Had men Nederland kunnen regeren zonder belastingverhoging? Geen Italiaanse ploeg in de Tour de France Inkomstenbelasting wordt in Indonesië gehalveerd ■BH nderwijs- nieuwing KDE DIVISIE R DUITSLAND arktberichten Uit de lengte of uit de breedte" Oud als minister): Als hun dat gelukt zijn zij veel knapper dan ik" Waardevolle historie en manend verleden Uitspraak tegen Leidse Post Het staafeonflict in de V.S. Rebellie bij de Azzuri's Veel Italianen op de a.s. T.T. Minister Sumitro over de financiële toestand Oud-commandant veldleger spreekt Fabrieksbrand te Nijmegen JloMefót&atjeó en Naar wij vernemen IVERW ACHTING ld door het K.N.M.I. t, geldig van Donder- tot Vrijdagavond. ROOG WEER reer met veranderlijke Zwakke tot matige uiteenlopende richtin- weinig verandering in ur. Zon op 4.20: onder 21.01 >018; onder 10-44. lagen kan de indiening veedc Kamer tegemoet ;ezien van een drietal :rpen van minister Rut- idende de reorganisatie Middelbaar-, voorberei- er- en universitaire on- wij vernemen is dezer n koninklijk besluit te =n, houdende een rege- de universitaire oplei- de psychologie. onze verslaggever.) de divisie, die zal be- t de 23ste régimentsge- ep momenteel deelne- i gecombineerde Ned.- vliegeroefeningen Uilen in de Kempen, de 31ste sgevechtsgroep, welke zal worden bij de herha lingen, en de 33ste regi- •echtsgroep, welke nog iat is. zal in het najaar oefening naar Duitsland Derde divisie staat on- ïando van generaal War- ie gisteren de oefening sgel" heeft bijgewoond. Advertentie VlICRATIEPLAN" \N BATA VOOR 1ILLIOEN MENSEN echosche schoenenikonan-g i, thans woonachtig in erika, heeft tijdens een an Rome gesproken van ren-jaren-plan", met be- airvan hij het commums- iuropa denkt te kunnen Hij zou nl. dertig mil- ropeanen willen laten en naar Brazilië en at daar liefst drieduizend steden zouden kunnen In hoofdzaak zouden n Italiaanse landbouwers ders voor dit plan nn ing komen. De financie- kt Bata zich uit de „be de Har bedragen, welke in ït-Europese landen zou ten worden vrijgegeven. IRUCGINGSREGELING )RDT VERBETERD HAAG. De minister iale Zaken heeft mede dat een aantal verbete- n de geldende overbrug- a sociale bijstandregeling worden aangebracht. De rstermi.in voor de over- sregeling zal tot een en weken worden verlengd, de maximumbedragen orden verhoogd met 1.- uitkeringsbedragen voor Ie bü'standsregeling zui den verhoogd, terwiil de ngswiize dezer uitkerin gszins zal worden her- iG, 11 Juni Vr. aard- 2.2018; late aardappelen asperges 125; spinazie ostelein 30—36; slabonen 6; snijbonen 831.27; :n 28; peulen 1.19; toma- 1.29; waspeen 33; bospeen rabarber 410; andijvie ;la 26.10; bloemkool 9 kommer 1531; perziken indsla 67; aardbeien 49 prolefic 1.43; kruisbessen DO, 11 Juni. Aardbeien 0, peulen 0.740.90. dop- 0.290.44, wortelen 0.18 rabarber 0.080.15, krop- 0.09. spinazie 0.380.42. ;n 0.26—0.33, bloemkool soort 0.220.30, tweede 130.18, asperges eerste )51.30, tweede soort 0.75 HARWOUDE 12 Juni aardappelen. Eerstelingen 6.40; doré 16.70; drielingen lintjes 6.40—12.20; 1500 kg r 4,18 slog aardbeien ENDIJK, 12 Juni 14500 rdappelen. Eerstelingen 6.80; doré 16.60—17.20; ihotten 18.10; drielingen 3.20; kleintjes 8.2011.50; rabarber 4.105.10; 550 in 17.10—20.70; 300 stuks »1 Al 20.90. maarse Exportveiling 4 AAR, 11 Juni Aard- 13.0015.50, drielingen 3.00 per 100 kg; slabonen 13, peulen 0.901.20 per nkormmers 12.00—22.00 P- ks; tomaten A 0.921.06 idem bonken 6065 per mkool 8.0027.00 per 100 spinazie 14.0041.00 per sla I 7.00—14.50, II 2.00 per 100 stus, postelein 1.00 per 100 kg, andijvie .00, rabarber 4.0012.50, n 4.50—14.00 per 100 bos, n 10.00—29.00, bos uien .00, soepgroenten 3.50— eterselie 2.505.50. DONDERDAG 12 JUNI 1952 PAGINA i Bij nadere overweging moet het de kiezer op de eerste plaats op vallen dat de