Concl eei Opening LT.B.-gebouwen LOCOMOTIEF Prins Bern hard bezocht zenuwstelsel" der vloot Ondank vracht Rede van Ir. van de Plassche Spannend avontuur in Indische jungle AGENDA Goede start en kostbare punten Opening Friese brug Nogmaals Bobbeltje door Comedia Verkrijgbaar bij GAZELLEHUIS - Ritsevoort 41 - Alkmaar Kapitein Veltman deed laatste reis Aankoor» bouwterrein .Moeder en Maria Limmen verloor van nabuur H.S.V. Aanbesteding van achttien woningen Laatste nieuws FELLE BRAND in K.R.O.-studio Volksdansfeest in Bovenkarspel KAnrls+horichten Critiek gc van 't bedr Naar wij FACINA 2 WOENSDAG 21 MEI 1952 Het in- en verkoopkantoor van de Katholieke Land- en Tuinbouw Bond heeft vandaag twee nieuwe gebouwen in gebruik genomen. Reeds eerder verrees op het in dustrieterrein te Alkmaar een groot complex met een opper vlakte van 3500 m2, omvattende vier bewaarplaatsen voor poot- aardappelen en opslagplaatsen. Het tweede complex ligt aan het Noordhollands Kanaal te Hei- loo; door nieuwbouw is de capa citeit van dit bedrijf, dat de kunstmesthandel en de handel in veevoeders, landbouwwerktuigen, bestrijdingsmiddelen enz. omvat, verdubbeld. Beide bedrijven, dat te Alkmaar en dat te Heiloo, omvatten een 100 man personeel. De nieuwbouw werd door de Alkmaarse aanne mer J. Buur uitgevoerd onder architectuur van de heer Th. v. d. Drift te Leiden. Om 11 uur vanmorgen werden Ir. van der Plassche de vele genodigden in het com plex te Heiloo door de algemeen voorzitter van de L.T.B. de heer G. W. Kamschoer verwelkomd. Deken J. Th. Jacobs van Alkmaar verrichtte hierna de wijding van de nieuwe bedrijfsgebouwen. Ver volgens begaf men zich naar het nieuwe complex te Alkmaar. Ir. A. W. van de Plassche, di recteur-generaal van de Land bouw sprak ter gelegenheid van de opening een rede uit. Sprekende over het belang van de landbouw wees Ir. v. d. Plas sche er op. dat de export van agrarische producten in 1951 3231.9 millioen bedroeg, dus 43.6% van onze totale export, wat ondanks de invoer die hiervoor nodig is, een belangrijk overschot voor onze betalingsbalans ople vert. Onze bevolking neemt toe met 400 per dag (dus meer dan 100.000 per jaar). Het wordt een hele op gave om in de toekomst die toe nemende bevolking u voeden on levensomstandigheden te bieden, zoals wij dit gewoon zijn. Deze uitbreidmg van onze bevolking mag zeker niet ten gevolge heb ben, dat ons welvaartpeil in ver gelijking met de ons omliggende landen zou teruglopen. Hoewel de emigratie waarvan we ver wachten, dat deze dit jaar een Roei- en zeilseizoen geopend ALKMAAR. Morgen opent de Alkmaarse roei- en zeilvereni ging haar zomerseizoen, Om half elf zal de vloot vanuit de jacht haven te Akersloot uitvaren naar Alkmaar, waar de deelnemers zich in de middag aan de lunch zullen veaenigen. De gepavoiseer- de vaartuigen zullen ligplaats krijgen in de wateren rondom het Waagplein. VERKIEZINGSACTIE GAAT WEER BEGINNEN ALKMAAR. Het bestuur van de afdeling Alkmaar van de K.V.P. organiseert op Vrijdag 23 Mei a.s. in het gebouw Oude- j gracht 136 een vergadering, waar- op de activiteiten voor de komen de verkiezingscampagne bespro ken zullen worden. Er moet nog heel wat werk verzet worden en vooral van de propagandisten wordt extra activiteit in de ko mende weken gevraagd. Daarom worden allen, die de K.V.P. een warm hart toedragen en willen bijdragen tot een eclatante over winning, verwacht op de verga dering van Vrijdagavond 23 Mei. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Zorg voor de winter door te sparen. In deze ene zin liggen de twee onderwer pen besloten, waarover wij in dit Hoekje iets zouden willen zeg gen. De oudere leden zullen zich herinneren, hoe Winterzorg in het verleden hielp om gedurende de winter op zo voordelig moge lijke wijze aan kolen, dekens enz. te komen. Door de gewijzigde omstandigheden als Vestigings wet, prijsregeling, Keuringsdienst e.d. kan Winterzorg niet meer functionneren als in vroeger ja ren; ook het bodeioon de spaarbedragen werden wekelijks opgehaald werd een bezwaar lijke factor. Niettemin heeft de K.A.B. nog een instelling, die de leden, die voor de winter willen zorgen, tegemoet komt. Wekelijks kan men een bedragje op zij leg gen; men kan het elke week laten bijschrijven op een spaar bankboekje van de eigen Centrale Volksbank, welke des Zaterdag middags van 2 tot 6 uur geopend is. Wie zich de gewoonte eigen maakt, gedurende de zomermaan den, elke week een klein bedrag te sparen, zal in de winter met minder zorg en moeite zijn kolen kunnen aanschaffen e.d. Nadere inlichtingen over de spaarbank zijn te bekomen: Metiusstr. 