Beethoven-concert Win gro Pauselijke Missiegenootschappen steunen grote Missieweek Vliegveld „De Vlijt opnieuw opengesteld Over Again bewees klasse in courses te Sappemeer De godsdienst der praehistorie Pro en contra verjonging Grotere activiteiten in bloeiende afdeling Rode Kr»is-actie 1952 AGENDA DADERS GEGREPEN Marktberichten Grote belangstelling van soortvliegers Prof. C. P.M. Romme spreekt in Hoorn Amsterdam zaa Westfriese bruiloft Naar wij vernemen Scheepsberichten Permanenten Maison Geels Dus beter 2 dagen gratis kopen Poorter Zestic viel PAGINA 2 "MAANDAG 26 MEI 1952 ALKMAAR De jaarlijkse zelatricen-dag, die in het Dekenaat Allernaar door de directeur van de Pauselijke Missiegenootschap pen pleegt te worden georganiseerd, stond deze keer sterk in 't teken van de naderende grote Missieweek. Rector H. Schrama, de directeur van het Diocesaan Missiebureau, die deze dag weer leidde, had daarom dr. C. J. C. Arnold, de voorzitter van het Comité „Een week Missiestad", uitgenodigd de verschillende activiteiten tijdens de Missietentoonstelling te bespreken. Rector Schrama wees in zijn begroetingswoord op de groeien de activiteit, die de missiege nootschappen de laatste jaren hebben ontplooid. Het moet nu, in tegenstelling tot vroegere ja ren, waarin men veel grote bij dragen ontving van particuliere zijde, komen van de kleintjes; van de kleine bijdragen, d'ie door de ijverige zelatncen bijeen wor den gezameld en dde bij elkaar toch enorme bedragen vormen. Zo werd voor de Voortplanting van het H. Geloof een bedrag van f 125.000.opgehaald, voor het St. Petrus Liefdewerk f 61.000.en voor de H. Kinds heid f 42.000.Daarbij komt nog de spaar-actie op de scholen waarvan het resultaat voor dit jaar op circa f 30.000.wordt geschat. Met erkentelijkheid con stateerde Rector Schrama dat deze bedragen voor het grootse deel waren ingezameld met be hulp van de vele zelatricen, die zich voor dit mooie werk be schikbaar hebben gesteld. Tot de komende acties .ter in tensivering van het werk voor de missie, behoort een regeling, die binnenkort zal worden inge- ALKMAAR De grote jaar lijkse Rode Kruis inzameling welke in het gehele land van 25 Mei tot 8 Juni gehouden zal worden, zal in Alkmaar plaats vinden in de week direct na Pinksteren, dus van 2 tot 8 Juni. Vor de medewerkers (sters) aan deze actie zal een bijeenkomst gehouden worden op Woensdag 28 Mei des avonds 8 uur in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Het „Hooge Huys" heeft het winkelpand Langestr.-hoek Mrent tijdens de inzamelingsactie be langeloos afgestaan om aldaar het hoofdkwartier te vestigen, terwijl de firma Spruyt aange boden heeft die inrichting voor dit hoofdkwartier voor hare rekening te nemen. Evenals vorig jaar hebben ook de muziekcorp sen hun medewerking weer toe gezegd. Oorspronkelijk lag het dn de bedoeling van het actie comité een grote Rode Krui*- Soortdiag ten bate van het Rooe Kruis te organiseren met mede werking van alle Alkmaarse sportverenigingen. Van dit plan heeft men echter moeten afzien, omrede enkele Alkmaarse voet balverenigingen dusdanig bezet zijn, dat het hen onmogelijk was zich voor dit doel vrij te maken. Het actiecomité was van mening dat een aantrekkelijke voetbal wedstrijd W deze manifestatie niet mocht ontbreken. Voor de Bridge-drive ten bate van het Rode Kruis, waarvoor op Zaterdag 7 Juni de zalen van het „Gulden Vlies" belangeloos ter beschikking gesteld zijn en welke door de diverse Alkmaar se Bridgeclubs georganiseerd wordt, bestaat een zeer grote belangstelling. Ook de wedvlucht van Postduiven vanaf Orléans in Frankrijk belooft een succes te worden! Gezien het grote enthousiasme hetwelk reeds" onder de mede werkers (sters) leeft, belooft cok de actie-1952 weer een groot succes te worden. San Fïlippo Neri-bal in teken van de Missie ALKMAAR Ook het San Fi- lippo Neri-bal, dat jaarlijks door de dansschool Jacq Smit wordt gehouden, stond Zondagavond, meer dan anders, in het teken van de kmende Missie-week. Het was nu de voorzitter van het comité „Een week Missiestad," Dr. C. J. C. Arnold, die de goed-bezochte dans-avond, waarvan de baten naar de Missie plegen te vloeien, in het Gulden Vlies met een kort woord opende en die speciaal de Missieweek in aller aandacht bracht. Als bijzondere attractie werden op deze bal-avond de monstraties van oude