Eerste Kamerlid Reijers brengt in zaak-Menten feiten op het tapijt Minister van Justitie misleid Aalmoezenier Schins heeft nog lang niet genoeg van Korea het GOUDEN WAAGSTUK Financien en tconomie ssss* UW PUZZLE Ministeriële uitdaging aanvaard Beschuldigingen tegen hoge Nederlandse ambtenaar Heiligschennende diefstal f/Het lijkt wel een tang die trekt ook altijd vuur BeMorder \ji^| gekust ©n verkwikkende DE BEURS voor vandaag door T. S. Fletcher Dezer dagen heeft de heer J. Reyers, lid van de Eerste Kamer, een nota aan de Kamer aangeboden, waarin hij voldoet aan de uitdaging van de minister van Justitie, Mulderije, om de be schuldigingen waar te maken, geuit bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer, handelend ovér de zaak Menten. Wij geven hieronder een beknopte samenvatting van de veel langere nota, waarin de feiten met grote nauwkeu righeid worden omschreven. In zijn nota meent de heer Reyers te kunnen aantonen, dat de mededelingen van de minister van Justitie aan de Kamer gedaan onwaar zijn. Het zfj verre van mij, aldus dc heer Reyers. een raadsman van de Kroon van onwaarheden te betichten, doch het feit list er nu eenmaal, dat vrijwel alles wat de Minister sezegd heeft, de toets van eenvoudige critiek niet kan doorstaan en dat hij misleui is door zijn raadgevers. De volks, vertegenwoordiging dient erop te kunnen rekenen, dat hetgeen de Minister zegt, de hoogste waar- hcidstoets kan doorstaan. Bij de begrijpelijke begeerte om ambtenaren te verdedigen mag de waarheid geer» geweld worden aangedaan. Steeds weer zoeken de achtereenvolgende Mi nisters in deze zaak hun voor lichting bii ambtenaren, die, als zii thans de waarheid spreken toe moeten geven, vroeger on waarheid te hebben gezegd. De heer Reyers noemt in dit ver band de namen van de procu reur-generaal te Amsterdam, Mr van Dullemer», en van de Raads adviseur van Justitie, Mr. W. G Belinfante. Het maakt de indruk dat Mr, van Dullemen er veel aan gele gen is de Bloemendaalse politie te sparen. Telkens weer zien wij hem optreden niet als kampioen van het Recht, maar als bescher mer van het onrecht. In de zaak Menten heeft men te maken met de voortdurende bescherming van de Bloemendaalse politie door de Procureur-Generaal en door de Raadsadviseur, Mr. W G. Belinfante. Het onderzoek naar de diefstal van de 4 schilde rijen, welk onderzoek door de rechter-cornmissaris te Amster dam tot een goed einde is ge bracht, heeft niet geleid tot enige maatregel van de zijde van de Justitie tegen de betrokken amb tersaren van die politie. Het is de Bloemendaalse poli tie, destijds Bloemendaalse B.S. die in Mei 1945 alle bewoners uit het huis van de heer Menten verwijderde en wederrechtelijk van hun vrijheid beroofde. Er is zelfs strafrechtelijke vrijheids, beroving gepleegd, maar natuur lijk nooit vervolgd. Het is de- DONDERDAG 12 JUNI '52 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 Kro. 10.00 Ncrv, 11.00 Kro. 14.00—24.00 Ncrv. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek; 7.45 Morgengebed en li turgische kalender; 8.0 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gram.mu ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.