2. De toneelavonden zijn weer voorbij; het winterseizoen is ook voor de ontspanning gesloten. Doch ook de zomertijd heeft zijn eigen ontspanning; 5 Juni gaan de K.A.B.-ers weer vissen. Nadere mededelingen hierover volgen, doch reeds nu kan men zich op geven bij J. Hoeben, Westerweg 113. 50.000 mensen zal bedragen en de ontwikkeling van de industrie het hunne ertoe kunnen bijdragen dat de levensomstandigheden zien in ons land gunstig ontwikkelen, blijft er toch een belangrijke taak voor de rekening van de land bouw, dus voor onze boeren en tuinders en wel de taak onze bo dem beter te benutten door in tensief en efficient te werken. Komende op de beide instellin gen die vandaag geopend werden zeide spr. o.m.: ,,Wat ik vooral hoop is, dat u naast de financiering van de in koop- en verkoopbeiangen uwer leden, vooral ook een open oog zult hebben voor de kwaliteit der producten, zowel wat de in- als de verkoop betreft. Het streven naar het behalen van financieel voordeel en de vrees voor de hoge uitgaven leidt er immers wel eens toe, dat men met betrekking tot de kwaliteit een verkeerde zuinigheid be tracht. Wanneer deze instellingen werkelijk op de bres willen staan voor de belangen van onze boeren en tuinders, dan moeten zij met betrekking daartoe ook een vooruitstrevende politiek durven te voeren". Openbare verkoping ALKMAAR. Ten overstaan van Notaris Mr. D. J. Roos had gistermiddag in 't Gulden Vlies de openbare verkoping bij opbod plaats van enkele percelen; deze kwamen in bod op de volgende ibedragen: i Perceel Bisschop Bottemanne- straat 40 f 4310; Perceel Hoornse- kade 6 f 3400; Perceel Hoornse- kade 7 f 3510; Perceel Spoorstraat 67 f 6150; Perceel Spoorstaat 69- 71 f 4510; Perceel Noorderkade 59 f 1540; Een bouwterrein Graaf Jankade, hoek Mauritskade, groot 8.60 aren, kwam in bod op f 2510. De verkoping bij afslag vindt plaats op 27 Mei. Bekerwedstrijd ALKMAAR -Voor de Jubi- leumibeker speelt morgenmiddag het 2e elftal van de Alkmaarse Boys tegen DTS Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Theo- dorus Kaandorp Pn Catharina B. Smorenberg: Jan E. K. de Buij- ze,r en Johanna J. Gongrijp; Ar- noldus -F. Rotteveel en Neeltje Hafoiecht- Overleden: Lense Haanstra, 50 jaar geh. met G.J. Kuiper. „DE BANNELING VAN DE EILANDEN" De film „De Banneling van de eilanden" naar een boek van Joseph Conrad, de verteller van boeiende zee-verhalen, gemaakt door niemand minder aan de bekende regisseur Carol Reed, die men zich zal herinneren van „The Third Man" en „Odd man out", is in wezen een avonturen film, die zich afspeelt in de jungle van Ceylon en op zee. Maar deze in wezen eenvou dige film komt door de wijze, waarop Reed met zijn middelen omspringt, met kop en schouders uit boven het genre, d'at wij doorgaans in de bioscopen te ge nieten krijgen. Daar zijn op de eerste plaats de prachtige stille spelers, de mensen op de rivier, de inlanders met hun kano's, de spelende jongens in en rond het water, de olifanten en karbou wen aan de ohvers van de rivier en de op buit beluste krokodillen langs het riet, die aller» hun rol in dit aangrijpende verhaal spe len. Buitengewoon spannend is 'het manoeuvreren met het zeil schip, een schoener, van kapitein Lingard door de kreek met rot sen, de dansen der inboorlingen, maar vooral het fascinerende WOENSDAG 21 MEI BIOSCOPEN: Harmonie: Het lied van de Zuidzee, 18 jVictoria: De verliefde cameraman, alle leeft.; Rex: Hoe ouder, hoe jonger, alle leeft. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen geopend: apoth. Wanna-Mient, Mient C 13 Apotheker Mej. F. Sdfrui- tema. WAAGPLEIN, 7.30 uur: Demonstratie van de Brandweer. STEDELIJK MUSEUM: Tot 25 Mei: Tentoonstelling Grafisch werk van Gr. van Roggen 1012; 25 en 7 9 uur. (Zondags alleen 2—5). spel van de dochter van het op perhoofd, Aissa die de zwakke Europeaan in haar kluisters ge vangen houdt. De karaktertekening in deze film komt overigens zeer goed tot haar recht. Al direct zien we dat bii de scènes in het kantoor van de handelaar Hudig, die ziin helper Willems verdenkt van fraude. De camera draait hier geregeld om de boekhouder Vinck rond, de man die Willems een hint geeft om te verdwiiner». Willems komt dan, dank zii de hulp van kapitein Lingard'. in de factorij van Altmaygr terecht, een man, die Willems direct door 'heeft en in wiens biiziin Willems zich niet kan handhaven. Wil lems verlaat de factorij om, ter- wille van Aissa. uit wier omge ving hij niet meer weg kan. de zaak van Altmayer te verraden aan een concurrent, die met ziin schip de kreek binnenvaart en de inboorlingen tegen de vroe gere factorij-houder op zet. Ka pitein Lingard. zinnend op wraak, reist Willems in de wil dernis na om uiteindelijk de slappeling alleen met Aissa ach ter te laten op eer» eenzaam eiland, ten prooi aan ziin eigen geweten. Met dat uitstekende camera werk, waarin de Oosterse sfeer zo treffend wordt weereegeven, is deze film een boeiend stuk werk geworden, die een geheel nieuw aspect verleent aan de veelal weinig interessante avon turenfilms. L. S. D.A.W. WON ALKMAAR Gisteravond heeft D.A.W. de zomercompetitie goed ingezet met een 42 over winning' op De Dolfijn. Moge de zege iets geflatteerd zijn wegens het feit, dat de Air.v,terdammers met drie invallers speelden, aan de andere kant was D.A.W. zo wel in aanval als verdediging beter op dreef. Vooral de achterhoede loste voor de rust vele netelige situa ties met succes op. waarbii tel kens de voorhoede aan het werk gezet werd. Uit eer» goed aan gegeven bal scoorde v. d. Horst na een duel met de A'damse mid- achter het eerste doelpunt en na een verre, goed geplaatste pass van Slikker kogelde Boxem no. 2 in de touwen. Kort voor rust gaf Slikker een boogbal die de A'damse doelman te machtig bleek: 3—0. Na de pau;e wist de Dolfijn midvoor de Alkmaarse rnidach- ter v. d. Pol te omspelen en het eerste tegenpunt achter van Straaten te plaatsen. D.A.W. trachtte het nu te vinden met verre schoten doch deze troffen geen van allen doel, totdat Boxem een alleszins houdbaar schot loste, dat de Dolfijn-keeper liet glippen; 41. Kort hierop zette DAW enkele goede aanval len op die resulteerden echter tot drie maal toe in schoten teger» paal of lat. Bii een aanval van de Amsterdammers dekte v. d Pol hun midvoor te zwaar wat op een strafworp kwam te staan, welke benut werd: 42. Tegen het einde raakte de Dol fijn uitgespeeld, in tegenstelling tot de Alkmaarders, die reeds enkele weken in buitenwater oefenen en dus de lage tempera tuur beter konden verwerken. Volgende week Dinsdag staat de zware uitwedstrijd tegen het Hilversumse H.Z.C. op het pro gramma. MINISTER WEMMERS ZAL PLECHTIGHEID VERRICHTEN ALKMAAR Naar wij verne men zal de minister van Verkeer en Waterstaat op Dinsdag 10 Ju ni ats. de officiële opening komen verrichten van de nieuwe Friese 'brug té Alkmaar- Om kwart voor elf worden de genodigden ten stadhuize ver wacht, waar de burgemeester mr. H. J. Wytema een korte begroe tingsrede zal uitspreken- Om half 12 begeven de genodigden zich naar de Friesebrug, die dooi de minister om kwart voor 12 in gebruik zal worden gesteld. Na afloop biedt het gemeentebestuur aan de minister en enkele geno digden een lunch aan in hotel Victory. ALKMAAR Gisteravond is voor een volle zaal een herop voering gegeven van het char mante toneelspel „Bobbeltje", door Comedia. We hebben van dit stuk een uitvoerige recensie geschreven na de eerste opvoe ring, die(; onverminderd geldt voor deze tweede. Comedia heeft de aandachtige toeschouwers ge heel de avond gebannen gehou den in de betovering van de weergaloze schrijfkunst van André Roussin en zijn weliswaar wat ingewikkelde, maar knap gevonden en indrukwekkende mengeling van werkelijk toneel, toneel op het toneel en toneel werkelijkheid. Stuk voor stuk leverden acteurs en actrices uit stekend spel en een woord' van lof gelde speciaal Guus Hermus, Steye van Brandenburg en Bep Dekker. Een spel, dat men on dergaat en waaraan men een uit stekende vorm van amusement heeft gehad. Uit het politierapport ALKMAAR Gistermorgen omstreeks kwart over 8 is 'n bot sing ontstaan op de Laat ter hoog te van de garage Kossen tussen een vrachtwagen en een perso nenwagen. Aan beide zijden van de straat stonden auto's gepar keerd. Hoewel de