dansen ge geven, die mede door de goed verzorgde klederdrachten uitste kend in de smaak vielen. VICTORIA-THEATER KRIJGT EEN ANDER AANZIEN ALKMAAR De nieuwe eige naar van het Victoria-theater in de Langestraat, dhr. G. Fopma uit Bergen, is begonnen met een grondige verbouwing van het, die liaatste jaren al weer wat ver ouderde, bioscoop-theater. Bij deze verbouwing, die enkele weken in beslag neemt, worden de nieuwste snufjes van inte rieur-bekleding toegepast. Zo komt er bv. op de vloer van de foyer en op de trappen een loper van sponsrubber, die het geluid op afdoende wijze dempt. In de hal, die van een nieuwe verlich ting wordt voorzien, komen nieuwe reclame borden en wor den nieuwe tegels gelegd. In hal en foyer komen gashaarden, ten einde de overgang van de bui tentemperatuur naar die binnen in het theater gelijkmatiger te doen worden. Tenslotte wordt het meubilair geheel vernieuwd en komen er nieuwe Philips- projectoren alsmede een nieuwe geluidsinstallatie. Medio Juni zal het vernieuwde theater, waarin men meer ge selecteerde films hoopt te bren gen, worden heropend met „Een Amerikaan in Parijs". De voor stellingen zullen voorlopig ge woon doorgang vinden. Alleen voor het overplaatsen vain de nieuwe apparatuur zal het thea ter enkele dagen gesloten moe ten worden. voerd en die tot doel heeft de kinderen, leden van de H. Kinds heid, bij het verlaten van de schoo] over te boeken naar de Voortplanting van het H. Gelobf. Voorts staat er een grote lande lijke herdenking van St. Fran-, ciscus Xaverius op het program ma, terwijl voorts nog de sluit- zegel-actie ten bate van de op leiding van inlandse priesters onder de aandacht van de zela tricen werd gebracht. Voor het dekenaat Alkmaar echter zal in de komende weken de voorbereiding voor de Missie week aller aandacht in beslag dienen te nemen. Traditie. Dr. C. J. C. Arnold, die er op wees dat het een traditie is om in de meeste dekenaten om de tien of twaalf jaar een missie week te organiseren, noemde als doel van deze missieweken het zich bezinnen van de katholiek op de plicht om het missiewerk te steunen. Hij deed een ernstig beroep op de zelatricen, steun te verlenen aan de verschillen de acties van het comité en be val ten zeerste de lóten-actie aan. Voorts werd de aandacht van de zelatricen, voor zover nodig, nog eens gericht op de mogelijkheid, werkstukken te maken voor de verloting tot welk doel men zich kan wenden tot Kantoor A.A.Z.A. is overgeplaatst ALKMAAR Het Alg. Afde- lings Ziekenfonds Alkmaar en Omstreken dat tot nu toe kantoor hield aan de Nieuwlandersingel, is verplaatst naar het nieuwe gebouw aan de Costerstraat. Deze overplaatsing betekent voot het kantoor zowel als voor het pu bliek ongetwijfeld een grote ver betering. mevr. Kaay, die op Woensdag en Zaterdagavond van 78 uur in het KAJ-huis op de Laat daartoe zitting houdt. Met een toneelstuk „De Kui- sche Bruidegom", opgevoerd door „Het Masker" uit Heiloo, welk stuk wij reeds meerdere malen in onze kolommen bespraken, en dat onder regie van Jean Robert weer voortreffelijk werd gespeeld, werd de Zelatricen-dag in het Gulden Vlies besloten. MAANDAG 26 Mei. BIOSCOPEN: Cinema Americain: 14 Bange uren 14 jaar; Har monie: Mensen, die men schuwt, 18 jaar; Victoria: Peking Express, 18 jaar; Rex: Banneling van de eilanden, voiw. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van 6 uur he denavond af voor spoedge vallen te bereiken Apo theek HaTtong van Ark, Langestraat 1; Apotheker J. v.d. Mark. H.S.V.-BESTUUR-OUD-H.S.V. HEILOO. Zaterdag 31 Mei a.s. staat de HSV jeugd er» daar mee geheel sportminnend Hei loo in het middelpunt van de belangstelling. Op deze dag zal n.l. een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het HSV bestuur en Oud HSV, ten bate van de jeuigd. Dat in het HSV bestuur voetbaltalenten schuilen is al enkele malen bewezen, maar de oudere spelers' en supporters kunnen meepraten over de jaren waarin HSV nog uitkwam onder- de naam „Roda" recht op doel af, de tijd van IJpelaan, de Bol- ten's eri de Keemannetjes, na men die een herinnering zijn aan de duels met een Vios uit War- menhuizen; een ESV uit Efimond om maar enkele te noemen. Wel nu dit gehele elftal uit de der tiger jaren komt nog eens op de grasmat; het zal laten zien hoe er toen gevoetbald werd. De spe lers geven dan tevens het voor beeld