1 PRA" Missionaris van Mill Hill heden tot bisschop gewijd Canada maakt film over emigrerend gezin Indonesisch rapport over toestand in Zuid-Mol ukken Financiën en Economie BICAIN RADIO D.D.D. HET GOUDEN WAAGSTUK Opoorsiers in ons land UW PUZZLE I AGAR van Figaro gekleed gaan SYSTEEM kAR MAAT 75.- i prijzen LK Alkmaar Mgr. J. A. M. Vos, Ap. Vic. van Kuching Scheepsberichten Manifest „Nationaal Comité Suriname DE BEURS voor vandaan - L 1 m ,y door T. S. Fletcher DONDERDAG 12 JUNI 1952 FORREST TUCKER e strijd op de rempel van >kio verfilmd! j Toegang 18 jaar REGIE ALLAN DWAN S ran U reeds met een aling p. w. f5.— f3.50 Tropicals sjassen Is Import Popcline f 3.— wol v. kleuren slier gemaakt f5- f3.— f s f4— f2.— alle kleuren f 2. ier maand. luding verzekerd. i. GROTE INKOPEN tD-HOLLAND SLOTEN HUIS eren-overhemden, jpeline, met vaste Trubenijs" boord, li kleuren, prima odel, gevoer- y90 borst 'op en schotels, grote irtering in mooie modellen. eren kop en scho- ils, met fraai décor, i porselein en aar- ewerk 2.75, 1.95, .35, 1.15, 75° sbakken, een aar- ig heren-cadeautje, us net ietsvoor vader .95, 1.25, rnr 9 en ou eren-zakdoeken, ;n prima kwaliteit et ingeweven ^qc inden endex vulpenhou- ers met 14 karaats mden pen in rw iv. kleuren ijpassend vulpotlood i diverse -ï 25 leuren *- vulpenhouders in voorradig. In de parochiekerk van de H. Vincentius aan de Jacob van Lennepkadie te Amsterdam, heeft Mgr. J. A. M. Vos, titulair bisschop van Cnidus en Aposto lisch Vicaris van Kuching (Bor neo) hedenmorgen de bisschops wijding ontvangen. Consecrator was Mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem. De mede-consecra- toren waren Mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda en Mgr. J. Buis, Missiebisschop in Borneo cn klasgenoot van de wijdeling. Op 1 Mei j.l. ontving hij in Lei den de Bisschoppelijke waardig heid. Mgr. Vos is priester van Mill Hill. Hij werd geboren te Am sterdam op 21 Maart 1902, gewijd op 17 Juü 1927 en kort daarop benoemd tot kapelaan in Bina- tanig (Serawak) Borneo. Kape laan van de hoofdstatie Kuching werd 'hii in 1931, econoom in het daaropvolgend jaar hioofd van de jongensschool (thans 900 leerlin gen!) en Vicarius-Delegatus in 1934. De oorlog betekende ook voor deze priester eer» tijdelijke onderbreking van ziin Missie werk. Hij ontkwam niet aan de internering, die duurde van Mei 1942 tot September 1945. Na een korte vacantie in het vaderland De eerste internationale beurs voor leder, schoenen en leder waren, welke van 21 t.e.m. 25 Juli in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden, zal bovendien een overzicht geven van de machines, gereedschap pen, fournituren en grondstof fen, welke in de looierij en le- dërbewerking worden toegepast. De affiche voor deze beurs. PROGRAMMA/ VRIJDAG 13 JUNI 1952 HILVERSUM X 402 m. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord van de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Grajm.muz.; 8.55 vd. Vrouw; 9.00 v.<L Zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.muz. 10.30 Mor gendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Gr.muz.; 12.00 Surinaamse volksmuziek; 12.30 Land- en tudnbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire re portage; 13.25 Zigeunerkwintet; 13.40 Gramjnuz.; 14.00 „Ridder sporen in de tuin" causerie; 14.15 Omroeporkest; 15.05 Grammuz 15.15 Altviool en piano; 15.40 Voordracht; 16.00 Pianorecital; 16.30 Voordracht; 16.50 Voor de kleuters; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Grammuz. 