H. Vader spoort geleerden aan tot onderlinge samenwerking Geestelijke gezondheidszorg dringend noodzakelijk CEBUTO 1 Brillante strategie van Argentinië's troef Najdorf CEBUTO-NACO Radio - parts VACANTIE-REIZEN LISSONE-LINDEMAN Toespraak tot deelnemers aan landbouwcongres Pauselijke gift voor Bolivia Prof. Buytendijk luidt alarmklok Bedevaart naar Wittem Tekort katholieke psychiaters Marktberichten ONZE SCHAAKRUBRIEK Belastingvrije giften Rouletteclubs voor Haags gerechtshof Appel Veiling 't Veld w. burgerwoonhuis Gezichtsharen Zr. Vandebriel ULCKMANN Oud papier? Muziekschool ZWAAG of high-quality Technisch Bureau Kamper REISBUREAUX GRASGEWAS bij inschrijving Albino sneeuw witte cement GROOT BAL I Muziek van de Troubadours LO U R D ES Dames attentie! I D modernste breimachine I J. DUIN-WOGNUM I R.K. Lagere Tuinbouwschool Obdam PAGINA 6 ZATERDAG 7 JUNI 1952 VATICAANSTAD. Z.H. de Paus heeft 1200 deelnemers aan het Negende Internationale Congres van Landbouwindustrieën in algemene audiëntie ontvangen. Tot hen heeft de Paus de volgende toespraak in de Franse taal gericht: Wij volgen met grote voldoening de ontwikkeling van de samenwerking op wetenschappelijk en technisch terrein, zoals deze door de Inter nationale Commissie van Landbouwindustrieën wordt bevorderd. Wij verwachten veel van deze wederzijdse betrekkingen, welke de banden tussen mensen en volkeren voor het welzijn van de mensheid vermenigvuldigen. De steeds duidelijker aangevoel de onderlinge afhankelijkheid van all groepen van mensen in hun onderlinge betrekkingen eist en bevordert tegelijkertijd de uitwis- selig van kennis en materiële bronnen. Terwijl een groot deel van de mensheid niet voldoende te eten heeft en uitgestrekte ge bieden periodiek aan hongersno den onderhevig zijn, mag men niet egoïstisch voor zichzelf de voor delen behouden, waardoor aan gehele volkeren de hulp, waarop zij recht hebben zou worden, ont houden. Daarom zien Wii met vreugde Uw weldadige activiteit voor de verbetering van het we tenschappelijk onderzoek en van de practische toepassing ervan in de landbouwindustrieën. Resultaat van de wetenschap Welke mooie resultaten heeft de wetenschap in dienst van deze industrieën reeds kunnen boeken? Welke vooruitgang is er gemaakt sedert het eerste Internationale Congres van de toegepaste chemie in 1894 te Parijs gehouden, bij voorbeeld bij de studie van de bo dem en de middelen om deze te conserveren en te verbeteren, bij de kennis van do wetten van de vegetarische voeding, bij de fa bricatie en het gebruik van mest stoffen, bij de erfelijkheidsleer, bij de microbiologie, welke een wei-eld van oneindig kleine ele menten heeft geopenbaard? Wat de voeding, de teelt en de verede ling van de dierenrassen betreft, ztin geduldige, methodische proe ven met succes bekroond. We zouden nog over zoveel technische zaken moeten spreken, welke door Uw commissie wor den behandeld. Óve-ral hebben nieuwe wetenschappelijke kennis, nieuwe bronnen van energie, nieuwe machines de productie methoden geheel omgevormd en deze veel rneer efficiënt gemaakt. Uw rapporten zeggen, dat dit alles nog te beperkt is: nog moet de hoeveelheid beschikbare grond stoffen worden vermeerderd, zij moeten worden omgewerkt om de voedingseigenschappen tc verbe teren, het transport moet worden verbeterd, indien men aan de be hoeften van de volkeren, die deze grondstoffen missen, wil voldoen. Het betreft hier zulk een funda mentele noodzaak, dat zij in zeke re zin een morele verplichting wordt. Daarom hebben Uw onder zoekingen en Uw congressen een geheel bijzondere betekenis en verdienen zi' met recht Onze wel willende aandacht. Gij hebt op Uw congres zo vervolgde de Paus nogmaals