Ledental van de K.V.O.B. loopt naar de duizend Eerste Kamer ging accoord met aankoop-Pander K.L.M. vervoert straks vele Olympische athleten Getuigen van Jehova weer in het gelijk gesteld PUZZLE Beschikking Rijksbemiddelaars over verplichte loonbijslag Eerste Kamer BEURS vandaag Nieuw bestuur gekozen Koninklijk goedgekeurd Revanches Spelen in Olympisch Stadion Internationalisatie Vredespaleis? In verband met premie werkloosheids- en wachtgeldverzekering per I Juli a.s. Het Vredescontract met W.-Duitsland Vele bomaanslagen in Tunis Zware jongens uit 't Gooi veroordeeld Olympisch geschil in Nieuw Zeeland Zelfs de ruiters uit Amerika Erik vora Frenckell bemiddelt' in Berlijn Veemarkt- Groninaee Ruim 7000 gulden in één week Scheepsberichten Naar wij vernemen Marktberichten WOENSDAG 11 jUNI 1952 PAGINA S IE ONDERTOON DAM, 10 Juni Waar recies aan viel toe te 'as moeilijk te achter- hoewel de handel in et veel met. gisteren was de ondertoon ter ïdaae gedecideerd be- een in de scheepvaart- het contante 10 pro- nd van de Kon. Java- t een gunstige indruk ar in vrijwel alle sec- in iets hogere koersen Voor Kon Olie en heen er enige belang- iestaan uit het buiten- beide fondsen ruim en avanceerden. Ook !CU, en de incourapte bleven goed op peil. epvaartafdeling waren r een tot drie punten aamheid. Java China jeerde met een koers- i 5 punten tot 129 op dvoorstel. In overeen- net de algemene ten- ook de cultuurmarkt er gedisponeerd. .eren reeds ter beurze werd is de preiniele- laag niet geheel volte- ttenten zullen echter met de afgifte van gen inschrijvingsprijs, erige premieleningen n enigszins rustige in- en Amsterdam hield ip 103 V, Ter beurze het bedrag van f 45 t de laatste maanden .eningen is uitgegeven i verwacht men voor- lieuwe soortgelijke le- rentespaarbrieven gol- inderd 9914. docih de lanzienüjk minder dan rldensbele.ggingen een doch groot waren de hier niet. No. 31 IT AAL: i Drente iedenland w. (Duits) der aardas e Betuwe (afk.) (Fr.) se rd AL: tig zeedier ng «1 en godinnen, die n afstammen (Scand. de vrouw i 1 ij ze van in i een schip (En.g.) een bakkerij bedekking it lende aarde kruiswoord No. 30. tl: 5. meent; 9. eli; 10. p; 13. v.m-; 14. erica; ra; 19 raap; 22. kees; dove; 26. keet; 28- ia; 32. avj 34- aneta; s; 38. ina; 39. ako; 40- let. 2. alm; 3. ri: 4. nare; n; 7. neg; 8. toets; 11. el; 18. gevel: 20. ade; ok; 23. eer; 26. kraan; 9. strot; 30. knie; 31- j; 35. oke: 37. st; 39. :nd. En nu mag ie <oele toon tegen me tar trek ik me niets verwacht evenwel, velen prompt zullen evoerd. Het is miin die man zo nu en Jdag in ander gezel-' in ziin machine door- jii moet me daarbii zou ik ook mogen ik ie verteller». Ar- t een soort pic-nic tegen het einde k. Hii trekt met een ier op en Workman d. Aan die uitnodi- i nu een briefje toe- rin je hem dringend uitnodiging 'aan te n ik weet het nog pnavond komt Arma- i in Carlton. Ik zal Workman daar ook ie dan zorgt dat je daar als ik daar nu i komen? ie gezegd, dat je wel hij haar toe, haar oger» kijkend. en iet je hem persoon- ïdigen. Schrijf die aar onmiddellijk.... dat ie succes hebt; je hem moet aan- (Wordt vervolgd) (Van een onzer verslaggevers) Dat de Kath. Ver. van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf in een behoefte voorziet, zou opgemaakt kunnen worden uit de zeer grote opkomst ter algemene vergadering, gisteren in Hotel Brinkman te Haarlem gehouden. De voorzitter, de heer C. Ph. Freriks, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder, de geeste lijk adviseur, pastoor Roelvink, en de heren Kampschroër en mr. Vermeulen, resp. voorzitter en secretaris van de L.T.B. Ook de vele nieuwe leden verwelkomde hij speciaal, waaraan hij de mededeling vastknoopte, dat het ledental naar de 1000 loopt. Spr. begon vervolgens met de misvatting weg te nemen, dat de K.V.O.B. een vereniging voor groot-werkgevers zou zijn: dit is n.l. geheel onjuist. Het was wel de bedoeling ook de grotere werkgevers, waarvan er vele voor heen niet georganiseerd waren, Kath. te organiseren en dank zij het feit, dat de bloemibollenmen- sen thans in de K.V.O.B. baas in eigen huis zijn, is men hierin ge slaagd. Nagenoeg