Nieuuu Nood van de middengroepen buitengewoon hoog gestegen Enorme vuurzee in oud-Schiedam Enige ontspanning in Berlijn i 11 n» Weg naar vrede en veiligheid nog lang Auriol doet beroep op verzetsstrijders Lof voor minister Stikker DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Binden Russen in? VOORZITTER SINT ADELBERTUSVERENIGING Pleidooi voor samenwerking RADIOREDE VAN BURGEMEESTER REUTER Russen genegen tot nadenken? DE FRANSE COMMUNISTENREL Rede van president Truman: Vliegongeluk in Italië Rede van mr. Sassen Stromboli werkt - Besprekingen te verwachten? Bomaanslag in Tunis Zaligverklaring Westelijk antwoord aan Sovjet-Unie? Eisenhower pro gesprek met Stalin Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad Buiten God is 't nergens Pi Af*DI A r\ \/r\r\n Al IS a A An veilig. (Vondel) HET EEIT VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 9 Juni 1952 46e Jaargang No. 12495 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 7 Juni. „Zij die voor de oorlog ƒ5000.per Jaar verdienden, zien thans him werkelijke inkomen verlaagd met 40 procent en zouden om op hetzelfde niveau te kunnen blijven 20.000.moeten verdienen. Als de belastingtarieven voor oorlogs zouden zijn, zou thans ƒ14.000.verdiend moeten worden. Het inkomen van een geschoolde arbeider is, ver geleken met 1938, thans 99 procent, van een ongeschoolde arbeider 115 procent van dat salaris gestegen. Met de grote en middelbare grote arbeidersgezinnen met niet verdienende kinderen behoren de personen met middelbare inko mens en speciaal de middelgrote en grote gezinnen van deze groe pen, in feite tot de economisch zwaksten. Uit deze cijfers blijkt duidelijk de ontstellend grote nood van de middengroepen. De bestrijding van deze nood, door herziening van de inkomensvorming en in de belastingsector, zal een der eerste urgentiepunten moeten zijn, aldus mr. F. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de St. Adelbertvereniging op de Landdag, welke Zaterdag op het kasteel Bouvigne in Breda werd gehouden. In deze rede werd de nadruk gelegd op de noodzaak van sa menwerking tussen de katholieke standsorganisaties, met begrip voor verbondenheid met en liefde voor elkaar, om een christelijke maatschappelijke orde op te bou wen. De St. Adelbertusvereniging aldus de voorzitter, houdt het oog allereerst gericht op het algemeen welzijn, en daarna pas op de eigen groep. Spr. vroeg bij voor baat begrip voor de samenhang cn de geest van zijn woorden, welke waren gericht? op samen werking en bezorgdheid uitdruk ten voor de gang van zaken in ons vaderland. Neergaande beweging Het katholieke organisatiewe zen is, volgens spreker, te een zijdig. Hangende problemen wor den te veel vanuit eigen gezichts hoek bezien. Dat is onjuist. Iede re groep dient zich af te vragen, hoe af te stemmen op de indivi duele personèn van de eigen groep en het algemeen welzijn. Blijft de eenzijdigheid, dit on begrip, voortduren, dan vreest spreker ernstige gevolgen; rede nen, waarom hij ernstig beraad door de leiding der diverse or ganisaties gezamenlijk vroeg. GEEN SLACHTOFFERS VAN VULKAANUITBARSTING STROMBOLI (Italië), 7 Juni. (A.P.) De Stromboli is van daag tot hevige uitbarstingen ge komen. Uit drie kraters kwam de rokende lava de bruingrijze hel lingen der vulkaan afstromen. Het dorp Ginostra aan de voet van de Stromboli werd met een dikke laag as bedekt. Er werden geen slachtoffers gemeld. Stakingen in Japan TOKIO, 8 Juni (Reuter) In Japan waren Zaterdag 700.000 arbeiders in staking. Er werden grote betogingen gehouden tegen de politiek der regering, aldus een mededeling van het Vakver bond. Volgens de politie hebben zich tot dusver geen ernstige in cidenten voorgedaan. Sprekend over de taak der di verse organisaties: de kerstening der maatschappij, zei de heer van Voorst tot Voorst, dat deze taak te veel miskend wordt. Het vak- centrale-werk der standsorgani saties met gemengde vorm is te veel hoofdzaak geworden. De ge volgen hiervan zijn èn voor de groepen zelf èn voor de samen werking funest. Gestreefd moet worden naar