Twee doelpunten van Bennaars basis voor zege van Bondsploeg OLYMPISCHE DAG MET GLANZENDE VOETBALZEGE Flitsende sprint van Slijkhuis was de concurrenten te m achtig Sassenheimer A. van Hof won sprint Ronde v. N.W. Nederland My Darling zegevierde na felle strijd met Nellie Gregor Wielrenners bij de Paus lie AFC-zege Bergen (1-6) \orktberichten Een overwinning van Nederlandse amateurs op Oostenrijkse profs. Welk een schoon ge schenkjuist voor een Olympische Dag. De jaarlijks terugkerende hoogtijdag van Neder lands sportleven. Groots Was ook weer de dertiende Dag der Sporten. En zeker niet al leen vanwege de onverwachte overwinning van de jonge, frisse Bondsploeg. Deze hoofd schotel kreeg echter des te meer fleur, door de gracieuze knots-oefeningen, door de demonstratie van Fanny*s snelheid en tech nische volmaaktheid op het hordennummer, ja door alle athletiekbeoefening en zeker niet in 't minst door het altijd Weer spectaculaire springconcours. Meer dan zestigduizend toe schouwers, waaronder als ere-gasten H. M. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, ze hebben ge noten. Puck Brouwer: zege 100 en 200 m. Begin en slot Olympische Dag Oostenrijkse Braffinement miste „schot/1 in voorhoede PAARDENCOURSES ALKMAAR Wim Snijders toch gestrand Frans Baudoin won Fries kampioenschap VRIJDAG 23 MEI 1952 PAGINA 3 iVERW ACHTING d door het K.N.M.I. t geldig van Vrijdag- Zaterdagavond ROOG WEER eer met overdrijvende en, voornamelijk In 't an het land. Ongeveer mperatuur als vandaag ot matige wind tussen W. on op 4-34; onder 20.40; 14; onder 22-14. VIA EN SELMA AR. Het Gulden gisteravond gevuld met Ikelijke Zondagavond- otendeels bezoekers van stad, die een avond van usement komen zoeken. ;en Zondagavond-in-de- er amusement, nusementsorkest The itchmen o.l.v. Matthieu id een licht en geva- gramma van muziek en laatste namen de zin- sjes" Helma en Selma, luisteraars naar Radio g geen onbekenden rekening. Zij zongen Ie liedjes met veel rou- cces. De muzikale clown st zijn toehoorders ook ijke ogenblikken te be et geheel maakte een lalante indruk; het was zou men kunnen zeg- i de leider van het en- :woog zich op een voor nders al te nonchalante r de planken. Het was e opgelegd routinewerk, heeft het publiek zich geamuseerd. Het Trio Moor, dat als gast op- :t er bij het Noord-Hol- bliek ook uitstekend op het oogstte uitbundig FJARIG MEISJE VERDRONKEN (SCHARWOUDE. [avond tegen half elf is :ht langs de Kerklaan in irwoude het stoffelijk gevonden van de 5- rrie van der Stok. Hoe de Wit uit Oudkarspel tmatige ademhaling toe- :ken de levensgeesten ieds te zijn geweken, wordt dat het meisje wijze te water is ge- t was al vanaf 3 uur des vermist en vele omwo- ielpen bij het zoeken kind, dat 's avonds laat 1 gevonden. gen speelde AFC z'n kerwedstrijd en... einde succes. Het was wel iel het eerste elftal, reserves voldeden deze sl goed. Bergen bleef in de minderheid, de 'as niet eens geflatteerd in. Bergen werd meteen rdediging gedrukt. Maar ;er moest de a. machine komen, om 't tot dpel- e brengen. Na ongevb»r ten wist De Lange de openen 01. B. liet t onbetuigd, met lan«e obeerde Hottentot c.s de rhoede te beproeven, ;r sloot alles hermetisch. kreeg Hottentot de ge- i met een vrije trap, ingeschoten, maar Pod- p subliem in. Dan kogel- Lange bij een a. nan- m de lat en Hoeben hierna met een kopstoot de touwen 02. Na de on A. verrassend en toen een kopbal in zond, liet ■elman de bal in het doel ien. Even een kentering, A.