Westen verwacht in Berlijn nog verdere moeilijkheden Compensatie - premie werkloosheidswet Intocht van Kardinaal - Legaat in enthousiast Barcelona Franse communistenleider in arrest gesteld Opa Klijzing's rookrecord in Leeuwarden gesneuveld Strijdkrachten in Korea van vijand verdubbeld DAGBLAD VOOR ALKMAAR J Bu^n cod "«ven* Barcelona, oase van vrede! Grote Drie in Parijs bijeen Russische nota onbeduidend Het plan Eden De toestand in n Menigte doorbrak driemaal vele politiecordons EN OMGEVING NHD\ Indo-China ter sprake Eerste Westduitse militaire oefening De voorverkiezingen in de Ver. Staten Hevige straatgevechten in Parijs, Marseille, Nice en andere steden Lasten bedrijfsleven 1,2 pet. lager Ontvangst door bisschoppen Motor reed tegen trein bii Heiloo De verkiezingen in Italië Overstroming in Lissabon Verklaring van Brits minister f Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpcl. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad veilig(Vondel) HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 29 Mei 1952 37e Jaargang No. 918 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 PARIJS, 28 Mei (A.P.). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie hebben vandaag vastgesteld dat de laatste Russische nota slap was gesteld. Zij verwachten dat verdere moeilijkheden in Berlijn zich zullen ontwikkelen. Dit is in het kort het resultaat van de bespreking die vanmorgen werd gevoerd door Dean Acheson, Anthony Eden en Robert Schuman. Ook premier Antoine Pinay, de minister van Defensie René Ple ven en minister Jean Letourneau van Overzeese Gebiedsdelen woonden de bijeenkomst bij. Een zegsman verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat in Washington een antwoordnota opgesteld zou worden. De vergadering werd gepresi deerd door premier Pinay. Het was de eerste maal dat hij een internationale conferentie leidde, sinds hij aan het hoofd van de Franse regering werd geplaatst. Indo-China. Met minister Pleven en minis ter Letourneau drong hij aan op een betere verdeling van de las ten die de strijd tegen het com munisme in Indo-China met zich brengt. De zegsman verklaarde dat er gegronde hoop bestond dat de re geringen in de zomermaanden het Europese defensie accoord zouden ratificeren. Er werd niet gesproken over een viermogendhedenconferentie, BONN, 28 Mei (A.F.P.). Woensdagmorgen zijn in de om geving van Bonn weer de eerste van gewapende Duitse groepen oefeningen gehouden. Duizenden leden van de grenspolitie hadden tot taak „een sabotagegroep" te omsingelen en te vernietigen. De oefening werd bijgewoond door de minister van Binnenland se Zaken, Lehr, de ministers van Binnenlandse Zaken der Staten en leden van de parlementaire commissie, die belast is met po litiezaken. Vertegenwoordigers der geallieerde legers volgden de oefening als waarnemers. KONING BOUDEWIJN IN ROME BRUSSEL, 28 Mei (A.P.). Donderdagmorgen zal Koning Boudewijn Brussel verlaten om zich te voegen bij zijn stiefmoe der, Prinses de Rethy, Prinses Josephine Charlotte en Prins Al- bert, die momenteel in Rome ver toeven. De koning zal een week in de eeuwige stad blijven. WASHINGTON, 28 Mei (A.P.). Volgens de laatste cijfers over het gehele land van Ass. Press be haalde Taft 404 en Eisenhower 382 stemmen. Bij de democraten was volgens Ass. Press de stand: Kefauver 117, Harriman 85.5 en Russell 67.5. waarvan de Fransen zich voor standers toonden. Een Ameri kaans zegsman wees er op dat de Verenigde Staten alleen bereid waren een dergelijke conferentie te beleggen, wanneer van tevoren een agenda vastgesteld zou wor den, zodat de bijeenkomst niet in een propagandastunt zou ont aarden. STRAATSBURG. 