Eisenhower over de geestelijke verzorging der strijdkrachten Conclusie Amsterdams rapport: 'een luchthaven voldoende Verlaging der omzetbelasting als een bittere pil Loonconf liet in visserij nog ver van oplossing Montage-woningen scheppen moeilijkheden voor emigranten „DE MENS IS MEER DAN EEN WELOPGEVOEDE □tste nieuws „LE BRAND K.R.O.-studio olksdansfeest Bovenkarspel 1.760.000 luchtpassagiers in 1970 Ondanks zestien maal groter vrachtvervoer per vliegtuig Critiek gevraagd van 't bedrijfsleven Naar wij vernemen Bescherming burgerbevolking HEMELVAARTSDAG Reders willen geen bemiddelingsvoorstel Laatste stunt der communisten Een Britse zwenking Nieuw-Zeeland laat ze niet toe Ook Australië kent deze problemen WOENSDAG 21 MEI 1952 PAGINA 3 «VERWACHTING ■eld dooi' het K.N.M.I. t, geldig van Woensdag- t Donderdagavond: NACHT macht op vele plaatsen htvorst. Morgen zonnig er met dezelfde of iets 'er temperaturen. Zwak- tot matige Oostelijke .Noordelijke wind Zon op 4.36: onder 20.37; 3-20; onder 19.46- Zon op 4.35: onder 20-39: 3.43: onder 21.05. •TE CONCERTZAAL UITGEBRAND ciale berichtgeving) RSUM, 21 Mei 1952. s de repetitie van het rkest brak vanmorgen g in de grote concertzaal ige brand uit. Het vuur iel om zich heen en de sloegen spoedig naar Het isolatie-materiaal is uitermate brandbaar en de pogingen om met achten het vuur te blus- idde de vlammenzee zich eg uit. De brandweer was met groot materiaal aan- n slaagde er al gauw in uitbreiding te voorkomen. personeel stelde alles in k het vaak kostbare ma- uit de vlammenzee te irzaak is tot dusver nog id, doch een onderzoek ngesteld. De verzekering vrij aanzienlijke schade ht zal de uitzending van gavond a.s. van „de klok gen" geen doorgang kun- iden, aangezien deze po- uitzending geschiedt van concertzaal uit. 'NKARSPEL Er ziin erg veel volksdansmm- ïn West-Friesland. Maar van houden, zijn het spel et hart ern ziel toegedaan sen geen gelegenheid om ze dansen deel te nemen, dden ook dit keer vele- e West-Friezen gehoor aan d>e oproep in het Bovenkarspel te genie een volksdansweekend iterda-g op Zondag. Overal n ze vandaan: uit Alk- Ofodam, Ursem, Warmen- Hoorn, Zwaag enz., zodat de zaal van het Veren, met pl.m. 9'0 mensen ge- is, De volksdans zoais gespeeld worden, een ude Engelse volksdansen, op Schotse muziek is nstelling met de msiderne en gemeenschapssoel en et van zulke dagen is dan zamenlijk van het dansen ieten. En als dit dan nog onder de bekwame lei- an Wim Lammers, die er 13 jaar aan lesgeven op itten, zonder dat het hem enblik verveeld heeft, ziin en een waar feest. Onver- lar is hij wel en hij gunt erlingen niet veel rust, zo'n week-end komt dan et elke dag voor. Eerst en enkele bekende spe lls de Grote Ronde en de Melkmeisjes, maar daar- men over tot de instude- an enkele nieuwe dansen. het begin met wat moei- ien gepaard gaan zoals de dans Jan Klaassen. de gra- dans Nieuw Holland, en *r aantrekkelijke dans De oh, waarin de bruid in wordt teruggevoerd, De worden afgewisseld met .ng, waardoor tegeliiker- interesse voor het schone zolkslied gevormd wordt, oogtepunt kwam Zondag toen na een gemeenschap tafel de bekende s-peel- Meyer uit Amsterdam in accordeon de dansen begeleiden. Tot. nog toe gramofoonplaten deze moeten verrichten. Allen weer op een zeer ge weekend terug zien. de ng zat er goed in en er een echte gemeenschaos- „nder de dansers. Eén ding immer: dat er zo weinig aan de dansen deelnamen, langzamerhand, hoopt men. liefde voor dit edele sPpl Tot slot brengen de vele dank aan de Bovenkr"'sc»- die hun op zo'n gastvrije logies hebben verschaft. Anrls+hprichten IMEREND. Bloerpkool spinazie 829: postelein 22 sla 26; andijvie 37-41; ra- 48; bospeen 3144; prei irdbeien 175225, MGEDIJK 766 kg aard- ;n 49—55; 372 kg kleine ppelen 46—54: 3000 kg ra- r 4.30—4.80: 700 kg uien grove uien 23.40. 