17.45 Fries program ma. 18.00 Nieuws; 18.15 Viool, cello en piano; 18.45 Grammuz.; 18.50 Idem; 19.00 Verfciezingstoe- spraak; 19.15 Regeringsuitzending „Verkaring en toelichting"; 19.35 Gram. muz.; 19.40 Radiiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Ph-ilharmionisch orkest, koor en solisten; 21.15 „Hoe moet dat met Lida?",hoorspel; 22.25 Gram. muz.; 22.45 Avondo verdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Evangelie in Esperanto; 23.3024.00 Gram.muz. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 7.33 Gram.muz., 8.00 Nieuws en weerberichten'; 8.18 Gram.muz. 8.50 v.d. vrouw; 9.05 „Die lustige Wiitwe", operette (.gr.pl.); 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijd.; 10.20 School radio; 10.50 Gram.muz.; 11.10 Voordracht; 11.30 Ned. muziek; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of grammuz.; 13.20 Pro menade orkest; 14.00 Kookpraat- je; 14.20 Gram.muz. (In de pauze plm. 14.55 Voordracht); 16.00 Grammuz.; 16.30 v. d. Jeugd; 17.00 Vocaal dubbelkwartet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht; 19.00 Pianospel; 19.10 „Wat doet uw main?", klank beeld; 19.30 „Gezag en Vrijheid", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Voordracht; 20.30 Klankbeeld; 20.40 „Lerven op Aarde", caiuserie; 21.00 Gevarieerd progr.; 21.35 Gr. muziek; 21.55 Buitenl overzicht, 22.10 Gr.muz.; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. muziek. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 13 JUNI 1952. KRO. 20.15—21.45. 1. Nieuws uit het buitenland. 2. Weeroverzicht. 3. „11 Diayolo in Convento," film. vertrok hii in 1949 als opvolger van de inmiddels overleden Apostolisch Prefect. In Februari 1951 kreeg hii bericht van de hoge uitverkiezing, hedenmorgen met de bisschopswijding beves. tigd. Het Missiegebied dat aan hei bestuur van Mgr. Vos is toever trouwd, heeft een oppervlakte vijf maal zo groot als Nederland met een bevolking van 600.000 zielen. Er zijn 13 staties, met 32 priesters van wie 20 Neder landers Engelse en inheemse zusters van Mill Hill er» Carme- lietessen, meer dan 50 in totaal. Vorig jaar is in Kudbing een klein-seminarie opgericht, waar 7 studenten worden opgeleid'. Er zijn 2 kleine hospitalen in dit ge bied en 50 a 60 scholen. Gisteren heeft Mgr. Vos ons een onderhoud toegestaan in het Sint Bonifacius Missiehuis te Hoorn, waar hii in retraite is ge weest er» behalve de hierboven vermelde bijzonderheden, het een en ander vertelde over de technische moeilijkheden waar mee de missionarissen in Sara wak te kampen hebben. De ver keersproblemen ziin schier on overkomelijk. Slechts één statie is vanuit Kuching over land te bereiken. De andere posten kun nen alleen per schip worden be zocht. Men is dan verplicht urer». soms dagen achtereen de enorme rivieren te bevaren. Financiële vraagstukken, hoe kan het an ders, bezorgen eveneens veel hoofdbrekens. Een catechist bii- voorbeeld ontvangt aan loon i'200.per maand. Arbeidskrach ten worden moeilijk aangetrok ken voornamelijk doordat op de rubberplantages naar verhouding zeer hoge lonen worden betaald. „Maar we ziin gelukkig in het werk dat we hier kunnen ver richten", zo besloot Mgr. Vos het gesprek. „Het is uitermate be langrijk dat er rust en vrede heerst in dit door de Engelsen •geregeerde stuk van Borneo." Patroon van Mgr. Vos is de H. Joannes de Doper. Daarom koos deze bisschop als wapen spreuk „Illum oportet crescere", naar de woorden van St. Jan: „Deze (Christus) moet groter worden". In zijn Missie moet Christus groeien. Vandaar ziet men op het wapen aangebracht een palmboom (de Missie) ge plaatst voor een groot gouden kruis, bestraald door de verwar mende Zon der gerechtigheid. Ook treft men op het wapen aan de lelietak als symbool van Sint Joseph, Patroon der Congregatie van Mill Hill. De grondlkleuren van het geheel ziin rood en zwart, de kleuren van Amster