Gemeenteraad van Leeuwarden was op tegenbezoek in Alkmaar „Bes Bepaalde dienstplichtigen kunnen zich melden Verbroedering vroedschappen Kaasstad-Friese hoofdstad FILMS VAN DE WEEK Uniformen in de maak Jeugd en Missie- tentoonstelling AGENDA MAN EN PAARD „BESCHERMING BEVOLKING' Binnenkort werving van vrijwilligers Nog 11 dagen GROEN Heilooër sergeant zwaar gewond Marktberichten Een PAGINA 2 ZATERDAG 14 JUNI 1952 ALKMAAR Eindelijk is het er dan toch van gekomen; de gemeenteraad van Leeuwarden bracht gisteren een tegenbe zoek aan Alkmaar, als antwoord op het bezoek, dat de vroed schap uit de kaasstad het vorig jaar aan de Friese hoofdstad bracht Natuurlijk was daar de Vrijdag voor uitgekozen, de dag, waarop Alkmaar, althans des zomers, een cosmopolitisch cachet heeft door het bezoek van vele buitenlanders aan de beroemde kaasmarkt; de kaasmarkt, die juist omdat zij een trefpunt is van het wereldtoerisme, van zo'n onschatbare propagandistische waarde is voor het Nederlandse product bij uitstek: de zuivel in het algemeen en de kaas in het bijzonder; dus ook voor het product van de Friese bodem. Over de nieuwe Friesebrug kwamen de gasten uit Leeuwar den de stad binnen. Het gezelschap bestond uit 29 van de 36 raadiseden met aan het hoofd burgemeester mr. A. A. M. v. d. Meuten, vergezeld van de gemeentesecretaris en een dozijn hoofden van takken van gemeentedienst. Het eerste bezoek gold de kaas markt, die al volop aan de gang was en waar zich alweer honder den vreemdelingen in vrolijke zomerse kleding ophielden. Van de gelegenheid de Waagtoren te beklimmen, maakte een aantal Friese gasten gaarne gebruik. Door de Magdalenenstraat het typische oudie, smalle win kelstraatje, dat ap vreemdelingen altijd zo'n grote bekoring uit oefent en langs het Hof van Souoy trok men naar de over dekte bad- en zweminrichting, waar de leerlingen van enkele onderwijsinstellingen aan het schoolzwemmen waren. In het restaurant van de Over dekte werd de koffie gebruikt. Naar het stadhuis In de trouwzaal van het stad huis,, waarvan de wanden be hangen waren met kaarten en foto's betreffende de stadsont wikkeling en -uitbreiding gaf de directeur van Gemeentewerken, ir. H. Knol in vogelvlucht een beeld van de ontwikkeling van Alkmaar, waarvan het grondge bied sinds de 16e eeuw prak tisch niet is uitgebreid, terwijl veel van de oude schoonheid be waard bleef. Na te hebben mede gedeeld, dait volgens de bevol kingsprognose Alkmaar, dat thans ruim 40.000 inwoners telt, in 1970 zal zijn uitgegroeid tot een staid van 58.000 zielen, belichtte ir. Knol enkele facetten, die hier mee samenhangen. Om aan de toekomstige bevol king werkgelegenheid te bieden, zijn twee industrieterreinen ont worpen, waarvan er één zich peedis aan het ontwikkelen is. Het Industrieterrein-Noord zal in '70 aan ca. 2500 arbeiders werk bieden; het heeft een oppervlak te van 50 ha. De tunnel van Velzen zal de industrialisatie van Alkmaar en omgeving sterk sti muleren. Dit industrieterrein ligt aan spoorweg en grootscheeps vaarwater, waar schiepen tot 1000 ton ligplaats kunnen vinden. Woningbouw De bevolkingsprognose brengt mee, dat er tot '70 4.400 wonin gen gebouwd zullen moeten worden, zodat 140 ha voor wo ningbouw bestemd moet worden Bovendien zal nog plaats gevon den moeten worden voor sport velden en verkeerswegen. De beschikbare oppervlakte in West en Zuid is niet voldoende om overal laagbouw toe te pas sen, zodait ook al met het oog op de grondkosten hoogbouw in het voornemen ligt, zoals reeds enigermate werd toege past. Gedurende de bezetting wer den nog 254 woningen gebouwd, en na de bevrijding 1819; er zijn er thans 265 in aanbouwd, ter wijl er plannen gereed liggen voor 695 woningen. Voorts zijn er nog drie projecten voor huis vesting van bejaarden gereed voor uitvoering. Ook werden er na de bevrij ding enkele soholen gebouwd, terwijl de bouw van nog 4 scho len in voorbereiding is. 