Bescherming Bevolking" eist rond SO MILLIOEN IE KRONIEK VAN ZATERDAG Katholieke onderofficieren hielden jaarlijks congres Het overvloedige Amerika heeft aardappelzorgen Materieelvoorziening loopt in de papieren Een eigen telefoonnet „St. Martinusgroeit gestadig ALLES IN HET GROOT Rijst en spaghetti plaatsvervangers Gratie voor politie-inspecteur Om Hommerson Verkiezing van Eerste Kamer Zondags - Evangelie Naar wij vernemen Een der meest gehate tegenstanders van het nazi-regiem' ZATERDAG 14 JUNI 1952 PAGINA i ARNHEM, 12 Juni Op de begrotingen voor 1951 en 1952 is voor de aanschaffingen, welke voor de organisatie „Bescher ming Bevolking" gedaan moeten worden, in totaal 61,5 millioen gulden uitgetrokken. Van dit bedrag is tot dusvere 10.5 millioen uitgegeven als betaling voor geleverde bestellingen. Voor i 31.850.000 is aan bestellingen geplaatst en bestellingen ter waarde van f 800.000 zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Er resteren dus nog f 28.850.000. Ook de bestel lingen, welke met dit geld betaald zullen worden, zijn thans in voorbehandeling. Van het materieel zal het grootste deel in Nederland aan geschaft kunnen worden. Aanko pen in het buitenland zullen on geveer 14 millioen vergen. In het aanschaffingsprogramma is een ruime plaats ingeruimd voor telefoon en radio. Voor de tele fonische verbinding tussen de provincies en Den Haag, het hoofdnet, zullen 212 complete telefooncentrales gebouwd wor den met reserve centrales. Op deze centrales worden ruim 6.000 telefoontoestellen aangeslo ten. Daarnaast zijn nóg 112 tele foonnetten ontworpen. Voor de radiografische verbinding tussen de provincies en Den Haag zul len 13 grote radiozenders wor den aangeschaft. 597 mobilofoons zijn er nodig voor het radionet in de provincies en 342 mobilo foons voor het radionet in de steden en kringen. Daarnaast zullen nog 1.736 „walkie-talkies" worden gekocht. Bovendien zijn er voorzienin gen gemaakt om de telefoon- en radionetten te doen aansluiten op de netten van de luchtwacht dienst, waardoor berichten over de activiteit van vijandelijke vliegtuigen snel kunnen worden doorgegeven. Op de begrotingen van 1951 en 1952 is een bedrag van 11.2 millioen gulden voor radio en te lefoon uitgetrokken. Dit bedrag zal bijna geheel in Nederland besteed kunnen worden. Voor brandweermaterieel is 25.5 millioen uitgetrokken, voor alarmering twee millioen. Het aanschaffingsprogramma voorziet in duizend complete sirenes. Voor de geneeskundige dienst is f3.660.000 bestemd, voor so ciale verzorging 1.5 millioen en voor 1501 reddingsploegen f3.100.000, Voor de puinruim- dienst zal eerst op de begroting voor '53 een post worden uit getrokken. De gebouwendienst krijgt f3.760.000. Deze dienst is belast met de bouw van schuilkelders en de bescherming van monu menten. In totaal zullen er 600 schuil kelders worden gebouwd. De ontworpen schuilkelders zijn be- JONCE TIJGER KOOS HET HAZENPAD ZUTPHEN Een negenmaan- den-o.ud tijgerjong dat de vrij heid verkoos boven het getraliede leven, heeft Donderdagnacht de menselijke en dierlijke bevolking van het „Reuzencircus" in rep en roer gebracht. Het tijgertje was kortgeleden van de diergaar de „Blijdorp" in Rotterdam aan gekocht. De bevolking van 't cir cus lag reeds te rusten, toen het tijgerjong, door een grendel op te lichten, wist te ontsnappen. Het dier begaf zich naar de me nagerie, waar de dieren, die het gevlekte roofdier zagen, zich in allerlei toonaarden lieten horen, daarbij geholpen door 't getrom petter van de olifanten. Het tij gerbeestje begaf zich naar de kooi waar een giraffe rustig lag te slapen en wilde zich net naast zijn lange vriend te rusten leg gen toen deze wakker schrok en over de balustrade