kunnen constateren, dat een be tere kennis van de natuur de we tenschappelijke werkers en tech nici steeds overvloediger midde len in dienst van de evenmens aan de hand doet. De wet om te arbeiden, door God de mensheid opgelegd, om zich tot Hem te rich ten en de materie steeds meer te beheersen, brengt bij hen, die zich ook aan deze wet onderwerpen, vruchten van geestelijke orde voort en helpt hen om in alles de geheimnisvoile, maar wijze plan nen van de Goddelijke Voorzie nigheid te begrijpen. Deze wet doet hen beter de innige solidari teit, welke de mensen onderling bindt en hen van elkander afhan kelijk maakt, beseffen. Moge het besef van deze soli dariteit zich steeds meer verbrei den en verdiepen; moge met de dag de coördinatie van studies, de verspreiding van documentatie de beroepswaarde van de onder zoekers de edelmoedige belange loosheid van personen en groe pen de uitwisseling vermeerderen Mogen allen in het nut van de wetenschap de ondervindingen en de bronnen delen. Hieraan -zult gij. heren, voor Uw deel hebben meegewerkt en Wij smeken God U te willen helpen om hierin steeds meer bij te dragen. De gijzeling van de journalist Hommcrson In een openluchtmeeting van de Partij van de Arbeid te Koog aan de Zaan heeft Evert Vermeer o.a. gesproken over de gijzeling van de journalist Hommersom „De onafhankelijke rechtspraak is een sieraad voor de democra tie," aldus deze- spreker, „maar wat met Hommerson gebeurt is een schande omdat het de vraag is, of deze journalist met een strafvervolging kan worden be dreigd- Deze zaak moet de aan dacht hebben van de volksverte genwoordiging. Er moeten wette lijke voorzieningen komen om de kennelijke fouten in onze demo cratie te herstellen 10.000 DOLLAR VOOR „REIZENDE MISSIES" LA PAZ, BOLIVIA KNP) De H. Vader heeft de Pauselijke Nuntius in Bolivia, aartsbisschop Sergip Pignedoli, een bedrag van 10.000 dollars gezonden als gift voor de nieuwe missieacties in dit land. Kleine missiegroepjes, elk bestaande uit een priester, 'n maatschappelijk werker en twee andere leken zullen namelijk, uit gerust met jeeps en filmappara ten, de Boliviaanse hoogvlakten intrekken om daar voor de in heemse bevolking z.g. missies te houden, welke in elk dorp enige dagen zullen duren. De brief van 't Pauselijk Staats secretariaat, waarin de gift wordt aangekondigd, zegt: „Wij tw/fe- len er niet aan. dat dank zij de edelmoedige activiteiten van toe gewijde priesters en religieuzen, de inheemsen door deze gift zullen weten, dat de Kerk, verre van hen aan hun lot over te laten, met zorg over hen waakt." De „reizende missies" staan onder toezicht van een commissie, benoemd door de Pauselijke Nun tius en bestaan uit een Jezuiet, een Franciscaan en een verte genwoordiger van de Katholieke Actie. Bolivia heeft slechts 500 priesters voor een bevolking van twee millioen zielen. De laatste tijd is de Protestantse infiltratie in deze Zuid-Amerikaanse staat sterk gestegen door de activiteit van 150 Protestantse zendelingen uit Noord-Amerika. Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleraar in de psychologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht en voorzitter van de Katholieke Cen trale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid heeft op een in Utrecht gehouden jaarvergadering dezer vereniging, de drin gende noodzakelijkheid beklemtoond van een intensieve, dus omvangrijke en diepgaande deskundig georganiseerde en door deskundigen uitgevoerde geestelijke gezondheidszorg voor het katholieke volksdeel. NOORDHOLLAND NAAR ZUID-LIMBURG Evenals' vorige jaren zullen ook dit jaar weer diverse bede vaarten naa-r Wittem trekken om de H. Gerardus te gaan bedan ken, te vereren en te