West-Duitse socialisten trachten vredescontract te blokkeren AmsterdomseEFFECTENBEURS zal voorlopig gesloten zijn Generaal Eisenhower bij de ministerraad De Tweede Kamer luidt minister Lieftinck uit DAGBLAD VOOR ALKMAAR Hemelvaart Regering van Adenauer zal proberen debat te voorkomen Italiaans protest Handel reageert op uitspraak van Raad voor Rechtsherstel EN OMGEVING VRIJDAG PARLEMEN TSBIJEENKOMS T TE BONN SLOTZITTING VAN PARLEMENT als recordhouder in redevoeringen Snelle beslissing uitbreiding gewenst Ook prof. Boehm treedt af Kardinaal de Jong wordt geopereerd Medische examens R.K. Universiteit Lijdt Eva Peron aan kanker? Minister Stikker trok zijn jasje uit INGRIJPEND PROTEST VAN DE EFFECTENHANDEL TELEGRAM AAN DE MINISTERS De eerste nieuwe aardappelen WERKSTUK R.T.C. onaanvaardbaar Een plaats in de nationale ere-galerij EUROPA OP DE GOEDE WEG Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Woensdag 21 Mei 1952 46e Jaargang No. 12481 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 HET VERMAAN der „twee mannen in witte Klederen" aan de mannen van Gaüiea, waarom zij stonden op te zien naar ae hemel, Kan gemakken.] K in twee ricntingen worden uitgelegd voor ons. nis zij, hebben wij op te zien naar de hemel. Niet, dat wij de aarde moeten verwaarlozen in tegendeel, wij zijn in de wereld ook apostel, maar niet van de wereld. jjat „opzien naar de hemel" hebben wij ook te zien als een aansporing, met eenzijdig naar de wereld gericht te zijn. Bij al ons werken en zwoegen, het Hemelse niet vergeten. In ons werk, in ons persoonink leven, m de parochie, in het gezin, in het beroep. God opnemen, het Goddelijke verwer ken. btaande temidden van het we reldse, voortdurend aan God den ken, dat is dat biddende werken en werkende bidden, dat nu van ons meer dan ooit gevraagd wordt. Maar zo moet het vermaan ook bedoeld zijn: niet blijven sta ren naar de opstijgende God-mens als naar een verloren ideaal. Maar nu aan het werk, ook om de mensen, die achterblijven, en dat waren er vele en nog velen méér na hen, de Blijde Boodschap brengen en de zin van Hemelvaart verklaren. Beo de Grote zegt het zo: Laat ons opspringen van wei-verant woorde vreugde, want de hemel vaart van Christus betekent ónze bevordering: waar immers de glorie van het Hoofd is voorge gaan, daarheen gaat de verwach ting van het lichaam. De Hemelvaart is het teken der optimistische verwachting van het volledige Christendom. „Cnristus is ten hemel opgeklom men, zit aan de rechterhand van de Vader en vandaar zal Hij ko men oordelen de levenden en de doden". Het is de samenvatting van or ze eindbestemming, die wij telkens voor ogen moeten houden en die wij voortdurend voor ons en onze medemensen in herinne ring moeten houden. Onze bestemming is bidden en werken in deze wereld, onze eind bestemming is de hemel, waar God ons wacht. Hoog boven alle heerschappij en macht en kracht en hoogheid heeft God Ziin_ Zoon gezet, boven elke naam die ge noemd wordt, alles heeft Hij aan Zijn voeten geworpen. Hij gaf Hem een naam, boven alle haam, opdat in de naam Jezus alle knie zich buige in de hemel en op aarde, en in de onderwereld en alle tong belijde dat de heer Jezus is in de glorie van de Va der". De leerlingen wierpen zich op de Olijfberg, waarheen Christus hen gevoerd had. ter aarde om Hem te aanbidden. Dan keerden zij met grote blijdschap, zo ver halen ons het de evangelisten, naar Jerusalem terug en bleven zonder ophouden God lofprijzen in de tempel. Zonder ophouden, maar dat be tekent niet, dat zii altijd in de tempel bleven. Christus had hen, vóór Hij opsteeg, de opdracht meegegeven: gij moet Mijn getui gen zijn tot aan alle uiteinden van dé wereld. De opdracht aan de apostelen, God aanbidden en Zijn getuigen zijn overal en altijd, is ook