PELS' EEN WEEK MISSIESTAD De verkeersregeling rond de Friese Brug ALKMAAR EN OMSTREKEN Van Oudorp begint de victorie Nog 14 dagen Diploma-zwemmen in de Overdekte A.O.G. eerste klasser! Tweede concert Muziek-Festival AGENDA ASANAS OP MARASQUIN Successen voor St. Caecilia GROEN Producten van eigen bodem hoi landia t.- nieuw'E niedorp 1—5 PAGINA g. WUbNbÜAG II )UNI 1952 ALKMAAR Honderden stad genoten kwamen gisteravond eens een kijkje nemen om en nabij de Friesebrug, waar men zich als 't ware in een andere stad waant. Men moet nog even wennen aan dit nieuwe stukje Alkmaar. Het verkeer speciaal het rijwiel- en voetgangersverkeer schijnt nog niet definitief geregeld te zijn. De voetgangers b.v-, komende van de Heerestraat, die over de brug willen en de rechterzijde van de toerit houden, aarzelen nog met oversteken, omdat nog niet duidelijk blijkt, waar zij dit het veiligst kunnen doèn. Velen zijn geneigd, het brede plein voor de brug dwars* over te steken, doch dit blijkt niet zonder gpvaar, daar zij dan plotseling voor een auto komen te staan- Het veiligst lijkt het voorlopig iets verder door te lopen en dan het meest-smalle gedeelte van de Zuidelijke toerit over te steken. Ook zouden zij reeds bij de Heerestraat kunnen oversteken en dan de linkerkant oplopen; men loopt dan echter te gen de draad in en dit is bij een druk verkeer nu ook niet bepaald aantrekkelijk. Zo. was het ook aan de andere kant van de brug; daar vroeg ook menige voetganger aan de poli tie; maar mag ik nu oversteken? Voor de wielrijders gelden een en ander in ongeveer dezelfde mate. ofschoon die nu eenmaal gauwer uit de voeten zijn. Wij vernamen, dat de verkeerspolitie de zaak eerst eens aan wil zien, om dan in samenwerking met do Rijkswaterstaat, de beste oplos sing aan te geven. Wij verwach- ALKMAAR Gisteravond heers te er in de Alkmaarse Overdekte een zenuwachtige examensfeer. Een kleine 80 jongens en meisjes waren om het bad geschaard, in afwachting van het moment, dat zij opgeroepen zouden worden om t? tonen in hoeverre zij de edele zwemkunst machtig waren, ter- Wijl boven, op het balcon vele ouders en kennissen van hun be langstelling blijk gaven. Allereerst kwamen de allerjong sten aan bod, waaronder peuters van nét 6 jaar, om A, het „voor bereidende diploma," te behalen. Hierin slaagden 39 van de 43 can didates Vervolgens was de beurt aan de gegadigden voor het di ploma B, „geoefend zwemmer", met het resultaat, dat 29 diploma's konden worden uitgereikt. Afge wezen 2 candidaten. Drie van de vier zwemmers slaag den voor het zware C-diploma, t. w. Bets Venneker, Gré Stadegaard en B- T. Mees. Dit drietal moest laten zien, dat zij volkomen in 't water thuis zijn, want ze moes ten o.a. van de drie slagen 25 m. in 'n bepaalde tijd afleggen, twee bordjes opduiken. een drenkeling slepen, enkele eenvoudige spron gen van de lage plank uitvoeren en met een polobal gooien. In zijn sluitingswoord, bij het uitreiken van de pas verworven KNZB-diploma's wees de heer van der Grient erop, dat het C- diploma het voorlopige einddoel moet zijn van hen, die het A- en B-diploma behaalden, want voor bereidend is mooi, geoefend is be ter, maar all-round zwemvaardig- heid is voor ieder gewenst. Voorts bracht hij dank aan mej. Corne- lissen, die met 20 meisjes uit de le en 2e klas van ULO en HBS enkele nummers figuurzwemmen uitvoerde. Ook dankte hij de heer Lammers, die de einddiploma's op zo'n keurige wijze had geschre ven en tenslotte wees hij op de demonstraties van de Alkm. Red dingsbrigade en van DAW, die ieder op hun gebied hadden laten zien, wat men de leden in deze verenigingen leert. BEDEVAART ESPERANTISTEN De katholieke esperantisten gaan Zondag 15 Juni ter bede vaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood. Het programma vermeldt o.m.: 2.15 uur kruisweg met ge beden en Stabat Mater in Esper anto en 3.30 uur kort lof in de kleine kapel. Voor d'e heenreis vertrekken de treinen uit Amsterdam en Haarlem om 13.20 uur, aankomst Onze Lieve Vrouw ter Nood 14.00 uur vertrek Alkmaar 14.05 