Bezwaren tegen Kurtaxe RADIORALLYE liep op mannen"- en 1 „kinder"-been 2 zege vogels s zagen i winnen Coöp. Zuivelfabrieken in Noordholland Skyblazers demonstreerden op vliegbasis Leeuwarden ND 2-3 Tweede dog Muziekconcours van de Westfriese Bond FEDERATIE V.V.V/S De A.N.V.V. wil geen nauwer contact met plaatselijke V.V.V/s RADIO Contributie verhoging Jaarverslag over 7957 Chef Luchtmachtstaf herdacht omaekomen vliegers AKKERTJES U Rademakers—Berg zegevierden HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher MAANDAG 26 MEI 1952 PAGINA 5 dames Dijkstra, •huddeboom. oeg: J. Kokkes, kes-Godijn. mw. van Strien, •n. Ford Prefect. P. Kokkes, mw. rodijn, Austin. H. R. Dee, F. J. Chevrolet, Den it: :kes, mw. A. C. 22 str.p., Austin, ie, T. v. d. Harst,' :swagen, Amster- le, F. J. Courregh Chevrolet, Den 3, J. Butter, 184 >n Haag. dijk, Oosterkamp, ;on. Alkmaar. F. de Jager, 210 Heiloo. van der Werff, 232 str.p., Volks- lag. I, W. de Wild, 276 »en, Alkmaar. Strien, T. Dik, 276 ifect, Haarlem. J. Nijdam, 276 Ukmaar. ervogels hield vol, st wisten de gast- houden. Na de itzelfde spelbeeld. ;n over en weer. vicht was dan ook Ma een aanval op >doel volgde een besloten met een it door de r-back oei geslagen werd. estane strafschop ogels weer gelijk. Ie strijd ontbrand de leiding. Beide elkaar geen duim- le. Van beide de- dan ook het uiter- Toen iedereen zich gelijke stand ver- t HSV bij een aan- door de snel mee- If met een listig i het doel te prik- probeerde M. nog ;n, doch de H.- 'as op zijn quivive en geen kans meer. BILEUM-BEKER K.S.V. 1 0—3 WAARD Zon- het Gem. Sportter- tussen SVW en de resultaten van [ugo Boys hadden irachtingen van het -naar de KSV-ers ders over en boek- ■is spelletje een 30 De rust ging in met hervatting werd 't achterhoede was de de de baas. Een tal- iroonde deze wed- Watervogels. Ver- t zulk een wedstrijd een trekje uit de [eek even later wel, en „niet" kreeg bij it van Bobeldijk, dat mdde. looiste kans van de spil van de Pan- minuten na de rust. stond hij oog in •ks. Doch ook een s niet voldoende om r op gelijke voet te it via de bovenkant irdween de bal over •twijfeld Vrone daar- :racht miste om de te forceren en dat minuten Ewald zelfs 0 wist te brengen, ijk. nd Watervogels kon Den Helder weer met de zekerheid, Igend jaar opnieuw klas mag aantreden. [els, toeters en wat i een overwinning team, dat enkele le eerste zege ooit stond. "■wee minuten na de gelijkmaker, vlogen an de talrijke Tom- om daarna luide te lawaaien over Engels doelpunt, s zigzaggend door cse verdediging heen- de harde lage kogel lleen maar nakijken [ngelsen werden door geïnspireerd, dat zu a geheél terugdron- opbal van Lofthouse en een schot van ;erde juist over dit och zou. nog voor de id wederom gelijk enst had de ren van in zijn geheugen ge- obeerde het ook en lard schot kwam pas ter doelman Merrick mede helft ontspon tige strijd om de lei- s weinig krachtsver- beide oioegen, waar- id tenslotte de geluk- r zou zijn. iten voor het einde ick de bal regelrecht ïse. die een vrij veld ende ineens op he' Musil liep nog wel hij moest machteloos de bal zuiver door =richt in de rechter een (2—3). Voor het 44 jaar had Enge- -erwinning in Wenen (Van onze verslaggever) De grote toeloop van toeristen gedurende het Paas-weekend, dat samenviel met een druk bezoek aan de bollenvelden, heeft dit jaar de organisaties voor het Vreemdelingenverkeer grote moeilijkheden opgeleverd. In Amsterdam was de hotelruimte al spoedig volledig bezet en zo zochten vele toeristen nachtlogies in het Noorden van Noordholland. Doch niet overal waren de I statuten kunnen worden opge- WV-informatiekantoren geopend, lost. zodat hier en daar politie en 1 Jhr. Boreel,directeur van de hotel-portiers de taak van VVV I ANVV hoopte, dat men op de moesten overnemen. Een volgend ANVV-vergadering geen beslui- jaar zal dit anders en beter ge- ten zal uitlokken, die toch niet regeld moeten worden. De Fede ratie van VVV's boven het Noordzee-kanaal, die Zaterdag te Akersloot vergaderde, zal dit vraagstuk in studie nemen en op de in Zaandam te houden najaarsvergadering nader bespre ken. Het was de VVV-Bergen, die dit probleem aan de orde stelde. Reeds aan de grens moe ten de vreemdelingen georiën teerd worden; dat is de taak van de A.N.V.V. vond Bergen, die voorts de Federatie wilde belas ten met de voorlichting van de toeristen bij de toegangswegen tot 't gewest; b.v. bij de ponten of Shell-stations. Tenslotte zijn hét de plaatselijke VVV's, ode hier 'n taak hebben. Hoe de zaak uiteindelijk ge regeld en gefinancierd zal moe ten worden, daar zal het Fede ratie-bestuur eens over piekeren. KAMPEERPROBLEEM Ook het kampeervraagstuk zal de Federatie in studie nemen en in de najaarsvergadering aan de orde stellen; speciaal voorzover dit het kamperen binnen het ge bied van de Federatie betreft. Deze voorjaarsvergadering van de Federatie werd ook bijge woond door de beide A.N.V.V.