Trappisten hebben 27 abdijen in Frankrijk Eerste dag van het concours met lofwaardige prestaties RASSCHILDER Algemene vergadering Westfriese veilingenkring K.A.B. en sportbeoefenaars naar O.L. Vrouw ter Nood LANGS FRANKRIJKS WEGEN Een bezoek aan de Grande Trappe', „In de stilte Gods.... waar Bossuet eens wandelde" HARRY KUITEN HERDACHT met talent en werkdrift 900 schilderijen en duizenden tekeningen Nogmaals aardappelmoeheid R.K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen Belangstelling was overstelpend Rijke aardappeloogst, maar geen export Twee bedevaarten Kampen en Delfzijl hebben een nieuwe burgemeester Marktberichten MAANDAG 9 JUNI 1952 PAGINA 7 i. DE ALOUDE ABDIJ van Citeaux is de bakermat en tevens het hoofdkwartier van alle Cistercienser-abdijen, waarvan Neder land er vijf telt. De populaire benaming der monniken. Trappis ten, is ontleend aan „La Grande Trappe", de beroemde abdij in" Normandie, waarvan de Cistercienser-hervorming is uitge gaan. Op de terugreis van een bezoek aan Citeaux doet de abt van de Grande Trappe Parijs aan om er zijn vrienden een kórt bezoek te brengen. Hij weet, dat zijn aanbod enthousiast aanvaard zal worden, als hij mij voorstelt hem te vergezellen op een inspectiereis langs alle Trappisten-kloosters van West- Frankrijk. Eert vijfdaagse autotocht dwars door Normandië, Bretagne, een gedeelte van de Vendee en Anjou! Wat een buitenkans! Het biedt, mij een unieke gelegenheid het Trappisten-leven van ver schillende zijden te leren kennen en tegelijk van het Franse land schap eii zijn bezienswaardighe den óp de hoogte te komen. Ik begin- werkelijk- te geloven, dat ik ook wel eéns boffen kan. Een kwartier, later zijn we op weg naar de Grande Trappe, vanwaar we de andere dag de tocht zullen beginnen. De trein voert ons voorbij Versailles, waar we nog juist de tuinen en het imposante paleis van de Zonne koning ontwaren; voorbij Saint- Cyr, wiens beroemde krijgsschool in de oorlog letterlijk met de grond gelijk gemaakt werd: voor bij Mamtènon, waar de enorme viaducten de verwoestende kracht van de bomen hebben moeten ondervinden en men in een diep ravijn dé arbeiders als mieren aan het herstelwerk bezig ziet; voorbij Chartres, waar we de beide torens van de beroemde kathedraal ten hemel zien wij zen. Soligny-la-Trappe, de kleine gemeente, waarin de abdij van de Grande Trappe gelegen is, be vindt zich juist halverwege Mor- tagne en Laigle in het departe ment Orne. Vóór de Franse re volutie behoorde ongeveer het hele gebied tussen die twee ste den tot de abdij. Op het ogenblik beschikken de .monniken nog. sléchts over twee honderd hec taren. bos en-ven en akkerland. Het'is. er stil en eenzaam. Wan neer men komt van het rumoe rige Parijs, - doet die stilte in en om de Grande Trappe weldadig aan. Het is de stilte Gods die welsprekender is dan het vele gepraat der mensen; het is de stilte van de natuur, die de ge- gedachten onweerstaanbaar trekt naar dat wat boven ons is. Morgen zal de tocht beginnen en ik maak van de tijd, die mij nog rest, gebruik om een wan deling te maken door het kloos terdomein. Sinds mijn laatste be zoek in de. winter is hetland schap wel sterk veranderd. Des winters is het hier naar en som ber en droefgeestig; de Lente schept -de omgeving om in een tuin, waarin het een genoegen is rond te dwalen. De grond is schraal en moerassig, doch brengt dank zij het stoere monniken werk, juist genoeg op om de be woners van het klooster en de altijd aanwezige gasten" te voe den. „Dat is precies wat wij moe ten hebben", zegt mij de' Abt, „schrale grond, hard werk en juist- genoeg te eten". En al pra tend komen we aan in een brede deftige laan door statige populie ren afgézet. Tlier was Bossuet gewoon te wandelen, wanneer hij zijn vriend Abt Rancé opzocht, voormalig Grand-Se'igneur en in die. tijd hervormer van de Grande Trappe. Uit eerbied voor de na gedachtenis van deze beide emi