alle bloembol- lenkwekers en exporteurs zijn thans in de KVOB verenigd, een organisatie, waar zowel in vak kringen als in de kringen der autoriteiten rekening wordt ge houden. Wat de omstreden kwestie van grote en kleine ondernemers be treft, betoogde spr., dat de meer welgestelde en sterkere de taak hebben te zorgen, dat ook de klei nere bedrijven zich kunnen ont plooien. Of er nog afzonderlijke afdelingen zullen worden ge- vormd, zal straks het nieuwe be stuur onder ogen zien. Spr. onderwierp vervolgens de belastingwetgeving aan een nade re beschouwing en betoogde in dit verband, dat in het zakenleven al leen energie kan worden ontwik keld, als daar een beloning tegen over staat en de kans wordt ge geven een gejond bedrijf te stich ten. Ook in het belang van de ex port Is dit nodig. Komende tot de gevolgen van de invoering van de Werkloos heids- en Wachtgeldverzekering gewaagde spr. van het regerings voorstel. om t.b.v. het bedrijfsle ven de vereveningsheffing en de kinderbijslagpremie elk met een v, te verlagen, terwijl door de Stichting van de Arbeid 2 was gevraagd- Behalve dus een loons verhoging van voor het bloem- bollenbvdriif minstens 2 nog een extra las-t van 8 van het loon. Deze materie heeft de volle aandacht van het bestuur. Reclame. Ten aanzien van de reclame, waarvan spr- de noodzakelijkheid betoogde, is de KVOB bereid met andere organisaties samen te wer ken. Komende tot de eigenlijke vakbelangen, stelde spr. de vraag of de vrijheid in het zakenleven niet al te zeer beperkt wordt. Wanner er eohter maatregelen ge nomen moeten worden, laten wii dan, aldus spr., bevorderen, dat De besturen van het. Neder lands Olympisch Comité en van de N.V. Mii het Nederlandsch Sportpark (Olympisch Stadion), zijn overeengekomen de herden king van hun veertigjarig., be staan tezamen op sobere wijze te organiseren op 10 Augustus met een internationale sportmiddag, welke zal bestaan uit verschil lende revanche-wedstrijden van de Olympische Spelen. Hoewel de organisatie van deze dag in details eerst vastgesteld kan worden na afloop van of tij dens de Olympische Spelen te Helsinki, waar de vrijwel voltal lige commissie aanwezig zal zijn, is toch in grote lijnen reeds be paald wat geboden zal worden. Na een massaal openingsnum mer, een entree van de Olympi sche ploeg met aan het hoofd ook de Olympische overwinnaars van andere nationaliteit, een vaan delparade (het geheel onder lei ding van de heer Sommer van het K.N.G.V.) zullen athletiek- en wielerwedstrijden met sterren van Helsinki worden gehouden. Er wordt een, voetbalwedstrijd gespeeld door een Nederlandse ploeg we mogen aannemen van de Olympische ploeg te gen een topploeg van elders. Het slot zal gevormd worden door een demonstratie van de hippische sport. Besloten is dat dit keer de ver koop van kaarten niet via de sportbonden zal geschieden, doch door het Stadion. Katholiek op vooraanstaande post van B.B.C, LONDEN (KNP) Tot direc teur van de B.B.C.-afdeling „Het gesproken woord" werd de Ka tholiek Harman Grisewood be noemd. Met deze benoeming ne men de Katholieken een voor aanstaande post in in de admi nistratie van de B.B.C. 's GRAVENHAGE Naar wij vernemen, heeft de Nederlandse regering aangeboden, het Vredes paleiscomplex te internationalise ren, indien besloten mocht wor den, het Gerechtshof voor de Or ganisatie van het Schumanplan en de Europese Defensiegemeen schap op het terrein van het Vre despaleis te vestigen. Een dergelijke internationali satie houdt in beginsel in, dat het Vredespaleiscomplex onschend baar zou worden, d.w.z. dat het wordt onttrokken aan de directe Nederlandse gezagsuitoefening. Wel blijft de Nederlandse souve- reiniteit over het gebied gehand haafd. hierover beslist wordt door eigen vakgenoten en die er direct bij betrokken zijn; in dit opzicht moet vooral de P.B.O. ons bevre diging geven, aldus spr. Het bloembollenvak is goed mo menteel, laten wij zorgen, dat het goed blijft. Tenslotte wees spr. er op, dat een krachtige en princi piële vakorganisatie in dit tijd perk van het allergrootst belang is. Medegedeeld werd, dat de Ver eniging thans Koninklijk goedge keurd is. Ht