auto's die el kander tegemoet reden voldoende ruimte hadden °m te passeren hield de bestuurder van de per sonenwagen te veel naar links aan tengevolge waarvan de bot sing ontstond. Zijn wagen werd voor geheel ingedeukt en ook de vrachtwagen liep een niet gerin ge schade op. Strafregels schrijven CASTRICUM. Een aantal jeugdige Castricummers moesten voor de plaatselijke politie straf regels schrijven, omdat zii zich hadden schuldig gemaakt aan het verstoren van rust van broedende vogels om de nesten daarvan leeg 1 te halen. (Advertentie) LOOPT L I C H T E R i' Frame van hoogmagnesiurrv staal R. K. Zangvereniging Zingen is Vreugde ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende. Vrijdag a.s. is er geen repetitie; wij verwachten de leden dan om kwart voor negen in de Pius stich ting aan het Nassauplein, waar wij voor de daar inwonende oudjes enige nummertjes zullen zingen. Natuurlijk rekenen wij op aller opkomst. Op de gewone repetitie-avonden die Vrijdagsavonds 8.30 in het patro naatsgebouw op het varnebroek gehouden worden, zijn nieuwe le den van harte welkom. 31 MEI: BIDDAG Bij O. L. Vrouw ter Nood HEILOO Nu reeds blijkt van vele zijden met grote belangstelling en waardering gereageerd te wor den op het bericht, dat er op 31 Mei a.s. weer een biddag wordt gehou den bij O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Daar men van links en rechts informeert naar het verloop van die dag, laten we hier het pro gramma volgen: Om 7 uur opening met een Gez. H. Mis in de Kleine Kapel; daarna wordt onmiddellijk met de eerste Rozenkrans begonnen Er bestaat nog grote kans dat de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, aan de biddag zal komen deelnemen. Om 8.30 is in elk geval nop een H. Mis. Na die H. Mis wordt het Rozenkransgebed onmiddellijk hervat en duurt tot 's avonds 19.20 uur. Om 19.30 is er in de Grote Ka pel een Plechtig Sluitingslof. Van wege de enorme toeloop voorzie men zich tijdig, liefst nog voor het Lof. van een kaars met wind- en morskapje plus tekst van het, lied (30 ct). Zeer veel deelnanie is reeds aangekondigd, bijzonder door jeugdgroepen. Het belooft machtig en groots te worden. De lichtpro cessie begint vóór de Grote Kapel om 23.45 en sluit vóór de Genade kapel met het zingen van het Credo en Salve Regina, waarna de zegen door alle aanwezige priesters. Tot slot: het offeren der kaarsen bij O.L. Vrouw ter Nood. Deze voor bereiding op het Pinksterfeest ge lijkt op die van de Apostelen; sa men met onze Hemelmoeder Maria; Mooier kan men het niet denken. H.S.V.-NIEUWS Programma-wijziging HEILOO Wederom heeft 't voetbalprogramma van deze week een belangrijke wijziging onder gaan en luidt als volgt. Vrijdag 23 Mei 7 uur HSV 1De Rijp 1. Zondag 25 Mei half drie HSV 2- Alkm. Boys 4, Zondag 25 Mei 7 uur HSV 1MeervQgels 1. Burgerlijke Stand BERGEN Geborer»: Hans z. v. K. Verweel en M. Blom. Gehuwd: Co-melis van Langen en Marij'tje Wittebrood; Johannes Gerard Tielrooii en Hendri'ka Johanna Oortgiesen; Jan Leen en Catharina Gertrudis Buter. Overleden: Dirk Bakker. 81 jaar; Adriaap Duinker, 74 jaar. AFSCHEID VAN DE ZEE BERGEN 30 jaar lang heeft kapitein Veltman uit Bergen op zee gezworven en gisteren keer de hij met de „Drente" van de Rott. Lloyd voor het laatst naar de thuishaven terug. De laatste reis van deze vol bloed zeeman is een veelbewo gen reis geweest. Eerst werd in Makassar vergeefs geprobeerd de Tjiluwah van de Kon. Paket- vaart, die in de haven aldaar op een rif was gelopen, vlot te sle pen, voorts werd' in Singapore een vierde machinist door een indonesische bediende neergesto ken, waardoor een aantal opva renden als getuigen moest ach terblijven. Het is niet van harte, dat ka pitein Veltman afscheid neemt van de zee. In ziin 'hart hoopt hii nu reeds op een reisje als reser ve-kapitein. Maar voorlopig gaat hij schilderen en tuinieren.... Aantal kiezers OUDORP. De kiezerslijst der gemeente Oudorp, voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer, bevat de namen van 1180 kiezers t.w. stemdistrict I Kom: 650 en II Ooievaarsnest 530. Zij, die in een andere gemeente wil len stemmen, moeten uiterlijk 14 dagen voor 'de dag der stemming hiervan mededeling doen ter Secretarie. Voor het stemmen bii volmacht moet daartoe uiterlijk 11 Juni a.s. een