Hans Dekkers vóór twee Belgen sprintwinnaar van Yeendam DE KRONIEK VAN ZATERDAG Invoer van zuivel in de V.S. Loopt melkaanvoer terug De ramp op het Marsdiep Wim van Est zeker van zege door valpartij op bruggetje Belgische kanshebbers moesten opgeven Beeld van St. Jan van staf beroofd Begrafenismisère in Berlijn Senaat tendeert naar verzachting der beperkingen PLAIN Naar wij vernemen Salzburg garnizoensstad? De rede van Eisenhower Algemene vergadering K.N.Z.B. Ongeregeldheden in Japan ZATERDAG 7 JUNI 1952 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) VEENDAM Het gebeurde op een houten noodbruggetje, een kilometer of acht voor Arnhem, het peleton was iuist in een korte schermutseling gewikkeld. Immers de Belgen bleken al spoedig na het vertrek uit Eindhoven, ondanks de heel sombere perspectieven, op een overrompeling van de reeds in een over winningsroes verkerende armee van Wim van Est, er allerminst aan te denken de strijdbijl zonder meer te begraven. Zij waren het bovendien min of meer aan een zekere ronde-traditie ver plicht Want in de vijf jaren, dat de Ronde van Nederland op toeren is, vervuldeö de Belgen bijkans steeds een dominerende rol. Zo werden er dan op deze Vrijdag tegen het niiddaguur tal van speelse voorpostgevechten geleverd, een telkens maar weer proberen, welke door de diverse ploegleiders als duidelijke symptomen werden gezien van een op til zijnde laatste verbit terde slag tussen Nederland en België. Het' kwam helaas- niet zover. Het griezelige bruggetje deci meerde op een barbaarse wijze 't Belgische legioen. Toen er pas enkele stappen waren gedaan op Gelderse bodem. De zaak zat zo. Drie kilometer voor de intocht in Nijmegen, had de Belg Serin met een formidabele demarage een bres geslagen in de defensielinie, welke de nationalen prompt na destart uit Eindhoven voor het peleton hadden opgetrokken. Natuurlijk was het voor de Belg onbegonnen werk om een dikke 200 kilometer voor de finish in Veendam deze etappe was ein deloos lang, 258 kilometer een poging te wagen moederziel al leen een gooi te doen naar een triomfantelijke entree in de Gro ningse fabrieksstad. Dat lag ook helemaal niet in zijn bedoeling. De tactiek van. de verenigde Bel gische vennootschap.nooit wa ren de Belgische a en b-ploegen zo hart roerend met elkaar ver bonden geweest was er op ge richt door een der knechten (en Rik Serin was er z° eentje) een gat te. slaan in het bijkans on neembare bolwerk van de Neder landse nationale ploeg. Deze stra tegie lukte dan in zoverre, dat de goede Rik inderdaad deze bres tot stand bracht, al had hi.i dan ook prompt een stel politieagen ten achter zich aan: Hans Dek kers en natuurlijk weer Maarten Joris, die in deze ronde vrijwel constant in de voorste rijen heeft gevochten. Doch met nog zo'n on mogelijk lang kilometerslint voor d.e boeg w.as de. kans groot dat de kopstukken in het Belgische, legi oen het werk van de trouwe vazal Serin konden voltooien. Dat was de bedoeling van deze hele doorbraakpoging. Serin bete-, kende niet het'mipste gevaar voor de fiere drager van het Oranje shirt, Wim van Est: wel Karei van Doormal en Frans Gielen. Men was juist begonnen met een lustig bombardement op de defensielinie der rood-wit-blau- wen. Van Kerkhoven, van Stayen en van Doormael waren juist be gonnen aan een uitlooppoging met Faanhof g]s een bloedhond achter dit trio aan, toen het vermaledij de bruggetje opdoemde. Opdoem de is eigenlijk nog een te mooie betiteling. De karavaan stormde er mèt donderend lawaai oyeT voordat men het goed en wel