-doelman uitliep en i3. Maar nu begon de untenmachine pas goed ien. Eerst was het Van Lie via de paal de vierde na goed aangeven van Vervolgens toonde Bier- :h nog meer te kunnen zaam toe te zien en twee ■oorzetten van zijn voet, door kopballen van, W. evenzovele doelpunten, d luidde toen 1— chopsbeker-toumooi Amsterdam organiseerde ronde van het Bisschops- iirnooi. Resultaten; imDEM •Volendam IKAVIC ïmRKAVIC •DEM Vijk aan Zee clitTYBB in ZeeTYBB chtDCG CYBB n ZeeWilskracht 1—0 1—1 0—3 1—2 2—1 4—1 'm icht an Zee 3 3 1 1 0 2 2 1 0 02 0 6 1 1 3 0 1 2 2 UCC V/ - de ieugdelftallen van Vo- en DCG werd eert sene i uitgereikt- CKER 21 MEI Vroege beien 42—55; late aardap- 16; spinazie 2530; sla- 2.70; rabarber 47; sla bloemkool 13—43; bind- -33- aardbeien 1.702.20; metten 40—55: St Remy AG. Vroege aardappe- -50; late aardappelen 3.t>0 spinazie 2545; postelein uien 1425: prei 810; 89—92: witlof 25—40; to- 631.51: rabarber 520; ■7.10; bloemkool 1352; 241; bindsla 1831; as- 200: aardbeien 601.65; inette 41—51; jonathan 51 1NUM. Late aardappe- S09.10; vroege aardappe- ddel 3845; drielingen 39 triel 4249; grove 3436 r 2500 kg.; sla 2.505.80: ien A 124—162: B 86—118 n 3952; bloemkool 14 ASMARKT ALKMAAR zoeT 42000 kg. 13 stapels 1 per kg er» 4 stapels boe- s 2.10 per kg. Handel Heel wat klinkende namen ontbraken in de ploeg, die uit eindelijk de beslissing zou moe ten brengen over de uitzending naar de Spelen. Kraak, Bies- brouck, Terlouw, Lenstra en van (Van onze speciale verslaggever) Wim Slijkhuis, de onberekenbare, heeft op de Olympische Dag zijn visitekaartje voor Helsinki afgegeven. Door een machtige eindsprint uit zijn bruingebrande benen te persen, won onze slanke crack nog onverwacht gemakkelijk het hoofdnummer van de athletiek. Want door de sterke internationale bezetting was deze 1500 m. ongetwijfeld het belangrijkste loopnummer. Suc cessen waren er ook weggelegd voor de Engelsen Higgins (400 m) en Evans (800 m). Dat Fanny Blankers de 80 m horden won, behoeven we nauwelijks te zeggen. Zonder de concurrentie van onze snelste vrouw, kwam Puck Brouwer tot een dubbele zege. Slijkhuis tijd op de 1500 m. 50.6 sec- was ruim 7 seconden boven zijn Nederlands record, waarbij we echter in aanmerking moeten nemen, dat zijn eindsprint nog be duidend scherper kan zijn. Wel voerde Hans Harting de groep van 13 lopers in een straf tempo aan, gevolgd door Slijkhuis en de Belgen Herman en Janssens, maai bij het uitkomen van de laatste bocht voor de finish ging onze nationale kampioen snel naar vo ren. Janssens moest lossen en kort daarna waren ook Harting en Herman reeds kansloos. Slijk huis kon het zich veroorloven een paar maal achterom te kijken en ingehouden te finishen. De Belg Herman passeerde de vermoeide Harting nog. De Engelsman Par ker had nog reserve genoeg om de tweede Belg Janssens nog juist voor de streep te kloppen. De Groninger Evert Roffel liep een dappere race. maar het tempo was hem toch te hoog. De tijd van Herman was 3 min. 51 sec., van Harting 3 min. 51-2 sec. Parker noteerde 3 min. 53.4 sec. De Engelsen zijn ook niet voor niets naar Amsterdam gekomen. Op de 400 m. lootte Higgins de buitenbaan. Hij was snel weg, voorlopig steeds bedreigd door Smildiger. De Vlug en Lenig-man nam bfi