Ouderdag Bewakingscorps Koninklijke Landmacht Hollanders voetballen in Canada Diocesane middenstand ter beevaart naar Heiloo PORT Deelname was dit jaar enorm Nog 13 dagen Onderwijs vernieuwing in het kort ALKMAAR EN OMSTREKEN Militairen moeten zich gesteund weten door de gehele burgerij Zieken en invaliden danken Rode Kruis AGENDA Oud-burgemeester Koelma overleden Lekker sla-aanmaken GROEN DERDE DIVISIE NAAR DUITSLAND Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 12 JUNI 1952 ALKMAAR Zo langzamerhand zal eenieder er wel van over tuigd raken, dat ook in vredestijd het Nederlandse volk moet zorgen voor de opbouw van een leger. Of eigenlijk: juist in vredestijd, omdat men dan nog de maatregelen kan nemen, die ter verdediging van het vaderland nodig zijn. Niemand zal ervan overtuigd behoeven te worden, dat er een leger nodig is, dat een defensie gevormd moet worden, om in oorlogstijd aan de vijand het hoofd te kunnen bieden. Maar wel dient er nog telkens weer op aangedrongen te worden, dat de burgerij het leger als het ware op de handen moet dragen, dat de bur gerij de morele plicht heeft, zich van de taak van de gehele defensie op de hoogte te stellen, om dan met begrip en sym pathie te kunnen staan ten opzichte van de militaire macht. Ook van de zijde van de mili taire macht zelf heeft men de noodzakelijkheid hiervan inge zien. Een van de meest geslaag de middelen is wel een ouderdag, zoals die gasteren is gehouden voor de dienstplichtigen van de lichting 1952-1, ingedeeld bij het Bewakiingscopps Kommkl. Land macht gelegerd in het opleidings- depot B.K.L., bet R.O.G.gebouw te Alkmaar. Des morgens om ongeveer 10 uur wenden de ca. 200 ouders, verloofden en andere familie leden van de ca. 300 militairen in de grote cantine ontvangen Zij hebben eens een gehele dag het leven van hun zoons kunnen meemaken en kunnen ervaren, boe het militaire leven binnen de muren van een kazerne geleefd wordt. De dag werd meegemaakt door de Overste Dijkstra, die Nederlands Territoriale Bevel hebber Generaal Buurman van Vreden vertegenwoordigde; voorts waren aanwezig de Generaal b.d. Oudendijk uit Den Haag, voor zitter van de Vereniging „Ons Leger" die zich tot taak stelt militair en burger tot elkaar te brengen en de Commandant van het Bewakdmgscorps, Majoor Damrne. Geheel nieuw corps Heit corps B.K.L. is kortgele den opgericht en van 1 April af in de opleiding, welke op 1 Au gustus eindigt, waarna weer een volgend oorps wordt opgeleid. Zo halverwege de opleiding mochten de ouders wel eens zien, wat hun zoons konden presteren. En zo werd de gehele dag gevuld met militaire demonstraties. Inspectie en défilé Om elf uur vertrok het corps naar het Canadaplein voor de in spectie, welke door Overste Dijk stra werd verricht, waarna deze op de Westerweg het défilé af nam, dat werd opgeluisterd met mzuiek van de 'Kon. Militaire Kapel o.l.v. de kapelmeester Adjudant Jansen. Bij 1 inspectie en défilé waren eveneens aan wezig de burgemeester van Alk- magij-, mr. H. J. Wytema, de 'ge meentesecretaris, de heer K. Veenidorp en die Commissaris van Politie, de heer J. D-reeuws. De parade stond onder bevel van de Depótcommandant Kapt. Puchter. Demonstraties Na de gemeenschappelijke maaltijd in de oantme gaven de verschillende pelotons enkele demonstraties op 't Ganadaplein, exercitie onder bevel van de on derluitenant Slimmen en demon stratie sport onder bevel van de Seng. Maesen, terwijl op 't voor plein van de Kazerne de korp. Bos het een en ander over de camouflage vertelde, volgens het Amerikaanse systeem, aan de hand vain levende voorbeelden. Korp. Bisschop gaf vervolgens uitleg van de werking en behan deling van de mitrailleur, terwijl de lit. Van Deutèkom de bezoe kers liet zien, wat men onder richteefeningen met verstaan. „Ons Leger" decoreerde... Vanwege de Vereniging „Óns Leger" kreeg het derde peloton van de eerste Compagnie, dat onder bevel staat van sergt.