Plan tot drastische beperking van administratieve rompslomp Sociale verzekering Nieuw Premier Menzies te laat: aap at parkieten op Truman vraagt machtiging tot stuiten van staalstaking Sociale vrede wordt technisch vereenvoudigd V.S. stoppen de staalexport DAGBLAD VOOR ALKMAAR Schoon schip met de formulieren Eén boeking minder bespaart 150 mil Hoen handelingen Veertien kolommen in plaats van zestig 5.350.000 kiezers naar de stembus H M, de Koningin naar Australië? Geef de Katholieke scholen terug Brood vanaf heden één cent duurder Schoonzoon trok mes tegen schoonvader EN O MC: FV ING Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, {2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 MEN BEHOEFT het met alle opmerkingen van baron van Voorst tot Voorst in zijn rede op üe handdag van Sint Aüelbert in Breda met eens te zijn, om toch te erkennen, dat hij belangrijke dingen heelt gezegd. Belangrijk en actueel. Het is goed, dat dit, en dan van die zijde nog eens gezegd, wordt. Wij heb ben in de loop aer laatste maan den verschillende malen opmer kingen gemaakt over het pro bleem van de eandsorganisaties en haar ontwikkeling, pas nog inede naar aanleiding van het be kende artikel van prof. Ariëns, in het orgaan van de Ned. R. K. Middenstandsbond. En wij hebben toen gezegd, dat het de hoogste tijd was, om tot beraad te komen, onderling en op hoog niveau, teneinde te voorko men, dat de verschillende stan den nog meer uit elkaar groeien, tot schade van de katholieke ge meenschap. Ook van andere zijde zijn be schouwingen aan dit vraagstuk gewijd. Er is geconstateerd, dat er een probleem van de stands organisaties bestaat. Niet, dat zoals ook wel in een bepaalde pe riode is geschied, bepaalde opvat tingen tegen de standsorga- msaties als zodanig gericht waren De standsorganisaties hebben een taak, vooral, zoals baron van Voorst terecht gezegd heeft voor de herkerstening van de maatschappij. Op dit punt is de taak van de standsorganisaties, zoals de Pausen die, o.a. in de encycliek „Quadragesimo Anno" hebben aangegeven, zeker nog niet uitgewerkt. Maar er wordt, en dat geschiedt o.i. niet geheel ten onrechte, wel de opmerking gemaakt, dat de standsorganisaties door de vakor ganisaties zijn en worden over vleugeld. Het gevaar is, dat op die wijze teveel en eenzijdig naar de stoffelijke belangenbehartiging en naar de macht van het getal wordt gekeken. Overigens is al meer de klacht gehoord, dat de standsorganisaties teveel langs elkaar heen werken en te eenzijdig gericht op hun eigen belang. Wat baron van Voorst daarover zei, levert stof tot nauwgezet en ernstig overden ken. Standsorganisaties moeten er zijn, zij hebben een ideële en geestelijke taak, ook voor de eigen stand op de eerste plaats. Denk slechts aan de woorden van „Q.A.", waarmee de taak van het iekenapostolaat der standsorgani saties aangegeven wordt, en waarin gezegd wordt, dat de beste apostelen onder de arbeiders, de arbeiders de beste apostelen onder de boeren, de boeren, onder de werkgevers, de werkgevers zijn, enz. Maar daarnaast moet de alge mene katholieke gemeenschap en en de volksgemeenschap gediend worden. Daarnaast moet er sa menwerking gezocht worden tus sen de verschillende standsorga nisaties, om daardoor te komen tot beter begrip tussen de stan den en hun leden! Wat ons vooral deugd doet, is dat de Adelbertsvoorzitter, in het bijzijn ook van vertegenwoordi gers van de andere grote sociale organisaties, nogmaals weer een dringend beroep gedaan heeft op alle leiders van deze verenigingen om nu toch spoedig te komen tot beraad en overleg, teneinde het van elkaar-af groeien te stuiten en opnieuw naar elkaar toe te groeien. Van verschillende