Nieuw Nederlandse Lunaparkexpeditie ondergaat roemloos einde Schep in West-Europa sfeer van vertrouwen 500.000 Westduitse soldaten voor Nieuwjaar in uniform Grote pakhuisbrand in Amsterdam Tegenstand op Koje danig verminderd Nederland gaat meer vliegtuigen bouwen Dudos voor de rechter DAGBLAD VOOR ALKMAAR FEITEN Superfort veronqelukt EN CMGEViNG Esn kermistragedie in Egypte Materiaal ter waarde van een half millioen is verloren Geen huishoudkolen uit buitenland Wapenyondsf bij Toulon Verscherping van de koude oorlog Invloed van Prins Bernhard in V.S. EISENHOWER EN TAFT: Rusland momenteel superieur in Korea Eerste Duitse kernvorming voor het Eurooese leger Explosie in Dakar Talrijke boekwerken gingen verloren van heden Verklaring van Generaal Boatner Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.Q7 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad veilig. (Vondel) (Vondel) Zaterdag 14 Juni 1952 46e Jaargang No. 12500 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Er bestaat geen hoop meer, dat het kostbare materiaal van de Verenigde Amusementsbedrijven, dat destijds voor een Lunapark-expeditie naar Egypte werd verscheept, nog naar Nederland zal terugkeren. Dit vernam het A.N.P. bij navraag van de zijde van de V.A.B. in Den Haag. Ook de uitrusting van de kleine ondernemers, die zich bij de expeditie hadden aangesloten, moet als verloren worden beschouwd. De tragedie begon in October 1946, toen de heren Hommerson, Janvier en Vermolen een bezoek aan Egypte brachten. Zij legden contact met de Egyptische ker misexploitant Ali Hassan. Er werd een contract getekend, dat eerst zou worden opgetreden in Cairo, daarna in Alexandrië. Een jaar later bleek het uit de balans reeds een mislukking te zijn. Geen werkvergunning In Cairo was geen werkvergun ning. Hassan bleek minder in vloed te hebben dan men dacht. Ook in Alexandrië bleek de werkvergunning te bestaan „in de fantasie van de heer Hassan." Toch heeft het Lunapark even gedraaid. Daarna vertrok men weer naar Cairo. Maar ook nu weer werd een werkvergunning geweigerd. De Nederlanders de den Hassan een proces aan. Andere moeilijkheden waren een aanval op het Lunapark van 60 met stokken bewapende Arabie ren. Kort daarna barstte de bom met een aanslag van f 130.000.- achterstallige belasting. De fis cus bleef onbewogen bij de Ne derlandse protesten. Het spreekt REGERING BESLOOT: BREDA In de aula van de Koninklijke Militaire Academie is het congres van de Neder landse R. K. Bond van Hande laren in Brandstoffen gehouden. De Bondsvoorzitter H. Appel uit Den Bosch deelde in zijn ope ningsrede mede, dat in de afge lopen winter geen stagnatie in de kolenlevering is ingetreden, vanwege het zachte weer. Bij een eventuele strenge winter kunnen echter opnieuw leve ringsmoeilijkheden ontstaan, om dat de voorraden op een plotse linge grote afneming door de klanten niet zijn berekend. Hij deelde bovendien mede, dat de regering heeft besloten geen aankopen van kolen voor huis houdelijk gebruik meer te doen in het buitenland. De kwestie van overtreding van het kartelbesluit is nog steeds de wereld niet uit. Ove rigens zijn indeze kwestie de Helmondse kolenhandelaren in Den Bosch indertijd vrijgespro ken. De gemaakte afspraken in Helmond werden niet in strijd geacht met het kartelbesluit. SCHEEPSLADING IN BRAND MOMBASA, 13 Juni (Reuter) Door brand is Donderdag een deel van de lading copra, koffie, sisal en katoen van de „Langlee Scot", in charter bij de Holland- Oost-Afrika Lijn en liggende in de haven van Mombasa, verwoest. Het vertrek van het schip naar Europese havens is uitgesteld. vanzelf, dat de Nederlandse on dernemingen sterk in waarde ach teruit gingen. De kleine bazen verweten de „groten", zich voor af niet voldoende op de hoogte te hebben gesteld De waarde van de gezamen lijke uitrusting, bestaande uit een aantal bedrijven van de V. A. B. en kermisspullen van klei nere exploitanten, werd in 1946 op een half millioen gulden ge schat. Afgezien van het feit of de