Grote villabrand in Bergen Fregat Johan Maurits v. Nassau uit Nieuw-Guinea terug Ove voor Randers jubileum-tournooi Onderzoek naar de oorzaak van aardappelziekte Drieste vlak Ouderavond Adelbertusschool in het teken van de opvoeding Brandweer was te oefenen naar Heerhugowaard Boeken - hoekje Matroos de Graaf keerde weer met 'n baard van 14 maanden ALKMAAR EN OMSTREKEN R.K.A.F.C. in finale tegen Egmondia Fraaie prestatie van Marga Broek AGENDA De kleine Triptiek Italië in de dertiende eeuw Een Chinese stem Toneefspe HACilNA 2 MAANDAG 9 JUNI 1952 De v.v. Randers mocht zich op de openingsdag van dit tournooi verheugen in een goede publieke belangstelling. Van de twee wedstrijden was de eerste nog de beste. Randers RK AFC, ofschoon hier het ver schil ook wel wat groot was, want de Westerbrug-bewoners demon streerden een behoorlijk overzicht Terwijl de nieuwe aanwinst Ten Have als middenvoor zich zeer productief toonde met vier doel punten. Na 10 minuten wist hij met goed doorzetten de eerste goal achter Vethaak te plaatsen. Jb de Nijs zorgde voor 02. De Randers dié Klepper als middenvoor had den, vermochten weinig in te brengen en de AFC-doelman kon het rustig aanzien. Nadat de lat de de Randers, eenmaal tot hulp was. en v. Saase een penalty onbenut liet, was het ten Have, die de stand op 30 bracht na een kwartier kans om de eer „ATHLETIEKNIEUWS OLYMPUS" ALKMAAR. Zondag 8 Juni werden in Beverwijk nationale athletiekwedstrijdën gehouden, georganiseerd noor de R.K.A.V. „DEM". Deze dag kreeg een bij zonder tintje door de deelname van Far.ny Blankers-Koen, wat aan de opkomst der toeschouwers duidelijk was te merken. Op deze jubileumwedstrijd ver richtte Marga Broek, de uitzon derlijke prestatie, door in de B- klasse hoogspringen dames, met een sprong van 1.46 mtr. als le te eindigen, daarbij alle A-klas- sers achter zich latende. Door deze prestatie promoveert zij naar de A-klasse, wat tevens behelst, dat in het eerste lus trumjaar van „Olympus" zij de eerste is, die tot de hoogste klas se js doorgedrongen. Bij het ver springen dames 6, bezette zij de derde en T. Schuytde vierde plaats. Ook P. Tromp was in uit stekende conditie en draaide in 4 min. 17.8 sec. de 1500 mtr. on der, zijn spikes door. Slechts 0.28 sec. boven de promotie-tijd naar de A-klasse. De" overige deelne mers was ook in goede vorm en zullen zeker in dit seizoen nog van zich doen spreken. AAN ALLE ALKMAARSE VERENIGINGEN ALKMAAR. Het is de be doeling dat ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Konin gin, aan Alkmaar, alle Alkmaarse verenigingen middels een depu tatie, zo mogelijk met verenigings banjer of vaandel, een plaats krijigeri óp. de Dijk waarlangs H.M. zich te voet naar de Kaasmarkt zal begeven.-De verenigingsbestu ren; die' daaraan wensen deel te nemen, worden verzocht dit uiter lijk Zaterdag 14 Juni te berich ten aan de navolgende adressen, onder mededeling of zij als dan niet in het bezit zijn van een verenigingsbanier of vaandel. De opgaven kunnen alleen gedaan worden des voormiddags tussen 10 en 1 uur. De adressen luiden: J. G. van Burken, Kennemer- straatweg 33, Alkmaar, tel. 2920 en mr. A. V. M. Leesberg, Ken- nemerstraatweg 25, Alkmaar, tel. 2623. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak 29 Mei 1952 tot 5 Juni 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, iedere werkdag van 17 tot 18 uur. kamer 14. le etage, uitgezonderd op de Zaterdag. - Armbandjes; rozenkransen; kind'ervestje; etui met vulpen lipssleutel; vulpennen; shawls; paren handschoenen; schouder tas; medaille; riemen; ceintuurs; poederdoos; kerkboekjes; paar lenketting; nummerplaat; das speld; bossen sleutels; kaarten met aantekeningen; tas met inh.; mandje; capuchon; schooletui; tasje met inh.; kindercape; geldsbedrag; pijp; kinderlaars mutsje; motorbril: jasje; j tasie; overjasje; regenpijpen; wind jack; schakelarmband; rubber slang, kompas, paarlensnoer. na rapluie-hoezen, cape, regenjas, portem. met inh.. schep, jasje met portef., badbroekje. kinder- ring, portemonmaie. Muziekver. Excelsior ALKMAAR Daar alle loten nog niet zijn verkocht, is de trek king uitgesteld tot 21 Juli. Men doet een beroep op de burgeri.i, om de laatste 2000 loten af te ne men. Deze verloting is georgani seerd om tot aankoop van nieuwe instrumenten te kunnen overgaan. DIERENBESCHERMING Het afschermen van schoorstenen ALKMAAR In het Berger- kwartier ziin velen thans bezig met het afschermen van schoor stenen en luchtkokers en -kana len, om te voorkomen dat kraaien zich erin gaan nestelen. Om de jonge dieren, die thans nog m énkele schoorstenen zitten, te ver wilderen, brandt of rookt men de nesten uit. De jonge vogels, die nog niet tot vliegen in staat zijn, ondergaan de verbrandings- of verstikkingsdood. Men stelt zich, ten onrechte, op het standpunt, dat nu een kraai een onbescherm de vogel is, men daar dan ook mee kan doen wat men wil. Nut tig of niet nuttig, het dier in het algemeen wordt door bepaalde verordeningen in het W.v.S. be schermd. De afdeling Alkmaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ver zoekt daarom degenen, in wiens schoorsteen zich nog nesten mochten bevinden, met het tref fen van maatregelen te wachten, tot de jonge dieren kunnen uit vliegen. Men had dergelijke maatregelen immers ook vee] eerder kunnen nemen? Voorts is dezer dagen in de omgeving van de Corfstraat zwer vend aangetroffen een grote ■zwarte hond. Het dier wordt thans verzorgd ten huize van Mevr. v. Rottum, Anna van Bu- renstraat. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat. te redden. Dan probeerde ten Ha ve een werkelijk fraai doelpunt door op listige wijze Sol te ver schalken. De naar voren gekomen Sol wist tenslotte de eer te red den 51. H.S.V.-Egmondia Dit was) vrij wei in dezelfde geest, alleen hier opende HSV de score, 10, waarmee ze al hun kruit bleken verschoten te •hebben. Want, nadait Egmondliia de gelijkmaker had gemaakt, wisten de Egmonders nog voor de rust de stand op 1—3 te bren gen. HSV, niet op volle sterkte, moest gelaten toezien, dat de Egmonders de stand gelijk maakten aan die van de eerste wedstrijd. 15. K.A.B. Alkmaar ALKMAAR De excursie van Woensdag a.s. naar het pomp station (waterwinningsbedrijf) in de duinen te Bergen belooft interessant en leerzaam te wor den. De Chef van het pompstation zal het gezelschap rondleiden en deskundige voorlichting geven. Gelegenheid om mee te gaan staat nog voor elke K.A.B.'er open. Men moet deze unieke kans niet voorbij laten gaan! Men ver trekt per fiets om half zeven vanaf de Ambachtsschool. Zij die per bus gaan, dienen uiterlijk op dat tijdstip vanuit de Bergerhout te vertrekken. MAANDAG 9 JUNI BIOSCOPEN: Rex: Torero (14). Harmonie: Uw man behoort ons (aj.). Cinema: David en Batih sheba (18)- Victoria: Help, ik ben on zichtbaar (a-1.) Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Na 6 uur vanavond voor spoedgeval len te bereiken: Apotheek Wanna, Mient C 13: Apo theker: Mej. F. Schuitema. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.3022.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (10—12.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). Huis gevorderd BERGEN Naar wii verne men, hebben B. en W. van Ber gen de woning van de kunstschil der J. v. H., aan de Eeuwige Laan te Bergen, die Zaterdag anders uit zijn huis zou zijn gezet, ge vorderd, voorlopig voor drie maanden. Men zal zich herinne ren, dat dit geval in de Donder dag jl. gehouden raadsvergade ring èen onderwerp van discussie uitmaakte. ALKMAAR. In het Gulden Vlies werd Vrijdagavond een zeer drukbezochte ouderavond gehouden, georganiseerd door de Adelbertusschool. Een avond, die meer dan anders, in het teken stond van de moderne opvoeding en de problemen daaraan ver bonden. De gedachte, om zoveel mogelijk kinderen zoveel moge lijk voordrachtjes te laten doen is, gelukkig, al weer achterhaald door een programma, waarin meer aandacht wordt besteed aan het zo noodzakelijke contact tus sen gezin en school. In dit op zicht is, lijkt ons, de ouderavond zeker geslaagd. Na een kort woord van. welkom door het hoofd der school, Br. Oswald, gesproken, kwamen di rect al de kleine mannen aan bod met een geestig zangspel in drie delen, waarin rovers ener zijds, boze heksen en toveraars anderzijds, de ondergang van een koning beramen. Doch het verhaal, waarin ook de krijgs macht nog een woordje meesprak pakte toch zo uit, dat de tove naars de rovers ten val brach ten terwijl het gezag van de ko ning op .wonderbaarlijke wijze hersteld werd. De leerlingen van de tweede en derde klasse hebben dit stukje op kostelijke wijze vertolkt. Respect voor school. Broeder Oswald, sprekende over de taak van. 4e school, be pleitte een goede verstandhou ding tusschen school en gezin en wees er zijn gehoor op, dat er in de gezinnen respect voor school en onderwijzers dient te heersen, dat vergemakkelijkt de taak van de school. Een van de belangrijkste problemen is te genwoordig