kanten, en baron van Voorst heeft dat nu opnieuw gedaan, is er op gewezen hoe gevaarlijk de huidige verhou dingen voor de toekomst van de katholieke gemeenschap en daardoor voor de volksgemeen schap kunnen zijn. Laat men dus niet aarzelen, nu eindelijk tot dat beraad te komen. Dat kan alleen maar bevorder lijk zijn voor de sociale vrede, die niet moet worden opgelegd door politieke maatregelen, maar moet leven van binnen-uit, en gedragen moet worden door de zin voor samenwerking. En die moet weer rusten op het fundament van de sociale persoonlijkheid, welke wel degelijk sterkte kan ontlenen aan het werk van de standsorga nisaties. Bezwaar tegen snel en degelijk overleg kan er niet zijn, alleen voordeel voor de toekomst van 't katholieke volksdeel kan er in zitten! BRABANTSE PELGRIM FIETSTE NAAR F ATI MA COVA DE IRIA, 10 Juni Pieter Hubert Aabets, een zes tigjarige Nederlandse pelgrim uit Etten-Leur is op de fiets in Cova de Iria in Portugal aan gekomen, om in Fatima te bidden. „DROMEDARIS" GESTOLEN AMSTERDAM, 10 Juni. Uit een stand op de tentoonstelling „De Rijn in de R.A.I." is een model van het schip de ..Drome daris", waarmede van Riebeeck naar de Kaap voer, gestolen. Het scheepsmodel vertegenwoor digt een waarde van 400 gld. Bovendien werd een koperen kaartpasser ontvreemd. (Van onze financiële redacteur) DEN HAAG, 10 Juni Iedere werkgever weet mee te praten van de warwinkel van bepalingen en voorschriften op het gebied van de heffingen voor de sociale verzekeringen en de belastingen naar het loon. Deze bezorgt vooral de kleine en middelgrote ondernemer talloze hoofdbrekers en brengt hen vaak tot wanhoop. Dat komt, omdat de verschillende sociale wetten elkaar met grote onderbreking zijn opgevolgd, terwijl herhaaldelijk in latere wetten nieuwere inzichten ten aanzien van bepaalde onderwerpen zijn verwerkt, zonder dat daaraan in vroegere wetten gegeven voorschriften werden aangepast. Ook de besluiten op de Loonbelasting en de Vereveningshef- frng sluiten niet aan op de sociale wetten. Thans heeft echter een commissie, ingesteld op 15 Juni 1950 door de Ministers van Financiën en Sociale Zaken, voorstellen gedaan tot vér gaande vereenvoudigingen. Enige wetsontwerpen tot unificatie van de sociale wetgeving bevinden zich reeds in een verge vorderde staat van voorbereiding. De door de regering ingestelde commissie heeft in haar onder zoek de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922, de Ziektewet, de Kin derbijslagwet, het Ziekenfonds- besluit, de Werkloosheidswet en de besluiten op de Loonbelasting 1940 en de Vereveningsheffing 1941 betrokken, zo werd ons door de voorzitter, dr A. J. van den Tempel, op een persconferentie medegedeeld. De commissie waar in o.a. vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersor ganisaties zitting hadden, is met een rapport voor den dag geko men, waarvan de inhoud door alle leden, zonder uitzondering, wordt onderschreven. De vereenvoudiging van de be palingen en de vermindering van de administratieve rompslomp is van niet te onderschatten bete kenis. De grote lasten en kosten, die de uitvoering van de sociale en fiscale wetten op de schouders van het bedrijfsleven leggen, be vorderen bepaald niet het enthou siasme van de ondernemers voor de sociale maatregelen. Het overgrote deel van het werk wordt door de 400.000 werk gevers gedaan, die tezamen drie millioen werknemers in dienst hebben. Dat legt de plicht op, zo efficient mogelijk te werken. Een vereenvoudiging, welke slechts één boeking minder per werkne mer betekent, bespaart dus 50 maal 3 millioen handelingen, in dien men aanneemt, dat de meer derheid der werknemers een weekloon geniet. Deskundigen schatten, dat