sociale vooruitgang, echter zon der achteruitgang of ondergang elders. In verband hiermee stond1 spreker stil bii de staatkundige eenheid der Nederlandse katho lieken. Deze moet bewaard blij ven als een zeer bijzonder goed. In de komende vier jaar is zii echter labiel. Nauwlettend moet gevolgd worden wat vanuit het katholieke staatkundige een- heidskamp zal worden gepres teerd of nagelaten. Belastingdruk Over de economische toestand van ons land, zeide spr.. dat deze gezond is. maar labiel. Intern minder gezond en in menig op zicht ongezond. De uitgroei der ondernemingen is daarom van het grootste belang, welke uit groei echter gefinancierd moet worden, hetgeen door de. dikwijls te zware, belastingdruk bemoei lijkt wordt, terwijl uit de parti culiere sector weinig of niets voor deze financiering te ver wachten is. Samenvattend meende spre ker zijn woorden, gesproken op de Landdag 1951, te moeten her halen: „En in het maatschappe lijke en in het politieke moeten wij zodanig naar elkaar gToeien dat een eenheid worde bereikt". Met als belangrijke aanvulling echter dat er een begin van deze groei thans is te zien. Ondanks alle critiek welke geuit is, mag dit winst genoemd worden. Langdurig applaus volgde op deze rede. Mr. Sassen over depersonalisatie Tijdens de middagvergadering sprak mr. E. Sassen over het on derwerp „depersonalisatie". Deze spreker, die over de samenwer king, met name met de K.A.B., niet zo pessimistisch gestemd was als de voorzitter, wees op de juiste verhouding tussen mens en gemeenschap en de noodzaak te bouwen aan waarachtige ge meenschappen. zodanig, dat de mens zijn zelfstandige plaats daarin behoudt. Mede aan de hand van enkele huidige ver schijnselen wees mr. Sassen op de gevaren der voortschrijdende massificatie. Daartegen zal niet alleen gestreden moeten worden, ook de oorzaken moeten worden opgespoord. Strevend naar gave persoonlijkheden in een gave ge meenschap, blijft het ideaal. Een korte discussie volgde na deze rede. Het Congres werd door het gemeentebestuur van Breda ontvangen en bezocht de Oranjetentoonstelling op de K.M.A. De ochtendvergadering werd bijgewoond door mgr. dr. W. Koenraadt vicaris-generaal van het bisdom Breda, namens mgr. Jos Baeten, en dom. An- driessen, abt van de Abdii van Egmond, de middagvergadering door minister prof. L. Beel. Een overzicht van de strijd van de Schiedamse brandweer tegen het vuur. In het oude gedeelte van Schie dam is Zaterdagmiddag een enor me brand uitgebroken, in de buurt van het stadhuis. Het vuur woedde in een houtopslagplaats, in een synthetische azijnfabriek en een emballagefabriek, over een terrein van 70 bij 50 m. Het was nodig 20 tot 30 huizen te ontruimen. Honderden burgers hielpen de brandweer. De schade wordt berekend op een ton. Ver zekering dekt de schade. De brand ontstond in een stads gedeelte, waar de huizen op de nominatie staan om onder de mo ker te vallen. Temidden van in elkaar lopende fabrieksterreinen BERLIJN, 8 Juni (Reuter). De burgemeester van West-Berlijn, Reuter, heeft Zondag voor de radio verklaard van mening te zijn, dat de Britse „blokkade" van het Oost-Berlïjnse omroep- gebouw in de Britse sector er toe bij heeft gedragen, de Russen „een weinig meer tot nadenken te stemmen". Naar zijn mening wensen de Russen niet, dat de spanning in en rondom Berlijn zich tot een openlijke strijd ontwikkelt. Intussen melden de Westberlijn- se politie en Westelijk geallieer de functionarissen, dat de toe stand in Berlijn rustig is. Russi sche militairen en leden van de Oostduitse volkspolitie hebben zich uit alle omstreden enclaves nabij de Westberlijnse grens te ruggetrokken, zo berichtte de Westberlijnse politie. De West- berlijners uit deze vier enclaves konden zonder moeilijkheden naar West-Berlijn gaan. Vorige week kregen zij speciale Oostduitse passen, waarin gezegd werd, dat zij „binnen de Oostduitse demo cratische republiek" wonen. Burgemeester Reuter verklaarde vorige week in het Westduitse parlement, de mededeling te heb ben ontvangen, dat de Britten de „blokkade" van het Oostberlijnse