stuurlui aan de wal enkele zeer kapitale feiten bui ten beschouwing laten. Neder land kwam als een ten dele ver woest en zeer verarmd land uit de oorlog. Korea verstoorde ver volgens het evenwicht tussen onze uitgaven en inkomsten. En onze defensie ging ongehoord grote offers vragen. Deze feiten, die elke regering op haar weg zou hebben ontmoet, dienen dus in elk geval bh de beoordeling van het gevoerde beleid te wor den betrokken. En zo aangevuld. (Van onze parlementaire redacteur) Wie in deze weken die aan de verkiezingen voorafgaan, sommige propagandablaadjes leest, naar radio-redevoeringen luistert en affiches langs de weg bekijkt, zou tot de conclusie kunnen ko men, dat de beste stuurlui totnutoe aan de kant hebben gestaan. Wij hebben gezucht en zuchten nog onder zware belastingen. Maar was en is dat wel nodig? Volgens de stuurlui aan de kant zou het allemaal heel anders hebben gekund, want naar hun mening zijn wij de dupe geworden van een in feite socialistisch bewind, dat er met de steun van de K.V.P. op uit was om de vermogens zoveel mogelijk te nivelleren. ter Oud toch nog weer met een verhoging van 20 opcenten op de omzetbelasting, de successierech ten en de dividend en tantieme- belasting. De verhoging van de omzetbelasting verwerpt de Ka mer maar voor de andere moet minister Oud pal blijven staan. De woorden, die hij bjj die gele genheid sprak, heeft hij zelf voor ons bewaard in zijn beschrijving van onze jongste parlementaire historie: „Er moest geregeerd kunnen worden zonder belastingverho- fing, maar ik erken op het ogen. lik eerlijk mijn onmacht, ik kan dat op het ogenblik niet. Maar als de heren Bierema en Wester man het wel kunnen, wat belet hen dan wanneer zij de meer derheid aan hun kant kunnen krijgen om hier achter de rege ringstafel te gaan zitten en te gaan regeren zonder belasting verhoging. Als het hun, dan ge lukt er zonder belastingverho ging te komen, dan zal ik de allereerste zijn om te erkennen dat de heren het knap hebben gedaan, veel knapper dan ik het zou kunnen doen". Wie na dit summiere over zicht tot de conclusie komt, dat in. tijden van nood onder alle kabinetten, van welke samen stelling ook, de belastingen moes sten worden opgevoerd, zal heel wat gereserveerder komen te staan tegenover de critiek, die de stuurlui aan de wal bij deze verkiezingen ten beste geven en vooral omdat er onder zijn, die wij ook reeds in het verleden op het schip van Staat aantroffen! Manend verleden Voor zover het andere tover woord van „bezuiniging" op de Staatsuitgaven ons tegen klinkt, is er eveneens het verleden dat ons tot bedachtzaamheid maant. Vroeger heeft men er het mes in moeilijker omstandigheden als deze inderdaad dieper durven inzetten. Maar waarin? Niet enkel op de werklozensteun, maar ook op de ambtenarensala rissen werden verschillende ma len belangrijke kortingen toege past, evenals op de pensioenen. Diensten werden ingekrompen, moet dan ten aanzien van dat complex van kapitale moeilijkhe den de vraag worden gesteld of men deze ook zonder een ver zwaring van de belastingdruk had kunnen oplossen. Het ant woord hierop kan men het best in het verleden trachten te vin den, al blijft het vergelijkings materiaal daarbij gebrekkig, om dat ons land een vorige maal buiten de oorlog bleef en nog nimmer offers voor zijn defen sie moest brengen in een mate zoals thans het geval is. Waardevolle historie Maar ook na de eerste wereld oorlog had Nederland toch een schuld gekregen van anderhalf milliard en ging het er om hoe die gedelgd zou moeten worden. En dan zien wij de toenmalige vrijz. democraat mr. Oud voor een heffing ineens ten bedrage van een half milliard pleiten. De minister van Financiën, de Vries, uit het eerste kabinet-Ruys wil daar niet aans maar het moet toch uit de lengte of uit