28 Mei (A.P.) Anthony Nutting, de Britse Onderstaatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, heeft vandaag het Plan-Eden een brug tussen de zes landen van de E.D.G. en de andere leden van de Raad van Europa genoemd. Nutting sprak bij het begin van het debat in de Europese consultatieve Assemblee over het E.D.G.-verdrag en het Plan van de Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden, om de Raad en de E.D.G. aan elkaar te koppelen. Vooruitlopende op de verwach te oppositie van de „federalisti sche" groep onder de Belg Paul Henri Spaak, verklaarde Nut ting, dat elke stap om de zes continentale landen zich te la ten afzonderen van de andere leden, „ernstig nadelig zou zijn voor de zaak van de Europese eenheid". BERLIJN, 28 Mei (Reuter) Russische^ militairen hebben van daag opnieuw auto's van de Ame rikaanse en Britse militaire po litie de toegang tot de autoweg welke Berlijn met West-Duits- land verbindt, geweigerd. De telefoonverbindingen tussen Oost- en West-Berlijn zijn nog steeds verbroken. De Oost-Duitse politie is begonnen met het af sluiten van niet-officiële verbin dingswegen rondom West-Berlijn. De Russische maatregelen te gen de geallieerde patrouilles be rusten op de motivering, dat het hier gaat om gewapende mili taire politie. De Russen zeggen, dat de M.P. niet behoort tot de Amerikaanse resp. Britse strijd krachten. Tot dusver is tegen het gebruik van de autoweg door geregelde leger-afdelingen, ongeacht de be wapening, door de Russen geen bezwaar gemaakt. Het interzonale verkeer on de autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland verliep Woensdag nor maal- Aan de Hessische kant van de zónegrens is het kleine grensver keer volledia gestaakt. DEKEN VAN CULEM'BORG PLOTSELING OVERLEDEN In de leeftijd van 62 jaar is gistermiddag om twee uur plot seling overleden de Hoogeerwaar de Heer J. H. Meyer, deken van het Dekenaat Culemborg en pas toor van de parochie van de H. Johannes de Doper te Wijk bij Duurstede. PARIJS 29 Mei In Parijs, Marseille, Nice en andere steden hebben zich gisteravond ernstige ongeregeldheden- voorgedaan tus sen communistische betogers tegen de aankomst van generaal Ridgway en de politie. De minis ter van Binn. Zaken Brune ver klaarde dat de naam Ridgway slechts als dekmantel was ge bruikt voor een regelrechte samenzwering om de republi keinse instellingen omver te werpen. Alle politieverloven waren in getrokken: alleen al in Parijs waren 40.000 man politie en re publikeinse garde op de been om die communisten te verhinderen een massa-demonstratie op de Place de La Republique te houden. Thorez' plaatsvervanger als al gemeen secretaris van de com munistische partij, Jacaues Du- clos, werd daarbij gearresteerd. In zijn auto werden o.a. een ge laden revolver en een knuppel aangetroffen. De politie moest van de vuur wapenen gebruik maken. Een van de betogers is later in een zie- Langzamerhand schijnt Venetië weer naar de zee terug te krabbelen. 150 kanalen gevuld met zeewater, op de bedding waarvan de „Parel der Adriatische Zee" gebouwd is, onder mijnen meedogenloos duizenden gebouwen. kenhuis overleden. Ruim 200 politiemannen werden gewond, van wie 27 ernstig. 718 demonstranten werden gearresteerd .In de straten van Nice werd drie uur tussen politie en betogers gevochten; in Mar seille werden, na heftige scher mutselingen. 