Gestadige regen beïnvloedde prestaties en stemming HAN opni< na k Openbaar onderwijs wordt gereorganiseerd GROEN Bezwaar tegen onderhoud lichtmasten Friese Brug Circus Renz in Heiloo Lam Alle negen: parool van de 60-jarige N.-Ned. Kegelbond Helmondi voor ve BESL Idyllisch plekje „Holland" gedoemd tot verdwijnen Molen Eendrachtspolder moet gesloopt, zegt meerderheid van B. en W. Voorstellen aan de Raad AGENDA Tweede concoursdag Lutjebroek Naar programmavernieuwing en cultureel verantwoorde muziek Nog 9 dagen Raadsvergadering Oudorp Oudorp mag tot eind 1953 nog maar vier woninv en bouwen Origineel circusprogramma Marktberichten Noord-Nederland won bondswedstrijd PAGINA 2 MAANDAG 16 JUNI 1952 ALKMAAR Het bestuur van de Eendrachtspolder heeft de oude, verwaarloosde ir.ulen aan de Kruseman van Eltenweg voor de som van l'l.te koop aangeboden aan de gemeente. Het geheel gebruiksklaar maken van de molen zou f7.955 kosten, hetgeen eigenlijk niet nodig is, omdat er een electrisch gemaal staat. Om de molen uiterlijk in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen, is een bedrag van f5.425 nodig. De Minister van O., K. en W. heeft inmiddels een verzoek om een rijksbijdrage in de herstel- koster», afgewezen. Voor de restauratie van monumenten zijn slechts beperkte geldmiddelen beschikbaar. Zijn staatssecretaris zegt, dat de molen uit een oog punt van landschap- en stede- söboon van geringe betekenis is geworden, wegens de aanwezig heid van moderne woningbouw er vlak bij. Bovendien voert hii aan, dat de Provinciale Water staat van Noord Holland geen belang stelt in de instandhouding van de molen. De meerderheid van het college van B. en W. denkt er evenzo over en acht dus de hoge kosten voor restau ratie niet verantwoord. De ge meente verleent toch al een bij drage van f500per jaar voor het onderhoud van één enkele andere molen bü Alkmaar. De meerderheid' Wil dus niet tot aankoop overgaan. De minder heid is van mening, dat de ge meente zidhi die uitgaven wèl moet getroosten, omdat het te betreuren zou zijn, als deze mo len, welke enig, is in zijn soort in deze provincie, en hersteld het stadsbeeld ter plaatse zeer zal verlevendigen, zou worden gesloopt. B. en W. stellen dus in meer derheid voor, niet tot aankoop van de molen over te gaan er* geen gelden beschikbaar te stel len voor restauratie. Wij tekenen hierbij aan, dat wij meermalen hebben gepleit voor restauratie van gemeente- NIEUW AMBTENAREN REGLEMENT ALKMAAR. B. en W. zullen de Raad een nieuw Ambtenaren reglement ter goedkeuring voor leggen. Dit reglement zal gelden voor ambtenaren met maandloon en voor de werklieden. In ver band met veranderingen in de bezettingstijd zijn enkele wijzigin gen in de bestaande reglementen aangebracht. Krachtens een nieuwe bepaling kan men ook als vast ambtenaar worden aangesteld, als men de leeftijd van 40 jaar heeft over schreden. In verband met het voorstel-Sietsma is de bepaling, dat als regel de benoeming van ambtenaren en hoofdambtenaren in handen van het College gelegd is, aangevuld met een nieuwe clausule, dat de benoeming van hoofden van takken van dienst bij de Raad blijft. Tevens wordt de Raad een nieuwe kledingreglement voor het gemeentepersoneel ter goedkeu ring voorgelegd. Examens Middelbare Handelsschool ALKMAAR. Voor het eind examen 1952 slaagden de volgen de candidaten: J. M. Beentjes; J. A. van Dijk; B. J. Menist; S. P. J. Stroomer; J. A. Verveld; G. Wesselius, allen te Alkmaar; G. Berghuis; Ch. J. Duyn; P. Haartman te Bevèrwijk; P. M. Blauw te Heerhugowaard; J. de Pee; B. A. Wiering te St. Pancras; A. Duim te Uitgeest; D. J. Hommes; P. J. de Jager; L. S. Keuning; R. Koelemey; A. A. de Vries; J. Wolven te Heiloo; C. J. Kokkes te Bergen; C. Kramer Glijnis te Stompetoren; W. J. de Nijs te Warmenhuizen; A. J. F. Pastoor te Broek op Langedijk; C. Pool te Noord Scharwoude. Afgewezen 7 candidaten. Examen Nuttige Handwerken ALKMAAR. Geslaagd de dames: (leerlingen van de Rijks kweekschool voor onderwijzeres sen: T. Kofman te Enkhuizen; H. W. M. Marwitz te Alkmaar; I. Praetorius te Heiloo; N. Rotgans te Burgervlotbrug. Afgewezen: één candidate. De examens wor den voortgezet. ALKMAAR