Nieuw Machtige manifestatie van vormde besluit van Barcelona één grote liefde ioi God Eucharistisch Congres kathedraal Drie revolverschoten Truman in het ongelijk gesteld Noodweer op Loosdrecht eiste twee doden onder de zeilers maakten twee gewonden Gaf Mossadeq opdracht tot plegen van een moord? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Stoal sterker dan Truman HEILIGE VADER ROEPT OP TOT WARE BROEDERZIN Generaal Franco belijdt trouw van Spanje aan de Paus 34 doden BESLISSING VAN OPPERSTE GERECHTSHOF Inbeslagneming staalindustrie als onwettig verworpen WINDHOOS OVER HOLLAND Reddingsposten op zoek naar een sloep met twee jongens Opzienbarende verklaring van Perzische gevangene EN OMGEVING Schietpartij in woonwagenkamp bij autobus-ongeluk André Gide's werk op de Index NIEUWE STAKING Jongeman verdronk op Sneekermeer C.G.T. roept op tót 24-uur-staking Grote staking in V.S. textielindustrie Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal» f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 3 Juni 1952 46e Jaargang No. 12490 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze verslaggever) BARCELONA Ondanks de afmattende hitte, die zich als een zware ondoordringbare deken over Barcelona uitspreidde, is de sluitingsdag van het 35ste Internationale Eucharistische Congres geworden tot een machtige demonstratie van geloof en liefde tot de Eucharistie. Barcelona was als een reusachtige kathedraal van biddende en zingende men^bn, toen de meer dan 3 kilo meter lange processie van de Plaza de la Victoria via de brede Avenida de Generalissimo Franco naar de Plaza de Pio XII trok. Meer dan drie uren duurde deze tocht Toen de kleurrijke stoet van de Plaza de la Victoria vertrok, stonden de pelgrims en de inwo ners van Barcelona reeds twaalf rijen dik langs de route opge steld. De balcons, de loggia's en zelfs de daken der huizen waren propvol. Indrukwekkend en plechtig trok de processie door de straten. Voorop de vaandels en vlaggen der Katholieke orga nisaties, daar achter 'leden van de politie en militairen in gala uniformen, leden van de edel- garde, de Ridders van St. Jan, de Maltezer Ridders met hun wijde mantels. Ongeveer halver wege de lange stoet volgden tal loze priesters, seculieren en re gulieren. Alle orden en congre gaties waren vertegenwoordigd. Daarachter een indrukwekkende rij van honderden bisschoppen, onder wie de Nederlandse bis schoppen Mgr. Alfrink, Mgr. Al- bers, Mgr. van Miltenburg, Mgr. Cobben. Statig schreden achter hen achttien kardinalen, gekleed in het feestelijk purper. Het machtigste hoogtepunt kwam echter, toen de rijk ver sierde praalwagen met daarop de drie meter hoge monstrans van Toledo in zicht kwam. Deze wagen, een bloemenzee, geschon ken door de organisatie van Spaanse bloemisten, werd over heerst door de reusachtige mon strans van fonkelend goud, zil ver en edelstenen. Daarvoor lag neergeknield, de handen in aan bidding uitgestrekt, de Kardi naal-Legaat, kardinaal Tedeschi- ni. Op de Plaza de Pio XII gaf Kardinaal Tedeschini de zegen met het Allerheiligste. Ook de Zwijgende Kerk was aanwezig op de Plaza de Pio XII, al was de zetel van Kardinaal Mindszenty leeg gebleven. Op zijn zetel, die gedurende het gehele Eucharistische Congres de aandacht van allen vestigde op de vervolgden achter het IJzeren Gordijn, was door verte genwoordigers van Hongarije, Mgr. Zagon, die belast is met de zielzorg onder de verbannen Hon garen, en Otto van Habsburg, een gouden krans neergelegd, met daarop de ontroerende woorden: „Medelijdend Honga rije gedenkt zijn martelaar, kar dinaal Mindszenty". Na de zegen met het Allerhei ligste klonk plotseling door de honderden luidsprekers over het plein en door de gehele stad de heldere, hoge, doch doordringen de stem van de H. Vader, die in het Spaans de deelnemers aan het Congres aanspoorde om als brandende flambouwen de don kere wereld te verlichten en te vervullen met de geest van de broederzin en liefde. Er wordt zoveel gesproken over de vrede, zo zeide de