aan de jeugd. Men doet dan ook een beroer op allen, om Zaterdag 31 Mei a.s. 7 uur naar de Mallevoorts- dijk te trekken, waar men door middel van een enkel kwartje entrée, onze benjamins een grote dienst bewijst. Het is voor de jeugd; er» wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. ALKMAAR. Er was een grote belangstelling in de Grote Kerk voor het eerste concert van het 2e Muziekfestival 1952, ge organiseerd door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging. Het koor opende het concert met het Wilhelmus, o.l.v. diri gent Corn. Jonker, dat. uitstekend werd gezongen. Hierna speelde het Gelders Orkest o.l.v. dirigent Jan Out Beethoven's Egmont- ouverture, geschreven bij het ge lijknamige drama van Goethe. Vol innerlijke spanning en met een gave klank werd dit bekende werk van Beethoven door het orkest gespeeld. Het Gem. Koor onder dirigent Corn. Jonker bracht met de Chor- Phantasie van Beethoven wel de noviteit van de avond; als we ons niet vergissen werd dit stuk al hier voor de eerste maal uitge voerd. Een zeer bekoorlijk en charmant stuk; dat de brillante klavierpartij door Theo v. d. Pas meesterlijk werd gespeeld, be hoeft wel geen betoog. Het orkest sloot zich uitstekend hierbij aan. Het koor zong dit werk zeer enthousiast en zeer zuiver. Diri gent Corn. Jonker heeft van Beethoven's Fantasie een span nende en vitale interpretatie ge geven. Tot besluit Beethoven's Derde Symphonie. Dit werk, dat een zeer strijdbaar karakter heeft, zou Beethoven oorspronkelijk op gedragen hebben aan Napoleon. Toen echter bleek dat deze veld heer niet het ideaal was dat de componist zich had voorgesteld, veranderde hij de titel in Eroïca en hiermede ki*eeg de aanduiding van het. werk een universeler en zuiverder bepaling. Dirigent Jan Out dirigeerde het werk uit het hoofd en liet het door zijn musici NED. REISVERENIGING VOOR KATHOLIEKEN ALKMAAR Een wel zeer bijzondere tocht gaat de afdeling Allernaar van d,e Ned. Reisver- eniging voor Katholieken op de Tweede Pinksterdag maken naar Berg en Dal en de voormalige Duitse Duivelsberg. Alleen reeds de omgeving van Niimegen. een der schoonste streken van ons land. is een reis dubbel waard dodh een. bezoek aan de Duivels berg is voor natuurliefhebbers wel een bijzondere attractie. Zo wel d'e Nederlandse als de vroe gere Duitse zijde van deze heu vel staan bekend om de zeer bij zondere plantengroei en zeld zame diersoorten als de das en de marter, grote hagedissen eni vlinders. De tocht gaat per bus over Utrecht en Rhenen. waar een boot gereed ligt, die die rei zigers langs het mooiste gedeelte van de Rijn, Oosterbeek en Heel- sum, naar Arn-hem vaart. Via de Rijnbrug met het Parachutisten- monument en dP Waalbrug wordt Berg en Dal bereikt, waar een tocht met het bergspoor wordt gemaakt. Een tocht die zeker on vergetelijk zal zijn. Wij vestigen er, op verzoek van toet bestuur van de Afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. Reisver. voor Katholieken de aandacht op. dat het niet strikt noodzakelijk is. dat men lid is van de Vereniging om aan de reizen te kunnen deelnemen. Voor deze tocht kan men zich opgeven bij het secretariaat. Spoorstraat 92, sigarenmagazijn de Munk. op zeer karakteristieke wijze uit voeren. Het orkest bleek nauw keurig op de intenties van de dirigent te zijn ingesteld en speelde met kennelijke overgave. Het was een fris musiceren, wat gelukkig niets had t van louter routine spelen. Het is een zeer artistieke en aangename kennismaking ge- weegt met dit ensemble uit Gel derland. We zijn er van overtuigd wanneer dit concert in een zaal was gegeven, de waardering ze ker zeer enthousiast zou zijn ge weest. Het verheugt ons dat dit prach tige concert door honderden werd bijgewoond en alzo een succes volle inzet vormde van het Fes tival 1952. W. SCHREURS. Uitreiking diploma's Veilig Verkeer ALKMAAR De diploma's, die door de scholieren van de Alkmaarse scholen tijd,ens de onlangs afgelegde verkeersexa- mens zijn behaald, zullen op 26 Mei en 31 Mei, tijdens een lilm- voorstelling in de theaters, wor den uitgereikt. TWEE MOTORONGEVALLEN BERGEN. Gistermorgen om 11 uur reed de motorrijder Jan Visser uit Heiloo met als duo- passagiere mej. Betty de Ridder, Eikenlaan 14, uit de Dorpstraat in de richting Alkmaar. Óp het kruispunt Loudelsweg-Bergerweg stonden enige fietsers