bestuursvoorstel om de contributie van f 1 per f 1000 verloond bedrag ook toe te passen op de in het bedrijf meewerken de meerderjarige zoons, met dien verstande, dat hierdoor een loon bedrag van f 2500 gefixeerd wordt werd zonder discussie aangeno men. Krachtens een vorig jaar met de L.T.B. aangegane overeen komst trad het bestuur, gevormd door de samengevoegde besturen van de KVOB en de LTB-sectie Bloembollenkwekers, in ziin ge heel af. In het nieuwe bestuur van de KVOB werden hierna geko zen de heren Ant. Nijssen, Sant poort (732 st); N. Breg Wervers- hoof (722): C. de Wit Czn. Boven- k ar spel (688): G- Rood Groote broek (668); C. de Groot Noord- wijkerhout (638); P. S. van Leeu wen Noordwijkerhout (631); P. Oosterveer Lisse (564): S. Valke- rine Limmen (549) en J.A. Heems kerk (534). Hieruit bleek, dat het bestuursadvies inzake de verkie zing niet was opgevolgd en de vier door de leden gestelde candi- daten gekozen werden. De beren C Freriks Hillegom J J. v-d. Berg -Winnubst Anna Paulowna; A. J. Braam Heemstede en P. N. Hulse bosch Hillegom werden dus niet herkozen. Tenslotte werd de heer P. S. van Leeuwen tot voorzitter gekozen- 's GRAVENHAGE, 10 Juni Bij beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, is aan werkgevers de verplichting op gelegd tot betaling van een bij slag op het loon, waardoor de werknemer in staat wordt ge steld de door hem per 1 Juli a.s. verschuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het bedrag aan pre mie, dat door de werknemer on geacht de beschikking zou zijn verschuldigd. De bijslag wordt berekend door het loon zonder de bijslag te vermenigvuldigen met het werk nemersdeel van het door de be treffende Bedrijfsvereniging te innen premiepercentage. Voor de Werkloosheidswet, evenals voor de andere sociale verzekeringswetten, is de bij slag als loon te beschouwen. De bijslag moet dus bij het loon worden opgeteld .alvorens het aan de Bedrijfsvereniging af te dragen premiebedrag kan wor den berekend. Dit heeft ten 'ge volge, dat de premie steeds een fractie hoger is dan de bijslag. ACHESON VRAAGT SPOED BIJ GOEDKEURING WASHINGTON, 10 Juni De Amerikaanse minister voor Bui tenlandse Zaken heeft vandaag voor de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken aangedron gen op spoed bij het goedkeuren van het vredescontract met West- Duitsland. Hij legde ook de nadruk op het belang van de overeenkomst inzake de E.D.G. Elke poging van een lid om zich van deze overeenkomst los te maken zou een zaak van enorme bezorgd heid voor onze regering worden, zei Acheson, wiens woorden vooral ten doel schenen te heb ben Frankrijk opnieuw de ver zekering te geven dat de V.S. niet met de handen in de schoot zullen blijven zitten als West- Duitsland zich eventueel uit de E.D.G. zou terugtrekken. Snelle goedkeuring van het vredescon tract betekent, aldus Acheson, de plechtige belofte van het Wes ten, dat de Duitse republiek te gen communistische agressie zal worden verdedigd. Nieuwe uitbarsting van de Stromboli STROMBOLI, 10 Juni Gis teravond heeft opnieuw een uit barsting van de vulkaan Strom boli plaats gevonden. Nieuwe stromen lava vloeiden langs de hellingen. Zaterdag heeft een uitbarsting reeds het dorp Ginostra aan de voet van de vulkaan met een dikke laag as bedekt. Gedurende het weekeinde verminderde de lavastroom om gisteravond on der zwaar gerommel weer toe te nemen. TUNIS De afgelopen dagen zijn de gewelddadigheden toege nomen. Zondagavond ontplofte een bom in het trappenhuis van een gebouw in Sfax. Er vielen geen gewonden. Een Spahi van de cavallerie ontdekte een man, die een fles benzine en een granaat plaatste aan de ingang van een ander huis in Sfax. De Spahi schoot de man in de benen. In Tunis ontplofte een bom op de vensterbank van een meisjes school, waardoor ruiten braken. Een tweede bom ontplofte achter een militaire kazerne, waardoor twee personen gewond werden. Ten gevolge van het ontplof fen van een andere bom, werd hat daik van een garage in Tunis afgerukt. Verder ontplofte een een bom op het centrale markt plein, waardoor enige schade werd aangericht. Maandagmor gen is te Sfax een grote electr;- scbe