omroepgebouw zouden opheffen, indien een bevredigende over eenkomst zou worden bereikt over de Westberlijnse enclaves. Burgemeester Reuter deelde in zijn radiotoespraak mede, dat hij Dinsdag het debat in de Westduitse Bondsdag zal bijwo nen en voorts besprekingen met functionarissen der bondsrege ring zal voeren over de onlangs verhoogde vrachtprijzen voor het goederenverkeer per trein tus sen West-Berlijn en de bonds republiek. Ook Zondag werden militaire patrouilles der Westelijke mo gendheden niet op de autoweg tussen West-Berlijn en Helm- stedt toegelaten. Het overige ver keer ondervond echter geen moeilijkheden. Westelijk geallieerde functiona rissen hebben laten doorscheme ren, dat de komende week be langrijke besprekingen zullen worden gehouden tussen Westelij ke en Sovjet-autoriteiten, om de onlangs gerezen geschillen uit de weg te ruimen. Nederlander in het buitenland aangehouden PARIJS, 8 Juni (AFP-ANP) Op verzoek van de politie te Rot terdam is in Montargis aangehou den de 29-jarige J. van der H. uit Rotterdam. Van der H. wordt ervan verdacht onlangs ten na dele van een notaris in Rotter dam f30.000.- te hebben verduis terd. De politie te Rotterdam heeft om uitlevering verzocht. Te Hoorn is j.L Zaterdag het nieuwe districts-consultatiebureau voor de t.b.c.-bestrijding geopend. Dit is het eerste van de twaalf nieuwe bureaux welke in ons land kunnen worden gebouwd en waarvoor de hyper-modeme röntgen-instalkities uit de Marshall hulp worden betrokken. PARIJS, 8 Juni (Reuter) President Auriol heeft Zondag een beroep gedaan op alle Fran sen in het bijzonder de oud leden van door communisten ge leide verzetsgroepen uit de oor log om zich niet in te laten met „het huidige gewelddadige optreden der communisten in het gehele land". Sprekend ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogs- kruis aan het dorp Carmaux in Zuid-Frankrijk voor het aandeel van de inwoners aan de verzets beweging, zeide de president, dat „het recht om oproer te maken vervallen is door het stemrecht". Intussen is'de politie te Toulon Zaterdag een onderzoek begonnen naar een „samenzwering van nog onbekende personen tegen de buitenlandse veiligheid van de staat". De politie weigerde be richten te bevestigen, dat bij de te Toulon gehouden huiszoekin gen plannen zijn ontdekt betref- fende de verdediging van deze grote marinebasis, het arsenaal en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon werden gevolgd door onderzoeken te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzon der poogt een geheime inlichtin gendienst der communisten in de Franse havens op het spoor te komen. Zaterdagavond heeft de politie de waarnemende secretaris-gene raal der communistische partij, Jacques Duclos, aan een kruis verhoor onderworpen. Duclos, die zich op beschuldiging van het deelnemen aan een „samenzwe ring tegen de binnenlandse vei ligheid van de staat" in de Santé- gevangenis te Parijs bevindt, opende zelf het verhoor, door te gen zijn ondervrager te zeggen: „Kijkt U mij eens recht in de ogen en vertel of U in een sa menzwering tegen de staat ge looft." De ondervrager gaf ech ter geen antwoord, doch stelde zijn eigen vragen. OP FINSE CONSUL TUNIS, 7 Juni (A.P.) Onbe kenden hebben een Molotof cock tail geworpen naar de auto van de Finse consul. De wagen werd beschadigd, maar niemand ge wond. Elders in Tunis werden even eens zonder dat er slachtoffers vielen, handgranaten geworpen. Eén ervan beschadigde een ben zinetank. liggen de veemen van de firma Gebr. Ossendrijver, handelaars in door zeewater aangetaste scheeps- voorraden van de meest uiteen lopende soort, als copra en rub ber enz. Deze goederen zijn waar schijnlijk gaan broeien. Omwo nenden zagen enorme rookwol ken en de politie ontwaarde op grote afstand steekvlammen. Met meer dan 35 stralen werd de vuurhaard bestreden en de pan den die gevaar liepen beschermd. Huizen ontruimd i Tussen de 20 en 30 huizen wer den ontruimd. Er ontstond geen paniek. Dank zij de hulp van pad vinders en Rode Kruis kon de brandweer zich uitsluitend be zig