- directeuren, jhr. Boreel en de heer v.d. Gronden, die door de voorzitter, mr. Breebaart evenals burgemeester v.d. Heu vel van Akersloot speciaal werden verwelkomd. Mr. Bree baart zelf had gelukwensen in ontvangst te nemen wegens zijn benoeming tot ridder in de orde var Oranje Nassau. Bij de bespreking van de agenda van de 6 Juni te Breda te' houden ANW-vergadering kwam nogmaals de brief van Bergen ter sprake over het te weinige contact tussen de ANVV en de plaatselijke VVV's. Bergen handhaafde nog steeds zijn bezwaren en mr. Zeiler be toogde dat deze bezwaren bin nen het raam van de bestaande DINSDAG 27 Mei HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. K.R.O; 700 Nieuws. 7.15 Gramof. muziek. 7-45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9-00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtba ken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 10-40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw- 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30-12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen) 12-55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Ge varieerd programma. 14.55 Gra- mofoonmuzek. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig??" 16-00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17-45 Regeringsuit zending: Prof. Dr. Ir. J. F. Kools: „Bosbouw in Suriname" 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 SDortpraatje. 18.30 Metropolo or kest. 19.00 Strijkorkest- 19.45 „Dit is leven", causerie. 19.55 Gra mofoonmuziek. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. (Om 20-45 „Alle hens aan dek", causerie) 21.25 Internatio naal Eucharitisch congres te Bar celona. 21.45 Mannenkoor. 22.00 Militair orkest. 22-40 Gramofoon- muziek^ 22-45 Avondgebed en Li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m- 7.00 AVRO 7 50 VPRO 8-00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend- gvmnastiek. 7-30 Gramofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening- AVRO: 8:00 Nieuws. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding- 9.15 Gramofoonmu- zek- 9.25 Vöor de huisvrouw. 9.30 Gramofoonmuziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12,00 Or gelspel. 12.3-0 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het plat teland 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13-15 Mededelingen .of gramofoonmuziek. 13.20 Promena de orkest. 14.00 Voor de vrouw- 14.30 Gramofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15-00 Gramofoonmu ziek. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16-00 Muzikale enquête. 16.30 „De koning en de appelbol len". hoorspel. 16.50 Kinderkoor. 17-15 Pianorecital 17.45 Gramo foonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerde muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19 15 „Paris vous narle"- 19.20 Fanfare orkest. 19.45 Dansorkest. 20.00 Nieuws. 20 05 Gevarieerd pro gramma. 21.10 Mededelingen of gramofoonm-U'iek. 21.20 „Ik weet. ik weet wat U niet weet". 21.35 Dansmuziek. 22 05 ..Discogram" 22.45 Buitenlands oveTzicht 22.00 Nieuws. 23.15 „New York Cahing" 23.20-24.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIEPROGRAMMA DINSDAG 27 MEI 1952 Televisie-programma N.C.R.V. 20.15: 1. „Dertigduizend"; 2. Programma over de zending. 21.05 pauze. 3. Gymnastiek. 