heen het ha zenpad koos. De circusbevolking, die door het geschreeuw van de dieren werd gewaarschuwd, slaag de er in de tijger in de kooi van de giraffe te vangen. De giraffe werd even later in een straat na bij het circus teruggevonden, waar het dier zich te goed deed aan wat sla-afval dat een groen teboer buiten had.laten staan. Spoedig was de giraffe gevangen en naar zijn verblijf terugge bracht. De immigratie in Australië Australië zal de immigratie beperken als het afnemen van de landbouwproductie niet tot staan komt, zo heeft een afge vaardigde van de Australische werkgevers op de Internationale Arbeidsconferentie te Genève verklaard. „De productie en ex port van primaire producten zijn in ernstige mate gedaald en als geen einde aan de daling komt, zal het evenwicht van onze eco nomie worden verstoord", zei hij. Kwijtschelding verleende regeringscredieten aardappelmeel 's-GRAVENHAGE. Versche nen is de memorie van antwoord op hiet Voorlopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tot kwijtschelding ver leende regeringscredieten aard appelmeel. In genoemd ontwerp wordt voorgesteld de nog niet aan de Staat terugbetaalde gedeelten van de ingevolge de Wet van 11 Maart 1931 verleende credie- ten aan het Goóperatief Aard- appelmeelverkoopbur. der Ver enigde Boerenfabrieken te Veen- dam ad f 3.488.419.64, aan de Goöp. Ver. Aardappelmeelfabriek Westerwolde" te Veelerveen ad f 199.086.28 en aan de erven O. J. Meyer te Zuidwending ad f 41.130, alsmede de daarover verschuldigde renten, aan de schuldenaars kwijt te schelden. trekkelfjk klein van formaat om dat in grote schuilkelders bij een voltreffer meer slachtoffers te betreuren zijn. Acht grote waterzuiverings installaties zullen worden aan gekocht in Engeland. In ons land kunnen de 65 kleine mobiele zuiveringsinstallaties gemaakt worden, die verder nog op het programma staan. Een bedrag van f250.000 is voor deze aan schaffingen uitgetrokken. Voor de gasbescherming moe ten 39.000 uitrustingen met de- tectie-apparaten worden aan geschaft. Zes mobiele badinrich tingen zijn nodig voor ontsmet ting. Er is 2.9 millioen voor uit getrokken. Hoewel alle experts het er over eens zijn, dat het zeer on waarschijnlijk is, dat op ons land in geval van oorlog een atoom bom zou worden geworpen, is er toch voorzien in de aankoop van instrumenten, welke aanto nen of en in welke mate een stad of streek met radioactieve stoffen is besmet. Voor experimenten was een bedrag van f230.000 beschikbaar. Op de begroting voor 1953 zal opnieuw een aanzienlijk bedrag voor de bescherming van huis en haard voorkomen. Aanvanke lijk had men gedacht, dat het aanschaffingsprogramma in totaal rond 80 millioen zou vragen. Er zijn, zo vernemen wij echter, te kenen, die er op wijzen, dat het totaalbedrag eerder rond de honderd millioen zal liggen. Koningin Elizabeth van België in Nederland Koningin Elizabeth van België is gistermiddag even voor half 4 in Den Haag aangekomen. Zij heeft, zoals aangekondigd, gister avond in de St. Janskerk te Gouda een concert bijgewoond onder auspiciën van de Neder landse Bachverenïiging. firma was verzekerd. 25 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING 's-GRAVENHAGE, 13 Juni. In de week van 1 t.m. 7 Juni j.l. zijn in het gehele land 25 geval len van kinderverlamming aan gegeven. Het waren 2 in Fries land, 1 in Overijsel, 1 in Gelder land, 3 in Noord-Holland, 2 in Zuid-Holland, 1 in Noord-Brabant en 15 in Lam burg. AMSTERDAM Het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam verleende de afgelopen week twee dagen gast vrijheid aan de Kath. Onderofficierenver. „Sint Martinus", die aldaar haar jaarlijkse algemene vergadering hield. Het hoofd bestuur en een