4ARKT PURMEREND n: 4000 kipeieren 1314 stuks; 3000 eendeneieren 100 stuks, markt Runderen, totaal 497 vette koeien 2.403.25 per "g; 207 gelde koeien 625 stuk stil; 143 melkkoeien 1250 kalm: 28 pinken 345— alm; 32 stieren 6751900 18 vette kalveren 160360 932 nuchtere kalveren vpor 42—100; voor de fokk. 65 gger; 108 vette varkens v. .902.20 per kg. goed: 835 varkens 4890; biggen 44 en 5592 per stuk stug 234 schapen vette 110 lm: overh. 90120 stugger: ren 5585 stug; 77 bokken en 1070 vlug; 48 paarden 150 stil duur; 29 fokzeugen 10 stil. Totaal aantal dieren uks. oude kippen en hanen en rode) 2.202.30 per kg.: oude kippen en hanen v) 2.25—2.35 per kg.; 400 hanen (blauw) 2.70—2,90 ;n 18 per stuk. GEN. RIDGWAY IN WASHINGTON Voor het landelijke toeristenoord Zeist was het gisteren een dag der dagen. Generaal Eisenhower's komst aan hotel Figi trok de belangstelling die zulk een zeldzaam en hoog bezoek waardig Bij zijn aankomst in Washington wordt ge neraal Matthew B. Ridgway (rechts), de nieuwe opperbevel- t was. Later dan geraamd was arriveerde de Atlantische opper bevelhebber temidden der geestelijke verzorgers van zijn troe pen. Hij gaf hun een uiteenzetting van ziin standpunt omtrent de „innerlijke" aangelegenheid van de Westerse soldaat". Buiten waaiden de veertien vlaggen van de Nato-landen plus de vlag van het Atlantische hoofdkwartier. hebber van de geal lieerde strijdkrachten in Europa, door presi dent Truman (midden) en generaal Omar Bradley begroet. (Telefoto) (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 20 Mei De vraag naar de toekomstige omvang van het burger-luchtvaartverkeer in ons land, heeit vandaag een voorlopig antwoord gekregen met de publicatie van een rapport over „Het Nederlandse Luchthavenvraagstuk" door de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Amsterdamse Universiteit, dat uit vele gegevens in het rapport allemaal op tafel gekomen zorgvuldig een raming van de in 1970 bereikbare maxima heeft opgebouwd. Het heeft becijferd dat het luchtverkeer over twintig jaar in ons land 1.760.000 gaande en komende passagiers zal tellen (in 1951 via Schiphol 474.947), 265.000 ton goederen (1951: 15.229) en 4500 ton post (1951: 2904), resp. dus 3.7, 16.4 en 1.7 maal zoveel. voor zover het chartervluchten betreft meer en meer met zo grote toestellen zal geschieden, dat het aantal landingen in char- terverkeer te gering zou blijken om lonende exploitatie van een extra vliegveld mogelijk te ma ken. Binnenlands verkeer Dat antwoord is weer van be lang in verband met een andere vraag: of binnen afzienbare tijd aanleg van een tweede grote bur ger-luchthaven in ons land nodig zal zijn of niet. „Neen", conclu deert het rapport, dat spreiding van ons luchtverkeer vooralsnog niet te verdedigen acht, zelfs niet met het argument, dat zij het luchtvervoer zou stimuleren in de streek waar een nieuwe grote luchthaven gevestigd zou worden. Want dat voordeel zou zeker niet opwegen tegen het in ge drang komen van onze nationale belangen tengevolge van de min dere aantrekkelijkheid van het luchtverkeer naar verschillende vliegvelden, ieder met een ge ringer aantal lijnen, lagere fre quentie en dientengevolge minder internationale aansluitingen. Van die nadelen in economisch opzicht levert de practijk van buitenlandse dubbel-vliegvelden Antwerpen-Brussel, le Bourget- Orly, London Airport-Northolt) het bewijs. Slechts bij een veel grotere verkeersintensiteit en de kans daarop is niet uitgesloten zou den de zaken anders komen te liggen. Het rapport adviseert dan ook om alle