uur. aankomst Onze Lieve Vrouw ter Nood 14.12 uur. Voor de terugreis naar Haar lem en Amsterdam vertrek 16.40 uur. naar kmaar 17.00 uur. Ook ongeogdniseerde esperan tisten worden verwacht. ALKMAAR Het le elftal van de handbalver. AOG heeft het le Klasserschap behaald. Te vens heeft dit elftal het klaar ge speeld in de finale uit te komen van de Bisschopsbeker- en lau wertakwedstrijden door de zege op O.G. uit Haarlem 32. Het was nu eens niet A.O.G. maar O.G. die zelfs al heel snel de lei ding nam. Het thuisspelende AOG heeft zeer zeker haar tegenstan der onderschat in deze le helft. Van een zeker overwicht was dan ook geen sprake, maar de gelijk maker bleef niet uit en de mid- voor liet de O.G. keepster de bal uit het net vissen. In de 2e helft was het spel anders. Hierin bleek AOG toch de sterkste te zijn, wat ook uitgedrukt werd in een mooi doelpunt. Maar de supporters be leefden spannende momenten hiema, daar O.G. aan gelijk spel na verlenging genoeg had. Zij wist dan ook weer de stand ge lijk te maken 2,2. Verscheidene malen brachten de paal en let O.G. uitkomst, daar het er an ders lelijk voor haar had uitge zien. Toch mocht AOG haar ver diende derde goal noteren, wat dan ook de overwinning bracht. Het is nu afwachten wie de te- gencandidaat zal worden en op welk terrein. ten, dat er binnen afzienbare tijd wel verkeersstrippen zullen ko men, die voetgangers en wielrij ders op veilige paden zullen lei den. Voor de brug zijn ter rech terzijde van de opritten stoplich ten aangebracht, die door de brugwachter ontstoken worden, vóór het het mechanisme van de brug in beweging brengt waar mee de brug wordt geopend. Een verkeersstreep geeft aan, waar ,'t verkeeT dan moet stoppen; wie deze streep reeds gepasseerd is, kan nog doorrijden. Als het stop licht brandt., gaan de afsluitbomen neer, waarna het brugdek omhoog gaat. Is de brug weer dicht, dan gaat het stoplicht uit, als de af sluitbomen weer omhoog zijn. Het autoverkeer schijnt minder moeilijkheden te hebben; de auto mobilisten gebruiken de brug, of die er altijd al gelegen heeft. ALKMAAR Van 't muziek festival 1952, georgamseerd door de Ned. Herv. Oratorium Ver. alhier, zal het tweede, van de drie concerten worden gegeven op Dinsdag 24 Juni a.s. om 8 uur in de Grote Kerk. Voor ons zal dan komen spelen het „Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. di rigent Eduard Flipse. Dit voor treffelijke ensemble zal ten uit voer brengen „Sinfonia" voor Dubbel Orkest, van Johann Christian Bach. „Saul en David" symphonisch gedicht, met harp- solo, gespeeld door Margot Broe ders, van onze Nederlandse com ponist Johan Wagenaar en de Vierde Symphonie (de Roman tische) in Es v. Anton Bruckner. Het is dubbel en dwars de moeite waard dit zeer belangrijke en wat programmasamenstelling be treft bijzondere concert te gaan bezoeken. De werken van Chris tian Bach en Johan Wagenaar z^n de noviteiten en nog nimmer hier ter stede uitgevoerd. Het concert dat het Gelders Orkest op 23 Mei gaf was een succes, en we verwachten dat het Rotterdams Philharmonisch Or kest dat hier reeds eerder con certeerde, eveneens een zéér grote belangstelling zal ten deel vallen. Wat het „Holland-Festival" is voor Amsterdam, is het Alkmaai's Festival voor onze stad en de ge hele kop van Noordholland nl. een Artistiek evenement dat geen serieuze muziekliefhebber zich mag laten ontgaan. Om de waar de van de programma's verdient het „Festival 1952" volkomen te slagen. BEZOEK H.M. DE KONINGIN ALKMAAR. Teneinde 'n zo groot mogelijk aantal ingezetenen in de gelegenheid te stellen ge tuige te zijn van "hét officiële be zoek, dat H. M. de Koningin en Prins Bernhard op Vrijdag 20 Juni a.s. aan Alkmaar zullen brengen doet het Gemeentebe stuur van Alkmaar een beroep op alle werkgevers, hun perso neel op die dag, of in ieder ge val gedurende de voormiddag vrijaf te geven. WOENSDAG 11 JUNI BIOSCOPEN; Rex; Torero (14). Harmonie: Uw man behoort ons (a.l.). Cinema: David en Bath Sheba (18). Victoria: Help, ik ben on zichtbaar (a-1.) Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Na 6 uur vanavond voor spoedgeval len te bereiken: Apotheek Wanna, Mient C 13: Apo theker: Mej. F. Schuitema. BERGEN: „De Rustende Ja- Ser": Herdenkingsexpositie .arry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.3022.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). 10 uur: Ouderdag Bewa- kingsccxrps Kotninkl. Land macht. Ontvangst der oudiers in bet ROG-,gebouw. 11 uur: Inspectie Canada- plein. 14.00—16.00 u.: Demonstra ties op 't Canadiaplein. Kajotters-nieuws ALKMAAR Vanavond wor den de Kaj otters om 7 uur in het K.A.J.-huis verwacht vanwaar zij per fiets zullen vertrekken, de polder in. GESLAAGD ALKMAAR Voor de examens die te Alkmaar zijn afgenomen door de Nederlandse Unie. voor Praktijkexamens in Stenografie en Machineschrijven zijn de vol gende dames en heren geslaagd: Stenografie Nederlands: A. Bel, T. Bernards; R. van Boxtel; R. v- de Gragt; B. Haakman; A. Kooy; A. Kubis; S. Meeuwse; F. Meye- ring; J. Mühren; C. van Nimwe- gen; B. de ia Rambelje; L Stam; Engels: E. Jacobse. Machineschrijven: J. Biersteker G. Blom; P. Blondel; M. Brink; A. Dekker; J. Homma; P. Hoe ben; J. Kaal; J. Kapteyn; N. Koe- dijker; J. Krom; T. Leeuwangh; M. van Lienen; R. Min; G. Mo lenaar; I. Nalewezijnska; J. Schmitz; J. Schol; T. Strijder; Schol; T. Strijder; A. Sijperda; U Terpstra; T. v.d. Wal en M. Wol zak. Alle geslaagden zijn opge leid door Instituut Globe, Ver- dronkenoord 67, Alkmaar. Schaken Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken ALKMAAR Om het kampi oenschap-Schaken van Alkmaar en Omstreken werden de volgen de partijen gespeeld: Hoofdklasse: P. SeewaldA. Holtus 10 Eerste klasse: D. Appel Sr.—A. v.d. Tak G. GroenewoudJ. Schuurman 0—1 A. Kirkenier—L. Nijman afgebr. A. Schaaps^—J. Maats afgebr. Mej,-BouwmanG. v.d-. Brink afgebr. F. v.d. VlietC. Rus y, A. TegelP. v.d. Struijs afgebr. Tweede klasse: P. OoyevaarF. Schultz 01 Mevr. VeisA. Benard afgebr. J. BakkerJ. Vethaak 10 C. v-d. OorschotC. Giis 01 J. v. EkerenP. O'bdam afgebr. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR Gistermiddag om vier uur is een bestelwagen, komende van de Friesebrug in botsing gekomen met een wiel- rijdster die plotseling vlak voor de wagen langs naar links uit week. De wielrijdster kwam er goed af doch auto en rijwiel wer den beschadigd. Getuigen van dit ongeval worden verdocht zich oi het politiebureau te melden. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR. 1 paard; 92 koeien ÏO'OO.OO1350.00, eerste kwaliteit 3.103.20, tweede kwa liteit 3.00; 2 graskalveren; 1'03 nuchtere kalveren 38.0080.00; 6 vette schapen 100.00120.00; 154 varkens: zware varkens 2.28— varkens: zware en vleesvarkens 2.282.32. lichte varkens 2.00— 2.10, zeugen 2.142.18. De aanvoer van vette koeien viel niet tegen. Er was van sla gerszijde zeer veel belangstelling, doch de handel verliep stug om dat enerzijds de kopers niet aan hogere prijzen wilden ent ander zijds de handelaars de noterin gen niet wensten te verlagen. Voor een enkele van de aller beste dieren is 3.25 per kg be steed. De nuchtere kalveren bliiven duur. De dieren ziin matig, doch wel alle verkocht. Voor de worst bestemde kalveren komen afge slacht en uitgebeend op 3.00 per kg, de voor de winkel bestemde dieren op 2.80 per kg afgeslacht. Het bleek, dat" er gedurende de voorbije week veel varkens aan huis gekocht zijn. Daardoor komt het, dat het kwantum op de markt zo gering was en dienten gevolge zeer vlug togen bedui dend hogere priizen dan voor gaande weken verhandeld werd. UITSLAGEN SCHAAKCLUB D.O.S. ALKMAAR De wintercom petitie is ten einde en. de zomer competitie 'is meteen ingezet. Deze wordt gespeeld in drie groe pen om 3 wisselprij'zen. De uit slagen van de afgelopen week luiden: OostendorpRosmolen 10, BurgertPranger 10, Nij manBoonstra i0, Appeiv. d .Horst 01, VermaasSpeets 10, SlikkerVan Wezop 01, SpeetsVan Hoven 10, Slikker Burgert 10, VermaasAppel 1—0. De eindstand van de winter competitie „luidt: Groep I (allen 16 gesp.): 1 A. Burgert 12 prit., 2 J. Kooy 11 p., 3 R. v. Wezop 10 y p., 4 C. Mazereeuw 9'4 p., 5 M. Pranger "9 p., 6 J. Slikker 6'Ap-, 7 P. van Hoven 6 p., 8 W. Speets 5 p., 9 Erkens 3 p. Groep II (16 gespeeld): 1 F. Appel 12 pnt., 2 A. v.d. Horst 11 p., 3 A. Vermaas 10 p., 4 v Ros.