nente vertegenwoordigers van de grand-siècle heeft men de laan in haar oude staat bewaard. In haar zeventiende-eeuwse deftig heid steekt zij enigszins af hij de eenvoudige aard van het om- Heemraadschap De Wieringermeer In- de op 5 Juni jl. gehouden vergadering van het College van dijkgraaf en heemraden van het heemraadschap de Wieringer meer werd onder meer besloten tot toekenning van een vacantie- uitkering over 1952 aan hét daar voor in aanmerking komende personeel, Het bouwen van een brug van gewapend beton over de Hoge Kwélva'art werd gegund aan de aannemer C. van den Kommer te Nieuwe Niedorp voor de som van 64.587,—. De kantonnier bij de dijken, L. Hoftiizer te Oude Zeug zal per I Juli 1952 een vaste aanstelling ontvangen. ringende landschap; maar het doet goed in deze omgeving van gebed en arbeid een herinnering te vinden aan hem, die door zware geestelijke arbeid en ge bed de Kerk van Frankrijk in de zeventiende eeuw gediend heeft ■zoals de bewoners van de Grande Trappe het op hun manier doen in de twintigste eeuw. De Trappisten zijn zeer talrijk in Frankrijk. Zeven en twintig abdijen, over heel het land ver spreid, zijn even zo vele centra van vasten en gebed en boete en siilzwi.jgen. Iedere morgen staan de monniken om twee uur reeds in het koor om hun dagtaak van koorgebed, studie en handen arbeid te beginnen. Stilzwijgen, het meest strikte communiteits leven en de uiterste soberheid in voeding en kleding zijn zaken, waaraan zij onvoorwaardelijk vasthouden. Wat een rijkdom voor Frankrijk zoveel abdijen te bezitten, waar men dit offerleven aan God aanbiedt en aldus de zegeningen over de oudste Doch ter der Kerk en Gods straffende hand weerhoudt. Dit alles overpeins ik, als ik van mijn wandeling terugkeer en nog juist op tijd kom om het on vergelijkelijk mooie Salve Re- êina" te horen zingen in het koor. •e monniken zelf beschouwen dit gezamelijk zingen van dat ontroerende gebed tot de H. Maagd, dat hun dagtaak besluit, als een van de hoogtepunten hun ner dag. Dit om een of andere re den te moeten missen is hun grootste penitentie. De gregori aanse toonzetting ervan is zeer oud; zii is eigen aan de Trappis tenorde. De smekende toon en het lang zame zingen in de halfduistere kloosterkerk door die roerloze monniken in hun langafhangend witte koorkleed maken een in druk, die machtiger is dan de schoonste -predikatie. De wereld begrijpt niet, hoe men een leven kan leiden, dat letterlijk niets toegeeft aan de overtollige eisen der nauur. Zij begrijpt het niet, omdat zij de hemel niet begrijpt, de hemel', die men aanwezig voelt bij hef luisteren naar dit subliemé ge bed, gezongen door die smeken de mannenstemmen. (Wordt vervolgd) B. GEBHARD RETRAITEN DIENSTPLICH TIGEN TE BERGEN BERGEN Dinsdag 15 tot en met 18 Juli (in plaats van meis jesretraite). Woensdag 30 Juli2 Augustus. Retraite- van 2225 Ju li is OVERBEZET, waarvoor nie mand meer kan worden aange nomen. Daar grote groepen van de Landmacht schijnen opgeroe pen te worden, is SPOEDIGE OP GAVE GEWENST. De Directie. BERGEN Met een treffende rede heeft dr. J. Hemelrijk Zater dagmiddag, ter gelegenheid van de opening van de herden kingstentoonstelling, door het K.C.B. gewijd aan de Schoorlse schilder Harrie Kuyten, deze talentvolle schilder herdacht. Er bestond voor deze tentoonstelling een brede belangstelling, niet alleen uit Bergen en Schoorl, doch ook uit Amsterdam. Dr. Hemelrijk begon met een excuus; hii pretendeerde niet een voorlichter te zijn omtrent de schilderkunst. Wat men bij het zien van schilderijen en tekenin gen ondergaat, is, zo zei hij, slechts moeilijk onder woorden te brengen; en dit is te moeilijker al naar gelgng een kunstwerk goed en gaaf is, terwijl tegenover het vfilm-aakte ieder met stomheid is geslagen- Hij sprak slechts uit piëteit voor de onlangs overleden schilder, met wie hij bevriend was Ik ben dus, zo zei hii oprecht, vooringenomen t.o.v. zijn