dam en van de Congregatie. Philips-Surabaja maakte 100.000 radio-toestellen DJAKARTA Woensdagmid dag werd aan president Soekar- no het honderdduizendste radio toestel overhandigd, dat was ge fabriceerd door de radiofabriek van Philips te Surabaja. De handelsbesprekingen tussen Indonesië en Japan DJAKARTA, 11 Juni (Aneta). De handelsbesprekingen tussen Indonesië en Japan, welke wor den beschouwd als een voortzet ting van de vorige jaar Novem ber te Tokio onvoltooid gebleven onderhandelingen, zijn Woensdag te Djakarta begonnen met rede voeringen van de leider der In donesische delegatie, mr. Asmaun, directeur-generaal van de afde ling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van Economi sche Zaken en van de leider der Japanse delegatie, de heer Ohno, adviseur van het Japanse ministe rie van buitenlandse zaken. HONDERD JAAR VATICAANSE POSTZEGELS Uitgifte speciale herinneringszegel VATICAANSTAD Honderd jaar geleden werd door de Vati caanse posterijen de eerste post zegel uitgegeven. Ter herinnering aan dit feit heeft de directeur- generaal van Economische Zaken van Vaticaanstad, onder wie ook de Posterijen ressorteren, met toestemming van de Paus een ju bileumzegel laten ontwerpen, welke dezer dagen in omloop wordt gebracht. Deze postzegel toont een afbeelding van de histo rische postkoetsen van de Kerke lijke Staat, getrokken door vier paarden, die juist het gebied verlaat van de Eeuwige Stad over de Milvische brug, waar eens het Kruis van Christus aan de Romeinse keizer Constantijn is verschenen. Opdracht aan Miarius Monnikendam Als waardering voor de uit voering zijner „Mouvement Sym- phonique" door het Residentie orkest, heeft de componist Marius Monnikendam opdracht ontvan gen van de „Johan Wagenaar- stichting" tot het schrijven van een werk voor orkest naar zijn keuze. Kaasmarkt Woerden WOERDEN. 11 Juni Aan voer 276 partiien. Prijzen: le srt 220226; 2e srt.: 214—219; zware tot 231. Handel matig. Amstelland 12 Tj. Priok verw.; Java 10 nm. van Aden-Belawan; Oranje 11 in SuezkanaalCele bes 11 te Napels; Johan van Ol- denbarnevelt 11 bij Cp. Nelson- MelbourneWaterman 10 v. New York-Le Havre; Akkrumdijk p. 9 nm. Ouessant-Duinkerken; An- nkenerkp. 10 nm. Kp. Leeuwin- Aden; Bali p. 10 nm. Kp. Fini- tserre-Pt. Sudan: Bubara 10 van Aden-ColomboGaasterkerk 10 te Marseille; Johan van Oldenbarne- velt 10 2Ö0 m. ZW Kanguroe-eil.; Kertosono p. 10 Ouessant: Ma- doera 10 van Aden-Pt. Sudan; Nieuw Amsterdam 13 02.00 u. vm Southampton verw.; Prins Johan Willem Friso 11 te Hamburg; Stentor p. 10 nm. OuessantTei- resias verw. p. 10 nm. Finisterre; Willem Ruys 10 dwars Massawa Rode Zee; Zuiderkruis 10 van Aden-.Suez. a „NEDERLAND IN GEBREKE" AMSTERDAM Het Nationaal Comité Suriname (het voormalig comité anti-werkstuk Rondetafel conferentie) te Amsterdam heeft een verklaring uitgegeven, onder tekend door Gessel, voorzitter en Defares, secretaris, waarin o.a. beweerd wordt dat Nederland in gebreke is gebleven zijn belofte tot vrijmaking der koloniën in te lossen. Het comité zal aldus de ver klaring een positieve houding moeten gaan aannemen om aan de mensonwaardige koloniale verhouding een definitief einde te maken in een geweldloze strijd waarin onze brqgdervolken van Bolivar en San Martin ons hun bijstand niet zullen weigeren. Als voorpost in Nederland zal het co mité de stzijd voor het grote deel onverzwakt voortzetten. De ver klaring besluit: „geen koloniaal, compromis, geen koloniaal sta tuut, maar een vrii en souverein Suriname met een eigen .nationale verantwoordelijkheid" Australische premier Menzies heeft ons land verlaten Gistermiddag is de Australi sche premier Robert Menzies, die eergisteren uit Londen voor een