mogelijkheid nog zou bestaan het materiaal naar ons land terug te brengen, verkeert het in een dergelijke deplorabele toestand, dat het de kosten van transport waarschijnlijk niet waard zou zijn. Het enige stuk, dat dit lot is ontgaan, is de „Parijse ketel" van de heer van Morckhoven uit TOULON, 13 Juni (Reuter) In een huis te Flayosc, ongeveer 60 km. ten Noordoosten van Tou lon, heeft de Franse politie Vrij dag een grote hoeveelheid wa pens en springstoffen gevonden. De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse af komst, is aangehouden. Het on derzoek van het huis was een gevolg van de bij een communist Tilburg, die kans gezien heeft zijn ketel, ter waarde van 25 mille na veel avonturen op een boot in te schepen en naar ons land terug te vervoeren. Voor appel en ei verkocht Het treurig overblijfsel van het Nederlandse Lunapark is thans voor een appel en een ei over gedaan aan de heer Halim, die destijds de organisator was van een wereldtentoonstelling in Cai ro. Hiermede is het lot van dit Nederlandse Lunapark definitief bezegeld. HONOLOELOE, 13 Juni (Reu ter). Donderdagavond is een B-29 (superfort) in het van haaien wemelende zeegebied 75 mijl ten Westen van Kwajalein (Marshall-eilanden) gestort. Slechts één lid van de beman ning van 11 is tot dusver gered. MENING VAN CANADESE MINISTER PEARSON OTTAWA, 13 Juni (Reuter) De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson, heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat in de komende maanden een verheviging van de koude oor log in de een of andere vorm te wachten staat. „Dit zal sterke zenuwen en een rustig oordeel vereisen", aldus de minister. Over de demonstraties naar aanleiding van de ondertekening van de conventie van Bonn en het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeenschap zeide Pearson: „Deze acties van de Sowj et-Unie en Oost-Duitsland heeft men terecht de „sluipende blokkade" genoemd. Er zal on getwijfeld vuurwerk komen doch in Toulon gevonden documenten, er is geen reden tot paniek. DEN HAAG, 13 Juni (A.P.) Deze week zijn in Den Haag Amerikaans-Nederlandse besprekingen gevoerd om in de toe komst te geraken tot een verhoogde Nederlandse vliegtuig- productie met behulp van middelen uit het z.g. Amerikaanse off shore-program. Naar van een zegsman van de M.S.A. vernomen wordt, zijn deze besprekingen hier j.l. Woensdag gevoerd tussen am bassadeur Anderson, de plaats vervanger van Draper, het Euro pese hoofd van de M.S.A. en Nederlandse regeringsautoriteiten. Tot nu toe werden krachtens het Amerikaanse Off Shore-pro gram alleen onderdelen te West- Europa gefabriceerd. De Nederlandse vliegtuig industrie heeft op slechts 50 pet. van haar capaciteit kunnen wer ken en door gebrek aan finan ciële middelen was het niet mo gelijk de vervaardiging van vol- Infanteristen gaan aan de slag om een grote opruiming te hou den op het eiland Koje, ditmaal in blok 85. Zij worden tegen eventuele aanvallen beschermd door een tank, die 'in de ach terhoede blijft. Het blok wordt eerst grondig gereinigd en dan zó ingericht, dat de krijgsgevangenen overzichtelijker in klei nere, gemakkelijk te regeren groepen kunnen worden onder gebracht. Het door de jongste relletjes berucht geworden blok 76 heeft deze schoonmaak en reorganisatie reeds ondergaan. De schoonmaak in het krijgsgevangenkamp staat onder leiding van Generaal Boatner. ledige Meteoor straalvliegtuigen te verhogen of te verdubbelen. De Nederlandse regering heeft nu plannen om de productie van straalvliegtuigen te vergroten, waarbij de financiering in de eerste plaats door Nederland zelf zal geschieden, maar in de toe komst tevens met middelen van het Off Shore-program. Voorstel van Drauer. De besprekingen die hier Woensdag door Anderson ge voerd werden, zijn gevolgd op een voorstel dat Draper deze week gedaan heeft aan die Noord- atlantische Raad. Dit voorstel hield in te komen tot een ver hoogde productie in Europa met behulp van het Off Shore-pro gram. Een Nederlandse zegsman