-maj. IJserloo, 'een vaantje, omdat dit peloton in alle opzichten de beste prestaties heeft geleverd. De beste soldaat van dit peloton was de sold. L. Heuizen, uit het Lim burgse plaatsje Cadier en Keer, die met gepaste trots eveneens een vaantje van „Ons Leger" aan zijn bajonet mocht meevoeren. Burger en militair. In de middaguren waren de ouders in de cantine bii elkaar, waar de Commandant van het Bewakingscorps de majoor W. A. Damme er zijn voldoening over uitsprak, dat vele ouders de ver re reis hebben willen onderne men naar Alkmaar, om zich per soonlijk van het militaire leven van hun zoons op de hoogte ie stellen. Hij verzekerde, dat de militai ren door iwstruoteurs van grote ervaring de ernst van hun taak genoegzaam en op serieuze wijze wordt bijgebracht. Spr. vond het van groot belang, dat de burgerij zich wezenlijk voor het militaire leven zou interesseren, omdat die interesse nodig is voor 't moreel van de soldaten. Burgers en mi litairen moeten naar elkander toegroeien, wamt in oorlogstijd zijn de gevaren, waaraan zij blootstaan, dezelfde. De generaal b.d. Oudendijk, sprekende over die taak van de vereniging „Ons Leger" borduurde op ditzelfde thema voort, en concludeerde dat het leger zich verborgen moet weten in die sympathie van gans het Nederlandse volk, om naar behoren de taak te vervullen, die het noodzakelijkerwijze heeft op gelegd gekregen. ALKMAAR. Gistermiddag ontvingen wii van de heer F. Oostenrijk een dankschrijven, dat hjj namens alle zieken en inva liden, die de boottocht met het Rode Kruis hebben meegemaakt, aan het Rode Kruis wil ricrhten. Het luidt als volgt: „Namens allen, die hebben deelgenomen aan de boottocht van het Rode Kruis betuig ik mijn hartelijke dank, voor .het geen wii op die daig hebben ge noten. Het was onvergetelijk. Er was gezelligheid aan alle kanten, wij werden als een vorst be diend, eten en drinken was er volop en de verzorging door de zusters en broeders kon niet beter ziin. Dt tocht zelf verveelt nooit en is een reclame op zich voor het. Nederlandse Rode Kruis en tenslotte ook voor de Bond voor Invaliden." Voorts dankt de heer Oosten rijk de royale gevers, de auto bezitters. die de zieken en inva liden naar de boot brachten en weer afhaalden voor het thuis brengen, en d<e doktoren en hun echtgenoten, -die heel wat werk (liefdewerk) hebben verzet. DONDERDAG 12 JUNI BIOSCOPEN: Rex: Torero (14). Harmonie: Uw man behoort ons (a.l.). Cinema: Het grote concert. Victoria: Help, ik ben on zichtbaar (a-1.) Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN: Na 6 uur vanavond voor spoedgeval len te bereiken: Apotheek Wanna, Mient C 13: Apo theker: Mej. F. Schuitema. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.30—22.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). SCHOORL HULDIGT NEOMIST SCHOORL Zaterdag ontving onze oud-plaatsgenoot Frans Pmxter de H. Priesterwijding uit handen van de Bisschop van Haarlem. In de nieuwe woon plaats van zijn ouders, Lisse, droeg hij Zondagmorgen zijn eer ste plechtige H. Mis op. Daar de familie Pmxter nog slechts korte tijd onze parochie neeft veriaten, meende Schoor! toch ook enig recht 'te hebben deel te nemen aan deze vreugdevolle gebeurte nis. In de feestpredieaitie, die pastoor Drost in Lisse hield, ge waagde hij dan ook van de baud die tussen Schoorl en Lisse door deze plechtigheid werd gelegd. Bij deze eerste H. Mis was iiet Kerkbestuur van Schoorl voltal lig aanwezig, alsmede een aantal andere personen uit onze paro chie. Tijdens de receptie werd de Neomist een cadeau van de parochie Schoorl aangeboden, alsmede van de naaiknans. Dins dagmorgen droeg de jonge pries ter een plechtige H. Mis op in onze parochiekerk, geassisteerd ■door pastoor Drost als. diaken en prof. Louter als subdiaken. De Mis werd zeer verdienstelijk ge zongen door