verzoekschrift worden ingediend bij B. en W. van de gemeente in welker kies- registers men is opgenomen. Nog eenmaal gelegenheid voor doorlichting BERGEN Men verzoekt ons opname van het volgende: In verband met het gehouden be volkingsonderzoek -worden 98 per sonen uit deze gemeente onderwor pen aan een na-onderzoek. Het eerste na onderzoek heeft in middels plaats gevonden. Het twee de vindt plaats op Donderdag 29 Mei a.s., van 9-10 uur v.m. in het gemeentehuis. Uit de voorlopige resultaten is ge bleken, hoe nuttig een dergeliik massaal bevolkingsonderzoek is. In overleg met de medische leiding heeft de werkcommissie besloten nog één maal de gelegenheid open te stellpti voor algemene deelne- mine aan het onderzoek en wel op 29 Mei a.s., (in aansluiting op het na-onderzoek van de hiervoor op- geroepenen! van 10-11 uur v.m Men kan zich tevoren of op genoem de dag tussen 10 en 11 uur aanmel den ter gemeentesecretarie. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: KOUDE NACHT Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen zonnig weer met dezelfde of iets hoger temperaturen. Zwak ke tot matige Oostelijke tot .Noordelijke wind 22 Mei Zon op 4.36; onder 20.37: maan op 3-20: onder 19.4d. 23 Mei Zon op 4.35: onder 20-39: maan op 3.43: onder 21.05. OEGSTGEEST 20 Mei Prins Bernhard heeft hedenmiddag in zijn hoedanigheid van Inspecteur- gene raal der Koninklijke Marine ver gezeld door zijn chef-staf de kaD- pitein ter zee G. K. Baron van Til en zijn adjudant, de luit. ter zee eerste klas A. F. Eibers een be zoek gebracht aan het marine-clec- troniscli bedrijf te Ocgstgeest. waar gewerkt wordt aan wat men het zenuwstelsel van de vloot mag noe men: radio, radar onderwater-de- tectie. Alle electronische apparaten, die op de schepen der Kon. Marine in gebruik zijn, hetzij ze uit de fabrie ken dan wel uit Amerika komen, gaan door dit bedrijf, dat vandaag voor het eerst het bastion van vei ligheidsmaatregelen doorbrak om een verslaggever door te laten. Het bedrijf is uiterst modern ingericht, het hoofdgebouw nog een erfenis van de bezetting. 106 militairen en 523 burgers werken hier aan ont vangers, zenders, radar- en asdic- apperatuur. Een belangrijk deel van de technische outillage van het bedrijf is door Amerika geschonken in het kader van de wederzijdse hulpverlening. In een laboratorium met de code naam L.E.O. werkt de kapitein- luitenant ter zee. prof. jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier, buitengewoon hoogleraar in Delft dezelfde die in 1940 met de eerste Nederlandse ra dar-onderwerpen naar Engeland vluchtte met acht ingenieurs aan de ontwikkeling van electronische ap paratuur waarbij o.a. op radar-ge bied reeds goede resultaten werden bereikt. Hier ontwikkelde verbete ringen en nieuwe vindingen werden door Phillips verwerkt en openden reeds nieuwe afzetgebieden voor onze industrie o.a. in Zweden. Bel gië en Engeland. De commerciële belangen botsen wel eens met die van de marine, maar over het alge meen botert het best: de industrie zou achterop geraken zonder de DE BEEMSTER. In het bouwplan van West-Beemster be gint thans enige tekening te ko men. De gemeente is n.l. overge gaan tot het kopen van een stuk bouwterrein aan de Visserweg van de veehouder J. de Wit. Het land ligt in de onmiddellijke nabijheid van de kerk. Mogelijk krijgt West-Beemster nu ook binnenkort zijn nieuwbouw. il DE BEEMSTER. Voor de Vrouwenbeweging, afd. West- Beemster sprak dezer dagen de bekende radio-spreekster mevr. Clarenbeek-van Klaveren over het onderwerp „Rond Moeder". De vergadering werd geopend door mevr. van Diepen, waarna door de in grote gëlale opgeko men dames een Maria-lied gezon gen werd. Hierna zong mevr. Buiter-Hogendijk enige liederen door mevr. Duin-Schilder bege leid op de piano. Vervolgens bepaalde mevr. Cla- renbeek zich tot haar onderwerp. De taak van de Moeder is de op voeding van het kind vanaf de eebonrte tot de trouwdag. Zelf Moeder, besprak zij de problemen die het ionge kind met zich mee brengt. Moeder moet belangstel ling en tijd hebben, zowel voor kerkelijke- als huiselijke feesten. Ook de voorlichting in de puber teitsjaren is van groot belang. Het is totaal verkeerd een vra gend kind met een kluitje in het riet te sturen. Sur. illustreerde haar rede met gedichten