met elkaar op de rijweg te praten. Om een aanrijding te vermijden maakte de motorrijder een uitwijkende beweging. Op hetzelfde moment naderde echter uit de richting Alkmaar een auto, waardoor zij elkaar niet meer konden ontwij ken. Hoewel de auto onmiddellijk stil stond, was het reeds te laat. De motorrijder werd in de flank aangereden en slipte. Mej. de Ridder viel van de motor en werd met een hersenschudding en een gekneusde rib op advies van dr. Lugten door het Rode Kruis ver voerd naar haar woning. De heer Visser bekwam geen letsel, ter wijl de motor wonderlijk genoeg onbeschadigd bleef. Het tweede ongeval gebeurde vlak voor de wedstrijd Berdos- Uitgeest. Een winkelier uit Uit geest reed met zijn bestelwagen- tje door de Kruisweg. Door on bekendheid met de weg verleende hij op de kruising Antoniusstraat- Kruisweg geen voorrang aan de motorrijder A. Dekker en zijn duo de heer Tesselaar. Ook zij werden terzijde gegrepen en op de grond gesmakt. De heer Dek ker kreeg een flinke hoofdwonde en evenals de heer j.esselaar ern stige schade aan de kleding. DE MOORDAANSLAG OP DE INDONESISCH MILITAIR ATTACHé (Eigen bericht) In Drente is aangehouden de 29-jarige M. P., zonder beroep, uit Den Haag, alsmede zijn ver loofde de 24-jarige F. A. C. Zij zijn de daders van de moordaan slag op de lt. kol. Hardjono. Als medeplichtige is in arrest gesteld de 64-jarige stucadoor C. A. v. D., voorzitter van de landelijke organisatie van oud-illegale strij ders. Deze laatste heeft de daders van wapens voorzien en na de daad geherbergd. Een van de daders heeft een volledige beken tenis afgelegd. VEEMARKT ALKMAAR 3 Paarden 700—1150; 160 vet te koeien 5001325; 140 nuchte re kalveren 3580; 340 varkens 22,16 per kg. LANGEDIJK. 7000 kg aard appelen 30,90—34,50; kleine 30,90 33,90; 3500 kg rabarber 5,708 TEXEL. Het vliegveld is er dus weer. Honderden Texelaars hadden zich Zaterdagmiddag naar „De Vlijt" begeven om het altijd- boeiende schouwspel van de vliegdemonstraties gade te slaan, nadat de Directeur-Generaal van de Rijksluchtvaart, de heer J. W. F. Backer, namens de minister v' Verkeer en Waterstaat het vliegveld had heropend. Ruim veertig toestellen van sportvlie gers, Rijksluchtvaartschool en militaire vliegbases stonden daar bij rustig te wachten op de laat ste woorden, om daarna weer de lucht in te gaan naar andere vliegvelden. In zijn openingstoespraak wees de Directeur-Generaal van de Rijksluchtvaart op de groei van het vliegveld, dat in 1937 was geopend, tijdens de oorlog zo goed als geheel werd vernield en nu dan weer zou worden her opend, groter dan ooit tevoren. Want het terrein is van 38 ha op 90 ha gebracht, omdat dit met de moderner toestellen noodzakelijk is gebleken. Maar de K.L.M., die voor de oorlog dagelijks op „De Vlijt" landde, zal er (voorlopig) geen gebruik van maken, omdat de binnenlandse diensten geheel zijn opgeheven. Wel zullen er bij voorkomende gelegenheden DC 3-toestellen kunnen landen. Burgemeester C. de Koning had tevoren reeds de verschillende autoriteiten welkom geheten, onder wie het lid van Ged. Sta ten de heer A. B. J. Prakken namens de Commissaris der Ko ningin voor Noord-Holland, kapi tein-luitenant ter zee vlg. J. M. van Holm, die de commandant van de Marine Luchtvaartdienst schout bij nacht H. Schraper ver tegenwoordigde, burgemeester mr G. D. Rehorst van Den Helder, de heren Custers en' Scholte na mens de K.L.M. en de comman dant van de Rijksluchtvaartschool Ypenburg de heer J. T. J. van Midden. Schoorsteenbrand en nog iets BERGEN. Zaterdagavond werd om half negen de brand weer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de familie Bloetjes aan de „Karperton". Door het vele hout stoken en het niet tijdig reinigen van de schoor steen was brand ontstaan. De brandweer reinigde met vakman schap de schoorsteen. Als een paard na ongeveer 1600 meter bij Karei Pluto weg loopt, o.lsof deze er niet is, moet het toch wel een van bijzondere klasse zijn. Dit stoute stukje heeft Over Again gisteren bij de goed geslaagde draverijen, welke in Sappemeer werden ge houden, geleverd. De start was nogal zenuwachtig maar toen het eindelijk los ging. was Matador direct vlot van start evenals Karei Pluto die snel enige tegenstanders kon passeren en zich op de vijfde plaats nestelde. Over Again had een slechte start en ook pakte hij direct