het mannen- en knapenkoor onder leiding van de heer Jac. J. Krimp. Na de H. M'is bestond gelegenheid de Neo mist en zijn familieleden geluk te wensen, waarvan door veletn werd gebruik gemaakt. Advertentie DAMKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR Hemels behoudt de leiding ALKMAAR Na zijin inzin king in het afgelopen seizoen heeft Hemels zich volkomen her steld. Door een overwinning op de sterke Pancnasser Booy bleef hij in de hoofdklasse aan de lei ding. Zijin afgebroken partij tegen Makken werd remise ge geven. Titelhouder Slot (Lange- dijk) profiteerde van een mis rekening vain zijn tegenstander N. Oud en won. Mekken kreeg tegen Th. de Haas in het mid denspel een sterke aanval, maar had nog grote moeite zijn voor deel in winst om te zetten, om dat De Haas zich in het zeer moeilijke eindspel taai verdedig de .De stand in de hoofdklasse is thans. M. Hemels 3 2 10 5 J. Mekken 3 12 0 4 N. Oud 3 1113 M. Oud 2 0 2 0 2 F. Slot 2 10 12 Th. de Haas 2 0 111 P. Booy 3 0 12 1 in de eerste klasse bleven Verver en M. J. Langras Jr. ge zamenlijk aan de leiding door resp. Ie winnen van Stam en M. A. Langras, die pas in het eind spel capituleerden. Door een ver raderlijke combinatie won Smo- lenaars van Kiewitt. De partij Zijp-Jonna werd afgebroken in een voor Jorna iets gunstiger stelling. In de tweede klasse werd slechts eén partij gespeeld, n.l. die tussen Lenigers en Bijwaard. Een foutieve berekening kostte Lengers een schijf en Bijwaard verzekerde zich bekwaam van de volle winst. Op 02-jarige ieeitija is gister morgen in zijn woning te Amster dam overleden de oud-burge meester van Alkmaar, Prof. Mr. A. Koelma. Mr. Koelma was slechts korte tijd Burgemeester van Alkmaar als opvolger van Jhr. Mr. A. F. van Kinschot. Hij aanvaardde dit ambt op 15 September 1946, doch werd na een paar maanden door een ziekte getroffen, die hem noodzaakte in 1947 zijn functie neer te leggen. Van 1923 tot 1946 was hij Secretaris der Gemeente Alkmaar. In die tijd behaalde hij de Mr.-titel. Hij genoot in de kring van zijn vakgenoten grote waardering én gezag. Als redac teur van verscheidene organen op het gebied van de Gemeente administratie heeft hij veel gepu bliceerd, o.a. een zeer populair boekje „De Gemeentewet waar in Prof. Mr Koelma de Gemeen tewet op duidelijke en overzich telijke wijze heeft toegelicht. Dit boekje verscheen in 1934. Prof. Mr Koglma werd in 1945 ook be noemd tot buitengewoon hoog leraar in het Bestuursrecht aan de Handels Hogeschool te Rotter dam na enige tijd als lector aan deze Onderwijsinrichting te zijn verbonden geweest. In Alkmaar was Prof. Koelma een zeer gezien en'algemeen beminde persoonlijk heid. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Helga dv D de Waard en H. Zwart: An na dv J. de Weerd en B. W. Hoekmeijer. Gehuwd: A- P. van Amelsvoort en C. J. Groen: Th. J. van Veen en M A. de Moei; Th. A. Janssen en M. W. C. Goddijn. Welkom thuis ALKMAAR Op 21 Juni zul len per Hr. Ms. van Galen te Den Helder uit Korea naar Nederland terugkeren de matroos 3e klasse F. J. Ouwens, Uitenbosstraat 1 en de korporaal-kok J- C. van Alphen Nieuwpoortslaan 69. ALKMAAR ,Het voetbalspel' zo schrijft ons de heer C.H. Muy- laeirt vanuit Brantford, Ontario, Canada, wordt hier slechts zeer sporadisch beoefend, hoewel on der invloed van de ge-immigreer - de Nederlanders er steeds meer belangstelling voor gaat bestaan. Hollandse voetballers uit Brant ford en Lynden, 10 mijl van Brantford, hebben de koppen bij elkaar gestoken, zijn gaan trainen en hebben een voetbalwedstrijd BrantfordLynden georganiseerd die veel bekijks trok. Zelfs de pers uit de grote stad Hamilton stuurde een verslaggever. Het me rendeel van de spelers waren jon gens van om en nabij, de twintig jaar. In het elftal van Brantford speelden de oud-RKAFC-er Hans Muylaert (nu eens niet onder de lat) en de jeugdige adspirant R.K. A.F.C.