'Wat de recreatie der bevolking bétreft, is in de nieuwe woon wijk Zuid een bosplan geprojec teerd, diat een vrolijke overgang zal betekenen van de woonwij ken naar de industrieterreinen. Ook wordt in dit verband ge- diajcht aan een permanent com- Slex volkstuinen, groot 6 tot 8 ectaren. Tenslotte betoogde spr. nog, dat met hef oog op de behoefte aan bouwterrein een grenscor rectie wenselijk is. Verkeersvraagstuk Het verkeersvraagstuk stelt het gemeentebestuur voor een schier onoplosbare puzzle; een ver- keers- en mairiktcommissie bestu deerde dit moeilijke vraagstuk, waarbij de economische ontwik keling van de stad en het stads - schoon beide in het oog moeten worden gehouden. Terloops vertelde ir. Knol nog een en ander over het plan- Dudok, dat die ontmanteling be oogt van de fraaie Grote Kerk en oveir de toekomstplannen in zake aanleg van rondwegen rond de stad van Zuid naar Noord- Oost, plannen, die in het kader van werkverruiming voor de toekomst gereed liggen. Op de gemeentebegroting '53 heeft Alk maar reeds een post uitgetrok ken voor werkzaamheden, die met het oog hierop moeten ge schieden, zoals de aanleg van de Willem de Zwijgerlaan in het verlengde van de Juliana van Stolberglaan. In het Westen vormt de Berger overweg nog een ernstige ver- keersbelemmering; een tunnel plan, waarvan de uitvoering f 1.250.000 zad kosten, ligt gereed, doch het wachten is op de mo gelijkheden tot financiering. Na erop gewezen te hebben, dat op het stationsplein een mo dern busstation is gekomen, ver telde ir. Knol van de enorme rioderingsplainnen, een project van 11 millioen; een plan, dat zonder medewerking van het Rijk niet uitgevoerd kan worden. Gasvoorzieninsr De directeur van de N.V. Gas- voorziemng Kop van Noord-Hol land, de heer P. Westdorp, ver telde van de samenwerking tus sen de verschillende gemeenten in de kop van Noord-Holland op het gebied van gasvoorziening. Bij genoemde N.V. zijn thans aangesloten de gemeenten Alk maar, Den Helder, Lamgendijk, St. Paincras, Hoorn en Enikhui- zen; zij brachten een kapitaal van f 350.000 bijeen terwijl Alk maar zijn productiebedrijf aan de N.V. in huur afstond. Van de Hoogovens wordt een basishoe- veelheid gas betrokken; de rest wordt in Alkmaar geproduceerd en tegen kostprijs met 'n kleine toeslag voor reservering, aan de verschillende gemeenten gele verd. Door en voor rekening van het Rijk werden gasleidingen ge legd naar Den Helder en Hoorn, terwijl het in de bedoeling is deze door te trekken naar Enk huizen. De N.V. huurt deze gas leiding van het Rijk .Mogelijk zullen in de toekomst ook Me- dembl'ik en Egmond aan Zee, die nog eigen productiebedrijven bezitten, zich bij de N.V. aan sluiten. Van de gelegenheid vragen over de behandelde materie te stellen werd in een genoeglijk onderonsje druk gebruik ge maakt. Hollanders en Friezen In de raadszaal wenden de Friese gasten door- het gemeente bestuur officieel ontvangen. Daar gewaagde burgemeester mr. H. J. Wytema met dankbaarheid van de het vorig jaar in Leeuwarden genoten gastvrijheid die Alkmaar thans gaarne zij het op bescheiden wijze wilde reciproceren. Herinnerende aan de toespraak, waartn burgemees ter v. d. Meulen van Leeuwarden vorig jaar releveerde, dat de Alkmaarders in vroeger jaren met de Hollanders optrokken tegen de Friezen, haalde burge meester Wytema op zijn beurt iets uit de geschiedenis over de strijd tussen de Friezen en de Alkmaarders op. Hij herinnerde er aan, dat blijkens de in Alk maar berustende archieven de Friezen onder aanvoering van Lange Pier in 1517 in Alkmaar aan het plunderen waren gesla gen en o.m. het stadhuis en het gemeentearchief geplunderd had den. Maar de burgemeester van Leeuwarden bleek op dit thema voorbereid, want hij wist te ver tellen, dat weliswaar de Friezen Alkmaar geplunderd hadden, doch dat de mannen van Leeuwarden niet tot die bende- van Lange Pier behoorden. Leeuwarden had n,l., in tegen stelling met overige Friezen, die achter de Hertog van Gelre ston den, de zijde van de Bourgon diërs gekozen; zij waren dus als Alkmaar trouw aan Karei V. Het waren dus wel de Friezen, doch niet de bewoners van Leeuwar den, die in Alkmaar hadden huisgehouden. Aan het slot van zijn toespraak bood mr. v. d. Meulen namens de Gemeenteraad van Leeuwar den als stoffelijk blijk van vriendschap de dames van B. en W. en de vrouwelijke raadsleden van Alkmaar een speciaal pro duct van de Leeuwarder bak kers aam. Aan de gezamenlijke lunch in Hotel Victory werden nog enkele toespraken gewisseld tussen beide burgemeesters en de nes tors van beide gemeenteraden. Het thema was ditmaal niet de strijd tussen Friezen en Hol landers, doch de uitwisseling van het intellect tussen beide provin cies in vroeger eeuwen