houden met het blussings- werk. Men stond grote angst uit, om dat het gebouwtje, dat op de stadskaart met rood is aangege ven, vanwege de opslag van kol- lodium, het brandbaarste mate riaal dat er is, op nog geen 15 meter van de brand was gele gen. Het kantoor en de fabriek van synthetische azijn werden ernstig beschadigd. De nablussing vorderde veel tijd. IN NATUURBAD VERDRONKEN In het natuurbad „Bergbad" bij Veenendaal is Zaterdagmiddag dé 7-jarige jongen Jan P. uit Vee nendaal, in het diepe gedeelte gesprongen en verdronken. SPRINGFIELD, 7 Juni (Reu ter) President Truman heeft Zaterdag in een rede te Spring field (Missouri) verklaard, dat er, niettegenstaande „de grote pres taties" van de afgelopen twee jaar bij de opbouw van de West- telijke verdediging, nog een „lange weg" moet worden afge legd, om tot vrede en veiligheid te komen. De president sprak op een bij eenkomst van oud-strijders van de 35ste divisie, waarbij hij in de eerste wereldoorlog in Frank rijk als kapitein diende. E.V.G. een vooruitgang Hij noemde de ondertekening van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag een „geweldige vooruitgang op de weg naar een heid en veiligheid van Europa". Wanneer deze gemeenschap wer kelijkheid is geworden en de Verenigde Staten haar ook in de toekomst steunen, zal een „nieuw Europa" zijn ontstaan, aldus Tru man. Hij waarschuwde er echter voor om niet na de behaalde suc cessen te vervallen in apathie en zelfgenoegzaamheid. „Het Krem lin zal niet stilzitten, omdat er dit jaar in de V.S. een nieuwe pre sident wordt gekozen. Men zal in Moskou daarentegen juist al les in het werk stellen om de vrije volken wankelmoedig te maken en in verdeeldheid te brengen", zo meende de presi dent. De president deelde mede, dat volgens de huidige plannen, het SPOORWEGONGELUK IN HET TAUNUSGEBERGTE WIESBADEN 8 Juni (AFP Op de lijn LimburgBad Schwal- bach (ïn het Taunusgebergte) zijn twee personen gewond en 4 ernstig gewond bij een spoorweg ongeluk DRIE DODEN Een ROME, 7 Juni (A.P.) particulier vliegtuig, dat deelnam aan de internationale „vliegron- de van Sicilië", is vandaag kort na de start van het vliegveld bij Palermo neergestort. De drie in zittenden, onder wie een vrouw, kwamen om het leven. De raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king (O.E.E.S.) heeft in de laat ste door minister Stikker gepresi deerde bijeenkomst, unaniem een resolutie aangenomen, waarin aan de minister dank wordt ge bracht voor hetgeen hij tot nog toe had gedaan. De raad had er met leedwezen van kennis geno men, dat minister Stikker beslo ten had als voorzitter af te tre den. Zondag werd verklaard, dat de besluiten van Zaterdag beschouwd mogen worden als een overwin ning voor de geest van Europese samenwerking. De Britse minis ter van financiën, Butler, zeide, dat Engeland alle stappen zal doen om .het vertrouwen van de we reld in het pond sterling te doen behouden blijven. Van de zijde der V.S. werd opgemerkt, dat de overbrugging van de dollarkloof aan beide zijden van de Atlanti sche Oceaan belangrijke aanpas singen zou eisen. Hij deed drie Havenarbeider te Rotterdam verdronken Zaterdag is de 48-jarige haven arbeider N. Manneke in de Rot terdamse Waalhaven verdronken. Hij stond op een stelling, toen een hijs zakken uit een schip werd overgedraaid, waardoor hij in het water werd geduwd. De rivierpolitie paste kunstmatige ademhaling toe, echter zonder re sultaat. Jaarlijkse Matthaeus Passion te Edam in gevaar De traditionele uitvoering van de Matthaeus Passion op tweede Paasdag in de Grote Kerk te Edam dreigt het komende jaar geen doorgang te zullen vinden. De koorverenigingen Purmerend en Edam, die dit jaarlijkse hoog tepunt organiseren, verkeren in financiële moeilijkheden. Was er het vorige jaar al een tekort na de uitvoering van Bachs werk, dit jaar is dit toegenomen. Zon der speciale voorzieningen kan men niet tot een volgende uitvoe ring komen. voorstellen aan de hand: 1. V.S.-investeringen in Europa; 2. grotere invoer van Europese producten in de V.S.; 3. voortzetting van de V.S.