wel de gehoorzaam heid. Maar opvoeding tot ge hoorzaamheid is voor karakter vorming onontbeerlijk. Aan. het slot van zijn betoog stelde Broe der Oswald het samengaan van gezin, kerk en school bij de op voeding van het kind als een ideale combinatie aan zijn ge hoor voor. Praten over de catechis mus. Frater Bellarminus uit Utrecht over wiens methode om de ca techismus te leren en te verkla ren wij al eens uitvoerig gespro ken hebben was ook r.u weer aanwezig om aan de hand van een zestal grotere jongens te wijzen op de betekenis van de catechismus. Hij zette de ouders een eenvoudigè methode voor om deze stof, die voor ieder kind in wezen niet zo aantrekkelijk is. interessant te maken. Maar voorop staat, dat de inhoud van de catechismus goed geleerd dient te worden. En dan moeten de ouders, over de stof met hun kinderen gaan praten, geen uren lange en wetenschappelijke ver togen, maar een of twee keer in de week een kort woord des avonds bij het naar bed gaan. Want het woord is nog altijd het machtigste middel tot opvoeding. Na een pauze werd de ouder avond besloten met een lijvig stuk toneel „De Papegaai vari de Keizer", opgevoerd door de jon gens van de 4e. 5e en 6e klas. De tekst van dit spel was van Br. Theophile, de muziek van Br. Ferdinand. EERSTE PRIJS VOOR „ST. GREGORIUS" WATUtLAND Op het mu ziekconcours dat op Zondag 8 Juni te Lutjebroek is gehouden door de Bond van Fanfare- en Harmoni ecorps en in N.-Holland, heeft het Fanfarecorps St. Gre- gorius in de afd. fanfare met 336 punten een eerste prijs behaald' Dit is voor de dirigent, dhr. Peetoom uit Alkmaar en zijn corps, dat in de a,s. herfst zijn 25-jarig bestaan hoopt te vieren, een mooi succes, waarvoor onze hartelijke felicitatie. Boerenleenbank „Harenkarspel Oost'' Waarland Dinsdag 10 Juni zal des avonds om half acht in de zapl van de heer G .Stoop de Boe renleenbank .Harenkarspel Oost' in jaarvergadering bijeenkomen. Op de agenda komt o.a. voor: be stuursverkiezing. De president van de Raad van Toezicht, de hr. P. Nieuwboer Sr. die aftreedt stelt zich wegens het bereiken van de z-g. leeftijdgrens niet meer herkiesbaar, terwijl er ook nog in datzelfde college een vacature is ontstaan door het vertrek naar el ders van de heer J. L. Morsink. Ter aanvulling van één der vaca tures in de Raad van Toezicht wordt door het bestuur voorge dragen de heer A.G. Klaver thans plaatsvervangend lid van de Raad van Toezicht. Voor de tweede va cature is door het bestuur geen candidaat gesteld, Zaterdagmiddag om half vier brak brand uit in een der villa's van het park „Meerwijk" aan de Lijtweg. In een uur tijd zagen de bewoners bestaande uit twee gezinnen: de heer Jansen, adjunct commies der N.S. te Alkmaar en Ds. Steenstra, een familie uit Curagau, welke voor een half jaar bij de fam. Jansen logeert, het huis uitbranden. De brandweer, waarvan juist het grootste deel op oefening was in Heerhugowaard, kon weinig uitrichten. De families, welke rustig in de tuin zaten en juist 's avonds een verjaardagspartijtje zouden geven, waarvan vele gasten reeds aanwezig waren, werden opge schrikt door het roepen „brand", „brand". De dienstbode, mej. Van Erp, bemerkte in. de keu ken een ongewone brandlucht en liep naar buiten, waar ze reeds de vlammen uit het dak zag lekken. De buren, de familie Bos, de alarmkreet horende, telefo neerde de brandweer en waar schuwde de familie in de tuin. Onderwijl trachtte men, met me dewering van de fam. Bos, het vuur dat op het dak boven de jongenskamer links begonnen was met emmers water te blus sen, het was echter tevergeefs, de vlammen groeven zich reeds een baan. onder het uitermate droge riet door en men moest het blussen opgeven. De om wonenden, gewaarschuwd door de enorme rookontwikkeling haalden alles uit het brandende huis, helaas bleek later, dat in verband met het verhuren, de mooiste goederen, waaronder 'n Perzisch tapijt boven op de vlie ring, welke slechts door een luik bereikbaar was, opgeslagen, niet ontdekt en verbrand waren. De brandweer was met mede neming van de grote motorspuit en al het laddermateriaal naar Heer Hugowaard getogen om aan de groote brandweeroefeningen van Noordholland deel te nemen. Desondanks rukte 2 minuten na het alarm de brandweer-jeep met 7 achtergebleven spuitgas ten uit, voorzien van de baby spuit. Terstond richtte men. een straal op de vuurhaard, spoedig gevolgd door tussenlassing van een verdeelstuk met 3 slangen. Doordat er in het geheel geen druk op de waterleiding