nog niet flink aan. Maakte zelfs nog een terreinkostende fout. Weer gezet iiet deze strijdlustige hengst een speed zien die alien verbaasd deed staan. De een na de ander vloog hij voorbij, alsof zij stil stonden. Na ruim anderhalve kilometer drukte zijn rijder de pedaal nog iets verder in, en on weerstaanbaar werd met de voor hem rijdende paarden afgerekend. Met ruime voorsprong ging hij voor Lord van Fresena, die even eens een buitengewoon goede course liep, en Karei Pluto als derde, door de finish. De openingspriis werd een strijd tussen Queen Antonia O en Quick Magowan S. De Mei-prijs, gaf goede .strijd te zien tussen Nico The Saint en Moeskops, dit tweetal ging een ronde lang als één span over de baan. Toen Leonidas Scott zich in de strijd ging mengen moest Nico te veel geven, zodat de draf niet meer door de beugel kon. Dit betekende uitschakeling. Nora Spencer kon nog derde worden. De WV-priis bracht de tweede overwinning in drie dagen voor P. Kramer met Oda. Zonder moeite kon hij zijn merrie aan 't hoofd brengen, en wist onbe dreigd te winnen. Milly Dynamic •werd tweede, terwijl Oddity derde werd. De heat, maakte Pretty Polly in tweeën af. In de eerste heat was de strijd tussen haar en O Mac Gregor zo span nend, dat de jury geen winnaar kon aanwijzen en dead-heat uit sprak. De tweede heat was weer lussen dezelfde paarden, doch nu wist Pretty Polly met groter ver schil te zegevieren. Evenals in de eerste was Nestkuiken S in de tweede heat derde. De uitslagen luiden: Openingsprijs (1820 m): 1. Quick Magowan S. 3.005 (1.38.2); 2. Queen Anthonia O.; 3. Quelle Veine. Tot. w. 4.30, pl 1,60 1,70. Mei-priis (2100 m): 1. Leonidas Scott 3.18.5 (1.33-7); 2- Moeshops; 3. Nora Spencer. Tot w 6,20, pl 2,50 1,80. VW-prijs (1820 m): 1. Oda 2.514 (1.33.2); 2. Milly Dynamic; 3. Oddity. Tot w 3,60, pl 1,60 1,40. Sappemeer-prijs (1640 m) le heat (nos 1 en 2 dead heat). 1. O. Mc Gregor 2.30-8 (1.30.8); 1. Pretty Polly 2.30.8 (1.29.8); 3. Nestkuiken S. Tot w 4,10 2,70, pl 2,20 1,70 1,40. 2e en beslissende heat: 1. Pretty Polly 2.31.2 (1.30) 2. O. Mc Gre gor; 3. Nestkuiken S. Tot w 6,10, Pl 2,— 1,70. Hoogezand-prijs (2120 m): 1. Over again 3 09-4 (1.29.3); 2. Lord van Fresens; 3. Karei Pluto Tot w 5,20 pl. 1,80 2,30 1,80. Totalisator omzet f 13.922, De heer J. C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor de Luchtvaart, wenste het ge meentebestuur geluk met de her opening van het vliegveld en hij sprak de dringende wens uit, dat vele sportvliegers van het vlieg veld gebruik zouden maken, om daardoor ook het schone eiland Texel beter 'te leren kennen. Hierna speelde Texels Fanfare corps het Wilhelmus, terwijl de driekleur aan de staander bij de ingang van het vliegveld werd gehesen. Vooraf hadden de gemeente raadsleden, verschillende met hun dames, reeds rondvluchten ge maakt over het eiland, terwijl tot slot van de feesten drie Harvards van de vliegbasis Leeuwarden onder commando van de kapitein v. d. Pol verschillende demon straties boven het vliegveld ga ven, stunts, die door de honder den aanwezigen met deskundige en nieuwsgierige blikken werden bekeken. Daarna werd het voor de aan wezige vliegers wederom tijd op te stijgen, de sportvliegers om koers te zetten naar de vlieg- feesten op de vliegbasis Leeu warden, de anderen, waaronder verschillende vertegenwoordigers van autoriteiten, om naar hun onderscheiden bases terug te keren. Mogen echter de ifyoorden van de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart: „dat vele vliegers het eiland zullen weten te vinden", in vervulling gaan. OP ZIJN VERKIEZINGSTOUR NEE door ons land spreekt prof. mr. C. P M. Romme ook in de Kring Den Helder. Wij hebben al aangekondigd, dat deze grote ver gadering plaats heeft op Dinsdag 3 Juni q-s. in Hoorn. Thans kun nen wii melden, dat de vergade ring wordt gehouden in de grote zaal van het Victoria-theater, Grote Noord 37, Hoorn, des avonds om 8 uur. 