4. Dagsluiting. genomen kunnen worden; hij betoogde, dat d-e structuur in dé ANVV en de verhouding tot de plaatselijke WV's zich wijzigen met de omstandigheden. Van de zijde van het ANVV-bestuur is geen voorstel in de geest van Bergen te verwachten. Zowel mr. Zeiler als mr. Bree baart spoorde de plaatselijke VVV's aan, om 'n afgevaardigde naar de ANW-vergadering in Breda te sturen. KURTAXE Ook de „logiesbelasting" -de zgn. „Kurtaxe" kwam even ter sprake. Dit is 'n bestemrmngs- belasting, die de gemeenteraad kan invoeren en waarvan de op brengst aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer ten g-oed-e moet komen. De voorzitter voelde wei wat voor deze belasting, doch hij vormt in het ANW-bestuur met de afgevaardigde uit Valkenburg 'n minderheid. Jhr. Boreel oe- toogde, dat in overleg met het buitenland getracht wordt de be lasting van de toeristen zo ge ring mogelijk te houden. Het ANVV-bestuur staat er dan ook afwijzend tegenover. Mr. Bree baart zag er 'n middel in, om o-ok de klaplopers, die geen lid van WV zijn te doen bijdragen in de uitgaven ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het is echter een belasting, die op de gasten verhaald kan wor den door enkele centen „Kur- tax" te heffen voor elke nacht logies. Vanuit de vergadering gingen verschillende stemmen op tegen deze belasting; vooral d-e imer Dallayaux, vertegenwoordiger van Horeca, maakte bezwaar tegen deze extra belasting der hotelbedrijven, die toch al tot het uiterste belast zijn. AFVAARDIGING De heren Ooms en. Schneiders (secr. en pe.nn.) werden door de ver.gader-ing naar de. ANW-ver gadering afgevaardigd. Een voorstel tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement, c.q. inzake de arbeidsverhouding met de directeur kan voor deze vergadering niet gereed komen, zoals in de- bedoeling had gele gen. De voorzitter' zt»do zulks in antwoord op "n Vraag van Se heer Otten (Alkmaar) toe, dat dit voorstel in de najaarsverga dering verwacht kan .worden. Medegedeeld werd, dat de ge meenten Akersloot, Den Helder en Schoorl f 25.— subsidie voor 1952 hadden verleend; de K.v.K. te Alkmaar f 100.en die te Zaandam f 50. Van de Prov. VW was een schrijven ingekomen inzake een geschil tussen 'n 18-tal hotels en pensions te Bergen met de VW aldaar. Aangezien het ge meentebestuur reeds in deze kwestie bemiddelt, werd het schrijven voor kennisgeving aan genomen. De heer Otten vond het niet juist, 'dat deze 18 hotels en pensions niet in de nieuwe hotel- en pensionlijst van de Federatie waren opgenomenj te meer, daar hierop niet vermeid stond, dat alleen adressen van bij de VW's aangesloten bedrij ven waren opgenomen. De voorzitter erkende, dat dit laatste een verzuim was, doch was van mening, dat de service van de Federatie zich alleen kon uitstrekken over VW-leden. BLOEMBOLLENSTREEK N.a.v. het jaarverslag drong Alkmaar nog aan op meerdere aandacht voor de bloembollen streek in Noordelijk Noord-Hol land. Uit het antwoord van de heerDinkelberg bleek, dat er ten deze enige verbetering valt te constateren, doch dat de financiën ontbreken, om 'n recla me voor onze bollenstreek te maken, zoals het Zuiden kan doen. De rekening over 1951, die sloot met 'n saldo van f4188.10 werd conform voorstel van de financ. commissie goedgekeurd, waarna de penningmeester werd gedécharcheerd, Bij monde van de rapporteur, de heer R. Brugman (Schagen) gaf de fin. commissie enkele nut tige wenken, die het' bestuur ter harte zal nemen. Een en andieï hield o.m. verband met. die reke ning van loterij en de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" die nog niet konden wor den afgesloten. Medegedeeld werd, dat behalve de Hotel- en Pension-Gids (1000 ex.), 'n geïllustreerde folder in vijf talen met een oplaag van 50.000 ex. was uitgegeven. De vergadering was van mening, dat dé gids, die niet volledig bleek, slechts voor één jaar kon dienen. Over de folder was men alge meen zeer tevreden; alleen Ber gen prefereerde d-e zwart-wit- illiistratie boven de vierkleuren druk. Na een goedverzorgde lunch in café Verduin maakten d-e af gevaardigden kennis mét dè attractie va-n Akersloot, de watersport óp het Alkmaarder meer, waarbij een aantal leden van de Alkmaarse Roei- en Zeil vereniging zijn medewerking verleende. De heer Broersma, die ook zijn „draak" ter beschik king stelde, had worden van lof voor de jeugd van Akersloot, waarover de watersportbeoefe naren niets te klagen hadden; het was een compliment, dat d-e burgemeester van Akersloot met trots vervulde. Na afloop van 't watertochtje vertoefde men n-og even in de gezellige Kombuis van de Jacht haven. NOORDHOLLANDSE WATERSCHAPPEN Eén van de grootste zorgen, die de vereniging van Noordholland- se Waterschappen er in de laatste jaren bij kreeg, is de beschadiging van wegen, door automobilisten tijdens het houden van de steeds meer in zwang komende sterrit- ten. De klachten, die over dit euvej