mogelijkheden voor de toekomst, zo goed als dit kan, open te houden. Vrachtvervoer Het rapport is gepubliceerd met de uitdrukkelijke bedoeling dat de uitvoerig gedocumenteerde cij fers, die tot de eindraming voor 1970 hebben geleid, critisch zul len worden beoordeeld door het bedrijfsleven, dat er nauw bij is betrokken, vooral ook gezien de raming van een aanzienlijk groter vrachtvervoer. Moet juist dat vrachtvervoer niet op de duur tot een tweede luchthaven leiden, zoals door iiveraars voor meer vliegvelden wordt gesteld? Het rapport con cludeert, dat één grote en be hoorlijk geoutilleerde luchthaven ook het vrachtverkeer zou kun nen verwerken, dat immers voor een groot deel tegelijk met het passagiersvervoer geschiedt, en is de Bijzondere Economische Kamer van de Utrechtse Recht bank begonnen met de behande ling van een zaak tegen zes aan nemers, die er van beschuldigd worden ongeoorloofde opzetten te hebben gemaakt op de bouw som van een Oudeliedentehuis te Mijdrecht; duurt de staking bij Vredestein voort. Een verslaggever van „De Waarheid" treedt op als stakings leider. De E.V.C. staat achter de stakers, maar keert geen sta- kingsgeld uit; eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank tien maanden met aftrek tegen een agent van politie, die door het ensceneren van een inbraak beeft getracht een verzekerings maatschappij op te lichten; werd een spoorwegwachter, die zozeer in beslag genomen werd door het gesprek dat hij voerde, dat hij vergat de spoorbomen tijdig te sluiten, tot een maand hechtenis voorwaardelijk en een boete van f 100.veroordeeld; tekenden Engeland en Neder land op 19 Mei een handelsover eenkomst; Wat het luchtverkeer binnen de landsgrenzen betreft, stelt het rapport dat dit economisch niet verantwoord kan worden geacht tengevolge van de te korte af standen en de dus naar verhou ding te hoge offers in geld en tijd. Zelfs bij de meest optimistische opvatting omtrent de toekomstige „air-mindedness" van het Neder landse publiek, valt niet aan te nemen, dat de „dichtheid van verkeer" een voldoende bezetting van een aantal parallelverbindin gen met buitenlandse verkeers knooppunten mogelijk zou ma ken. Er is maar één houdbare reden om in Nederland nog een tweede luchthaven te laten be staan: nl. de klimatologische om standigheden, die een uitwijk- haven wenselijk maken in een andere klimaatzone. Hiervoor wordt Eelde in orde gebracht. Het rapport zal over enkele maanden worden gevolgd door een studie over de plaats, waar volgens de Stichting Nederland's centrale vliegveld economisch b-e zien het gunstigst zou zijn ge legen, waarbij een poging zal worden gedaan de trekkracht van de economische gebieden van ons land te bepalen. Dan komt Ike zomaar binnen gewandeld met een joviaal ge baar naar de niet eens zo rijke aanwezigen in de zaal. Hoofd- legerpredikant v. d. Poel ver welkomde hem. Dan komt de generaal. Eisenhower zei over tuigd te zijn van de grote waarde der geestelijke verzorging. Hij wil deze ernstig nemen en dat ook uiteenzetten alsmede aan moedigen. De Nato is samenge bracht om de vrije wereld te redden van een godloze dictatuur, die ons allen bedreigde. Dat ging in een spontane en vrijwillige samenwerking. Drie jaar geleden was er weinig optimisme. In 1950 kwam Korea de hele wereld in opschudding brengen. In een der organisaties van de Nato was het Shaefe en die had van het begin af de volle belangstelling voor het geestelijk element en in het kader van het geestelijk lijden schap. Het is een feit, dat wij niet allen physiek gelijk zijn, maar voor God wel. De mens is meer CONCOURS-HIPPIQUE TE RODEN RODEN. Het eerste hip pische paardensportgebeuren van dit seizoen vindt plaats te