- molen 8 p, 5 Oostendorp 8 p., 6 P. Obdatn 8 p., 7 J. Nijman 6 p., 8 P. Blom 3 p., 9. J. Bruin 2 p. Advertentie De ideale zomerdrank Per liter flacon 9.00 Per liter flacon 4.65 Zaterdag voor Pinksteren ontvingen alle Parochiële Comité's van „Een Week Missiestad" de loten van de grote Missieverlo ting, die ter gelegenheid van de tentoonstelling ten bate van de Missie wordt gehouden. Ook Oudorp kreeg zijn portie: 500 stuks. En laten ze daar nu in Oudorp de eerste dag de beste al die 500 loten aan de man gebrac>.t hebben....! Niet aan een man (dat is te mooi om waar te zijn) maar aan heel de parochie. Men improviseerde een Missie wagen met geïmproviseerde nik kertjes en met deze wagen om stuwd door actieve jonge meisjes trok men heel het dorp door en het ging.gesmeerd; voor don ker waren alle 500 loten ver kocht. Bravo! Voortaan zingen we: Van Oudorp begint de Victorie. Een voorbeeld, dat navolging verdient, want: Juni is de lotesi- maand. Het loterij-eoimiite hoopt, dat ih deze maand ane loten in evenzoveel halve guldens worden omgezet. Dan kunnen we in Juli de programma's (teven,: gedenk boek) verspreiden, d-e maar de helft kosten van de lootjes. Trek- kingslijst van de verloting zul len na die trekking op ruime schaal verspreid worden, terwijl de uitslag ook in ons blad bekend gemaakt zal worden. Ook verheugend In Heerhugowaand mochten we weer een andere vorm van acti viteit bespeuren. Daar heeft het plaatselijk Comité een circulaire verspreid waarin op alle moge lijke manieren de aandacht op de Missietentoonsiteltlng wordt ge vestigd, op de loterij en wat daaraan vastzit. Er schijnen zelfs levende prijzen uit Heerhugo- waard te komen, zowel voor de verloting als voor het Rad van Avontuur op Minanki Panki Poe. Binnenkort hopen wij het resul taat van deze actie te mogen mededelen. Elke dag Sinterklaas Dagelijks wonden er aan Huizo „St. Augustlnus", Emmastraat 10, waar de secretaris van het hoofd comité, dr. F. Hoitbuizen, woont, gemiddeld tien prijzen voor de loterij bezorgd. „Wie kan ik zeg gen, dat er .geweest is", vraagt dam Zuster Portier, doch in de meeste gevallen komt dan het antwoord: een naam hoeft er niet bij. Het is voor de Missie. Hulde! Extra dank voor de leuke pitriet-ezelitjes, het baby- foed en de mooie lappen stof, ie intussen alweer verwerkt zijn. Mag het Comité nog een paar ezeltjes vragen? Op het andere inleveringsadres (het Kaj otters huis op de Laat) elke Woensdag en Zaterdagavond van 78 uur) kwam een volledig Sinterklaas- pakket van die Piusstlohting. Keu rig, Zuster! Het Comité verzoekt dringend, alles wat klaar is, zo spoedig mogelijk in te leveren. Nog tienduizend. Het laatste nieuws van de Loterij-Commissie; twee Paro chiale Comité's bleken te weinig loten te hebben ontvangen. Ze hadden niet gerekend op zo'n succes en hebben er nog een paar honderd nabesteld. Dat kan, want de Loterij -Commissie heeft er nog tienduizend in voorraad. In Huize Augustinus gingen alle loten natuurlijk meteen weg. Als dit tempo overal wondt gevolgd, dan valt de trekking nog tijdens de Missieweek. Jongelui, met eigen verdiensten, koopt nu ook eens een paar lootjes uit eigen portemoinmade! Allicht, sla je. de potten en pannen voor je huwe lijksuitzet eruit De foto's Van de ingezonden foto's' dier miissionairissen uit ons dekenaat priesters, broeders en zusters wordt een zeer bijzondere stand gemaakt. Maakt dus, dat uw zoon of dochter er ook bij is en schrijf op de - achterkant namen en adres en de Missie statie, alsook het adres van af zending. Voor 15 Juni moeten ze binnen zijn. Van wie gaat het uit? Deze vraag wordt herhaaldelijk gesteld. Welnu, de bisschop heeft de leiding va,n de missie-actie in ons diocees opgedragen aan een diocesaan missiecomité. Dat heeft aan de h.e. deken gevraagd, om dit jaair