De R.K. Wo ningbouwvereniging heeft op 9 Augustus 1951 financiële mede werking gevraagd voor de bouw van eer* stenen bergplaats aan de Catsstraat, waarvan d-e kosten op f3.250 komen. Op 3 Maart j.l. verzocht Goed Wonen voor een bedrag van f3.000 te mogen deel nemen in de Nationale Woning- bouwlening. Er werd geen toe stemming voor verleend omdat het eenvoudiger en goedkoper zou zijn, wanneer „Goed Wonen" dit bedrag besteedde aan de bergplaats. Het kapitaal kan met rente aan de Woningbouwvereni ging terugkomen, door de jaar lijkse rente er* aflossing van de bouwsom ten laste van d-e ex ploitatie der woningen te bren gen. B. en W. stellen de Raad voor, „Goed Wonen" overeen komstig het bovenstaande te antwoorden. Tevens wordt goedkeuring ge vraagd voor verhoging van het bouwvoorschot aan „Goed Wo nen" voor de bouw van 48 wo ningen van f441.259,05 (reeds ver leend) tot f486.259,05. Op 3 Augustus 1950 stelde de Raad op verzoek van de buurt vereniging U.K.K. eer* crediet beschikbaar van f2.000, voor de aanleg van een speelterrein bij het P. A. de Lange Plein. Er is een afscheiding van betonnen pa len en gaas, ter Ihoogte van -1 meter. De vereniging wenst thans een afscheiding van 2 me ter hoogte, met gaas en prikkel draad. Dat zal f2.409 kosten. B. en W. vinden een dergelijke uit gave daarvoor niet verantwoord, er» zullen voorstellen, op dit ver zoek afwijzend te beschikken. wege. Het is een zo karakteris tiek molentje, dat het werkelijk jammer zou zijn, als zij moest gaan verdwijnen. De strakke lijnen van de moderne woning bouw daar ter plaatse zün al eentonig genoeg. En al mocht het ook zijn, dat de terreinen rondom de molen gaandeweg worden opgeslokt door de wo ningbouw, dan nog zal het een genoegen zijn te kijken naar Ihiet ranke lijnenspel van dit molentje, staande op een smal walletje tussen twee vaarten, omrand met wuivende rietkragen: een idyl lisch plekje raszuiver Holland. Wat zal de Raad ervan zeggen? Geldlening ALKMAAR. B. en W. stellen de Raad voor, met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een geld lening van f 660.000,aan te gaan, tegen een rente van 4 pet. per jaar met een looptijd van 25 jaar. De gelden strekken ter financiering van 60 woningwet woningen ter vervanging van aan gerepatrieerden toegewezen wo ningen. A.F.C. ADSPIRANTEN le prijs op D.E.M.-tournooi ALKMAAR, Zaterdag, 14 Juni, had de vereniging D.E.M. uit Beverwijk een adspiranten- tournooi georganiseerd, waartoe de verenigingen DCG, RK WA, Velsen, Vitesse ADO en RK AFC waren uitgenodigd. Dit tournooi, dat keurig geor ganiseerd was. heeft de AFC- adspiranten de le prijs opgele verd, welke bestond uit een wis selbeker en een lauwerkrans. Deze wisselbeker was beschik baar gesteld door Pastoor P. Vol- lebregt uit Beverwijk. In de poule, bestaande uit de elftallen: RK WA, Velsen, Vites se en DEM b wist Vitesse zich in de finale te plaatsen, terwijl in de tweede poule met DCG DEM a ADO en AFC, onze stadgenoten in de finale kwamen. De finale wedstrijd VitesseAFC eindigde onbeslist en moest volgens net reglement door penalty's beslist worden. Hierin toonden de AFC- ers zich de beste schutters, zodat de prachtige beker voor een jaar mee naar Alkmaar ging. Vitesse kreeg een lauwertak als tweede prijs, terwijl DEM zelf met een plaquette huiswaarts keerde. Vel sen tenslotte won de vierde prijs, een medaille. De jeugdcommissie van DEM kan op een zeer goed geslaagd jeugdtournooi terugzien en men behoeft er niet aan te twijfelen, of alle deelnemende verenigingen zullen het volgend jaar terugke ren om te trachten het kostbare kleinood aan AFC te ontfutselen. MAANDAG 16 JUNI BIOSCOPEN HARMONIE: Merijntje Gij- zen's Jeugd (Het Verraad), 14 jaar. REX: Hyena's v. d. weg: 18 j. CINEMA: Iwo Jima, 18 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. of voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Kruisinga, Koorstr. 59 Apotheker G. Kruisinga. HEILOO: 8 uur Foresters- terrein: Circus Renz. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.3022.