- muz. Ncrv: 10.00 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst: Kro: 11.00 Hoogmis; 12.15 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouw - mededelingen)12.55 Verkiezings toespraak; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Gram.muz.; 13.35 Zang en piano. Ncrv: 14.00 promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.muz.; 15.25 Viool en piano; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Koor zang; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.muz.; 19.05 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Ver kiezingstoespraken; 19.35 Gram. muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws- en weerberichten; 20.10 Militaire kapel; 20.50 Reportage: 21.10 Gram.muz. (pl.m. 21.40 Wespennest): 21.55 Buitenlands overzicht; 22.15 Instrumentaal septet; 22.35 Gram.muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Avro; 7.50 Vpro; 8.00-24.0Ó Avro. Avro: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon- muizek. Vpro: 7.50 Dagopening. Avro: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.muz.; 9.25 Voor ae huisvrouw; 9.30 Gram. muziek; 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerd pro gramma; 11.50 „En nu.... een dierenwet," causerie; 12.00 Lich te muziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.muz.; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Het tes tament van een zonderling, hoor spel; 14.45 Gram.muz.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Nderland- se liedjes en dansen; 16.30 Zd.- Amerikaanse en Spaanse muziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Mili taire causerie; 17.40 Gram.muz.: 17.45 Regeringsuitzending: H. v. Boheemen: „Het onderwijs in Suriname"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.25 Orkestcon cert; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Orgel en piano; 19.20 Gram.muz.; 19.45 Verkie zingstoespraak; 20.00 Nieuws; 20.05 Holland-Festival: „La Dam nation de Faust", opera (pl.m. 21.25 „Alle wegen leiden naar Rome", hoorspel.) 23.05 Nieuws; 23.20 Sportactualiteiten; 23.35 24.00 Gram.muz. zelfde Bloemendaalse politie B.S., welke het huis met inven taris vorderde en met behulp van architecten de bergplaatsen deed openbreken teneinde datgene, wat met grote moeite uit de ban den der Duitsers was gehouaen. te bemachtigen. Het is deze Bloemendaalse politie - B.S., on der wier oppertoezicht juwelen, effecten, tapijten, schilderijen, grote geldbedragen enz. verdwe nen. Trompetstoot van Jericho Daarom wil men de diefstal van do 4 schilderijen niet vervol gen, omdat dan een sneeuwbal aan het rollen wordt gebracht. Zou de Procureur-Generaal tot zulk een vervolging overgaan, dan zou menigeen vrijuit kunnen spreken, omdat niemand dan meer bang is voor de Bloemen daalse politie. Dan stort de muur ineen, waarvan Minister Wevers gewaagde. Vervolging in de dief stal van de 4 schilderijen en van andere onregelmatigheden is ge lijk de trompetstoot van Jericho. Het staat vast, dat de Bloe mendaalse politie een gewichtig procesverbaal veranderde, zodat het niet de aanwezige onschuld van de heer Menten aantoonde maar de omgekeerde uitwerking had. Het ergste is, dat deze Bloe mendaalse politie In nauwe sa menwerking met een volgens dagbladbericht pas benoemde hoge functionaris aan het Minis terie van O. K. en W. ,de toen malige Raadscommissaris Mr. F. P. Th. Rohling, de vervalste pro cessen-verbaal tot in de dossiers van het Bijzonder Hof dreef. Wanneer men deze Bloemen daalse politie feitelijk straffe loosheid verzekert, dan is dat meer dan een beleidsfout dan is het opzet om wandaden te be dekken. Daarom moest destijds de heer Memten hetzij van de kaart gebracht, hetzii uitgeleverd worden achter het IJzeren