honderdtal afgevaardigden, waarvan verschei dene vergezeld van hun dames, alsmede vele aalmoezeniers, geestelijke adviseurs van de verschillende afdelingen uit vrij wel alle garnizoenen van het land, waren verzameld in de aula van het Indisch Instituut, toen bondsvoorzitter Bunnik zijn openingsrede uitsprak. „Wij groeien in tal en in last" en het is prettig dit te mogen constateren aldus de bondsprae- ses. Wij tellen momenteel 42 af delingen met bijna 2505 leden, w.o. flinke afdelingen in de ar chipel, terwijl voorts op alle plaatseri van onze aardbol, waar de Koninklijke Landmadhit haar taak verricht, Martinianen dienst doen. De kolonel-legeraalmoezenier Mgr. van Straelen was overeen komstig de traditie ook deze dag temidden van zijn vrienden-on derofficieren. „Al zouden al uwe materiële aspiraties van af heden volledig vervuld zijn'' dan nog heeft Sint Martinus volop redenen van be staan, opdat haar leden als op voeders van onze dienstplichti gen goede en trouwe retraitan- ten zouden blijven.. Weet uwe mannen de zo hoog nodige be zieling te schenken om bij vt- during het goede te doen en om aldus goedp soldaten te zijn van Kerk en Maatschaopij „De plaats van het Nederland se Leger in internationaal ver band was de titel van een bril jante voordracht welke werd ge houden door de luitenant kolonel b. d. J. J. Fens, lid van de 2de Kamer der Staten Generaal. In de werkvergadering, welke hierna een aanvang nam, wer den de nog steeds levende wen sen en verlangens van de onder officieren onder de loupe geno men. De hoofdstukken kleding en geneeskundige verzorging, ble ken moeilijk verteerbaar, mede omdat de'" vn-' ste zorgenkinderen zijn van d'e beroepsmilitair. Na een solemnele H. Mis m de Sint Nicolaaskerk, werden de 2de dag de vergadering voortgezet met als sluitstuk de verkiezing van een 3 tal nieirve leden vr~ LEID5 RAADSLID WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD Het Leidse, raadslid A. O. F., dat deze week gearresteerd is, is vandaag op vrije voeten ge steld, in afwachting van een na der onderzoek. KATHOLIEKE SCHOEN MAKERSPATROONS JUBILEREN Zevende lustrum in Maastricht gevierd De Katholieke Bond van Schoenmakerspatroons bestaat deze zomer vijf en dertig jaar; dit feit wordt met enige feeste lijkheid gevierd. De afdeling Maastricht van deze bond heeft ter gelegenheid van dit jubileum een tentoonstelling georganiseerd, waaraan tevens een vakwedstrijd is verbonden voor het beste re- paratiewerk en het beste maat- schoenwerk. Een zeer groot aantal inzendingen uit het ge hele land wordt ingewacht, want een groot aantal deelnemers heeft ingeschreven. De tentoonstelling wordt 23 Juni des morgens om half elf geopend. Daarna recipieert het hoofdbestuur. Op 24 Juni wordt te Maastricht een algemene le denvergadering van de bond ge houden, waarop in het bijzonder de heer Bergers, die reeds 35 jaar secretaris is, wordt gehul digd. De tentoonstelling duurt tot 26 Juni. het hoofdbestuur. Tot lid in het hoofdbestuur werd o.m. verkozen de S.M.A. H. Feddema te Groningen, zodat de Noor'l"';-' mi ook een vertegenwoordiger hebben in de dagelijkse leiding van Sint Martinus. De heer Feddema was tot dus ver de voorzitter van de afdeling Assen van St. Martinus. Sterling Stewart uit Sioux City, student aan de universiteit te Washington, vindt het maaien van gras maar een zwaar en warm karwei. Indachtig het gezegde, dat het gemak de mens dient, construeerde hij uit oude onderdelen een electrische machine, die thans dit werk voor hem opknapt. Het enige wat hij te doen heeft is „het monster", zoals de grasmaaimachine door zijn buren genoemd wordt, te dirigeren door middel van een schakelbord en een lang snoer. Ondertussen kan hij zich laven aan