150 arrestaties ver richt. Volgens minister Brune werden de betogingen geleid door een permanent, goed-georgani- seerd comité, dat gewapende com munisten de straat op stuurde. De communistische partij heeft vanmorgen een beroep op haar volgelingen gedaan, om met een stortvloed van stakingen, demon straties en protesten te reageren op de arrestatie van Duclos. Op de foto, genomen in de Kathedraal te Barcelona, zien we kardinaal Tedeschini op zijn zetel luisterend naar het voorlezen van de Pauselijke bul, waarin hij tot Pauselijk Legaat is ge machtigd door Mgr. Faura. Rechts in het wit gekleed Mgr. Monserrat (tolk). De regering heeft thans een be slissing genomen over het com- pensatievraagstuk in verband met de premie voor de werkloosheids wet, welke wet op 1 Juli in wer- 'king treedt. De regering heeft zich op het standpunt gesteld, dat de werknemers in alle bedrijfstakken volledige compensatie voor hun premie-aandeel dienen te ontvan gen. In verband hiermede is dezer dagen een desbetreffende beschik king van het College van Rijks bemiddelaars te verwachten. De regering heeft echter gemeend, dat de positie van de schatkist slechts een verlaging van de ver eveningsheffing toelaat met Vs procent. Ter verdere tegemoet koming zal een verlaging van de kinderbijslagpremie met Vs pro cent tot stand worden gebracht. Voorts is besloten de premie CANADESE KUSTVAARDER VERDWENEN QUEBEC, 28 Mei (A.F.P.). Op de St. Laurensrivier tussen Quebec en Montreal is een met hout geladen kustvaarder van 600 ton verdwenen zonder dat iemand hiervan getuige is geweest. Het schip had elf man aan boord, onder wie drie broers, die eigenaar waren van de kustvaar der. Op sommige punten is de St. Laurens vijf km breed, waaruit te verklaren valt, dat niemand de ondergang van het schip heeft opgemerkt. (Van onze redacteur) LEEUWARDEN. 28 Mei. In hotel F. de Jong heeft vanavond de 54-jarige heer J. Slof, die be diende in een kaaspakhuis te Leeuwarden is, het pijp-rook- record van opa Klijzing uit Pur- merend met stukken geslagen, door zijn pijp met 3.3 gram herenbaai 107 minuten en 33 seconden aan één stuk door bran dende te houden, zeventien en een halve minuut langer dan opa in Purmerend. De aanval op het record ge schiedde in massa door de leden van de in 1929 door de heer F. A. Veenstra opgerichte pijprokers- club „Trek-trek". De heer Veen stra zelf. nog altijd voorzitter van „Trek-trek" deed óók mee, maar werd het eerst van allen buiten gevecht gesteld omdat hij teveel praatte en daarbij vergat aan zijn pijp te trekken. Wat hij vertelde was echter interessant genoeg. Bij de eerste wedstrijd na de oprichting van de club had namelijk de heer P. K. v. d. Wal al een tijd van 110 minuten gemaakt. Dat record was later door de heer De Jager verbeterd tot 148 minuten er» op een wedstrijd te Groningen had dezelfde heer Slof, die vanavond opa de hielen liet zien, het record reeds op 170 minuten ge bracht. waarbij men echter wel moet bedenken, dat de kwaliteit van de tabak voor de oorlog beter was. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA. Ruim een half uur later dan voorzien was, is de Kardinaal-Legaat Federico Kardinaal Tedeschini aan de havén van Puerto de la Paz in Barcelona aangekomen, niet per schip, zoals aanvankelijk in de bedoeling had gelegen, maar per speciale trein, waarvan de locomotief versierd was met de Pauselijke kleuren. Nauwelijks had de auto zich in beweging gezet of een gejuich brak los uit de menigte. Hier en daar 30 a 40 rijen dik. Tot op de daken van de 7 verdiepingen hoge gebouwen, stonden de men sen opgepakt. Naarmate de stra ten smaller werden, viel het de politie en de militairen, die voor een voortreffelijke afzetting had den gezorgd, moeilijker de en thousiaste menigte in bedwang te houden. Tot drie