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 6 Juni tot en met 11 Juni 1952 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alk maar, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, kamer 14. le etage, uit gezonderd op de Zaterdag. Lood, vulpotlood, ceintuurs, contactsleutel, wanten en haar- strik, vest, kinderschoentjes, jop- pertje, mes, broches, halssnoer, kous, handschoenen, motorband, kettingen, rijwielpenning, porte- monnaie's met inh. sleutel, spaar pot, notitieboek, vulpennen, wol len mutsje, passer, horloge, ram melaar, zakmes, zakdoek en shag- doosje. Korte stagnatie aan Friesebrug ALKMAAR. Zaterdagmiddag om ca. 1 uur was er een korte stagnatie aan de nieuwe Friese brug. Een der afsluitbomen wilde niet direct open, omdat, naar later bleek, een drukschakelaar niet ver genoeg bleek doorgedrukt te zijn. De bomen werden nu met de hand opengedraaid. Overigens had de stagnatie weinig te bete kenen. De storing was al direct weer opgeheven. Baldadigheid van beschonken matrozen ALKMAAR. Drie dronken matrozen hebben zich gisteren van hun baldadigste zijde laten zien in de buurt van de Spoor straat, waar zij bezig waren num merbordjes en enkele reclame borden van de gevels te rukken. De militaire politie heeft hen wij selijk in arrest gesteld. De vlaggen uit ALKMAAR. Het gemeente bestuur van Alkmaar wekt de ingezetenen op om tijdens het be zoek van de Koningin en de Prins op Vrijdag 20 Juni a.s. de vlag uit te steken. LUTJEBROEK Onder zeer ongunstige omstandigheden werd gisteren de jaarlijkse krachtmeting van de R. K. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen voortgezet. Pluvius was de spelbre ker en liet de regen onophoudelijk neerstromen boven het con- coursterrein, dat weldra herschapen was in een ware modder poel. Begrijpelijk was de publieke belangstelling zeer miniem en speelden de deelnemende corpsen tijdens deze regenperiode vrijwel alleen voor de jury, hetgeen merkbaar van invloed was op de prestaties en de stemming. ALKMAAR. De Raad van Alkmaar zal Woensdag 18 Juni a.s. om twee uur in vergadering bijeenkomen. B. en W. zullen voorstellen een Directeur van dp Handelsavondschool te benoemen, welke benoeming moet ingaan op 1 September a.s. Als nummer 1 op de aanbevelingslijst staat de heer W. de Jong, thans leraar aan de Handelsschool en Handels avondschool alhier en leraar aan de R.H.B.S. te Den Helder. In de vergadering van 5 Nov. 1948 werd een rapport aangeno men, dat o.m. behelsde, dat een Centrale openbare opleidings school, (klasse 5, 6a en 6b) zou worden opgericht, terwijl de be staande opleidingsschool (Tessel- schade-school) zou worden omge vormd tot niet-opleidingsschool. De opening van de Centrale School moest tweemaal uitgesteld worden. Thans moet een nieuwe vorm van organisatie van het openbaar lager onderwijs worden bepaald. De parate kennis, vereist voor het toelatingsexamen voor mid delbare scholen, kan slechts door vlugge leerlingen in zes jaar ver kregen worden. De meeste ouders kiezen voor hun kinderen de zevenjarige opleiding. (V.G.L.O.) Het is niet in het belang van het onderwijs als vluggeen minder vlugge kinderen in één klas zijn ondergebracht. De Tesselschade- school aan de Oudegracht heeft een opleidingsonderwijs van zes jaar. Deze school kreeg in de eerste klasse vaak een dermate groot aantal leerlingen, dat aan niet-opleidinj?3scholen moeilijk eerste klassen van voldoende grootte konden worden gevormd. Een goede verdeling van de leer lingen over de verschillende openbare scholen voor g.l.o. is uit verschillende oogpunten noodza kelijk. Het aantal aangiften voor de eerste klasse voor het school jaar '52—53 bedroeg 81 (zitten- blijvers meegerekend). Een niet- opleidingsschool zou dan slechts dertig leerlingen in de eerste klas krijgen. Om dit te onder vangen hebben B. en W, het vol gende plan geformeerd. Er komt op 1 Aug. géén pa rallel eerste klasse aan de Tessel- schadeschool. Alle openbare scho len beginnen van de eerste klas af aan met het uniforme leerplan van niet opleidingsscholen. In 1955 komt aan de Tesselschade- school een parallel vierde klasse voor de kinderen, waarvoor de ouders opleidingsonderwijs wen sen. De kinderen krijgen dit on derwijs gedurende de dan drie eerstvolgende jaren. Om hun kinderen opleidings onderwijs te geven, behoeft men ze dus