het uitkomen van de laat ste bocht zelfs even de leiding maar de eindsprint van Higgins was hem te machtig. Tijden: Higgins 49.9 sec; Smil diger 50 sec; Verweii 50-1 sec- De 800 m. werd ook al een En gels succes. Wel nam Harry de Kroon direct de kop om zijn eigen tempo op te dringen, maar Evans en de Belg Lowagie bleven rustig volgen. Een krachtige eindspurt van de Engelsman maakte de Kroon kansloos. Zelfs Lowagie passeerde onze landgenoot nog vlak voor de finish. Eivans had 1 min. 53-5 sec. nodig (Ned. record 1 min. 51.8 sec.) Lowagie 1 min, 54.6 en de Kroon 1 min. 54.8. Stada werd vierde. De 200 m. was voor onze na tionale kampioen Theo Saat, in 21-9 sec- De Fries Jan Lammers kon hem niet sterk bedreigen (22.1 sec.) Derde werd de jonge Engelse sprinter Ellis in 22.2. De Groninger Holst deed er 0.4 sec. langer over en kwam op de vier de plaats. Tweemaal Puck Brouwer Onze dames namen de zaken ook al serieus op. Fanny startte alleen op de 80 m- horden en ze ging nog even soepel over de hor den als vier jaar geleden in Lon den. Een tijd van 11.4 sec. mag er zijn als we bedenken dat Fanny wereldrecord'houdsteT is met 11 seconden precies. Dat Willy Lust met 11.9 sec. tweede werd. is ze ker geen schande. Imke Vaal, de laatste tijd sterk naar voren ge komen, bracht het tot de derde plaats in 12.1 sec. Als vierde fi nishte Gerda v.d. KadeKoud ijs. Puck Brouwer bewees ook tot Het eerste nummer van de Oiympische Dag was als gewoon lijk een massale demonstratie knotsoefeningen, uitgevoerd door 480 damesleden van het K.N.G.V. In hun smetteloze witte jurkjes marcheerden zij, voorafgegaan door dragers met kleurige vaan dels het stadion binnen. Op vlotte wijze demonstreerden de dames onder leiding van mevr. J. van der Most met de knotsen. A1 en toe viel er te genieten van aantrekkelijke vondsten. Eveneens traditioneel werd de Olympische Dag besloten met een nationaal springconcours, het welk ditmaal bestond uit een „relais wedstrijd", waarvan vijf ruiters met ieder twee paarden deelnamen. De Ruiter ving het parcours aan met het eerst door hem te berijden paard. Na het parcours te hebben volbracht, begaf hij zich onmiddellijk naar het zogenaamde „relais" en be steeg daar zijn gereedstaand tweede paard, teneinde het vol gende parcours af te leggen. De Ruiter, die de snelste tijd boekte vanaf de aanvang van zijn eer ste tot het einde van zijn tweede parcours en hierin het minste aantal fouten maakte, werd win naar. Winnaar werd de Hagenaar Tonny Timmer, die met „Zwarte Piet" op fraaie wijze een foutloos parcours reed en met „Drauf- giinger" een hindernis omwierp, hetgeen hem op 4 fouten kwam te staan. Hij maakte de snelste tiid en wel 158,8 sec. De rode rosette was voor J. Rijks Jzn (Rotterdam), die in prachtige stiji met „Master" zonder fouten rondkwam. Met Jimmy O'dea" was hij minder fortuinlijk. Het paard wierp twee hindernissen af, hetgeen 8 fouten betekende. De tijd was 161,8 sec. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Hemelvaartsdag Twee goals in zeven minu ten, twee kansen in de daaropvolgende drie minuten, waarvan er één beslist een treffer had moeten zijn en waarvan de andere met een heel klein beetje geluk een wonderschone was geweest: Dat was het, wat een jeugdige Bondsploeg fameuze Oostenrijkse profs onmiddellijk na de aftrap voor de neus draaide. Daardoor ook veerden de rood-wit-blauwen op, bouwden ze in luttele mi nuten een moreel, dat zo sterk en onaantastbaar was, dat de venijnigste priemen in de defensie, de scherpste en trefzekerste passes uiteindelijk zonder resultaat bleven. Daarom zegevierde Nederland op de Olympische Dag met 32. Melis, zij allen moesten toezien, hoe onder aanvoering van Jan van Roessel de piepjonge Rinus Bennaars tweemaal achtereen Oostenrijks fameuze doelman Walter Zeman, eens de held van Wembley, kansloos passeerde. De eerste treffer, voortgekomen uit een glasheldere combinatie tus sen Jan van Roessel en Mom- mers, bracht reeds in de derde minuut Bennaars oog in oog met Zeman. Eén, twee, drie pasjes, toen suisde de bal langs 't hoofd van de onthutste Zeman. Vier minuten later was één snelle reactie van van Roessel al vol doende om Bennaars schietgrage voet weer in actie te brengen. Vanaf de eigen helft was de jonge Dosko-man naar voren op gerukt. Tot het strafschopgebied werd hem geen strobreed in de weg gelegd. Toen, terwijl Kowanz zou uithalen voor een forse tackle gleed de bal naar het centrum, meteen tikte van Roessel het leer terug en weer kon Zeman slechts toezien, hoe de bal tegen de touwen vloog, 2—0. Nog was de aanvalsdrift niet ten einde. Pietje v. d. Kuil, met z'n 18 jaren de brutaalste van het hele veld, liep de Oostenrijkse verdediging voorbij; haarscherp was de voor zet, onbereikbaar voor Zeman, maar juist ook voor een van Roessel in volle ren, toen het leer even de paal raakte en rake lings voor de doellijn langs zoefde. 5n had Clavan twee mi nuten later wat meer zelfbeheer sing getoond, de Bondsploeg had toch met 3—0 voorgestaan. Nu kanjerde de ADO-er onbesuisd hard tegen de benen van Zeman. Kwamen de Oostenrijkers er dan niet aan te pas? Het tegen deel is eerder waar. Want feil loos was de balbehandeling, on noembaar mooi het positiespel. Zo geraffineerd werd de ene aan val na de andere opgebouwd, dat één van onze grootste troeven te gaan uitgroeien. Haar stijl is bij zonder fraai en de eindsprint kan nog wel krachtiger worden. Voor de 100 m. werd 12.1 sec. afgedrukt. De favoriete van Hol- landia. mej. H. Veth finishte na Puck Brouwer in 12.5 sec. Voor Willy Lust werd dezelfde tijd ge noteerd. Ook de 200 m. nam Puck Brou wer voor haar rekening. Bedreigd werd ze ook nu niet, het tijdsver schil met Gré de Jongh, die twee de werd, toont dit duidelijk aan, resp. 25.1 en 25.9. Loes v.d. Mey- den finishte in precies 26 sec. In 't geheel genomen mogen we met de prestaties zeker niet on tevreden zijn. Het oog is nu ge richt op de Olympische Spelen. De 4 x 400 m. estafette heren, ■bracht een verrassende zege voor Vlu» en Lenig (3.23.3). Louter en alleen door het feit. dat Harry de Kroon bij de laatste wissel de stok verloor en 'n voorsprong van dertig meter zag omgezet in een zelfde achterstand. Nu werd Trek vogels tweede, met de Jeugdploeg op de derde plaats. aas mÈmÊÊMmiëK Zeman's reactie op de vliegende zoever van Bennaars was slechts een reflexbeweging. Machteloos was hij tegen zoveel overmacht, reeds in de derde minuut gedemonstreerd. Nog tweemaal moest de Oostenrijkse doelman zwichten. Vol doende om de B-ploeg de zege te verschaffen. DUITS RECORD OP 1500 M. VERBETERD Tijdens athletiekwedstrijden te Berlijn is de Berlijner Dohrow er in geslaagd het Duitse record op de 1500 meter te verbeteren. Met een tijd van 3 min. 46.8 sec. bleef hij aanzienlijk onder het oude record, dat miet 3 min. 49.4 sec. sinds vorig jaar op naam van Lueg stond. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Zweden Gunder Haegg en Len- nart Strand. Beiden hebben een tijd van 3 min. 43 genoteerd, terwijl Wim Slijkhuis met 3 min. 43,8 Nederlands recordhouder is. Scherp was de finish van Puck Brouwer op de 100 meter. Ver voor de anderen legde ze beslag op de eerste plaats nu Fanny Blan- kers-Koen niet aan de start verscheen. Om de tweede en derde plaats wordt nog ver woed gestreden tussen Hilde Veth en Willy Lust. De Paus heeft Woensdag de deelnemers aan de Ronde van Italië in audiëntie ontvangen en de hoop uitgesproken, dat zij voor alle gevaar behoed zullen biijven. Voordat de renners in de Vati caanse troonzaal door de Paus ontvangen werden, woonden zij 'n H. Mis bij in de kerk van de H. Geest in Rome. De Mis werd op gedragen voor de nagedachtenis van overleden wielrenners. De Paus drong er bij de renners óp aan „stoutmoedig de sport te blijven beoefenen-" Hij zei, dat hij zou bidden, dat zij gevrijwaard zouden blijven van "gevaar en ver maande hen, al hun plichten morele, sociale en politieke te vervullen. NEDERLANDSE ATHLETEN NAAR BRUSSEL Aan de internationale athle tiekwedstrijden, welke Zaterdag 24 Mei in het Heyselstadion te Brussel worden gehouden, zal, naar de organisatoren medede len, een sterk veld Nederlandse athleten deelnemen. Slijkhuis start op de 3000 m tegen de Bel gen Reiff en Theys en op de 1500 meter komt Harting (AAC) uit tegen o.a. de Luxemburger Bar- thel. Andere Nederlandse deelne mers aan deze avondwedstrijden ziin: 100 m: Lammers (AV '23) er. Saat (Vlug en Lenig); 400 m: de Jong (Vlug en Lenig) en Ver- wey (Trekvogels); 800 m: De Kroon (Trekvogels); Speerwer pen: Lutkeveld (APGS). soms vier, vijf Nederlanders ge passeerd werden. Maar zo een tonig werd ook het liedje, af werking genaamd, dat heel spoe dig de Nederlandse tegenzet ge komen was. Komen laten, en dan Dit is het moment, waarop het Koninklijk Paar, met de twee op 't allerlaatste een forse tackle, oudste prinsessen begroet wordt in het Olympisch Stadion. Zeker, het lukte niet altijd, Zestigduizend enthousiasten zongen uit volle borst het Wil- lang niet zelfs, maar dan stond helmus. Daarna kon de Olympische Dag beginnen. er in het doel nog een Wim Land man, zo zeker van zichzelf, dat slechts tweemaal zo'n aanvals- stoot succes opleverde. Of eigen lijk éénmaal, want de tweede treffer was uit een ordinaire strafschop. Hevig waren echter de schermutselingen in 't Neder landse doelgebied, Hendriks, Al berts, Oden thai en'zelfs de kant- halves Wiertz en van der Hurk (Eindhoven), kwamen soms voe ten te kort om de ragfijne com binaties te breken. Het lukte in hoofdzaak door het te langzame Oostenrijkse tempo. Het waren vooral Alberts, Landman en Hen driks, die overal opduikend, steeds weer konden redden. Tot na een verschrikkelijke omhaal van middenvoor Wagner, diago naal naar de uiterste hoek, ook Landman geen redding meer kon brengen, 21. Driemaal nog veerde het sta dion op. Eerst moest Alberts, zo als in elke wedstrijd eenmaal, op de doellijn nog redding bren gen, daarna kogelde van Roessel tweemaal op de Oostenrijkse veste. De eerste keer kon Zeman, languit duikend naar de bedreig de hoek, nog juist redden, de tweede maal schroeide de bal de paal. Ook in de