-er Freddy Muylaert, die waarschijnlijk de doelverdediger zal worden van het Hollandse elf tal van Brantford. Het Canadese publiek was zeer enthousiast over deze kennismaking met 't „echte" voetbal. Ondanks de hoge tempe raturen wordt in Canada alleen des zomers gevoetbald, omdat 't in de winter al te koud is. Tijdens de wedstrijd fungeerde een Engelsman als scheidsrechter Zo zullen dan 22 Hollandse jon gens het originele voetbalspel in het grote Canada gaan invoeren, waar alleen beoeferjd worden ba se-ball, basket-ball, soft-ball, cri cket. rugby en football, dat geen „voetbal," maar een geheel ander soort sport is. Ons voetbal heet in Canada „soccer."' Genoemde -verslaggever schreef in zijn Canadese krant over de wedstrijd 't volgende: „Lynden's eerste voetbalclub in ongeveer achttien jaar. kwam Zaterdagmid dag (sport wordt in Canada al leen ob' de Zaterdagmiddagen be oefend) een Brahtfordse club met 31 verslaan. Beide ploegen waren samengesteld uit nieuwe Canadese spelers uit Holland. Dit was hun eerste wedstrijd in Ca nada en alle spelers toonden een vriendschappelijk enthousiasme, en een goéde sportiviteit. Voor Lynden scoorden Henri Schoe- mann, tweemaal en Andrew Gree ne, eenmaal. Koos Verkade scoor de Brantford's enige doelpunt. De jongens zullen deze week een bijeenkomst houden, om een com petitie voor te bereiden. „En misschien horen we dan straks Wat van de kansen, die de jongens maken, en van hun even tuele successen. Wie weet. komt er nog eens een snortuitwisseling AlkmaarBrantford van Alcmaria Victrix ALKMAAR In tegenstelling tot een eerder gepubliceerd be richt, zij meegedeeld, dat Alc- mairia Victrix een wedstrijd speelt tegen Zaandijk, a.s. Za terdagavond- om 7uur. Geslaagd ALKMAAR. Onze stadge noot de heer V. C. M. Leesberg slaagde aan de Gemeente Uni versiteit te Amsterdam voor het artsexamen. 'T WORDT WEER KERMIS SCHOORL Hoewel de ker mis reeds lang niet meer hut jaarlijks evenement is uit vroe ger tijden, blijft dit typische feest toch voor zeer velen een zekere bekoring behouden. Vooral de jeugd is reeds weken tevoren vol van de komende, pret. En nau welijks zijn dan ook de eerste kermiswagens gearriveerd ,of de kinderen zijn niet meer van het kermisterrein weg te slaan, vol spanning naar wat er te voor schijn zal komen. Nog een paar nachtjes slapen....: dan is het zover. Een derde slembureau SCHOORL Voor het eerst zullen in deze gemeente bij de a.s. verkiezingen drie stembu- reaux geopend zijn. Dit houdt vooral verband met de aanwezig heid van vele zomergasten in ons dorp, diiè hier hun stemplicht willen vervullen. De stembureaux van Schoorl en Groet zouden meit deze ongeveer vijfhonderd extra kiezers overbelast worden, waar om thans een derde stembureau noodzakelijk is geworden. Dit zal vermoedelijk worden ingericht in het Gymnastieklokaal. Lekker sla-aanmaken was 1' vroeger een heel karwei, waar van alles aan te pas kwam Maar met De Gruyter's slasaus is het in een wip gebeurd. Even een scheutje over de sla even mengen en t is klaar. Zo zachl, zo fijn gekruid, dat is sla op zijn aller-allerbest. Wat zou U toch moeite doen. als U het met De Gruyter's slasaus zo goed en gemakkelijk hebben kunt? Een grote fles van 80 cent is erg voordelig en U krijgt er een cassabon bij voor 10 procent korting. 