't Kringbestuur heeft de R.K. St.atenkring .Hoorn' en de plaatselijke afdeling met de leiding belast. Aan alle afdelingen in de Kring Den Helder zijn heden berichten en uitnodigingen verzonden, ex tra-oproepen gaan uit naar de af delingen in de Statenkring Hoorn' en nog meer in het bijzonder naar de afdelingen Hoorn en omstre ken. In verband met de grote be langstelling zijn de afdelingen verzocht, bericht te zenden om trent het aantal te verwachten deelnemers. Velen zullen zeker de voor ons gewest unieke gele genheid, om de Fractieleider van de KVP persoonlijk te horen, niet onbenut willen laten. Men kan nu van een uiterst-deskundige vernemen het hoe en waarom van het gevoerde beleid en ook, hoe de zaken er bii staan voor de naastp toekomst. Zijn macljtig woord zal een stimulans zijn voor de nrooaganda in de komende weken! Een fleurige bruiloftsstoet heeft Zaterdagmorgen veel bekijks in Amsterdams straten getrokken. Acht sjezen en een barouchet waren bemand met de traditio neel geklede „speelnoot-hoog, de speelnoot-laag" en verdere brui loftsgasten van 't Westfriese paar Klaas Goverts en Maaike Posch uit Stompetoren bij Alkmaar. De kleurige stoet met de fraai opgetuigde paarden en de bont- versierde zwepen was geformeerd door leden van de dansgroep „De Schermer Dansers", die ter ge legenheid van de feesten bij de opening van het Amsterdam- Rijnkanaal naar de hoofdstad wa ren gekomen onder leiding van de voorzitter, burgemeester J. Posch uit Stompetoren. De stoet trok naar het R.A.I.-gebouw, waar aan de boorden van de geïmoro- viseerde Rijn een aantal West friese dansen werden uitgevoerd. Uiteraard trok dit stukje Ne derlandse folklore vooral de be langstelling van de vele buiten landse touristen, die gewapend met fototoestellen bruid en brui degom ontelbare malen vereeu wigden. 's Middags waren de bruilofts- gangers uit West-Frieslandde gast van de Amstel-Brouwerij te Amsterdam, die een „beer-party" aanbood. Prof. Dr J. Maringer S.V.D.: ..De godsdienst der praehistorie" Romen en Zonen, Roermond, 1052. (Prijs: ing. 11,geb. 12.75; bij int. resp. f 9.90 en f 11.45) Er gaat voor heel veel mensen een geheimzinnige bekoring uit van al datgene, wat heel ver is, hetzij dit de onmetelijke ruimte betreft, waarin wij wonen, of het grijze verleden, dat wij achter ons lieten. Een schrijver, die het lied van de hemel zingt, kan re kenen op een aandachtig en tal rijk gehoor, een onderzoeker, die rondleidt in de leerschool van de spade, heeft altijd een brede schare belangstellende sightseeërs in zijn gevolg. Zelf onderging ik deze ervaring ook weer bij het lezen van het boven vermelde boek. Het werd voor mij een boek, dat mij niet alleen en allereerst als godsdiensthisto ricus interesseerde, maar dat in mij ook heel gewone sentimenten wakker riep, die waarschijnlijk bii iedere lezer zullen ontwaken. Dit boek interesseerde mij direct als mens, wie niets menselijks vreemd is en wie al het mense lijke iets te zeggen heeft. En ge zien hier gesproken wordt over de vroegste sporen van het mens zijn die blijken echt-menselük, vaak ook vol-menselijk, soms zelfs hoog-menselijk te zijn, las ik dit boek in één adem uit als een verhaal: het verhaal over mijn eigen oudste verwanten: het werd voor mij een stam- verhaal, een familiegeschiedenis. En toch, toen na de lezing ervan de kritische geest zich afvroeg, of deze lezing niet slechts amu sement geweest was, maar ook nog vruchtbaar genoemd kon worden, toen moest ik dit dank baar en blij beamen. Inderdaad, dit boek stemt dankbaar, omdat het verkwikt en leert tegelijk. En het leert niet alleen en aller eerst de godsdiensthistoricus, maar iedereen. Dit werk is vul garisatie in top-vorm. In mij kon de theoloog en wat is deze anders of meer dan een min of meer ontwikkeld gelovige? onmiddellijk de grote waarde van dit boek voor het geloof en het geloofsonderricht onderschrij ven: wie ooit de schepping van de wereld en van de mens. de openbaring aan onze eerste ou ders tot voorwerp van zijn gelo vig nadenken maakte of moest uitleggen en hoevelen doen dat tegenwoordig niet. al is het maar als vader van een gezin, die ziin kinderen de Bijbelse Ge schiedenis vertelt? zal hier vee] stof tot nadenken krijgen. V,rat een getallen, wat een ouder dom, wat een soberheid aan strikt-godsdienstige gegevens bij een relatieve rijkdom aan mate riaal. „Wij moeten bedachtzaam en voorzichtig zijn. als wij het boek der Schepping lezen en uit leggen": dat is wel de conclusie, die zich onweerstaanbaar op dringt. Ik wens dit boek daarom een ruime lezerskring toe: het kan gezond werken. Voor verde re belangstellenden vermeld ik even, dat de auteur, die zelf aan vele opgravingen actief deelnam, zich tot doel stelde eerst de vondsten en het gevondene