in-het dekenaat Alk maar een grote missietentoon- stelldng te mogen houden. Op verzoek van de deken zijn daar op overal in het dekenaat oomi- té's opgericht. Zo zit de vork in de steel. De, gezamenlijke mis sionarissen in otas land maken uit, welke paters er nu aan de beurt zijn, om een stand op een week Missiestad te krijgen. In andere dekenaten komen weer andiere Orden en Congregaties aan de beurt. Het gaat dus heel eerlijk. Correspondentieadres: Alle cor respondentie, over deelname mu ziekcorpsen, -aanmelding van helpsters voor Minanki Panki Poe, afgifte van prijzen, of prijs jes of appen textiel, voor toezen ding foto s, goede tips enzovoorts, gelieve men te richten aan de secretaris van, het hoofdcomité, rector dir. F. -Holthuizen, Huize St. Augustinus, Emmastraat 10, Alkmaar. En nu maar lootjes kopen. Giften Een kleine rectificatie: de vorige week deelden wij mede. dait giften voor de Missie gestort konden worden bij de Amster damse Bank. Dat was een abuis, men kan giften storten op de rekening van het Missie-Comité, bij de ALkmaarse Bank, St. Lau- renssitraat 7, of op het gironum mer 405123 van de penningmees ter van het Comité, de heer A. W. Geels, Emmastraat 99, Alk maar. Tot de volgende week! ALKMAAR In tegenstelling tot andere berichten waarin ver gissingen zijn voor gekomen laten we hieronder in zijn geheel nog weer eens de verrichtingen' vol gen van het R.K. Harmoniecorps St Caecilia op het concours te Lutjebroek. Ons corps behaalde een eerste prijs in de marBwedstrijd met 108 punten; tevens met lof van de jury. Geen enkel ander corps heeft dit hoge puntenaantal kun nen bereiken! Het vendel van St Caecilia won met 105 punten in de marswedstrijd eveneens een eerste prijs en.eveneens het hoogste van de middag! In de concertwedstrijd afd. Uitmun tendheid Harmonie won St Cae cilia een tweede prijs met 318 punten! PSEUDO-VOGELPEST IN ALKMAAR ALKMAAR Gisteren heeft een dierenarts een geval van pseudo-vogelpesit geconstateerd op het bedrijf van H. aan de Westdük. Twintig kippen waren reeds dood. De veeartsenijkundi- ge dienst van het District Haar lem heeft diezelfde dag nog maat regelen getroffen, nl. de overige kippen gedood en de hokken en de terreinen ontsmet. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Hans zv P. Galis en M. van Gulik. Ge- rardus, zv N. C. Tamis en M. Kops. Niesje, M. dv G. van der Heide en P. M. Dekker. Marga- retha C. dv J. B. Veel en J. Brink Gehuwd: Cornells A. Zoon en Alida M. M. Roobeek. Gerardus A. Hiemenz en Lammigje A. Jan sen. Derk de Wit en Maatje Vriendjes. Jacob C. Tol en Hen- riëtte L. Winkelaar. Cornelis Ka ter en Elisabeth M. van der Gaag Overleden: Cornelia D. Calkoen 64 jr. geh. met S. W. Eijssen. Trijntje O lij, 80 jr. geh. met P. Klinkhamer. BERGEN BOUWT BERGEN Bergen gaat steeds door met bouwen van woningen, vooral in particuliere woning bouw. Aan de linkerzijde van de Eeuwige laan bouwen de aanne mers C. Noort en J. Kroon bei den een grote villa. Eveneens verrijst aan de Nieuwe Berger- weg een middenstandswoning, terwijl aan de Dr van Peltlaan Jac van Exter een kleine villa bouwt. JONGE BERGEN AREN EMIGREREN BERGEN Nieuw Zeeland blijkt voor de Bergenaar zeer in trek te zijn. Op Donderdag 17 Juni vertrekken wederom acht jonge Bergenaren met de Sibajak naar het land met goede toekomst mogelijkheden. Het zijn Jan en Kees Rose, Oosterweg 26, T. B. Vermeulen, Russenweg 15, Joh. Kieft, Kerke- dijk 17, Hans Timmer, Prinsesse- la'an 46, de meisjes Ans en Tia Borst, Sluislaan 17, en Coby Prins KL Dorpsstr. 25. Wij wensen hun veel succes toe. EIGEN HUIS IS GOUD WAARD BERGEN. In het Wapen van Bergen bood de Bouwkas -N.V, van Noord-Nederlandse Ge meenten de gelegenheid om nader kennis te maken met haar bouwkas, waarbij' ook de ge meente Bergen is aangesloten. De gemeente, die zic'h voor de handelingen van de bouwkas garant stelt, heeft een commissie benoemd uit de heren L. den Das. voorzitter. J. M. Brouwers, secretaris, J. P. Blauw, Jb. Wit tebrood en A. Maassen. Om te laten zien wat een mid denstandswoning kost. wiizen we ■op de vier en twintig midden- standswoningen die in Alkmaar in aanbouw ziin. Deze woningen krijgen een inhoud van 300 m3. éen kamer van 6.5 bij 3,5 meter, keuken, hal, drie slaapkamers, douche warmwatergeyser en vrii staande schuur. Dit huis kost in zijn geheel 11.500.