smeken-, voor onze persoonlijke noden, maar tevenis om te bidden voor de grote intenties van dit jaar: „Behoud van gezin en gezins leven" en „Behoud van de we reldvrede". Ongetwijfeld zal ieder die de macht van- het ge bed en van de voorspraak van St. Gerardus in ziin Nationaal Heiligdom kent, naar Wittem willen gaan <om voor de. verwe zenlijking van deze er» eigen in tenties te bidden. Voor Noord- Holland (uitgezonderd Amster dam) is dit jaar een eigen bede vaart vastgesteld (vroe-ger sloten zij zich bii Utrecht aan) en wel op Zondag 22 Juni a.s. In Amstei-dam wordt in d-e kerk van O. L. Vrouw. Keizers gracht bij de Westermarkt (Re demptoristenkerk) des „morgens van 4.30 tot 5 uur do "H. Com munie uitgereikt aan de deelne mers. Tussen Eindhoven en Roer mond wordt zowel op de heem- als op de terugreis een half uur gepauzeerd1, om de pelgrims ge legenheid te -geven iets te ge bruiken. Na aankomst te Wittem is er te 11 uur een H. Mis in de kerk en in de kapel voor de pel grims. Tussen 12 uur ent 14.30 uur be staat er gelegenheid tot het nut tigen van de meegebrachte etens waar of het gebruiken van een warme maaltijd. Tevens bestaat er dan gelegenheid voor vriie de votie, tot het bezichtigen van het museum van wijlen Kardi naal van Rossum of van het Vre- desmon-ument op de Eyserberg. Om 14.30 uur Lof met proces sie er» predikatie in de klooster tuin. Om 16 uur bidstonde in de kerk voor de ingekomen inten ties, waarna zegening van voor werpen. afscheidswoord. Tantum Ergo en Zegen. De terugreis vangt aan om 16.30 uur, we gaan echter niet direct op huis aan. doch maken eerst een der mooiste tochten door Zuid-Limburg, n.l. over Vaals. Epen, Slemaken. (haar speldbochten). Margraten. Sibbe en Valkenburg. De reis wordt gemaakt met luxe Autocars, welke van de verschillende plaatsen vertrek ken, zodat iedereen aan deze bedevaart kan deelnemen. Inlichtingen en opgave deel name bii P. C. Eeldert. Dorr str. 154 te Zwaag, tel. 462 nf bii de plaatselijke zelateurs, vóór 15 Juni a.s. Deze noodzaak vindt zijn diep ste grond in bet geloofsleven. Geestelijke gezondheid is de voorwaarde voor een vrije ont wikkeling vhn het godsdienstig besef en van dó hiermede samem hangende morele verhoudingen. Een enigszins belangrijke storing van het geestesleven bedreigt niet alleen een bepaalde persoon met verval van zijn geloof, maar is dikwijls een infectiehaard voor een dergelijke ontwrichting. Om een inzicht te krijgen in de wer kelijke noodtoestand is dan ook op initiatief van het bestuur van de Katholieke Centrale Vereni ging, in samenwerking met een aantal verenigingen een Katho liek Nationaal Bureau voor Gees telijke Gezondheidszorg opge richt. MEN MAG NIET ZWIJGEN Er kunnen verschillende rede nen bestaan, waarom men over een noodtoestand zwijgt: do zekerheid, dat in een bepaalde toestand alle hulp vergeefs is; de bedekking met „de mantel dei liefde" om de schuld van de des betreffende te verbergen en tenslotte de angst om door het openbaar maken ontevredenhied te verwekken. „Het is mün over tuiging" aldus prof. Buytendijk, „dat geen van de redenen voor het zwijgen over de geestelijke nood aanvaardbaar is". Slechts een helder inzicht in de omvang van de geestelijke ongezondheid is immers in staat de menselijke hulp op tc roepen. Er wordit op het terrein van de geestelijke volksgezondheid zeer veel gedaan in gestichten en allerlei inrichtingen. Maar de ernst van de omvang en de diep te van de geestelijke nood wordt •niet voldoende beseft. Dit is be grijpelijk; zelfs de meest vak kundige kan niet altijd zonde en ziekte, vrijheid "en onvrijheid onderscheiden. GEEN VOLDOENDE BESEF VAN NOOD TOESTAND In de tweede plaats vindt de onderschatting van