een koele dronk. Het gehele geval kost maar zeven dollar. Amerika is het land waar alles in het groot gebeurt, niet alleen wat betreft de mechanisatie, de stedenbouw of shows. Ook de na tuurrampen hebben daar een ge weldige omvang aangenomen. En nu kampt dit land met een groot aa,rdappeltekort. Het is zo erg geworden dat het wereldbe roemde Waldorf Astoria Hotel zijn gasten adviseert spaghetti of rijst te eten inplaats van aardap pelen. In New York ontbreken al sinds enkele weken in de cafetaria's en kleine restaurants de aardappe len op het menu, aldus de Maas bode. En de huismoeders zitten met de handen in het haar. want elke dag rijst valt niet mee. Evenals in ons land is het hoofd- voedsel van de Amerikanen de aardappel en nu moet het be roemdste hotel ter wereld verstek laten gaan als het aankomt op de doodgewone piepers. Van hon gersnood is natuurlijk geen spra ke. Er zijn nog andere voedings middelen dan aardappelen. De oorzaak is een gevolg van een te weinig, verbouwen van dit product en een tegenvallen van de oogst. Als gevolg van een in trekken van steun aan de ver bouwers werd 22 pet. minder ge poot dan het vorig jaar. yerder had men de oogst op 356 millioen 'bushels geschat maar de grond leverde in werkelijkheid 30 mil lioen bushels minder op. Dit ver schil moet hoofdzakelijk geweten worden aan slechte groeicondities en aan het feit, dat de kwaliteit zo slecht was, dat heel wat aard appelen de winter niet doorkwa men. Tenslotte werden er nog 39 millioen bushels doorgedraaid omdat er op een gegeven moment een tgyeel was. Amerika maakt thans een ernstiger aardappel- crisis door dan in de eerste maan den na de Tweedg Wereldoorlog. Het departement krijgt hiervan de schuld, maar dit verklaarde niet in te zien waarom. Naar 'het departement verzekerd zal in de laatste week van Juni het einde van het aardappeltekort in zicht zijn. Maar het gevolg van deze agrarische crisis zou wel eens 'n politiek staartje kunnen hebben, als Eisenhower of Taft in de ver kiezingscampagne aan de narig heid met de piepers herinnert- Voorma Mg SovÜ3*--gezant in V.S. naar China Alexander S. Panyushkin, voor malig ambassadeur der Sovjet- Unie in Washington, is benoemd tot Russische gezant in commu nistisch China, heeft Tass Vrij dagmorgen vroeg bekend ge maakt. Het bericht werd door Radio-Moskou wereldkundig ge maakt. De Middengroepen staan op het ogenblik wel meer in de belangstelling van de poli tieke partijen. De Katholieke Volkspartij heeft goed werk gedaan, door, reeds bijna twee jaar geleden, aan een speciale commissie opdracht te geVen, over het probleem van de middengroe pen want een probleem is het geworden een breed en diepgaand rapport uit te brengen. Na tuurlijk niet alleen over katholieke middengroe pen, maar in het algemeen. Het rapport is dan ook bereids in brede kring, ook buiten die der K.V.P., gewaardeerd en met grote belangstelling ontvangen. Intussen betreft het hier nog maar een eerste deel, dat thans opgenomen is in een extra nummer van het „Katholiek Staatkundig Maand schrift". Wij hopen, dat daar in brede kring van zal worden kennis genomen en dat het naarstig zal worden bestudeerd. Want het is een rapport, hetwelk weer bewijst, dat de wetenschap dien sten kan bewijzen aan de staatkundige activiteit. Dit handelt nog maar over de financiële positie van de middengroepen in loondienst en onze krant heeft er bereids een beschouwing aan ge wijd. Er komt nog een rapport, dat nader licht zai geven over de betekenis van de middengroe pen in de Nederlandse samenleving, met name wat betreft de positie der intellectuelen. In een derde rapport tenslotte zal de vraag worden behandeld, tot welke maatregelen de rechtvaardigheid en de