Gor dijn, voor welke laatste maatre gel de Procureur-Generaal te Amsterdam zo iiverde Ongeoorloofde druk Toen het Departement van Oorlog op grond van Konink lijke Besluiten in wilde grijpen en begrijpelijkerwijs nieuwsgie rig was. wie de schuldigen wa ren», is op dat Departement een uiterst ongeoorloofde druk uit geoefend. De Bloemendaalse in specteur van politie J. J. van Sonsbeek ontzag zich zelfs niet door valse voorstelling 2 leden van de Koninklijke Marechaussee ertoe te brengen een onjuist pro ces-Verbaal op te maken, waarin stond dat de heer Menten in Duitse dienst was geweest, hc wel hii tot in hoogste instantie en terecht van die ten laste leg ging is vrijgesproken. Niemand wist dit beter dan deze inspec teur. die destiids deze valse be schuldiging door eer» vervalst proces-verbaal heeft trachten waar te maken. Aldus hoopte deze van Sonsbeek dat het De partement van Oorlog zich niet verder met deze zaak zou inla ten. Tot degenen, die het Departe ment van Oorlog wilden verhin deren zijn plicht te doen, valt de Raadsadviseur van Justitie Mr. W. H. Belinfante te rekenten. Hii eiste de dossiers van het Depar tement van Oorlog terug, omdat anders zou blijken, dat het on derzoek van de Haarlemse Rech- ter-Commissaris, dat onder in vloed van de Procureur-Generaal te Amsterdam heeft gestaan, niet deugde. Indien de lieer Menten des tiids had gezwegen en berust in al hetgeen oirr en met hem was gebeurd, ware hem verder niets geschied. Juist omdat hii niet berustte, is hem al dit onheil be rokkend. Dat is de prijs. die de vrije burger moet betalen als hij zijn recht zoekt. Het feit, dat de heer Menten thans na zoveel jaar noch mate- riëel noch moreel schadeloos is gesteld voor hetgeen hii ten on rechte heeft geleden, is uiterst droevig. Er is hier geen Over heid, die in zaken als deze recht doet; er is een Overheid, waar van het recht stap voor stap moet worden afgedwongen. Nadat de heer Reyers de dief stal van de 4 schilderijen heeft besproken, gaat hii verder: Ik vraag mii nu toch in gemoede af. mag dit nu allemaal. Mag het nu zomaar dat degenen van de Bloemendaalse politie, die aan dit frauduleus bedrijf schuldig staan, in hun amfot blijven. En de burgemeester? Wat moet men denken van het toezicht van de Burgemeester van deze gemeente op ziin po litie? Indien de Burgemeester van Bloemendaal van dit alles onkundig zou ziin gebleven, zou hii op ernstige wiize hebben ge faald. Is het in overeenstemming te brengen met een vroede op vatting van ziin taak als burge meester. dat al deze onbehoorlijk, heden in ziin gemeente voorval len? Is het juist, dat deze Bur gemeester nog onlangs stappen heeft ondernomen bii de Staats secretaris van Oorlog, Mr. Kra nenburg, om deze politie te dek ken toen vanwege het Departe ment van Oorlog ambtshalve een onderzoek werd ingesteld naar het wangedrag van de politie- B.S.? De feiten, zoals die naar voren zijn gebracht, ziin juist gebleken door het excellente en grondige onderzoek door de rechter-corn missaris te Amsterdam, Mr. Has- soldt, en de Officier van Justitie aldaar, Jhr. Mr. Rcygersman. ge voerd. De gehele affaire Menten is bii dit onderzoek uit de doeken ge daan. Waarom wil men de dos siers hierover geheim houden? Houding Staatssecretaris van Oorlog Verbazingwekkend is de hou ding te noemen die op instigna- tie van Mr. W. G. Belinfante. Staatssecretaris van Oorlog. Mr. Kranenburg, bii dit alles heeft aangenomen. Deze Staatssecreta ris heeft