niet van meet af aan naar de Tesselschadeschool te sturen. Bovendien is deze selectie beter toe te passen na het derde jaar dan bij de aangifte. B. en W. stel len voor,, het beslotene van de vergadering van 5 Nov. '48 te la ten vervallen en als overgangs maatregel voor de kinderen van de tweede tot en met zesde klasse (op 1 Aug. a.s.) van de Tessel schadeschool nog het geldende leerplan te gebruiken. Tenslotte nog een voorstel tot medewerking voor de verande ring van verlichting aan de St. Josephschool en om f 60.000 be schikbaar te stellen tot uitbrei ding van de Kohnstammschool met één leslokaal, handenarbeid- locaal en een keukentje. Ook de maxswedistrijd miste de feestelijke aanblik van de vorige Zondag, al was aan de voorberei ding kennelijk veel zorg besteed en waren de verschillende on derdelen van goed gehalte. On danks het weer toonde het pu bliek voor dit gebeuren flinke belangstelling. Concertwedstrijd. Ook nu bleek weer, dat de Harmonie- en Fanfarecorpsen, wat de programmakeuze betreft, volop in de overgangstijd leven, al begrijpen ook zij langzamer hand wel waar het naar toe moet. Willen zij hun vormende taak, die niet onderschat moet worden, goed begrijpen, dan dient ook hier gestreefd te wor den naar programmavernieuwing en cultureel verantwoorde mu ziek. Als eerste in de rij van zestien corpsen, die in edele wedijver zouden dingen naar de gunst van de muze en van de jury, die weer bestond uit de heren Kley, van Leeuwen Hartman, opende „Ex celsior" uit Limmen in de 2e Afd. Harmonie met een zwakke, tech nisch lang met smetteloze en onzuivere vertolking van het verplichte nummer, gevolgd door het vrygekozen nummer, dat een iets betere uitvoering kreeg. „Accordando", Spierdijk, le afd. Fanfare, kreeg als verplicht num mer een plezierig stuk muziek uit te voeren. Het werd met af wisselend geluk gespeeld, met enkele heel goede momenten. De klank was over het algemeen wat droog en hard. De drama tische sfeer in het vrije num mer werd goed getroffen. Goed solowerk. Het spel van de „Har monie", Zaandam, was lang niet onverdienstelijk, al zal aan de langzame delen meer aandacht besteed moeten worden. De forte en vlotte passages klonken het aannemelijks! Een zeer goede frasering en beschaafd klankge halte viel te bewonderen bij de „Harmonie'', Uitgeest, Ie afd., o.a. in een precieee uitvoering van de „Synfoma" van Joh. Chr. Bach. De klank bad voller ge kund, een moeilijke- opgaaf ove rigens voor deze kleine bezetting. Uitmuntend spel vi-el in de Afd. Uitmuntendheid Fanfare te beluisteren bij „St. Pancratius", Blokker. Vooral de instrument- beheersing en het samenspel viel te roemen. Laatste deel van. het vrije nummer slaagde minder goed. In dezelfde afdelmg gaf „St. Aloysius", Castricum, een zeer te genieten en goed gearticuleerde vertolking van belde nummers, waarvan het vrije nummer een eerste uitvoering voor Noo-nEHoI- land was. „Dr. Nuyens", Westwoud, afd. Uitmuntendheid Fanfare, ver raste de toehoorders, naast een rhythmisch en dynamisch goed verzorgd verplicht nummer, voor al met een meeslepende en mar kante vertolking van het vrije nummer, waarbij de moeilijke triolen-figuren zeer goed wer den uitgevoerd. Volgde Apollo" van Noord- Scharwoude met technisch min der beheerst spel en weifelende tempo-overgangen, Klanks-terkte en klankkleur go-ed. Het verplichte nummer van „St. Gregöriüs", Du-ivendrecht, bleef beneden de maat. Stem ming was onzuiver en vele figu ren bleven ongesp-eeLd. Man keerde technisch veel aan. Ook muzikaal niet bevredigend. Vrije nummer maakte vee-1 goed, maar ko-n toch ook niet helemaal vol doen. Het spel van „Irene", Groote broek, was beter en meer ver zorgd. Rhythmisch echter meer malen ongelijk door onrustig spel. Een zeer interessant stuk muziek was de „Suite classique" van M-eindert Boekei, waarvan vooral het laatste deel een sterke indruk maakte. De romantische Wagner-Men- delssohn stijl van het vrije num mer wist „St. Caecilia" van Zwaag het beste van de drie aan te voelen, al viel er aan de tech nische afwerking te verbeteren. Door het luiden van de kerkklok moest dit nummer ontijdig wor den afgebroken, hetgeen niet direct bevorderlijk