de breedte komen. En zo komt toch ook de bewindsman met voor stellen, die. door een gedwongen lening van 550 millioen, een enorme verzwaring van de be lastingdruk inhouden. Hij ver hoogt de tarieven van de inkom sten-, vermogens- en verdedi gingsbelasting. Later wordt de accijns op gedistilleerd van f 150 op f 330 gebracht. Er komt een tabaksbelasting en de successie belasting krijgt tarieven, die op lopen tot 47 procent! Wie menen mocht, dat de be lastingdruk eerst nu pijnlijk wordt gevoeld, luistere naar dé klacht van het Eerste Kamerlid De Vos van Steenwijk uit die dagen; „Eerst perst de Staat alle sap uit de citroen, om daarna nog de helft van de schil op te eisen. En dat doet een kabinet van rechts, dat doen onze mensen"En. scholen geconcentreerd, het sy steem van kwekeling met acte werd ingevoerd en als gevolg daarvan werd 't leger van werk loze ambtenaren en onderwijzers steeds groter, ook toen was er dus een middengroepenprobleem Wie zal willen ontkennen dat aan het beleid, dat thans ter beoordeling staat, geen fouten hebben gekleefd? Scheefgegroeide verhoudin gen zullen moeten worden rechtgetrokken en de belas- tingschroef moet losser wor den gedraaid, zodra de om Johnny en Jimmy, 4 en S jaar oud, verwekten een kleine sensatie, toen zij met een thuis vervaardigd alleraardigst miniatuur-autotje in het Londense snelverkeer verschenen. Behalve sensatie veroorzaakten zij, ondanks het chauffeurs- standigheden zulks maar enigs- ^'6nt J^nny, ook een kleine verkeersopstopping want zins veroorloven Maar een vriendelijke agent gaf de kleine parmantige automobilisten ruimschoots voorrang. De buurjongetjes van Johnny en Jimmy zijn maar wat jaloers op die prachtige ,,slee". NIEUWE NEDERLANDSE AMBASSADEUR TE NEW DELHI Mr. W. F. L. Graaf van By- land, thans Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Rome, is bestemd om de heer A. M. L. Winkelman op te volgen als Ha rer Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Nieuw Delhi. Het ligt in de be- _r„- -v-r--- doeling, dat Graaf van Byland t, ri Lt,r n;f hre,e LWeter Cmgf zün nieuwe post in het najaar ti.ld later. „Dit betekent, zoals _ai aanvaarden minister Colijn het dezer dagen zal aanvaaraen- zeide, dat een gezin van vader, moeder en drie kinderen eerst r00 gulden voor de fiscus moet verdienen, voor het nog één korstje brood voor zich zelf heeft" Na de periode van opleving, als gevolg waarvan ook de be lastingen kunnen worden ver laagd, komen de wolken van de grote crisis van de dertig jaren aandrijven en dan wordt het an dermaal nodig om nieuwe mid delen te vinden teneinde de te korten op de begroting te kun nen dekken. De minister van financiën, in het derde kabinet- Ruys, de Geer, verhoogt weer de inmiddels verlaagde accijns op gedistilleerd en verder die op sigaretten, suiker en wijn. Er komt een benzinebelasting. Maar dat alles is nog slechts een voor spel. „Ik erkoji mijn onmacht" Wanneer het kabinet Colijn- Oud als crisis-kabine aan het be- wj? komt, wordt de belasting- schroef nog veel zwaarder aan gedraaid. De nieuwe minister van Financien, Oud, komt met 'n omzet- en weeldebelasting, die 65 millioen moet opbrengen, met een couponbelasing, een belasting van het vermogen in de dode nand en een verhoging van de motorrijtuigenbelasting. En dan zegt ook de minister van Finan cien, Oud, dat r.u werkelijk de berelkt, maar als zich m 1936 nieuwe tekorten voor doen, dan komt de zelfde minis- Maar een voorstelling van zaken alsof ons harde maatregelen be spaard hadden kunnen blijven, is demagogie. Waar zich nieuwe kapitale moeilijkheden voordeden moest het, evenals vroeger, uit de lengte of uit de breedte ko men en het een doet helaas weinig minder pijn dan het ander! HOOFDREDACTEUR VEROORDEELD Het Gerechtshof te 's Graven- liage heeft de heer H. L„ hoofd redacteur van de inmiddels op geheven Leidse Post veroordeeld tot f300 boete. subs. 1 maand hechtenis, terwijl hij van een gedeelte van de ten laste legging werd vrijgesproken. L. had indertijd in de Leidse Post een paar artikelen doen op nemen waarin de oud hoofdcom missaris van politie te Bandung en oud president werden be schuldigd steekpenningen van Chinezen té hebben aangenomen. De achtergrond van deze publica ties waren de malversaties, die indertiid in Indonesië waren ge pleegd en waarvan de ontdek king volgens sommigen geleid had tot de moord op de vaandrig Aernout. De procureur-generaal had' wegens smaad, meermalen gepleegd f400 boete. subs. 1 maand hechtenis geëist. WASHINGTON, 11 Juni (A.P. De Amerikaanse Senaat, die op het standpunt staat, dat president Truman de Taft-Hartley wet van toepassing dient te verklaren op het Amerikaanse staalconflict, heeft vandaag opnieuw een po ging om de president de be voegdheid te geven tot overna me van de staalindustrie, ver ijdeld. Het nieuwe voorstel, dat inge diend werd door senator Wayne stemmen verworpen. Morse, werd met 54 tegen 26 Enkele regeringsautoriteiten zijn thans van mening, dat de houding van de senaat president Truman wel zal dwingen tot toepassing van de Taft-Hartley- wet over te gaan. De Italiaanse wielrennersfede ratie heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat Italië dit jaar niet officieel in de Ronde van Frank rijk vertegenwoordigd zal zijn. De Italiaanse wielrenners zijn het onderling niet eens kunnen worden over de leiding en andere details van een officiële ploeg voor de Frainse klassieken, aldus de federatie. De Italianen, zullen vermoede lijk individueel aan de Ronde deelnemen. Deze deelneming zal echter niet-officieel zijn en niet de vorm van een ploeg aannemen Parijse ochtendbladen wijdden Woensdagmorgen vele kolommen aan de „Coup de Theatre", zoals het besluit van de Italiaanse Wie lerbond om niet officieel deel te nomen aan de Tour de France van dit jaar, wordt genoemd. De bladen verhelen niet, dat het besluit een rechtstreeks ge volg is van onenigheid tussen Coppi en Bartali. Zowel „L'Equi- pe als „Le Parisien Libere", de twee couranten, die de Tour or ganiseren, voegen aan him arti kelen toe, dat zij pogingen zullen doein alsnog een officiële Itali aanse ploeg in de Tour de France van dit jaar te krijgen, De „Parisien Libere" vermeldt FERDI KUBLER NIET IN TOUR DE FRANCE De Zwitser Ferdi Kubler heeft er definitief van afgezien uit te komen in de Tour de France 1952. Als toelichting op zijn be sluit deelde hij mede dat het zijn doel is de Challenge, Desgrange, Colombo te winnen en tevens zijn wereldkampioenschap op de weg in een zo goed mogelijke conditie te verdedigen. En dit lijkt hem niet mogelijk als hij na de Giro ook nog deel zou ne men aan de Ronden van Zwit serland en van Frankrijk. Bovendien meent Kubler dat Koblet met een ploeg van 8 Zwitserse renners in de Tour 'n betere kans heeft om zijn over winning van het vorig jaar te herhalen dan wanneer Hij, Ku bler en Koblet samen in een ploeg van 12 man zouden zitten en de helpers onder elkaar zou den moeten verdelen, zoals oor spronkelijk het plan is geweest. in het commentaar op het com munique van de Italiaanse Wie lerbond, dat deze bond van Bar tali de door Coppi vereiste garan ties niet heeft ontvangen. „Coppi heeft na zijn jongste succes in die Ronde van Italië recht op zekere toezeggingen", voegt het blad er aan toe. Contact met Coppi en talrijke andere renners, die aan Bianchi zijnverbondert, is reeds door de organisatoren opgenomen. Men heeft goede hoop, dat Coppi zelf al het mogelijke zal doen om op 25 Juni te Brest aan de start te verschijnen. ASSEN Er blijkt niet alleen van Engelse zijde, maar vooral ook van Italiaanse kant zeer veel belangstelling