wist. De betumweg. waarop het zo licht rijden was, had vlak voor Arnhem dezelfde ziekte, waaraan momen teel bijkans 50 pet. van het vader-, landse wegennet lijdt, men was namelijk bezig het wegdek te her stellen. Een laag grof grint vorm de de niet aangename entree van het bruggetje, dat daarenboven precies in een knik. van de weg lag. De trekkers van het peleton remden, uit alle macht om zonder kleerscheuren deze hindernis te nemen, doch de middenmoot had het obstakel te iaat in het vizier. De drie Belgische weglopers tui melden van hun fiets en over 'n Belgische fiets sloeg ook Henk Faanhof tegen de grond. Begrij pelijk was de paniek in de Bel gische gelederen groot. Toen men eindelijk de schade kon overzien, bleek een groot concurrent, eerlijk gezegd de grootste, van Wim van Est gesneuveld te zijn. Met een gebroken duim was het voor de dappere Karei van Doormael on mogelijk de strijd voort .te zetten. Tot overmaat van ramp bezorg de het scherpe grint aan de Belg Edger Sorgeloos een lekke band. Met dat al waren er na deze val partij nog slechts drie Belgen in het peleton, dat door Wim van Est vanzelfsprekend onmiddellijk tot de jacht werd gedreven. De Bel gen Schaeken en Hendriks had den zich laten terugvallen om te proberen te redden wat er nog te redden viel en de onfortuinljjken naar het peleton terug te halen. Het bleek alles vergeefs. Serin was na uren vechten tegen deze eenzaamheid in de voorste straten van Deventer ingelopen door Dek kers en Joris. Hulp kwam er voor hem niet opdagen, en nadat de koekstad was verlaten hadden de nationalen het peleton in Leme- lerveld, 18 kilometer verder, weer in contact gebracht met het drie manschap. De strijd was toen de finitief gesloten, en daarmede is nu wel zeker de beslissing geval len over het eindresultaat van de lustrumronde van Nederland. Wim van Est zal de. Oranjetrui niet meer kwijtraken en zijn ploeg zal bovendien aan de top blijven van het ploegenklassement. Dat alles volgens menselijke bereke ningen. Want zo verliep het slot van deze etappe- Tot Hooghalen bleef de karavaan een doodgemoe dereerd tempo draaien, onder een vaalgrijze onweerslucht, welke op ht punt stond elk ogenblik gal lons hemelwater uit te gieten. Bij het ingaan, van het plaatsje Eldersloo, 35 kilometer voor de finish, waagden de Belgen nog 'n kleine kans op tenminste een etappe-zege. Van Stayen en Wil lem Hendriks lieten het peleton hun hielen zien, maar hetzelfde deed ook Hans Dekkers. De klei ne Eindhovenaar bleek tot lichte verbazing van de Belgen nog de sterkste te zijn in de sprint. Overigens was dat ook weer be grijpelijk. Immers het verdwij nen van van Dormael van het strijdtoneel, wat later gevólgd door een totaal down geslagen Kwik van Kerkhoven, had het moreel in de Belgische armee compleet murw gemaakt. De eenheid was uit de ploeg, de geest was dood door alle tegen slagen, juist op het punt, dat men van plan was het sein te ge ven tot de grote veldslag. Het is werkelijk jammer, dat de capitulatie van het dappere Belgische legioen op deze manier tot stand is gekomen. Het zou mooier en waardevoller zijn ge weest als de nationalen hun dub bele ronde overwinning hadden kunnen boeken na een slag, wel ke onbetwistbaar de Belgische, hegemonie zou hebben gebroken. Het mocht niet zo zijn. Zonder Karei Doormael en de vurige Kwik van Kerkhoven heeft het zwaar gehavende Belgische leger in de twee slotetappe's geen schijn van kans meer tegen het nog ongerepte team van de Ne derlandse ploeg der „keien". De uitslag van de vijfde etappe Eindhoven-veendam (258 km) luidt: 1. Dekkers (Ned. nat.) 6.49.40 met bonificatie 6.48.40; 2. van Stayen (Belg. B) 6.49.44 met bonificatie 6.49.14; 3. Hendriks (Belg. A) 6.49.44; 4. Faanhof (Ned. nat.) 6.51.39; 5. Bogaerts (Belg. A); 6. Smits (Ned. B); 7. Vinken (Ned. A); 8. van Breenen (Ned. nat.); 9. Pfannenmuller (Did.); 10. Smets (Belg. A); 11. Hörmann (intern.); 12. van Est (Ned. nat.); 13. Janssen (Ned. A), allen in dezelfde tijd als Faan hof; 14 ex aequo: Suykerbuyk (Ned. B), van Elderen (Ned. B), Roks (Ned. B), Lambrïchs (Ned. A), Gielen (Belg. A), Wagtmans (Ned. nat.), Desmedt (Belg. B), Serin (Belg. B), de Hoog (Ned. A), Neyt (Belg. B), Joeris Ned. A), Kemp (intern.), Diederich (intern.) en Loos (Ned. B), allen zelfde tijd als Faanhof 6.51.39; 28. Sorgeloos (Ned. nat.) 6.52.16; 29. Voorting (Ned. nat.) 6.52.23; 30. Schaecken (Belg. A) 6.52.55. Van Dormael (Belg. A) en van Kerkhoven (Belg. B) zijn uitge vallen. Het algemeen klassement luidt na de vijfde etappe: l. van Est (Ned. nat.) 28.32.20; 2. Gielen (Belg. A) 28.35.01; 3. Desmedt (Belg. B) 28.35.06; 4. Wagtmans (Ned. nat.) 28.36.00; 5. Voorting (Ned. nat.) 28.36.06; 6. Kemp (intern.) 28.38.00; 7. v. Breenen (Ned. nat.) 28.38.55; 8. Janssen (Ned. A) 28.39.37; 9. Sorgeloos (Belg. B) 28.41.56; 10. Smits (Ned. B) 28.42.04: 11. Dekkers (Ned. nat.) 28.42.47; 12. Neyt (Belg. B) 28.42.48; 13. Bogaerts (Belg. A) 28.42.53; 14. Schaecken (Belg. A) 28.43.07; 15. de Hoog (Ned. A) 28.43.45; 16. Suykerbuyk (Ned. B) 28.43.58; 17. Lambrichs (Ned. A) 28.44.59; 18. Roks (Ned. B) 28.45.23; 19. Serin (Belg. B) 28.46.28; 20. Diederich (intern.) 28.47.33; 21. Joris (Ned. A) 28.48.02. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland nationaal 85.33.44; 2. België A 85.46.21; 3. België B 85.46.41; 4. Nederland B 86.00.06; 5. Nederland A 86.04.11; 6. inter nationale ploeg 86.21.07. SAMENSTELLING VAN PLOEG VOOR TOUR DE FRANCE Hoewel Kees Pellenaars heelt aangekondigd dat hij Maandag a.s. de definitieve formatie bekend zal maken van dg equipe, welke de naam van. N eaerland zal ver dedigen in de Tour de France welke op 25 Juni in Brest aanvangt, kan wel worden aangenomen, dat de volgen de renners zullen worden aangewezen: Henk Faanhof, Wim van Est, Wout Wagt mans, Tarzan van Breenen, Gerrit Voorting, Thijs Roks en Nolten. KIJK EENS NAAR MIJN PISTOOL BALTIMORE Enkele brandweerlieden, die bij de kazerne bezig waren, zagen een jongetje voorbijkomen, die hen toeriep: „Kijk eens naar mijn nieuwe pistool". De mannen glimlachten, totdat de revolver afging en er een kogel langs hun oren floot. - Zij grepen het wapen, dat een geladen Duitse Luger blgefc te zijn. Toen zij een beetje van de schrik beko men, waren, was het jonge tje verdwenen. 15 ENGELSEN OMGEKOMEN LONDEN De Britse admira liteit heeft gisteren de namen ge publiceerd van vijftien Engelsen, die bij het ongeluk op het Mars diep zijn omgekomen. Dit is één meer dan aanvanke lijk gemeld. De admiraliteit be vestigt dat er slechts één overle vende is. de stoker William John son uit Dover. BRUTALE SCHENNIS IN ROOSENDAAL ROOSENDAAL. Het beken de beeld van de Heilige Joannes de Doper in het Emile van Loon park te Roosendaal is in de loop der vorige week beroofd van de kruisstaf. Het onderzoek van de politie heeft geen enkel resultaat opge leverd. Aanvankelijk werd gedacht aan baldadigheid, maar ook het zorgvuldigste doorzoeken van park en omgeving leverde niets op. Dit zeer schone beeld van Man Andriessen, dat een internatio nale vermaardheid geniet, en ge- exposeerd is op verschillende be langrijke