transformator opgeblazen, waardoor de Arabische wijk en een deel van de Europese wijk geheel van electriciteit verstoken geraakten. Bij een weekloon van f 60. en een werknemers-premie aan deel voor de Werkloosheidswet van 2 pCt. bedraagt b.v. de bij slag f 1.20. De door de werkne mer te betalen premie is in dit geval 2 pCt. van f 61.20, dus f 1.22. Vanwege het Ministerie van Financiën is medegedeeld, dat voor de berekening van de loon belasting de premie van het loon mag worden afgetrokken. In voering van de bijslag heeft daarom geen verhoging van loon belasting voor de betrokkene ten gevolge. Vijf inwoners' van 't Gooi werden gistermorgen door de Rechtbank te Amsterdam ver oordeeld terzake het slopen van aard-geleidingen langs de spoor baan Baarn-Hilversum. Een 23- jarige opperman uit Bussum die behalve de diefstal van de N.S. ook nog wegens het stelen van lood en koper te Baarn terecht stond, werd veroordeeld tot an derhalf jaar met aftrek. Een 21- jarige jongeman uit Bussum hoorde zich tot één jaar met af trek waarvan 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordelen. Twee da ders uit Hilversum werden resp. tot anderhalf jaar m-et aftrek e^ één jaar met aftrek waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroor deeld. De enige dader, die nog een 'blanco strafregister had1, kwam er het beste af. Hij werd, veroordeeld tot 4 maanden voor waardelijk. De heler van de ge stolen goederen, een inwoner uit Hilversum, d-ie bii de behande ling verstek had laten gaan, hoorde zich tot eer» jaar met af trek veroordelen. Er bestaan plannen om door middel van een publieke inschrij ving de 500 Australische ponden bijeen te krijgen welke beno digd zijn voor de uitzending van F. R. Lucas, de „beste vrije slag zwemmer van Nieuw Zeeland, raar Helsinki, in de hoop dat hij vergunning zal krijgen om aan de Olympische Spelen deel te nemen. Zijn opneming in de Olympische ploeg werd niet goedgekeurd door 't Nieuw Zee- landse Olympisch comité, maar het bestuur van de Nieuw Zee- landse Zwembond en de zwem- clubs te Auckland willen dit be sluit trotseren. Zij zullen een beroep doen op de FINA om Lucas, die thans in de Ver. Sta ten vertoeft, toestemming te ver lenen Nieuw Zeeland op de 400 en de 1500 meter te vertegen woordigen. Voorts zullen zij een publieke inschrijving openen ten bate van Lucas die student is aan de universiteit te Iowa (City) V.S. Aan de-Amerikaanse Zwembond is gevraagd toe te staan, dat hij samen met de le den van de Amerikaanse Olym pische ploeg naar Helsinki reist. Mocht dit verzoek worden ge weigerd dan zal men het zo trachten te regelen dat hij de reis maakt met de zwemmer Agnew die wel in de Australi sche ploeg is opgenomen en ook aan een Amerikaanse universi teit studeert. Tenslotte zal men proberen van het Nieuw Zeelandse Olym pische Comité gedaan te krijgen dat Lucas, die de nationale titels heeft gewonnen op de afstanden van 220 yards tot 1 mijl vrije slag, toch nog in de ploeg wordt opgenomen. NEDERLAND GEWIPT VOOR HANDBALTITEL BERN Tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap heeft Zwitserland Nederland met 135 verslagen. De wedstrijd ging in het be ging gelijk óp en na de eerste tien minuten bestond er tussen beide ploegen nog slechts één punt verschil. Toen kwam er echter meer leven in de Zwit sers die zich een voorsprong ver overden, welke zij de gehele wedstrijd wisten te behouden. Met de rust was de stand 62 voor de Zwitsers. In de tweede periode werd het Zwitserse offensief werkelijk ge vaarlijk en in tien minuten tijd voerden zij de score op tot 113. Daarna bestond er nog slechts weinig twijfel aan de uitslag. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Jongetjes (2), van Blitterswijk, Rutjes en van Mourik. INGENIEUR VERTEERDE WEL MAAR BETAALDE NIET Een 68-jarige ingenieur uit Den Haag had in verschillende Haagse café's verteringen ge maakt, terwijl hij wist dat hij geen geld op zak had. In een zaak vroeg hij zelfs om logies, maar toen hem gevraagd werd de prijs daarvoor vooruit te be talen. ging hij vlug naar geld zoeken en verklaarde tenslotte dat hij 10 dollar had verloren. Gisteren, voor de Haagse recht bank, verklaarde verdachte zijn vreemde gedragingen uit het feit, dat hij eens bij een val een hersenschudding heeft opgelopen. Het psychiatrisch rapport noem de verdachte verminderd toere keningsvatbaar. De Officier van Justitie merkte in zijn requisi toir op dat verdachte alle gevoel voor realiteit heeft verloren. Hij meent nog heel wat te kunnen, maar in werkelijkheid kan hij zich in de Maatschappij niet handhaven. De Officier achtte onvoorwaardelijke ter beschikking stelling het béste en eiste, be halve deze ter beschikkingstel ling, drie maanden gevangenis straf met aftrek. Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 Juni De Eerste Kamer heeft vandaag met 33 tegen 8 stemmen het wets ontwerp aangenomen, waarbij gelden worden gevoteerd voor de aankoop van een perceel van de N. V. Pander in Den Haag. Tegen stemden de A. R. en de communisten. Aan de overzijde van het Binnenhof hadden zich ook C.H. en V.V.D. tegen dit wetsontwerp gekeerd, omdat mi nister In 't Veld reeds vooruit gelopen was op de beslissing van de volksvertegenwoordiging. Het vermoeden, dat de Senaat nog duidelijker van haar ontstemming zou blijk geven, werd dus niet bewaarheid. Het tegendeel was het geval: geen verwerping, geen motie en een naar verhouding zelfs nog groter meerderheid dan aan de overzijde. De heer Wendelaar (VVD) stelde al direct vast, dat verwer ping geen zin zou hebben. De koop was gesloten en de Staat zat er dus aan vast, maar voor 't overige pakte hij nogal aardig uit. De minister dééd maar en hij had het zelfs niet nodig geoordeeld om in de stukken zijn spijt te be tuigen. De heer Tjalrna (A.R.) deed er nog een schepje bovenop. Nu kwam de minister met het argu ment, dat met de aankoop ook militaire belangen gemoeid waren (opslagruimte voor de burger lijke verdediging), maar deze af gevaardigde had de indruk, dat totdantoe op het Departement van deze minister nog de sfeer van „het gebroken geweertje" was blijven hangen. Geen fraaie opmerking, we, leven echter in de verkiezingstijd. De heer Kraayvanger (KVP) had de gang van zaken liever an ders gezien, maar hij wilde toch begrip opbrengen voor de positie van de minister. Hii moest direct kopen of er van afzien en zulks zou de overheid geld hebben kunnen kosten. Minister In 't Veld gaf van ziin kant nog eens een uitvoerige toe lichting. Maar ziin verweer spitste zich toch vooral toe op de stel ling, dat het geschreven recht, meermalen in botsing komt met de eisen van het practische leven. NEDERLANDSE AMATEURS WINNEN IN BELGIË Een te Overpelt gehouden wie lerwedstrijd voor amateurs werd gewonnen door onze landgenoot Plan.taz, die over de 132 km. een tijd noteerde van 3 uur 35 min. Als tweede en derde kwamen resp. de Belgen van der Linden en Kuyten binnen. Ook te Auwegem, waar een wedstrijd over 110 km. voor ama teurs plaats vond. ging een Ne derlander als eerste over de eindstreep. Het was Verhelst, die met 3 uur 14 min. de Belgen Heyse en van Steenbrugge naar de tweede en derde plaats ver wees. Ter gelegenheid van de Olym- Ter gelegenheid van de Olym pische Spelen zal de KLM in het ijdvak van 12 Juli tot en met 11 Augustus haar dienst Am sterdam Kopenhagen Stock holm drie keer per week naar Helsinki doortrekken. Bovendien zal de lijn Amster damHamburg op vijf dagen in midden Juli en op vijf dagen in de eerste helft van Augustus tot de Finse hoofdstad worden ver lengd. Verscheidene Olympische teams zijn op een der KLM-diensten geboekt. Van de Nederlandse ploegen vertrekken op 9 Juli de zeilers, op 12 Juli de hockey-spelers, op 16 Juli de athleten, gymnasten en roeiers, op 21 Juli de water- polo-spelers, 23 Juli de kano vaarders, zwemmers, gewichts- heffers en wielrenners, 26 Juli de militaire ruiters en de bok sers. Het vertrek van de Neder landse voetbalploeg is nog niet vastgesteld, het is afhankelijk van de uitslag der loting op '16 Juni. Van de buitenlandse ploegen die met de KLM zullen reizen kunnen worden genoemd vier en veertig Japanse zwemmers en wielrenners, die na de Olympi sche Spelen een bezoek zullen brengen aan verscheidene ste den in Europa, een team uit VAN ROON EN DE GROOT DERDE TE KOPENHAGEN