kort bezoek hier was aange komen, met het lijnvliegtuig naar Parijs doorgereisd. De heer Menzies en echtgenote werden o.a. uitgeleide gedaan door de ambassadeur van Austra lië, de heer A. T. Stirling, en door dr. H. M. Boon, secretaris generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. Sergeant veroordeeld wegens verduistering De krijgsraad te velde „West" te 's-Gravenhage heeft heden 'n 25-jarige sergeant te Soesterberg, M. J. L., veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en verlaging tot de stand van soldaat der laagste klasse. Hij erkende de hem ten laste gelegde verduiste ring van goederen, welke hij als chef-monteur en hoofd van de afdeling montage onder zich had, gepleegd als ambtenaar in ver eniging met een andere sergeant te Soestduinen of in Zeist. De auditeur-militair had tien maan den met aftrek en verlaging tot de stand van soldaat geëist. Van Sydney naar Helsinki SYDNEY (A.P.) De eerste Australische officiële groep voor de Olympische Spelen is van avond per vliegtuig uit Sydney naar Helsinki vertrokken. De ploeg, bestaande uit 34 athleten, roeiers en zwemmers, zal een maand getraind worden in En geland. BOEKHOUDER VEROORDEELD WEGENS VERDUISTERING Gisteren heeft de rechtbank te Amsterdam de 32-jarige Amster dammer G. J. ten E„ die als boekhouder in een filiaal van een Schiedamse jeneverstokerij werk zaam was en in dienstbetrekking verscheidene geldsommen tot een totaal bedrag van ruim f 6800.- verduisterd had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van preventieve hech tenis, waarvan 6 maanden voor waardelijk. De proeftijd is vast gesteld op 3 jaren. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag, vergezeld van zijn echtgenote, door H. M. de Koningin Juliana ten joaleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling en mevrouw Stirling waren eveneens de gasten van H M. Op de foto zien we van rechts naar links: H.M. Koningin Juliana, Robert Menzies, Alfred Stirling, mevrouw Stirling, Z.K.H. Prins Bernhard en Mevrouw Menzies. 's-GRAVENHAGE Door de „National Film Board" ie Canada wordt in ons land een documentaire film gemaakt over een Nederlands gezin, dat straks naar Canada gaat emigreren. De „National Film Board" is een instelling, die wordt gefinancierd door de regering en ihans onder het „Ministry for Reconstruc tion" ressorteert. Een der regisseurs van de „Na. tional Film Board", die ook ca meraman is, vertoeft op het ogenblik in ons land voor de vervaardiging van eer» documen taire film over een Nederlands emigrantengezin dat straks naar Canada vertrekt. De bedoeling is ditmaal eens de andere zijde van het leven van een Nederlands emigranten- gezin te laten zien. Er werden reeds films in Canada vervaar digd over de komst en het lever» van de emigranten daar. Mr. Grant McLean, een Schot van origine, begon gisteren met de opnamen voor een documen taire, die een Nederlandse familie zal laten zien, zoals deze hier leeft. Gewoonten en gebruiken, land eni omgeving. de aanmelding voor emigratie, d'e voorbereidin gen, het verkopen van bezittin gen het afscheid nemen van fa milie, vrienden en toekenden er» tenslotte toet vertrek met het schip, dat het gezin naar Canada zal vervoeren. Waarschijnlijk wordt het een film met eer» looptiid van onge veer 56 minuten. Daarvan zal dan telkens een gedeelte met een looptiid van 10 minuten in de Canadese bioscopen worden ver toond. Van Nederlandse ziide wordt medewerking verleend voor technische outillage. De bedoe ling is, dat de film straks ook voor vertoning in ons land be schikbaar zal ziin. DJAKARTA In een rapport aan het Indonesische parlement wordt gemeld, dat aan de parle mentsleden Mohammed Padang en Syaranumal