tweede helft waren de Oostenrijkers sterker. Keer op keer zwermden vijf, soms zes aanvallers al combinerend naar Landman's veste, maar steeds ook weer kwam op de beslissende momenten een Nederlands been opluchting brengen, of was het Landman zelf, die duikend, sprin gend en trappend redde. Zelfs konden Probst en Walzhofer, al leen voor doel, de „zwarte pan ter" nog niet verschalken. Zowaar werd het nog 31. Pipt v. d. Kuil was z'n bewaker op de vleugel met een serie schijnbewegingen te vlug af ge weest, strak langs de grond ging de bal naar Mommers, toen naar Bennaars en opnieuw terug naar Mommers, gevolgd door een zie dend schot. Nog feller trokken de Oosten rijkers ten aanval, des te verbe- tener werd echter het Neder landse verzet. En zo viel ook de strafschop te verklaren. In z'n ijver om redding te brengen, liep Mommers Riegler onopzettelijk in de rug. De strafschop werd door Wagner boven het hoofd van Landman via de onderkant van de lat ingeknald, 32. Ver der kwam het niet, al moest Landman zich tot tweemaal toe voor de schoen van Wagner wer pen. Eenmaal kostte het hem een stevige trap tegen het hoofd. ALKMAAR. Hemelvaarts dag bracht wederom prachtig weer en dus trokken duizenden paardensportliefhebbers naar Alkmaar, waar opwindende Paardencourses hun zouden wachten. Nadiat de Kaasstadprijs gewon nen was door Pretty Boy, volgde die course om de Kaasmarktpr;js, waarbij het er wel heel merk waardig aan toeging. Er ver schenen eerstens al slechts vijf paarden aan de start, waarvan er drie werden uitgeschakeld. Dat waren Meintje V, Louise F. H., die voortdurend een be dreiging was voor Mary Reinolds en tenslotte Olivier B, die steeds en dan nog met grote voorsprong aan de kop lag. Toen behoefde Mary Reinolds alleen nog maar te zorgen geen fouten te maken en de finish te passeren, om de eerste prijs weg te „halen". Het zelfde gold voor O Bonni, die tweede werd dank zij dit toeval, want anders zou hij er niet eens aan te pas gekomen zijn. De course om de Waagprijs werd gewonnen door Petron-el Spencer, die de gehele wedstrijd door aan de kop lag, even ge volgd door Osemorgan, die in de tweede ronde naar achteren verhuisde, doch wel ernstig be dreigd door prof. Heny en Phe- renice, die derde werd, nadat hij zich keurig naar voren had we ten te werken. De Houtprijs werd in twee series gereden. De eerste serie werd een felle strijd tussen Quinta en Quintus Harvester, terwijl zij de overige paarden ver achter zich lieten. Quintus Harvester wist zich keurig aan de kop te plaatsen, na een volle lengte op Quinta te hebben ge wonnen. De tweede serie was voor Quite Heny. De strijd om de Kaasdragers- prijs was ook al niet van span ning ontbloot. Hier ontwikkelde zich een felle strijd tussen de vrij slecht lopende Neerlandia H en Pretty Polly, met telkens wisselende kansen. Op de derde plaats kwam Marianne A. Een driekwart ronde vóór de finish schoot Marianne A onweerstaan baar naar voren, terwijl Neer landia H werd uitgeschakeld. Zo werd Marianne A eerste, Pretty Polly tweede en Norma Shearer goede derde. De Singels-prijs werd een klin kende overwinning voor O Nelly Zona, steeds gevolgd door Mary Simons met Nanco M, die Mar- tine van Axkit de baas werd, als derde. De mooiste course van de middag was die om de Grote Feestprijs, welke door My Dar ling werd gewonnen. Hij werd hevig bedreigd door Nellie Gre gor en Kentucky's Queen, die tegen het einde helemaal naar de achterhoede werd gedrongen. Narciso van Zora liet zich nog even gelden, doch dat was slechts van korte duur. Inmiddels lever de Luxor een keurige prestatie door zich van de vierde plaats af onbedwingbaar naar de tweede te werken. De uitslagen luiden als volgt: Kaasstadprijs (2040 M.). 