tentoonstellingen van moderne beeldhouwkunst. is door deze daad ontsierd en be roofd, iets wat met „baldadig heid" niet valt af te doen. BERLIJN. De rust van de doden op de Oost-Berlijnse kerk hoven dreigt verstoord te worden door de Oost-West strubbelingen. De meeste van de grote begraaf plaatsen van Berlijn liggen aan de rand van de stad en dus in de Russische zóne. Dit betekent, dat indien een West-Berlijner een familiegraf daar heeft en er een gestorven familielid wil laten be graven, hij dit niet kan doen. Hij is aangewezen' op de in West- Berlijn gelegen begraafplaatsen. De West-Berlijners kunnen evenmin sinds Zondag hun over leden dierbaren daar bezoeken en hun graven versieren. Een aantal vrouwen heeft reeds het stadsbestuur gesmeekt om hun doden te laten opgraven uit de grond van de Sovjet-zóne en te laten overbrengen naar vrije grond. Het schijnt echter, dat er een regeling in de maak is, welke deze doden in vrede zal laten rusten. WASHINGTON Het is vrij wel zeker, dat de Senaat zich zal uitspreken voor verzachting van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten in de Verenigde Staten aan 't einde van de maand. Woensdag zijn de pogingen om de invoerquota voor kaas, boter en andere goederen te verscher pen en te verlengen mislukt, waaruit zou kunnen blijken, dat de Senaat de aanbeveling van zijn commissie voor bankzaken zou aanvaarden. Deze commissie beveelt aan, alleen quota op te leggen, wanneer president Tru man vaststelt, dat de invoer bij draagt tot een tekort in het overi ge deel van de wereld, of de afzet bemoeilijkt van de regerings- voorraden, die zijn gevormd als gevolg van het prijssteunprogram- ma voor de landbouw. In de loop van deze week zal de Senaat definitief stemmen over de nieuwe wet op de defensiepro ductie. Dan zal tevens een defini tieve beslissing vallen over de aanbevelingen van de bankcom- missie. Maar ook wanneer de Se naat wijziging brengt in de in voerquota voor zuivelproducten, DE FRANSE STAKING PARIJS De politie heeft gisteren de stakers uit een grote metaalwareinfabniek in de Parijse voorstad Saint Ouen verwijderd. De fabriek, die door ongeveer 50 stakers* bezet werd gehouden, werd bij hiet aanbreken van de dag door de politie stormender hand genomen. De stakers, die de fabriek hadden gebarrica deerd, boden geen tegenstand. In de grote Remault-fabóeiken wordt normaal gewerkt. STAKING IN RUSSISCHE URANIUMM1JNEN BERLIJN, 6 Junii (AP) He.t Wes-Börlijinse blad Nacht Depe- sohe berichtte gisteren, dat Duit se mijnwerkers 'in de uranium- mijnen in Saksen in staking zijn gegaan, nadat Russische soldaten twee van hun collega's, die waar schijnlijk van sabotage verdacht werden, hadden doodgeschoten. i Advertentie zullen de beperkingen niet auto matisch verdwijnen. Het Huis van Afgevaardigden is nog niet begon nen met de debatten over zijn eigen lezing van de wet oP de de fensieproductie. De commissie voor bankwezen van het Huis is nog bezig met de hearings en men verwacht niet, dat de commissie binnen veertien dagen aanbeve lingen omtrent de wet zal doen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Elisabeth II, werd te Londen de jaarlijkse parade van de garde „Trooping the Colour" gehouden, welke door de Koningin zelf werd af genomen. Na afloop marcheer de de garde met de Koningin aan het hoofd af naar het pa leis. Op VadettUuj OOK IN GROTE LUXE DOZEN VAN 50 STUKS Het tam-tam rond de verkiezingsstrijd, dat ook in ons land op dit ogenblik in aantocht is, is thans in Amerika weer in volle gang en brengt in woord en in