en het voorlezen van brieven van moeders, die haar om raad vroegen. Ook toonde zij de aanwezigen zelfgemaakt speel goed en heiligenbeeldjes. Met weinig moeite en grote liefde is zeer veel te bereiken. Tijdens de pauze speelde mevr. Velseboer-Zegveld nog enige lie deren op de piano. Verschillende dames gaven zich na de pauze op voor de bedevaart naar Heiloo op 28 Mei a.s. In het geestelijk kwartiertje on derstreepte de geestelijke advi seur nog enige punten uit de rede van de spreekster. LIMMEN. Gisteravond heeft Limmen in een sterk HSV zijn meerdere moeten erkennen in de strijd om de jubileumbeker van de afdeling Noord-Holland. De cijfers 60 lijken veelzeg gend, maar toch, hoe vreemd het ook moge klinken, de thuisclub was in het veld niet zwakker. Het grote verschil lag ditmaal bij de voorhoeden. Terwijl het vijftal van Limmen totaal machteloos was tegen de hechte HSV-verde- diging, waren hun Heilo-se con fraters veel actiever, verrassender met hun spelopzet en ook veel sneller met schieten. Doelman Haanraads kan daarvan meepra ten. De 20 voorsprong, die de gasten dan ook met de rust had den veroverd, was volkomen verdiend. In de tweede helft was het al 30, toen middenvoor uster met een verrassend schot doelpuntte. En na een kwartier loste Haanraads een dergelijke gloeiende kogel, dat zijn naamge noot in het Limmen-doel geen schijn van kans had. En nog was de doelpuntenhonger van HSV niet gestild, v. d. Maat gaf een goede voorzet en Haanraads tikte het leder handig in het Limmen- doel. Een penalty, die een iets te zware straf vormde, leverde ten slotte het zesde en laatste doel punt op. Geen rijbewijs CASTRICUM. Drie motor rijders die met een flinke snel heid door Castricum reden ziin bekeurd omdat zij niet in 't be zit waren van een geldig rijbewijs. Twee andere personen kregen een bekeuring omdat zij op. hun motor drie personen vervoerden. marine, die door haar relaties eer der kennis kan nemen van buiten landse snufjes op electronisch ge bied. en op haar beurt kan de ma rine de grotera laboratoria van de industrie niet missen. De commandant, de kapitein luitenant ter zee J. F. Focke vertelde ons dat dit jonge marine- bedrijf nog kampt met een tekort; aan goedgeoefend kader. Er wordt veel aandacht besteed aan de ver dere ontwikkeling van de vakbe kwaamheid. In tegenstelling met sommige andere militair-technische bedrijven heeft men hier geen zor gen over een te snel verloop van arbeidskrachten, hoewel de mon teurs en ingenieurs die hier werken in het particuliere bedrijfsleven veel grotere salarissen zouden kun nen krijgen. Zii blijven echter dank zij de menselijke verhoudingen in het bedrijfsklimaat.- 20 jaar Hollandia T. TUITJENHORN. De viering van het 20-jarig bestaan van de R.K.V.V. Hollandia T trok een algemene deelname. Bestuur en leden hielden na de H. Mis met algemene H. Communie een ge zamenlijk ontbijt in zaal Femhout waar zij werden verblijd met een nieuwe clubvlag met hoekvlagge- tjes, zijnde een gift van dona teurs en supporters. Na een paar ontmoetingen op het goed be zette terrein kwamen bestuur en leden 's avonds met tal van be langstellenden bijeen in het club huis. Hier werd onder leiding van Remidol uit Bergen een bont programma afgewerkt door een groep dilettanten. Er was voor elk wat wils en ieder was vol daan. Geslaagd CASTRICUM. De heer C. Bennes slaagde dezer dagen vöor het diploma Handelskennis en vakbekwaamheid: Gemotoriseerd Riiwielbedriif, proficiat. De heer J. Beentjes slaagde voor liet diploma landmachinist. AANBESTEDING WIERINGERWERF Door de architect W. J. L. Boogaard te Wieringerwerf werd op 19 Mei namens de Vereniging tot stich ting en instandhouding van Chr. scholen voor L-O. en MULO in de Wieringermeerpolder, het uitbrei den van de Christelijke Nationale schooi te Wieringerwerf aanbe steed. Ingeschreven werd hiervoor als volgt: Perceel A: metsel- en beton werk: Fa. C. van Dijk en Co. te Nieuwveen f 19600; H. Lont te Hippolytushoef f 18590; Fa. J. Kingma en Zn. te Middenmeer f 17977,N. Bobeldljk te Atobe- kerk f 17460; L. Schotte te Wie ringerwerf f 17336; Fa. van Was- sink en van Garderen te Midden- meer f 16-370; fa. Koren en de Jone te Medemblik f 15980; G Spijksma te Ijlst (Fr.) f 15.940 N.N. Kuin en Zonen te Opmeer f 15666; De begroting was f 17.916 De gunning is aangehouden. Perceel B: het loodgieterswerk sanitair en waterleiding: J. de Krijger te Den Oever f 625; M Geertsma te Wieringerwerf f 650 De begroting was f 750. Perceel C; het glas en verfwerk Schildersbedrijf Geertsma. Sloot dorp f 896: Fa. H. Ooms te Am sterdam f 861; A. Braas te Wie ringerwerf f 850. De, begroting was f 1200. Perceel D: Electrische installa tie M. Geertsma te Wieringerwerf f 164. De begroting was f 110. jaarvergadering K.N.T.V. SCHOORL. Dezer dagen organiseerde de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaars Ver eniging (afd. N.