al ziin best gedaan om een tweetal K.B.'s. die op deze zaak van toepassing ziin. niet uit te voeren, waardoor de heer Menton nog steeds schade liidt. De heer Menten wacht nu reeds 7 iaar op zijn recht. Het kiassaeke voorbeeld van de gedragslijn die t.o.v. de heer Menten is gevolgd, is wel de hou. ding van het N.B.I. te Haarlem. Hoe is het mogelijk, dat het N.B.I. aan een ex-burgemeester en een tweetal andere heren zo maar een bedrag van ca, f75.000 uitbetaalt, waarop zii geen recht hebben, terwül de heer Menten het zijne, waarop hii recht heeft, niet kan krijgen. Als schandelijk aualificeert de heer Reyers het optreden van de Haarlemse Hypotheekbank die de administratie over de huizen van de heer Menten zodanig heeft gevoerd, dat het van A tot Z wanbeheer kan worden ge noemd. In wezer» heeft men hier te doen met de vriendjespolitiek van twee candidaat-notans^ die elkander de bal toespelen en waarvan de een, na bii het N.B.I. te ziin geweest, een leidende functie bii de N.H.B. aanvaardde. Het schijnt, dat het N.B.I. te Haarlem van de gedachte is uit gegaan, dat de heer Menten wel nimmer tot het land van de le venden zou terugkeren. Het pijnlijke van deze zaak is dat het enige, wat hier in het geding is, het beginsel van volstrekte rechtsongelijkheid is. Steeds weer wordt met twee maten ge meten. Van de Procureur-Gene raal tot het Departement van Justitie ziet men een voortdu rende poging om de heer Menten het zijne te onthouden, zowe ziin goed als ziin reCht. Deze zaak moet het Nederland, se volk niet langer verontrusten. Doch deze zaak komt niet van het menu als men voortgaat haar op een wijze te behandelen, zo als de Staatssecretaris van Oor log Mr. Kranenburg dat deed. De heer J. Reyers eindigt ziin nota met te zeggen, dat hii nog meer bezwaren tegen de Procu reur-Generaal te Amsterdam en tegen de Raadsadviseur Mr. W. G. Belinfante heeft, die hij thans niet op het tapijt wil brengen, omdat zii nog niet bij de Justi- tie-bcgroting ter sprake zijn ge bracht. Vette varkensmarkt Leiden LEIDEN, 10 Juni Aange voerd 263 vette varkens. Notering zware f 2.22—f 2.24—f 2.27. Lichte f 2.14—f 2.20. Zouters f 2.12. Zeugen f 2.00f 2.12. Handel vlot. KLEINE FAKIR Walter Seeley, die optreedt in het Madison Square Boys club Circus" in New-York, blaast geheimzinnige tonen door zijn pijp en bezweert daarmee zijn „gevaarlijke slang" als een heuse fakir De kleine Orpheus heeft echter meer van een „feker" - dat is in zijn landstaal een kleine jokkebrok - dan van een fakir. Want zijn „slang" is niets anders dan een kunstig met ijzerdraad omsponnen koord met een goed getekende slan genkop. IN NEW YORK NEW YORK 'n Heiligschen nende diefstal heeft de Katholie ken van New York in grote op winding gebracht. Van het beeld van de Madonna met het Goddelijk Kind in de St, RosaMakerk te Brooklyn hebben indringers de twee kostbare met juwelen bezette kronen, waar mede zowel Maria als ook het Jezuskind waren getooid, ge roofd. De beide kronen vertegen woordigen een waarde van ruim 400.000 dollar. Van de daders heeft men tot dusver nog geen spoor. WESTDUITSE INVOER UIT NEDERLAND EN INDONESIë De Westduitse autoriteiten heb ben een bedrag van 3.33 millioen Mark beschikbaar gesteld voor de invoer van industrieproducten uit Nederland, voorzover niet ge liberaliseerd en niet vallende on der vaste contingenten- Een be drag van 1 millioen Mark is be schikbaar gesteld voor de invoer van thee uit Indonesië. HET