was, gaf het de indruk alsof men met tuinslagen bezig was. Niet tegenstaande dat men direct het waterleidingbedrijf waarschuwde om de druk te vergroten, waar aan direct gevolg werd gegeven, was dit niet van invloed op de verhoging van de druk op het water. Het buizennet van de waterleiding in dit dorpsgedeel te is te nauw om een grote hoeveelheid water te verwerken. Door gebrek aan laddermateriaal kon men de vuurhaard op het dak niet rechtstreeks bereiken en sloegen de vlammen volop uit het dak. Tien minuten later ge volgd door het instorten van de schoorsteen en de plafonds. Tien minuten na het uitbreken van de brand alarmeerde de waarn. brandweercommandant J. Smit vanuit de brandende woning telefonisch de Bergense brand weer te Heerhugowaard en die van Alkmaar, welke laatste spoe dig ter plaatse was op de voet gevolgd door de Berger brand weer. Onmiddellijk legde de Alk maarse brandweer een slang uit met tussenlassing van hulpmo tor en verdeelstuk, waardoor te zamen 6 stralen op de vuur haard werden gericht. Er viel echter niets meer te redden. Ook de Alkmaarse brandweer kon de watercapaciteit niet veel hoger opvoeren, ten gevolge waarvan de vlammen over het gehele huis hoog oplaaiden. Na ongeveer een half uur- was men de brand ge heel meester en kon men met het nablussen van het afgetrok ken riet beginnen, waarna de Alkmaarse brandweer kon inruk ken. De woning brandde geheel uit. De familie Jansen is naar Schoorl en de fam. Steenstra naar Amsterdam bij familieleden ingetrokken. De oorzaak van de brand is onbekend. Volleybal-nieuws HEERHUGOWAARD NOORD Voor hen die het nog niet we ten, berichten we dat het volley ;y bal-veld achter de womng van d( heer Jac. Baars gereed is. De eerste partijen zijn reeds ge speeld. Leden van de NKJB en oud militairen willen we van deze mooie sport iets maken, kom dan vanavond 8 uur bij C. Ursem voor een korte vergadering. Be spreking zomerseizoen speelavond lidmaatschap enz. staan op het programma. Looddief stal CASTRICUM. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. werd uit een werkkeet bij de nieuw bouw aan de Burgemeester Zaal bergstraat, waarvan de deur was opengebroken, een hoeveelheid nieuw lood ontvreemd, waarvan reeds dakplaten waren vervaar digd. Een werkjas werd eveneens meegenomen. In verband hiermede is Don derdag aangehouden zekere L. L. T. wonende te Heemskerk, die pas enige weken geleden uit de gevangenis was ontslagen. Het lood bleek reeds te zijn gesmolten en in Beverwijk van de hand te zijn gedaan. Het werk- jasje werd bij de huiszoeking ge vonden. De verdachte, die een bekentenis heeft afgelegd, wordt ter beschikking van de Justitie te Alkmaar gesteld. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Hillegar- dis M. d. v. J. Koster en J. J. Baars; Felix W. J. z. v. P. J. de Git en A. C. Honig; Petronella A. M. d. v, J. J. Kroon en A. van Dirkson; Maria A. d. v. J. de Winter en M. Dekke-r. Ondertrouwd: F. J. Dumont en M. v. d. Blom. Gehuwd: R. Paassen en M. H. Bakker; F. Klardie en C. M. P. Brakenthoff; F. W. M. Prins en C. A. Kraakman; J. W. Koning en C. S. Berger. Overleden: N. W. van Dijk, 23 j., z. v. P. van Dijk en M Bak ker. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren Ja cobus Nicolaas, zv J. H. Bakker en C. M. Terre, wonende te Oost- zaan; Paules zv J. Doets en T. Kuijn, te Purmerend, Herengr. 8. Bregje dv G. Moerbeek en G. Vis ser. te Purmerend. Molenplant soen 3; Ali dv K. Haan en G. Sij- ken, te Warder. Overleden: Gerritje Klopper, 74 jaaT wed. van Simon Wal- brecht, te Purmerend, Westerstr. 79; Maartje Dinkla, 89 jaar, wed. van Gèrrit Koopman, te Bloemen- daal; Hermanus Band, 58 jaar, echtg. van Jansje Meij, te Pur merend. Dubbelebuurt 15. Henri- cus Koster, 77 jaar, echtg. van Johanna Gerritsen te Oudendijk. Sollicitanten ZIJPE. Voor de betrekking van opzichter voor gemeentewer ken en het bouw- en woningtoe zicht in de- gemeenten Zijpe, Cal- lantsoog en Sint Maarten hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Emmabloemcollecte een succes ZIJPE De dezer dagen door de afdeling ZijpeCallantsoog van het Witte Kruis gehouden Emmabloemcollecte, welke onder leiding stond van de wijkver pleegsters, heeft in de gemeente Zijpe niet minder dan f 621.54 op gebracht, n.l. in Nooxd-Zijpe f 324.76 en in Zuid-Zijpe f 296.78. Een woord van dank aan de col lectanten en de schenkers is hier zeker op zijn plaats. Burgerlijke Stand ZIJPE. Gehuwd: G. J. Drie huis en E. C. Schilder. Overleden: J. P. Bas, 56 jaar, echtgen. van N. Kreijger, laat stelijk wonende te Anna Paulow- na. PUZZLE-RIT P.E.R.K.A.M. HEERHUGOWAARD NOORD De Motorclub P.E.R.K.A.M. uit de Beemster organiseerde Zater dagavond jl. een puzzlerit voor auto's en motoren over 60 km. De deelname was opengesteld voor leden van de M.C. Perkam en van de M.C. Huyghenwaert. Met 27 aanwijzingen bi.l zich gingen de rijders van start en bij hun terugkomst spraken allen hun lof uit over het uitgezette parcours. Een hartelijk* woord van dank aan de heer van Eg- mond voor het organiseren hier van is dan ook wel op zijn plaats. Deze rit telde mee voor het kam pioenschap van de Beemster. De uitslag was als volgt: le prijs (een beker): A. C. Groen te Heerhugowaard-N met 7 strafpunten; 2e prijs (een lepel tje): A. Koning te Beemster met 8 strafpunten; 3e prijs (een me daille): Jn Kramer te Beemster met 9 strafpunten. Als vierde werd genoteerd S. Roet met 29 strp en nr 5 werd Jac Hartog met 43 strp. Als lid van de M.C. Percam werd de wisselbeker ter hand ge steld aan de heer Koning. De volgende verplichte rit voor het kampioenschap van de Beem ster zal verreden worden op Zon dag 6 Juli a.s. Reeds eerder was door de Di recteur van het bekende Una Sancta-werk te 's Gravenhage, Pater Dr. N. van Doornik, een handboek uitgegeven dat op oor spronkelijke, door de practijk ge toetste wijze heel de katholieke leer en de katholieke geloofsbe leving uiteenzette. Het boek oogst te een verdiend succes zowel bij katholieken als bij ontelbare niet- katholieken die in eerlijke op rechtheid iets meer van het katho licisme wensten te weten. Het prachtige apostolaat onder onze eigen landgenoten zet zich intussen met voortdurende vrucht voort. In ieder mens toch leeft de drang naar het hogere en uitein delijk ziet iedereen zich op een gegeven moment geplaatst voor de vraag naar het doel en de zin van ziin leven- Er is altijd, vroeg of laat, een ontmoeting met God, met Christus, en dan zal eenieder hebben te kiezen, vóór of tegen. Uit de dagelijkse praktijk van deze godsdienst-verkondiging is na de reeds eerder verschenen triptiek van het Godsrijk nu de „kieine triptiek" gegroeid. Zij is geen herhaling of volksuitgave van de eerste. Het verschil ligt vooral in de eigen methode van behandeling der stof die hier ge volgd is- Over deze methode zal de geleerde theoloog of de prac- tische catecheet misschien kunnen twisten, maar in ieder geval heeft zij haar nut en haar voordeel, proefondervindelijk ten volle be wezen. De Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht, die de verspreiding van het goede katholieke boek als een stuk apostolaat beschouwt, stelde de priis van dit overigens goed uitgegeven werk zo laag, dat het binnen het.bereik van zelfs de meest smalle beurs is gelegen. „Duecento. Zwerftocht door Ita- lie's late middeleeuwen". Pausen en Duitse keizers staan tegenover elkander. Democratische stads staten komen op en raken tot volle bloei. Schilders en dichters, theologen en heiligen, vroomheid, politiek en literatuur geven het iand een glans, haast zonder weerga. Alles is er groots, zowel in het verhevene als in het zon dige, het verkeerde, wanneer men het voor dit laatste althans zo noemen mag. Kleurenrijkdom en felle schrilheid van tegenstellin gen zijn er aanwezig in overstel pende mate. Wie er zich toe zet, dit beeld te schetsen, moet over een geva rieerd palet beschikken. Hij moet de geschiedenis kennen en op de hoogte zijn van de kunst. Een juist oordeel dient hem te leiden. Hij mag niet zonder meer blind bewonderen, maar behoort de ver schillende facetten, ja de tegen stellingen evengoed als de har monische aspecten te ontdekken en tegen elkander af te wegen. Het beeld dat hij van deze der tiende Italiaanse eeuw tekent,- kan alleen zó in volle werkelijk heid naar voren treden. Over een pen, of liever nog over een kunstvaardig penseel dat in staat is dit rijke tafereel te schilderen, beschikt de onge- WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. RUSTIG WEER. Tamelijk koude nacht en plaat selijk vorming van mist. Mor gen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur DEN HELDER. Er kwam nog heel wat voor kijken. Zaterdag morgen, eer Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" met al zijn bijna 92 meter lengte precies in de nauwe ruimte lag geschoven, die voor de dicht met schepen belegde Buitenhaven- wal nog open was gebleven. Een tros knapte als ging het om een paktouwtje, en op het