—-. Men ver krijgt deze soort op de volgende wijze: men moet in de wachttijd een bepaald minimum tegoed bii de bouwkas gespaard hebben Maandelijks moet men 21.— sparen dat samen met andere eigen middelen het grondkapi- taal van f 315Ö.moet vormen. Men krijgt dan de volgende rekensom: het huis kost ƒ11.500.- daaraf de bouwsubsidie van 3000.en gevormde grond- kapitaal van ƒ3150.zodat men over de resterende 7350.— hypotheek kan krijgen, dat in maximaal dertig jaar aflosbaar is. Met inbegrip van rente, af lossing, onkosten, hypotheek, brand, en stormverzekering. on derhoud en belasting betaald men dus dertig jaar lang ƒ11. a 12.voor ziin woning, die dan onvervreemdbaar ziin eigen dom is. Voor jongeren en vooral voor hen dl" op een woning wach ten, alsmc vaklieden die zelf practisch kunnen medewerken, liggen grote mogelijkheden. Het gemeente-secretarie verstrekt al le inlichtingen. Circus Renx naar Heiloo HEILOO Zaterdag, Zondag en Maandag zal Circus Renz zijn tenten in Heiloo, op het Fores- tersterrein. opslaan. Er zijn 800 zitplaatsen. Men heeft 'n aantrek kelijk programma samengesteld, met paardendressuur. optreden van gedresseerde katten, duiven en honden, clownerie etc. DE H.S.V.-TRIP NAAR BELGIË HEILOO Zaterdag a.s. is dan éindelijk de dag dat de reis een aanvang gaat nemen. Na onderling overleg is het vertrek vastgesteld op 10 uur 's morgens van af het clubhuis. Iedere deel nemer wordt verzócht een lunch pakket mede te brengen. Om het oponthoud aan de grens zoveel mogelijk te bekorten, wordt een iéder verzocht zich Vrijdagavond van Belgische francs te voorzien, hetgeen kan geschieden bij de penningmeester (Westerweg naast de R.K Jongensschool), waar dan tevens de bewijzen van Neder landerschap worden uitgereikt. Voorts zijn alle verdere forma liteiten vervuld; als nu De Bilt nog meewerkt, zal het ongetwij feld een geanimeerd reisje wor den. Bakkersbediende verduisterde geld van xijn baas HEILOO Gistermorgen stond de 33-j. bakkersbediende W. S., thans te Heiloo voor de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank .terecht terzake vantwee gevallen van verduistering. In December van het vorig jaar zou hij iemand aan kleding helpen en toen hij voor de goederen een bedrag van ca. 206 gid. had ont vangen, bleken deze later van veel minder waarde te zijn. Hij liet de zaak maar blauw-blauw. En in Maart jl. heeft hij geld van de klanten, dat voor zijn patroon bestemd was, ongeveer 129 gid. ten eigen bate aange wend. De officier van Justitie, eiste een gevangenisstraf van 6 ■maanden. Uitspraak over 14 d. NA ROOFOVERVAL TE SCHOORLDAM 100.en 6 mnd. voorw. geëist tegen oneerlijke vinder SCHOORL. Men herinnert ziöh, dat kort na de roofoverval op de alleenwonende boer Akker man te Schoorldam. een jonge man is aangehouden die zich een bankbiljet van ÏOÖO.had toe geëigend, nadat ziin zuster die daar in het bos had gevonden. Dit-bankbiljet was. door de beide daders van de roofoverval ver loren. De jongeman was een zekere J. L. uit Sehoorl. Hii stuurde zijn zuster met een kluit je in het riet, door te zeggen, dat het bankbiljet van onwaarde was misehien geloofde hii dat zelf ook wel maar in ieder geval ging hii toch naar (bet post kantoor om te proberen het voor kleinere coupures in te wisse len. Dat lukte, maar het werd meteen zijn ongeluk, omdat bet nummer van het bankbiljet van ÏOO'O.bekend was. De jonge man, die niet wist. dat dit bank biljet van de beroofde boer af komstig was. zou spoedig gaan trouwen en hii was voor de ver leiding bezweken. Als hii precies geweten had dat het bankbiljet eigendom van de heer Akkerman was, zo verkaarde hii gisteren voor de Alkmaarse rechtbank, zou hij de politie van ziin vondst op de hoogte hebben gebracht. De officier van justitie