Waarnemers van de Stichting van de Arbeid en van Rijksbemid delaars hebben deze studiebespre kingen meegemaakt. Waarschijnlijk zullen de ge noemde conclusies de grondslagen vormen bij de besprekingen, die over Collectieve Arbeidsoveen- komst voor het jaar 1952/53 zullen worden gehouden. Onder de 150.000 krijgsgevangenen op het eiland Koje is de rust nog niet teruggekeerd. Het 187ste Amerikaanse regiment parachutisten is op het eiland aangekomen ter versterking van de Amerikaanse bewakingstroepen. De gevangenen van het kamp, waar onlangs brigade-generaal Dodd gegijzeld werd, hebben de Noord-Koreaanse vlag gehesen. DEN HAAG Dezer dagen is door drie leden van de Antilliaan se delegatie, namelijk J. H. Sprockel, Dr. E. J. van Romondt en L. D. Gerharts, aan de R.T.C. een „ontwerp voor een Rijks grondwet" ingediend. De voorstellers zijn hiertoe overgegaan, omdat, naar hun me ning, gelijk zij in de inleiding verklaren, „door de logischer op zet ervan eerder ka», worden te gemoetgekomen a.z.n, de geopper de bezwaren" en omdat „geble ken is, dat de R.T.C.-besprekin- gen niet tot volledig resultaat hebben geleid". Het ontwerp grijpt terug naar de gedachte van de oorspronke lijke rijksgrondwet voor de vo rige R.T.C., doch vermijdt de zware constructie daarvan. Het ontwerp verdeelt de stof in drie zelfstandige sferen: 1. Van het rijk. 2. Van de Rijksdelen. 3. Van de leden der Rijksdelen (eilandsgebieden, dit laatste al leen voor de Antillen), elk met drie organen: wetgevend, uitvoe rend en rechtelijk. In het ont werp is aan de wetgevende macht der landen meer invloed toegekend dan in het oorspron kelijk statuut bij het totstand komen van algemeen bindende wettelijke maatregelen. Het ontwerp werd Zaterdag aan de R.T.C. aangeboden, doch zal, naar verluidt, wel niet meer in behandeling worden genomen. LONDEN. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Te heran meldt, dat de Perzische minister-president Mossadeq vol gens een mededeling van rege ringskringen besloten heeft af te treden nadat de oliekwestie voor het internationaal gerechtshof te Den Haag is gekomen. Mossadeq gaat einde dezer maand zelf naar Den Haag om het Perzische standpunt te ver tolken dat het Hof in deze kwes tie niet bevoegd is. Mogelijk zou hij te Den Haag zijn aftreden kenbaar maken. Bewoners van een nederzetting nabij de olieraffinaderij te Corpus Christi in Texas kijken angstig naar de enorme rook wolken, die opstijgen uit drie in brand staande tanks, waar enorme hoeveelheden olie zijn opgeslagen. Zes gasoline tanks staan in de nabijheid van de vuurzee en de brandweer voert een wanhopige strijd om de brand te stuiten die anders tot een nieuwe Texas City ramp zou kunnen leiden. DEN HAAG. Onder leiding van de geallieerde opperbevel hebber van het Kanaal-com mando, admiraal of the fleet, Sir Arthur Power, die deze oefening van zijn hoofdkwartier nabij Portsmouth uit zal dirigeren, wordt in Juni een grote vloot- oefening gehouden van zeestrijd krachten en marineluchtstrijd krachten van landen van het Noord-Atlantische Pact, waarbij DADERS WAREN JONGENS VAN 15 EN 16 JAAR HAARLEM, 19 Mei Twee jongens, resp. 15 en 16 jaar oud hebben Zondagavond blijkbaar een roofoverval willen plegen op een sigarenwinkelier in de Spaar- newoudestraat te Haarlem. Zij belden aan de deur van de ge sloten winkel, waarna de 70- jarige winkelier hen opendeed. Onmiddellijk daarna kreeg de man hevige vuistslagen in zijn gezicht en op zijn noofd, doch hij bleef bij zijn positieven en begon luidkeels om hulp te roe pen. De jongens vluchtten daarop de winkel uit. Een voorbijganger slaagde erin een van hen, een 15-jarige winkelbediende, te pak ken te krijgen en aan de inmid dels gewaarschuwde politie over te