de verbrei ding Her geestelijke nood haal' grond in de liefde, die wij allen tot ons volk koesteren. Bijzonder in onze katholieke gewesten voert deze liefde tot een begrij pelijke idealisering. De echte be langeloze liefde is echter ziende en doe gericht op de werkeliik- heid. Zo is het een realiteit dat ongeveer 1500 zwakzinnige ka tholieke kinderen wachten op plaatsing in gestichten. Dit is noodtoestand niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de be trokken gezinnen. STATISTISCH MATERIAAL Prof. Buytendijk verschafte de vergadering enkele gegevens, welke zijn verkregen tengevolge van de bestudering der misda digheid. Daaruit bleek de grote geestelijke nood van het katho lieke volksdeel. Het is sinds lang bekend, dat de criminaliteit der katholieken in het algemeen gro ter is dan die van andere ge zindten en die van mensen zon der kerkgenootschap. Prof. Buy tendijk wees er evenwel op, dat dergelijke statistieken op zich niet voldoende zijn om bepaalde conclusies te trekken. In het algemeen heeft de indi viduele misdadigheid een lange voorgeschiedenis en hierin komen naast sociale wantoestanden gees telijke afwijkingen in niet gerin ge mate voor. In hoeverre een omvangrijke geestelijke gezond heidszorg voor het katholieke volksdeel nodig is, blijkt temeer uit de voortreffelijke en op rijke ervaring berustende studies van dr. mr. Havermans, geneesheer directeur van de psychiatrische inrichting St. Servatius te Ven- ray, over de criminaliteit in Lim burg. Het inzicht in de geeste lijke hygiëne zal onder het vol.k zelf moeten doordringen en daar bij hebben alle leidinggevende personen, in het bijzonder pries ters, onderwijzers en huisartsen, een taak, die slechts vervuld kan worden door grondige kennis van de nood en de middelen deze te bestrijden. Dr. H. Bartels, directeur van het bureau, beklemtoonde na de rede van prof. Buytendijk het grote tekort aan voldoende des kundigen in katholieke kring. De inleider verklaarde, dat in ons land op 16.670 niet-kathoiie- ken een psychiater is. Voor de TANKS RUKKEN KAMP OP KOJE BINNEN KOJE Donderdagmorgen ziin drie Amerikaanse tanks de afdeling 607 van het krijgsgevan genenkamp op Koje binnenge rukt. De 3000 krijgsgevangenen in deze afdeling hadden gewei gerd tenten te verwijderen om piaats te maken voor meer ge vangenen. Er werd geen tegen stand geboden. V.S. ZETTEN STAALEXPORT STOP WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft vandaag de export van staalproducten stop gezet, behalve wanneer deze van essentiëel belang zijn voor de rechtstreekse militaire productie van de Ver. Staten of de met hen verbonden landen of voor de industrieën, welke de defensie inspanning rechtstreeks steunen. „OOSTENRIJK, HET LAND DER DROEVIGE RECORDS'' „Oostenrijk, het land der droe vige records," aldus kenschetst 't Oostenrijkse Katholieke week blad „Der Volksbote" de huidige toestand van dit verdeelde land. Records zijn en worden er behaald op alle gebieden. Oostenrijk heeft het laagste geboortecijfer ter we reld. Oostenrijk behoort tot de landen met de meeste echtschei dingen per 1.000 inwoners. Oostenrijk heeft de meeste mo torrijders per duizend inwoners, en staat, wat betreft het bios coopbezoek. op de derde plaats, achter de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Oostenrijk be hoort tot de landen, waar de meeste zelfmoorden worden ge pleegd- Volgens de Minister van Financiën is Oostenrijk het enige land, dat de inflatie nog niet heeft overwonnen- Oostenrijk besteed meer dan 60 pet. van het volks inkomen aan het sociale apparaat van de staat, terwijl dit land geen staand leger heeft en niet de fi nanciële last van een bewapening moet dragen. Sedert de Korea-crisis is van alle landen, die vallen onder de UNO-statistieken, het prijsniveau in Oostenrijk het sterkst gestegen en tenslotte is in Oostenrijk de koopkracht meer gezonken dan in enig ander West-Europees land. LANGEDIJK 130.000 kg aardappelen, eerstelingen 19-40 22.rode schotten 24.24.80; kleintjes 17.70 20.10; 6500 kg. rabarber 4.4-90; 25 kg. toma ten A 120. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. 6 Juni. Al va's 6.007.00, de andere soor ten zijn geruimd. Stemming zeer kalm. katholieken een psychiater on de 61.500. Een bewijs hoe groot de achterstand op dit stuk van zaken is. Met klem werd aangedrongen op medewerking en steunverle ning voor deze zo belangrijke en veel omvattende arbeid in het belang vain de geesteszieken, die mogen rekenen op de hulp en de bijstand van hun medemen sen. INGEZONDEN De rede van Prof. Romme te Hoorn Geachte Heer Redacteur, Het is achteraf gezien buiten gewoon verstandig vani mij ge weest om hetgeen ik op de KVP- avond naar voren wilde brengen van te voren op papier te stel len, daar ik aan de hand hier van thans in de gelegenheid ben uw onjuiste en tendlentieuse re portage aan de kaak te stellen. Allereerst wil ik er u op opmerkzaam maken, dat ik ge durende de pauze, dus na de redevoering van mr. Romme, aan de voorzitter van de vergadering heb verzocht een verklaring te mogen afleggen, waarbij ik er nadrukkelijk op heib gewezen, dat ik geen vragen had te stellen. De voorzitter heeft mij hiertoe onmiddellijk toestemming gege ven. Het is dus volkomen on juist, wanneer u spreekt over vragen stellen, terwijl die ver ontwaardiging van de heer Rom me te dezer zake volkomen mis plaatst was. In deze verklaring (U schrijft schalks „speech") heb ik ver schillende grieven naar voren gebracht, zoals deze zeer veelvul dig door een aanzienlijk aantal katholieken worden geuit. Daar het maar enkelen zijn, die deze grieven in het openbaar naar vo ren durven brengen, zodat de heer Romme hiervan waarschijn lijk opkundig is, zou deze in- plaaits van in woede te ontste ken, mij voor het naar voren brengen van deze grieven dank baar moeten zijn. Zoals ik hierboven reeds ver meldde is de reportage van mijn verklaring onjuist en tendentieus op de volgende punten: 1. Ik heb niet gezegd, dat de P.v.d.A. de stelling huldigt, dat bezit diefstal was, wel dat de KVP een bondgenootschap heeft aangegaan met mensen, die toch nog steeds volgelingen zijn van Troelstra, die verklaarde dat be zit diefstal was. In wezen is dit geheel iets anders. De aantijging van mr. Romme aan mijn adres dat ik de mensen van die PvdA belasterde, was er dan ook vol komen naast. 2. Dat ik do Pachtwet dwaas en onzinnig vond is evenmin ge zegd. Wel dat ik de wijze waarop deze wet wordt toegepast dwaas en onzinnig vond en door het geven van voorbeelden, waarbij de meest navrante gevolgen naar voren kwamen, heb ik mijn woorden met bewijzen gestaafd. Noch de heer Romme in zijn antwoord, noch u in uw blad durfden hier waarschijnlijk die per op in te gaan, evenmin als op de scheefgegroeide verhou dingen, tengevolge van de huur- stop. 3. De kinderbijslag werd door mij niet onrechtvaardig genoemd, eveneens wel de uitvoering hier van. Ik pleitte voor een kinder toeslag voor eenieder, die onder een bepaald minimum inkomen valt. Ik laakte echter het feit, dat aan personen met grote in komens toeslag wordt gegeven, terwijl zelfstandigen met kleine inkomens hierbuiten vallen. Ik zou U, geachte redactie, willen aanraden, diit met het oog op de „standing" van uw blaa, in het vervolg een meer objec tieve reportage van dergelijke avonden te geven. A. C. SCHOUTEN Alkmaar. Noot van de redactie. Wij vinden het weinig sportief van de