binnenkomen, betroffen voornamelijk de betrouwbaar- heidsritten, waarvoor geen ver gunning wordt gevraagd. Waar echter, zonder wijziging van de verkeerswet, hiertegen door de politie moeilijk kan wor den opgetreden, heeft 't bestuur zich over deze kwestie met de minister van verkeer en water staat verstaan, teneinde alsnog 'n wijziging in de wet te verkrijgen- Uit het jaarverslag van de ver eniging bleek, dat er 230 leden ziin genoteerd. De rekening over 1951 sloot op f 11-141.23 met een batig saldo van f 1.037 83. In ver band met gestegen kosten en verhoogde contributie aan" de Unie moest in het afgelopen jaar ook een hogere contributie van de leden worden gevraagd. Deze contributie is thans bepaald op 4 cent per ha. met een minimum van f 5 per li-d en met een ma ximum van f 400 voor water- schaboen met een grootte van 10.000 tot 25.000 ha. en een ma ximum van f 600 voor water schappen met een groter gebied. De Bond van op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrie ken in Noordholland heeft deze dagen het jaarverslag over 1951 het licht laten zien, waaruit we o.m. het volgende overnemen: Van de omvcmg der coöperatieve zuivelindustrie in het werk gebied Noordholland en de resultaten daarvan geeft het vol gende overzicht een beeld: Aantal coop, werkende fabrieken: 31; melkaanvoer: 273.291.000 kg; gemiddeld vetgehalte: 3.713 pCt.; productie van volvette kaas: 8.451.224 kg; product van 40 plus kaas 11.595.659 kg; productie van boter: 4.246.850 kg. bereken de garantieprijs p. kg vet: f4.978; gem. melkprijs per kg vet: f 5.354, gemiddelde onkosten per 100 kg melk f3.921; bezettings graad: (1940 is 100) 147; afschrij ving, reservering en belasting, begrepen in onkosten per 100 kg melk f 0.773. Aantal leden der fabrieken: 5.717; aantal niet- leden, leveranciers: 1.406. De totale kaasproductie in Noord-Holland bedroeg in 1950 en 1951 resp. 21.226.310 kg en 22.2i7.116 kg, zodat het aandeel van de coop, fabrieken hierin resp. 90.1 pCt. en 90.2 pCt. was. Voor de Doterproductie waren deze cijfers: 5.743.360 kg en 5.569.464 kg. Hiervan produceer- (Vervolg van pag. 1) Omstreeks kwart over twee kwam van de verkeerstoren het bericht dat de „vliegende Prins" boven Leeuwarden was aange komen en men dus elk ogenblik de landing kon verwachten. Even later dook de Fokker S 14, be stuurd door de adjudant van de Prins, majoor G. Sondermann, uit het witte wolkendek om, na een wijde boog om het vliegveld heen, een keurige landing le maken. Het toestel taxiede ver volgens vlak langs het enthou siast wuivende, duizendkoppige publiek over de rijbaan. Voor vrijwel iedereen was het tevens de eerste maal, dat men (Advertentie Die pijnen op gezette tijden ...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook'ln dle'dagen monter enfitrzij neemt etsrrAKKERTJEJjj hefperr direct (Van onze speciale verslaggever) Over de Radio Rallye 1952 de tweede in successie spraken de uitslagen, die Zaterdagavond in het Casino te 's Hertogen bosch werden rondgedeeld, reeds een duidelijke taal. Zij be vestigden en indruk, die de eerste radiorallye in Nederland, vorig jaar georganiseerd, had nagelaten. De indruk namelijk, dat het een zeer moeilijke opgave is een dergelijke sterrit op een betrekkelijk klein gebied „in balans" te krijgen. Om, met andere woorden, de opgave voor elk „been" waarop de rallye „loopt" geheel of nagenoeg even zwaar te maken. Daarin slaagden de organisatoren ook nu niet helemaal, waarvoor het alle begin is moeilijk door ieder graag als excuus werd aanvaard. Dit jaar telde de radio-rallye één startplaats Zwolle méér dan vorig jaar en de cijfers wij zen uit, dat de opgave voor hen die Bergen op Zoom, Maastricht en Zwolle als' startplaatsen ko zen nagenoeg even zwaar moet zijn geweest. Het „been" Hilver sum's-Hertogenbosch, de „as" van deze rallye, is naar verhou ding veel te licht gebleken, waar mee tevens is verklaard dat in het eindklassement het eerst alles „Hilversum" is wat de klok slaat en dan de equipes, uit de andere drie plaatsen vertrokken, aan bod komen. Radio-rallye 1952 „liep" op drie struise en één kinderbeen. Meer „uitwegen" Men denke niet, dat we deze conclusie vooropstellen omdat we dit bijzondere evenement.