1. Pretty Boy 3.09 (1.30.9); 2. Oos- ting's Lieveling 3.09.1; 3. Orkaan O. Tot.: w. 2.—, pl. 1.20, 1.30, 1.50; k. 4.30, cov. 3.60. Kaasmarktprijs (2340 M.): 1. Mary Reynolds 3.33.9 (1.30.6); 2. O Bonni 3.38.6. Tot.: w. 10.50, pl. 3.80, 1.80; k. 19.90, cov. 2.90. Waagprijs (2040 M.): 1. Petro- nel Spencer 3.05.4 (1.30.9); 2. Prof. Heny 3.05.6; 3. Pherenice. Tot.: w. 4.10, pl. 2.20, 2.—; k. 4.cov. 4.60. De Hout-prijs (1740 M.): 1. Tuintus Harvester 2.41.1 (1.31.3); 2. Quinta 2.42.3; 3. Quick Fire 2.51.7. Tot.: w. 1.80, pl. 1.10, 1.20; k. 1.80, cov. 2.40. Kaasdragers-prijs (2040 M.): 1. Marianne A 2.59.5 (1.28); 2. Pret ty Polly 3.003; 3. Norma Schea- rer. Tot.: w. 6.20, pl. 1.90, 1.70, 2.—; k. 4.30, cov. 5.20. Singelnriis (2340 M.): 1. O Nelly Zora 3.25.3 (1.27.8); 2. Marry Simons 3.25.5; 3. Nanco M. Tot.: w. 5.60, pl. 1.90, 3.80, 1.70; k. 4.50, cov. 15.90. Grote Feestprijs (2340 M.): 1. My Darling 3.19.5 (1.26); 2. Luxor 3.19.8; 3. Nellie Gregor. Tot.: w. 7.60, pl. 2.90, 2.30; k. 22.70, cov. 4.60. De Hout-prijs (1740 M.), 2e afdeling: 1. Quite Heny 2.46.2 (1.35.5); 2. Quena BH 2.47.5; 3. Queenie. Tot.: w. 4.60, pl. 1.50, 1.40; k. 3.90, cov. 5. Totale omzet f 63.965.50. (Van onze speciale verslaggever) De ronde van Nw.-Nederland voor amateurs heeft een sensatio neel verloop gehad. Van de ruim 150 renners die gestart zijn bereikten iets meer dan 20 de finish aan de Jan van Scorelkade in de kaasstad. Bijna 130 met moed geladen jongelieden bleven ergens met lekke banden of afgelopen kettingen, en erger met door valpartijen ingedeukte wielen en dito armen en benen achter. Die valpartijen richtten een ware slachting aan onder het tot na Uitgeest als een compacte massa bijeenklontende veld. De Uitgeester spoorbomen gaven de renners, die reeds in de buurt van het Limmer monument met pech hadden te kampen een Êrachtige kans om bij te komen, ioning uit Den Helder kreeg door een lekke band een-geduch te achterstand maar hij hield vol en is er na een prima course toch nog in geslaagd de 230 lange kilometers uit te rijden. Bij een valpartij achter Heemskerk liep Ton Peters een geduchte slag in zijn achterwiel op. Maar on danks dat reed hij door en sloeg tijdens het geduchte tempo dat het tweede peleton nog in de buurt van Oosthuizen had op dat lachende wiel nog lang geen gek figuur. Achter Heemskerk ge raakte ook W. Snijders ruim l'/> km achter. In een kolossaal tem po namen de renners Beverwijks nauwe straten en het waren de spoorbomen, die weer de achter blijvers de kans gaven bij te komen. Voskamp uit Monster passeerde hier met een fel bloe dend been. Nolle uit Den Haag viel ten tweede male uit, vlak voor de rampzalige smalle bin nenweg naar Buitenhuizen, waar na een massale val weer zes ste vig geblesseerde mannen in het gras achterbleven. Alles wat onbeschadigd uit deze slag vandaan gekomen was nam de gelegenheid te baat om een goede positie te veroveren, hetgeen tot gevolg had. dat in een minimum van tijd het ge hele veld uit elkaar lag. Driemaal is