werd opgedragen, in de Zuid-Molukken ter plaatse de kwestie van de Republiek Zuid-Molukken te bestuderen. Wat de krijgsverrichtingen be treft, kwamen rapporteurs tot de slotsom, dat op de eilanden Am- bon, Haraku en Saparua de troe pen der R.M.S. op een paar men sen na namelijk 23 personen volledig ziin uitgeschakeld. Op Ceram verblijven nog kleine, verspreide eenheden van de troe. pen der R.M.S., doch zii hebben, aldus het rapport, gebrek aan al het nodige voor toet voeren van een langdurige guerillastriid. Overal is de verhouding tus sen het leger der republiek Indo nesia en 'het volk uitstekend, al dus de rapporteurs, die voorts van mening ziin, dat het leger op Ceram een zware taak heeft door de geografische gesteldheid van dat eiland: er zijn geen we gen. het eiland is bergachtig en dicht bebost, er komen vrii veel malariagevallen voor en eT is ge brek aan geneesmiddelen. Met betrekking tot de gevan genen van de R.M.S. in handen van de republiek Indonesia con cluderen rapporteurs dat zii goed worden behandeld. Zii komen in hun rapport tot de volgende con clusie: Gezien de internationale toe stand dient de R.M.S.-kwestie ten spoedigste te worden opge lost, waarbij een goede samen werking nodig zal ziin tussen de burgerlijke en de militaire auto riteiten. Slechts de beste leger eenheden moeten naar de Moluk- ken worden gezonden in verband met de zware taak en zii dienen goed te worden verzorgd. De troepen moeten slechts geduren de een bepaalde periode op de Molukken worden gestationneerd omdat hun moreel achteruit gaat als zii daar langer moeten ver blijven. Ten aanzien van de opstan dige beweging in Zuid-Celebes onder leiding van Kahar Muzak- kar zijn rapporteurs van mening, dat een rechtstreeks contact met Kahar Muzakkar de aangewezen weg is om tot een oplossing te komen. Gisteren begon de heer McLean met ziin opnamen in Lekkerkerk. De familie C. Boel houwer, vader, moeder, zes doch ters en eer» zoon, in hun doen en laten voor het vertrek naar Ca nada. vormt het onderwerp voor de film. Er zullen nog opnamen worden gemaakt in Slikkerveer en Den Haag bii toiet Canadese emigratie-kantoor. Het vertrek met de boot zal in scène moeten worden gezet, want hii kan niet wachten totdat het gezin over eer» maand of lan ger werkelijk vertrekt. Hij heeft het plan om over een half jaar in Canada een filmpje te vervaardigen van het zelfde Nederlandse gezin, zoals het dan in het nieuwe land leeft. Diefstal uit brandkast Een boekhoudster te Amster dam heeft zo meldt het poli- tie-rapport -aangifte gedaan van een diefstal die tussen 6 en 9 Juni j.l. moet zijn gepleegd. Uit een brandkast, staande in het kantoor waar zij werkzaam is, aan de Sarphatistraat, is een be drag van bijna f 3100.ont vreemd. Itw Een bekende Zwitserse horloge maker heeft de opdracht om ieder jaar één horloge te leve ren, dat zowel wat het uurwerk als wat het uitwendige betreft volkomen origineel is. Het hor loge op de foto is het jongste exemplaar. Op de wijzerplaat is een Vikingboot afgebeeld, die uit platina en diamanten werd vervaardigd. Aan iedere kant van het scheepje bevindt zich een platina roeispaantje. Door het indrukken van een knopje gaan de roeispaantjes omhoog en geven de tijd aan. EEN NIEUWE EMISSIE Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Am sterdam gaat over tot de uitgifte van f 1.000.000 4 54 pet. 15-jarige obligaties, in stukken van f 1000, nominaal aan toonder tot de koers van 99 pet. De lening is af losbaar in de jaren 1958 t/m 1967 in 10 jaarlijkse termijnen, elk groot f 100.000. Vervroegde of versterkte aflossing is niet toegestaan. Voor deze lening zijn geen speciale onderpanden aan gewezen. De opbrengst van deze emissie