ver klaarde: „De Amerikaanse poli tiek in zake de vervaardiging van complete vliegtuigen in West- Europa is inderdaad in deze zin gewijzigd. In principe bestaat nu de mogelijkheid, dait een groter gebruik wordt gemaakt van de Nederlandse capaciteit voor vlieg- tuigprodiuctie.' Tot definitieve conclusies is men echter nog niet gekomen, aldius de woordvoerder. Men zal zich herinneren, dat Prins Bernhard tijdens zijn ver blijf in New-York in April de aandacht heeft gevraagd voor een groter- gebruik van de Ne derlandse capaciteit als bijdrage tot de vliegtuigbouw van Nato. De ruim vier eeuwen oude stad Caracas, in het bergachtige land van Venezuela, het land, dat zo rijk is aan delfstoffen, ertsen en mineralen, ondergaat op het ogenblik een grondige hervorming. Een super Rockefeller centrum groeit in het hartje van de stad. Dit gemoderniseerde centrum zal $300.000.000 kosten. Er zal een prachtige lange en brede laan worden aangelegd met aan weerszijden grote moderne zakenpanden en kantoor gebouwen. Twee reusachtige kantoorgebouwen van 28 ver diepingen zullen het beeld beheersen. In ieder van die gebou wen kunnen meer dan 2.000 employees ondergebracht worden. NEW YORK (A.P.) Zowel Generaal Eisenhower als Sena tor Taft hebben gisteren de gedelegeerden van de Republi keinse conventie te New Yersey toegesproken over hun inzich ten over de buitenlandse en binnenlandse politiek van de Ver. Staten. Eisenhower zei bij deze gelegenheid o.a. dat men door moet gaan West Europa te versterken en er een sfeer van ver trouwen scheppen. Senator Taft verklaarde, dait er geen andere mogelijkheid was, dan Duitsland thans „in enige mate" en in de toekomst „onbe perkt" te bewapenen. De bruik baarheid van het Europese leger was nog niet bewezen, tenzij Duitsland en Frankrijk samen werken, aldus de Republikeinse senator. De enige waarborg voor de vrede noemde hij een „al machtige luchtmacht", die het luchtruim boven de Middellandse Zee en Europa zal bewaken. Met betrekking tot de Koreaan se oorlog zei generaal Eisenho wer, dat er thans geen kans is op een beslissende overwinning. Een aainval op de communisten, ten Noorden van Jaloe, was mo- BONN, 13 Juni (A.P.) Theodor Blank, de Westduitse defensiecommissaris, heeft vandaag verklaard erop te vertrou wen, dat de eerste Westduitse soldaten voor het nieuwe jaar in uniform zullen zijn. Het zouden mannen zijn van de voor malige Wehrmacht, die een kader vormen voor het 500.000 man sterke Westduitse leger, vloot en luchtmacht in het Europese leger. Twaalf maanden later zullen de eerste dienst plichtigen worden afgericht en nog een jaar later heeft West- Duitsland 12 divisies te leveren. Blank verklaarde op een bij eenkomst van de buitenlandse pers, dat het tijdschema volkomen afhangt van de ratificatie van het vredescontraet en dat der E.D.G. Hij zeide er zeker van te zijn, dat West-Duitsland beide pacten zal ratificeren voor het midden der maand Augustus. Hij hoop te, dat Frankrijk in de herfst en Nederland en Italië in de na- herfst zouden volgen. Hij hoopte dat binnen 10 jaar de 46 divisies op de been zullen zijn van het Europese leger met een reserve van vijfmaal zoveel manschappen, die binnen twee dagen tijd in een nodig geval kunnen worden opgeroepen. De oorlogsmisdadigers Hij voegde er evenwel aan toe, dat geen enkele Duitser een uni form zal aantrekken, voordat de ZWEEDS MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT STOCKHOLM, 13 Juni (A.P.) Een Zweeds militair vliegtuig met acht man aan boord is van middag in de Baltische Zee ge stort. Tien toestellen van de Zweed se luchtmacht en een torpedoja ger zoeken het-gebied af. Vol gens de eerste berichten bestaat er weinig hoop, dat er overle venden zijn. ENGELSE DUIKBOOT HAD AANVARING PORTLAND, 13 Juni (A.P.) De 1000 ton metende onderzeeër van de Royal Navy „Sleuth" is vandaag in een dikke mist in aanvaring gekomen met een voor anker liggende torpedoboot. De schade is niet erg groot. kwestie van de oorlogsmisdadi gers is geregeld. Volgens