werk en sta er niet objectief tegenover. Hij betoogde voorts, dat men moeilijk van iemands werk kan houden zonder van hemzelf te houdeg, omdat de man en zijn werk eén zijn. Wie een kunstwerk in huis heeft, en ervan houdt, sluit de maker ervan in zijn hart; hij an nexeert hem als zijn vriend. De weg voor vriendloze ménsen is: kunstwerken kopen, aldus dr. He melrijk, die vervolgens de vraag beantwoordde :wat onderscheidt een goed kunstenaar van een ge woon mens? De ontmoeting met de kunstenaar, zo luidde zijn ant woord, is, evenals de ontmoeting met zün werk, een evenement, dat je aan de dagelijkse sfeer onttrekt; de kunstenaar leeft voort in zijn werk en zijn vriend schap sterft dus niet. zolang men van zijn werk geniet. „Als ik een gedicht lees en het is goed zo zei de dichter A. Roland Hols spreker eens, toen deze hem vroeg naar diens crite rium voor een goed gedicht dan heb ik het gevoel, of er een levend mens bij me in de kamer is." Zo ademt ook elk goed kunst werk dit leven en zo is ook elk goed kunstwerk onsterfelijk. Een goed schilderij of goede tekening geeft daarom veel meer dan en kel schoonheid aan de kamer, waarin het hangt. Overeenkomstig de bevelen van de commandant van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje worden door troe pen vande Verenigde Naties de verschillende borden met opschriften en andere de rust verstorende objecten afgebro ken en opgehaald. Britse soldaten slepen een obstakel weg, dat juist voor de ingang was aangebracht. „Kijk naar de wanden van een hgis, aldus spr. en je weet wat voor mensen erin wonen; van sommige „rijk"-gestoffeerde ka mers lgps je met één oogopslag de geestelijke armoede van de be woners af." Na deze inleiding over de Kuns tenaar en zijn werk gaf dr. He melrijk een rake, maar sympa thieke typering van de artiest, wiens knappe tekeningen de wan den sieren van de zaad, waar de vele belangstellenden zich bevon den. Hij citeerde zijn dagboek van 11 jaar geleden, w-aarin hij Har rie Kuyten schetste als een man, die maar weinig materiële wel vaart nodig had voor een deug delijk, waardevol en gelukkig be staan. Hij zag het eeuwige jn al les; dat was hem bijgebleven uit zijn jeugd, of het was zijn aan geboren natuyr. die ondanks alles een zuivere kern van religiositeit bewaarde, die door heel zijn werk heens traalt. Drie eigenschappen maakten Harrie Kuyten tot een rassschil der: talent, werkdrift en het klinkt paradoxaal een natuur lijke bovennatuurlijkheid, die een mens jeugdig houdt en die een magische kracht aan een kunstenaar geeft. Hij schilderde als een bezetene en er bestond voor hem maar één levenswaardig bestaan: schilderen en tekenen. Een mooie collectie van 25 tekeningen was de oogst van drie weken werken in Parijs in het voorjaar van 1951. In Oc tober ging hij weer voor 3 we ken naar PariL en kwam terug met 14 prachtige tekeningen, zijn laatste werk helaas. Kort daarna werd hii geopereerd. Spr. schet ste voorts de laatste dagen van de schilder, die nog zoveel had wil len doen en het spijtig vond, dat hij door zijn ziekbed tot niets doen ge.doemd was. Op een stoel naast ziin bed lag een portefeuille vol tekeningen, waar hij gek mee was en die hij zelf uit zijn atelier had gehaald. Heit zijn de tekeningen, die op deze herdenkingstentoonstelling hangen, veertig van de duizenden, die iijn vriendenhand ons met nog 'n 900 schilderijen naliet. Die bezetenheid voor zijn kunst nam zo'n grote plaats in zijn hart in, dat er voor verdere grootheid v?