H. Vader, maar de vrede kan slechts bereikt worden door de liefde. De liefde tot God en tot de even naaste is de enige en ware basis voor de vrede. In de ochtend van Pinksterzon dag had de Kardinaal-Legaat de pontificale H. Mis gecelebreerd op het altaar van de Plaza de Pio XII. Deze plechtigheid, die geschiedde onder de reeds gloeiend hete zomerzon, werd bijgewoond door generaal Fran co, die plaats had genomen op een speciale tribune, omringd door talrijke regeringsautoritei ten. Onder het offertorium verliet generaal Franco zijn tribune en sprak uit naam van het Spaanse volk een gebed uit tot de H. Eucharistie: een bekentenis tot de éne, heilige, Katholieke en Apostolische Kerk, een belijdenis van trouw aan de H. Vader. HELMOND. Op eerste Pink sterdag werd een ernstige woor denwisseling nabij het woonwa genkamp te Helmond met een schietpartij besloten. Als vermoe delijke dader werd gearresteerd de woonwagenbewoner Sw., die met een drietal schoten uit een pistool de kampbewoners Sch. en R. had getroffen. Tijdens het naar huis gaan was Zondagavond laat tussen een aan tal kampbewoners een ernstige woordenwisseling ontstaan. Sw. schijnt zich plotseling uit het ruziemakende groepje te hebben verwijderd en zijn wagen te zijn binnengegaan. Met een geladen pistool keerde hij terug en na eerst een schot in de lucht te hebben gelost, begaf hij zich naar het voorbalcon van de wagen van zijn zwager van de P. Van deze plaats af riep hij Sch. toe, zich ogenblikkelijk te verwijderen, daar hij hem anders zou neer schieten. Sch. trok zich van dit dreigement klaarblijkelijk niets aan en ontblootte zijn borst om Sw. toe te roepen maar te schie ten, als hij zin in schieten had. Drie schoten knalden en Sch. werd door een der kogels in zijn bovenarm getroffen. Een andere kogel doorboorde een schouder blad van de kampbewoner R., schoonvader van Sch: In het kamp ontstond groot tumult en woedende kampbewoners keerden zich tegen Sw., die zich in de woonwagen had teruggetrokken. De woonwagen werd met stenen bekogeld en ernstig beschadigd. Sw. had inmiddels de wagen van achteren verlaten en was het veld in gevlucht. In de nacht van Zondag op Maandag kon hij door de Helmondse politie worden ge arresteerd en ingesloten. Tevens arresteerde de politie de woon wagenbewoner H. K. K., die een halfbroer van Sw. is, wordt er van verdacht Sw. te hebben op geruid van zijn pistool gebruik te maken. De twee gewonden werden naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. DUINKERKEN. Een autobus met voetbalsupporters uit Gent is Zondag in de omgeving van Grevelingen tussen Duinkerken en Calais in Noord-Frankrijk, in een kanaal gereden. 34 inzitten den kwamen om het leven, vijf tien personen, onder wie twee kinderen, konden worden gered. De supporters keerden terug van een Pinksteruitstapje naar Yperen en Kaap Gris Nez. De lijken van dertig slachtoffers zijn tot nu toe gevonden. Negen zijn herkend. Van de 20 vrouwen is nog niemand geïdentificeerd. VATICAANSTAD. De Op perste Congregatie van het H. Officie heeft alle werken van de bekende Franse auteur André Gide op de Index van verboden boeken geplaatst. In zijn Zondagsnummer publi ceert de Osservatore Romano, het officieuze blad van het Vaticaan, een uitvoerig commentaar, waarin het verbod van Gide's werken nader wordt verklaard en waarin gewezen wordt op de immorele strekking, die in de boeken van Gide overheerst. ACHESON WAARSCHUWT DE RUSSEN WASHINGTON In een ra dio- en televisierede, ter onder steuning van Truman's aanbeve ling aan de senaat voor spoedige goedkeuring van het vredesver drag met West-Duitsland, heeft minister Acheson de Russen ge waarschuwd, dat het Westen aan elke bedreiging van Berlijn en West-Duitsland het hoofd zal bieden „met rustige vastberaden heid en volharding". RADIOREDE VAN DE PAUS 'tffiÊMWÊÊSwS®' »i§il Z.H. Paus Pius XU heeft Zondagavond 't Eucharistisch Congres te Barcelona besloten met een radiorede in het Spaans, waarin hij een nieuw beroep deed op de wereld om naar vrede te streven. De