inzender, om na zijn ervaring met prof. Romme, thans het verslag aan te vallen. Onze ervaren verslaggever heeft naar onze overtuiging in voldoende mate de objectiviteit betracht. De bedoeling van het gesprokene was voldoende duidelijk weer gegeven, zodat de heer Schouten de zong voor de „standing" van onze krant wel met gerustheid aan ons kan overlaten. Redactie. BRITS MAJOOR IN ARREST LONDEN, 6 Juni (Reuter) Majoor M. D. Oliver, militair- assistent van de Britse comman dant te Berliin. is Donderdag avond te Londen gearresteerd, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Oorlog medegedeeld. Reden voor de ar restatie is. dat majoor Oliver niet op tijd van ziin verlof naar Berlijn is teruggekeerd. Mr. dr. J. Smit overleden Te Gouda bii het instappen in zijn auto overleed tengevolge van hartverlamming plotseling mr. dr. J. Smit, die in Februari j.l. de oud-hoofdcommissaris van po litie te Den Haag, de heer G. Val ken, voor het ambtenarengerecht verdedigde. ITALIAANSE VOETBALHELD IN ROME'S GEMEENTERAAD ROME (KNP) De samenstel ling van de gemeenteraad van Rome is thans bekend. De Chris ten-Democraat Prof. Rebecchini zal als burgemeester aanblijven, daar hij de meeste stemmen heeft gekregen. In stemmenaantal wordt hij opgevolgd door een be kende Italiaanse voetbalheld, Amadei, en door de tramconduc teur Bruno Cornacchiola, beiden candidaat van de Christen-Demo cratische Partij- De laatste heeft geruimetijd geleden veel stof doen opwaaien door ziin plotse linge bekering tot het Katholieke geloof, nadat in Tre Fontane de H Maagd aan hem zou zijn ver schenen. Onder aanvoering van de ta lentvolle, jeugdige Gligoric heb ben de Zuid-Slaven een wonder baarlijke prestatie geleverd door als overwinnaar in het onlangs gehouden landentournooi te Du- brovnik waaraan 16 landen deelnamen te eindigen. Duidelijk kwam ook in dit tournooi tot uitdrukking, dat in landen, waar de staat het schaak spel steunt, het spelpeil enorm stijgt. Slechts eenmaal moesten de Zuid-Slaven het onderspit del ven en wel in de ontmoeting te gen de Argentijnen. Uit deze wed strijd ontlenen we het fraaie duel, dat aan het eerste bord gevoerd werd. Een gevecht, waarin de Argen tijnse voorvechter blijk geeft van een brillant strategisch inzicht gepaard met doeltreffende lave- rings-manoeuvres. Stug verdedigend en later wan hopig aanvallend gaat Gligoric uiteindelijk ten onder in een di recte mataanval. Een prachtige partij Wit: Gligoric Zwart: Najdorf Siciliaanse verdediging I. é2-é4, c7-c5. 2. Pbl-c3 (actiever is 2. Pf3 om 3. d4 te laten volgén, de tekstzet is echter ook zeer goed speelbaar). 2d7-d6. 3. g2- g3, Pb8-c6. 4. Lfl-g2, g7-g6. 5. Pgl-é2, Lf8-g7. 6. d2-d3, Lc8-d7, 7. Lcl-é3, Pc6-d4 (anders speelt wit 8. d4). 8. h2-h3, Ta8-b8 (zwarts kansen liggen in een stormloop tegen de witte dame vleugel). 9. Tal-bl (beter was 9. 0-0) 9 b7-b5. 10. a2-a3, a7-a5. II. Pc3-d5, é7-é6. 12. Pd5-f4, Pg8- é7. 13. c2-c3, Pd4xé2. 14. Pf4xé2, 0-0. 15. 0-0, b5-b4 (zwart heeft kennelijk het beste spel). 16. a3 xb4 (wit had met 16. Dd2 de kat uit de boom moeten kijken). 16. c5xb4 (verrassend en zeer sterk, in het verloop van de partij zal de zwarte a-pion een beslis sende rol spelen). 17. Ddl-d2, b4xc3. 18. Pé2xc3 (na 18. bxc3 (wat waarschijnlijk toch nog beter was zou zwarts vrije a-pion een direct gevaar kunnen wor den). 18Tf8-é8 (om-ruil van de lopers via Lh6 te voorkomen). 19. d3-d4, d6-d5. 20. Lé3-g5 (na 20. éxd5, éxd5. 21. Pxd5, Pxd5. 22. Lxd5 volgt Lb5)). 20 Dd8-b6. 21. Lg5-f4, Tb8-d8. 22. é4-é5, Td8-b8 (de zwakke pion op b2 wordt thans op de korrel genomen). 23. g3-g4, Té8-c8. 24. Lf4-g5, Lg7-f8. 25. Lg5-é3, Tc8-c4. 26. b2-b3, Tc4-b4. 27. f2-f4, Tb8- c8 (voorbarig was slaan op 3b wegens na 27 Txb3. 