en te genwoordig. Mr. Wytema noem de enkele namen van beroemde Friezen, die m vroeger eeuwen in Alkmaar een belangrijke plaats in het culturele leven in namen, terwijl burgemeester v. d. Meulen erop wees, dat thans in Friesland verschillende voor aanstaande figuren posten in 't openbare leven bekleden, die uit Holland afkomstig zijn. De nestor van de Alfcmaarse Raad, de heer A. Sietsma, sprak in het Fries en werd in zijn eigen taal door nestor E. Beeksma van Leeuwarden beantwoord. Deze laatste citeerde een bekend Fries liedje, waarin gezegd wordt, dat de Friezen wel graag i-n Holland zouden willen wonen met zijn mooie grachten en hopen geld ais er maar geen Friesland was. 's Middags werden verschillen de objecten in de stad bezocht, terwijl de gastdag besloten werd met een thee ten stadihuize. (Advertentie) Victoria: „SUPERMAN" ALKMAAR. Dit is een film die geheel past bij de stijl van ons atoomtijdperk. Geheimzin nige stralen er» allerlei ander werktuig wordt uitgevonden om de mensheid te vernietigen en al die ontdekkingen zijn van nog meer belang dan de atoombom. Inmiddels is van een andere planeet een „superman' op de aarde gekomen, die over won derlijke eigenschappen beschikt er» die tenslotte de striid moet aanbinden met de bende van de Spin Vrouw, die de vernietigen de wapenen in handen heeft ge kregen. Hij overwint tenslotte met de vernietiging van de ben de van de Spin Vrouw. Hier en daar klopt er iets niet in het verhaal en worden telkens terug kerende motieven wel wat ver velend en lachwekkend. Doch spanning is er genoeg en het onderwerp zelf is aantrekkelijk cnoeg om hen, die van super moderne techniek houden, te boeien. Harmonie Theater: MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD ALKMAAR. De hoofdfilm van deze week brengt een oude bekende Nederlandse film „Me- rijntje Giizen's jeugd". De ge- schiedenis is voldoende bekend en behandelt het onvrijwillige verraad van Merij-ntje tegenover zijn vriend „De Kruik". Met hetgeen voorafging be halve het interessante nieuws en een aardige tekenfilm kan het geheel een goed programma wor den genoemd. Cinema: „SANDS OF IWO JIMA" ALKMAAR. Na een docu mentaire film in het voorpro gramma over het Vredesplan van Amerika, Engeland en Frankrijk, draait in Cinema deze week de oorlogsfilm „Sands of Iwo Jima" waarin verschillende authentieke oorlogsreportages zijn verwerkt gemaakt tijdens de landingen van de Amerikaanse mariniers op Tarawa en Iwo Jima, welke eialnden door de Japanners wa ren bezet. Een keiharde sergeant speelt de hoofdrol. Hij is de held van het wrede oorlogsdrama en nadat hij vele van ziin makkers heeft zien sneuvelen, valt ook hij. De film, die- een rauw beeld geeft van de zinneloze oorlog, is opgedragen aan de Amerikaanse mariniers, die zo'n belangrijk aandeel hadden in de strijd1 om de Pacific. Rex: „HYENA'S VAN DE WEG" ALKMAAR. Een spannen de avonturenfilm met een min of meer waardeloze inhoud. De hyena's zijn hier de elkaar o.p leven en dood beconcurrerende vrachtrijders en kooplui. Dat „op leven en dood" moet men letter lijk nemen, want als zij wuist ruiken, deinzen zij zelfs voor roofovervallen, geënsceneerde on gelukken en moorden niet terug. De held van het verhaal, wiens vader eveneens het slachtoffer is geworden van een gewetenloze koopman in San Francisco, wordt ook vrachtrijder en komtsin con tact met de man. die toet voor werp is van zijn wraak. Natuur lijk wordt ook met hem het zelfde spelletje gespeeld, doch uiteindelijk wordt hij overwin naar. DE JOURNAALS ALKMAAR. Polygoon's Ne derlands nieuws biedt enkele in teressante opnamen over de mili taire oefening Uylenspiegel in het NederlandsBelgische grens- gbied. de ontvangst van de Australische premier op Schip- ftol, het veertig-jarig jubileum van de Utrechtse Politiemuiziek- vereniging, de behandeling van de AngloIraanse oliekwestie in Haag, de elfde Internationale Hondententoonstelling en enkele spannende flitsen van de lustrum- Ronde van Nederland. Het wereldnieuws toont de in drukwekkende herdenking van de invasie in Frankrijk, Eisen hower in zijn geboorteplaats Abi. lene. waar hij zich voorbereidt o,p zijn verkiezingsactie, de da- mes-athletiekwedstrijden Neder- landiDuitsland in Oberhausen, het bezoek van de Franse minis ter van Overzeese Gebiedsdelen aan de Franse Soedan,, het