maal toe ge schiedde het dan ook, dat de me nigte de afzetting doorbrak en poogde de auto te bereiken om de ring van de Kardinaal-Legaat te kussen. Halverwege de route, op de Ramblaz, stond een grote tribune opgesteld, waar zich het andere deel der bisschopen bevond, onder wie Kardinaal Spellmann, aarts bisschop van New York. Hier hield de stoet stil. Een hartelijke begroeting tussen de beide Kardi nalen volgde, waarna de tocht werd voortgezet. Toen men eindelijk aan de Bar- reo Gotico en de kathedraal was aangekomen, stond daar het ka pittel gereed om de Kardinaal te ontvangen en hem in het Bis schoppelijk Paleis binnen te lei den. Inmiddels namen de 18 Kar dinalen en 300 bisschoppen in het kerkgebouw plaats, w.o. zich mgr. Alfrink bevond. Nauwelijks had de Kardinaal het station verlaten of een enor me vlucht postduiven steeg op in de blauwe lucht als een levende vredesboodschap. De Kardinaal, die door een stoet van bisschop pen werd gevolgd, zag zich be groet door de bisschop van Bar celona, mgr. Modrego y Cassaus. Door de Apostolische Nuntius in Spanje mgr. Cigognani en namens de Spaanse regering door bijna alle ministers. De recordpoging van vanavond waaraan behalve de „Trek-trek"- favorieten. ook anderen, w.o. en kele journalisten deelnamen, ge schiedde met grote ernst. Voor elke pijp werd 3.3 gram tabak door de goudsmid H. M. S. v. d. Woude op een goudschaaltje af gewogen, terwijl de heer L. B. Eppinga, secretaris van het Leeu warder Sportcentrum als kamp rechter fungeerde. En toen na 81 minuten de laat ste concurrent, de heer Beekman, de pijp moest doven, kon de heer Slof de zege én d*> medaille van de „Voorstreek-Vooruit"-winke- liers niet meer ontgaan. BESTUURDER GEDOOD (Van onze verslaggever) HEILOO, 28 Mei Tegen kwart voor twaalf vanmorgen is op de onbewaakte overweg bij de halte Runxputte (O.L. ViOuw ter Nood) de 23-jarige N. van Dijk uit Heiloo op een van 'n vriend geleende motor in volle vaart te gen een uit Alkmaar komende electrische trein gereden. Hij kwam tussen het eerste en tweede wagonstel terecht en was op slag dood. De treinbestuurder die van het ongeluk niets had bemerkt, hoorde eerst in Castricum van het gebeurde. Onmiddellijk nadat de Kardi naal-Legaat de kerk was binnen geleid werd het Veni Creator in gezet en de Pauselijke benoe mingsbrief voorgelezen. Daarop betrad mgr. Modrego y Cassaus de kansel om de Kardinaal Legaat welkom te heten en mgr. Vachon, aartsbisschop van Ottawa en pre sident van het permanent comité van Internationale Eucharistische Congressen om de menigte aan te sporen zich te verenigen tot deze grote smeekbede voor de vrede. De Kardinaal-Legaat richtte zich daarop onder doodse stilte tot de aanwezigen en betoogde in vloeiend Spaans, dat Spanje wel bij uitstek het aangewezen land is om het Eucharistisch Congres te houden. Nadat de Kardinaal zijn rede had geëindigd werd het Allerhei ligste uitgesteld voor de aanbid ding, welke gedurende het Con gres onafgebroken zal worden ge houden. Generaal Franco is Woensdag ter bijwoning van het Dinsdag geopende Eucharistisch Congres in Barcelona aangekomen. Het Con gres is Woensdag begonnen met het ter communie gaan van 2.000 jongens en meisjes uit Barcelona in de kathedraal van de Heilige Familie, in tegenwoordigheid van 10.000 ouders en verwanten. Voorts heeft Woensdag Kardi naal Spellmann, aartsbisschop van New York, een rede gehouden in de universiteit van Barcelona. Hij zei, dat de wereld in donkere en moeilijke tijden leeft en dat de hoogovens en wapensmidsen van de wereld plegijzers smeden tot speren en zwaarden. De bescha ving, zoals