grote Britse landingsvaartuigen- moederschip „Reggio" werd er al eens zuinig geloerd of er geen krassen op de voordeur gingen komen. De 140 man aan boord en hun vrouwen en familie aan de wal moesten nog even geduld oefenen; maar om half twaalf was het dan zover: de loopplank ging uit en als eerste ging de luitenant-generaal B. Hasselman, chef van de generale staf, aan boord om zijn zoon te begroeten, die als luitenant ter zee III de reis van de „Johan Maurits" naar Nieuw-Guinea heeft meegemaakt. Ook de Hoofd-vloot-predikant ds. Sillevis Smitt, vlootaalmoe- zenier Wilmink e.a. waren ter verwelkoming aanwezig. Op 14 April 1951 onder com mando van de kapitein-luitenant ter zee C. ter Poorten voor pa trouillediensten naar Ned. Nw.- Guinea uitgevaren, was het fre gat Vrijdagavond om zes uur on der commando van de Lt. I. A. van Moer op de rede gearriveerd na een voorspoedige reis. die op 24 Maart in Sorong was begon nen. Op de thuisvaart tien duizend mijl waren Singapore. Colombo, Aden, Malta en Tan- ger aangedaan. Om tien uur Za terdagmorgen kwam de Comman dant Zeemacht Schout-bij-nacht C. W. Slot voor een korte be groeting aan boord en even na elven zwekte het schip rond het Wierhoofd, waar het traditioneel welkom van de adelborsten niet ontbrak. De mannen van de „Jo han Maurits" zullen overigens toch wel wat gemist hebben: de muzikale begroeting door de Marinierskapel, die i.v.m. de ramp met de M. 2582 achterwe ge bleef, zoals ook de taptoe Vrijdagavond niet was doorge gaan. De vreugde om de thuis vaart was er overigens niet min der om en toen generaal Hassel man het schip weer had verla ten, brak een Wilde stroom van schepelingen over de loopplank los, zo enthousiast, dat een van de mannen eenvoudig van de plank werd gelopen. De begroe ting aan de wal was zo hartelijk mogelijk: wie zou anders heb ben verwacht. Er was maar één man aan boord die tot op dit ogenblik zijn stoere, rossige baard had laten staan: de matroos le kl. De Graaf uit Haarlem, terwijl een andere opvarende dubbel feest had Za terdag: matroos Weststrate een Zeeuw die zijn verjaardag vierde, zoals op de rede Vrijdag bootsman Boeren had gedaan. Luitenant ter zee -y. d. Moer, die in Maart het commando van overste Ter Poorten overnam vertelde, dat de „Johan Mau rits" die door de „Van Kins- bergen" werd afgelost heeft deel genomen aan de acties rond het eilandje Gag ten Westen van Nieuw Guinea dat in. Februari door mariniers van republikein se infiltranten was gezuiverd. Op de patrouilletochten was er her haaldelijk contact geweest met de inlandse bevolking. Er kwam nogal eens een kepala kampong aan boord, er werden filmvoor stellingen voor Papoea's gegeven terwijl verschillende malen in kampongs door de scheepsarts met zijn assistenten geneeskun dige hulp werd verleend o.a. in een kleine melaatsen-kolonie. De zuivering van Gag was een hele opluchting voor (le bewoners van de omliggende eilanden die zich zeer bevreesd toonden voor de Republikeinen. De .Johan Mau rits" fungeerde tijdelijk ook als moederschip voor de mijnenve gers „Voorne", „Vlieland", „Tho- len" en „Overflakkee" de 9de divisie, die de laatste restanten van de mijnenvelden ter plaatse opruimden en thans, totaal op en versie :ten, van de sterkte der Marine zijn afgevoerd. Op de heenreis had in Malta, zoals bekend adelborst v. Staveren het ongeluk in het oog van een staaltros te stappen, juist toen deze werd aangehaald, waar door zijn voet werd afgekneld. Ondanks dit ongeval heeft dit in middels tot Ltz. III bevorderde lid van de équipage zijn carriere in marirtedienst kunnen voortzet ten. De „Johan Maurits" gaat voor lopig voor reparatie en schoon maakt naar de werf. twijfeld zeer knappe, brillante schrijfster Hélène Nolthenius die het bewonderenswaardige boek schreef waarvan wij de titel hier boven vermeldden. Twaalf hoofd stukken, voorzien van overvloe dig wetenschappelijk commen taar, uitgebreide literatuur en uitvoerig register, doen deze allermerkwaardigste periode her leven met een gloed die de een maal zo felle werkelijkheid van zeer dichtbij benadert. „Duecento" is een mooi boek, een rijk boek, waar men uit leert en waar men van geniet. Ook om zijn prachtige illustraties. Een boek van de standing die bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht gewoon is. Ja waarlijk, „Italia bella"! Voor een ieder die van schone dingen houdt. „Het leven is kort en kunst is lang en wijsheid is zeldzaam als goud". Oud, zéér oud is China en zijn