inter nationaal concours hippique te Dusseldorf en de schitterende parade Trooping ttoe Colons in Londen ter gelegenheid van de officiële verjaardag van Konin gin Elisabeth. ALKMAAR Het sub-comité voor de Scholen is reeds enkele weken werkzaam, om de jeugd volledig in te schakelen bij de Missietentoonstelling. Aan alle scholen in het Dekenaat Alkmaar- alsmede aan die van Castricum. Bakkum, Limmen en Akersloot is een circulaire gezonden, waar in de plannen zijn uiteengezet Deze bestaan uit: 1 't Bezoek van een Missionaris aan alle scholen in de week voor de Missietentoonstelling' 2 Het houden van een-opstel- en tekenwedstrijd, waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. 3 Het instuderen van een Missie lied. 4 Op de dag van de opening een Algemene Heilige Communie van de gehele Schooljeugd voor het welslagen van de Missietentoonstelling. 5 Een bezoek aan de Tentoon stelling. Natuurlijk doet de Schooljeugd ook mee aan de Novene, die ge houden wordt om Gods Zegen over de Missieweek af te smeken Bijna alle 40 Scholen hebber reeds gehele of gedeeltelijke me dewerking toegezegd. Zelfs heb ben enkele scholen het verzoek gericht aan het Comité om met een stand te mogen komen, aap welk verzoek echter niet kap worden voldaan. We kunnen dus met trots' zeggen: „Geheel de Schooljeugd zal met de Missie- 1 week meeleven". ZATERDAG 14 JUNI BIOSCOPEN VICTORIA: Superman 14 j. HARMONIE: Merijntje Gij- zen's Jeugd (Het Verraad), 14 jaar. REX: Hyena's v. d. weg: 18 j. CINEMA: Iwo Jima, 18 j. Voorstellingen 7 en 9.30 u. APOTHEKEN; Van heden avond 6 u. of vóór spoed gevallen bereikbaar Apo theek Kruismga, Koonstr. 59 Apotheker G. Kruisinga. MEDISCHE HULP: Artsen K. H. Kok, Geestersin gel 47, tel. 2017 en J. F. Nijman, Oudegraeht 283, tel. 2384. HEILOO: Dokter C. A van Hoolwerff, Van Aostastr. J 132, tel. 3887. SCHERMER en BEEMSTER: Dokter J G. Wegdam, De Rijp, K 2997, 455. HEILOO: 8 uur Foresters- tenrein: Circus Renz. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.3022.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). ZONDAG 15 JUNI BIOSCOPEN (voorstellingen om 2, 4.30, 7 en 9.30 uur) en Apothekers: zie boven. 10.15 u.: Hoogmis S. Ad'el- bertusakker. ST. DOMINICUSKERK: 12 u.: Lof deelnemers Sport dag R.K. Noorder Turn kring, waarop aansluitend mars door de stad naar terrein M-uziiektuin. SPORTPARK: 1.30 uur: Paardeneourses. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN ALKMAAR Met 17 autobus sen vertrokken gistermorgen on geveer 800 ouden van dagen van af de Muziektuin voor hun jaar lijkse dagje-uit, dat door schit terend zomerweer werd begun stigd. Via de Velserpont trok men naar Haarlem, waar in het Kre- iagehuis werd geluncht. De meis jes van de huishoudschool ver leenden haar medewerking als serveersters. Met een rit door de bollenstreek en door de badplaats Noordwijk werd de trip voortge zet. Nadat in het park Groenen- daal te Hillegom de thee was gebruikt, werd de terugtocht aanvaard. In de beste stemming en zeer voldaan over de mooie dag keerden de oudjes tegen de avond in onze stad terug. In eer» der autobussen ziin een tas en een porfemonnaie blijven liggen. Inlichtiingen hieromtrent bij de politie. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Morgen om 4 uiur speelt RKAFC I im 't kader van het Ramdertoumooi een wedstrijd tegen Egmondia op het Randierstanrein. Als AFC deze wedstrijd wijjt, beeft het de beker in de wacht gesleept. Het kan een spannende wedstrijd worden, die het aanzien zeker waard zal zijn. SUPPORTER. BUITENLANDS BEZOEK AAN DE KAASMARKT ALKMAAR Onder de vele bezoekers aan de Kaasmarkt be vonden zich gistermiddag ook de deelnemers aan het Congres van de Confederation Internationale du Credit Populaire in Amster dam. Tot dit gezelschap behoor den bankdirecteuren uit Neder land, België, Luxemburg,- Frank rijk, Zwitserland. Duitsland, Ita lië en Turkije. Op uitnodiging van Turkije zal de Confederation vol gend jaar in Ankara bijeenkomen. Na het bezoek aan Alkmaar maak te 't gezelschap, bestaande uit 70 dames en heren, een rondrit door Noordholland, waarbij ook Volen- dam en Edam werden bezocht. Heden bracht een groep van 80 personen van de z.g. Allied Circle een bezoek aan Alkmaar; dit is 'n organisatie van in Nederland werkzame buitenlanders en bui tenlandse vrouwen, die met Ne derlanders gehuwd zijn. Ook dit gezelschap maakte een trip door Noordholland o.l.v. de heer Ni- kerk, directeur van de WV Am sterdam, het bezichtigde o.m. het stadhuis. BEVOLKINGSSTATISTIEK SCHOORL Per 1 Juni 1952 bedroeg het aantal inwoners van deze gemeente in totaal 3346, 1650 mannen en 1696 vrouwen. Kerkelijke gezindte: Rooms Katholiek 1220, Ned. Herv. 1409, Doopsgezind 28, Genef, kerk 73, Ev. Luth. 23, Remonstrant 8, overigen 31. geen 554. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 1903: Schoorl 1190. Groet 713. Het totaal aantal woningen, ge bouwd volgens die Bouw-veror- dening is 844, terwijl het aantal gezinnen of in gezinsverband samenwonenden bedraagt 944. Het woningtekort in onze ge meente is volgens de berekenin gen 103. Voorts komen op de lijst van woningzoekenden tal van personen voor, die in het geheel geen woonruimte bezitten, zodat het feitelijk woningtekort min stens 150 bedraagt. De in aan bouw zijnde duplexwoningen, zul len dus slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn. Boven dien heeft de gemeente nagenoeg geen bouwvolume toegewezen ge kregen. DE PLAATSELIJKE DERBY SCHOORL Ter gelegenheid van de kermis, zal evenals het vorige jaar a.s. Zondagmiddag een voetbalwedstrijd worden ge speeld op het Sportpark tussen Schoorl 1 en Duinranders I. Met Groeterkenmis zal dit festijn zich herhalen op het Duinranders-ter- rein. De heer Jac. Beemsterboer heeft een fraaie beker beschik, baar gesteld voor die vereniging, die na vier wedstrijden de mees te punten heeft behaald. Het vorige jaar was Duinranders, hoewel een klasse lager spelend, de baas .Nu Schoorl ook in de 2e klas gaat spelen, liggen de verhoudingen gelijk. Het zal een spannende en naar wij hopen uiterst sportieve wedstrijd wor den, welke ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken. (Advertentie* Spreekuur wethouders ALKMAAR In verband met de begrafenis van prof. mr. A. Koelma, oud-burgemeester van Alkmaar, zullen de Alkmaarse wethouders Maandag a.s. geen spreekuur houden. MOTORFIETS GESTOLEN BERGEN - Door verbreking van een slot van een schuur achter de woning van de heer Nieuwenhuizen aan de Guurtjes- laan wist een onbekend gebleven >ersoon zich in de naoht van Donderdag op Vrijdag toegang tot deze schuur te verschaffen. Ten nadele van de zoon van de heer Nieuwenhuizen werd een motorfiets ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DE OUDJES OP STAP BERGEN Het Comité Ouden van Dagen is weer volop in actie en hoopt op de medewerking van de burgerij om de oudjes 'n pret tige dag te bezorgen. 9 Juli zal de trip naar Aalsmeerse bloemen veiling aanvangen, die besloten wordt met een diner in Hotel Duinvermaak. Over enkele dagen worden lijsten ter intekening aangeboden. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren-: Johannes P zv Hoogelairad en M E Buur; Wilhelmus J zv W C Zandber gen en C Visser; Cornells J J M zv J J Hachmang en D A Veeken; Cornelia M M dv A Breed en A M Dekker; Vincen- tius H M zv J Resu en C M De- tius H M zv J Resu en C M Delemarre: Maria A dv C Kop- pes en M C deWildt. Ondertrouwd: H Buijs en H A Kamper. Gehuwd: J Booij en C Mors; P J Modder en A M Fris; J H J van Wittmarchen en J Smit; Ch Mors en H J Verver. Overleden: Gr. Knevel 88 jr wed v .C. Krijgsman; J M C vd Pot 80 j wèdir v T vd Nieuwen Amstel; P Smit 86 j wedr van Gr Veis. H-. Mis Adelberlusakker EGMOND Nogmaals herin- meren wij onze lezers aan de plechtige Hoogmis, welke de Hoogw. Abt van de Regale Abdij te Egmond, Do.m Paulus Andries- sen Zondagmorgen om 10.15 uur zal celebreren op de Adlelbertus- akker te Rinnegom. Hienmed viert men de overbrenging van die reliquien van St. Adelbertus van de vroegere kloosterkerk naar de Abdij. Anders wordt deze H. Mis op de 25e Juni ge celebreerd, doch in verband met de verkiezingen is de plechtig heid verzet naar Zondag a.s. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 13 Juni. Aan voer 69 stieren f2.632.97, 105 vette koeien eerste kwal. f2.70 3.10, tweede kwal. f2.272.64, derde kwal. f2.05—2.26, 642 melk- en kalfkoeien f5001110; 49 pinken f350565; 125 graskal veren f210—285; 538 nuchtere kalveren f3555; 195 vette en weideschapen f75120; 284 lam meren f5068; 291 vette var kens, oude varkens fl.85—2.00, vette biggen f2.00—2.10, zouters f2.022.04; 260 biggen en lopers, biggen f4570; lopers f71105; 41 bokken en geiten geen note ring; 98 paarden f4501015, to tale aanvoer 2697. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 13 Juni. Alpha's f4.50—5 per 100 kg; an dere soorten geruimd. Dit is de laatste notering tot de volgende herfst. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 13 Juni. Gouda volvet f2.022.03; Edam mer 40 plus fl.901.91; brood kaas 40 plus fl.901.91. Stem ming kalm. BRAND IN BASILIEK H. FRANCISCUS ASSISI, 13 Juni (Reuter) In de sacristie van de basiliek van de Heilige Franciscus van Assisi is een brand uitgebroken, die de sacristie heeft vernietigd. De H. Franciscus van Assisi is begra ven in de crypt van deze 700-ja- rige kerk. Menzies in Londen LONDEN, 13 Juni (Reuter) De Australische eerste minister, Robert Menzies, is Vrijdag in Londen teruggekeerd, na een of ficieel bezoek van vier dagen aan Nederland en Frankrijk. Hij zal Dinsdag naar Washington vlie gen. Handel tussen Nederland en Portugal Een Nederlandse handelsdele gatie is per vliegtuig te Lissabon aangekomen. Maandag beginnen, daar besprekingen over een ver nieuwing van die handelsovereen komst tussen Nederland en Por tugal. GRONINGEN. In het nummer van 12 Juni j.l. pu bliceerde de Volkskrant bij een verkiezingsbeschouwing van haar medewerker Mathieu. Smedts, een afbeel ding van een anti-communis tisch affiche, waarbij de op merking wordt gemaakt „dat ook in Nederland pak kende verkiezings-aifiches met kracht van overtuiging mogelijk zijn", hetgeen deze prent dan moet bewijzen. Wat betreft dat .pakken" en „overtuigen" van de plaat zijn wij het volkomen met de Volkskrant eens, maar toch is juist deze prent voor Ne derlands kunnen op dit ge bied minder veelzeggend aan het op het eerste gezicht wel lijkt. Want in het num mer van 2 October 1948 van het Amerikaanse tijdschrift „The Saturday Evening Post" treft men op pagina 98 het d voc affich slechts de vlag, het petje en WU inspirerend voorbeeld voor bedoeld affiche, waaraan de dreigende achtergrond werden toegevoegd. Verder komt ae ruiter uit de ,Sat. Ev. Post" van links in het beeld en op de „Ne derlandse" prent van rechts. Overigens zijn beide prenten volkomen identiek. De Amerikaanse prent deed dienst als propaganda voor de „Fire Prevention Week", en had als bijschrift: „Stop Fire, The Fifth Horseman". Maar zoals gezegd deze bijzonderheden doen uan de doeltreffendheid van de Ne derlandse versie geen af breuk. Veemarkt Leiden LEIDEN, 13 Juni. Aantal: 8 stieren; 55 melkkoeien; 90 vette koeien; 182 vare koeien; 34 vette kalveren; 216 nuchtere kalveren; 171 weide schapen; 1900 lamme ren; 32 varkens; 159 schrammen; 457 biggen; 4 paarden; 1 veulen; 34 geiten. Totaal 3341. Notering: Stieren 450700; melkkoeien 700 -=1125; vette koeien 8001200; vare koeien 625—875; vette kal veren 200—425; nuchtere kalve ren 5065; weide schapen 100 125; lammeren 5070; varkens 200450; schrammen 70110; biggen 5065; paarden 700 1100; geiten 15—40. Handel: melkkoeien, vette koeien, vare koeien, vette kalveren en nuch tere kalveren, flauw. Schapen, lammeren, varkens, schrammen, biggen en paarden kalm. Geiten matig. 's-GRAVENHAGE Wanneer de gelegenheid tot aanmelding zal zijn opengesteld, zullen de dienstplichtigen van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 en de buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig kunnen melden voor de organi satie „Bescherming Bevolking". Dit geldt niet voor die jonge mannen van deze lichtingen, die al een verbintenis met de gewa pende strijdkrachten hebben aan gegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts, tandarts, apotheker of, ingenieur. Voor zover de buitengewone dienstplichtigen van die lichting 1940 en vroegere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest kunnen zij zich ook voor de bescherming bevolking aan melden. Uiteraard kunnen ook de dienstplichtigen die in 1952 de leeftijdsgrens bereiken of bereikt hebben waarop ze niet meer op geroepen kunnen worden voor dienst bij de gewapende macht, zich voor de bescherming bevol king aanmelden. Leden van het Nederlandse Rode Kruis, die uitsluiten! wor den opgeleid voor een medische taak bij de strijdkrachten in ge val van oorlog en leden van de nationale reserve,, res. grensbe waking, reserve-politie en lucht wachtdienst en de