28. Txb3, Dxb3. 29. Tbl! en wit wint). 28. f4-f5 (wits enige kans ligt in een felle koningsaanval, maar zwart pareert deze zonder veel moeite). 28 Tb4xb3. 29. f5-f6, Tc8xc3. 30. Tblxb3, Tc3xb3. 31. f6xé7, Lf8xé7. 32. Dd2-f2, Ld7-é8. 33. Tfl-cl, Tb3-bl. 34. Df2-c2, Tblxcl-f. 35. Dc2xcl, a5-a4 (Naj dorf heeft met bewonderenswaar dige strategie zijn tegenstander beslissend nadeel toegebracht). 36. Dcl-c8, Db6-c6. 37. Dc8-b8, a4-a3. 38. Lg2-fl, a3-a2. 39. Db8-a7, Dc6- c3. 40. Lé3-h6, a2-al D. 41. Da7 xé7, Dc3-g3+ en wit gaf op, om dat hij anders op de volgende zet mat gezet zou worden. W. J. MUHRING CANADESE KAMPIOEN EN M.V. NAAR ASSER T.T. Het internationale karakter van de T.T. races op het circuit van Drente bii Assen zal 28 Juni a.s. een nieuwe uitbreiding onder gaan. Voor de eerste keer sedert het bestaan van deze wegwed strijd heeft namelijk de Scuderia Sonavia, de internationale race- organisatie voor Amerika, Enge land en Duitsland ingeschreven met Roy Godwin, de kampioen van Canada, die op 350 en 500 Norton zal starten, en Rudi Knees die te Zandvoort tweede werd, en in Assen hoopt te starten op 350 A J-S. of Manx Norton en 500 Manx Norton. Bovendien heeft Meccanica Ver- ghera ingeschreven met Leslie Graham op 125 en 500 M.V., An- giolino Alfredo Copeta op 125 M.V. en Carlo Bandirola op 500 M.V. In het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van het besluit op de Loonbelas ting 1940 en van het besluit op de Vennootschapsbelasting 1942 tonen deze heren zich zeer te leurgesteld over de inhoud van het ontwerp. Het ontwerp be oogt het treffen van eer» verant woorde regeling, waardoor in de bestaande nood van een reeks instellingen kerkelijke, chari tatieve en andere wordt voor zien. Het minimum van f 100. evenals het gestelde maximum van 3 procent van het inkomer» of de winst, konden zii billijken met het oog op de uitvoering van de wet en wat met name de 3 procent-begrenzing betreft, met het oog op de draagwijdte, zolang het nog ontbreekt aan practische ervaring omtrent de fiscale gevolger». Maar van een andere mening waren zii terzake van He voorwaarden, dat vooral eer de belastingvrijdom in wer king treedt, eerst een bedrag aan giften moet besteed ziin van 2 procent van het zuivere inkomen in geval van toepassing van de inkomstenbelasting er» van 1 pro cent van de belastbare winst in geval van toepassing van ven nootschapsbelasting. Een groot aantal speelclubza- ken werd gisteren voor het Haagse Gerechtshof behandeld. Tien croupiers en hulpcroupiers van de speelclub „Aristo" ver klaarden in beroep te zijn gegaan omdat zii de straffen die door de politierechter waren opgelegd te hoog vonden. Zij waren destijds door de politierechter tot geld boetes variërend van 125,tot 500,en voorwaardelijke ge vangenisstraffen van een maand tot 100 dagen veroordeeld. Zii achtten zich niet schuldig aan een strafbaar feit. Regelmatig kwam de politie bij ons kijken maar er werd niets verboden. Dit stilzwij gen beschouwden wii als een goedkeuring, aldus één van hen. De advocaat-fiscaal, mr Zaayer betoogde dat de speelclubs ge waarschuwd zijn maar dat deze dachten door te kunnen spelen tot de Hoge Raad uitspraak zou hebben gedaan. Hii vroeg beves tiging van de opgelegde straffen met uitzondering van één persoon die juist een dag voor de inval van de politie als werkend lid bedankt had. Mr Zaayer vroeg in dit geval de boete van 100, tot 50,te verlagen. Op 20 Juni zal het hof in al deze zaken uitspraak doen. Spanning aan de kop bij damkampioenschap Te IJmuiden is de achterstal lige partii uit de negende ronde van de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Neder land tussen Laros en Hofman gespeeld. De partii werd door Hofman gewonnen. Nu alle spelers tien partijen hebber» gespeeld, is de stand: 1„ 2, en 3. Laros. Van Diik en Keiler, elk 12 punten. 