beschaving. Eeuwen voordat er in ons Westen sprake was van enige cultuur, bestond zij dèar. De Chinezen zijn dragers van een rijk en hoogstaand verleden en zij onderscheiden zich daarin van allé andere volkeren. Men wordt dit onmiddellijk gewaar zodra men in aanraking komt met de inwoners van dit land dat zich vol trots het hemelse rijk noemt. Een gunstige gelegenheid tot dit contact wordt ons geboden in het boek „Boven Oost en West". De schrijver ervan, John Wu, is een rechtsgeleerde van naam, des tijds gezant van China bij de H. Stoel, en nu hoogleraar aart een staatsuniversiteit te Honoloeloe. Meer nog dan politicus en diplo maat is hij een philisophisch den ker en schrijver. Hij behoort tot de meest vooraanstaande figuren uit het beschavingsleven van het Verre Oosten. Deze man kwam tot het Chris tendom. Hij werd katholiek. Zijn overgang is merkwaardig niet enkel voor wat zijn eigen persoon betreft, maar ook vanwege de be tekenis en invloed die er van uit gaat op een zeer brede omgeving. Het verhaal dat hij schreef van zijn leven en van zijn groei naar het katholicisme, is daarom in be lang evenredig aan de prominen te plaats die hij bekleedt. Deze levens- en bekeringsgeschiedenis heeft hij verteld in het boek „Bo ven Oost en West", in het Neder lands uitgegeven door de Uit geverij de Fontein te Utrecht.. Het is een van de voortreffe lijkste boeken die er de laatste maanden in ons land zijn versche nen. Zegt de Chinese wijsheid dat de kunst lang van duur-is, dan mag van dit boek dat op elke bladzijde getuigt van een nobele, voorname geest, ten volle gezegd worden dat het als kunstwerk van zijn psychologische en literaire hoedanigheden een altijd-blijven- de waarde bezit. In het genre der autobiografieën en bekeringsver halen heeft rfiet voorgoed eèn ere plaats ingenomen. BIBLIOTHECARIS. Het kan ongetwijfeld ziin nut hebben als we U in dit artikeltje eens komen vertellen, dat in de Streek een onderzoeker aan het werk is, belast met het onder zoek naar de oorzaak van de aardappelziekte. Dat zult U misschien gek vin den, omdat we allemaal weten, dat de aardappelziekte veroor zaakt wordt door de schimmel Phytophthora infestans en dat wc ze kunnen bestrijden met koper middelen en carbamaten. Inderdaad, maar toch weten we lang nog niet alles van de gedragingen van de genoemde schimmel en daarom worden deze zomer haar gangen eens extra nagegaan. Van groot be lang is het b.v. te weten, hoe de eerste besmetting van de ziekte tot stand komt en waar de be smetting vandaan komt. Er zijn, wel allerlei literatuur gegevens daaromtrent beken-a, maar kloppen die met de situatie in het aardappelgebied van West- Friesland? En zo zijn er meer vragen, die een wetenschappelijk onder zoeker kunnen bezig houden; hij moet ze trachten op te lossen. Thans is een student uit Wa- geningen, de heer v. d. Zaag. met dit onderzoek begonnen. In nauwe samenwerking met de N.A.K., de R.T.V.D., de R.L.V.D. en de Plantenz.k. Dienst zal hij vele onoplosbare problemen te midden van de praktijk onder de lioupe nemen en nader bestuderen, in de hoop de vele puzzles op te lossen. De praktijk kan hem hierbij prachtig van dienst zijn. Weten schap en praktijk gaan hand in hand. De heer v. d. Zaag zal niets liever zien, dan dat U hem alle bijzonderheden doorgeeft, die betrekking hebben op de aard appelziekte. Om te beginnen kunt U hem een grote dienst bewijzen door de eerste de beste stengel- aantasting te melden, die in dit stadium van de groei kan voor komen. Hoe meer gevallen ge meld worden, des te beter. Het adres? Dat is al erg een voudig, want de heer v. d. Zaag is bij de beer Ooteman van de N.A.K. in huis en bovendien heeft deze nog telefoon. Het adres is: Raadhuislaan te Groe- tebnoek, het tel.no. 206 K 2285. Nu nog enkele aanwijzingen voor de bestrijding van de aard appelziekte, hetzjj u spuit of ver nevelt. Met uitzondering van Bor- deauxse en Bourgondische pap, kunnen alle nog nader te noe men middelen worden verneveld. Bij het vernevelen moet een even grote hoeveelheid van het bestrijdingsmiddel op het gewas worden gebracht; de hoeveelheid water is echter geringer, b.v. 100 L. per H.A. Welke middelen? Wie spuit, neme Bord. of Bourg. pap, ze staan nog boven aan. De bespuiting behoeft boven dien minder vaak herhaald te worden dan bij het gebruik van de andere middelen. De berei ding vereist meer zorg, wil men verstopping van de spuitdoppen voorkomen. Ter vervanging van de mid delen Bord. of Bourg. pap zijn we