uitkijkddenst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de bescher ming bevolking worden opgeno men. Met de werving van manne lijke en vrouwelijke vrijwilli gers zal eind September of be gin October worden begonnen, wanneer er een definitieve re geling is omtrent de sociale voorzieningen van de vrijwil ligers. Binnenkort zal minister Teu- lings het officieel-eerste actie comité installeren. De term „of ficieel-eerste" is in dit verband gebruikt omdat er hier en daar reeds actie-comité's aan 't werk zijn. De uniformen die de vrijwil ligers zullen dragen zijn reeds in de maak bij een confectie-indus trie te Zeddam. Het uniform der vrouwelijke vrijwilligers bestaat uit blouse en rok van donkerblauwe sanfor drill, met twee borst- en rokzak ken en wordt gecompleteerd me een vlotte pet, die overeenkomst vertoont met die welke de vrou welijke vrijwilligers in het Brit se leger dragen. Het- uniform der mannen bestaat uit een overall met breede ceintuur. Hun petje is geïnspireerd op het bekende Amerikaanse marinierspetje. Rang of functie zal in witte letters boven de linkerborstzak staan. De kleur der epauletten varieert, met de takken van dienst. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdag avond *ot Zondagavond, TAMELIJK KOEL WEER Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke westelijke tot noord-westelijke wind. Tamelijk koel weer. 15 Juni: Zon op 4.20; onder 21.02 Maan ot> 00.44; onder 13.32. 16 Juni: Zon op 419; onder 21.02 Maan op 00.56; onder 14.53 en dan gaat de stembus open voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 25 Juni. Dan wordt Uw stem gevraagd door de KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ, de Partij, die een eigen program heeft, die een eigen koers vaart, en die van dit program en deze koers al meer tot zijn recht zal laten komen, al naar gelang haar aanhang het sterkst blijkt. Stemt daarom zonder bedenken op LIJST 1, de lijst van de K.V.P., met bovenaan de naam HEILOO Tijdens de Ieger- oefening Uylenspiegel, die mo menteel in Zuid-Nederland en België aan de gang is, is de heer C. Nijman, wonende Heereweg 77 alhier, zo ernstig gewond ge raakt, dat hij een voet en een oog zal moeten missen. De heer Nijman diende als sergeant bij de stoottroepen; hij is 20 jaar oud. Tijdens het begin van de oefe ning op de Oirschotse heide meende sergeant Nijman 'n eindje sigaret te zien smeulen. Op zijn hoede voor brandgevaar in de kurkdroge hei begaf hij zich naai de plek, waar hij de rook zag op stijgen. Het was echter plastic, een springstof, die bij oefenin gen gebruikt wordt om o.a. ar tillerie-explosies na te bootsen. Juist toen de sergeant Nijman zijn voet op het smeulende vuur- koord zette, kwam de plastic tot detonatie. Een van de voeten van de sergeant Nijman werd verbrij zeld, terwijl een van zijn ogen zwaar werd gekwetst. Hij werd naar het Binnengasthuis te Eind hoven vervoerd. Dè heer Nijman is lid van H.S.V. De vereniging, die dezer dagen een trip haar Wetteren- in België zal maken, zal een bezoek aan het Binnengasthuis te Eind hoven brengen om haar clublid als blijk van medeleven bloemen aan te bieden. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 13 Juni. Aard appelen' 12.5015.00, drielingen 9.0011.50, stamsnjj'bonen 110.00 —134.00, slabonen 170.00177.00, peulen 110.00156.00, tuinbonen 30.0032.00, tomaten A 90.00 104.00. bonken 60.0064.00, spi nazie 15.00—38.00, bloemkool 8.00 —21.00, sla I 7.00—13.00, II 2100 6.00, postelein 17.00—34.00, an dijvie 5.00—30.00, boslbieten 4.50 10.00, bospeen 15.0030.00, bosuien 4.5010.50, raibarber 4.00 14.00. soepgroenten 2.007.00, peterselie 2.006.00. HEILOO, 13 Juni. Aard beien 2.4—3 60. peulen 0.95—1.30. doperwten 0.480.54, wortelen 0.180.28, stamslabonen 1.60— I.75, tuinbonen 0.260.32, rabar ber 0.090.15, kropsla 0.030.10, spinazie 0.38—0.41 bloemkool le soort 0.18—0.25, 2e soort 0.09— 0.154, asperges le soort 1.20—1.55, 2e soort 0.801.05. ZWAAG, 13 Juni Vroege aardappelen 216; late aardappe len 7.209; spinazie 1237; pos telein 3032; prei 89; slabonen 1.331.52; snijbonen 601.45; tuinbonen 36; peulen 53—1.30; tomaten 361.04; waspeen 30; bospeen 10—23; rabarber 7—12; andijvie 2227; sla 26.80; bloemkool 825; komkommer" 10 26; perziken 223; asperges 1.15; aardbeien 451.33; eerste frankenthaler 3.20; prolefic 1.41 1.53; kruisbes 13.50; jonathan 