scheepsrecht. Maar de uitbrekers uit de voorste gelederen hadden aller minst reden tot juichen. Laten daar ten derde male de spoor bomen juist dicht gaan als de karavaan aankomt. En door een snelle sprint van de achterblij vers joeg daardoor weldra weer een aaneengesloten rennersveld in de richting van de beruchte Zaandammer westzijd in een tempo van bijna 50 km. In de buurt van de Hulk trok ken Kwantes, Sieveking en De Ruiter er tussenuit, doch ze werden in de buurt van Hoorn weer gelijkgeschakeld. Tussen Hoorn en Enkhuizen beleefde de karavaan weer een adembe nemende uitbraakpoging, terwijl Dor.er en de Vos het m lever- dem om ruim l'/> km achterstand in te lopen. Bij Broekerhaven verliet de dapper vechtende v. Ingen het strijdtoneel, dat al lengs in een 6 tal groepjes ver deeld was, en bij Andijk moesten Donker en Sieveking het tegen kettingovermacht afleggen. Doch de slechte weg „Broekoord" eiste veel meer slachtoffers, die hun karretjes woedend in de berm smeten. Met Peter, v. Roon, Tie- leman, Jun, Hofland voorop, werd Medemblik doortrokken in een tempo van 45 km. Snijders zag bij Opperdoes zijn kans om uit te breken in gezelschap van de Mayer. Het duurde tot Kol- horn voordat ze achtereenvol gens weer waren ingehaald. De Koning kreeg een geduchte in zinking en moest zich na Scha- gerbrug tot het grote peleton laten zakken. Na 't Zand was de hoofdgroep geslonken tot 22 rijders met voorop v. Roon ge volgd door Piet. Peters. Zo ging het in gesloten gelederen op Den Helder aan, waar de grote be slissing plaats vond. Hier kre gen v. 't Hof, Mehagnoul en B. Smit 250 mtr. voorsprong, die zij langs de infaam slechte Lan- gevliet bij stukjes en beetjes wisten te vergroten, terwijl Snij ders zijn kans om uit te breken bij Koïksluis waarnam en op zijn eentje van dat moment af óp de finish afstevende. De grote slag was gevallen, want de meest verwoede pogin gen om hem in te halen liepen op niets uit. Verder vonden er in al die uren die hen nog van Alkmaar scheidde hoegenaamd geen veranderingen meer plaats. Alleen wist Snijders het te be staan om even achter Zijdewind zijn achterstand op de kóplopers volledig in te halen en daar Smid dusdanig te verdringen, dat deze allepgs meer begon af te zakken. In pijlsnelle sprint joeg het over de Friesebrug. v. 't Hof vocht als een bezetene en smaak te het genoegen op de v. Scorel kade met een' wiellengte te win nen, vlak voor Snijders en Me hagnoul, terwijl Smit 1 minuut later als goede vierde binnen kwam gevolgd door de grote groep bestaande uit Zieleman, Koeman, v. Roon. Van Dijk, Bouwens, Rijnders, Jun. Meyer, Hofland, P. Peters en Post. Op het circuit van Prikkedam te Makkinga werden gisteren de Friese terreinkampioenschappen voor motoren gehouden. In de 500 cc-klasse werd Frans Baudoin uit Leende winnaar, met op de twee de plaats zijn eeuwige concur rent Rietman uit Arnhem, die een Matchless bereed. De Apeldoorner van Burik fi nishte in de 125 cc-klasse als eerste. De uitslagen zijn: 125 cc: 1. vaii Burik (Apel doorn) met Sparta; 2. Westerveld (Apeldoorn) Eysink; 3. Dick Re- nooy (Soest) Eysink; 4. Selling (Amsterdam) Eysink; 5. R. Koops (Assen) DKW. Er werden 14 ronden gereden van 2.7 km. 500 cc: 1. Baudoin (Leende) Matchless, 54 min. 8 sec.; 2. Riet man (Arnhem) Matchless; 3. Ko ning (Oosterwolde) Triumph.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3