maatschappelijke doelmatigheid zullen nopen met betrekking tot de huidige positie der middengroepen. Met de publicatie van het eerste rapport en van wat ons nog te wachten staat, be wijst de Commissie voor de Middengroepen van de K.V.P. zondér twijfel aan de gehele Neder landse samenleving een dienst Zo tegen de verkiezing worden, nog vóór de ïH stembus geopend is, ineens allerlei wensen vervuldIn het gezicht van het „volks oordeel" moet de regering de kiezers nog eens extra gunstig stemmen. Zo is thans het bericht af gekomen, dat het maximum van de overbrug- gingssteun verhoogd is. Een andere veelbesproken kwestie was die van het blokkeren van gelden, die de gemeenten toekwamen. Eerst wilde de rege ring er niet van weten, later heeft ze erkend, dat op deze gelden de gemeenten recht hadden, maar het geld bleef geblokkeerd. Hoewel vele gemeen ten, vooral in verband met de woningbouw, om dit geld, dat hun rechtens toekwam, zaten te springen. Het vrijgemaakte bedrag loopt al aardig in de papieren, het is n.l. 227,8 millioen gulden, en het is de bedoeling, dat hier kortlopende schuld mee kan worden afgelost. De kortlopende schuld bedraagt nog ruim zevenhonderd millioen, en dat is voor een gezonde financiëring, vooral van de woningbouw, natuurlijk funest. Er zal r,u bin nenkort een flinke hap kunnen worden afgelost en dat geld komt dan weer, via de geldschieters, in verdere circulatie Wij hebben het nog wel niet, zullen de ge- meentebesturen zeggen, maar het „zit dan toch te komen". Het zal eerlang gebeuren, en de regering, resp. minister Lieftinck van Fi nanciën en dr. Beel van Binnenlandse Zaken, hebben het van belang gevonden, het nu maar vast te vertellen. Het is prettig, en allicht nuttig, dat we het vóór 25 Juni weten.... Er zou al eer der een oplossing, althans gedeeltelijk gevonden hebben kunnen zijn, wanneer de rente maar ver hoogd had mogen worden, maar daar blijft de regering, zoals men weet, zich tegen verzetten. Dat is pas nog medegedeeld. De consequentie van die houding was het vrijgeven van het genoemde geblokkeerde bedrag van 227,8 millioen in het Gemeentefonds. Want anders zou de werkzaam heid van vele gemeenten op verschillend gebied óók zijngeblokkeerd. De regering meent, dat het mislukken van verschillende gemeentelijke obligatieleningen niet te wijten valt aan de ren tevoet van 4'/= procent, maar aan het feit, dat de emissiemarkt op het ogenblik overvoerd is. Of dat wel helemaal klopt met de mening van des kundigen, die een aardige verruiming op de geld markt constateren, is een vraag waard. In. elk geval wordt nu een ernstige grief van vele ge meenten weggenomen. Alleen mag gehoopt wor den, dat er spoed zal worden betracht met de uitvoering van de thans toegezegde maatregel, want wij horen, dat er nog heel wat overleg tus sen verschillende departementen gepleegd zal moeten worden, over de voorbereiding van het besluit. En dan moet ook gehoopt worden, dat de samenwerking tussen de verschillende departe menten vlot zal lopen Dit schijnt nog al eens wat over te laten. Daarover is pas weer een eigenaardig geval aan de hand geweest. In de Tweede Kamer had minister Teulings duidelijk laten doorsche meren, dat op een bepaald belangrijk onderdeel van de uitvoering van de Wet Bescherming Burger Bevolking, het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting een afwijzend stand punt had ingenomen. Het ging over het bouwen van schuilkelders, daar werd in de nieuwe weder- opbouwplannen en in de plannen van woning voorziening, geen rekening mee gehouden. Het ministerie van minister In 't Veldt stak een spaak in dit wiel. En dat was jammer, zei minister Teu lings, want de samenwerking tussen de verschil lende departementen is op