beeld de gemoederen in bewe ging. Zo is het in 1952, maar zo was het ook al in grootmoeders tijd. En dat is wat men hier uitbeeldt Indertijd hebben wij, toen de nieuwe Kies- 1c wet is aangenomen, onze verheugenis er over uitgesproken,' dat o'.a. een betere en meer-uitgebreide regeling was getroffen voor het stemmen bij volmacht. Vroeger moest dat geregeld zijn vóór 1 Januari van het verkiezingsjaar en het gold maar voor een zeer beperkte groep. Bijv. niet voor zieken. Dat is nu veranderd. Men moet nu uiterlijk 14 dagen vóór de stemdag de zaak met de gemeentesecretarie in orde maken en het geldt in het algemeen 'óók voor zieken. In de mededeling welke het Algemeen Secretariaat van de KVP terzake heeft verspreid, wordt opgemerkt dat het hier een „eenvoudige" regeling betreft. Dit blijkt echter, wat de „eenvoud" betreft, meer schijn te zijn, dan werkelijkheid. Wij ontvingen tenminste van verschillende kanten klachten, dat de uitvoering van de regeling nogal moeilijkhedc meebrengt, ten aanzien van de noodzakelijke gc neeskundige verklaring...... De doktoren hebben zich, blijkt nu, aanvan- kelijk op het standpunt gesteld, dat zij die verklaring niet zouden afgeven. Het. motief was o.a., dat over deze aangelegenheid niet van te voren overleg gepleegd is met de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. „De wet be schikt maar over de tijd van de doktoren, en wij voelen daar niets voor was de mening in krin gen van de geneeskundigen. Later is men in. zo verre van standpunt veranderd, dat de dokters een bindende afspraak hebben gemaakt; zij zou den die verklaring wel afgeven, mits daarvoor het gebruikelijke honorarium voor een visite, dat is ongeveer een rijksdaalder, in rekening kon worden gebracht. Op zichzelf is er voor dit stand punt wellicht wel een en ander te zeggen, maar de moeilijkheid is, dat door deze gang van zaken de uitvoering van de volmachtenregeling in ge vaar wordt gebracht. Het voegt niet iedereen, om een rijksdaalder te betalen en het schijnt, dat een soortgelijk tarief in alle gevallen in rekening moet worden gebracht ook als het on- of min vermogenden betreft Het is mogelijk, dat er bij de regeling van deze zaak een fout is gemaakt, maar het is jammer, dat daar velen de dupe van wor den. Blijkbaar heeft de wetgever gemeend, dat deze regeling een zaak van algemeen belang was, en dat van de doktoren wel mocht worden ver wacht dat zij, met hun functie in het algemeen belang, zich in dit kader wel zouden voegen. Anderzijds kan natuurlijk ook niet worden ont kend, dat doktoren al éér en al méér met allerlei „briefjes" worden lastig gevallen en dat zij in de meeste gevallen al met werk overbelast zijn. Jam mer is het, dat geen overleg achteraf deze zaak tot een goede oplossing heeft kunnen brengen. Er dat de „eenvoudige" regeling, die met zoveel vreugde tegemoet was gezien, op deze illusoir dreigt gemaakt te worden Hoe moeilijk het is, tot ordening op langere It termijn te komen of daarvan alle heil te verwachten, is weer gebleken uit het ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Ne- derhorst, inzake de ontwikkeling van de werk loosheid in ons land. Deze blijkt n.l. ongunstiger geweest te zijn, dan in Februari j.l. mocht worden verwacht. Hoe stond het met het peil van de werkgelegenheid op 1 Mei j.l.? Er waren toén rond 130.000 werklozen, terwijl bij het debat over de werkloosheid, in de Tweede Kamer in Februari j.l. door de minister van Economische Zaken was verklaard dat er alles op gezet moest worden, dat rond Mei het cijfer der werklozen