Tijdens te Kopenhagen gehou den internationale wielerwed strijden voor amateurs eindigden onze landgenoten van Roon en de Groot in een koppelwedstrijd over 30 km. met 4 pnt en eén ronde achterstand op de derde plaats. Winnaars werden de De nen Andresen en Allan Olsen met 26 pnt. Erik von Frenckell, de voorzit ter van het organisatiecomité voor de Olympische Zomerspelen te Helsinki, is te Berlijn aange komen, teneinde een poging te doen de West- en Oost-Duitse Olympische comité's tot elkaar te brengen, opdat een geheel Duitsland vertegenwoordigende athletenploeg aan de Olvmpische Spelen zal deelnemen. Zoals be- xend, werd de aanvrage van Oost-Duitsland om door het In ternationaal Olympisch Comité te worden erkend, van de hand ge wezen aangezien West-Duitsland reeds erkenning had verkregen en slechts éen Olympisch Comité per land kan worden erkend. Von Frenckell wil trachten de Oost-Duitsers te bewegen hun sportlieden te laten deelnemen in de West-Duitse selectiewed strijden om hen zodoende een kans te geven voor een plaats in het Duitse Olympische team. BRITSE HANDEL MET COMMUNISTISCH CHINA BERLIJN Een groep Engel se zakenlieden heeft na te Ber lijn gevoerde onderhandelingen met een Chinese handelsdelegatie transacties met communistisch China gesloten, welke voorzien in de levering van tektielgoede- ren ter waarde van 3.500.000 pond sterling en chemicaliën ter waarde van 3 millloen pond ster ling. De onderhandelingen zijn ge voerd op grond van afspraken, gemaakt op de onlangs te Mos kou gehouden Economische Con ferentie. China heeft in ruil voor de Engelse goederen aangeboden sojabonen, borstels, houtolie, koelhuiseieren, oliezaden, dier lijke producten en andere Chi nese artikelen, die een traditio nele markt in Engeland hebben. „Kalf- en melkkoeien le soort 9751050; 2e soort 900950: 3e soort 725800; kalfvaarzen le soort 875—950: 2e soort 700—800; zomerkalvende koeien le soort iêïvare koeien le soort <50850; 2e soort 550700: stie len le soort 2.76—2.82; 2e soort ^.462.66 per kg. vet en vlees; kalveren en pinken le soort 150 —550; slachtvee le soort 2.88— 2.92; 2e soort 2.65—2.76; 3e soort 22.35 vet en vlees: nuchtere kalveren le soort 28—50; weide- schapen le soort 90120: weide- lammeren le soort 40—60; vette schapen le soort 110—140; loop varkens le soort 6090; biggen le soort 5558: 2e sooi-t 4248: vette varkens le soort 2.102.15 2e soort 1.802.08 per kg. lev. gewicht; zouters le soort 1.922 per kg. lev. gewicht. Aanvoer: 693 runderen; 738 kalveren: 120 schapen: 1121 lam meren; 450 varkens; 705 biggen; 30 paarden; 31 bokken en geiten. 3898 totaal. Overzicht: Op de afdeling ge- bruiksvee was het aanbod in verband met de hooibouw niet groot. Geschikte kalf- en melk koeien waren maar weinig ter markt. De handel verliep hierin langzaam roet onveranderde prii- zenv Voor het slachtvee, waarvan het aanbod groot was, liepen de nriizen bij minder vlugge handel terug. De handel in de nuchtere kalveren was voornamelijk in de lichtere soorten zeer langzaam. Maar de zware soorten brachten ook nu weer boven de notering op. Voor de vette schapen en wei- desohapen ondergingen de prijzen bii trage handel weinig of geen veranderingen. Maar de weide- lammeren waren in verband met de exportmoeilijkheden veel min der goed te plaatsen en werden hierdoor met aanzienlijk verlies van de hand gedaan. De vette varkens, welke in ruime mate waren aangevoerd, trokken min der goede aandacht en noteerden lager. Zouters prijshoudend en voor de biggen welke minder goed waren te plaatsen, bleven de vorige weekse prijzen vrijwel gehandhaafd. Cuba, een groep van de Goud kust. 