520612 (Van onze verslaggever) HEILOO. Uit alle hoeken van het Haarlems diocees ziin de leden van de R.K. Middenstands bond in grote getale naar Heiloo, het genadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood, getrokken voor de jaarlijkse bedevaart. De grote kapel was tijdens de hoogmis, die om' tien uur werd gecelebreerd, stampvol. Pater Rembertus hield onder deze mis een predicatie, waarin hii liet uitkomen, hoe de verhouding dient te ziin tussen de Hemel koningin en de mens. Wij mensen zijn licht geneigd, om temidden van onze moeilijk heden onmiddellijk Maria's hulp in te roepen, zonder er iets tegen over te stellen. Niet, dat Maria om een beloning vraagt voor Haar bijstand. Doch wel mag Zij van de biddende mensheid' ver wachten dat die in alle eerlijk heid en onbevangenheid toti Haar komt, zonder de allures aan te nemen va;n een koopman. Men moet ondanks vele fouten en te kortkomingen bezield ziin met het voornemen, eerst zelf alles te hebben gedaan wat redelijker wijze van de mens wordt ver wacht: eerlijkheid in zaken, sociale rechtvaardigheid, christe lijke naastenliefde en het op rechte streven naar de volmaak te beoefening van de deugden, eer men Maria om concrete daden van bijstand vraagt in tijdelijke moeilijkheden, zorgen en noden. Maar als ge dat wel ernstig hebt gedaan, dan moogt ge van Maria alle bijstand verwachten, die goed is voor u. En mocht Zii in bepaalde, concrete aangelegen heden geen biistand verlenen, in de vorm waarin die verlangd) wordt, dan nog zal Haar hulp zo danig zijn, dat de biddende mens in volkomen overgave aan God en met de vrede des harten in zich, weer zijns weegs gaat. Onder de Heilige Mis nader den velen ter Heilige Tafel. Om half één bad men in ver schillende groepen de kruisweg. Op de kruisberg hield de wel- eerw. heer kapelaan M. M. Out van de Sint Liduina-parochie te Rotterdam een korte predicatie ovér de Moeder van Smarten. Maria, aan wie het leed in geen enkel opzicht bespaard is geble ven, kent al onze noden en moei lijkheden, onze wensen en idealen. Tot wie zouden wij, die bekom merd ziin in de zorgen van alle dag, beter kunnen gaan dan tot Haar, van wie de lijdende Chris tus gezegd heeft, en dat gold immers voor alle mensenkinde ren: Ziedaar, uv Moeder. Dage lijks moeten wij tot Maria bid den, vooral het rozenkransgebed moeten wii in ere houden. Wij moeten Haar vragen om de he melse goederen van standvastig heid en volharding in de beoefe ning van de deugden, om dan ook met alle vertffiouwen onze tijdelijke noden haar te kunnen voorleggen. Des middags om drie uur werd deze dag van devotie besloten met een plechtig lof. gecelebreerd door de missiebisschop mgr. Buis uit Leiden, waaronder plechtige Sacramentsprocessie in de bloei ende tuinen van het genadeoord. Mgr. Buis hield een viif rninu- ten-preekie over zijn missie op Borneo, die een geslaagde col- 1 lecte ten gevolge had. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. DROOG WEER Droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en weinig verandering in temperatuur. 13 Juni: Zon op 4.20; onder 21.01 Maan op 0018; onder 10-44. EINDLES LAGERE TUINBOUWSCHOOL WARMENHUIZEN. De openbare eindlfes aan de R-K- Lagere Tuinbouwschool had plaats op Dinsdag j.l. Onder de aanwezigen troffen wii aan de bijna voltallige Commissie van Toezicht, meerdere dames en he ren ouders van leerlingen en de weleerw. heer A. Wimmers, gods dienstleraar aan de school, ter wijl de heer L. Mallekote het rijKstuinbouwconsulentschap ver tegenwoordigde. Na opening en verwelkoming door- de heer Jac. Blokdijk, lid van de Commissie van Toezicht, ving de openbare eindles aan. De gestelde vragen over grond onderzoek, plantenziekten en bloembollenteelt werden vlot en juist beantwoord, hetgeen getuig de van beheersing van de gebo den leerstof. De heer L. Mallekote reikte de diploma's uit eh spoorde de leer lingen aan zich door verdere stu die te bekwamen. Hij legde voorts getuigenis af van voldoening en waardering over het gegeven on derwijs. Namens de leerlingen sprak de heer N. te Buck. Hii vertolkte de gevoelens van dankbaarheid en waardering van de leerlingen. Na een woord van dank en be moediging "floor h>et hoofd der school, de heer P. Machielse, sloot de heer Blokdijk deze vruchtbare bijeenkomst. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK „HARENKARSPEL-OOST" WAARLAND. De plaatse lijke boerenleenbank kwam de zer dagen onder leiding van de directeur, de heer H. Dekker, in jaarvergadering bijeen. Over het jaar 1951 is een zeer behoorlijke winst gemaakt, die wederom bii de reserve zal worden gevoegd. Naar aanleiding der notulen vroeg de heer W. Dekker Hz. naar het giraal verkeer der vei- lingsgelden. Hierop kon geen definitief antwoord worden ge geven; de voorzitter hoopte ech ter dat dit ter ziiner tiid toch mogelijk zal worden, hetgeen niet alleen voor de bank, maar vooral ook voor de tuindersleden van groot nut is. Het ledental bedrag op 31 De cember 1951 134. De balans 1952 gaf een eind bedrag van 577.682.77 en de rekening 1952 16.766.0'8. In plaats van de heer J. L. Morsink, die wegens vertrek naar elders ontslag als lid van de Raad van Toezicht had geno men, werd benoemd de heer A. G. Klaver, terwijl in de vacature, ontstaan door het periodiek, af treder» van de heer P. Nieuw- boer Sz., die. zich wegens het be reiken van de leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de bieer P. Doodeman Dz, Hierna bracht de voorzitter, de heer J. L. Morsink, harteliik dank voor ales wat deze voor de bank gedaan had. Vervolgens sprak hii woorden van dank tot de heer P. Nieuw- boer Sz., één der oprichters van de bank, die veel tot de groei en bloei dezer instelling heeft bij gedragen. Met volledige instem ming der vergadering werd de aftredende president van de Raad van Toezicht tot ere-lid' be noemd MET DE J.G. NAAR DE HOGE VELUWE WARMENHUIZEN. Onder auspiciën van de afdeling Alk maar en Omstreken van de Ne derlandse Reisvereniging voor Katholieken hebber» de meisjes van de J.G., vergezeld door de geestelijk adviseur, kapelaan A. Wiemers, met twee autobussen een tocht gemaakt naar de Hoge Veluwe, waar o.a. in de .bossen werd gepicnict en een bezoek ge bracht aan het jachtslot Sint Hubertus. De reis voerde o.a. ook langs Utrecht en Anna's Hoeve bij Hilversum, De meisjes hadder» een prachtige dag die hen nog lang zal heugen. Geslaagd HEILOO. Voor het eind examen onderwijzeres slaagde onze plaatsgenote mej. Corrie Pirovano. Zij leerde aan de kweekschool De Voorzienigheid te Amsterdam. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN SCHAGERBRUG Dit jaar zal met de ouden van dagen van Schagerbrug en de bewoners van het Bejaardenhuis „Zuiderzon" een tocht worden gemaakt naar Valkenveen. De Commissie hoopt dat de opbrengst van de lijsten, die dezer dagen bij de ingezete nen van Schagerbrug en omge ving zullen worden aangeboden, het mogelijk zullen maken, dat de oudjes weer een onvergetelijke dag krijgen. Autobezitters deden de gevraagde toezegging. De da tum van uitgaan is vastgesteld op Woensdag 16 Juli. SLOTAVOND N.K.J.B. 't VELD De NKJB hield haar laatste bijeenkomst dit jaar in de vorm van een echte ont spanningsavond, die werd bijge woond door de gehele mannelij ke en vrouwelijke jeugd. De voorzitter, de neer P. Bruin sprak een kort welkomstwoord waarna secreltaris en penning meester hun jaarlijks overzicht gaven. De heer D. Jongkind, met zijn begeleider, de accordeonist P. Beers, gaven hun beste staaltjes van humor en muziek te horen, terwijl het geheel werd omlijst door de accordeonclub „Viva la Musica" tut de Heerhugowaard Noord. De avond werd gesloten met een kort dankwoord van de Aal moezenier kapelaan de Waard. Het werd een avond die nog lang bij velen in prettige herinnering zal blijven. Openbare verkoping 't VELD Dinsdag 10 Juni werd in café Slijkerman ten over staan van Notaris W. Appel te Obdam in publieke verkoop ge bracht het woonhuis met schuur tje. eirf en tuingrond, staande en gelegen te 't Veld 271, groot 9 aren 40 centiaren, behorende tot de nalatenschap van nu wijlen Arie Ursem. Het pand was in huur bij G. Pancras voor 4,per week. Hoogste bieder was Bern. Ruiter op 3570,terwijl bij afslag ge mijnd werd door G. Pancras op 10,zodat de bewoner koper werd voor 3580, Burgerlijke Stand SCHERMLRHÜRN Geboren: Adriaan j. zv C- D. Michielen en A. J. Zijlmans; Wouter A. zv W. Leegwater en P. Douma. Gehuwd; J. J. Ruijter 32 j. en C. M. Appelman 32 j; O. Nijdam 24. j. en A. J. Luijt 22 j; K. Brak 40 j. en J. M. M. Veitmaat 38 j; J. Buter 27 j. en G- van der Lee 27 jaar. INGEKOMEN: A. C. Veenstra, van Alkmaar naar C 31. G- Ka mer van Heiloo naar C 83; G. Knibbe echtg. van G. Kamer van Zd. en N. Schermer naar C 83; C. N. Koppes van Beemster naar C 15 p.a C. Appelman. VERTROKKEN: C. Dane van A 84 naar AVereest Dedemsvaart Langewijk 152; C- Smit en echtg. van C 38 naar Zd en N. Scher mer, Zuidervaart 25; C. Rits, v. C 17 naar P,urinerend N. H. Weeshuis; Carolus G. M. Kenter, van A 148 naar Sydney, Austra lië; J. S. de Beurs en echtg. van C 83 naar Zwaag 326; H. E. T. Dagelet van A 169 naar 's Gxa- venhage, Fred. Hendriklaan 88; P. A. de Maat met echtg. en 3 kinderen van C 8 naar N.O. Pol der, Emmeloord, Meidestraat 33; R. C. Hilhorst van C 80 naar Soest, Lange Brinkweg 52; J. F. Valckx met echtg. en 3 kinderen van C 93 naar Wieringerwerf, Zeugweg 238 A. dan is het 25 Juni, de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit is belangrijk voor de toekomst van ons land. Die toekomst hangt ai van een positieve politiek, daar streelt de K.V.P. naar. Stemt 25 Juni lijst 1 met de naam bovenaan. Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien van een drietal wetsontwerpen van minister Rut ten, inhoudende de reorganisatie van het Middelbaar-, voorberei dend hoger- en universitaire on derwijs. Naar wij vernemen is dezer dagen een koninklijk besluit te verwachten, houdende een rege ling van de universitaire oplei ding in de psychologie. (Van onze verslaggever.) De Derde divisie, die zal be staan uit de 23ste régimentsge vechtsgroep momenteel deelne mend aan gecombineerde Ned.- Belgische vliegeroefeningen Uilen spiegel' in de Kempen, de 31ste regimen tsgevechtsgroep, welke gevormd zal worden bij de herha lingsoefeningen, en de 33ste regi mentsgevechtsgroep, welke nog niet paraat is. zal in het najaar voor een oefening naar Duitsland gaan. De DeTde divisie staat on der commando van generaal War- ringa, die gisteren de oefening „Uilenspiegel" heeft bijgewoond. Advertentie Terwjjl Adri Voorting in ons land de wedstrijd Amsterdam Arnhem vice versa op overtui gende wjjze voor zijn rekening nam, vierden ook in het buiten land onze wegrenners grote tri- omphen. In de ronde van Belgisch Lu xemburg kwam Maenen in de eerste etappe op de tweede plaats op vijftig seconden achterstand bii de Belg Janssens, terwijl Nico van Est als zestiende binnen kwam. En in Denemarken was het al Nederland wat de klok sloeg. Cantineau won daar. Daan de Groot werd derde en van Roon zesde. Onze landenploeg eindigde als eerste. Er werd ook nog gevoetbald. Stedenwedstrijden en zo. Amster dam én Rotterdam speelden tegen eikaar gelijk 22 waarbij slechts een paar duizend toeschouwers hun belangstelling in het Olym pisch Stadion toonden. In Utrecht eindigde de ontmoe ting tussen een Luchtmachtelftal en de Utrechtse stedelijke verte genwoordigers ook al in een 22 gelijk spel. Maar genoeg over de voetbal lerij, het wordt tijd dat die nu eens wordt opgeborgen. Er werd geroeid om de Tele- graafbeker. Njord met zijn uit stekend acht won met liefst vijf lengten voor Triton. Een sensationele nederlaag leed Slijkhuis in Vlissingen op de 3000 meter tegen Hans Harting, die op de hobbelige grasbaan in zijn geboorteplaats met 0.2 sec. verschil won. En de tijd 8.43.6 mag genoemd worden.... Trouwens ook Mevr. Blankers Koen liet zich van haar beste zijde zien. Zij legde de 100 meter al in 11.8 sec., een wereldtijd, ge volgd door Puck Brouwer, die met haar 12 sec. een pracht pres tatie leverde. Elders kunt U lezen, dat de Italiaanse deelname aan de Tour de France op losse schroeven is komen te staan. De laatste be richten wijzen erop, dat er toch