4., 5. en 6. Bizot, Roozenburg en Metz, elk 11 punten. 7. Huisman 10 punter». 8. W. de Jong. 9 punten. 9., 10., 11. en 12. Bergsma, Du- kel, Bandstra en Hofman, elk 8 punten. OBDAM Notaris te OBDÓ zal op Dinsdag 10 Juni 1952 des avonds te 7 uur in café Slijkerman te 't Veld, (Oude Niedorp) t. v. v. de erven van wij len de heer A. Ursem, in het openbaar, bij op bod en afslag verkopen een schuurtje, erf en tuin, a. d. Reidersweg 271, te 't Veld, gem. Oude Nie dorp, groot 9.40 A. in huur bii de heer G. Pan- cras voor f 4.per wk. tnl. verstr. gen. notaris. afdoende electrisch verwijderen Spreekuur: ALKMAAR: •lyceumstr. 10, Vrijdag 2 4 u. HOORN: Muntstr. 13, Woensdag 24 u. f 2.50 per behandeling. Geen 150 maar 1 500 paar NYLONS J bieden wij aan! Allen origineelDupont 590, 348, 278, De laatste zijn met kleine fabrieksfout jes, doch die neemt U wel op de koop toe „Billijk man" Langestraat 22, Alkm. Liefdewerk Oud Papier haalt het af les op alle instr. Studie gelegenheid a. d. school. Instrum. in bruikleen of accordeons zonder vooruitbet. f 10.p. m. en guitaren f 5.p. m. Uw eigendom. Emma- straat 7.5, Alkmaar. Tel. 4425. LAAT 203-205 ALKMAAR 10O0/,i vacantlegenot, prima hotels, moderne wagens, deskundige leiders, vakkundige chauffeurs, iedere dag interessant, geen pendel vervoer geen nachtritten, geen geforceerde afstanden, geen hoge bijkomende kosten. 3 dagen Limburg/Luxemburg F 63, 3 dagen Ardennen/Luxemburg 69,— 3 dagen Eifel/Ahr/Rijn M 65,— 3 dagen Teutoburgerwald/Detmold 70, 3 dagen Parijs/Versailles 83,— 4 dagen Limburg/Ardennen tp 79,— 4 dagen Dinant/Luxemburg 97,— 4 dagen Ahr/Eifel/Rijn 86.— 4 dagen Teutoburgerwald/Harz 95,— 4 dagen Parijs/Versailles w 108,— 5 dagen Dinant Luxemburg 122,— 5 dagen Langs de Rijn 116,- 5 dagen Parijs/Versailles 131,— en diverse langere reizen. kantoren over de gehele piovincie 6.65 HJV.. gen. de Nieuwers, van de R.K. Kerk te RINNEGOM In drieën verdeeld en in massa, a contant. •Brieven in te leveren vóór 13 Juni a.s. bij N. DE WIT. brandvrij, roestwerend, wasbaar, verft landhuis, boerderij, fabriek, ge vels betonbouw en ijzer constructies blijvend prachtig wit en water dicht. Meer dan 15 jaar ervaring. Nog niet ge ëvenaard. Proefpakket 5 kg f 12.50 rembours. A. J. VAN WIJK, Pijn- acker, Tel. (Berkel) K 1891—412. „HllllllllllllllllllllllHIIIIIIIMIIIIIMIIHIIimimilllllllllllllllllllllll»,. s ZONDAG 8 JUNI in dancing Ligthart te Zijdewind. E met Neerlands beste Xylophoniste en met medew. v de Liwi-zusjes onder leiding van Margreet Eshuijs E De stemmingsband voor jong en oud. Aanv. 4 u. - Beleefd aanbev., G. LIGTHART nmmiHiHiimimiiHimmiiimiimiiimiMiMiiHiiMMiMiMiiMimi- Montfortaanse Bedevaarten 13 t.m. 22 Aug. (over Pontchateau, St. Laurent- sur-Sèvre, Lourdes) Prijzen vanaf f 225. 25 Sept. t.m. 4 Oct. (over Lisieux, St. Laurent sur Sevre, Lourdes) Prijzen vanaf f 217. Prospectus Secr. Montf. Werken Meerwijkselaan 5, Berg en Dal. Tel. K 8805—264. A\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\\\\W\\\\\\\\\\\V\V, fc^oor aanschaffing van de zijn wij thans in staat alle soorten Z WOL en KATOEN te verwerken en kunnen- wij de nieuwste mo- Z dellen in een groot aantal fan- tasiesteken vervaardigen, ook open Z werk voor zomertruitjes. i, Voor prima pasvorm en keurige 5 afwerking staat onze vakkennis Z bore- Beleefd aanbevelend, bij het viaduct. Aanmelding van leerlingen kan plaats hebbe* van 10 tot 25 Juni, Voorwaarde: 7 klassen der L.S. met vrucht hebben doorlopen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6