't drie en twintig man tel lende voetbalteam van de Ne derlandse Antillen, vrijwel de gehele Belgische ploeg voor de Olympische Spelen en een Bra ziliaanse groep. Verder hebben verscheidene deelnemers die niet in groepsverband reizen, plaats besproken in evp der KLM- diensten op Helsinki. De ruiterequipage uit de Ver enigde Staten is reeds in Euro pa aangekomen, zij maakte ge bruik van het eerste toeristen vliegtuig der KLM dat van de V.S. naar Europa is gevlogen. VOOR OLYMPISCHE PLOEG Van de zijde van het Neder landse Olympisch Comité deelt men ons mede: f 35.000 ontbrak per 1 Juni aan het bedrag, nodig voor een sterke representatieve Nederlandse ploeg, uit te zenden naar de Olympische Spelen te Helsinki. Inmiddels zijn bedra gen overgemaakt of toegezegd van de zijde van zakenlieden, die relaties met Finland onderhou den, particulieren en sportmirv nende personen, tot een totaal bedrag van f 7.285.70, zodat het tekort in één week tijd is geslon ken tot f 27.714.30. Aalsum 9 van Port SaidAk- krumdijk p. 9 Kp. Finisterre- Duinkerken; Amsteldiep p. 9 Holtenau; Amstelland 10 van Ita- jai te Parnagua; Ceram 9 van Aden-Djeddah; Java 10 te Aden; harenberg 10 te Le Havre; Lau- renskerk 9 nm. te Port Said; La- wak 10 te SingaporeLindekerk p. 9 Malta-Port Said; Maaskerk 9 te Monrovia; Madoera 9 nm. te Aden; Meerkerk 10 te Aden; Oranje 9 200 m. ZO Pt. Sudan Pode Zee; Parkhaven 10 vm. te Freetown; Phronti 9 van Tj. Priok-BelawanPoelau Laut 10 te Tj. Priok: Tarakan 10 van Don- gala te Tarakan; Tegelberg 9 v. Hongkong-Manilla; Utrecht 9 nm. van Belawan-Port Swettenham; Zuiderkruis 10 in Aden. is gisteren de behandeling van het Brits-Iraanse oliegeschil voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag voortgezet met het pleidooi van de advocaat van de Iraanse delegatie, prof. Henri Rollin; is te Leiden na langdurige ziekte op 51-jarige leeftijd over leden de rector van het Gymna sium aldaar, dr A. Scholte, die in 1933 te Groningen promoveer de en van 1926 tot 1930 leraar aan het Gymnasium aldaar is geweest; is een 54-jarige wachtsman op een schip in de Rotterdamse Merwehaven vermoedelijk over boord gevallen en verdronken; worden op 16 Juni a.s. te Lis sabon Nederlands-Portugese han delsbesprekingen geopend; is acht maanden met aftrek geëist tegen een Rotterdamse grenscommies der invoerrechten en accijnzen, die onjuiste Rijks- transitopaspoorten voor sigaret ten invulde en daarvoor f1500 kreeg toegestopt; is een fabrikant te 's Heeren- berg, die ervan beschuldigd werd voor reclamedoeleinden een foto van een jongedame met een kin derwagen te hebben gebruikt zonder toestemming van het meisje, vrijgesproken; GROOTWINKELBEDRIJF DOET MEE AAN BRADERIE Dreigend conflict afgewimpeld EMMEN. In de Handelsver eniging te Emmen heeft een „Ka binetscrisis" gedreigd, omdat de besturen van de beide Midden standsverenigingen aldaar, had den besloten het Grootwinkelbe drijf te laten meedoen aan de aldaar te houden Braderie. 28 leden waren het echter met dit besluit niet eens. Het bestuur dreigde met aftreden, doch na dat in de vergadering was uit eengezet dat aan het meedoen van filialen van grootwinkelbe drijven belangrijke voordelen waren verbonden en dat men be ter met hen kan samenwerken dan ze tegen de Middenstand in voor één jaar mag meedoen. Slechts een lid stemde tegen. UITVOERINGSORGANISATIE SOC. VERZEKERING AANGENOMEN (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG De Eerste Ka mer aanvaardde gisteravond z.h.s. 't wetsontwerp op de uitvoerings organisatie van de sociale verze kering. P. v.d. A. en Communisten vroegen aantekening te hebben te gengestemd. Verschillende sociale verzeke ringen warden door middel bij deze wet bij nieuwe uitvoerings organen ondergebracht, zijnde de vakbedrijfsverenigingen van het georganiseerde bedrijfsleven. Oorspronkelijk ging het wets ontwerp er van uit, dat deze vak bedrijfsverenigingen enkel 'n be sturende taak zouden hebben. De administratie moest worden on dergebracht bij een centraal admi nistratiekantoor Bii de behande ling in de Tweede Kamer is ech ter de mogelijkheid geschapen, dat de vak bedrijfsorganisaties ook zelf mogen administreren. Indien zij van deze mogelijkheid geen gebruik maken komen zii weer bij het centraal administratiekan toor terecht. Dit kantoor heet in het gewijzigde ontwerp echter ge meenschappelijk administratie kantoor en is nu ook een orgaan van het georganiseerde bedrijfs leven. Evenals in de Tweede Ka mer maakten deze wijzigingen 't ontwerp voor de p. v.d. A. onaan vaardbaar. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND 10 Juni Men kon al heel goed merken aan het bezoek, dat we ai aardig in de hooibouw zijn, wat in de eerste plaats op de verse markt tot uit drukking kwam, waar het heel stil was. Werkelijk een stugge be weging. Met de vette koeien was het ook heel wat stugger. Daar was het aanbod ook te groot naai de vraag, zodat de prijzen behoor lijk lager waren. In de vroegte scheen op de geldemarkt nog heel wat leven, wat later echter kal mer werd. De nuchtere kalveren bleven een gewild artikel. Er was weer een vlugge gang. En voor de fokkers was ootk wel liefheb berij, een goede vraag met hoge prijzen. Op de vette scuapenmarkt was het een stille boel. niet alleen dat de prijzen lager waren, maai er was ook weinig kooplust. Dat de export niets deed was ook op te merken op de lammerenmarkt waarvoor d© dood bijna geheel geen vraag was, en voor 't leven was het ook stil. Op de vette var- kensmarkt w.as het beter, daar la gen de prijzen heel wat hoger, wat wel niet zo vlot werd uitge legd maar in de vroegte ging het nog wel met de handel. Latei- werd het trekkerig en niet geheel prijshoudend. De vette zeugen gingen zo om de f 218. Op de big- genmarkt was wel iets groter aan bod; het ging stug aan en juist niet geheel prijshoudend, alhoewel de prijzen vrij hoog staan. Op de bokken- en geitenmarkt was het een stugge handel. En de paar denmarkt was kalm, maar ze, blij ven ook duur. De pluimveemarkt gaf wel iets meer aanbod te zien, maar met de blauwe haantjes ging het nog vrij stug, overigens ging het wel. PURMEREND. 10 Juni. 4000 kippeneieren 14.0015.90, 1000 eendemeieren 10.00; 553 runde ren, 198 vette koeien 2.303.10. stug; 223 gelde koeien 600.00 850.00, kalm: 105 melkkoeien 675.001100.00, stil; 9 pinken 250.00425.00, stil; 18 stieren 750.001900.00, stug: 30 vette kalveren 160.00260.00, stug: 640 nuchtere kalveren voor de slacht en de fokkerij, resp. 50.00110.00. goed, en 75.00150.00, vlug; 166 vette varkens voor de slacht 2,10 2.30 goed afl. stugger: 725 magere varkens en biagen, resp. 50.00—95.00, stil. en 48.00—56.00 en 57.0098.00, stil; 8 fokzeugen 350.00425.00. kalm: 938 vette schapen 85.00140.00, stug: lam meren 60.0085.00 stug: 36 bok ken en geiten 10.0060.00. stug: 42 paarden 600.001100.00. kalm: 3128 veulens; 2400 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.10 2.25 per kg: 150 oude kippen en hanen (blauw) 2.20V per kg: 700 jonge hanen (b1" I 2.75 28.5 per kg; 350 eenden 1.50 1.75 oer stuk: 500 konijnen 1.00 8.00 per stuk. ZUIDERKOGGE. 10 Juni. Midd. schotse 14,8016,50, kleine idem 8.8013.20. kriel 4.80—7.00, rode schotse 16.3018.50. Aan voer 97.000 kg. HOOGKARSPEL. 10 Juni. 132.600 kg aardappelen groot 16.40 —17.10. 21.800 kg klein 8.90— 12.80. 8000 kg kriel 7.50—10.30. MEDEMBLIK, 10 Juni. Aan voer vroege aardappelen 196.000 kg: groot 15.80-_16.70. klein 12.80 —13.80, kriel 8.70—10.40, rode eersteling: groot 18.30. NRD. SCHARWOUDE. 800 kg aardappelen, eerstelingen 18,50; kriel 7,—. AMSTERDAM, 10 Juni. Op nieuw heeft de Hoge Raad der Nederlanden in een door Getui gen van Jehova in cassatie aan hangig gemaakte zaak beslist, dat zij ten onrechte waren vervolgd op grond van een gemeentelijke verordening, die in strijd moet worden geacht met artikel 7 van de Grondwet: de vrijheid van drukpers. Het vorige jaar trachtte een aantal Getuigen van Jehova in de straten van Deventer hun tijdschrift „De Wachttoren" aan het publiek te verkopen. Voor bijgangers hoorden hen zeggen: „Koopt de Wachttoren". Agenten der politie maakten tegen deze colporteurs proces verbaal op en op 6 Augustus '51 legde de Kantonrechter hen een boete van f 2.of 1 dag op. Hij grondde deze veroordeling op art. 67 van de Gemeentelijke po litieverordening. In dit artikel staat onder meer: „Het is verbo den tenzij met schriftelijke ver gunning van B. en W„ bij of ter gelegenheid van het op straat venten of verspreiden van ge drukte of schriftelijke stukken of vliegende blaadjes deze hoor baar aan te bevelen". De Hoge Raad heeft nu bij de behandeling in cassatie van deze zaak beslist, dat bovengenoemde passage van de verordening te Deventer onverbindend moet worden verklaard, aangezien deze in strijd is met art. 7 van de Grondwet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5