Heilige Vader gaf zijn Apostolische zegen aan meer dan 500.000 pel grims, die het congres hadden bijgewoond. V.l.n.r.: Pater Perez, leider van de Vati caanse radioprogram ma's, Mgr. Fernandez Conde van de Spaanse afdeling van het Vaticaanse staatssecretariaat, Mgr. Montini van het Vaticaanse staatssecre tariaat, Z.H. Paus Pius XII, Mgr. Toraldo Manuele, Kamerheer van de Paus, Mgr. Na- salli Rocca, geheim Kamerheer van de Paus, een niet genoemde Spaanse priester, Pater Soccorsi, directeur van Vaticaan Radio en een niet genoemde Spaanse priester. WASHINGTON Het opperste gerechtshof heeft gisteren met 6 tegen 3 stemmen de inbeslagneming van de staalindustrie door president Truman als onwettig verworpen. De rechters Black, Frankfurter, Douglas, Clark, Jackson en Burton vormden de meerderheid. De rechters Vinson, Reed en Minton waren het met deze meerderheid niet eens. De beslissing van het Opperste Gerechtshof betekent, dat de re gering het eigendom van de staal fabrieken moet teruggeven en niet in staat zal zijn, de loons verhogingen toe te kennen, die president Truman in het vooruit zicht had gesteld. rechtshof stelt president Truman voor de volgende keus: 1. Een beroep te doen op de Taft-Hartleywetten en bij rech terlijk bevel een stakingsverbod voor tachtig dagen te verkrijgen. 2. Het gehele geschil aan het Congres voor te leggen ter be schikking van een andere oplos sing. In het eerste geval zal Truman De beslissing van het Hoogge- een raad van onderzoek moeten HET 35STE INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES Meer dan een half millioen pelgrims heb ben deelgenomen aan het 35ste Internatio naal Eucharistisch Congres, dat te Barce lona werd gehouden. Op de bovenste foto: Middernacht in Bar celonaen de gelo vigen knielen in de straten om te bidden. Op de onderste foto: Meisjes, die banieren dragen, wonen de Vre- des Rallye bij in de historische basiliek van Sagrada Damilia. Dit eeuwenoude bouw werk werd tijdens de burgeroorlog in Span je bijna geheel ver woest. 's-GRAVENHAGE Een kort onweer, gepaard gaande met zeer zware regenval en krachtige rukwinden is er in de late middag van eerste Pinksterdag de oorzaak van geweest dat er een vader en een zoontje in de Loosdrechtse plassen zijn verdronken. Een kajuitboot van de familie Wolvenkamp uit Utrecht voer omstreeks kwart voor zes op de zgn. vijfde plas onder Breukelen. Aan boord bevonden zich de ongeveer 30-jarige W., zijn echt genote en hun twee kinderen, een jongetje van vijf en een meisje van twee a drie jaar. posten tussen Scheveningen en IJmuiden ingeschakeld geweest in de pogingen om een sloep met twee jongens aan boord op te sporen. Ook op de zeereddings dienst van de Marine Luchtvaart dienst op Valkenburg is nog een beroep gedaan en de reddingboot „Arthur" uit Scheveningen is on geveer zes uur achtereen, tot Maandagmiddag 1 uur, op zoek geweest. Toen uit IJmuiden om streeks elf uur 's morgens bericht binnenkwam dat de sloep met de jongens daar was binnengekomen konden de velen, die waren ge alarmeerd, op de hoogte worden gesteld dat het zoeken kon wor den gestaakt. Het schijnt dat het jongetje door een rukwind van de boot is geslagen. De vader sprong zijn kind na, schijnt er in te zijn ge slaagd de knaap te pakken, maar heeft vermoedelijk door de hevige golfslag de boot niet meer kun nen hereiken. De moeder en haar dochtertje werden door in de nabijheid varende jongens van boord gehaald. Het stoffelijk overschot van het kind is inmiddels gevonden. De bui had het karakter van een windhoos. Verscheidene sche pen op de plassen sloegen om, masten knapten, zeilen scheur den. Het zicht was door de dichte regen nog geen tien meter. Een botenverhuurder, die reeds twaalf jaar aan de Loosdrechtse Plassen woont, zeide nog nimmer daar zulk weer te hebben meegemaakt. Op de Westeinder Plassen heeft tenminste één persoon op de mid dag van de Eerste Pinksterdag tijdens een onweersbui, die zich daar tegen zes uur ontlastte, een „slurf" gezien. Dit doet vermoe den dat ook