zelf te bespreken en vervolgens deze gegevens te interpreteren naar hun betekenis op godsdienstig ge bied. Alle grote vondsten wor den vermeld en beschreven, soms even spannend als de expedities zelf waren (men leze bv. blz. 137139 over V. Casteret's tocht naar en in de grot van Monte- span: een ongemeen boeiend verhaal) en de auteur zet daar naast helder en duidelijk uiteen, wat hun godsdienstige waarde is. Vaak franneert deze evenzeer als de vondsten zelf. doordat de auteur deze zo kritisch behan delt. Deze wijze van behandeling is van enorme betekenis bij een materie, die door haar ouderdom en vreemdheid soms zo ver van ons af staat. Wii feliciteren de uitgever en de leider van de serie „De godsdiensten der mensheid" met deze voorname aanwinst ervan, niet het minst om de vele instructieve illustra ties. De Nederlandse bewerking is van Dr A. v.d. Born die dit uiterst moeilijke werk bijna overal prachtig volbracht. is de burgemeester van Rijswijk (Z.H.), de heer J. C. L. van der Heijden na een langdurige ziekte op 59-jarige leeftijd overleden. Sedert 1 Juli 1951 was hij burge meester van Rijswijk. Voordien was hij 17 jaar burgemeester van Denekamp. heeft de Nederlandse dirigent Nico van der Linden, in het ge bouw van de Opera te Nice onder auspiciën van het Nederlands consulaat aldaar een liefdadig heidsconcert van het philharmo- nisch orkest te Nice geleid ten bate van de slachtoffers van de watersnood te Menton.... Aldabi verm. 4-6 van B. Aires- Ream; Alhena 9-6 Rio de Janeiro verw.; Alnati 30 R'dam verw.; Bonaire 5-6 Plymouth verw.; Boskoop verm. 1-6 van Peru- A'dam; Cottica 2-6 Barbados verw.; Indrapoera 26 Aden verw.; Joh. v. Oldenbarnevelt 6-6 Fre- mantle verw.; Nieuw Amsterdam vertr. 27 van R'dam-New York; Noordam vertr. 24 14.00 van R'dam-New York; Oranje vertr. 29 van Ti. Priok-A'dam; Oranje stad 31 Madeira verw.; Rijndam 26 New York verw.; Sibajak 29 Halifax verw.; Veendam 26 Sout hampton 27 R'dam verw.; Water man 25 08.00 R'dam verw.: Wes- terdam vertr. 24 12.00 van New York-R'dam; Willem Ruys vertr. 31 van R'dam-Tj. Priok; Willem stad 30 La Guaira verw.; Zuider kruis 25-26 Surabaja verw. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. OVERWEGEND DROOG. Vrij veel bewolking maar over wegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM In verband met de opheffing van de Parochie van O-L. Vrouw van Lourdes te Amsterdam is met ingang van 3 Juni a.s. eervol ont slag verleend aan de Zeereerw. Heer F. P. M. van de Vliet, die Pastoor was van deze Parochie. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Delft (Allerh. Sacr.) de Weleerw. Heer P. C. Bottelier; tot pastoor te Grootebroek, de Weleerw. Heer N. Bijl; tot Pas toor te Hipoolytushoef (Wierin- gen), de Weleerw. Heer C. de Ruijter, die Kapelaan was te Am sterdam (O. L. Vrouw Roz tot Kapelaan te Amsterdam, de Wel eerw- Heer W. L. Egberts, die Kapelaan was te A'dam (O L. Vr. van Lourdes) en tot Kanelaan re Amsterdam (H, Maria-Magd.) de Weleerw. Heer R. H. M. Middel- hoff, die ook Kapelaan was te A'dam (O.L-Vr. van Lourdes). HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD WEST-FRIESLAND" Ondanks de zeer korte agenda, heeft de algemene ledenvergaue- ring van liet Historisch Genoot schap „Oud West-Friesland," Za terdagmiddag te Hoorn gehouden, een tamelijk langademig verloop gehad. Er \yas nml- een voorstel van de overgrote meerderheid van het bestuur, om de statuten aldus te wijzigen dat ieder be stuurslid slechts 1 maal herkies baar zou ziin en dat de 70-jarigen zouden aftreden vp de eerste ver gadering, volgende op het berei ken van die leeftijdsgrens. Over het voor en tegen werd langdurig gediscussieerd. De voorzitter van het Genootschap, de heer Nobel, kantte zich vooral tegen de sug gestie om de 70-jarigen uit het bestuur te weren. Een gedeelte van de vergade ring was het met hem eens. dat ambitieuze bestuursleden ook op hoge leeftijd zeer goede diensten kunnen bewijzen. En zou het niet moeilijk worden geschikte plaats vervangers te vinden voor dege nen die na eenmaal herkozen te zijn, vervangen zouden moeten wjirden? Burgemeester Breebaart van Hoogwoud was de voornaam ste vertolker van de gevoelens dergenen die aandrongen op een regelmatige verjonging in 't be stuur. Drs. Mulder, gemeente archivaris van Hoorn, diende een amendement in, houdende dat de