de Duit sers zijn sommige veroordeelden niet schuldig. Het was klaarblij kelijk een toespeling op de ver oordelingen van veldmaarschalk von Manstein en Albert Kessel- ring. ZES DODEN DAKAR, 13 Juni (Reuter) Zes personen zijn Vrijdag om het leven gekomen tengevolge van een ontploffing in een tunnel te Conakr (Frans West-Afrika). Vermoed wordt, dat dynamiet, dat gebruikt werd voor de tun nelbouw, door blikseminslag is geëxplodeerd. Men is ter plaatse bezig met de bouw van een wa terkrach tstation. De Amerikaanse staalindustrie WASHINGTON, 13 Juni. A.F.P. De Amerikaanse Senaat heeft met 58 tegen 18 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waar bij aan Truman wordt verzocht de Taft-Hartleywet toe te pas sen. Het Amsterdamse pakhuis „De Sparreboom" tussen Leidsestraat en Nieuwe Spiegelstraat is in de vroege avond gisteren goeddeels uitgebrand. Twee honderd vijf tig fietsen, die in de kelder van het pakhuis stonden in de daar gevestigde stalling en toebeho rende aan de employe's van de Hollandse Bank-Unie, konden tijdig in veiligheid worden ge bracht, doch een groot aantal waardevolle hoeken van de fa. Swetz en Zeilinger vonden een roemloos einde in de vlammen, voordat de brandweer het vuur bezworen had. Vuurtongen lekten uit de lui ken van de tweede verdieping en grepen snel om zich heen. De stallingbaas had de tegen woordigheid van geest de Hol landse Bank Unie te waarschu wen, waarop enkele bankem- ploye's zich ijlings naar het be dreigde pakhuis begaven en de fietsen naar buiten brachten. Intussen vond het vuur een welkom voedsel in de honderden en honderden hoeken van de be kende Amsterdamse boekhandel PARIJS, 13 Juni (A.P.) De gearresteerde communistische leider Jacques Duclos is vanmor gen gedurende geruime tijd on dervraagd door de magistraat, die het onderzoek tegen hem in handen heeft. Drie advocaten van Duclos waren bij de ondervraging, die om half negen begon, aanwezig. De zegels werden verbroken van de verschillende bezittingen van Duclos, die hij de arrestatie in zijn auto werden gevonden. Jacques Duclos beschuldigde de Franse regering ervan het proces van de Rijksdagbrand te copiëren. Tijdens het verhoor, dat drie en een half uur duurde, zeide de Franse commurustenleider, dat de aotie die tegen hem en an dere communistische leiders ge voerd wend, precies leek op de actie die tegen de Duitse commu nisten gevoerd werd, nadat in 1934 de Rijksdag was uitgebrand. Geld gestolen uit tas van Duclos? Duclos beklaagde er zich over tegen de magistraat, dat een be drag van 30.000 francs vermist werd uit zijn actetas, die hem afgenomen werd nadat hij was gearresteerd. Hij zeide proces verbaal te zullen laten opmaken tegen degenen, die hierbii be trokken waren. Voorts deelde hij mee van plan te zijn een aanklacht in te die nen tegen twee Franse bladen Ce Matin en Franc Tireur wegens heit verspreiden van het bericht, dat een gedetailleerde kaart van Parijs met bezwarende aantekeningen in zijn tas was gevonden. Duclos wees er op, dat in het verleden reeds verschillende ma len communistische demonstraties hadden plaats gevonden of waren verijdeld door de politie, maar dat bij die gelegenheden nooit sprake was geweest van „aanval op de veiligheid van de staat". Swetz en Zeitlinger, die zowel een winkel als een opslagplaats in „de Sparreboom" heeft onder gebracht. Vooral de nieuwe boekhandel werd ernstig getrof fen, doch ook ging een niet on aanzienlijk deel van het antiqua riaat van de boekhandel jammer lijk in de vlammen op. Met vijf stralen bevocht de Am sterdamse brandweer, die snel ter plaatse was, het vuur, doch zij kon weinig anders doen dan uit de verkoolde resten van het aan, de voorkant vrijwel geheel uitgebrande oude kóffiepakhuis, hele pakken smeulende boeken naar buiten te werken. Drie brandweerlieden werden onwel door de verstikkende rook en werden behandeld in het aan grenzende instituut voor physi- sehe therapie. menteel onmogelijk. De lucht macht en landstrijdkrachten moe ten eerst enorm