eiste 100 gulden of 40 dagen en een voor- waardeliike gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. GRAFSCHENNIS TE OUDORP OUDORP Niet lang geileden ontdekte die koster van de R.K. Kenk te Oudorp een jongeman, die op zekere nacht bezig was op het R.K. Kerkhof zinken pla ten van de graven weg te halen Hij liet hem onmiddellijk door d'e politie arresteren. Het bleek de jeugdige eleotnciën n.1. B. uit Amsterdam te zijn, die dergelijke misdrijven ook elders bad ge pleegd, zoals te Egmond aan Zee en Bgrnond-Binnen, Hedloo, Koe dijk en Baarn. Hij en zijn vader waren werkloos en wisten niet hoe aan geld voor heit levens onderhoud te komen. Een jaar en zes maanden, luidde die eis van de officier van Justitie bij de Alkmaarse Rechtbank, .waar voor B. 'gisteren moest terecht staan. Uitspraak over 14 dagen. MINISTER MIANSHOLT IN ERE-COMITÉ PURMEREND MARKTSTAD PURMEREND. De minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt, beeft zitting genomen in het ere-comit'é van Comité Purmerenid Marktstad, ter gele genheid van de vijf en twintigste nazomertentoonsteiling, die in September wordt gehouden. Ook de commissaris der Konin gin, dr. J. A. baron De Vos van Steenwijk maakt deel uit van dit ere-comité. Burgerlijke Stand LANGENDIJK Geboren: Gerrit zv A Kroon en M Greeuw; Simon zv K Kroon en M Duif; Gerardus J E zv I J Nijman en C J Mooij; Klaas zv J Jansen en T Rezelman; Trijntje W J C M ■dv G A de Moei en C Beers; Petronella M dv S Slikker en G Doorn. Overleden: Maria Gutter 60 j gehuwd m K Timmerman; Jan- nietje Bijpost 66 j weduwe v M Borst. Gehuwd: Hendrik B J Phiijlaar en Hendrika Kist; Nicolaas L v Leeuwen en Cornelia Duijs: Dirk Kou wen en Antje Blom; Corne lis E Ott en Gre Bolkestein; Pieter Stoop en Johanna Maria Heezen. Ondertrouwd: Meijert Plakman en Marianna S Varenhorst; Arde Dekker en Albetha Koedijk; Cor- nel'is Blaauw en Hedltje L Hink; Petr C Zuurbier en Maria "Weel. Burgerlijke Stand HAREKKARSPEL Onder trouwd: Frameiscus L Ramakers 29 j, S'impelveld en Cornelia M Zuitt 25 j; Adrianus G Klaver 47 j en Louise A M Kogvoets 43 j 's-Gravenhage; Gerrit Stoop 34 j en Margaretha A Kamp 35 j te Hilversum. Gehuwd: Theodorus C Blom 62 j St Maarten en Afra M Kruijer 22 jaren. „MET Z'N ALLEN VOOR TWEE" Het werd een succes! TUITJENHORN Dank zij veler medewerking zijn de uit voeringen ten bate van Pater Blokdijk en Zuster Blankendaal een buitengewoon, succes gewor den. Zaterdag- en Zondagavond was een talrijk publiek aanwezig om te genieten van het spel van de leden van „Niéuw Leven". In het stropensdrama „Als een wild dier", was de strijd uitgebeeld om een priesterroeping. De regis seur Jaap van Baars had wel eer van zijn werk, want de leden leverden goed spel. Tijdens de pauze werden tal van artikelen verloot die door de middenstan ders gratis beschikbaar waren gesteld. Mevr. Van Duin-Zicht las een paar brieven voor van de hand van Pater Blokdijk en Zuster Blankendaal, iets dat ge zien het aandachtig luisteren door de aanwezigen op prijs werd ge steld. De ontvangsten bedroegen totaal f 528.21,- Dat is natuurlijk niet allemaal winst, maar toch kan het comité hier aardig wat mee doen. Afschriften van de brieven zijn deze week nog gratis te bekomen bij de secr.-penn. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond OVERWEGEND DROOG Nu en -dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het noorden van het land vrij krachtige tot matige westelijke tot noord westelijke wind -cn weinig ver andering in temperatuur. In het overige deel van het land matige tot zwakke westelijke wind en vrij warm. en dan is de dag der grote verkiezingen weer daar. Wilt U bescherming van het christendom, bevorde ring van de welvaart en verdediging van de vrij heid? Stemt dan op de Katho lieke Volkspartij, LIJST 1, met de naam bovenaan. Dan stemt U goed, dan stemt U in het algemeen belang. MEER AFZET IN NEDERLAND ZELF GEWENST Van 14 Juni t.m. 21 Juni zal bij de Fa Vroom en Dreesman te Alkmaar en Hoorn de verkoop in het teken staan van de productie van Nederlandse