- hulp. De V.S.-woordvoerder Draper zag in de benoeming van Eden een bewijs, dat Engeland vast besloten is nauwer met het vas teland samen te werken. Spionnageproces in Griekenland ATHENE, 8 Juni (AFP) Het militaire tribunal van Saloniki heeft Athanase Vankov tot de dood veroordeeld „wegens spion- nage ten behoeve van Joego slavië". AUSTRALISCHE PREMIER BEZOEKT NEDERLAND De Australische minister-pre sident, Robert Menzies, zal Dins dagochtend per K.L.M. uit Lon den op Schiphol aankomen voor zijn eerste bezoek als premier aan ons land. De heer Menzies zal de gast zijn van de Neder landse regering. Onderscheiding voor Dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Pater dr. Cassianus Hentzen, geestelijk adviseur van de alge mene katholieke werkgeversor ganisatie, vierde gisteren zijn 70ste verjaardag. Minister Al- bregts deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, dr. Hentzen te benoemen tot ridder in de Nederlandse Leeuw. Spoedig nieuwe regering in Syrië? DAMASCUS 8 Juni (AFP) In Syrië is een decreet uitgevaar digd over de nieuwe volmachten van de uitvoerende macht, in het bijzonder over de wijze van rege ringsvormingen de benoeming van de premier en ziin medewer kers. In welingelichte kringen verklaart men, dat spoedig een nieuw kabinet in het leven ge roepen zal worden. opperbevel van de NAVO tegen het einde van dit jaar de be schikking heeft over 60 lucht- machtgroepen, welke voor zestig procent uit Britse en Franse toe stellen zullen bestaan, „die niet onderdoen voor de beste vliegtui gen van ons." VATICAANSTAD, 8 Juni (Ass. Press) Bertilla Boscardin, van de Zusters van de Heilige Doro thea, is vandaag zalig verlflaard.ij Zij werd in 1888 te Brendola in N.-Itaiië geboren cn stierf in 1922. De plechtigheid werd bijgewoond door Francis Kardinaal Spellman en 600 Amerikaanse pelgrims. NEDERLANDSE VISSERS SCHEPEN AANGEHOUDEN Door Columbiaanse kustwacht BOGOTA 8 Juni De Colum biaanse kustwacht heeft bekend gemaakt, dat twee Nederlandse vissersschepen bij Kaap de la ve la door de Columbiaanse kust wacht zjin aangehouden en naar Santa Maria (Noord-Columbia) geleid, omdat zii niet de vereiste papieren hadden. NEW YORK, 8 Juni (AJP.) Volgens de „New York Times" hebben de Verenigde Staten een ontwerp-antwoord op de Sovjet nota van 25 Mei over de verkie zingen in Duitsland naar Parijs geseind. In het ontwerp wordt onder meer gezegd, dat de Sovjet-Unie niets zegt over nieuwe facilitei ten voor het houden van een vier - mogendheden - conferentie over de vereniging van Duitsland en dat de Sovjet-Unie blijkbaar verder van haar oorspronkelijk standpunt afgeweken is omtrent de voorwaarden tot het houden van verkiezingen in geheel Duits land. De Minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink met zijn echtgenote (rechts op de foto met hun drie maan den oud, zoontje Michael bij hun aankomst in de Canadese hoofd stad Ottawa. De Minister had te voren op uitnodiging van de Ca nadese regering de officiële ope ning verricht van de ,X Canadian International Trade Fair" te To ronto. Links de Nederlandse am bassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink en mevr. Lovink. NEW-YORK, 8 Juni (A.P.) Generaal Eisenhower heeft van daag verklaard, dat hij bereid zou zijn, in het belang van de vrede een samenkomst met Sta lin te arrangeren, Doch hij ge loofde, dat op het ogenblik de geschillen tussen het Oosten en het Westen niet door onderhan delingen uit de weg geruimd kunnen worden. VLIEGENDE SCHOTELS OSLO, 8 Juni (A.P.) De Oslose middageditie van „Ver- dens Gang" heeft met grote kop pen een bericht gepubliceerd, dat dit jaar voor de eerste maal in Noorwegen een vliegende scho tel is waargenomen. De krant schrijft, dat volgens een bericht uit Torp op 13 April in Hallingdal ongeveer 300 km van Oslo de vliegende schotel verscheen en gedurende 25 minu ten werd gezien door Torkei Sire, een 54-jarige boer en zijn twee kinderen, waarna de schotel in Oostelijke richting verdween. Het voorwerp verlichtte de hele streek. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1