is bestemd voor de overneming van de nog niet in het bezit der vennootschap zijnde aandelen van de N.V. Oranjewerf te Amster dam en voor de hiermede verband houdende investeringen. Het dividend 1951 was op de gewone- en prioriteitsaandelen 10 pet. (v.j. 9 pet.) en op de pref. winstd. aandelen 7 pet. (onv.). Datum van inschrijving Woensdag 18 Juni. PASIR KARET: 5 pet. In de vergadering van aandeel houders der cultuurmaatschappij „Pasir Karet" N.V. zijn de jaar stukken over 1951 goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 5 pet. voor de gewone aandelen. Mede gedeeld werd, dat reeds 92 pet. der aandeelhouders van de Rub ber Cultuur Mataschappij „Ham- oalang" N.V. hun aandelen heb- br.e omgewisseld in aandelen „Pasir Karet". Deze amalgamatie beoogt door belangenspreiding de basis der beide maatschappijen te verbreden, teneinde de concu- rentie beter het hoofd te kunnen bieden. In verband hiermede werd de directie gemachtigd f 389.500 nieuwe aandelen „Pasir Karet" uit te geven. Een statu tenwijziging werd voorgesteld DIKKERS CO: 9 pet. In de algemene vergadering van aandeelhouders van G. Dik kers x Co. N.V. te Hengelo (O.) werden de jaarstukken 1951 goed gekeurd en het dividend vastge steld op 9%. GERZON MINDER OPTIMISTISCH De wilde prijzenoorlog in tex- tielgoederen heeft ook het bedrijf van de Gebr. Gerzon's Modema gazijnen N.V. niet onberoerd ge laten, aldus het verslag over 1951/'52. Niettemin is de directie niet ontevreden over de resulta ten. Z;j is minder optimistisch ge stemd t.a.v. de toekomstige ont wikkeling. Er is een winst van f 199.560 (f 201.727). Voorgesteld wordt 'n dividend van 6% op de cumula tief preferente en 4% op de ge wone aandelen (beide onveran derd). SMULDERS HANDHAAFDE HOGE EXPORT De N.V. Machinefabriek Frtms Smulders te Utrecht heeft over 1951 een saldo explotatierekening behaald van f 771.140 (f936.000). Na afschrijvingen en reservering resteert een winst voor aftrek be lastingen van f 425.114 (f 391.879). Voorgesteld wordt een onveran derd dividend van 8 Y-%. Het bedrijf was behoorlijk van orders vorzien. het exportpercen tage was wederom zeer hoog, n.l. circa 60%. De toekomst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. UITGIFTE GEMEENTE TILBURG Voor de tweede maal in 1952 stelt de gemeente Tilburg de in schrijving open op de uitgifte van f 2.500.000 4 1/4 pet. 30-jarige obligatiën, in stukken van f 1000 nominaal, a pari. De aflossing ge schiedt, telkens op 1 Augustus, voor het eerst in 1963, in 20-jaar- lijkse termijnen van f 125.000 elk. De opbrengst der lening dient voor de financiering van kapi taalsuitgaven, o.m. woningbouw. Dag van inschrijving Woensdag 18 Juni 1952. Toestand van Mr. Oud gaat vooruit Mr. P. J. Oud, oud-burgemees ter van Rotterdam, die herstellen de is van een lichte longontste king, gaat nog steeds goed voor uit. Wij vernemen, dat mr. Oud thans zijn bed weer mag verla ten. Nuchtere kalverenmarkt Utrecht UTRECHT, 11 Juni. Heden morgen werden 63 nuchtere kal veren aangevoerd. Prijzen van 4252. Handel traag. (Advertentie Krabben en peuteren JTEl-i.JL*J. maakt de kwaal steeds - - - maakt de kwaal steeds lllldtfin erger. De helder vloeibare UllBAWJ D D<D> dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN AMSTERDAM, Juni. In de algemene beurssitiatie is vandaag weinig verandering gekomen. Er was slechts geringe onderne mingslust en de koersen hand haafden merendeels het vorige peil. In het tweede deel van de markt echter, werd de stemming iets levendiger en viel een oplo pende neiging waar te nemen, als gevolg waarvan enige fondsen op een niet onaanzienlijk hoger peil de markt verlieten. In Kon Olie trad de arbitrage als koper op, waartegen