-Holland benoor den het IJ) haar jaarlijkse leden vergadering te Schoorl. Om deze jaarvergadering aantrekkelijk te maken werd een tocht onderno men met een bus van de heer Schalkwijk naar Camperduin en de Hondsbossche Zeewering; waarna in aangename en collegi ale stemming een bezoek werd gebracht aan het Bio Vacantie- oord te Bergen aan Zee. Daar werden de dames en heren musici door de Directrice op zeer pret tige wijze rondgeleid, om te ge nieten van het vele goede werk wat daar gedaan wordt en tevens van het schitterende uitzicht over de Hollandse duinenrij, vanaf de toren van dit machtige gebouw. 's Avonds werd in de Rustende Jager te Schoorl de ledenvergade ring gehouden, waarna men nog geruime tijd gezellig bij elkaar bleef. IN ANNA PAULOWNA ANNA PAULOWNA Maan dag 19 Mei had in 't Raadhuis van Anna Paulowna de aanbeste ding plaats voor het bouwen van 18 woning-wetwoningen bestaan de uit 3 blokken van 6 woningen aan de Smidsweg. De aanbeste ding had plaats namens de Wo ningbouwvereniging „Anna Pau lowna". De uitslag der aanbesteding was als volgt: Gebrs. Broers te Breezand f168915; A. A. Schouten, Anna Paulowna f158174; Minneboom en Wa-lboom. den Helder f184400; A. v, Eeckeren en Zn., Oudesluis f160185; Fa. Kersbergen Den Helder f161027: J. Ruyter, Anna Paulowna fl6'8'000: Gebr. P. en A. Schouten, Anna Paulowna f157525; K. d'e Klérk. Huisduinen f165281; J. 'Mosch, Breezand f157422; J. Schutte en Zn„ Den Helder f190347: C. van Essen, Der» Helder f174338; G. Groot, Den Helder f174800; H. Jonkel\ Oudesluis f184000: J. Hoeb, Breezand f160413; Veenstra Den Helder f189850. De begroting was f164368. De gunning is nog aangehou den. GROTE CONCERTZAAL UITGEBRAND (Speciale berichtgeving) HILVERSUM, 21 Mei 1952. Tijdens de repetitie van het Omroeporkest brak vanmorgen plotseling in de grote concertzaal een hevige brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en de vlammen sloegen spoedig naar buiten. Het isolatie-materiaal is namelijk uitermate brandbaar en ondanks de pogingen om met eigen krachten het vuur te blus sen, breidde de vlammenzee zich gaandeweg uit. De brandweer was spoedig met groot materiaal aan wezig en slaagde er al gauw in verdere uitbreiding te voorkomen. Het personeel stelde alles in het werk het vaak kostbare ma teriaal uit de vlammenzee te redden. De oorzaak is tot dusver nog onbekend, doch een onderzoek wordt ingesteld. De verzekering zal de vrij aanzienlijke schade dekken. Wellicht zal de uitzending van Zaterdagavond a.s. van „de klok heit negen" geen doorgang kun nen vinden, aangezien deze po pulaire uitzending geschiedt van ae grote concertzaal uit. BOVENKARSPEL Er ziin niet zo erg veel volksdansmm- naars in West-Friesland. Maar die er van houden, zijn het spel ook met hart en ziel toegedaan en missen geen gelegenheid om aan deze dansen deel te nemen. Zo hadden ook dit keer vele jeugdige West-Friezen gehoor gegeven aan de oproep in het gastvrije Bovenkarspel te genie ten van een volksdansweekend van Zaterdag op Zondag. Overal kwamen ze vandaan: uit Alk maar, Obdam, Ursem, Warmën- huizen. Hoorn, Zwaag enz., zodat Zondag de zaal van het Veren. Gebouw met pl.m. 90 mensen ge vuld was. De volksdans zoals ze hier gespeeld worden, een serie oude Engelse volksdansen, veelal op Schotse muziek is in tegenstelling met de msderne dans een gemeenschapsspël en de opzet van zulke daggn is dan ook gezamenlijk van het dansen te genieten. En als dit dan nog gebeurt onder de bekwame lei ding van Wim Lammers, die er reeds 13 jaar aan lesgeven op heeft zitten, zondeT dat het hem een ogenblik verveeld heeft, zijn de dagen een waar feest. Onver moeibaar is hii wel er» hij gunt zijn leerlingen niet veel rust, maar zo'n