- geest geen plaats meer was. „Maar, aldus besloot dr. Hemel rijk, het is al iets, een schilder als Harrie Kuyten geweest te zijn; en het is een verrijking van je da gelijks leven een schilderij of te kening van hem aan de wand te helbben." Wat zullen wii, na dit waarde rend betoog van dr. Hemelrijk nog zeggen van het werk, dat thans de wanden van de KCB- kunstzaal siert? Op dit werk is van toepassing hetgeen de inlei der zei van het goede en gave werk, waarover men beter kan zwijgen. Deze knappe tekeningen laten Harrie Kuyten zien als een buitengewoon knap portrettist, die in enkele lijnen een karakter wist te typeren. Hoewel het naakt hier overheerst, hangen er ook enkele goede landschappen en strandgezichten, warin hii uit muntte. Een der beste „Tuin in Wenen" (22) was al direct ver kocht; wii noemen voorts de te keningen vol sfeer: Rokin (20), Koemarkt te Purmerend (17). en kel© landschappen van Groet (19 De Contactcommissie Aandap- pelmoeheid in Noord-Holland, waarin de Plantenziektenkundiga Dienst, de N.A.K. en de Stich ting voor de Landbouw samen werken, heeft zich in een verga dering op 29 Mei jl. beraden oveT de karterinigswerkzaamheden in gevolge de „Wet Bestrijding Aardappelmoeheiid", inzonder heid over de overtredingen. Met betrekking tot het aantal overtredingen heeft de commissie ha-ar grote bezorgdheid uitgespro ken, daar blijkt dat deze over tredingen vrij veelvuldig voorko men. Wij herinneren er aan, dat de bepalingen van de Wet slechts de verbouw van aardappelen één maar in de drie jaar toestaat, ter wijl in het ontheffingsigebied de bekende uitzonderingsbepalingen van kracht zijn. Waf het laatste betreft, willen wij er op wijzen, da-t degenen die na de vastge stelde rooidatum van 20 Juli (in 1951: 29 Juli) niet gerooid heb ben, onder de normale bepalin- van de Wet vallen, dus slechts éénmaal in de drie jaar aard appelen mogen verbouwen. De voornoemde commissie heeft besloten ,dat de strafbepalingen tegenover de overtreders zeer streng moeten worden toegepast. Deze strafbepalingen kunnen be staan uit het navolgende: a) op kosten van de teler kan de te veel beteelde oppervlakte worden gerooid; b) er kan een proces-verbaal tegen de overtreder wonden op gemaakt; c) de overtreder kan worden uitgesloten van de ontheffing, die in het ontheffingsgebied geldt; d) betreft bet voor keuring aangegeven percelen, dan zal deze keuring geen doorgang vinden, daar volgens het keuringsregle ment van de N.A.K. de percelen moeten voldoen aan de eisen inzake de „Wet B Aardappelmoeheid"" stelde ■ij,ding AFZETVEREN ICING POOT- AARDAPPELEN VERGADERDE HEERHUGOWAARD - NOORD Dezer dagen kwam de R.K. Coöp. Afzetvereniging voor Poot- aardappelen Heerhugowaard-Nd. W.A. in het lokaal van de heer Ursem in vergadering bijeen. Tal rijke leden hadden aan de op roep van het bestuur gehoor ge geven en voorzitter, de heer K. Oudeman, riep allen lijk welkom toe, in een harte- het bijzon der de heer Bart, de verkoper van deze Coöp. Er werd medegedeeld dat in de vergadering van het bedrijf schap besloten was dat de maten van de eerstelingen hetzelfde blijven als von. jaar. Er was een winst van f 066.53 in het af gelopen jaar. De financiële com missie deelde bij monde van de heer Plak „Sterrenbos" mede, dat zij alles in orde bevonden had. Als leden voor de financ. commissie voor het volgend jaar werden aangewezen, de heren C. Bleeker en C. Broersen. De aftredende bestuursleden, W. Bakkum en D. Koomen, werden beiden met een grote meerder heid herkozen, evenals het lid van de raad van toezicht, de hr. Pronk. In het afgelopen jaar was met de Coöp. Boerenleenbank al hier een gèldlening aangegaan van f 15.000.voor het verlenen van voorschotten aan leden, voor f 3500.was hiervan gebruik gemaakt. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit jaar met dezelfde bank een doorlopen de rekening aan te gaan ad f 10.000.Leden die in geld- moeilijkheden zitten kunnen zich rechtstreeks tot de kassier van de Coöp. Boerenleenbank alhier, de heer A. A. W. Overtoom wen den. Er kan echter niet mee dan f 500.per ha. worden verkre gen. Omtrent de stamselectie werd medegedeeld dat het .plan is, dit volgend jaar iets groter op te zetten. De bedoeling is, meer zgn. „S"-bedri.jven te vermeer deren tot „E"-bedrijven. Uitvoe rig werden nog omtrent dit punt gediscussieerd, doch alle vragen werden naar tevredenheid De- antwoord. Dat er ook in Lutjebroek muziek kan zitten, werd gisteren overtuigend bewezen op het con cours van de R. K. Bond van Harmonie- en Fanfareverenigin gen, dat dit jaar was georgani seerd door de jubilerende 40- jarige Harmonie „St. Caecilia" uit Lutjebroek, en dank zii een ac tief bestuur en medewerking van vele kanten niet te vergeten het weer, op enkele onderde len na een welgeslaagde gebeur tenis is geworden. Een evene ment, waaraan 16 corpsen mede werkten, en een bijzonder cachet kreeg door de van huis tot huis wapperende vlaggen en de over stelpende belangstelling, welke zich vooral manifesteerde tijdens de marswedstriid waarbij de mensen in 3-4 rijen dik langs de gehele marsroute stonden opge steld en het meest spectaculaire schouwspel van de dag gade sloegen. Een min of meer officiële bij eenkomst had va® te voren plaats gevonden in de Kleuterschool, waar burgemeester Cramwinckel namens het gemeentebestuur van Grootebroek de aanwezigen, waaronder de Hoogeerw. Deken vid. Meer uit Hoorn, verwelkom de, en aanspoorde tot aotieve deelname aan de culturele arbeid. De heer Lansdaal, voorzitter van de Bond, sprak de hoop uit, dat de jubilerende vereniging de in zinking van de laatste jaren zou overwinnen, en spoedig weer de plaats zou innemen van voor de oorlog. Concertwedstrijd De jaarlijkse krachtmeting vond plaats op een groot terrein ach ter de kerk, waar 16 corpsen op deze eerste concoursdag met el kaar de strijd aanbonden. De jury welke bestond uit de oud- kapelmees'ters M. Kley en A. C. van Leeuwen en de heer A. J. Hartman, toonkunstenaar uit Den Haag, kreeg in allereerste instantie de prestaties te beoor delen van „St. Caecilia" uit Wer- venshioof, 3e Afd. Fanfare, welke naar onze smaak de nummers beschaafd en dynamisch goed ge schakeerd tot klinken bracht. 'Volgde „St. Martinus" Oude Nie- diorp in dezelfde afdeling, dat voor de dag kwam met 'n minder markant en wat ruw spel. Ook de klank was scherp. S't. Caecilia uit Lutje-broek, 3e afd. Harmonie, leverde na een w-ait zwevende stemming bij de inzet een dyna misch en rihyithmisoh -go<ed verzorg de prestatie. Een -goed opgebouwd geheel. Danskarakter in vrij nummer n-og niet licht en elas tisch genoeg. „Am-ioitia", Venhui zen bleef beneden de maat. Stem ming was slecht en er was te weinig, uitdrukking in het spel, Overigens - geen onverdienstelijk, solowerk in dut nog jonge korps In dezelfde 2e afd. Fanfare ver raste „St. Gregorius", Waarland, behoudens enkele slordigheden, met 'n meeslepende en muzikale verklanking. Er zat pit en vaart in en de stemming was goed. „St. Caecilia", Heemskerk gaf een sterk geladen en zeer genuan ceerde vertolking. Triolen hadden correcter gekund. St. Gregorius, Nibblxwoud speelde beschaafd en met goede voordracht. Klankver houding uitmuntend. Karakter van beide stukken goed getrof fen. Dit was 2e Afd. Harmonie. In de le Afd. Fanfare beluis terden wij van „Willen is Kun nen" een mooie, ideale fanfare klank. een prestatie om het zo te krijgen. Een rustige directie gaf aan he corps een rustig en beheerst spel. Ook hier echter weer een slordige uitvoering van triolen en andere figuren. Hou en Trou, Heer Hugowaard elde wat minder soepel. speelde wat minder soepel. Tech- HOORN Onder voorzitter schap van de heer A. P. de Boer hield de kring van veilingen in West-Friesland Zaterdagnrddag in „De Roskam" zijn algemene vergadering. De agenda was tam, maar toch ontspon zich een le vendige discussie over de cre- dietregeling. welke door het Centraal Bureau aan de veilin gen enkele weken terug per cir culaire is medegedeeld. In zijn openingswoord heette de heer De Boer de heren Drost, Vegter en Groot van harte wel kom en besprak daarna het wel er» wee van het laatste jaar. Het slechte weer van de laatste da gen heeft enkele nadelige gevol gen geihad, vooral het fruit had daar van te lijden. De aardappe len staan er gunstig voor. maar daartegenover staat dat de ex port naar Engeland en Duitsland minder gunstig is. Toch meent spr. dat door het binnenlands verbruik een behoorlijk rende ment verwacht mag worden. Vervolgens deed de voorz. de mededeling dat met ingang van vandaag de sortering van de aardappelen verplicht is gesteld. Tenslotte memoreerde spr. het jubileum van „De Tuinibo-uw". Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer Bobeldiik. bleek dat het een goed jaar is geweest. In het begin van dit jaar waren de prijzen van de aardappelen echter laag. De in komsten hebben bed-ragen en 21) een Kaasmarkt (16) en een innig „Moeder en Kind" (3). In de portefeuille vindt men nog 'n 20-tal knappe tekeningen, waar 'bij opgemerkt mag worden, dat men geen geweldig bedrag behoeft neer te tellen, om een tekening van Kuyten aan de wand te krii- gen. Fr. O- f754.18. Er is een batig saldo van f144.50, hetgeen f190 lager is dan het jaar daarvoor, aldus was de inhoud van de rekening over 1951. De contributie over 1952 werd vastgqstel-d op f10 per mi ljoen omzet over 1951, met een minimum van f5. Met alle stemmen voor werd de heer Bobeldiik herkozen als secretaris. Bij de bespreking van d'e cre- dietregeling kwam naar voren dat de meeste aanwezigen het eens waren met de voorgestelde regeling, omdat het volgens 'hen niet doenlijk is dat comm-ission- nairs speculeren met de gelden van de veilingen. Punt 8 van de agenda luidde het bespreken van de vraag stukken dlie op het ogenblik aan de orde zijn. Hierbii kwam naar voreiu, dat de opbrengst van de vroege aardappelen wel goed is doch dat er wat de prijs betreft op geen meevallers gerekend, mag worden. Verder vormde de verhuurprijs van de kisten een onderwerp van de bespreking. De verhouding is volgens de meeste afgevaardigden verkeerd, de grote kist is n.l. van 7 op 8 ct. gekomen terwijl de kleine kist slechts van 4 op 5 ct. is ge bracht. Men zal nog eens een protest laten horen. Bij het punt mededeling me moreerde de voorzitter het voor treffelijk werk van het Centraal Bureau, vooral ook wat dit bu reau doet t.a.v. de export. De heer Drost attendeerde op de maatregelen, welke getroffen worden in verband met de aard- appelmoeiheid. Men moet hier vooral niet licht over denken, onriat er anders straffere maat regelen. genomen zullen moeten worden -in het nadeel van de verbouwer uiteraard. Met een woord van dank aan allen sloot de voorzitter hierna de vergadering. nisch lang niet onverdienstelijk. Basfiguren echter niet puntig Êenoeg en daardoor onduidelijk, ie klank van Kunst naar Kracht Berkhout was aan de harde en scherpe kant. Er werd echter met elan gemusiceerd. Crescendo, de Weere, maakte een goede inzet, maar het verdere verloop was niet altijd zuiver. Het tijdschema was inmiddels wat in de war geraakt en na acht uur begon men pas aan Afd. Uitmuntendheid. „Crescendo" uit Assendelft gaf een sublieme ver tolking van beide stukken. Door de dirigent zeer muzikaal gefra seerd en door het corps uiterst knap gespeeld. Een topprestatie. „St. Caecilia" Heiloo was iets minder en bleek nog teveel aan de noten verkleefd. Wist echter de sfeer goed te treffen. In de Afd. Uitmuntendheid Har. speel de het keurig geüniformeerde „St Caecilia" uit Alkmaar een Beet hoven die geen Beethoven was. Geen eenheid van stijl en onsa menhangend. Het vrije nummer „Nabuchodonosor" van Verdi lag het corps stukken beter en kreeg een zeer te waarderen en knappe verklanking. „St Caecilia" uit Velsen liet uitmuntend gespeelde Beethoven ouverture horen. Zeer evenwich tig van opbouw en frasering. „Muzieklust" van Obdam sloot de rii in de Superieure Afd. Fan fare met een wat voorzichtige, maar beschaafde en artistieke uitvoering van de Troiaanse Mars van Berlioz en de Peter Schmoll ouverture van Weber, waar de technische moeilijkheden de mu zikanten een enkele keer de baas waren. En zo beleefden wij op deze eerste