Unilever werd afgegeven, maar belang rijke koersverschillen bracht dit met teweeg. Olie sloot op 294 54. Scheepvaartaandelen hebben gis teren door een vaste houding de aandacht getrokken. Vandaag was de belangstelling aanzienlijk min der, maar toch bleef het hoogste koerspeil gehandhaafd, vooral KNSM en „Nederland". De scheepvaartmarkt blijkt niet on gunstig te liggen en een oplopen de tendenz te hebben. In vrijwel alle hoeken bleven de omzetten, ondanks de later iets oplopende koersen, betrekkelijk gering. Gisteren is de handel op de aandelenmarkt nog meegeval len, met een totaal van f 1.120.000 Obligaties kwamen ver boven de f 2 millioen uit. In Rentespaar- brieven, die vandaag een half procent disagio behielden, is gis teren meer omgezet dan Maandag n.l. f 135.650. Premieleningen waren weinig veranderd. Vandaag is een 4 54 pet. lening aangekondigd tegen 99 pet. van Verschure, die f 1.000.000 vraagt. Tilburg vraag nog eens f 2.5 mil lioen, op dezelfde condities als de vorige maal voor woningbouw. Algemene exploratie werden in een uiterlijk drukke hoek ver handeld van 98 »4 tot 99. Later nam de belangstelling voor dit fonds nog toe en op het hoogste punt, n.l. 100 werd de markt ver laten. Cultuurfondsen lagen be trekkelijk goed, vooral voor de Sumatra tabakken. Deli Batavia verbeterde 4 punten en Deli Mij. 3 punten. Amsterdam Rubber en HVA handhaafden zich volkomen Zonder belangrijke wijzigingen werd de markt gesloten. Prolongatie 3 1/4 pet. i f 9 SS 'V SS 'f '9 A> zt *9 Js si 36 '9 io J JJ ii JS HORIZONTAAL: 1. lange smalle sloep 4. voedsel 7. muziekinstrument 8. deel van een huis 10. Parijs' vervoermiddel 13. voedsel nuttigen 15. gebogen 16. voertuig 17. kledingstuk 19. familielid 20. plaats in Noord-Holland 21. insect 23. meisjesnaam 24. bijwoord 27. metaal 29. toespraak 30- voertuig (meervoud) 32. haasten (Duits) 33. bijwoord 34. verharde huid 35. vertelling (Engels) VERTICAAL: 1. meisjesnaam 2. een klein poosje 3. vochtig koud 4. rekenkundige opgaaf 5. plaats 6. tegenvaller 8- dwaas 9. ondervraging 11. muziekinstrument 12. familielid 14. uitgestotene 17. mannetjesbij 18. groente 21. nagerecht 22. panegaai 25. nobele 26. lidwoord 28. part. 29. meisjesnaam 31. keurig 32. EuroDeaan OPLOSSING KRUISWOORD N 31: Horizontaal: 6. ka, 7. Assen, 10. as, 11. Amsterdam, 14. wie, 15. ent, 16. den, 17. mal, 19. sie, 21 pool, 22. eist, 23. ram, 25. era, 26. roi, 28. aair, 30. aal, 32. ver stoord, 35. de, 36. etage, 37. en. Verticaal: 1. haai, 2. las, 3. asen, 4. end, 5. dame, 8. stel, 9. erts, 12. memorie, 13. adelaar, 18. alia, 20. Ier. 24. mast, 25. erog, 27. oven, 29. atap, 31. adel, 33. rek, 34. oer. FEUILLETON 44. Het meisje gaf geen antwoord. Zij wist heel goed. dat die man eigenlijk geen macht meer over had. maar dat wilde zii hem nog niet vertellen. Daar was geen haast bij. Zii zou een beter ogenblik af wachten. Wat ik zeggen wil ging John Bedford voort was dat Franse kamermeisje van jou niet verloofd' met Shepheard? Ik stel geen belang in de liefdesaangelegenheden van miin kamermeisje, antwoordde zii uit de hoogte. Ik wel. Bel dat meisje even. Ik wil haar spreken. Dat zal heel moeilijk gaan. Zij heeft mijn dienst verlaten. Je dienst verlaten? Zo plot seling? heel plotseling. Dan wil ik wedden, dat zii met Shepheard1 meegegaan is! riep hii uit. Die is spoorloos ver dwenen. Het is me eeni raadsel. Ik vermis niets. Zijn rekeningen zijn volmaakt in ordie. Ik heb die nian nu al 'n paar jaar in mijn dienst gehad en vertrouwde hem volkomen. Dan zal hii wel op de hoog te geweest ziin van een aantal minder aangename geheimen, antwoordde zii smalend. Dat is best mogelijk. Maar van het geheim, dat tussen ons beiden bestaat, wist