Roden op 22 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Sinds 1927 houdt de V.V.V. ter plaatse elk jaar een concours hippique, dat zich steeds in een grote belangstelling mag verheu gen. De publieke belangstelling is er enorm. De zeven te verrijden tuig- paardenruibrieken worden bezet door de noordelijke stallen Hem mes (Groningen). Mellema (Fm- sterwolde), Offringa (Aduard), Berghuis (Leeg'kerk), Dijk (Ro den) en Tuinstra (Lucaswolde). Een bijzonder telkenjare terug kerend damesnummer, comple teert dit uitgebreide programma. dan een welopgevoede ezel. Ge loof en vrijheid zijn de tegen zijden van dezelfde medaille. Wat behoeft nu de soldaat? De geestelijke zaken zijn de bron van alle menselijk streven. Zij zijn de basis van de beschaving. Discipline en élan gaan niet hand in hand. Het is niet genoeg te spreken voor een troep soldaten. De geestelijke verzorger moet bij zijn mensen het ware moreel op bouwen. U doet dat voor het latere burgerlijk bestaan van de terugkerende soldaat. U moet ze afleveren als flinke evenwich tige mannen. Men kan op vele wijzen het goddeloos communisme bestrij den, maar in uw arbeid ligt wel de grootste en allerbelangrijkste taak. lï kunt medehelpen om een machtig geestelijk welbewapend leger op te bouwen. De dag van het Westen steunt op drie zuilen, het geestelijke, het economische en het militaire. Het geestelijke is uw speciaal gebied. „Zolang ik leef, waar ik ook geplaatst zal worden, zal ik steeds vooraan staan in de worsteling om de vrijheid tegen de boze dictatuur", zo besloot generaal Eisenhower. De Heer steeg op in 't stralende heelal, Terwijl de engelenschaar bij gouden zangen Zijn troon in louter luister hield gevangen En Alleluja's klonken, zonder tal. Een Hemels Licht kwam over d' aarde hangen En toonde zelfs het diepst verborgen dal, Onder een grandioos bazuingeschal De eeuwigheid waarnaar wij steeds verlangen.. Christus ging heen in al Zijn majesteit, Maar wijst, wanneer de jongste dag zal gloren Ons naar de plaats, die Hij ons nu bereidt. Want zoaTs Hij zijn wij als mens geboren Om eens te leven in slechts eeuwigheid, Waarin de grens, die Dood heet, gaat verloren. J. v. d. K. (Vervolg van pag. 1) Achter dit geschil was deze middag echter alweer een punt gezet, zij het dan niet van ganser harte. Bij de behandeling van 't nieuwe desbetreffende wetsontwerp zei de heer Lucas (K.V.P.): „De bitterheid, die ik gevoel, zal niet tot uiting komen". De heer v. d. Heuvel (A.R.) constateerde, dat de minister zeker niet de meest royale oplossing had gekozen en de heer Hoogcarspel (comm.) was van mening, dat de minister toch zonder meer zijn wil had doorgezet. En meer in het algemeen was de heer v. d. Heuvel als op het afscheidswoord van de voorzitter vooruitge lopen door minister Lieftinck van zijn kant aan te merken als de minister van financiën, die in het parlement het meest het woord „onaannemelijk" had laten horen. Minister Lieftinck merkte van zijn kant droog op, dat dit een vraagstuk was. dat zich voor „een nader statistisch onderzoek" leende. Het belangrijkste was in tussen, dat hii op een desbetref fende vraag van de heer Lucas (K.V.P.) de toezegging deed. dat in het nog in te dienen wets ontwerp betreffende, de omzet belasting voor de periodieke pers de verlaging voor de geïllustreer de pers van 15 procent op 4 pro cent gehandhaafd zou blijven. Dit wetsontwrep zou ech ter geen algehele vrijstelling voor de periodieke pers bren gen, zoals het door de Kamer aanvaarde amendementLucas had1 begeerd. Daartegen had de minister zakelijke bezwa ren. Hij liet het echter aan de Kamer over om desge wenst verder te gaan. De opzet van het ontwerp zou hiervoor dit keer geen be lemmering