43—86. Nrd SCHARWOUDE 8600 kg aardappelen 12.7015; driel 8.80—9.30; kleine 4.30—9.80; 50 slof aardbeien 2.503.15. LANGEDIJK 120.000 kg aardappelen eerstelingen 12.90 16.20; rode schotten 18.60; döré ±6.40—17.30; driel 10—13.30; kleine 8—10.60; 5000 kg rabarber 56.40; 600 stuks bloemkool A 1 12.70—19.80. PURMEREND, 13 Juni aard appelen, schotse huizen 12.8015; ki. aard. schotse muizen 1214.40; slabonen m. dr. 145; id. z. dr. 140 160; stamsnijbonen 100120; tuinbonen 2425; peulen 70105; doperwten 3246; bl. blauw schokkers 7176; komkommers 2330; bloemkool 824; spinazie 824; sla 38; rabarber 813; bospeen 1021; prei 814; aard beien 64116. ZUIDERKOGGE, 13 Juni Mid. schot 11.7013.70; kleine 8.2010; krul 5.807.30; mid. rode 19—19.10; doré 18.60—19; aanvoer 123.000 kg; bloemkool-8 24; sla 26.20; bospeen 1019; peulen 5568; slabonen 131—153; snijbonen 130135; rabarber 4 7.30; sjalotten 78; aardbeien 48 97; kruisbessen 6.1013. GÊOOTEBROEK 13 Juni aanvoer 825.000 kg aardappelen. Eersteling groot 12.8014.30; klein 9—11.80; kriel 8.60—10.60; rode eerst, groot 18.7020.20; kriel 6.307.40; doré groto 17.80 19.80; klein 10.4010.50; kriel 9.50. AVENHORN 13 Juni Midd. Schot 11—12.80 (10.300 kg); driel 9—9.70 (18.50 kg); kriel 7.30—8 (350 kg); rode eerst. 16.30. MEDEMBLIK 13 Juni Ve. aardappelen aanv. 178.000 kg; groot 12.8014; klein 9.2010.10; kriel 88.60. Rode eersteling groot 17.40—18.30. ARNHEM, 12 Juni voor de aanschaf! ming Bevolking" gulden uitgetrokken uitgegeven als f 31.850.000 is aa waarde van f 80 voorbereiding. Er lingen, welke met in voorbehandeling Van het mati grootste deel in 1 geschaft kunnen pen in het buitenlan geveer 14 millioen het aanschaffingspr een ruime plaats ing telefoon en radio. Vt fonische verbinding provincies en Den hoofdnet, zullen telefooncentrales den met reserve deze centrales 6.000 telefoontoestell ten. Daarnaast zijn foonnetten ontworp radiografische verb de provincies en len 13 grote radioze den aangeschaft. 597 zijn er nodig voor in de provincies foons voor het ra< steden en kringi zullen nog 1.736 worden gekocht. Bovendien zijn gen gemaakt om radionetten te d op de netten van dienst, waardoor de activiteit van vliegtuigen snel kun doorgegeven. Op de begrotingen en 1952 is een bedr millioen gulden voor lefoon uitgetrokken zal bijna geheel besteed kunnen wi Voor brandweerm 25.5 millioen uitgetri alarmering twee m aanschaffingsprogram in duizend complete Voor de geneeskur is f3.660.000 bestemd ciale verzorging 1.5 voor 1501 red f3.100.000. Voor dienst zal eerst op voor '53 een post getrokken. De gebouwendiei f3.760.000. Deze dien met de bouw van en de bescherming menten. In totaal zullen kelders worden ontworpen schuilkeld JONGE TIJGER HAZEN PA ZUTPHEN Een den-oud tijgerjong heid verkoos boven leven, heeft Donder menselijke en dierlijl van het „Reuzencir en roer gebracht. 1 was kortgeleden van de „Blijdorp" in Rot gekocht. De bevolkinj cus lag reeds te rust tijgeriqng, door een te lichten, wist te Het dier begaf zich nagerie, waar de dit gevlekte roofdier za allerlei toonaarden daarbij geholpen doo petter van de olifan! serbeestje begaf zich waar een giraffe slapen en wilde zie zijn lange vriend te gen toen deze wakke over de balustrade h zenpad koos. De circ die door het geschre dieren werd gewaarsc de er in de tijger in de giraffe te vangen werd even later in ee bij het circus ter waar het dier zich aan wat sla-afval dal telioer buiten had lat Spoedig was de giraf en naar zijn verb brgcht. De immigratie in Australië zal de beperken als het af de landbouwproducti staan komt, zo heefi vaardigde van de werkgevers op de li Arbeidsconferentie verklaard. „De prodi port van primaire pr in ernstige mate get geen einde aan de d zal het evenwicht va nomie worden versto Kwijtschelding v regeringscredi aardappelm 's-GRAVENHAGE. nen is de memorie v. op hiet Voorlopig V Tweede Kamer nopei ontwerp tot kwijtscl leende regeringscredi appelmeel. fn genoemd r>ntw< voorgesteld de nog i Staat terugbetaalde van de ingevolge d 11 Maart 1931 verlet ten aam het Ooöper appelmeelvenkoapbur. enigde Boerenfabriek dam ad f 3.488.419.6' Coop. Ver. Aardappe „Westerwoldie" te Ve f 109.086.28 en aan O. J. Meyer te Zuid f 41.130, alsmede verschuldigde renten schuldenaars kwijt 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2