gemiddeld iedere boeking vijf cent kost, zodat dit reeds een voordeel van niet min der dan zeven en een half mil lioen gulden oplevert. De voorstellen van de commis sie houden allereerst in, dat alle verschillen tussen het begrip loon, dat ten grondslag ligt aan de heffingen ingevolge genoemde wetten, komen te vervallen of worden beperkt. De meest voor komende verschillen: de aftrek van de werknemersbijdrage voor de socialeverzekering, alsmede de kinderbijslag, worden ver werkt in een bijzonder tarief, dat geldt voor alle ondernemingen, die onder de wettelijke kinderbij slagverzekering vallen. De werkgever kan dan als zich bij (het loon van de werknemer niets bijzonders voordoet, ter stond het bijzonder tarief (een nieuwe tabel dus) van do loon belasting toepassen op het loon bedrag, waarnaar ook de pre mieheffingen berekend worden. In de tweede plaats wordt de kring van werkgevers en werk nemers, vallende onder de so ciale verzekerings- en belas tingheffing naar het loon, zoveel mogelijk dezelfde. De bijzondere gevallen, waarop de ene heffing wel, doch de andere niet van toepassing is, nemen aldus be langrijk in aantal af. Aanbevolen wordt het doen overeenstemmen van bepalingen inzake betalingen en invorde ringsinstanties. alsmede nauwe samenwerking tussen de uitvoe rende organen bii de wetstoepas sing. De werkgever behoeft dan niet meer een kalender bii te houden om herinnerd te worden aan verschillende betalingstiid- stippen, doch kan alles per drie maanden ineens afdoen. Door de samenwerking tussen de uitvoe rende organen kan worden voor komen, dat vandaag een contro leur verschijnt voor de loon belasting en morgen een ander dezelfde gegevens weer eens komt controleren voor het Zie- kenfondsbesluit. De commissie doet haar rap port vergezeld gaan van een ■groot aantal concrete wijzigings voorstellen. Uit enige bijlagen blijkt, dat een gecombineerde loonstaat, welke in redelijke mate vol doet aan de bestaande be palingen, niet minder dan 31 ko lommen moet bevatten. In de praktijk is het echter nog veel ingewikkelder, want de meeste bedrijven hebben niet zulk een vernuftig uitgedachte tabel, doch werken met talloze papieren en formulieren. Wanneer de gege vens voor de volle honderd pro cent in overeenstemming met de wet zouden zijn, zouden er wel meer dan 60 kolommen noodza kelijk zijn. Indien de voorstellen van de commissie zullen zijn verwezens lijkt zal echter met slechts 14 kolommen volstaan kunnen wor den. Deze cijfers spreken voor zich zelf. 's-GRAVENHAGE Het aan tal kiezers, dat bij de komende verkiezingen voor de Tweede Ka mer naar de stembus zal gaan, wordt op ongeveer 5.350.000 ge schat. De kiesdeler zal vermoe delijk rond 51.800 bedragen. Er zijn ongeveer 5.71 millioen kiesgerechtigden. Ongeveer 9.21 pet., hiervan pleegt blanco of on geldig te stemmen; ongeveer 6.3 pet. komt meestal niet op. In 1948 waren er 5.433.663 kiezers, 344.081 thuisblijvers en 500.704 ongeldige stemmen. KARDINAAL FAULHABER ERNSTIG ZIEK MüNCHEN, 10 Juni Michael, Kardinaal von Faulhaber is naar kerkelijke autoriteiten heden meedeelden ernstig ziek. De 83-jarige prelaat mag zijn woning niet verlaten. Men wei gerde de aard van de ziekte be kend te maken of te zeggen wan neer hij ziek is geworden, aldus A.P. Staande op de nieuwe Friesebrug werpt het ojficiële gezel schap een blik op de buiten gebruik gestelde oude Friese- brug, die een grote ergernis was voor allen, die gedwongen waren er gebruik van, te maken. AMSTERDAM, 10 Juni Om kwart over twaalf vanmiddag, twee uur te laat, landde op Schiphol een KLM lijnvliegtuig, dat de Australische premier Ro bert Menzies en zijn echtgenote voor een tweedaags bezoek naar ons land had