- op -tour- automobilistisch gebied geen goed hart zouden toedragen. Verre van daar. Maar het plan zit voor om volgend jaar ook Den Haag als vertrekpunt te kiezen. Waarmede de boven aangeduide moeilijk heid niet minder wordt, maar wel groter. We nemen graag over, wat de enthousiaste burge meester van Den Bosch en de di recteur van de KRO Zaterdag avond yerkljarden, namelijk dat de radio-rallye zich ook in Ne derland burgerrecht heeft ver worven Wil ze dit echter behou den dan zal in de volgende jaren iedere route nauwkeurig moeten worden „uitgewogen". We menen dit te mogen vragen uit naam van al die enthousiasten die dit jaar hebben deelgenomen en ze ker uit naam van hen die uit Bergen op Zoom. Maastricht en Zwolle vertrokken. Met 29 strafpunten verwierf 't in Hilversum gestartte duo Rade makersBerg uit Den Haag de zilveren wisseltrophee van de Hertogrijders en de door de KRO beschikbaar gestelde bokaal. De tweede-prijswinnaar van de Hil- versumroute liep 32 strafpunten op. Voor de routes Zwolle, Maas tricht en Bergen op Zoom waren deze aantallen resp. 262, 393 en 180. Tot en met de 15e prijswin naar noteerde de route Hilver sum 42 strafpunten. De route Zwolle was toen gestegen tot 685. de route Maastricht tot 575 en de route Bergen op Zoom tot 601. Jan Smulders, zo niet de beste dan toch een der beste kaartle zers van Nederland, die Maas tricht als startplaats had gekozen, eindigde in Den Bosch met 401 strafpunten. De rallye Wij zijn zelf uit Bergen op Zoom vertrokken, waar Wim Jansen tegen 11 uur Zaterdag morgen een zitplaats koos op de ballustrade van het stadhuis-bor des. Nauwkeuriger gezegd, op de zetel van een der boeren van Prins Carnaval. Het was de in leiding. want, toen Leo Pagano zijn eerste opdracht had gegeven, ontstond een rup op alle gebou wen en steeg de waarde van een telefoongids plots ver uit boven die van een pakje goede shag in de oorlogswinter. Tot nadeel van de telefoongidsen overigens, want tegen zoveel grijpgrage en ze nuwachtig bladeronde handen bleken de meeste niet bestand. Om nog maar niet te spreken van die exemplaren die prompt van eigenaar wisselden. Zo beleefde ieder wat, ook de winkeljuffrouw die beslist d'aCht dat ze met vluch telingen uit een krankzinnigen gesticht te doen had, die haar potten jam en worsties vroegen, een hamer en een snijker, en die tot haar verbazing de inhoud der potten in de goot wierpen en als razenden gaten in d° deksels be- gQnnen te timmeren. Of als het oude vrouwtje, dat haar secuur deze modernste een-motorige side-b.v-side tweezitter-trainer ter wereld, speciaal gebouwd voor de training van straaljager vliegers, te zien kreeg. Als on derdeel van het programma liet majoor Sondermann later zien wat er zoal met deze nieuwe tweezitter gepresteerd kan wor den, een demonstratie, welke be wondering, zowel voor de vlieger als voor het Fokker-product af dwong. Hoogtepunten van het pro gramma vormden deze middag voorts het optreden van het be roemde Amerikaanse aerobatic- team ,de Skyblazers" en het op treden van 4 leden van een der R.A.F. Squadrons, met eenmoto- rige Vampire-straaljagers. Dit team is nog maar sedert kort ge vormd, maar gaf toch reeds 'n bewonderenswaardig nummer kunstvliegen te zien. Het was 'n boeiend schouwspel, met een keu rige formatielanding tot besluit. Wat de Amerikaanse „Sky blazers" met hün, Thunderjets echter verrichtten was nog veel fantastischer. Wie deze welhaast ongelooflijk fraai uitgevoerde luchtacrobatiek in formatie heeft gezien, zal het niet licht vergeten Prins Bernhard onderhield zich voor zjjn vertrek nog ge- ruimen tijd op ongedwongen wijze met de Amerikaanse en Engelse vliegers. Hij bracht tot slot nog een kort bezoek aan de tentoonstelling in een der -han gars van de basis. Door de Chef Luchtmachtstaf, generaal Aler, werd vanaf de verkeerstoren, via de luidspre kers, aan het einde van het pro- framma in enkele gevoelvolle ewoordingen herinnerd aan het offer dat helaas soms door onze vliegers gebracht moet worden. Hij herinnerde aan de zware slag die juist onze militaire lucht vaart in deze dagen moest tref fen. Maar ondanks dit alles, zul len wij moeten doorzetten. Zji gaven en geven ons het voorbeeld om niet te versagen, aldus spr.. die vervolgens enkele ogenblik ken stilte verzocht, om de geval len vliegers te eren. ROBBENVAARDERS VERLOREN BESCHOUWD LONDEN, 25 Mei (Reuter).