concoursdag weer het wonder van de eenvoudige toe gewijdheid, die de gecompliceerd heid van de techniek dikwijls wist te overwinnen en tot zeer te waarderen prestaties heeft ge leid. A.s. Zondag wordt het con cours met eenzelfde grote deel name voortgezet. Hier volgen de uitslagen. Het minimum aantal punten voor le prijs marswedstriid is 96; voor de concertwedstrijd 336. Uitslag mars- concertwedstrijd Derde afd. fanfare: St. Caecilia. Werverstoof, conc. le pr. 344 p. St. Martinus. Oude Niedorp, mars le pr. 96 p. Conc. 2e pr. 318 p. Derde afd. harmonie: St. Cecilia, Lutjebroek, conc. le pr. 336 p. Tweede afd, fanfare: Amicitia Venhuizen, mars. le pr. 96 p. conc. 2e pr. 301 p. St. Gre- gloriuis. Waarland, conc. le pr. 336 p.. St. Cecilia-, HeemskerU. mars, le pr. 96 p. conc. 2e pr. 313 p. Tweede afd. harmonie; St. Gregorius, Nibbixwoud, mars le pr. 99 p. conc. 2e pr. 311 p. Eerste afd. fanfare: Willen is kunnen, Hpend-am con cert, le pr, 338. Ho-u en» Trou, H. Hugowaard, mars, le pr. 96 p. conc. 1-e pr. 339 p. Kunst naar Kracht. Berkhout, m-ars, le pr. 99 p. con-c. 1-e pr. 345 p. Cres cendo, de Weere. mars, le pr. 96 p. conc. 2e pr. 3'14 p. Afd. uitm. fanfare: Crescendo, Assendelft, mars le pr. 99 p. conc. le pr. 386 p. met lof. St. Cecilia, Heiloo. mars, le pr. 102 p. conc. le pr. 353 p. Afd. uitm. harmonie: St. Cecilia Alkmaar, mars. le pr. 108 p. conc. 2e pr. 318 p. St. Ce cilia. Velsen, mars. met lof, conc. 2e pr. 315 p. Superieure afd. fanfare: Muzieklust, Obdam. mars le pr. 96 p. conc. 2e pr. 320 p. Tamboursw-edistriid St. Cecilia. Lu-tjehroek, le pr. 96 p. Amicitia. Venhuizen, le pr. 96 p. St. Cecilia. Heiloo, 2e pr. 90 p. St. Cecilia. Alkmaar, le pr. 105 p. St. Bonifacius, Amsterdam le pr. 99 p. Kunst naar Kracht, Berkhout,*2e pr. 90 p. HEILOO. Afgelopen Zondag hebben de Katholieke Sportver enigingen te Alkmaar en een groot aantal afdelingen van de Katholiek)» Arbeidersbeweging tussen Castricum en Schagen en enkele uit Hoorn en omgeving een bedevaart ondernomen naar het Genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Om kwart voor negen cele breerde Rector J. J. v. d.Zalm een gezongen H. Mis voord-e sportverenigingen, waarvoor ihii een preek hield, gewijd aan de verschillende titels, dip de H. Kerk in de loop der tijden aan de H. Maagd heeft gegeven, zo als Heil van de zi-eken. Trooste res van de bedroefden en Hulp van de Christenen, die wij elke dag bidden in d© Litanie van O. L. Vrouw van Lor-eto. Voor her» werd de bedevaart besloten met een Kruisweg, Om 10 uur celebreerde Rector Dr. P. Holthuizen uit Alkmaar, onder wier geestelijke leiding de KAB-bede vaart stond, 'n plech tige Hoogmis met assistentie van Kapelaan C. v. d. Voort uit Hoorn als diaken en Pater v. d. Mey (Karth.) uit Rotterdam als subdiaken. De kapel was geheel gevuld, want de meeste KAB-le- der» waren van hun echtgenotes vergezeld. Kapelaan v. d. Voort sprak over het Mysterie van de Aller heiligste Drievuldigheid, voor Wiens Grootheid en Verheven heid wij ons moeten neerbuigen, aan Wien wii ons moeten onder werper», aldus het voorbeeld' vol gend van Maria, die als de Dochter van God de Vader, de Moeder van God de Zoon en de Bruid van God de H. Geest ons voorging in gehoorzaamheid, of ferbereidheid en onderwerping. Het zangkoor van de kapel zong o.l.v. de heer G. Ooster- meyer en orgelbegeleiding van de heer J. de Groot, de 3-stem- mige Mis van L, Perosi. Om kwart voor een kwam het grote gezelschap biieen bii de Kruisberg, waar de diftridtsbe- stuurder, de heer J. de Lange een korte redevoering hield naar aanleiding van de algemene in tentie van de bedevaart. „Vrede en welvaart d-o-or waarachtig Christelijke gemeenschapszin", We leven in een wereld van jal-ouzie. haat en afgunst, aldus spr. We zouden het niet geloven bij het aanschouwen van de cen tra van vermaak en plezier, dat er grote nood heerst in de wereld zowel geestelijke als stoffelijke noden. Wij weten wel beter! De mens heeft in ziin waanwijze zelfgenoegzaamheid God veria ten, Hem uit de conferentie^alen zelfs van de hoogste bestuursor ganen gebannen en een modern Met ingang van 16 Juni a.s. zijn bij K.B. benoemd tot burge meestér van Kampen dr. W. P. Berghuis, het toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Smilde; en tot burgemeester van Delfzijl drs. J. A. 