hii toch niets. Nu ik ga. Denk. aan wat ik gezegd héb. Ik zal er aan denken. John Bedford liet Workman de volgende dag bii zich roepen en dwong hem biina de uitnodi ging voor Ihet dinertje in Carlton aan te nemen. Het zal 'n goede afleiding voor je ziin. Workman. Als je zo doorgaat, ber» je drie-kwart dood tegen de tijd, dat je machine af is. Goed, die éne avond zal ik dan vrij nemen. Maar dat is dan ook alles, wat ik mezelf kan toe staan. Ik heb een uitnodiging van mijnheer Herbert ontvangen, welke ik graag zou hebben aan genomen, maar het is me ten enenmale onmogelijk. Wanneer denk je klaar te zijn met je werk? Over acht of tien dagen. Het is bijna niet te geloven, zei Bedford. W;i ziin natuur lijk" allemaal erg nieuwsgierig naar je uitvinding. Maar het is zeker nog steeds een geheim, is het niet? Laurence lachte. Ja, het is nog steeds een geheim antwoordde bdj. HOOFDSTUK IXX In de ochtend van dp dag. waarop hii met John Bedford in Carlton zou gaan dineren, ont ving Laurence een schrijver» van juffrouw Delomosne. Wanneer Bedford die brief had kunnen lezen, zou hii niet weinig ver wonderd zijn geweest, want Li lian Delomosne. die het raadzaam had geacht, het bevel van John Bedford uit te voeren, was even wel niet verder gegaan dan een strikt officiéél briefje. Geachte beer Workman, luidde het. miin voogd deelde mii zoeven mede dat hii u 'n in vitatie heeft gezonden voor de picnic van aanstaande Vriidag. Wii zouder» het allen bijzonder op priis stellen, indien het u mo gelijk zou zijn, u voor die dagen vrii te maken. Hoogachtend. Lilian Delomosne Laurence, die nog nooit haar handschrift had gezien. keek aandachtig naar de sierliih ge vormde letters, en stopte de brief vervolgens in ziin porte feuille. Het is me onmogelijk! mom pelde hij. Ik kan er toch niet drie dagen tussen uitbreken geen dag zelfs. Hii had die morgen heel wat brieven te lezen. De volgende brief, welke hii opende was ge stoken in een witte enveloppe en droeg geen datum, aanhef of ondertekening. Laurence, die meende, dat het een circulaire was, wilde het schriiven reeds ter zijde leggen,, toen ziin aan dacht opeens dóór enkele woor den werd getrokken. Met een lichte kreet van ontsteltenis liep hü naar het venster en las de brief nog eens rustig over. Schrijver dezes, luidde de met de schrijfmachine geschre ven brief. weet dat ge bezig zijt aan het voltooien van uw uitvinding en daar hii u niets anders dan succes toewenst, wil hii u hiermede even waarschu wen tegen verschillende perso nen, die alle mogelijke pogingen in het werk stellen, u het berei ken van uw doel te verhinderen. Wanneer ge er aan denkt, dat. uw tekeningen reeds tweemaal gestolen werden, zult ge moeter» inzien, dat ge te doen hebt met vijanden, die voor niets terug deinzen en tot alles in- staat Die viianden bevinden zich mis schien wel dichterbii dan u ver moedt. Ge kunt er van verzekerd ziin dat zii voortdurend op de hoogte blijven van uw vorderin gen» en vast besloten ziin. uw ge heim te stelen. Sta schrijver de zes toe, u een goede raad te ge ven: verzwak geen ogenblik uw waakzaamheid, en als het kritie ke ogenblik gekomen is, wees dan even waakzaam en» op uw hoede, als wanneer uw werk plaats omringd zou ziin door een heel leger spionnen. Het is mii niet mogelijk, u in dit sdhriiven de namen te noemen van hen, wier voornemen 'het is. u te be roven van uw uitvinding. Die zelfde personen is het reeds tweemaal gelukt uw tekeningen te stelen; voorkom dat zii u de derde keer iets ontnemen, wat voor u van veel meer waarde zal ziin. Nogmaals, wees waak zaam en verdenk iedereen, zelfs uw zogenaamde beste vrienden. (Wordt vervólgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5