bodem. De directie van V. en D. streeft er nl. naar om in die week alleen artikelen te brengen van Ned. fabrikaat. Het is de bedoeling, althans zo moet men dit zien, dat de consument meer bekendheid krijgt met het ontstaan en de fa bricage van eigen producten. Im mers ook hier is het: onbekend maakt onbemind. Wanneer men een artikel ziet maken van het begin tot het einde, dan krijgt men er ook meer liefde voor. In de komende week dus zal men bij V. en D. in Alkmaar enkele machines kunnen zien, die o.a. de fabricage tonen van diver se producten. (In Hoorn zal geen demonstratie met de machines worden gegeven wegens gebrek aan ruimte.) Zoals bv. een ma chine welke zakdoeken fabriceert, vanaf de vezel tot het eindpro duct. Verder een machine die de fabricage van „Corduroy" stoffen toont. Ook zal er een oveninstal latie geplaatst worden waarin de Emaille fabricage te bewonderen zal zijn. Hier brandt men nl. de emaille op de meest uiteenlopen de voorwerpen, zoals keuken gerei e.d., terwijl voorts een elas tiekmachine en een knipscheer (kunstnijverheid) gedemonstreerd zullen worden. Een en ander gebeurt, in sa menwerking met hét" bestuur van de Vereniging Nederlands Fabri kaat, welke zich ten doel stelt de verkoop van eigen producten te stimuleren. Hierdoor weert men in zekere zin de buitenlandse markt en men zou daardoor de werkloosheid in eigen land be strijden. Is immers de vraag naar eigen artikelen groter, dan moet de productie ook opgevoerd wor den, hetgeen meer bestaansmoge lijkheden geeft aan de vakarbei ders.- Het zou niet ongunstig ziin, indien de Alkmaarse Midden stand eens een dergelijke propa gandistische week zou organise ren. waai'Mj d"ze leus zou moeten eelden: Koont een Nederlands Merk. dan bliift onze eigen in dustrie aan het werk. TUITJENHORN Van de aan vang af baid Nieuwe Niedorp een vektmeerderheiid, wait resulteerde iri een drietal corners óp de Hol- lamdia-veste. Hollairudiia T. hield stand, kwam er allengs iets beter in en er ontwikkelde zich een gel'ijkopgaande strijd, niet groots, maar aantrekkelijk. Doelpunten lekeh schaars te zulten blijven tot na ongeveer 35 minuten een missen in de achtenhoedie werd afgestraft, 10 voor Nieuwe Nie dorp. Nog vóór de rust werd het In de twieede helft van de wed strijd behield Nieuwe Niedorp het beste van het spel. Het verhoog de na 10 minuten, de score tot 30. Het spel van Holtandia T. werd rommeliger en miste de frisheid, dte het dikwijls kan kenmerken. Zo'n wonder-ploeg was Nieuwe Niedorp nu ook niet, maar ze waren dié Hollaindiianen de baas. Een half uur in de tweede helft werd. de stand op 40 gebracht. Toch vocht Hol landse zoekend naar haiar vorm door en uit een scrimmage werd 5 min. later het enige tegenpuni gescoord. Vijf min. voor 't einde bracht Nieuwe Niedorp de stand op 51. VEEMARKT SNEEK Nu de hooiing volop aan de gang is en de aanvoer en bezoek aan de veemarkt op 't kleinst zijn is ér 'vanzëlfsprekend ook min der handel. Gevolg: dalende prij zen, wat gister practisch op alle afdelingen schering en inslag was. Alleen de geschiktste melk- en kalfkoeien hielden vrij goed prijs Overigens lager prijs bii zeer stroeve handel. Ook de vette ■koeien werden bij trage handel nauwlijks prijshoudend verhan deld. Paarden, pinken en graskal- verafdeling genoot heel weinig belangstelling zodat de handel bier tot een minimum beperkt was. Nuchtere kalveren lagen ook iets lager in prijs, terwijl het bij de schapen en lammeren hele maal mis was. Lammeren waren zelfs belangrijk lager in prijs. Varkens konden bij de opening van de markt nauwelijks de vo rige weeksprijs halen, doch gaan deweg verbeterde de stemming iets, zodat bij afloop iets hoger prijs betaald werd. Kleine biggen werden kalm verhandeld. Marktbericht LANGEDIJK 130.000 kg aard appelen eerstelingen 16.1018: rode schotten 17.40—19.30; drielingen 10.90—13.30; kleintjts 8.70—11.20; 4000 kg rabarber 44.50; 350 kg to maten A 100—110; B 102; 800 bos peen 18.9023; 30 st. bloemkool I 33.—.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2