nog misschien een oplossing ge vonden zal worden. Er zal ten minste worden gepraat. NOG GEEN BESLISSING OMTRENT NOORDELIJKE SCHAAKTITEL DEN HELDER. Er is nog geen beslissing gevallen in de „Noordelijke" groep van de wed strijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Noord' Holland. De partijen tussen E. G. Kaiser (Alkmaar)P. Vreeken (Alkmaar) en S. Zwier (Enkhui- zen—J. v. d. Kuyl (Den Helder) werden beide afgebroken. Vreeken staat in de hangpartii de kwaliteit voor tegen twee pionnen, reden waarom Kaiser een remisevoorstel van ziin tegenstander van de hand wees Hoewel Zwier door het bezit van het loperpaar positioneel iets voordeliger staat, zal het' hem moeilijk vallen Zaterdag wan neer de partii uitgespeeld wordt de volle buit binnen te halen. Indien beide party en met remise eindigen, bezetten Kaiser en Zwier samen de eerste plaats. Er bestaat grote kans dat de Noord-Hollandse Schaakbond dan het systeem Sonnenlborn—Berger zal toepassen. „EMIGRATIEPLAN" VAN BATA VOOR 30 MILLIOEN MENSEN De Tsjechische schoenenikoning Jan Batia, thains woonachtig m Zuid-Amerika, heeft tijdens een bezoek aan Rome gesproken van zijn „zeven-jaren-plan", met be hulp waairvan hij het communis me in Europa' denkt te kunnen uitroeien. Hij zou nl. dertig mil- lioen Europeanen willen laten emiigxeeren naair Brazilië en meent, dat daar liefst drieduizend nieuwe steden zouden kunnen verrijzen. In hoofdzaak zouden Duitse en Italiaanse landbouwers en arbeiders voor dit plan in aanmerking komen. De financie ring denkt Bata zich uit de „be vroren" dollambediragen, welke in alle West-Europese Jamden zou den moeten worden wijigé,geven. OVERBRUGGINGSREGELING WORDT VERBETERD DEN HAAG. De minister van Sociale Zaken heeft mede gedeeld dat een aantal verbete ringen in de geldende overbrug- gings- en sociale bijstandregeling zullen worden aangebracht. De uitkeringstermijn voor de over- bruggingsregeling zal tot een en twintig weken worden verlengd, terwijl de maximumbedragen zullen worden verhoogd met 1.- per dag. Ook de uitkeringsbedragen voor de sociale biistandsregeling zul len worden verhoogd, terwiil de berekeningswijze dezer uitkerin gen enigszins zal worden her zien. ZWAAG. 11 Juni Vr. aard appelen 2.2018; late aardappelen 212.30; asperges 125; spinazie 840; postelein 30—36; slabonen 1.131.46; snijbonen 831.27; tuinbonen 28; peulen 1.19; toma ten 271.29; waspeen 33; bospeen 1029; rabarber 410; andijvie 2129; sla 26.10; bloemkool 9 36; komkommer 1531; perziken 319; bindsla 67; aardbeien 49 1.11; prolefic 1.43; kruisbessen 12..60 HEILOO, 11 Juni. Aardbeien I.502.60, peulen 0.740.90. dop erwten 0.29—0.44, wortelen 0.18 0.27. rabarber 0.080.15, krop sla 0.040.09, spinazie 0.380.42. tuinbonen 0.26—0.33, bloemkool •eerste soort 0.220.30. tweede soort 0.130.18, asperges eerste soort 1.051.30, tweede soort 0.75 0.96. Nrd SCHARWOUDE 12 Juni 7500 kg aardappelen. Eerstelingen 14.70—16.40; doré 16.70; drielingen 8.70; kleintjes 6.4012.20; 1500 kg rabarber 4,18 slog aardbeien 2.312.45. LANGENDIJK, 12 Juni 14500 kg aardappelen. Eerstelingen 14.80—16.80; doré 16.60—17720; rode schotten 18.10; drielingen II.20—13.20: kleintjes 8.2011.50; 8000 kg rabarber 4.10—5.10; 550 bos peen 17.10—20.70; 300 stuks bloemkool A 1 20.90. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 11 Juni Aard appelen 13.0015.50, drielingen 10.0013.00 per 100 kg; slabomen I.651.73, peulen 0.901.20 per kg, komkommers 12.00—22.00 p. 100 stuks; tomaten A 0.921.00 per kg, idem bonken 6065 per kg, bloemkool 8.0027.00 per 100 stuks, spinazie 14.0041.00 per 100 kg, sla I 7.00—14.50, II 2.00 6.50 per 100 stus, postelein 25.0041.00 per 100 kg, andijvie 8.0031.00, rabarber 4.0012.50, bosbieten 4.5014.00 per 100 bos, bos peen 10.0029.00, bos uien 6.50—11.00, soepgroenten 3.50— II.00, peterselie 2.50—5.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2