week-end komt dan ook niet elke dag voor. Eerst danst men enkele bekende spe len, zoals de Grote Ronde en de Vrolijke Melkmeisjes, maar daar na gaat men over tot de instude ring van enkele nieuwe dansen, die in het begin met wat moei lijkheden gepaard gaan zoals de snelle dans Jan Klaassen, de gra cieuze dans Nieuw Holland, en de zeer aantrekkelijke dans De Tviomph, waarin de bruid in triomüh wordt teruggevoerd. De dansen worden afgewisseld met volkszang, waardoor tegelijker tijd de interesse voor het schone oiide volkslied gevormd wordt. Het 'hoogtepunt kwam Zondag avond, toen na een gemeenschap pelijke tafel de bekende speel man W. Meyer uit Amsterdam met ziin accordeon de dansen kwam begeleiden. Tot nog toe hadden gramofoonplaten' deze dienst moeten verrichten. Allen konden weer op een zeer ge slaagd weekend terug zien. de stemming zat er goed in en er heerste een echte gemeen schans- sfeer onder de dansers. Eén dina was jammer: dat er zo weinig heren aan de dansen deelnamen. Maar langzamerhand, hoopt men. zal de liefde voor dit edele sppl groeien. Tot slot brengen de vele gasten dank aan de Bovenkp'-sn»- laren, die hun op zo'n. gastvrije wijze logies hebben verschaft. PURMEREND. Bloerpkool 944; spinazie 829; postelein 22 26; sla 26; andijvie 3741; ra barber 48; bospeen 3144; prei 13: aardbeien 175225. LANGEDIJK 766 kg aard appelen 4955; 372 kg kleine aardappelen 4654; 3000 kg ra barber 4.304.80: 700 kg uien 23.80. grove uien 23.40. MARKT PURMEREND Eieren: 4000 kipeieren 1314 per 100 stuks; 3000 eendeneieren 10 per 100 stuks. Veemarkt Runderen, totaal 497 187 vette koeien 2.403.25 per ke. stug; 207 gelde koeien 625— 875 per stuk stil; 143 melkkoeien 7251250 kalm; 28 pinken 345— 430 kalm; 32 stieren 6751900 stug; 18 vette kalveren 160360 stug; 932 nuchtere kalveren voor de si. 42100; voor de fokk. 65— 130 stugger; 108 vette varkens v. d. sl. 11902.20 per kg. goed: 835 magere varkens 4890; biggen 44 54 en 5592 per stuk stug ■prijsh.: 234 schapen vette 110— 15Ó kalm; overh. 90120 stugger; lammeren 5585 stug; 77 bokken en geiten 10—70 vlug; 48 paarden 7501150 stil duur; 29 fokzeugen 350430 stil. Totaal aantal dieren 4157 stuks. 1800 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.202.30 per kg.; 550 oude kippen en hanen (blauw) 2.25—2.35 per kg.; 400 jonge hanen (blauw) 2.702.90 per kg.; 1900 jonge hanen (witte en rode) 2.252.30 per kg.; 350 eenden 1.251.50 per stuk; 700 konijnen 18 per stuk. AMSTERDAM, 20 van het burger-li een voorlopig ar rapport over „He Stichting voor E' Universiteit, dat i op tafel gekomei bereikbare maxin het luchtverkeer t en komende pass 265.000 ton goede resp. dus 3.7, 16.' Dat antwoord is lang in verband n vraag: of binnen aanleg van een twi ger-luchthaven in zal zijn of niet. deert het rapport, van ons luchtverk niet te verdedigen met het argumen luchtvervoer zou de streek waar ee: luchthaven gevesti, Want dat voort niet opwegen teg drang komen van belangen tengevolg dere aantrekkelijl luchtverkeer naar vliegvelden, ieder ringer aantal lijm quentie en dienten internationale aan Van die nadelen opzicht levert de buitenlandse dub Antwerpen-Brussi Orly, London Ai het bewijs. Slechts bij een verkeersintensiteit daarop is niet uitg den de zaken am liggen. Het rappor ook om alle moge de toekomst, zo gc open te houden. Het rapport is gc de uitdrukkelijke de uitvoerig gedoe fers, die tot de ei 1970 hebben gelei len worden beoor bedrijfsleven, dat betrokken, vooral raming van een aa vrachtvervoer. Moet juist dat niet op de duur luchthaven leidei ijveraars voor mc wordt gesteld? H< cludeert, dat één hoorlijk geoutillee ook het vrachtvei nen verwerken, di een groot deel te passagiersvervoer is de Bijzonder Kamer van de U bank begonnen m ling van een zaak nemers, die er v worden ongeoorlc te hebben gemaal som van een Oudi Mijdrecht; duurt de staking voort. Een verslag Waarheid" treedt leider. De E.V.C. stakers, maar k< kingsgeld uit; eiste de Officie hij de Rotterdar tien maanden me een agent van pi het ensceneren v; heeft getracht ee: maatschappij op 1 werd een spoor» zozeer in beslag door het gesprek dat hij vergat i tijdig te sluiten, hechtenis voorwal boete van f 100.— tekenden Engel land op 19 Mei ei eenkomst;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2