- Drie Noorse vaartuigen, die op 16 Maart uit Tromsoe ter robben vangst naar het gebied ten Noor don van Jan Mayen waren ver trokken. worden als verloren be schouwd. ingerichte naai- en stopkist op tafel omgooide van verbouwe reerdheid. omdat binnenstuivende mannen om een naald en een groene draad krijsten. In het Casino te Den Bosch groeide dit alles uit tot de room van de radiorallye 1952, welke men niet zal nalaten „geklopt" met de tong langs de lippen te zullen strijken den de bondsfabrieken derhalve resp. 79.3 pCt. en 76.3 pCt. Van de hoeveelheid aange voerde melk werd ten naaste bij een zesde deel als consump tiemelk (producten) verkocht. Keuringen. Met uitzondering van de maand December bleken de boterkeu- ringsresultaten steeds bij die van 1950 achter te blijven. Gemid deld werden de volgende cijfers toegekend: reuk, 6,3; smaak: 6.0; stevigheid c.a. smeerbaarheid 7.3; en bewerking: 7.3. Totaal 65.8. In 1950 bedroeg het totaal ge middelde: 68.2. De meest voorkomende boter- gebreken uitgedrukt in procen ten van het aantal inzendingen waren het verslagjaar wel: Voersmaak 27.33; goor: 15.97 en nat 11.43. Aan de keuring van opzetkaas namen 14 bedrijven deei, welke hiervoor 59 kazen inzonden. Voor de consumptiekaaskeuringen wer den in totaal 202 kazen aangebo den, afkomstig van 21 fabrieken, liet gemiddelde der fabrieken, welke met dt productie 1951 in een of meer rubrieken aan alle uitgeschreven keuringen deelna men, bedroeg 71.2 tegen 1950: 67.2. Bij de gehouden keuringen werden in totalen de volgende cijfers toegekend: Ed. Cons. 68.7; Gd. cons. 72.7. Ed. Opzet 73.9 en Gd. opzet 73.9. Zuivelfonds II Uit de door het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel vastgestelde rekening van baten en lasten blijkt, dat het Zuivel fonds II met een bedrag van niet minder dan 69.955.000,belast werd wegens op consumptiemelk te betalen zuivelwaardetoeslagen en voorts met een verlies van 18.850.000,op bii het In- en Verkoopbureau voor Zuivel inge leverde boter, die voor ruim twee derde deel tegen lage prijs naar Engeland werd geëxporteerd. Aan baten staan hiertegenover de ten laste van de melk gebrachte hef fingen tot een totaal van 77.069JÖ00,en enige andere inkomsten, die 3.949.000,heb ben belopen, zodat de rekening sluit met een nadelig saldo van 7.787.000,— dat naar Zuivel fonds III is overgebracht. Consumptieme Ik Meer en meer is duidelijk ge worden, dat de door het Bedrijf schap voor Zuivel voor het jaar van 22 April 1951 tot 20 April 1952 getroffen consumptiemelk- regeling in de praktijk fouten vertoonde. Behalve de naar veler mening te royale optrek van de consumptiemelk boven de ge middelde zuivelwaarde (van 22 April12 Augustus) resp. boven de gemiddelde volvette kaas- waarde (van 12 Augustus af) der melk, bleken vooral de vergoe dingen voor in het westelijk te- kortgebied benodigde aanvul- lingsmelk dermate ruim, dat de melkinrichtingen des te meer voor de van boeren ontvangen melk konden betalen, naarmate een groter deel van de omzet met aanvullingsmelk moest worden êedekt. Hiermede is onder de oeren van nabii dit gebied ge legen fabrieken oneerlijke con currentie bedreven. Kaasnoterina Alkmaar Aangezien de verkoop van kaas meermalen wordt gebaseerd op de prijs, die de kaasmarkt de volgende Vrijdag zal aangeven, maar over deze prijs, die niet het karakter van een erkende note ring heeft, verschil van mening tussen koper en verkoper kan ontstaan, werd zowel in fabrieks- als in handelskringen door me nigeen behoefte aan een notering gevoeld. Dit heeft geleid tot dé instelling van een commissie, be staande uit drie directeuren van zuifelfabrieken en twee handela ren, welke bij wiize van proef voor de duur van ongeveer 1 jaar op elke Vrijdag een Alk maarse kaasnotering zal vast stellen. De notering heeft betrekking op marktrijpe, prima Edammer consumptiekaas, af fabriek. Ook de hoogste prijs, die werd be taald, wordt daarbij vermeld, zomede de tendenz van de han-. del. De proef loopt tot het na jaar van 1952, waarna over de voortzetting zal worden beslist. Het tweede deel van het con cours van de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen werd gisteren te Zwaag weer voorafgegaan door een aubade, aan welke muzikale hulde vele corpsen deelnamen. Burgemees ter Wiering prees in een enthou siaste lofzang op het bloeiende Zwaag, de onderlinge samenwer king en de goede geest bij de verenigingen, in het biizonder die van de 40-jarige „Herleving" de organisator van dit musisch tournooi. Aan de mars wedstrijd namen ditmaal 4 corpsen deel, <jie door de jury, de heren de