UITVOERRECHT OP RUBBER Aneta meldt uit Djakarta, dat het algemeen uitvoerrecht op rub ber voor het derde kwartaal van 1952 is vastgesteld op 41 Rupiah- cent per kg. Voor het lopende kwartaal bedraagt dit uitvoerrecht 55-4 Rupiahcent. Voor rubber komt boven dit uitvoerrecht nog een extra-uitvoerrecht van 15 pet. op de fob-prijs. PREMIELENING DEN HAAG NIET GEHEEL VOLTEKEND De tien millioen 2 premie lening Den Haag, waarop Maan dag de inschrijving openstond tot de koers van 100 pet., is niet geheel voltekend, zodat de in schrijvingen ten volle zullen wor den toegewezen. Voorlopig zal worden voortgegaan met afgifte op inschrijvingsvoorwaarden. NETAM BEREIKTE OMZETSTIJGING VAN BIJNA 20 PROCENT De N.V. Nederlandse Tank-, apparaten- en machinefabriek „Netam" te Rotterdam heeft over 1951 een bruto winst behaald van f 322.063 (Vsj. f 298-153). Na afschrijving en reservering kan een onveranderd dividend van 8 pet. worden voorgesteld. De vennootschap heeft haar ba sis verbreed door een verdere dif ferentiatie in de productie. De omzet is in het verslagjaar geste gen van f 4.382-303 tot f 5.058.559- In Antwerpen is een dochteron derneming opgericht. Teneinde 'n betere service te kunnen verle nen is te Zutphen de N.V. Netam Service geopend, terwijl het in de bedoeling ligt dergejijke werk plaatsen ook in anderè delen van het land op te richten. Tot nu toe heeft de omzet in 1952 die van dezelfde periode in 1951 overtrof fen. 's-GRAVENHAGE Kapitein B. M. Koster, oorlogscorrespondent bij het N.D.V.N., heeft uit Korea het volgende aan de Legervoor- lichtingsdienst geschreven: Pater Schins uit Vijlen (Vaals) heeft nog lang niet genoeg van Korea. Hij is er ongeveer een jaar geweest en is pas afgelost door pater dr. Brouwer. Pater Schins is van Korea gaan houden, hoe gek dat ook klinken moge. Het is misschien een beetje raar om het neer te schrijven, maar diep in zijn hart hoopt de aalmoezenier van het Nederlandse Detachement der Verenigde Naties, dat hij straks opnieuw naar Korea mag gaan. Niemand begrijpt daat iets van. Pater Schins lacht maar zo'n beet je. Hü vertoeft thans in Tokio omdat „men" van mening was, dat hij een beetje op verhaal moest komen. Hij weet niet pre cies of hii van Tokio uit weer naar Niieuw Guinea zal moeten gaan, vanwaar hij gekomen is, of straks mogelijk de reis naar Nederland moet aanvaarden. Doch als hii voor de keus ge steld zou worden, dan zou hij onmiddellijk zeggen: stuur mij maar weer een jaartje naar Ko rea. Het is een gezond leven daar en iedereen weet dat oorlogvoe ren gevaarlijk spel is. dus dat moet men maar op de koop toe nemen. Pater Schins kan mooie verhalen vertellen. Het duurt al leen een poosje voor hij „op de praatstoel gehesen" is. De Chine zen hebben het hem niet gemak kelijk gemaakt. Hij heeft vele malen onder vuur gelegen en als hii eenmaal over de eerste schrik heen is. dan kan hij gemakkelijk lachen als hij achterstevoren wég moet schuiven om uit het vuur of tot een gewonde te geraken. Hoewel pater Schins niet meer tot de iongsten van het N.D-V.N. behoort, kan men toch gerust zeggen, dat hii zijn mannetje, ook al is dje een jaar of twintig jon ger, nog staat. Niet, dat hij met een gemak en de snelheid van een klipgeit de Koreaanse heuvels „neemt," doch in ieder geval komt hii bij de compagnieën, hoe hoog of hoe ver die zich ook mogen bevinden. Yanggu. Eén van de mooiste gebeurte nissen die deze aalmoezenier heeft meegemaakt, was wel in Yanggu. Hii kwam