was voor de concentratie. Na de pauze, toen de regen had opgehouden en de belang stelling groter was, traden nog vier corpsen in het strijdperk. „Crescendo", Purmerend, be gon met een geladen en enthou siaste vertolk: ng van de Fest Po lonaise' van Svend-sen, een fris, uitstekend klinkend stuk iftu- zi-efc, waarbij het corps er aan klank uithaal-die wat er in zat, op gevaar af de zaak te forceren. Aan de gevaren van Mendels- sohns gevoelige muziek kon het corps niet altijd ontsnappen. Een geheel andere verklanking, minder geladen, maar beschaafd en fijn van nuance, gaf „Crescen do" van Bovenkarspel van het verplichte werk en van het vrije werk. In de Superieure Afd. Fanfare speelde Bovenkerk. Een korps met een ideale fanfareklank, tot in het sterkste ff een mooie be heerste toon. In „Finlandiia" had den de dynamische effecten gro ter kunnen zjjn en de stemming zuiverder. „Apollo" van Hoorn kwam in de Superieure Afd. Harmonie met „Le chasseur maudi-t" (de vervloekte jager), een zeer sug gestief, sterk programmatisch stuk muziek, dat César Franck schreef in 1882 naar een Ballade van Burgess, waarin verhaald wordt van een ridder die op Zon dagmorgen gaat jagen, de Zon dagsrust van het dorp schendt en door deze heili-gschennende daad wordt vervloekt. Door „Apollo" met veel verve en span ning voorgedragen, evenals het muzikaal onbelangrijke vrije nummer. Dit was dan het waardig slot van een musisch tournooi, dat hopelijk tot verhoging van het muzikale peil zal hebben bijge dragen, De wisselbeker kwam in han den van Assendelft, benevens de diirigentenprijs, terwijl de extra- diiriigentenprijs ging naar de heer Sanders van Purmerend. Hier volgen de uitslagen: (le prijs concertwedstrijd mini mum aantal punten: 336; le prijs marswe-dstrijd minimum aantal punten: 96.) Marswedstrijd: Acoordando, Spierdijk, 90 pt., 2e prijs; Harmonie, Zaandam, 96 pt., le prijs; Harmonie, Uitgeest, 96 pt., le prijs; St. Pancratius, Blokker, 99 pt., le prijs; St. Aloy- sius, Castricum, 93 pt., 2e prijs; Dr. Nuyens, Westwoud, 90 pt., 2e prijs; Irene. Grootebroek, 102 pt., le prijs; Crescendo, Purme rend, 96 pt., le prijs; Crescendo, Bovenkarspel, 96 pt., le prijs; Apollo, Hoorn, 105 pt., le prijs. Tambourswedstrüd Jong Leven, Onderdijk, 102 pt., le prijs; St. Pancratius, Blokker, 96 pt., le prijs; Dr. Nuyens, West- woud, 96 pt., le prijs; Irene, Grootebroek, 96 pt., Ie prijs; Crescendo, Purmerend, 96 pt., le prijs; Crescendo, Bovenkarspel 99 pt., le prijs; Apollo, Hoorn, 96 pt., le prijs; Harmonie, Zaan dam, 90 pt., 2e prijs. Concertwedstrijd Tweede Afd. Harmonie: Excel sior, Limmen, 289 pt., 2e prijs. Eerste Afd. Fanf.: Accordando, Spierdijk, 296 pt., 2e prijs. Eerste Afd. Harmonie: Harmo nie, Zaandam, 322 pt., 2e prijs; Harmonie. Uitgeest. 329 pt., 2e pr. Afd. Uitm. Fanfare: St. Pan cratius, Blokker, 359 pt., le prijs: St. Aloysius, Castricum. 368 pt„ le prijs; Dr. Nuyens, Wes-twoüd, 345 pt., le priis; Apollo, Noord - Scharwoude, 336 pt., le priis. Ere Afd. Fanfare: St. Grego- rius, Duivendrecht, 348 pt., le pr.; Irene, Grootefbroek, 342 pt., 1-epr. St. Caecilia, Zwaag, 307 pt„ 2e pr. Eere Afd. Harmonie: Crescen do, Purmerend, 349 pt., le prijs; Crescendo, Bovenkarspel, 346 p., Ie prfjs. Superieure Afd. Fanfare: Fan fare, Bovenkerk. 344 pt... le prijs. Superieure Afd. Harmonie: Apollo, Hoorn, 338 pt., le prijs WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: IETS WARMER Aanvankelijk weinig, later weer toenemende bewolking, maar bfina overal droog weer. Z-ivakke later matige Zuid westelijke wind. Iets warmer. 17 Juni: Zon op 4.19; onder 21.03 Maan op 01.10; onder 16.14. en dan is het 25 Juni, de dag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dan kiezen wij teger de com munisten, die in de K.V.P. hun grootste vijand zien. Romme is voor de satellie ten van Moskou de aarts vijand! Dat is een groot compliment voor de K.V.P.. die de voornaamste afweer, het grootste struikelblok, vormt voor het streven van het communisme. Zet Mos kou de voet dwars, stemt lijst 1, de lijst van de K.V.P.. met bovenaan de naam Autobotsing op brug Korn-werderxand Bij het passeren op de brug bij Kornwerderzand kwam he denochtend een jeep van de fir ma Zijlstra uit Anna Paulowna in botsing met een trailer van een Groninger besteldienst. Er werd materiële schade aan gericht. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Raad der gemeente Oudorp vergaderde onder voorzitterschap van Burgemeester Bakker. Van Ged. Staten was bericht, dat het beroep van de heer Bu ren tegen het aankopen van nieuwe schoolbanken ongegrond werd verklaard. Ten behoeve van een te houden tentoonstelling van de land- en tuinbouw werd f2'5.—7-. subsidie verleend. De handbalvereniging V.B.O. had ook een verzoek om subsidie ten einde een eigen speelveld in te richten. De beer Zwaan vroeg, wat de voetbalvereniging kreeg. De voorzitter deelde mee, dat de voetbalvereniging géén suibsidie krijgt. De Randers krijgen welis waar f25.per jaar, maar dat is voor onderhoud van de toegan gen en het beschikbaar stellen van bet terrein voor kinderen. Besloten werd V.B.O. geen sub sidie te verlenien. Wanneer VBO een eigen terrein kan kriigen, tan de mogelijkheid tot steun- HET KONINKLIJK BEZOEK Gemeente bureaux gesloten ALKMAAR. De gemeente lijke diensten en bureaux zullen voorzover de dienst dit toelaat op Vrijdag 20 Juni a.s. ter gelegen heid van het bezoek aan Alkmaar van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard gesloten zijn. De afdeling Burgerlijke Stand zal uitsluitend voor spoedgevallen zijn geopend van 910 uur v.m. LANGENDIJK 45000 kg aardappelen, eerstelingen 14 18.30; rode schotten 17.9019.10; drielingen 12.4014.90; kleintjes 10.9014.70; 3000 kg rode kool 17.40—29.30: 800 kg tomaten A 68 70; B 66-600 bos peen 811; 300 bloemkool A 1 f 19. ALKMAAR. 16 Juni. 95 vet te koeien 5001175; 85 nuchtere kalveren 3876; 4 vette schapen 115—130; 210 varkens 2,20—2.30 per kg. HEILOO Voor drie dagen heeft Circus Renz zijn tent op geslagen in Heiloo, om Maandag avond reeds weer op te breken. Wij geloven echter, dat accor deonisten, die bijvoorbeeld op een revueavond aankondigen: „En nu.... Circus Renz" dat altijd zoveel bijval oogst, meer succes en meeleven ten deel valt dan Circus Renz zelf, met al zijn echte, ouderwetse, onver valste circusromantiek, met zijn paarden en clowns, zijn gedres seerde honden, katten ei* duiven, met zijn jongleurs en acrobaten en talrijke andere attracties in deze dagen vermocht te verwer ven. Men had het weer tegen. Dat op de eerste plaats. Mis schien kan ook aangevoerd wor den. dat de mensen van 1952 niet meer zozeer worden gegrepen door de romantiek van het cir cus, waar de sfeer hangt van het geheimzinnige en sensationele, dat mer» als het ware opsnuift tegelijk met de prikkelende geur, die opstijgt uit de piste. En toch is dat jammer. Vooral als men weet, dat al die eerlijke, rond borstige kerels, zoals hier van Circus Rens, dag in. dag uit, het lijf afbeulen en hard, hard wer ken, ter voorbereiding op een dikwijls zo ondankbare taak, terwijl er bij ons nuchtere Hol landers, dan nog nauwelijks een applausje af kan.... Dat is een hard gelagEn toch zou men zich kostelijk amuseren met Cir cus Renz. Men ziet de jeugdige Arnoldi Renz ongelofelijke toeren maken Veertien dagen lang kennen de kegelaars in Groningen en ver daarbuiten maar een parool: „alle negen". Het 60-jarig bestaan van de Noord-Nederlandse Kegelbond is aanleiding geweest tot het organiseren van een groots festijn in de Harmonie te Gro ningen, waarin zes banen zijn uitgezet om het hoofd te kunnen bieden aan de massale deelname die verwacht wordt. Tot een puur amateuristische sport is de kegelsport uitgegroeid, zodat de aankondiging waarmede eens de burgers in het Duitse Bruns- wijk werden „verrast" „straatrovers en kegelaars mogen zich hier niet ophouden", bijna een grapje is gaan lijken. Een tref fende opening io gisteren vooral gegaan aan de massale invita tie-bonden-wedstrijd, door Noord-Nederland na scherpe strijd met Twente gewonnen. op de rug van een dravend paard. Later komen Directeur Renz en John v. d. Woude uit stekende staaltjes dresseerkunst laten zien met Andalusisdhe en Gelderse hengsten, dit alles in feeërieke belichting. De gedres seerde duiven en katten van Miss Elvira doen verbazingwek kende maar amusante