te bestaan voor de T.T., welke 28 Juni a.s. verreden wordt. Weliswaar is Mondial nog niet officiëel vertegenwoordigd, maar zeer waarschijnlijk komen er individuelen op dit merk. Morini komt wel met een ploeg uit en thans ziin eveneens de inschrijvingen binnen geko men van Gilera, Guzzi en Be- nelli. Gilera komt uit in de 50P cc met vier rijders en wel de be kenden Alfredo Milani. Umberto Masetti, Nello Pagani en Libero Liberati. Guzzi start officieel alleen in de 250 cc met Enrico Lorenzetti, Bruno Ruffo en Fer gus Anderson, maar aangenomen mag worden, dat ook in de 50? c.c. dit merk zii het dan officieus vertegenwoordigd zal ziin. Als grote concurrent in de 250 cc komt ook de Benelli met twee rijders, wier namen nog niet be kend ziin. Bovendien (heeft Nello Pagani individueel nog voor deze klasse ingeschreven op een nog onbekend merk. In de 125 cc. heeft M.V. haar team nog ver sterkt en ook Aldo Attolini en Giovanni Antoni Degli alsnog ingeschreven. Voor dit merk starten dus vier rijders in deze klasse. Uit Nieuw Zeeland heb ben zich voorts aangemeld K. H Mudford en Hollier en uit Australië E. Ring. welke laatste geadopteerd wordt door de A.J.S stal. DÏAKARTA De Indonesische minister van Financiën, de heer Sumiiro, zeide in een onderhoud met Aneta dat de wijzigingen in de inkomstenbelasting, welke tian het eind van deze maand aan de ministerraad zullen worden voorgelegd, zullen neerko men op een halvering van de belasting bij een inkomen van rp 30,000 per jaar. Men betaalt thans van een inkomen tot dat bedrag 20 volgens de nieuwe wijziging 10 Bij een inko men van rp 60.000 's jaars betaalde men tot nu toe aan inkom stenbelasting 40 en straks 25 Het bedrag dat, nu de devie zen-certificaten niet meer be staan, door de werkgever wordt bijbetaald om de werknemers in de gelegenheid te stellen, hun spaargelden naar Nederland over te maken, zal voortaan bij het belastbare inkomen worden ge rekend. De minister deelde voorts me de, dat het tekort op de begro ting en de binnenlandse geldcir culatie de grootste problemen waren, die hij bij zijn ambts aanvaarding had meegekregen. Er stonden voor hem twee we gen open: ten eerste kon hij over gaan tot nieuwe financieel-tech- nische maatregelen, zoals een gedwongen lening, „knippen" e.d. om de tekorten weg te werken, met alle sociale en maatschap pelijke gevolgen van dien. (Ver moedelijk wordt hier met „knip pen" bedoeld een soortgelijke maatregel als in Maart 1950, toen door het publiek de rechterhelf ten van de bankbiljetten moesten worden ingeleverd voor de aan koop van regerings-obligaties. Red.). Ten tweede, vervolgde minis ter Sumitro, kon ik trachten de nadruk te leggen op het op gang brengen van de productie activiteit, teneinde op de lange duur tot een blijvende verbete ring van 's lands financiële toe stand te komen. De voorgestelde wijzigingen in het belastingstel sel liggen in het raam van de tweede weg en deze heeft minis ter Sumitro gekozen, omdat hij VOOR K.R.O.-MICROFOON In het kader van de propagan- da-actie voor het bouwfonds „Ge- dachteniskerk aan de Grebbe", tot de bouw van welke kerk de aal moezeniers van leger, vloot en luchtmacht 't initiatief hebben ge nomen, zal op Zondag 15 Juni des avonds om 9 uur Zijne excellentie JJ.G- Baron van Voorst tot Voorst voor de KRO-microfoon een toe spraak houden. Luitenant-Generaal van Voorst tot Voorst, adjudant in buitenge wone dienst van Hare Majesteit de Koningin en. onder voorzitter schap van Zijne Eminentie Kar dinaal De Jong, lid van het ere- comité-van-aanbeveling van het Bouwfonds, was in de Meidagen 1940 commandant van het veldle ger en weinigen als hii ziin op de hoogte van de heldenstriid, die de Nederlandse soldaten in die be narde dagen hebben gestreden. Zijne Excellentie stelt zich voor in ziin toespraak