van een heuvel af en er werd geschoten alsof kruit geen geld kost. Toen hij zo onge veer buiten het vuur had weten te kruipen, zag hij een Chinees liggen, die deerlijk gewond bleek Een gat, als een vuist zo groot, in de borst. In alle talen, die pa ter Schins zo'n beetje machtig is, wist hii de Chinees te vragen of hii in een God geloofde. Ja. dat deed de Chinees. Of hii gedoopt wilde worden? Ja. dat wilde de Chinees wel- Pater Schins doopte hem in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. toen glimlachte de Chinees en zuchtte nog één keer. Hij was van de pijn en van het leven af V uur-aantrekker. Pater Schins had in Indonesië al de roep, dat hii vuur trok. „Hii lijkt wel een tang", zegt men oneerbiedig, „die trekt ook altijd vuur". De aalmoezenier kon zich niet in een convooi begeven of er werd op geschoten. Er waren vele soldaten, die er niets voor voel den om met de pater in een con vooi te vertoeven. In Korea wist hii het ook altijd klaar te spelen om vuur te trekken, want overal wilde hij fotograferen „Met pater Schins meegaan?" vragen de man- t Advertentie i icsslSïv.'fïS'-'i'» - nen. „Helemaal niet. We kijken wel link uit". Pater Schins lacht maar. Het liep en het loopt steeds goed af. Even afkloppen. Zijn de vies is: „Als er iets gebeurd is en je hebt weeT kameraden zien val len, dan moet je dat verschrikke lijke gevoel dat je bekruipt, van je af zetten. Anders ga je er onder door. Oorlog kost nu eenmaal mensenlevens. Des nachts moet je kunnen slapen als er geen actie is In Korea mag je geen last heb ben van slapeloosheid. De lucht is gezond en men is, als men naar bed gaat, altijd vermoeid." Ais Pater Schins de slaapzak ziet, ronkt hij al. Pater van Strae- len, die onlangs eens bij het ND VN op bezoek was, begreep maar niet. dat pater Schins slechts een paar minuten nodig had om in slaap te.... gonzen. Geef pater Schins maar een jaartje Korea. Hii gevoelt zich er wel bij. STELENDE DESERTEUR TOT 3 JAAR VEROORDEELD Een soldaat die, nadat zijn meisje hem de bons had gege ven, uit het leger deserteerde en op zijn rondzwervingen ruim f 3500.bij elkaar had gestolen, werd gistermorgen door het Hoogmihtair Gerechtshof ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek. De Krijgs raad had de deserteur tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting veroordeeld. MEVR. HOMMCRSON KREEG EEN FRUITMAND „De Amsterdamse Pers" heeft mevr. Hommerson, de echtgenote van de Zaanse journalist, die sedert 6 Mei j.l. in gijzeling zit, een grote fruitmand gestuurd. In een begeleidend schrijven zegt de Amsterdamse Pers, dat zij er prijs op stelt mevr. Hom merson in de hulde te laten de len. Zij is voor haar man „in deze weken een bijzonder grote steun, die zeker zal bijdragen Hommerson in zijn houding, een houding, die de enig juiste is, die een journalist onder deze omstandigheden past, te laten volharden". Aan de gijzelaar heeft de Am sterdamse Pers een brief gestuurd waarin hem hulde wordt ge bracht voor zijn standvastig heid. BÉTERE ONDERTOON AMSTERDAM, 10 Juni Waar het nu precies aan viel toe te schrijven was moeilijk te achter halen, doch, hoewel de handel in omvang niet veel met, gisteren verschilde, was de ondertoon ter beurze vandaag gedecideerd be ter. Niet alleen in de scheepvaart- hoek, waar het contante 10 pro cent dividend van de Kon. Java- China Paket een gunstige indruk maakte, maar in vrijwel alle sec toren werden iets hogere koersen vernomen. Voor