Klerk, Stenz en Verhaar als voigt wer den beoordeeld: Venihuizen: „Door Wilskracht Saamgebracht" 104 pt„ le prijs. Schagen „Schagens Harmonieka pel" 92 punten, tweede prijs. Alkmaar. „De Postharmonie" 109 punten, eerste prijs. Wieringeru, „Apollo", Den Oever 106 punten, eerste prijs. Concert wedstrijd Elf corpsen bonden hierna met elkaar de strijd aan. Elk had zijn eigen schare suj>porters meege bracht, die met de vele overige belangstellenden de grote temt spoedig vulden en geen plaats onbezet lieten. Wii zagen er de fikse knapen van de Postharmo nie uit Alkmaar in hun blauw rood uniform, die met een 2e priis naar huis moesten gaan. De eerste-prijzen regen van Hemelvaartsdag heeft zich trou wens niet herhaald. Het waren deze da,g meer tweede dan eer ste die werden toegekend, het geen ons geenszins bevreemdde. Er waren corpsen bij, die met het aan hun toegekende aantal punten lang niet ontevreden mo gen zijn. Overigens blijft 'n con cours nu eenmaal een typische en onzekere aangelegenheid, waarbij buiten-muzikale factoren wel eens een rol kunnen spelen- Van de deelnemende corpsen maakte vooral een uitstekende in druk „Onder Ons" van Dirkshorn door met veel vaart en verve de nummers te spelen, eigenschap pen, die „Schagens Harmonie" voor een groot deel miste, welk corps beneden de maat van het gewoon welluidende bleef. „Apol lo" van Den Oever deed het weer boter, terwijl „De Herleving" van Zwaag ditmaal o.l.v. de heer Kat een zeer geacheveerde vertolking gaf van de Introductie, Elegie en Capriccio van Boekei, al speelde men wel eens te voorzichtig. Dit waren zo enige indrukken van dit muziekconcours, waarop men bet met veel toewijding tot dik- wiils goede prestaties heeft ge bracht. De medaille van de Koningin werd toegekend aan „De Herle ving" van Zwaag, die v. d. Com missaris. aan Winkels Harmonie, en de beide waardebonnen aan ..Excelsior" van Andijk en „De Herleving" van Zwaag. Fraaie bloemenmanden, vergezeld van een dankwoord van dhr. Leeuw, voorz. van „De Herleving" wer den aangeboden aan Mevr. Kat en Mevr. Kaag. De uitslagen ziin als volgt: uitslag erewedstriid Hemelvaarts'- öag:Andiik. „Excelsior" 215 pntï. Afd. TTitmun+endb. Fanfare. Texel Tien Burg. „TeXels Fanfarecorps" 218 pnt. Hoogkarspel, Concor dia" 230 nnt. Tweede afd. Har monie: Julianadorp. Den Helder ..Kunstzin" 227 pnt. Ere-afd. Har monie. Winkel, Winkels Harmo nie" 245 pnt. Ere-afd. Fanfare, Tperdoes. „TAVENTT" Twisk. Kon. Fanfarecorps, „West-Frisia" 266 punten. Zondag 25 Mei 1952 Tweede afd. Fanfare: Benning- bi'oek. „Harmonie" 413 p. 2e pr. Eerste afd. Fanfare: Venhuizen, Door Wilskracht Saamgebracht" 476 nnt. 2e nr. Oude en Nieuwe Niednrp. Niednrns Fanfare" 473 pnt. 2e prijs. Eerste afd. Harmo nie: Alkmaar. „De Poatharmonie" 443 nnt. 2e nrijs. Afd. Uitmun tendheid. Harmonie: Schagen, .Sehaeens Harmonlekanel" 453 D. 2e nriis. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Dirkshorn. Onder Ons" ago n. Ie nri's Harmonie- Wierinpen. Den Oever, Annllo" 461 p. 2e pr. ^re-afd. Tanfare- Taitjebroek. .Willen Ts Kunnen" 4°8 p. Je nr. Oostn-oud. „Oefening Kweekt Kennis" 515 n. 1e nr. Wü- denes. Ons Genoegen" 405 n. 1e nriis. Zwaag D» Herleving" 576 p. le pr. met lof der jury. A l-nnmnvn'ncio LAS VEGAS. 25 Mei (A.P.). Vanmorgen heeft in Nevada de zesde atoomevnlosie van de reeks nroef-ontnloffingen nla af spevon - den. Het Tieht van de ontploffing was in Las Vegas te zien. De atoomenergie commissie maakte bekend, dat 1000 man troepen op enige kilometers van de ontploffing in Mangaten waren gestationneerd. Zij zullen na de explosie de schade aan militair materiaal inspecteren. 600 waarnemers waren even- ,eens bii de ontnloffing aanwezig. De explosie had plaats op een stelen toren. FEUILLETON 30 Al wat men van de hoogste vensters der dichtstbijzijnde hui zen uit kon waarnemen, waren de talrijke daken van fabrieks gebouwen. laboratoria. opslag plaatsen er» enorm hoge schoor stenen. welke minstens honderd en-vijftig voet J>oven de om geving uitstaken. Er was maar één ingang tot dat zorgvuldig bewaakte en af gesloten terreineen poort, welke deed denker» aan de poor ten van een oud kasteel. Deze poort bevatte twee stellen open slaande deuren, welke van elkaar gescheiden waren door een brede stenen muur. Door eer» van die deuren zag men een paar rails dwars over de straat in de rich ting van de steiger lopen, welke door de fabriek zelf