dingen, wonderlijk om te zien, waarna de bekende Prof. Heemskerk op treedt met zijn supranormale ge heugenexperimenten. Eigenlijk is van ex-por - en'en geen sprake meer, want hii plaatst de ver baasde toeschouwers voor het voldongen feit: de namen voor namen, woonplaatsen, huis-, te lefoon- en gironummers, geboor- tendata er* burgerlijke staat van niet minder dan 1300 personen uit het hpofd op te lepelen. De antwoorden kan men controle ren en ze zijn feilloos. Natuurlijk ontbreekt een tweetal clowns niet op het programma....! Les Deux Rolims brengt een pittig nummertje acrobatiek en een van hen jongleert handig met alles, wat 'hem in handen komt. Mr. Freyton verricht halsbreken de toeren op eei* wankele stel lage van stoelen en tafels, toren hoog, boven de lampen van het circus, waarna Mr. Rainey een vermakelijke hondendressuur toont. Het besluit van het pro gramma vormt een wonderbaar lijke demonstratie lasso- en mes- senwerpen door vier cowboys. Men ziet, het programma is waarachtig dg moeite wel waard, gezien te worden. Het kan alleen vanavond nog. Over de opening moeten we eerst het een en ander uit de doe ken doen. Burgemeester J- Tuin van Groningen noemde dit jubi leum een prachtige gelegenheid om de belangstelling van het ge meentebestuur te tonen voor een sport die niet aan de weg timmert maar desondanks door zijn sfeer van sportiviteit tot de betere be hoort, waarover we in ons land beschikken. Hier vond de burge meester ook een gelegenheid om zijn vreugde over de relaties met andere gewesten uit te spreken. Dit jubileum moet met g°"den stift in de annalen van de N-K.K. worden opgetekend. De voorzitter van de Nederland se kegelbond, de heer T. Albron- da zette de nestor van de kegel- sport de 88-jarige oude Twente naar E. J. Schnitger, thans ere voorzitter terecht in het zonnetje- Toen mochten we kennis nemen van een brok historie waarover maar weinig bonden zullen be schikken. Niet minder dan 70 clubs en 800 leden telt de bond thans. Geen toeval als men weet, dat Karei V in 1370 het kegelen reeds moest verbieden, omdat niemand meer aan het werk ging. Werd ook niet de Maagd van Orleans als groot kegelaarster vereerd? Burgemeester J. Tuin, de heren T. Albronda, Tj. E. Weitering, E. J. Schnitger, de 80-jarige mevr. Bujs uit Leeuwarden en mevrouw Wever stuurden de eerste ballen af- Daarna konden de bonden van Alkmaar, Amsterdam, Noord-Ne derland, Oost-Gelderland, Twen te en Zwolle hun beste tientallen Noord-Nederland bleken de sterk- sten. Twente scheen lang de bes te kansen te hebben. Een gemid delde van 63 op de 2e baan was voldoende voor de eerste prjjs. Als achtste man kwam Doesburg, vroeger een gevreesd tegenstandr echter slechts tot 51 hout. Een nieuwe bal had hem parten ge speeld. Dit deed de deur voor Twente dicht. Het „alles of niets" gooien van de beide laatste wer pers had logischerwijs behalve negen's ook poedels tengevolge. Amsterdam werd deide. Oost- Gelderland vierde en daarna kwa men Alkmaar en Zwolle. De bes te persoonlijke prestatie leverde H- Hoepman (Nrd. Nederland). De loting was: AlkmaarAm sterdam; Nrd. NederlandZwolle en Oost GelderlandTwente. 1. Nrd. Nederland 661 plus 630 is 1291 hout (J. Dijksra 141; J. Schaap 124; H. Hoepman 156; B. Kremer 122; R. Smilde 127; H Bakker 130; D. Laphor 114; H. Brust 138; M. Broerken 115; R. Zeef 124). 2. Twente 665 plus 610 is 1275. 3. Amsterdam 585 plus 672 is 1257. 4 Oost Gelderland 650 plus 543 is 1193. 5. Alkmaar 569 plus 585 is 1154. (C. Klerk 150; J. van Spanje 105; W. vd. Bosch 115; H. Schuur man 131; S. Schaaf 98; J. Kelder 95; A. J. Winder 120; C. Genefaas 119; J. Eickholt 115; A. Koll- mann 106). 