dit punt toch zo goed. Nu is deze zaak dezer dagen in de Eerste Kamer geweest en wat zei minister In 't Veldt nu? „Ik heb de plannen voor de schuilkelders nooit onder mijn ogen gehad," was zijn bescheid. Daar klopt dus iets niet helemaal, zou men zo menen. Nu zal men dus minister Teulings weer aan de tand moeten voelen. Of de minister van Wederopbouw enz. moet eens een of andere lade van een van zijn hoofdambtenaren, inspecteren Van inspecteren gesproken: er valt ook op ander terrein wel eens iets te onderzoeken, al komt daar wellicht een andere minister aan te pas. Maar voorlopig hebben wij hier met andere instanties te doen. Dezer dagen is er een nieuwe statistiek gepubliceerd over het onderwijs, met name wat betreft het aantal leerlingen bi; het gewone L.O. en het V.G.L.O. Daaruit blijkt, dat dit aantal bij het openbaar onderwijs van 1949 tot 1952 toenam van 314.760, tot 349.760. Voor het R.K. onderwijs waren deze cijfers resp. 509.958 en 553.449, voor het Prot. Christelijk on derwijs 317.440 en 343.558. (Verder was er nog een algemeen soort bijzonder onderwijs, dat met zijn ruim 20.000 leerlingen in dit verband een te verwaarlozen factor is). Wanneer wij dit per centsgewijs berekenen, dan zien we, dat het bij zonder onderwijs in vrij dezelfde mate achteruit gaat, als het openbaar onderwijs vooruitgang te zien geeft. Zie maar: openbaar 1949: 27.0, 1950: 27.1; 1951, 27,3; 1952, 27.5. Katholieken'49: 43.8; 1950 43.8; 1951, 43.7; 1952, 43.6. Protestants Chr. 1949: 27.3; 1950, 27.2; 1951, 27.1; 1952, 27.0. Men zou zo zeggen, dat de klachten over achteruitzetting van het openbaar onderwijs, die nog al eens gehoord worden, niet op de feiten steunen. Feiten, welke overigens voor het bijzonder onderwijs aanleiding kunnen zijn tot bezinning NASLEEP VAN VELSER AFFAIRE Aan de inspecteur van de ge meentepolitie tc Haarlem, G. van S. M., die twee jaar geleden we gens overtreding van artikel 272 van het wetboek van strafrecht in hoger beroep werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een maand, is bij koninklijk be sluit gratie verleend. Hij werd destijds gedagvaard onder verdenking „een politie dossier over de Velser affaire door niet bevoegden te hebben laten inzien". De rechtbank sprak hem vrij, doch het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem. De Hoge Raad verwierp het cas satieberoep. Vandaag heeft de inspecteur zijn werkzaamheden bjj de Haarlemse politie hervat. WARME HULDE VOOR STANDVASTIGHEID UTRECHT 13 Juni. De Utrechtse journalistenvereniging „De Utr. Pers" heeft de gegijzelde journa list Hommerson een brief ge stuurd, waarin hem „warme hul de wordt gebracht voor zijn standvastigheid ten aanzien van het naleven van de goede jour nalistieke zeden". Hem en zijn gezin werd „kracht en volhar ding toegewenst in deze voor hem zo moeilijke dagen." De brief ging vergezeld van een doos Utrechtse sprits. Op de heden te Utrecht ge houden algemene ledenvergade ring van de afdeling Midden- Nederland van de Kath. Neder landse Journalisten Kring is ernstige ontstemming uitgespro ken over de gijzeling van de journalist Hommerson. Na de bespreking van dit geval is met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin het federa tiebestuur wordt verzocht alle mogelijke maatregelen te nemen om aan de hier ontstane onhoud bare toestand een einde te ma ken. In de motie wordt aan de federatieraad verzocht het fede ratiebestuur op te dragen zich tot de regering en parlement te richten met het verzoek te be werkstelligen, dat aan het ver schoningsrecht van de journalist een wettelijke basis wordt gege ven op de wijze als dit voor de notarissen is gedaan. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer nam heden een beslissing over de geldigheid van de ingeleverde lijsten van candi- daten voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waar voor de stemming zal plaats heb ben op 26 Juni. De voorzitter deelde mede, dat van mevrouw A. J. Scheltema- Conradi, voorkomende op de in Noord-Holland en Friesland in geleverde lijsten van de V.V.D. de verklaringen van bewilliging ontbraken. Nadat aan de desbe treffende inleveraars der lijsten mededeling was gedaan, werden de verzuimen hersteld. Er werden geen lijsten ongeldig verklaard. Brand veroorzaakte grote schade in meubelfabriek Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade van de brand, die Donderdag heeft gewoed in de meubelfabriek „Tewa" aan 't Hortusplantsoen te Amsterdam, 56.000 gld., de waarde van alle verloren gegane meubelen. OMZET VARKENSVLEES DAALT ONRUSTBAREND s-GRAVENHAGE, 13 Juni. De Slagerspatroonsverenigimgen te Hilversum en Haarlem hebben vanochtend aan de besturen van de vakgroep Slagerij en van de Federatie van Slagerspatroons bonden een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Dringen er met de meeste ermst en klem op aan, dat u zich onverwijld met de minister in verbinding stelt m verband' met de onrustbarende prijsstij ging van vee, meer in het bij zonder van de varkens. De om zet in onze winkels loopt zien derogen terug, terwijl het ons onmogelijk is de ons toekomende prijs aan bet publiek door te be rekenen. Een verlaging van het subsidie op het veevoer en een afremmen van de zeer hoge vleeswaren- en Baeon-export zou den reeds op korte termijn ver lichting brengen." ER KWAM EEN MENS, DOOR GOD GEZONDEN In het laatste Evangelie door loopt de Evangelist als met grote sprongen de wereldgeschiedenis. Hij schouwde in Gods wezen, in het H. leven der goddelijke Per sonen, hij sprak over het ver band tussen God de Zoon en de schepping, en nu, na in weinig regels zoveel gezegd te hebben, duidt hij op zijn tijd- en naam genoot de H. Johannes de Doper. De Evangelist was leerling van die ruige boete-prediker. Hij had aan de voeten gezeten van de gene, waarvan O.L. Heer zelf gezegd had dat er geen groter profeet geweest was. Jeremias, Ezechiël, Daniël, Isaias, mannen die met ontroering in geladen woorden neerschreven wat zij zagen van het Heil dat komen ging; zij allen waren kleiner, minder belangrijk dan deze woes tijnvader in kemelharen kleed, 't Waarom begrijpen we allen: hij mocht de wereld verkondigen dat de volheid der tijden was aangebroken. Hij was de gezant, de voorloper van het Licht. Wat de Evangelist neerschrijft: hij was het Lidht niet, maar hij was ge komen om te getuigen van het Licht: had de Doper even duide lijk gezegd: „Ik ben de Christus niet". Ten opzichte van Christus vervulde hij de taak van baken, van waarschuwingssein. Hij was slechts voorloper, wegbaner. Hij reist één, twee dagen voor zijn Heer uit en spoort de mensen aan de wegen in orde te brengen „voor Hem die na mij komt". Een schone, eervolle taak: God, die mens werd, aan te mogen kondigen, de mensen klaar te mogen maken, enthousiast te preken over de eeuwenoude ver wachting, die eindelijk werkelijk heid gaat worden straks, over enige dagen! Maar ook een bittere taak, want hij moest zien hoe de overheid met wantrouwen en misnoegen zijn boodschap aan hoorde. En toen de boetegezant met de vinger de Messias, de Ver losser, Emmanuël, d.i. God met ons, had aangewezen en met graagte geluisterd had naar de berichten over diens wonderlijke activiteit, heeft hij ook geconsta teerd dat een groep mensen, de machthebbers, de Heiland dwars boomden. Hij stierf zelf als slacht offer van de dronken Herodes; vóór zijn dood echter moet hij gevoeld hebben dat zijn werk als wegbereider mislukt was. Mis lukt, niet in Gods oog, maar in 's mensen ogen, en waarom niet in eigen ogen? In plaats dat het uitverkoren volk de Messias op zijn woord binnenhaalde en aan vaardde als Leider, groeide het verzet: de wereld erkende het Licht niet! Sint Jan de Doper is een tra gische figuur, met recht: de stem van een roepende in de woestijn. Zo betrekkelijk weinig mensen luisterden! 