aangewezen op koperoxy- ch-loriden of koperoxyduulprae- paraten. De koperoxychloriden zijn onder verschillende bena mingen in de handel. Ze moeten aangeduid zijn als „koperoxy- chloride" en tenminste 50 pet. koper bevatten. Van de koper- oxyduulpraeparaten zijn er 3 merken, nl. Koper Sandoz, Pe- renox en Cupromox. Ze bevatten alle drie 50 pet. koper, maar van Perenox en Cupromox zijn grotere hoeveelheden .voorge schreven, dan van Koper San doz. Raadpleeg dus de verpak king. De laatste tijd vragen colloïdale kopermiddelen onze aandacht. Het zijn producten met een ge halte van 15 pet. koper; ze zijn vloeibaar. Het onderzoek mtt deze middelen is nog niet ten volle beëindigd, maar de pro ducten laten zich niet gek aan zien. Bij het klaarmaken moet er vooraf om gedacht worden, de vloeistof goed te roeren, want in de verpakking zakt het mid del iets uit. Voor de bespuiting van aard appelen zijn 2 typen in gebruik. De vloeibare bestaan uit een op lossing van natriumzout. Bij een bereiding ervan moet een be paalde hoeveelheid zinksulfaat worden toegevoegd. Vergeet me,; dit, dan is het middel waarde loos. De poederVormige middelen bevatten het zinkzout en zijn direct klaar voor het gebruik, In vergelijking met koper moet men deze middelen vaker spui ten, Bij verschillende aardappel- rassen blijven de planten na be spuiting met deze middelen lan ger doorgroeien en kan een ho gere knolopbrengst worden ver kregen. Men neemt daarbij na tuurlijk het risico, dat de kans op Phytopthora-aantastdng gro ter. is. Het kan daarom aanbeveling verdienen na ong. 15 Juli over te gaan op koper. Overigens doet men verstandig de waarde van de nieuwe middelen zelf te leren bepalen, door ze geleidelijk, aan te vergelijken met koper. Nadere inlichtingen als van ouds bij de Voorlichtingsdienst en Plantenziektenkundige Dienst. DROST. (Va AMSTERDAM. in Geleen het Ron hij het kostbare tegen half zes me het wiel onder de van de Olympische de twee rivalen Er moesten twee al door de krach coute deze scham met een verbeten de Belg, na een uit de benen kon bij het ingaan v< lengte voorbij. M verwoed gevecht voor de finish lage stuur, gelijk. Enkel alleen een Van Est illusie. Met enkele over de finishlijn gewonnen en daarr Van Est heeft du daan, wat hij in Gele vastberaden woorder zegd: „Ik heb de zal dat ding meer men Dat lukte zelfs Breenen niet, de ko dammer, die zo do sensatie had willen laatste ritten van ronde. In de voorl welke Zaterdag naar Utrecht werd „Tarzan" in gezelsch aan Suyckerbuyck ee de ontvluchtingspogi men. En dat ging all ling, dat in Appels* karavaan pas 47 km. beide vluchtelingen een half dozijn mir sprong hadden verov, hoefde maar een bi de lijst van het kl tot de ontdekking van Breenen op d theorie de drager van het leidersshirt leton sukkelde maai smalle wegen begrer en heide. Twintig ki der hadden van Bree ekerbuyek volgens de al bijkans acht m sprong en nog steeds de knapen er een fil dut om en nabij 40 li lichte verbazing van de karavaan bleef rijden alsof er geen bestonden. Wim van rustig aan de kop ton, streek af en mooie uniform, conf met zijn ploeggenote weer en het mooie 1< dacht er blijkbaar n een van ziin vazallen een kleine revolutie nen. Wat Eindelijk, toen er km. in het verschiet de karavaan er wat Toch duurde het voordat ei* tekenen w beide vluchtelingen, merkbare verslappin na kilometer bleve werden ingelopen. In Nunspeet was cU van de beide vluchte geslonken tot 514 mi staag bleef het pelet na seconden van dezi afknabbelen. Tot gro nis van Tarzane buyck zakten de spa Hoevelaken pal voor Dat kostte hun nole kostbare halve minui felle Westenwind ble ton intussen met een soms zelfs over de 4( jakkeren. Bii Austerli de twee vluchtelinge) en bij Zeist, 23 km emde, was de wee „Xarzan en zijn me komen gebroken. In jacht naar Utrecht V oorting ditmaal de was werkelijk jamme zan, die deze dag zc had verricht, te moe dat op het laatste rr eigen man uit zijn p overwinning ging s( was zelfs dubbel jam: Amsterdammer, want zo. dat al ziin ploegg voor stuk een etappe ronde hadden geboek hijzelf, de grote „Tan Knap toni Zo was het verloo voorlaatste etappe, en spanning, waarvoor v en Suyckerbuyck had vragen we ons toch a sen Veendam en Utre knap stukje toneel y geven. Waarom liet vluchtelingen zo Waarom bleef het pe gezapigheid doordra er geen vuiltje aan de waarom liet Kees Pel revolutie in eigen pl< ÖAÜTOl Haarzuilene 15.161 Wotrtwo

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2