de Katholieken van Nederland op te wekken, zich geldelijke offers voor de totstand koming van een waardige Ge- dachteniskerk ter ere van de ge vallenen te getroosten. SCHADE RUIM EEN TON NIJMEGEN Gisteren heeft een brand gewoed in het achter gedeelte van de papierfabriek van «e Ned. Export Papierfabriek NV afgekort, hJEFA) te Nijmegen. blaast de Nijmeegse brandweer bestreed het personeel het vuur in de cartonnage-afdeling \yaar 't was uitgebroken, met eigen brandweer. Het vuur was inmid dels overgeslagen naar de afde ling tot vervaardiging van closet papier. Door brand- en waterscha de ging hier ruim een ton papier verloren. Binnen een uur was men het vuur meester en had men bereikt, dat de fabricage geen stagnatie zal ondervinden. De schade wordt geschat op ruim een ton en door verzekering ge dekt. Vermoedelijk is kortslui ting oorzaak van de brand. Beeldspraak 11 Prof. Romme heeft in Leeuwarden breed over de splitsingspartij van Weiter gesproken. Hij zei, dat Weiter een keer eerder had verklaard, dat zelfs ons nationale voetbaleftal alleen nog maar verliest. „Maar wat moeten wij," aldus Rom me. „zeggen van een bekwaam lid van een voetbalteam (Weiter), dat er zijn krachten aan onttrekt, omdat hij zijn zin riet kan krijgen en dan maar wat op zijn eentje gaat spelen. Het getuigt niet van sterke sportiviteit en evenmin van een overmaat van zin voor doelmatigheid. De ijver en bekwaam heid van Welter in het parlement zijn vermor ste tijd." Beeldspraak (II) De heer Weiter op zijn beurt, is hét antwoord aan prof. Romme niet schuldig gebleven. „Ik ben het geweten van de K.V.P. en in zijn hart ven in een duffe, dorre maatschappij waar geen kunst meer bloeien kan" Politiek en sport Wij hebben het al meer gezegd, dat poli tiek en sport veel ge meen hebben met elkaar. Het bleek al uit de ver gelijking die Romme maakte. De P.v.d.A. weet er ook van mee te praten. Bij de voetbal wedstrijd Stormvogels Volendam zag de so cialistische partij kans, een program te ver spreiden, dat bedoeld was als propaganda voor de verkiezingscampagne van. de P.v.d.A. Hoe Stormvogels, daar over denkt, wetén wij niet. Wel weten wij, dat de opstelling van de elf tallen, welke in het DE HEER WELTER noeint zich het geweten van de Katholieke Volkspartij. Niet omdat hij, in een vruchteloze oppositie, meer dan zestig maal met de communisten heeft meegestemd. Hij meent, dat zijn oppositie, op andere politieke momenten dan, opbouwend zou zijn. Hij heeft de juiste politieke koers te pakken. Hij, in zijn eentje, weet precies, wat er gebeuren moet. Daar weet een fractie van 32 uiteraard niet zoveel van. Hij weet beter dan wie ook, hoe wij ons ten opzichte van Amerika en de Verenigde Naties moeten gedragen. Hij weet de oplossing voor alle financiële en economische vraagstukken. Hij heeft zo in zijn eentje een eigen opvatting over allerlei diepgaande kwesties En dat is de ware opvatting, waaraan de K.V.P. zich. maar spiegelen moet Als hij het geweten van de K.V.P. is, dan is dat wel een heel ruim geweten knijpt prof. Romme zich programmablaadje voor mij." (Bedoeld was kwam, verkeerd voor- j,. was. natuurlijk: hij knijpt 'm Wat links moest staan, voor mij.) 'elti Somber," aldus Weiter, „ben ik door de politiek van Romme. Alleen beroeps politici kunnen breeduit glimlachen, als zij weten gefaald te hebben. De rafen konden ook van die aardige plaatjes maken, van uit Indonesië terug kerende ministers, en dan was er geen treu rig gezicht te zien". En verder: „Tot 25 Juni hebben de kiezers de macht in handen. Tot zolang is de kiezer ko ning. Na die datum ech- er „lappen zii hem aan de laars". En verder: „De secretaressen van de hoofdambtenaren mo gen dan een sieraad zijn voor de departementen, het blijft de vraag, of zij noodzakelijk zijn." En verder: „Wat is het