gebracht. De pre mier werd o.a. begroet door de ambassadeurs van Engeland. Australië en Zuid-Afrika. De minister verklaarde dat Australië zeer is ingenomen met de Nederlands:e emigranten: „Er zijn geen betere". De premier, die vandaag dr. Drees. mr. Stikker en andere ministers bezocht en morgen op Soestdijk de lunch zal gebruiken met H. M. de Koningin ver klaarde niets te kunnen mede delen over het gerucht, dat hij H. M. de Koningin zou uitnodi gen een officieel bezoek aan Australië te komen brengen. De vertraging van zijn aan komst was, zo vernemen wij, te wijten aan een Duitse herders hond, die tezamen met een aap en een partij parkieten deel uit maakte van de lading, welke door het vliegtuig, dat Menzies van Londen naar Amsterdam zou brengen, naar Londen was ver voerd. De hond brak n.I. los uit zijn krat toen het vliegtuig aanstal ten maakte om op London Air- port te landen en vernielde, rond. springend door het bagageruim, de dozen van de parkieten. Van de vogels, ter waarde van vijftig gulden per stuk, viel een aantal ten prooi aan de aap, die de rondvliegende parkieten op be- hendigde wijze met zijn lange armen door de tralies van de kooi gestoken wist te vangen en ze smakelijk verorberde na ze van de kleurige verentooi te heb ben ontdaan. De door de Duitsers aan het einde van de Badweg te De Koog op Texel aangelegde betonnen dam wordt thans door de Opruimingsdienst van de Rijkswaterstaat verwijderd. De bemanning had na de lan ding een tijdlang werk om de veroorzaakte ravage op te red deren en nog rondvliegende par kieten te vangen, waardoor Men zies' vertrek werd vertraagd. APOSTOLISCH NUNTIUS IN DJAKARTA: DJAKARTA, 10 Juni Op een drukbezocht congres van onderwijzers te Djakarta waarop de Indonesische Minister van Onderwijs en Opvoeding aanwe zig was, heeft de Apostolisch Nuntius te Djakarta. Mgr. de Jonghe d'Ardoye, er bij de rege ring op aangedrongen de Katho lieke scholen te subsidiëren en de schoolgebouwen, die nog steeds door leger en politie zijn bezet, terug te geven. Dit congres werd gehouden door de „Persuatan Guru Kato- lik" de vakvereniging van Ka tholieke onderwijzers in Indone sië. De minister van Onderwiis en Opvoeding, Bahder Djohan. sprak in zijn rede de hoop uit, dat een geestelijk georiënteerde vereniging als de „Persuatan Gu ru KatoliÉ" de regering zou steu nen in haar pogingen de huidige morele crisis te overwinnen. KONING LEOPOLD TERUG CARACAS, 10 Juni Koning Leopold van België is gisteravond per vliegtuig in Caracas aangeko men na een wetenschappelijke expeditie langs de Orinoko- rivier, die een maand heeft ge duurd. De Belgische gezant in Vene zuela, Louis Colet heeft ver klaard dat Koning Leopold van plan was spoedig per vliegtuig naar België terug te keren. VIOLIST ADOLF BUSCH OVERLEDEN NEW YORK, 10 Juni Adolf Busch, de wereldberoemde vio list en oprichter van het Busch Strijkkwartet, is gisteren op 60- jarige leeftijd te zijnen huize in Guildford (Vermont) tengevolge van een hartaanval gestorven. Hij werd in Duitsland (Siegen) geboren, studeerde aan het Con servatorium van Keulen en was eerste violist in het Weense Or kest van 1912 tot 1918. Meer dan 30 jaar geleden vormde hij in Berlijn het Busch Strijkkwartet en oogstte daarmede grote roem in Europa en Amerika. De Australische premier Robert Menzies (links) bij zijn aan komst, gisteren, op Schiphol. Naast hem de Australische ambassadeur Alfred Stirling en mr. J. Visser, chef van het protocol. MARGARINE, BAK- EN BRAAD VET 8 CENT PER KILO GOEDKOPER Met ingang van heden. Woens dag, zal de maximumprijs voor het volksbrood met één cent per brood van 800 gram worden ver hoogd, terwijl een verhoging van de (vrjje) witbroodprijs met één