drie leden van het dagelijks be stuur desgewenst hun zittingspe riode ongelimiteerd zouden kun nen continueren. Nadat de mening der vergade ring was gepeild, bleek de opvat ting van de heer Breebaart es. met 14 tegen 13 stemmen te ziin aanvaard. Ér zal nu een bestuurs voorstel tot wijziging van de sta tuten worden geformuleerd waar over de algemene vergadering, co 6 Augustus a s te Enkhuizen, zich zal moeten uitspreken. Het amen dement van de heer Mulder zal in het bestuur nog een punt van bespreking uitmaken. Ook zal in Augustus met instemming van de vergadering van i.l. Zaterdag worden voorgesteld 't maximum aantal hestuurplpden te verhogen van 9s tot 13. Als candidaat voor het secretariaat zal dan worden aanbevolen de heer Ottenhros. in plaats van de heer Wortel die we gens andere werkzaamheden a*s sc-etaris heeft bedankt. De bestaansduur van het Ge nootschap is indert'id vastgesteld on telkens '9 jaar. Nu verVng''1" m.net worden aangevraagd. zal "ctraeM weden dezp voor on- henaaldp ,;id te verkrijgen- Snreekuur buri?eroees*er HEERHUGOWAARD De burgemeester zal a,s. Dinsdag 27 Mei en Vrijdag 29 Mei a.s. geen spreekuur houden, doch in plaats daarvoor op Donderdag 29 Mei a.s. (ten raadhuize) van 11—12.30. van s staan onder controle van Gedipl. Haardes- kundigen Zij zijn vei liger voor Uw haar. Normaal in prijs Oudegracht 225 Tel. 3528 - Alkmaar W D5 „BUWIELHi Mient - Alkmaar POELTREFFERS Aangeboden: prima van Delft's kinderwagen z.g. a.n. Mauritskade 14 te Alkmaar. PARIJS, 25 Mei Franse hoofdstac lange keihelling van Est zich set en meest gevree wezenlijken. Hui Parijs-karavaan zicht. De spits, bereide Braband met hem het la weten te handhi allen geleid dooi Op het dieptepu: Ests zege gelegc indrukwekkende ling op in de getelijke tocht schouwers was Op de schonk Etampes en niet bij de hoofdstad van Chevreux, slaan. „Ik laat me rassen" vertelde nacht voor de stai „Ik kies een ogen de tijd kan gunne meter van Parijs, glooiende velden sterk geaccidenteei de hoofdstad was c komen. Van de jachtriiders, met door de grote Fi brieken, waren vijf overgebleven ten op de overwin Diot, Varnajo, Gu ton. En deze las minst de zwakste In de buurt van B 200 km. van de fin een inzinking gek: menige „grote" zou hebben beteke dis. de 45-jarige ve dag. met Forlini ei hij ver teruggeval 1< vaan had Berton a Maar op de brede Loire, op weg werkte de gebril zich boven zijn mo het zwaar neerge van onmacht uit. verkeerspolitie rr een weg banen tu kleurige karavaan de kathedraal van verte opdoemde ordenance met het digen. dat Berton plaats innam. Ande achter van Est, Die Gueguen en vijf se Sfaracchi en Derij Diot. de sterkste Est, die in de twi jaren er niet in ge St. Willibrordenaar had geen inzinking Ziin moreel leek iedere Fransman oetekende voor Dio injectie. Maar deze mai energie en gevleid rijles wielerheld va jaren Antonin M meen onder de ma die van Est uitdi moment". Een de het niet. het 'was ee gens plan op toere: de Nederlander. Eerst moest Ber bander laten gaan. greep Varnajo dat deze door van Est opgevoerde snelhei machtig was. Onvers de St. Willebrordena gangmaker aanspore verslappen. Toen Diot en Magne, rech ziin helgele Hotch Mercierfabrieken, 1 niet misverstaan. H laten terugvallen tot de tros van de kara\ eerder de Belg Bui wrak achter de Der geslingerd en nog v< fmitief uit het geve dwenen. Dit lot ovc niet. In de vallei va waar Parijs zonnebal reurs van de „Derby aanmoedigde, lancéei tegenaanval. Hij kw terug, maar nog m tevoren was van Esj meer te stuiten vai Boulevard van Versa du narken van St. Cl Pare des Princes ge Jean Gueguen. dt langst bij van Est handhaven en die do tweede troef werd u: ae ineenstorting va enige kilometers voo al anderhalve minuu Neptunus (Roller Karei Kaufman Je In. Assen werd het Karei Kaufman J< gehouden. Winnaar terdamse Neptunus gende resultaten b tegen VUC, 1—0 ter en 20 tegen GV ging de finale tegen De Deventaren kreg< klop. De derde plaa het Zwolse PEC, da liefst 90 verpletter ZWARTEMEER V VAN EIGEN JEUGD" .Het door Zwartem niseerde J. H. Bak tournooi is door de j de organiserende ver wonnen. Uitslagen: Zwarte 1—1 (na str. 2—1)' da,™ 1—4; NAB—Emr Winnaarsronde: Z\ 10: verl. rc CEC 3—0. Finale: Z\ Veendam 3—1; NAB (na str. 1—2) Uitslag; 1. Zwar Veendam; 3. Emmen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2