gevolg van de belas- tingpolitiek? Dat wij le- stond rechts, en omge keerd. .Zie je wel", heb ben wij horen opmer ken, dat de P.v.d.A. het verschil tussen links en rechts niet meer weet." Maar er stond nog een elftalopstelling in. Aan de ene kant allemaal rode politici, die de strijd op 25 Juni aan binden tegen een com binatie genaamd de Te genpartij. Daarin zijn alle partijen, van uiterst- rechts tqt uiterst links vertegenwoordigd. Van Wagenaar tot Schouten, van Gortzak tot Beel. Dat is geen sportieve weergave van de ver houdingen. Die zijn in ons land riet zo, dat alles zich tegen de P. v.d.A, richt. Er bestaat geen coalitie var. Wage naar, Weiter, Romme, Oud en. Schouten, tegen Drees en Vorrink. Zelfs propaganda, die de sport voor de politiek mis bruikt, moet sportief blijven Halve eeuw De Woningwet be staat vijftig jaar. Zij is een zegen geweest voor ons land. Voor de volks woningbouw, voor de volksgezondheid, voor de ontwikkeling van het gezonde, gezin. Er wordt natuurlijk, bij deze ge legenheid, een tentoon stelling gehouden. Daar komt ook een inzending van de vereniging van Nederlandse gemeenten Je zou zo zeggen, in het huis var. de ge hangene spreekt men niet over de strop! Ver moedelijk komt deze vereniging ook met een eigen stand uit. Met alle redevoeringen en arti kelen over de politiek der regering met be trekking tot de woning- wetbouw en een stati stiek over het aantal keren, dat de gemeen ten achter het net vis ten, als het om geldle ningen ging. En dan een levensgrote foto van art. 56 van de Woningwet, in rouwrand. Zoals men 'n goede dode eert. Het artikel n.l. betreffende de voorschotten voor Woningwetbouw Piet Mijn vriend Piet van Staveren, prinipiële dienstweigeraar, in de strafgevangenis te Leeu warden, is weer jarig geweest. Hij heeft veel belangstelling ondervon. den, ook van demon strerende dames. De communistische vrouwen hebben blijkbaar altijd tijd, om voor ieder wis sewasje te demonstreren. En om de rode krant te lezen, die elk dag leu gens vertelt. Zo over die arme krijgsgevange nen op Koje, die on danks de z.g. bacteriën- oorlog niet alleen spring levend, magr ook vecht lustig blijven. Deze, volgens de Waarheid ongewapende lieden vechten als leeuwen, maar volgens de echte berichten uit Korea wa ren ze voorzien van messen. Vandaar waar schijnlijk 't „bloedbad" waar de Waarheid over spreekt. Piet van Stave ren is de vredesapostel bij uitstek. Hij mag waar schijnlijk in zijn cel de Waarheid niet lezen, anders zou hij zelfs daaruit kunnen verne men dat er iets aan de had is met een zekere meneer Duclos in Frank rijk, die gearresteerd is, in het bezit van gevaar lijke documenten. Er zijn later plannen voor landverraad ontdekt. Er zijn relletjes geweest en een grote fabriek is met geweld bezet. Overigens nebben de rode arbei ders zelfs de commu nistische partij vies in de steek gelaten. Nog geen 2 procent nam aan de „algemene staking" deel. Nou, ja, in de Waarheid staat, dat er honderden fabrieken werden stil gelegd, maar je moet natuurlijk niet op alle slakken zout leg gen! En Piet zit maar m het gevang over het uit blijven van de vrede te treuren. De vrede van Koreaanse messentrek kers en anarchistische stakers, die de boel met geweld ir., de war schop pen en op buitenlands bevel hun eigen land verraden De Blarney-steen Tijdens de kruistoch ten is uit het Heilige Land een steen overge bracht naar Blarney, Dij Cork in Ierland. Hij heet dus de Blarney- steen en wordt in een kasteel bewaard. De le gende wil, dat iedereen, die de steen kust, een portie welsprekendheid ontvangt. Op het kasteel rust 'n soort servituut. De vorige eigenaar wil niet, dat Kasteel of steen ver kocht worden. Maar, in. Engeland is het al net als hier, de successiebe lasting is er erg hoog, en het kasteel wordt nu