cent per brood van 800 gram re delijk wordt geacht, aldus heeft de minister van landbouw vis serij en voedselvoorziening me degedeeld. Deze verhoging is een gevolg van de wijzigingen in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de werknemers in het bakkerii- bedriif. die hebber» geleid tot een verbetering van de arbeids voorwaarden en toet invoeren van een bedriifspensioen, waar door de kosten van de bereiding van het brood ziin gestegen. Ter compensatie van de uit de verhoging van de broodprijs voortvloeiende hogere gezins uitgaven. worden de producenten van margarine, bak- eni braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van heden af 8 cent per kilogram goedkoper af te le veren. Deze prijsverlaging zullen de fabrikanten ook kunnen ge ven over de afleveringen aan de detaillisten, welke ziin verricht na 2 Juni 1952 en aan grossiers na 26 Mei 1952, teneinde de ver laagde priis terstond aan de con sument ten goede te doen komen. WASHINGTON, 10 Juni. Het Amerikaanse Departement van Handel heeft vandaag alle export van staal voor civiel ge bruik in het buitenland verbo den. Het embargo treft zelfs staalverzendingen, waarvoor ex portlicenties zijn afgegeven, in dien het metaal bestemd is voor civiele doeleinden. Alleen het staal, dat reeds naar een haven onderweg is, valt niet onder het nieuwe verbod. President Truman is Dinsdag voor een verenigde vergadering van het Congres verschenen om te verzoeken om een wetgeving, die hem in staat zal stellen beslag te leggen op de staalindustrie en de staking te stuiten, die reeds meer dan een week duurt. Het Witte Huis heeft een confe rentie belegd van hoge ambtena ren van het Departement van Defensie en het bureau voor de industriële mobilisatie, die rege lingen moeten bespreken voor een voldoende productie om te voorzien in de „critieke defensie behoeften". De president verzocht het Con gres snel te handelen, daar „de kwestie van vrede of oorlog op het spel staat en staal een vitale factor in deze is." Truman zeide machtiging te wensen om de staalfabrieken op te vorderen en te exploiteren tot dat de industrie en de vakbewe ging haar geschil over lonen, het verplichte lidmaatschap van een vakvereniging e.d. hadden bijge legd. De beoogde wet zoii de eigenaars een redehjke compen satie moeten geven voor de tijd, dat de regering him eigendom beheerde en de arbeiders een rechtvaardige beloning voor hun werk. De president zeide verder, dat het beslag op de industrie niet zou moeten worden beschouwd als een middel om een oplossing af te dwingen. De omstreden kwesties dienden door recht streekse onderhandelingen opge lost te worden. Het Congres zou herzieningen van lonen en ar beidsomstandigheden zolang de regering de staalfabrieken in be heer had niet moeten verhin deren. ROTTERDAM, 10 Juni. In de Van Reijnstraat kreeg de 45- jarige betonijzervlechter P. A. L. gisteravond een woordenwisse ling met zijn schoonzoon, de 30- jarige schilder A. C. van der W., die op bezoek was gekomen. Plotseling trok de schilder zijn zakmes te voorschijn, stak zijn schoonvader in linkeronderarm en rechterhand en vluchtte toen het huis uit. Op weg naar zijn eigen woning, wierp hij het zak mes in een rioolput. Hij werd kort daarop gearresteerd. De kleding, die hij had gedragen en waaraan bloed kleefde, had hij reeds in een emmer water gezet. Het slachtoffer, dat vandaag jarig is, moest in het Bergweg ziekenhuis worden opgenomen. Het zakmes werd nadien met een magneet uit de put gehaald. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., vesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 11 Juni 1952 46e Jaargang No. 12497

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1