'F. Roeien,thans hoofd van het bureau Sociografie en Sta tistiek van de gemeente Enschede. Dr. Berghuis is thans 41 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij is gereformeerd en lid van de A. R. Partij. Na werk zaam te zijn geweest ter Pro vinciale Griffie van Groningen, werd hij in 1940 tot burgemees ter van Smilde benoemd. Drs. Roeien is 31 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij is lid van de V.V.D. individualisme viert hoo-gtii een ieder zorge voor zich, Wii moe ten teru£ naar de vriendschap zoals die alleen heerst in het Christendom! Daar is tweespalt, onder d-e Katholieken, in hun gezinnen in hun organisaties. Ook in de KAB is de oude broe der-band verdwenen! Laten wij de Christelijke Naastenliefde be oefenen, metterdaad, die ons ten lange leste moet voeren naar 'n betere maatschappij. Wii kunnen zelf zoveel doen aan de gene zing van d-e zieke maatschappij door een diep en hecht geloofs leven, door de eenheid te bewa ren, door biet gebed voor onze gezinnen, als bolwerken van naastenliefde en offerbereidheid, wa'f de Katholieke tradities heersen, te stellen tegenover de cellen van het communisme door ons lekenapostolaat in onze be drijven do-or in de KAJB de hech te verbondenheid uit de dagen van onze pioniers, terug te roe pen. door onze medebroeders rooit in de steek te laten en door een goede verhouding te scheppen tot andere organisaties. De bedevaart werd besloten met eer» plechtig Lof, waaronder Sacramentsprocessie. HOGER PERSONENTARIEF OP VEERDIENST TEXEL DEN HELDER. - De N.V. T.E.- S.O.- heeft, besloten de tarieven voor personenvervoer op de veerdienst Texel-Den Helder v.v. met ingang van 16 Juni a.s. een kleine verhoging te doen onder gaan, zulks i.v.m. de sterk ge stegen bedrijfsonkosten en de kosten van de verbouwing van de „Dokter Wagemaker". Van 16 Juni af zal een enkele reis eerste klasse i.pl.v. f 1.f 1.10 kosten en een retour f 1.80 i.pl.v. f 1.60. Enkele reis 2e klas wordt van f 0.65 op f 0.75 gebracht, een retour van f 1.10 op f 1.25. Burgerlijke Stand WIERINGEN Geboren: Wil lem zv J D Doves en A Bood; Cornelia M dv A M Koster en T Bakker; H-armanmis zv A Loer en T Rotgans; Ca-thrina H M dv C Klaver en F Boendij-k; Rika dv R Hum-mei en A Bosrna; Jannes J zv J B-osker en L W S-teenhuis; Catbarin-a H M dv H Oudejaais en H M Blokdijk; An-thonie H zv J Schouwenaar en -V P Ver- faiille; J-acobus M zv J Kuut en C V Koomen. Ondertrouwd: W Pranger en R H Brandsema; W Huig-e en J Kik; J Linker en A H Lucassen; K Vermaat en A G Kuu-t; P Hoep en C N de Graaf; H J Mosk en M C Boers en. Gehuwd: W Steiging-a en E Slagboom; P de Haan en G Wig bout; H. van Klinken en A C v Bloemendal; W H v Dam en H Hollander; P Tijs-en en E Ka-le- veld; J C Peters en T Doves; P Hoep en C N de Graaf; K Ver- maat en A G Kuut; W Pranger en R H Brandsema; J Linker en A H Lucassen; D Braas én G C Boer. Overleden: Ernestine W Baijs, 1 jaar; Johannes Rotgans 65 jr echtg v N Bakker; Marie Takes 56 j echtg v T Kort; Sijtje Mul der 86 j wed v J Lont te Cas tricum; P Halfweeg 78 i echtgen v N Post; Simon ten Bokkel 67 j eoh-tg v G de Vries; Adruaantje W-i-gbo-ut 82 j. MEDEMBLIK, 7 Juni Vroe ge aardappelen: aanvoer 91.600 kg^root 19.20—21.50; klein 13— GROOTEBROEK Vroege aardap; Eersteling groot 19.90 21.60; kriel 18-20—29 00; Rode eersteling groot 22.50—24.90; kriel 12.60. Aanvoer 230.000 kg- HOOGKARSPEL 21300 kg. Aardappelen groot 19.6021 40; 2000 kg kriel 19-40—20.10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7