onze opdracht. Apostel zijn, door ge bed en activiteit. Hemelvaart is geen feest van treurnis, al ging God van ons heen. „Hij keert terug", zegt dr v.d. Meer in. zijn commentaar. Zijn heerlijkheid is begonnen. Zijn geest blijft bij ons. „De Paaskaars wordt geblust, maar de godslamp aangestoken, het kruis en de wonden zijn voor bij, maar op het altaar staan het brood en de wijn gereed en daar is Hij bij ons tot het einde der tijden". Generaal Dwight D. Eisenhower heeft zich Dinsdagmorgen in gezelschap van ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, naar 't paleis Soestdijk begeven, waar hij door H.M. Konin gin Juliana voor de lunch was uitgenodigd. De Koningin met haar gast op het terras. Rechts Z.K.H. Prins Bernhard, links ir. C. Staf. BONN West-Duitse socialisten zijn er gisteren in geslaagd een bijeenkomst van het parlement op Vrijdag af te dwingen om te proberen het op handen zijnde vredescontract tussen de geallieerden en het Westen te blokkeren. Vrijdag is de dag, waarop de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie in Bonn worden verwacht om de laatste hand te leggen aan het contract. De socialisten wisten een derde van de afgevaardigden te bewe gen een voorstel tot het houden van de zitting op Vrijdag in te dienen. Zij wilden het op een debat over het gehele vredes contract aansturen, voordat dit door de geallieerde ministers en kanselier Konrad Adenauer kan worden ondertekend. Of zij in hun opzet zullen sla gen, staat te bezien. De coalitie regering van Adenauer heeft nog steeds een meerderheid in het Huis, die weliswaar de speciale zitting niet heeft kunnen voor komen, doch een debat wellicht zal kunnen verhinderen. De socialisten betogen, dat Adenauer verzuimd heeft het Duitse volk mee te delen, wat hij precies uit naam van het volk gaat tekenen. Zij zeggen, dat noch het parlement noch het gebreid, verschillende Kamerle den voor moeilijke problemen stelt. En om deze redprl achtte hij het dan ook wenselijk, dat „de wachttijd" zoveel mogelijk bekort zou word .en Ervan uitgaande, dat de nieuwe Kamer 15 Juli voor het eerst bij eenkomt. zou het mogelijk zijn, dat de Tweede Kamer op 23 Juli 't desbetreffende wetsontwerp in de afdelingen ging onderzoeken. Begin Augustus zou dan het voor lopig verslag kunnen verschijnen en half Augustus de memorie van antwoord, althans wanneer onder wijl het nieuwe kabinet is ge vormd. Begin October zou, in deze gedachtengang in de Eerste Ka mer de beslissing kunnen vallen. Maar ook indien daarbij tot uit breiding wordt besloten zou 't toch nog wel St Nicolaas worden aldus de conclusie van Dr. Kortenhorst, voor de Kamer met 150 leden bij een kan komen. De minister-OTesident, dr- Drees sprak het afscheidswoord namens de regering, er daarbij oP wijzend, dat Kamer nn regering in goede harmenie hébben samengewerkt, ook al waren er dan wel eens moeilijkheden en één zelfs nog van zeer recente datum. De mi nister-president doelde hier op 't conflict tussen minister Bie.ftinck en de Kamer bii de behandeling van li wetsontwern. da+ een verlirMintr Van de omzetbelasting ten behoeve van het bedrijfsleven inhield. (Vervolg op pag. 3.) (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck heeft in de afgelopen zeven jaar 375 maal in de Tweede Kamer het woord ge voerd, eens zelfs vier uur aan één stuk. Minister Mansholt kreeg in dezelfde periode 131 Tweede Kamer-redevoering op zijn naam en minister Drees 123. Dr. Kor tenhorst gaf deze interessante cij fers in de rede, die hij gisteren aan het einde van de laatste ver gadering hield. Minister Lieftinck kreeg daarnaast nog een bijzonde re vermelding als de Nederlandse minister van financiën, die het langst onafgebroken deze porte feuille heeft beheerd. De Kamer voorzitter bracht in het bijzonder