worden verbe terd. Senator Taft voegde hier nog aan toe, dat de Russen thans een grote superioriteit in de lucht en te velde hebben. GROMYKO, de plaatsvervan gende Russische minister van biutenlandse zaken, is benoemd tot ambassadeur te Londen. Gromyko wordt hiermede de op volger van Zaroebin, de tot am bassadeur te Washington is be noemd. WEGENS EEN MISDRIJF tegen de wet op officiële gehei men is Vrijdagavond te Londen gearresteerd de 24-jarige tele grafist Willam Marshall, die in December van het vorig jaar teruggekeerd was uit Moskou waar hij gedurende een jaar werkzaam was geweest bij de Britse ambassade aldaar VENEZUELA heeft de diplo matieke betrekking met Rusland verbroken nadat Moskou gewei gerd had een Venezolaanse pro testnota in ontvangst te nemen, waarin de onmiddellijke terug roeping van twee functionarissen van de Russische ambassade werd geëist. Twee Russische on derdanen waren vorige week op het vliegveld van Caracas gear resteerd, daar zij verdacht wer den van politieke activiteit.. AMERIKA heeft in de wereld niet meer de leiding op het ge bied van de atoombom, aldus heeft, volgens de officiële ver slagen van de ontwapeningsbe- sprekingen op de algemene ver gadering der Ver. Naties to Parijs, Wisjinksky de westelijke mogendheden in December van het vorig jaar medegedeeld. HANDGRANATEN zijn van daag door Amerikaanse wacht posten geworpen in twee van de nieuwe afdelingen voor vijf honderd man van het krijgsge vangenkamp op Koje om de mas sazang. die tussen acht en zes uur verboden is, tot zwijgen te brengen. DE PROTESTSTAKINGEN, die de laatste tijd in West-Duitsland waren uitgebroken zullen worden beëindigd en ook een dreigende algemene staking is afgewend, nadat kanselier Adenauer er in had toegestemd om de eisen van de arbeiders betreffende mede zeggenschap in alle particuliere ondernemingen door een commis sie te doen bespreken.... DE NEDERLANDSE regering heeft de Sociaal-Economische Raad verzocht haar op zo kort mogelijke termijn te willen advi seren omtrent het vraagstuk van de huren. De regering wijst er op, dat het bestaande huurpcil verre van homogeen is. terwijl de regering het ook tegenover de huiseigenaren niet verantwoord acht het huidige huurpeil inte graal te handhaven. IN NOORD KOREA -.ouden de communisten op het ogenblik on geveer een millioen manschappen voor de strijd gereed hebben Op een front van 150 kilometer zien de troepen van de Ver. Naties zich gesteld tegenover Chinese troepen, welker artillerie- en mortiersterkte toeneemt en die ruim 1800 vliegtuigen, groten deels moderne straaljagers, bezit ten. Alleen ter zee handhaaft 't commando der Ver. Naties zijn onaangetaste overmacht. KOJE, 13 Juni (A.P.) Briga de generaal Haydon Boatner heeft vandaag medegedeeld, dat de te genstand van de 80.000 op het eiland Koje ondergebrachte com munistische krijgsgevangenen nu danig was verminderd. „Het is hier gebeurd", ver klaarde hij tegenover verslagge vers, „toen de bewoners van drie andere blokken eveneens bogen voor de wil der geallieerden, maar een herhaling is niet on mogelijk." Als gevolg van de actie van brigade-generaal Boatner zijn thans 6 van de 17 blokken in het kamp ontruimd. De bewoners van het zevende blok hebben reeds te kennen ge geven, dat zij de bevelen zullen gehoorzamen. Ongeveer 27.500 gevangenen zijn thans ondergebracht in klei nere barakken, zodat niet meer dan 500 geïnterneerden bij elkaar zitten. De zeventien blokken vormden ieder onderdak voor meer dan 6000 gevangenen. De bestandsbesprekingen Op de bestandsbespreking van vandaag zijn geen vorderingen gemaakt. De vergadering duurde slechts iets meer dan een kwar tier. Tevoren hadden de Noordelijke verbindingsofficieren opheldering gevraagd over „het bombarderen van de neutrale zone, waardoor drie burgers gewond werden." Van Tsjorwon worden zware gevechten gemeld. De verbonde nen hebben hier voor de zevende maal een Noordelijke aanval af geslagen, aldus Reuter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1