zijn. Het wets ontwerp, waarop het be drijfsleven wacht wer& ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De rest van de middag was ge wijd aan de behandeling van de vier wetsontwerpen, die regelen inhouden voor de bescherming van de burgerbevolking in oor logstijd. Voor de openlbare behandeling is er aan deze wetsontwerpen heel wat gedokterd, maar nu waren er dan ook nog slechts wensen overgebleven, die meer indirect verband hielden met de zaak. De heren Ritmeester (V.V.D.) Beernink (C.H.), Verkerk (A.R.). De Loor (P.v.d.A.) en Dassen (K.V.P.) brachten minister Teu- lings nog eens onder het oog dat zal het openbaar eindexamen van de Amsterdamse Toneel school op 31 Mei om half twee in de Amsterdamse Stadsschouw burg worden gehouden. De voor stelling zal worden herhaald in Haarlem, Utrecht cn Den Haag op resp. 3, 5 en 7 Juni. meer zou moeten worden gedaan voor de bouw van schuilgelegen- heden. De heer De Loor (P.v. d.A.) nam het hierbii op voor ziin ministeriële partijgenoot, minister In 't Veld, die de schuld dreigde te krijgen van het ge brek aan kelders onder nieuw gebouwde huizen. Als deze niet aangebracht waren om met het beschikbare kapitaal zoveel mogelijk huizen te kunnen bou wen, dan zou dat toch zeker wel kabinetspolitiek ziin geweest. Minister Teulinge gaf dit toe. Tot nu toe is het accent op de bevordering van de womngoouv. gevallen. Bil de wederopbouw van stadskernen kan het vraag stuk van de schuilgelegeMheden echter opnieuw onder ogen wui den gezien. Vele massaschuil kelders bouwen zou onbetaalbaar zijn. De minister achtte zulks echter ook niet nodig, omdat deskundigen hebben uitgemaakt, dat ook de meest veilige plaat sen in huizen en zelfgemaakte schuilplaatsen voldoende be scherming tegen scherven kun nen bieden. Een speciale Kamer commissie zal worden ingesteld voor blijvend overleg met de minister over de uitvoering van deze wil ten. Deze werden zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Eén ervan met de aan tekening, dat de communisten tegen waren, maar bij de andere waren dezen al naar huis. Eer der op de middag had de com munist Paul de Groot nog een interpellatieverzoek gedaan in verband met de aanstaande on dertekening van het verdrag van de Wi f -Europese defensie-ge- meenscnap. Maar de Kamer wees dit verzoek af als zijnde de laat ste communistische s+unt in deze parlementaire periode. Het loonconflict tussen vissers en reders is op het ogenblik verder van een oplossing in de vorm van een minnelijke schikking dan tot nu toe ook maar een moment het geval is geweest. De ^organisaties van ..reders en vissers hebben met de'Stichting' van de, Arbeid vergaderd. De re ders toonden z'ch daarbij niet be reid 'n bemiddelingsvoorstel van de Stichting te aanvaarden- De Unie Verkeer verklaarde een be middelingsvoorstel wel ernstig in overweging te willen nemen. Op de in de Haagse dierentuin ge houden vergadering voor de le den van de Centrale Bond van Transportarbeiders uit alle Ne derlandse vissersplaatsen 1300 vissers waren aanwezig is ver ontwaardiging uitgesproken over deze halsstarrigheid van de re ders. Het hoofdbestuur werd ge machtigd de pogingen om op vreedzame manier uit de moei lijkheden te komen, voort te zet ten. De gang van zaken bij een in Scheveningen gehouden verga dering van de Christelijke bond was dezelfde- Het ziet er op het ogenblik naar uit dat nog slechts bemiddeling waardelük. door 't college van rijksbemidde laars in de vorm van bindend overleg, de oplossing kan brengen. Zelfs wanneer dat gebeurt, zal het nog enige dagen duren eer de Nederlandse loggervloot uit vaart, omdat de vissers pas wil len monsteren wanneer de nieu we arbeidsovereenkomst er is. Dat monsteren neemt dan nog één of twee dagen in beslag. De trawlervloot kan wel uit varen omdat de vissers op de trawlers werken. Gisteren voeren de eerste IJmuidense trawlers uit Voor de. vissers van de loggers is dit ee'n extra hard gelach. Voorwaardelijke straffen tegen helpers van ontvluchte N.S.B.