leveren. De tweede jongen, een 16-jarige koperslager, werd in de loop van de avond in zijn ouderlijke woning gearresteerd. De winkelier liep een bloedende wond en kwetsuren aan het ge zicht op. Het duo is door de po litie opgesloten. meer dan 250 schepen en 400 vliegtuigen zullen worden betrok ken. Deze oefening zal worden aangeduid met de naam „Casti- nets". De deelnemende landen zijn België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Portugal, Noorwegen, Groot-Brittanië, de Verenigde Staten en Nederland. Het Britse contingent omvat o.m. een groot deel van de „Home fleet" onder bevel van admiraal Sir. George Creasy. De Nederlandse oorlogsschepen, die aan de oefening deelnemen, zul len onder bevel staan van com mandeur F. T. Burghard. Het hoofddoel van „Castinets" is het beoefenen van de oorlogs organisatie van het kanaal-com mando, van de maritieme verde digingsorganisaties van de ver schillende landen en de daartoe WORDEN MAANDAG A.S. DE VERDRAGEN MET DUITSLAND GETEKEND? BONN. Volgens goedinge- lichte kringen in Bonn zullen Maandag a.s. de overeenkomsten tussen de Westelijke geallieerden en de Bondsrepubliek het ver drag voor een Europese verdedi gingsgemeenschap worden gete kend. Maandagmorgen zouden de Westelijke ministers van Buiten landse Zaken en Bondskanselier Adenauer in Bonn de verdragen tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland tekenen. Na een diner en een ontvangst door president Heuss zouden de drie ministers en kanselier Adenauer dan naar Parijs vliegen, waar Maandagmiddag het E.V.G.-ver- dr^g zou worden getekend. leidende toegangswegen en het beoefenen van oorlogsoperaties door de geallieerde zeestrijd krachten, vooral op het gebied van handelsbescherming en maat regelen tegen mijnen. „Castinets" zal worden gehou den in de Noordzee, het Kanaal en de aangrenzende zeegebieden. Zij zal vele dagen duren, ge durende deze oefening zullen alle daaraan deelnemende strijdkrach ten opereren onder oorlogsom standigheden. ll n HIJ HEETTE BAUER ROME, 19 Mei. De politie van Palermo, (Sicilië) heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij drie dagen geleden de 26 jarige Duitser, Hemz Bauer uit Mün chen heeft gearresteerd, dezelf de die de politie van Salemo had verteld, dat hij Ralph von Stephen was, de zoon van een Rotterdams bioemenexpediteur en dat zijn bruid en zijn auto op weg naar Paestum waren ver dwenen. Bauer, die bij zijn arrestatie in het bezit was van 'n mes en 'n revolver, werd geïdentificeerd, aan de hand van een foto, die de politie in Rome aan stukken gescheurd in 'n toilet van de Franse Academie had gevonden. De foto was zorgvuldig weer aan elkaar geplakt en toen naar alle Italiaanse politieposten ver zonden. Op de achterzijde had de politie de naam Bauer we ten te ontcijferen. De man zal nu met ambtena ren van de Franse Academie feconfronteerd worden, waar op Mei een jonge man drie pas poorten stal uit een lade van 'n lessenaar. Hij werd betrapt en in een badkamer opgesloten, maar wist zich uit de voeten te maken met achterlating van snippers van 'n persoonlijk do cument en een foto in het toilet. LONDEN. Groot Brittannië heeft gisteren aan rood China te kennen gegeven dat de nog in China verblijvende Britse zaken lieden besloten hebben te liqui deren, de in hun bezit zijnde aandelen, tot een waarde van driehonderd millioen pond, af te stoten en het land te verlaten. De Londense dagbladen schre ven dat een vermoeid Engeland besloten heeft zijn investeringen ter waarde van 300 millioen pond in communistisch China te laten schieten. Maar de commerciële evacuatie zal geen invloed hebben op de Britse diplomatieke erkenning van China. DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft besloten