daar een windhoos zich heeft voorgedaan. Van on gelukken is echter niets bekend. Reddingsposten in de weer Op de morgen van Tweede Pinksterdag zijn alle reddings- PARIJS. Het onder commu nistische leiding staande Franse algemene vakverbond, de C.G.T., heeft zijn leden in Parijs opge roepen, op Woensdag voor 24 uur het werk neer te leggen als pro test tegen de arrestatie van de communistische leider Duclos. De advocaten van Duclos heb ben Zondag een verklaring uit gegeven, waarin geprotesteerd wordt tegen het doorzoeken van bureaux der communistische partij door de politie. Zij noem den het polïtie-optreden „schen ding van de wet Tweede Pinksterdag om onge veer drie uur is op het Sneker- meer een zeilboot met aanhang- motor omgeslagen. De beide in zittenden geraakten te water. De 24-jarige J. Wolthuizen werd la ter gered, doch zijn vriend, de 24-jarige T. Beetsma is verdron ken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Beiden zijn ongehuwd en woonachtig te Sneek. instellen en diens rapport afwach ten, voordat hij de rechtbank kan verzoeken, de stakers te bevelen weer aan het werk te gaan. Een dergelijk bevel zou tachtig dagen van kracht zijn, waarna de arbei ders weer gerechtigd zouden zijn in staking te gaan, tenzij door onderhandelingen een overeen komst is bereikt of het Congres met een nieuwe wet tussenbeide komt. Direct na het bekend worden van de beslissing van het Opper ste Gerechtshof inzake de inbe slagneming van de staalindustrie door president Truman heeft de United Steelworkers Union gis teren zijn 650.000 leden opgeroe pen het werk neer te leggen. President Truman heeft giste ren, na de beslissing van het Opperste Gerechtshof, order ge geven, de staalindustrie terug te geven aan haar particuliere eige naren. Hij deed zulks in een brief gericht aan de minister van handel, Charles Sawyer, die de fabrieken voor de regering heeft beheerd. NEW YORK. In de grootste tapijtenfabriek in de wereld, Alexander Smith uit New York, is Maandag een staking uitgebro ken. 4000 arbeiders zijn bij de staking betrokken. De vakbond van arbeiders in de textielindustrie heeft een sta king van 18.000 arbeiders in- de tapijtenfabrieken in het gehele Noordoostelijke deel van de V.S. uitgeroepen. Meer dan 10.000 ar beiders hebben reeds aan de op roep gehoor gegeven. De stakers eisen hogere lonen en andere verbeteringen. TEHERAN Een voormalige fabrieksarbeider van middelbare leeftijd, Nabiollah Akbari, die twee jaren op beschuldiging van poging tot moord in hechtenis heeft gezeten alvorens zijn zaak werd behandeld, heeft gisteren voor de rechtbank verklaard, dat premier Mossadeq hem twee jaar geleden had gehuurd om een moord te plegen op Hassan Imami, een religieus leider in Teheran en thans lid van de Majlis. Hij zei, Imami ernstig te heb ben verwond toen deze de Sjah moskee in het hart van Teheran verliet. Akbari verklaarde, dat op een avond, twee jaren geleden, toen hij dronken was en geen cent meer op zak had, een lange man met een tulband hem een baantje had aangeboden. Toen hij er iets voor voelde werd hij geblinddoekt en naar het noordelijke gedeelte van Teheran gebracht. Daar werd hem de blinddoek afgenomen en men bracht hem in een huis. „In dat huis ontmoette ik iemand, die ik kende. Het was dr. Mossadeq". Akbari vertelde, dat Mossadeq hem 50 tumans (ongeveer 16 dol lar) bad gegeven en hem meer had beloofd, als hij zijn taak naar tevredenheid volbracht. „Die taak was de vermoording van Imami", zei Akbari. Hij had daarna enige dagen door Teheran gezworven. Toen hij Imami uit de moskee zag ko men, had hij hem met een dolk gestoken. De politie arresteerde hem onmiddellijk. „Ik heb ttoee jaren gewacht, maar niemand heeft de beloften, die men mij had gedaan, nage komen", zei Akbari, toen men hem vroeg waarom hij zo lang met zijn bekentenis had gewacht. Twee jaar geleden was Mossa deq een onafhankelijk lid van de Majlis. Imami is thans candi- daat voor het voorzitterschap daarvan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1