deze drie ministers dank voor de wijze waarop zij zich in de afge lopen „zeven magere jaren" voor de volksbelangen hebben inge spannen. Een woord van herinnering wijdde hij aan de ministers Fie- vez en van Maarseveen, die in de ze periode aan ons staatkundig leven ontvielen. De terugblik van de Kamervoorzitter omvatte ver der het belangrijke werk, dat in de afgelopen parlementaire perio de werd verricht. De blik naar de toekomst richtend we,es Dr. Kor tenhorst erop, dat de vraag of de Kamer al dan niet zal worden uit- publiek voldoende gehoord heeft over de onderhandelingen om een aandeel te kunnen hebben in het nemen van zo belangrijke be sluiten. De socialisten herinnerden er aan, dat er in het parlement van Weimar wel degelijk een debat gevoerd was over het Verdrag van Versailles, voordat dit werd ondertekend. FRANKFURT Prof. Boehm heeft gisteren formeel bekendge maakt, dat bij aftreedt als hoofd van de Duitse delegatie, die on- dqrliaqjlelingen voert betreffende herstelbetalingen aan Israel. Prof. Boehm verklaarde, dat de reden yan zijn aftreden het „niet te overwinnen verzet was van de Duitse financiële autoriteiten te gen een bevredigende regeling." Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenland se Zaken heeft uiting gegeven aan zijn twijfel over een hervat ting va" de Israelisch-West-Duit- se besprekingen nopens de her stelbetalingen aan Joodse slacht offers van de Nazi-terreur. UTRECHT Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong zal dezer dagen een operatie moeten ondergaan. De geestelijkheid en de gelovigen worden verzocht bij zonder vopr Zijne Eminentie te bidden. Kardinaal de Jong werd Maan dagmiddag 12 Mei voor observa tie in het „St. Joannes de Deo"- ziekenhuis te D«n Haag opgeno men. Een woordvoerder van de Duitse regering deelde later mee, dat dr. Adenauer en de grote- drie-ministers van buitenlandse zaken Zaterdag en Zondag a.s. in Bonn besprekingen zullen voe ren over nog niet gekegelde pun ten van het vredespact. Volgens de voorlopige plannen zal het contract Maandagmorgen worden ondertekend in de Bun- desratsaal. THANS ERKEND Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1952 is de Sint Radboud- Stichting aangewezen voor de doctorale 'graden in de genees kunde en voor getuigschriften van met goed gevolg afgelegde doc torale examens in de genees kunde. Hiermede, zijn de te Nijmegen thans ook de te verlenen diplo ma's der candidaats- en doctoraal examens en de doctorale graden in de medicijnen geheel gelijkge steld met die der rijksuniversi teiten INZAKE TRIëST ROME Italië heeft vandaag formeel geprotesteerd tegen de „veelvuldige en opeenvolgende" schendingen van de status quo van de door de Joegoslaven be zette B-zone van Triëst. In een officieel communiqué wordt gezegd dat de Italiaanse ge zant in Belgrado gisteren het pro test heeft overhandigd. TORONTO Het in Toronto verschijnende blad „Toronto Te legram" meldde gisteren, dat Eva Peron, de vrouw van de Ar gentijnse president, drie weken geleden ia het Victoria ziekenhuis in Lqndon (Ontario) is behandeld met radio-actieve kobalt. Enkele maanden geleden deden hardnekkige geruchten de ronde, dat Eva Peron aan kanker leed. Daarop zou de kobaltbestraling dan ook wijzen. De geruchten worden in Argentinië ten sterk ste tegengesproken. PARIJS Mis schien was het de in vloed van Amerika. Minister Stikker is immers kortgeleden van een lange rond reis door de „States" met Koningin Juliana teruggekeerd. Of misschien was het alleen maar de hitte. De thermome ter wees 79 graden Fahrenheit aan, wat voor een Meidag in Parijs knap warm is. Bovendien was het in de officiële salon met zijn zware gordijnen bedompt. Hoe het ook zij, halverwege een be langrijke conferentie over het Europese le- gerverdrag in de sa