Kon. Olie en Unilever scheen er enige belang stelling te bestaan uit het buiten land, zodat beide fondsen ruim twee punten avanceerden. Ook Philips, AKU, en de incourapte industrieën bleven goed op peil. In de scheepvaartafdeling waren winsten van een tot drie punten geen zeldzaamheid. Java China Paket reageerde met een koers stijging van 5 punten tot 129 op het dividendvoorstel. In overeen stemming met de algemene ten dens was ook de cultuurmarkt iets gunstiger gedisponeerd. Zoals gisteren reeds ter beurze verwacht werd is de premiele ning Den Haag niet geheel volte kend. Emittenten zullen echter voortgaan met de afgifte van „lootj£s" tegen inschrijvingsprijs. Op de overige premieleningen had dit een enigszins rustige in vloed, alleen Amsterdam hield zich goed op 103t4. Ter beurze acht men het bedrag van f 45 millioen dat de laatste maanden aan premieleningen is uitgegeven vrij hoog en verwacht men voor lopig geen nieuwe soortgelijke le ningen- De rentespaarbrieven gol den onveranderd 99 y,. doch de omzet was aanzienlijk minder dan gisteren Guldensbeleggingen een fractie luier, doch groot waren de verschillen hier niet. No. 31 HORIZONTAAL: 6. vogel 7. plaats in Drente 10. spil 11. pi. in Nederland 14. vr. vnw. 15. takje 16. boom 17. gek 19. per-s. vnw. (Duits) 21. uiteinde der aardas 22. pl. in de Betouwe 23. schaap 25. broeder (afk.) 26. koning (Er.) 28. bloeiwijze 30. vis 32. vertoornd 35. lidwoord 36. verdieping 37. voegwoord VERTICAAL: 1. roofzuchtig zeedier 2. verbinding 3. de goden en godinnen, die van Odin afstammen (Scand. myth.) 4. slot 5. beschaafde vrouw 8. paar 9. delfstof 12. geheugen 13. roofvogel 18. op de wijze van 20. Europeaan 24. deel van een schip 25. kikvors (Eng.) 2,7. deel van een bakkerij 29. ind. dakbedekking 31. stand 33. elasticiteit 34. ijzerhoudende aarde Oplossing kruiswoord No. 30. Horizontaal: 1. baron; 5. meent; 9. eli; 10. ami; 12. neo; 13. v.m-; 14. erica; 15. ge; 17. era; 19 raap; 22. kees; 24. drie; 25. dove; 26. keet; 28- kers; 30. kma; 32. avj 34- aneta; 35. or; 36. als; 38. ina; 39. ako; 40- notie; 41 palet. Verticaal: 1. bever; 2. alm; 3. ri; 4. nare; 5- mica: 6. en; 7. neg; 8 toets; 11. mirt; 16. parel; 18. gevel: 20. ade; 21. pit; 22- kok; 23. eer; 26. kraan; 27 amen; 29. strot; 30. knie; 31. atap; 33. vlo; 35. oke: 37. st; 39. al. FEUILLETON 43. Dat zal ook wel niet. Ik heb al een paar maal gezien, dat hij des morgens erg moe was. En zee Charity.... Ja? Zou je niet denken, dat hii wat afleiding nodig heeft? Ja, dat zou hem misschien wel goed doen. Nu, vraag dan, of hii van avond bii ons komt. Ik weet Vker, dat hii het doen zal. al komt hii natuurlijk alleen voor jou. Charity keek haar broer ver wonderd aan en voelde, dat zii een kleur kreeg. Voor mii? Wat bedoel je. Dickie? Ik geloof, dat bii van je houdt. Charity. Ik heb hem nog niet anders dan waarderend over je horen spreken. Hii vertelt me heel dikwijls van die eerste keer, dat hii je bii oom Wampie ontmoet heeft. Dat kan hii wel later», wat valt daar dan wel van te vertel len? Dat weet ik niet. Maar hii schijnt er nu eenmaal graag over te spreken. Toe. Charity, vraag, of hii Zondag bii ons komt eten. Neen, dat doe ik niet, ant woordde 'het meisje. Toen zii echter de teleurstelling zag op het gelaat van de jongen, ging zii voort: Maar je kunt hem natuur lijk wel naments ons beiden vra gen. Ik geloof evenwel niet, d'at hii zal komen; hii denkt te zeer aan ziin werk. Er was nog