't Was door God voor zien. Zo is het. Smartelijk blijft het. Niet alleen dat deze aller grootste der Godsmannen zijn leven verloor, omdat zijn hoofd moest dienen als prijs van een danspartijtje, maar ook dat deze aankondiger van de schoonste dageraad, van de dag des Heils, de mensen zag wegvluchten voor de stralen van het Licht en spe lonken en krochten opzochten, omdat ze liever kwijnden in het doodse donker! P. C. DE HAAS, O FM. zijn zes vooraanstaande Syri sche en Jordaanse journalisten in Nederland aangekomen. Zij zullen negen dagen in ons land verblijven ais gasten van de K. L. M is bij K. B. benoemd tot con sul-generaal te iKobe (Japan) de heer W. A. de Roos, ambtenaar van de buitenlandse dienst. vertrekken eind Juni de heren prof. dr. R. van Lier, dr. L. J. Vroon en drs. W. van Warmelo van de Stichting Planbureau Su riname naar Paramaribo om voorlichting te geven over het ont- werp-tienjarenplan voor Suri name. houden de apothekers op 17, 18 en 19 Juni a.s. de algemene vergadering en het wetenschap pelijk congres in Den Bosch heeft de broederschap van can- didaat-notarissen gisteren een bijeenkomst gehouden in Middel burg, waar o.m. over vakproble men werd gesproken. Het gezel schap werd op het stadhuis ont vangen KARDINAAL VON FAULHABER Michael Kardinaal Von Faul- haber, aartsbisschop van Muen- chen-Freising, en sinds de dood van Kardinaal Ascalesi aartsbis schop van Napels, is overleden, zoals wij berichtten. Hij is de eerste in rang van de orde der Kardinaal-priesters en de laatst overgebleven Kardinaal, die nog door Paus Benedictus XV is ge creëerd. De laatste tien jaren kon de Kardinaal zich niet meer in tens met het directe bestuur van zijn aartsbisdom bemoeien. Kardinaal Von Faulhaber is zonder twijfel een der markantste persoonlijkheden uit het Duitse Katholieke leven van deze eeuw. In zijn persoon verenigen zich de „kardinaals"deugden van wijs heid, rechtvaardigheid, van moed en van gematigdheid. Hiervan leggen zowel zijn predikaties en geschriften, die duidelijk de weg aanwijzen, welke de Katholieken hebben te gaan, getuigenis af, als ook zijn moedig opkomen voor de rechten der verdrukten en vervolgden. Ook buiten het ter rein der Kerk wordt Kardinaal von Faulhaber in wijde kringen geëerd als de strijder voor recht en waarheid. De Duitse Katholieken eren Kardinaal von Faulhaber niet al leen als een vooraanstaande per soonlijkheid, maar tevens als hun trouw zorgende en ver vooruit ziende herder, die, met zijn tijd meegaande, maar tevens geen duimbreed afwijkend van het eeuwige en het beproefde, het godsdienstige leven in zijn bis dom leidde. Maar bovendien was hij de man, die herhaaldelijk de stoot gaf voor initiatieven, be langrijk voor het gehele Duitse Katholieke leven. Zijn wapenspreuk was Vox temporis, vox Dei (de stem van de tijd is de stem van God), een devies, waarin Faulhaber leefde. Indertijd heeft hij in de tijd van het nationaal socialisme verno men,, waarom het ging. De stem van God heeft hij in die tijden dan ook zo luid verkondigd, dat hij een der meest gehate tegen standers van het Hitler-regime is geweest. Men heeft hém be schimpt, zijn huis bekogeld en doorzocht, maar de Kardinaal is niet geweken. Een illuster voorbeeld van onze tijd is hij geweest, een ster aan het firmament der Kerk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3