wij die kennen, be gint af te brokkelen, en met de beschaving brokkelen de cultuur, de sociale betrekkingen en de idealen van het gezinsleven af, aldus de kardinaal. ROME, 28 Mei (Reuter). Volgens de laatste gegevens van de verkiezingen voor de provin ciale raden in Italië hebben de democratische partijen in 55 van de 88 provincie-hoofdsteden in Zuid-Italië de leiding, de com munisten en aanverwante par tijen in 25 en het rechtse blok in 7. De stemverhouding in de 33 grootste steden is als volgt: Blok van 't centrum: 1.044.200 Linkse blok: 877.044 Riechtse blok: 790.006 voor de werkloosheidsverzekering zodanig te verminderen, dat de lasten van het bedrijfsleven 0,2 procent lager zullen worden dan aanvankelijk berekend. In totaal zal op deze wijze de tegemoet koming voor de ondernemingen 1,2 procent bedragen. Door de Stichting van de Ar beid was voorgesteld, dat de werknemers compensatie zullen ontvangen voor hun premie-aan deel, terwijl tegenover de loons verhoging, die daartoe nodig zou zijn, een verlaging van de be drijfslasten zou worden ge steld door een vermindering van de vereveningsheffing met 2 procent. GEVOLG VAN WOLKBREUK LISSABON, 28 Mei (A.P.). De hevigste wolkbreuk die Lissa bon ooit heeft gekend, heeft gis teravond in zeventien minuten tijds de stad veranderd in een uit gestrekte watervlakte, waardoor het hele verkeer werd gestremd en voor een waarde van honderd duizenden escudo's schade werd aangericht. Op verschillende plaatsen steeg het water zelfs tot ruim ander halve meter. Het tramverkeer werd geheel stilgelegd. In de Rossio, de Kalverstraat van Lissabon, staken hulpeloos de daken van de auto's boven de grijze watermassa uit. Twee personen werden door de bliksem gedood. BRAND AAN BOORD VAN „HESTIA" WILLEMSTAD, 28 Mei (A.N.P.) Sedert Vrijdag woedt er brand aan boord van het K.N.S.M.- vrachtschip „Hestia", dat uit de haven van Oranjestad op Aruba in Willemstad is teruggekeerd met een lading, die o.m. bestaat uit koffie en zink en ijzererts. De oorzaak van deze brand is ver moedelijk broeiing van het erts. Hoewel de brand hardnekkig is, bestaat er geen gevaar voor het schip. Ruben Markstram, die op een bovenhuis in Chicago woont, bouwde in zijn vrije tijd in zijn huiskamer een 4,27 meter lang bootje, dat ruim 102 pond weegt en waarmede hij met zijn vrouw op vacantie wil gaan. LONDEN, 28 Mei (A.P.). Lord Alexander, de Britse minis ter van Defensie heeft vandaag bekend gemaakt, dat de commu nistische strijdkrachten in Korea bijna zijn verdubbeld, sinds in Juli van het vorige jaar de be standsbesprekingen begonnen. Hij deelde mede, dat de Noord- Koreaanse strijdkrachten niet ver meer van het millioen af waren, terwijl zij het vorige jaar nog 500.000 man telden. „De communisten hebben dank baar gebruik gemaakt van de verslapping aan de fronten, om hun legers te reorganiseren, te versterken en te herbewapenen", verklaarde de minister in het Ho gerhuis. Alexander deelde mede dat hij spoedig een bezoek aan Tokio en Korea zou brengen en zeide dat de Noord-Koreaanse versterkin gen voornamelijk bedoeld waren om de verschillende communisti sche eenheden op volle sterkte te brengen. „Bovendien is gedurende het zelfde tijdvak de vijandelijke be wapening en artillerie aanzienlijk in kracht toegenomen en be schikken zij naar schatting over meer dan vijfhonderd tanks en gemechaniseerde vuurmonden. Het aantal luchtafweerkanon- nen en anti-tank wapens is even eens vermeerderd en de laatste maanden zijn zware mortieren, veldgeschut en raketten aan het front gebruikt".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1