gebouwd was. De andere deur was be stemd voor het verdere verkeer. In dat tweede stel deuren was een kleinere deur aangebracht met een getralied venstertje, zo dat de portier van binnen Uit kon zier» wie voor de poort stond, voordat hii de deuren opende. Niemand, die daar in de buurt woonde. had die deuren eigenlijk open gezien. Als men aan die deuren dacht, zag men ze gesloten voor zich. Er waren natuurlijk wel ogentblikken, dat de deuren geopend werden om een spoorwagon door te laten, of om zware vrachtauto's gelegen heid te geven, het terrein op te rijden, maar al stond men dan vlak voor de poort, dan was men nog niet in staat een blik te werper» op het terrein zelf. Want op twintig meter afstand van de poort was een tweede stenen muur opgetrokken, welke het ge hele terrein aan het oog onttrok. Alhoewel men dus van dat terrein zelf niet veel te zien kreeg, verkeerde men helemaal niet in het onzekere betreffende de werkzaamheden, welke daar werden verricht, Das en nacht klonk daar bin nen dïe hoge muren het gestamp van zware machines, het ratelen van electrisehe boren, het klop pen van zware stoomhamers en het daverend geluid weerkaatste tegen de stenen muur, vibreerde als een toon. ontlokt aan de sna ren van een viool en werd nog door de wind meegevoerd in de richting van de omringende hui- zén -Des -avonds daalden uit de reusachtige schoorstenen grote vonkenregens op de omgeving neer. Iedereen begreep, dat daar in d.e fabriek ijzer en staal tft evenveel gemak werd verwerkt als elders hout en klei. En boven de £rote poort, welke deed den ken aan de poort van een ge vangenis prijkte in vergulde let ters Armadale. Ltd. Ingenieurs En vóór die poort arriveerden Laurence Workman en John Bedford op zekere dag. nadat Sabatier zo geheimzinnig ver trokken was naar zijn klein kas teel bii Rouaan. Die morgen was het weer. dat al die tiid helder en zonnig gebleven was. plotse ling omgeslagen en Laurence zag Londen voor het eerst in die eigenaardige tr ie st e -stemm i ng welke grijze wolken en een don kere hemel aan deze stad kun nen geven. De gehele weg van Hurstdenen naar Londen was 't blijven regenen. En die regen, gevoegd bij het neerslachtige van die eentonige wijk met ziin on telbare straten en gapende mui- Ier» van gordijnloze vensters, maakte een vreselijk sombere in druk op Laurence Workman. Maar dan bedacht hij. dat hii zijn gehele leven niet zou kun nen doorbrengen in landhuizen, zoals dat van Herbert Armadale; industriekwartieren ziin door gaans niet erg aantrekkeliik. Eenmaal binnen de poort, heette John Bedford hem offi cieel welkom op het terrein van Armadale en ging hem daarna voor naar een groot gebouw in het hartje van het terrein, dat de kantoren bleek te bevatten. Dat gebouw was het middelpunt van het gehele complex en van een groot balkon af, dat langs de gehele bovenste verdieping van het gebouw liep, kon mep alle werkplaatsen overzien. Tijdens zi,jn omwandeling over het ter rein sprak Laurence hier zijn grote bewondering over uit. Ja, alles is even modern en practisch ingericht, zei Bedford niet zonder trots. Maar, mijn heer Workman, ik vind. dat wij nu rrïaar eerst eens moeter» uit zien naar een gelegenheid, wel ke voor uw doel geschikt is. Daar in d-e zuidoosthoek van het terein, hebben wij een werk plaats, welke pp het ogenblik niet in gebruik is en de eerste maanden ook niet in gebruik ge nomen zal worden. Laten wij daar maar eens even gaan kij ken, zou ik zeggen. Voordat hii het kantoor ver liet, nam Bedford enigp sleutels uit een la en ging ziin gast dan voor naar het aangewezen punt. Zodra zij binnenkwamen, zag Laurence, dat dit juist de werk plaats was, welke hii nodig had. Ongeveer zestig voet in toet vier kant en dertig voet hoog, ont ving het vertrek licht uit een grote glazen koepel, welke in het dak was aangebracht. De zaal had maar één ingang welke afgesloten kon worden door twee stevige schuifdeuren, elk voor zien van een patentslot, zoals Laurence kon opmerken. Aan het* einde van de zaal sloot een hoog schot een gedeelte af. dat als kantoor was ingericht en eveneens licht ontving door een glazen koepel. Hoe bevalt u dit? vroeg Bedford. Het is juist iets, waarnaar ik al zo lang gezocht heb. ant woordde Laurence enthousiast. Als ik zelf aan het zoeken was gegaan, zou ik niets beters heb ben kunnen vinden. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5