lon Beauvais van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken deed Minister Stikker het zonder enig schaamtegevoel. Hij stond op en trok zijn jasje uit. De kamer is flink hoog, zodat de proto- colaire wenkbrauwen flink opgetrokken konden worden, ter wijl Minister Stikker de besprekingen in hemdsmouwen voort zette. De andere ministers zwoegden voort in diplomatieke trant, maar Hervé Alphand, adviseur van de Fran se delegatie, bleek te gen de situatie opge wassen te zijn. Hij stond op en volgde het voorbeeld van Minister Stikker, die hij zelfs nop over trof. want de heer Alphand droeg rode bretels over zijn over hemd. AMSTERDAM Toen de beursbezoekers gistermiddag de zaal van de Effectenbeurs te Amsterdam betraden, troffen zij aldaar aan een mededeling van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel), waarin de leden ervan in kennis werden gesteld, dat met ingang van giste ren, en tot' nader order, het opmaken en vaststellen van de dagelijkse prijscourant door de commissie voor de notering niet zal geschieden. Als motivering voor deze maatregel werd opge geven de door de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel, kamer te Amsterdam, gedane uitspraak betref fende de levering van een effect door LIRO (Lippriann Rosenthal Sarphatistraat) ingevolge adresgeving en de uit deze uitspraak voortvloeiende consequenties. Het bestuur van de Vereniging beraadt zich nader over de door hem aan te nemen houding, waar bij het vaststelt, dat het onder vigueur van deze uitspraak geen aansprakelijkheid kan en wil dragen voor het regelmatig ver der functionneren van het beurs- apparaat. Men tast volkomen in het duis ter over de vraag wanneer de Beurs zal worden heropend. (De Raad voor het Rechtsher stel, afdeling Rechtspraak, heeft, uitspraak doende in een princi piële zaak, beslist, dat bij leve ring van een effect door LIRO ingevolge adresgeving bij regel matig beursverkeer, de verkrij ging niet te goeder trouw is.) Het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel heeft aan de minister-president, de minis ter van Justitie en de minister van Financiën, alsmede aan de voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel, een telegram ver zonden waarin wordt meegedeeld: dat deze uitspraak in haar on overzienbare consequenties nood zakelijkerwijs voor het gehele beursverkeer tot een yolkomen impasse leidt; dat deze uitspraak zelfs de ge organiseerde beurshandel onmo gelijk maakt. FELLE BRAND IN ZAANDAM ZAANDAM. Een brandende houten opslagplaats van de N.V. Fibra, een houtslijpselfabriek in het Westzijderveld te Zaandam, hield de Zaandamse brandweer vannacht uren lang bezig. Kort na twee uur ontdekten arbeiders van het bedrijf de brand in de stapelplaats van hout, die ten noorden van de fabriek gelegen is. Ware de wind niet uit ooste lijke richting gekomen, het ge hele fabriekscomplex zou een prooi der vlammen geworden zijn. VAN DE KOUDE GROND NOORDSCHARWOUDE Op de veiling van de Langedijker groenteneentraie zijn gisteren de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Ef werden twee partijen van resp. 333 Pn 300 kg. Eerstelingen geveild. De prijzen varieerden van 47 tot 51 gulden per 100 kg. De groeitijd was door het prachti ge voorjaarsweer acht tot negen weken geweest- Heit vorige jaar werden de eerste aardappelen van de koude grond op deze veiling op 6 Juni aangevoerd. De vroegste datum is "tot nu toe 13 Mei ge weest. Leden van de Indonesische kolonie in Engeland hebben meegedaan aan een Indone sische modeshow, welke in Victoria Street in Londen on der auspiciën van de Indone- sche ambassade werd gehou den. De kleurrijke traditionele nationale drachten werden in een rijke verscheidenheid ge toond. Een Balinees meisje toont de prachtige hoofdtooi van de Balinese danseressen: MORGEN GEEN KRANT Morgen, Hemelvaartsdag, zal onze krant niet verschijnen. VOOR SURINAAMSE DELEGATIE? 