aan de landen, die deel uitmaken van de gemeenschap voor kolen en staal, te verzoeken het internationale gerechtshof, dat van deze ge meenschap zal gaan deeluitmaken, in den Haag te vestigen. Dit gerechtshof zal ongetwijfeld in de toekomst als orgaan van de Europese defensiegemeenschap gaan dienen. Het zal als taak hebben het beslechten van e.v. geschillen tussen de deelnemende landen. Reeds deze week zal minister Stikker een formeel voorstel dien aangaande doen. Engeland heeft het communis tische regiem erkend en hand haaft een eenzame zaakgelastigde in Peking. In de nota die in Peking over handigd werd, heeft Groot Brit tannië ook aan de Chinese com munistische regering verzocht uitreisvisa beschikbaar te stellen voor de ongeveer 120 Britten die China zullen verlaten nadat hun lopende zaken zijn afgehandeld. De Britse nota wijst erop dat het besluit om alle verdere pogin gen om zaken te drijven in com munistisch China te staken, ge nomen is door de Britse firma's zelf. DEN HAAG. Enkele uren voordat de haringvloot zou moe ten uitvaren, hebben de haring vissers het besluit genomen nog niet te monsteren, daar de reders elke bemiddelingspoging van de Stichting van de Arbeid gister middag hebben afgewezen. 1300 haringvissers uitten gister avond in de Haagse Dierentuin hun verontwaardiging over het besluit van de reders en schaar den zich unaniem achter het be leid van het hoofdbestuur van de centrale bond. „De vloot zal niet uitvaren, zo lang er voor de vissers geen ar beidsovereenkomst is vastgelegd, die in overleg met het college van rijksbemiddelaars is tot stand ge komen", aldus de heer Boon, tweede voorzitter van de centrale bond. H. M. Koningin Juliana heeft Maandagmorgen tijdens een bijzondere dienst in de Grote of Sf. Laurenskerk te Rotterdam de eerste steen gelegd, die zal leiden tot het definitieve herstel van de door oorlogshandelingen geschonden kerk. Een overzicht tijdens het moment, waarop Koningin Juliana de handeling verricht tot het leggen van de eerste steen. ENSCHEDE Bij de N.V. Ne derlands-Amerikaanse autoban denfabriek Vredestein te Ensche de is gisteren een wilde staking uitgebroken welke op het ogen blik ongeveer 300 man omvat. Het betreft hier een staking, die niet door de vakbonden wordt ge steund. De arbeiders zijn wel op het werk verschenen, doch zij hebben de machines niet in wer king gesteld. Het is dus een z.g. sitdown-staking. De directe oorzaak van het conflict moet gezocht worden in de verandering van de werktijd regeling. Op grond van deze nieuwe re geling zal er gemiddeld enkele uren per week meer worden ge werkt, (471/3 uur in totaal), zonder dat er een extra vergoe ding zal worden betaald. Bij Vredestein-Enschede werken on geveer 460 arbejders. De totale personeelssterkte is ongeveer 600 man. IN INDONESIë DJAKARTA De hoofdadmi nistrateur van de onderneming „Tjisanda" in het gebied van Patua, die tevens vertegenwoor diger te Bandung is van de firma Ross and Taylor, J. C. A. Bos- schieter, werd in de nacht van Donderdag op Vrijdag het slacht offer van een ontvoering. Vanwege het onderzoek en het waarschuwen van zijn familie in Nederland kan dit feit thans pas gemeld worden. De heer Bosschieter werd des nachts uit zijn appartementen in de Djalan Diponegoro te Bandung ontvoerd. Een lerares van het lyceum te Bandung, die mede bewoonster van dit pand is, meende dat hij gearresteerd werd. Bij navraag bij de Nederlandse commissaris bleek, dat de politie- instanties niets van een arrestatie bekend was. Over de reden van de ontvoering van de 62-jarige hoofdadministrateur, die op 30 April benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, tast men in het duister.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1