-ers AMSTERDAM. Voorwaar delijke straffen heeft de Amster damse rechtbank gisteren opge legd aan drie Amsterdammers, die in 1947 de beruchte 52-jarige Haarlemse caféhouder F. Slot uit ons land hebben helpen ont vluchten. De straffen waren resp. 2, 3 en 2 maanden vocrav Van het wereldtoneel Het besluit van de Britse fir ma's hun bedrijven in het Rode China en daarmede al hun, be zittingen af te schrijven werpt een scherp licht op de zaken- methoden, die in de communis tisch geregeerde landen blijkbaar als normaal worden beschouwd- De Engelsen hebben van het be gin af aan alle mogelijke moeite gedaan om met Peking handel te drijven. Er werden afspraken ge maakt en orders geboekt. Maar toen het eenmaal op betalen aarv kwam gaven de rode machtheb bers niet thuis. De Britse zaken lieden zitten thans met de brok ken; vorderin gen ten bedra ge van 6 mil liard gulden op de commu nistische over- heid zijn nim mer voldaan. Op het moment, dat de onwaarachtigheid der com munisten steeds sterker tot het Engelse bewustzijn doordrong, zag de Britse regering slechts nog een mogelijkheid de bezittin gen te redden door een erkenning van het bewind van Mao. Dit diplomatieke gebaar werd enkel ingegeven door economi sche overwegingen. Een houding, die in de V.S., waar Peking nooit is erkend kwaad bloed zette. De tegenstelling op dit punt van zakèn is dikwijls van in vloed geweest op de Westerse politiek ten opzichte van China. Amerika heeft het Engeland van de eerste dag af ernstig kwalijk genomen. Scherp kwam dit tot uiting in en rondom de Veilig heidsraad. De niet-bepaald on vriendelijke houding van de En gelsen tégenover het Rode Pe king was ook de oorzaak van de tweeslachtige houding der Brit se diplomatie bij de zeteltoewij- zing in de Veiligheidsraad. Hele maal afkerig waren de Britten niet van een overhevelen van de plaats van de nationalist dr. Tsjang naar een stroman van Mao. Zeer terecht hebben de Amerikanen deze houding scha delijk genoemd voor de eensge zindheid van het Westen. En te meer op het ogenblik van. het steeds gevaarlijker wordende Ko- reaans conflict. Het besluit van de Britse han delsconcerns licht tegelijkertijd een tip op van de geheimzinnige sluier die nog steeds de ware be doelingen der zg. economische conferentie van Moskou bedekt. De Engelsen, die meenden deze conferentie te moeten bijwonen gaven destijds hoog op van het bereikte resultaat wat dan zou inhouden om goederen uit Enge land aan Rood China te leveren ter waarde van 100 millioen pond. Tot nog toe is daar totaal niets van gebleken. Na dit be sluit is het helemaal ondoenlijk iets te mogen verwachten. De Engelsen zijn de ogen open ge gaan. Misschien geldt dat ook voor hen, die Engeland zg. ver tegenwoordigden op de economi sche conferentie. Welke politieke gevolgen het besluit zal hebben moet nog worden afgewacht. Een eensgezind optrekken van Washington en Londen bij het bepalen van het Westerse stand punt tegenover de problemen van het Verre Oosten ligt in de lijn. Wanneer de Amerikanen verstan dig zijn doen ze er goed aan niet al te veel terug te grijpen op hetgeen Engeland verkeerd heeft gedaan. De politiek der V.S. in het Verre Oosten sedert 1945 be hoort nu ook niet bepaald tot de glansrijke momenten in, de mo derne historie der Amerikaanse diplomatie. A „Johan Maurifs van Nassau" op thuisreis 's GRAVENHAGE. H.M. fregat „Johan Maurits Nas sau" op thuisreis uit ciieuw- Guinea, zal op 26 Mei Tanger aandoen voor een vlootbezoek dat tot 29 Mei zal duren. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN. Aanvoer 289 vette varkens. Notering: zware 2.12 2.15, lichte 2.102.12, zouters 2.08 2.10, zeugen 1.90-1.95. Handel vrij goed. 7 nuchtere kalveren. DORST NAAR KENNIS Ondanks het gebrek aan schoolruimte en voldoende leermate riaal tracht men de jeugd van de verschil lende dorpen in Zuid- Korea de nodige ken nis bij te brengen; een taak, die tengevolge van de oorlogsomstan digheden verre van eenvoudig is. De les sen worden in de open lucht gegeven en de kinderen tonen een buitengewoon begrip voor de moeilijkheden waarmede de leer krachten en zijzelf te kampen hebben. Een meisje in het dorpje Kunchon is met haar geimproviseerde bank nog een van de geluk kigen van haar klas. De meesten moeten hun schriften of boe ken op de schoot houden. 's-GRAVENHAGE Zoals bekend is de uitgifte van „Entry- Permits" aan Nederlandse emigranten, die met medeneming van een montagewoning of geprefabriceerde woning naar Nieuw- Zeeland willen vertrekken, tot nader order stopgezet. Naar wij van de Stichting Landverhuizing vernemen is zulks geschied, omdat Nederlandse emigranten, die met een montagewoning in Nieuw-Zeeland arriveren, in toenemende mate moeilijkheden ontmoeten, welke het niet verantwoord doen zijn om de tot dus ver gevolgde gang van zaken nog verder voortgang te doen vinden. heeft zich bij de financiering door De hier bedoelde moeilijkheden zijn van drieërlei aard. Zij hou den verband met het gevaar voor parasieten, zij zijn van bouwpoli- tionele aard en zij liggen op het terrein van de financiering. Met betrekking tot de parasie ten deelt men ons mee dat geble ken is, dat het hout, waaruit in Nieuw-Zeeland geïmporteerde montage-woningen vervaar digd waren, in veel gevallen met houtwesp besmet was. Dit insect komt op Nieuw-Zeeland (nog) niet voor. Mén wil met alle mo gelijkheden voorkomen, dat die houtwespen Nieuw-Zeeland bin nenkomen. De woningen worden in quarantaine genomen om een hittebehandeling of een chemisch proces te ondergaan. Zowel op slag als behandeling komen de emigranten op zeer hoge kosten te staan. Er kan voorts niet ge noeg de aandacht op worden ge vestigd, dat de plaatselijke bouw verordeningen in Nieuw-Zeeland onderling verschillend zijn. De normen, die in Nieuw-Zeelar.d worden aangelegd, zijn zeker niet beter dan die welke in Nederland gelden, of omgekeerd, maar zij zijn uitsluitend anders. Tenslotte hypotheekbanken de moeilijkheid voorgedaan, dat deze credietge- vers niet alleen op de kwaliteit in technisch of constructief op zicht van de als onderpand ge stelde montagewoning afgaan, maar ook op de handelswaarde, welke een bepaalde montage woning in Nieuw-Zeeland heeft. Verschil in levensgewoonte en wooncultuur veroorzaakt, dat ap preciatie voor een bepaalde wo ning in Nieuw-Zeeland een ge heel andere kan zijn dan in Ne derland. De bereidwilligheid tot credietverstrekking bij de Nieuw Zeelandse hypotheekbanken is door het verschil in de bestaande eisen van smaak in ons land en Nieuw-Zeeland de laatste tijd aanmerkelijk afgenomen. Men deelde ons mee, dat voor eerst dient te worden afgewacht op welke wijze de belemmerin gen thans voor de export van montage-woningen ontstaan, uit de weg geruimd kunnen wor den De hierboven besproken ver schillen en gerezen vraagstukken bestaan ook voor Australië. Bouwers van montagewoningen voor emigranten raadt men aan. zich in verbinding te stellen met het bouwcentrum te Rotterdam, dat van de details voor de bouw der montagewoningjm voor Nw.- Zeeland op de hoogte is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3