's-GRAVENHAGE Naar wij vernemen, zou de Surinaamse de legatie ter Ronde Tafel-Conferentie heden een brief aan de voorzitter van de conferentie richten. Zijn wij wel ingelicht, dan zou in deze brief tot uiting komen, dat men het nieuwe werkstuk in zijn huidi ge vorm onaanvaardbaar acht. Aan Surinaamse zijde zou men bezwaar hebben tegen het systeem van het nieuwe werkstuk, om de belangrijkste geschilpunten op te lossen door „statutaire bepalingen" die niet bindend zouden zijn, wan neer een der partijen er zich tegen verklaart In kringen der conferentie werd te kennen gegeven, dat deze loop van zaken noe niet een beëindi ging der conferentie behoeft te im pliceren. In Michigan, in de plaats Holland, waaraan ook H.M. Koningin Juliana onlangs een bezoek heeft gebracht, wordt weer het jaarlijkse tulpenfestival gehouden. De bevolking hecht daar aan de oude tradities en houdt deze levendig met fleurige parades in de Hollandse nationale klederdracht. Rijen van tulpen in volle bloei sieren de schilderachtige lanen van het aardige „Holland". „Holland" 's jeugd in de klomp. Gisterochtend heeft generaal Eisenhower in het kader van zijn afscheidsbezoek aan Nederland een buitengewone vergadering bijgewoond van de ministerraad, waarbij alle ministers met uitzondering van minister D. U. Stikker, aanwezig waren. Dr. Drees heeft tijdens deze vergadering de generaal dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van West-Europa had gedaan. Hij deelde hierbij de generaal mede, dat het kabinet besloten had het verdrag inzake de Europese defensiegemeenschap voor het parlement te verdedigen. Hoewel de eerste jaren de op bouw moeizaam is verlopen, bent u altijd geduldig geweest, aldus dr. Drees, en hebt u zoveel be grip voor onze moeilijkheden ge toond alsof het de uwe waren. U hebt zich een plaats verzekerd in de nationale ere-galerij. Generaal Eisenhower zeide in zijn antwoord, dat hij naar huis ging met het zeer duidelijk ge voel, dat Europa op de goede weg is. De basis is gelegd en nu moet er gewerkt worden met hoofd, handen en hart. Hij zag de si tuatie in Europa als vertrouwen wekkend. Tenslotte introduceerde hij generaal Ridgway en generaal Gruenther als de beste combina tie, die Amerika aan Europa kon geven. Toegejuicht door het publiek begaf generaal Eisenhower zich in gezelschap van minister ir. C. Staf naar het Plein, waar hij een laatste bespreking voerde met de minister, de staatssecretarissen van Oorlog en Marine en de drie chefs van staven. Ir. Staf heeft tijdens deze bijeenkomst de gene raal een album met foto's aan geboden ter herinnering aan zijn' bezoeken aan Nederland. Om streeks half twaalf na een be spreking van meer dan een uus is generaal Eisenhower naar Soestdijk vertrokken. Op uitnodiging van H.M. Ko ningin Juliana hebben de gene raal en minister Staf ten paleize met het koninklijk paar de lunch gebruikt. 58 JAAR MOOI WEER Wij hebben een vriend, die gisteren vijftien jaar ge trouwd was. Zo'n trouwdag is een datum die men nooit vergeet. Vijftien jaar gele den had onze vriend bezoek, op de dag voor zijn trouw dag. Het regende bakstenen, maar de bezoekers voorspel den voor de 20ste mooi weer. Ook hun trouwdag viel op de 20ste Mei en zij zeiden: „We zijn nu 43 jaar getrouwd en in die 43 jaar is de 20ste Mei altijd een schitterende dag geweest". Ze kregen gelijk. Onze vriend heeft er nü vijf tien jaar lang op gelet en ook hij heeft al die jaren de 20ste Mei met mooi weer ge vierd. Wij besluiten daaruit dat het dit jaar minstens voor de 58ste maal mooi weer is geweest op 20 Mei. Let er eens op, lezer, in de komende jaren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1