niet hoger zou liggen dan 100.000. Dat is dus 30.000 méér dan waarop gerekend was. Dit is een lelijke streep door de rekening en het betekent, dat wij er met de daadwerkelijke bestrijding van de werkloosheid nog lang niet zijn. Hier komt dus weer een drin gend probleem om de hoek gluren. De ministers zeggen wel, dat een verbetering binnen afzier bare tijd waarschijnlijk is, terwijl ook gezegd wordt dat die verbetering in, enige bedrijfstakken al aan de gang is, maar de vraag is, welke waarde in dit verband gehecht moet worden aan „binnen afzienbare tijd" en aan „waarschijnlijk".... Met politieke slagzinnen, die dankbaar dienst kunnen doen in de dagen van komende ver kiezingen, lost men deze zaak natuurlijk niet op. Met ordening en geleide economie even min. De ministers zeggen juist, dat er verschil lende oorzaken zijn, waardoor de verwachtingen, waarop gebouwd was, niet konden worden ver vuld. De uitvoering van het weer verhoogde wo- niögbouwprogramma brengt iets meer tijdverlies mee, dan was gehoopt. Maar de ministers (van Sociale Zaken en Ec. Zaken) geven niet aan, wat de diepere oorzaak van dit tijdverlies is. Was men niet voldoende gereed? Niet voldoende ingesteld, op dat verhoogde bouwprogramma? Men zou me nen, dat er onder-de-hand genoeg of misschien dan toch teveel? instanties zijn, die de ontwik keling van deze zaken tot op het uur bijhouden. Men Kan ook niet beweren, dat de voorziening in de woningnood niet iets is, wat niet leeft in het volk; er wordt geen gelegenheid ongebruikt ge laten, om daar in woord en geschrift de aan dacht op te vestigen. Waarom was, in de gegeven omstandigheden, dit ...tiidverlies" in de uitvoering der plannen onvermijdelijk?.... Een tweede oorzaak, die genoemd wordt, is, dat de bereidheid tot het doen van nieuwe investeringen een zekere teruggang te zier eeft. De ministers noemen dat „samenhangend met iet prijsverloop op de wereldmarkten en de mede daarop gebaseerde conjunctuurverwachtingen". Uit dit laatste blijkt in elk geval, dat wij altijd nog in sterke mate afhangen van de economische ontwikkeling in het buitenland. Daar vallen geen afgeronde plannen, geen ijzeren wetten, op te bou wen. De regering zal de algemene economisch or s.itie var. ons land. vooral de monetaire ontwikkr ling, nader onderzoeken. Ook om vast te stel'pr hoe de vraag kan worden gestimuleerd. Verder kan worden gestimuleerd. Want de- regering laai het niet bij het toezeggen van een onderzoek. Zij heeft al eerder 35 millioen beschikbaar geste1 voor verschillende werken en dit bedrag is pas verhoogd tot 65 millioen. Van bijzonder belang lijkt ons daarbij, dat ook een belangrijk bedrag beschikbaar is voor woningverbetering. In elk ge val vertrouwen wij, dat de regering de ontwikke ling van werkloosheid en werkgelegenheid nauw keurig zal bijhouden en niet zal aarzelen in te grijpen, waar dat nodig is. Het cijfer van 130.000 werklozen is een manend teken! hebben heel wat meer dan een millioen vreemdelingen in 1951 in ons land overnacht en steeg de deviezenopbrengst van het vreemdelingenbezoek tot 104 millioen, aldus de cijfers in de jaarvergadering van A.N.V.V.; ontving Gouda voor de tweede achtereenvolgende maal de Rode Kruis ere-wimpel; houdt de „Boerenwagenclub" op 23 Aug. in Laren een nationale tentoonstelling van boerenwagen versiering, -smeed en -schilder werk; bood schipper v. d. Snoek gis teren op Paleis Soestdijk de koninginncharing aan; krijgen de Haagse politieman nen talenvlaggetjes, waaraan men kan zien welke vreemde taal deze dienaren Van de