iemand, die heel graag in de nabijheid zou willen ziin van Laurence al was het dan ook om heel andere redenen dan Dickie Wraye. John Bed ford had eer» reisje gemaakt naar Rouaan en was daar tot de min der aangename ontdekking ge komen, dat Paul Sabatier, het grote genie, niet zo vlug vor derde met zijn werk, als men wel gedacht had. Er was een fout geslopen in de berek -Amgen er» de man had alles weer van voren af aan moeten opzetten. Hij was dan ook in een vreselijk slechte stemming en als gevolg was Bedford ook slecht gehu meurd. gromde hij tegen Sabatier, zal Workman ziin machine eerder klaar hebben dan wii en ziin uitvinding verkocht hebben aan de Engelse regering, voordat u gereed bent. Sacrebleu! gromde Sabatier. En is dat dan miin schuld? Wie anders d-an ik zou de zaak al zo ver gebracht kunnen heb ber»? Is er in heel Europa, in heel de wereld, durf ik gerust zeggen, één man, die in staat zou zijn het geheim van die uitvoe ring te becijferen uit de ge gevens. welke mii verstrekt wer den? Neen, zeg ik u! Geen van allen zou dat gedaan kunnen hebben. En laat me daar om met rust. Paul Sabatier is nog niet verslagen. Heb geduld en alles zal nog wel terecht kamer». Alles goed en wel ant woordde Bedford, maar dan zal het toch heel erg gauw moe ten gaan, willen wii er nog iets aan hebben. Sabatier maakte een veelzeg gend gebaar met ziin beide 'han den. Het is aan mijn vriend, om dat te voorkomen. U kunt hem en ziin werk voortdurend in het oog houden. En John Bedford besloot, dat het tijd ging worden om de voortgang van Laurences werk te stuiten. Hii kon Laurence nog niet opeisen, voor het werk ten dienste der firma, daar de datum, welke in het contract was vast gelegd, nog ver genoeg af was. om Laurence in staat te stellen, ziin arbeid te voltooien, Hii diende er dus voor te zor gen, dat Laurence van tijd tot tijd ziin werk in de steek liet. Daartoe zou evenwel hee] veel nodig ziin en onwillekeurig gin gen ziin gedachten naar Lilian Delomosne. Na ziin terugkeer naar Enge land, bracht hii haar op een middag een bezoek. Luister eens even. zei hii vastbesloten het onderhoud zo kort mogelijk te maken, ie hebt niet je best gedaan in de zaak-Workman. Je herinnert ie toch nog wel. wat ik op Hurst- dehe gezegd heb. Dat zal ik niet licht ver geten. antwoordde het meisje koel. Uitstekend. En nu mag je gerust een koele toon tegen me aanslaan, daar trek ik me niets van aan. Ik verwacht evenwel, dat miin bevelen prompt zullen worden uitgevoerd. Het is miin belang, dat die man zo nu en dan een middag in ander gezel schap dan van ziin machine door brengt, en iii moet me daarbii helpen. Zo. En zou ik ook mogen vragen, hoe? Dat zal ik je vertellen. Ar madale heeft een soort pic-nic gearrangeerd tegen het einde van de week. Hii trekt met een boot de rivier op en Workman is uitgenodigd. Aan die uitnodi ging moet jij nu een briefje toe voegen. waarin je hem dringend verzoekt, die uitnodiging aan te nemen. Neen ik weet het nog beter. Morgenavond komt Arma dale dineren in Carlton. Ik zal zorgen dat Workman daar ook komt en als je dan zorgt, dat je daar bent Juist! Maar als ik daar nu eens niet zou komen? Ik heb je gezegd, dat je wel komt! beet hii haar toe, haar scherp in de ogen kijkend, en die brief moet je hem persoon lijk overhandigen. Schrijf die brief nu maar onmiddellijk Zorg er voor, dat ie succes hebt; je weet, hoe je hem moet aan pakken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4