verhuurd. Voor 6 maan den, gemeubileerd. Mis schien wel door een of andere politieke partij, want die kunnen wel enige welsprekendheid gebruiken. Het was na tuurlijk een Amerikaan se firma, die kort.voor de oorlog het kasteel wilde huren, voor een jaar, tegen betaling van. een millioen gulden! Het was uiteraard vooral om de belangstelling voor de steen te doen. Maar de steen wordt niet ver huurd. Wie in het kas teel woont kan de steen, kussen zoveel hij maar wil. Of er ooit iemand van een excursie wel sprekend is teruggekeerd daarover bewaart het persbericht een welspre kend stilzwijgen.... Groen De Parijse correspon dent van. de „Groene" schrijft dat men in Pa rijs niet begrijpt, waar om de regering Pinay de communistenleider Duclos gearresteerd heeft Men zou zo zeggen! Wij begrijpen niet, dat men in Parijs dit niet be grijpt, tenzij men ook nog erg „groen" is in de eerste geen heil ziet, daar dan immers de productie-activi teit weer zou worden verlamd. Over het „optrekken" van de minimumgrens van de vermo- 'gensbelasting, welke thans op rp 25.000 ligt, zeide de minister, dat ook deze maatregel is bedoeld als een stimulering van de economi sche activiteit en het doen van investeringen. De minister kon ook thans nog niet mededelen, bij welk vermogensbedrag de heffing zal beginnen en zeide, dat men hoopt, door het omhoog- brengen van de grens, nieuw ge vormde vermogens aan te trek ken voor investeringen. Tot he den bestond er een zekere angst voor het aangeven van vermo gens; men gebruikte die in de practijk veelal voor de aankoop van luxe goederen, zoals auto's, zoals auto's. REGERING HUURDE EMIGRANTENSCHIP De Nederlandse regering heeft het 11080 b.r.t. metende m.s. „Nelly" gehuurd voor een reis met circa 1250 emigranten naar Australië. Het vertrek is bepaald op 11 Juli a.s. van de Lloydkade te Rotterdam. De passage is in han den gegeven van de fa. Ruys. HOGERE DETAILOMZETTEN IN APRIL Uit het cijfermateriaal, dat door het Economische Instituut voor den Middenstand is gepu bliceerd blijkt, dat vooral in duurzame consu/r.ptie goederen een zeker omzetherstel is opge treden. Men dient echter de in vloed van het fraaie weer in April in aanmerking te nemen. Vooral in de textiel, schoeisel, meubelen, en rijwielbranches vielen omzetvermeerderingen waar te nemen. Voor schoenen was de omzet zelfs 30 procent hoger dan in April 1951. Aanzienlijk ongun stiger was het omzetverloop in de boekhandel en in de handel in ijzerwaren er» gereedschappen, in welke branches de verkoop respectievelijk 22 procent en 18 procent lager lag dan in de cor responderende maanden van 1951. In de levensmiddelen sector waren de omzetten in April lager dan in Maart. Adverten tic! werd gisteren in Utrecht het jaarlijkse politiemuziekfestival gehouden ter gelegenheid van de viering van het achtste lustrum van de Utrechtse politiemuziek- vereniging. De corpsen defileer den o.m. voor het college van B. en W. van de Domstad.... zal Zaterdag 28 Juni in de Fre- derik Hendrikkazerne te Vught een gedenkplaat met de namen van de gesneuvelden van het re giment stoottroepen worden ont huld is benoemd tot kantonrechter te Rotterdam mr. A. H. Franke- na, wn. griffier bij dit kanton gerecht hebben Ged. Staten van Zuid- Holland voorgesteld aan hen, die bijzondere diensten aan de pro vincie hebben verleend, een on derscheidingsteken uit te reiken in de vorm van een draagspeld, voorstellende een lis en van goud gemaakt heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Arnold d'Ailly, het gemeentebestuur van Wijk hij Duurstede te zijnen huize ontvangen, zulks in verband met de opening van het Amsterdam- Rijnkanaal. Als geschenk over handigde de burgemeester van Wijk bij Duurstede een mand met twee postduiven

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3