H. Hermandad machtig zijn. „ZELFS HET DUITSE LEGER NIET..." SALZBURG. In de middel eeuwse stad Salzburg heerst grote onrust in verband met het voor nemen van het Amerikaanse leger om in de nabijheid een oefen terrein voor tanks in te richten. Volgens de Salzburger Nach- richten heeft de burgemeester er de Amerikaanse officieren op ge wezen, dat het plan een ramp voor de stad als toeristen- en muziekcentrum zou zijn. Het blad gaf te verstaan, dat er een protestvergadering gehou den zal worden, indien de Ame rikanen het plan niet zouden op geven. Verontwaardigd schrijft 't blad: „Zelfs het Duitse leger heeft er nooit aan gedacht van onze fes tivalstad een garnizoensplaats met al de verschrikkelijke gevolgen van dien te maken Het moet voor de inwoner? vam het stadje Abilene iin het Mididen-Westen een vreemd ge zicht geweest zijn, toen zij hun ereburger, generaal Eisenhower, gekleed iin burger met regenjas en vilithoed, op 't spreekgestoelte zagen staan, voor het houden van zijn eerste grote redevoering in de strijd om de presidients- zetel vain de V.S. Maar alles went. En zo zal het ooik de toe hoorders gegaan zijn. Het is niet het uiterlijk wat de persoonlijk heid siert, maar het zijn de gaven van hoofd en hart die het ware stempel drukken op de mens. Eisenhower heeft voor de zoveelste, maal bewezen met Van hef wereldtoneel deze eigen schappen te zijn begena digd. Zijn ge hele rede droeg het karakter van een „wjjze ver maning"; het was een poging de practischie beoefening van de politiek op een hoger moreel niveau te plaatsen. Vandaar zijn beroep op meer verantwoorde lijkheidsbesef en het aankweken van burgerzin. Eisenhower heeft een grote hekel aan _trouweloos- heid en hielenlikkenj. Daar is hij teveel militair en bovenal te veel mens voor. Het staat echter te bezien of met een dergelijke paedagogiek voor volwassenen een verkiezingsraee is te wannen. En zeker in de V.S. De politiek als „bedrijf" vertoont in Ame rika allerminst de .gunstige eigen schappen, die Eisenhower graag zag verwezenlijkt. De Democratische Partij is naar zijn mening te lang aan het bewind geweest. Corruptie cn onvermogen waren er thans het resultaat van. De generaal be doelde evenwel, dat dit voor elke partij gold. Het is die vraag, of deze stelling in haar alge meenheid juist is. Omgekeerd kan men beredeneren, dat een partij, die de regeringsverant woordelijkheid draagt, de gelegen heid moet hebben én de tijd om haar plannen te verwezenlijken. Een al te snelle wisseling bergt misschien nog groter gevaren in zich. Frankrijk is daar een spre kend voorbeeld van! Het gaat er niet om, of een partij te lang aan het roer is, maar of die par tij geen misbruik maakt van haar machtspositie en zich eerder bij 'het benoemen van ambtenaren laat leidien door de politieke kleur van de overheidsdienaren dan door kundigheid en karak ter. Aangenomen, dat er rich in de Democratische Partij derge lijke gevallen voordoen, waar om zouden de Republikeinen dan vrij van smetten zijn? Een sterk argument van Eisenhower om op 't Kapditool in Washington plaats te maken voor de Republikeinen is bet bepaald niet. Waarlijk concrete en positieve voorstellen en plannen zijn in de rede van de generaal niet te vinden. Hiet geheel is nogal vaag gebleven. Wreekt zich hier misschien het gemis aan politie ke ervaring van de generaal, waar hij toch vooral tijdens de verkiezingsstrijd moeilijk zonder loan? Alleen op het terrein van het constateren wat thans de zwakke zijde van de binnenland se politiek der V.S. is, werden behartigenswaardige