6. Zwolle 466 plus 479 is 945 (G. Bolwegsr 110; M. Reiziger 103 L. Leonards 109; J. Vermeulen 117; J Pauw jr. 100; H- Spit 75; C. de Lint 92: F. van der Wal 75; in de strijd werpen. Twente en H. Vermeulen 88; A. Banck 76. verlening alsnog onder ogen ge zien worden. Een verzoek om subsidie van de „Flora" bloemen, tentoonstelling te Heemstede werd afgewezen evenals een verzoek van V.V.V. te Sint Pan cras om een bijdrage van f75. voor eenmaal. De Voorzitter deelde vervol gens mee, dat op spaarbrieven thans is ingeschreven een bedTag van f2550.Het bedrag zal vermoedelijk hoger worden. Be sloten werd. deze bedragen als bouwlening te accepteren. Aan de Reclassering werd f 10.ver leend. Op een verzoek van de Middenstandsvereniging te C .dom, orr. c- te.'Jende da gen, voorafgaande aan feestda gen en tijdens de kermis, ont heffing van de winkelsluiting wet te verlenen, werd gunstig be schikt. Op een verzoek van ci- v'erse belanghebbenden, om 't Wuiver te mogen berijden met wagens werd onder nader vast te stellen voorwaarden toege staan. De heer Groot stelde voor, medewerking te vragen van de Provincie, om het bestrate ge deelte van het Wuiver te verbre den. zodat het rijden met wa gens geen bezwaar meer zal op leveren. Dit voorstel werd aan genomen. Voorts werd besloten, overtollig kasgeld tot een be drag van f50.000,tijdelijk af te staan aan de gemeente Castri cum. Aan het vaste personeel der gemeente zal een vacantietoeslag van 2% tot een maximum van f 15.— worde- uitgekeerd. Tot eti met 1953 mogen 6 wo ningen worden gebouwd. Twee zijn reeds gebouwd.en het is de bedoeling, dit jaar nog twee te bouwen. De aankoop van bouw terrein levert echter moeilijk heden op. Over het algemeen wordt een hoge prijs gevraagd die niet door het prijzenbureau wordt toegestaan en dan gaat de koop niet door. De Voorzitter stelde voor, tot onteigening over te gaan, wanneer geen resultaten worden bereikt. De lieer Buren wilde onteigening niet beperken tot één enkel stukje grond, doch laten gelden voor alle beschik bare terreinen in de kom. Aldus werd besloten. De naam van dg weg over ce Halvemaansbrug, die van ouds als Voorweg stond aangegeven, werd veranderd in Herenweg. Besloten werd de waterleiding aan de Huigen dijk uit te brei den; de kosten bedragen voor de gemeente f14.94 per jaar. als mede het abonnement van een perceel dat nog niet is aangeslo ten. Idem voor de Molenkade, waarvan de kosten bedragen f161.63. In verband met de 1 Juli a.s. in werking tredende werk loosheidswet. werd besloten, voorlop.g niet aan te sluiten bü de Bedrijfsvereniging Ned. Ge meenten, maar een eigen veror dening op te stellen. De kosten per leerling aan de O. L. School hebben bedragen f21.97 per kind. Besloten werd, de vergoeding aan de Bijzondere scholen over eenkomstig vast te stellen. Het aantal leerlingen aan de O.L. School is 95, aan de Bijz. R.K. Scholen 287. Tot het nazien van de gemeenterekening worden benoemd de heren Buren. Zwaan en Groot. Tenslotte kwam de verlichting bij de opritten van de Nieuwe Friese Brug in bespre king. De Voorzitter zeide dat het Rijk de verlichtingsmasten met toebehoren heeft geplaatst, doch dat men de stroomkosten en 't onderhoud voor rekening van de gemeente Oudorp wilde brengen. De Raad had geen bezwaar tegen de stroomkosten. Wèl tegen het onderhoud van de vele kostbare lichtmasten. Besloten werd hier over nader overleg te plegen. NED. KAMPIOEN De uitslag luidt: 1 Hans Dekkers 198 km in 5 uur 36 2 Wim van Est z.t.; 3 Wagtmans (I 4 Voorting (Roosei Jef Janssen (Elslo Faanhof (Roosend 7 Roks (Sprundel) Sambeek Val kensi 9 Van der Zande (E 10 de Hoog (Borgei Jan Lambrichs (Bi 12 Van Breenen 5.42.37; 13 Suykerb 5.43.09; 14 Nolten (G Tribune stoi Een houten h gebouwd vlak U jurytent. is tijde wedstrijd om het kampioenschap ingestort. Ongevei sonen hadden e< gevonden op de: Wonder boven t raakten echter s toeschouwers gt werden door het naar het ziekenh kenburg overgeb: De beslissing is gi cijfers op de stan kleine, maar verdi Met vijf gewonnen enkel gelijkspel, i hierop de meeste Haarlem won en van geen betekeni hoop, de proteste sensatie bij. Hein- laatste wedstrijd c Beslissingswedstriji De wedstrijd, die felbegeerde kampiot was een zeer mot eerst verscheen Aja volledige competiti meteen bleek nu, di dammers heel wat hebben. Het was Willem II er het ei vrijwel niet aan t Botermans in gla: voorkwam toen ee achterstand. Om b den de Ajax-voorw Tilburgse veste, dl gend en stompend mans echter redd was echter ook hij, na een half uur a afstormde. Een schi de Tilburgse doelm; Er was inderdaad heeft de Bruickere landskampioensch een kwartier late

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2