woorden ge zegd. Maar het is gebleven bij „constateren". Misschien heeft Eisenhower in zijn eerste rede de kentekenen van de kwallen wil len aanduiden en zal hij later nog de remedie aangeven voor ©Ik geval in het bijzonder. Het grote strijdpunt in die hui dige Amerikaanse politiek, of te- veiel wordt uitgegeven aan ae hulp voor het buitenland, en het daaraan vastgekoppelde probleem van de enorme hoge belastingen werd door hem als „zeer belang rijk" gekenschetst. Eisenhower meende een vermindering van de uitgaven mogelijk, zonder het essentiele van het uiteindelijk doel verloren te doen gaan. En hij verklaarde zich een tegen stander van buitensporige belas tingen en regeringsuitgaven. Een stelregel, die overigens aan elke gezonde regermgspoliti'qk ten grondslag dient te liggen. De generaal heeft blijkbaar niet al te veel willen zeggen. Misschien is hij van de stelregel uitgegaan, dat de politicus die veel zegt, veel waar moet maken. Vooral wanneer hij een kans heeft om de teugels in handen te nemen. En die kaïns is voor Eisenhower nog ndiet verkeken. ling dienen dus in de consumen tenprijs worden verhaald. Indien de regering echter een dergelijke regeling niet zou wén sen, zal door de F.N.Z. aangedron gen worden op zodanige wijzigin gen in de huidige regelingen, dat de winsten op de aanvullings- melk komen te vervallen, daar deze volkomen ongemotiveerd zijn en de extra-toeslag op de con- sumptiemelk zo beperkt wordt, dat er een betere verhouding tot de industriemelk ontstaat dan het geval is geweest. Deze vergadering der F.N.Z. die werd geleid door de voorzitter Mr. Dr. J. Linthorst Homan, werd o.m. bijgewoond door Dr. P. Boe- kei, directeur van 't Zuivelwezen. TOKIO 6 Juni (Reuter) In het centrum van de Japanse ce- mentindustrie te Oebe is het Don derdag tot een botsing gekomen tussen 300 politiemannen en 200 Koreanen na de inwijdingsplech tigheden van een Koreaanse jon- gemannenvereniging. De Koreanen wierpen flessen naar de politie, die gebruik maak te van traangas. Volgens berich ten zijn honderden personen ge wond en 47 Koreanen aangehou den. In Tokio wordt politie gereed gehouden met het oog op een voorgenomen communistische de monstratie in de Zakenwijk. (Van onze verslaggever). Op de algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond te Utrecht werd mede gedeeld, dat de van de veehou ders ontvangen hoeveelheid melk in 1951 2.4 procent lager is ge weest dan in 1950. Ook het ge middelde vetgehalte is iets lager komen te liggen. De dalingen heb ben zich in het eerste kwartaal van dit jaar voortgezet. Thans schommelen zij van 1.3 tot 6-5 pet. De oorzaken van dit teruglopen van de aanvoer en van het vet gehalte acht men gelegen in het geringe gebruik van krachtvoer op de bedrijven- Tevens wijt men dit verschijnsel aan de extra uit staat van de hoge productie ten gevolge van de T.B.C.-bestrijding vooral in het Westen en het Zui den van het land. Ten aanzien van de grote ver schillen tussen de consumenten prijs der melk en die welke deze feitelijk zou moeten opbrengen, staat het bestuur van de F.N.Z. nog altijd op het standpunt, dat dit verschil zoveel mogelijk moet wordgn overbrugd. Gedacht wordt aan een regeling, waarbij voor lopig enkele subsidies gehand haafd blijven, doch waaTbü men tot een opbouw van het prijs verschil komt. Zo zouden aldus 't bestuur der F.N.Z. de vergoedin gen achterwege kunnen worden gelaten voor het aanrekken der aanvuUingsmelk in de z.g. tekort- gebieden. De kosten der aanvul-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7