Nieuuu Ongewapend Zweeds vliegtuig door Sovjetjagers neergeschoten Grootste deel van Nederland zou een DODENZEE worden Gewapende blanken geland op Indonesisch eiland? Het Britse standpunt De kindermoord te Veenhuizen Atoomoorlog in Korea? Nederland moet tegen Brazilië AAR H noggem ^sigaretten per dag rookjesland DAGBLAD VOOR ALKMAAR v Buiten God, is 't nergens EN OMGEVING Rood verdichtsel: Nederland dodenzone Belastinger Bemanning geheel gered scherp protest ingediend De laatste keer! Duits-Joods overleg wordt hervat Spionnenstroom naar West-Duitsland OPZIENBAREND ROOD IN UN DA TIE-NIEUWS Bouw van geallieerde dijk tussen Uhbergen en Ooij? Propaganda tegen Atlantisch Pact Spionnageproces in Zweden Geheimzinnige invasie in Riouw Archipel Gevechten op Java Explosie bij Poesan in het Olympisch voetbaltournooi aten japon, en piqué en jeugdig e rok. ar zorgen onze iour- irrespondenten. onze e.ers. dat het belang- uw stad, uw dorp, uw int komt. verk, aan het maken I verbonden, ondanks (dertien maal duurder kost deze krant U mm aar wel van zeggen?" irvoetend begaf de zo ir de kamer van de vol ongeduld zat te holen en de erkende aar heb je de gev de lichtelijk verfom- amen, gekleed in een ,Ze zzijn gevl nelde P. J. Pakkem, e dan van een gorilla llemaal zei, och lieve r in een respectabele idelijk zien hoe kwaad Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.* minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.f resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. No ordhollands Daqblad HET EE IT VAN HEDEN Pag. 1 Dinscbg 17 Juni 1957 45o Jaargang No. 1250.2 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 IN HET HUIS van de gehan gene spreekt men niet over de strop, is een bekend gezegde. Volgens velen is die strop in de politiek de hoge belasting en men vindt, dat partijen, die voor de zware belastingen verantwoorde lijk zijn, daar nu maar niet te veel over moeten praten. Dit zou zo zijn, indien de be slissingen terzake zonder vol doende verantwoordelijkheidsbe sef genomen waren. De betrokken partijen, met name de K.V.P. hebben dit echter gedaan, met de volle wetenschap, met volle ken nis en met volle vrije wil Want zij wisten waar om het ging. Zij wisten, dat het niet hun schuld is, dat een land als het onze staat voor de noodzaak, om, naast al het andere, wat aan na oorlogs gebeuren nodig is, door het dreigen met nieuwe gevaren tegen onze vrijheid, onze be schaving, ons bezit, materieel en cultureel, enorme uitgaven onaf wendbaar zijn. Het program van de K.V.P. zegt daarom, zie bovenaan blad zijde 16 van het Werkprogram, dat bij de gegeven abnormale en onzekere wereldverhoudingen en gelet op de interne na-oorlogse positie van Nederland, een ab normaal hoog niveau van directe en veelal ook van indirecte be lastingen, voorshands onvermijde lijk is. Nu is het eigenaardig, dat prof. Duijnstee, die het nuttig vindt, prof. Romme hinderlijk te blij ven volgen hem naar aanleiding van diens verschillende redevoe ringen, attaqueert over zijn uit latingen over de belastingen. Hij doet dit, met een verwijzing naar een andere belastingparagraaf, waarin sprake is van het uitslui tend aanwenden van belastingen „bij het huidige niveau", voor, kort gezegd, gewone uitgaven, „tenzij en voor zover wegens bij zondere omstandigheden het al gemeen belang het dwingend an ders eist." Zo staat het er inderdaad. Maar waarom moet prof. Duijnstee nu weer concluderen, dat het toch wel nodig is, dat de K.V.P. duide lijk stelling neemt tegen het so cialistische streven naar vergro ting van de z.g. gemeenschaps eigendom? Doet de K.V.P. dat dan niet, juist in het door Duijn stee aangehaalde programpunt? Er is bovendien nog een ander punt in dat program, onder 37, dat spreekt van hantering van de belastingen in het kader van het economisch en sociaal beleid, doch slechts voorzover het alge meen welzijn dit eist en indien het bereiken ervan het doelma tigst kan geschieden door middel van het belastingapparaat." Prof. Romme staat niet op het standpunt, dat onvervulbare ver langens moeten worden gekweekt. Of hij letterlijk gezegd heeft, dat „het hoge belastingniveau ge handhaafd moet worden", weten wij niet. Als het algemeen belang het dwingend eist, zal daar wel niet aan te ontkomen zijn. Overigens heeft Prof. Romme, evenals de heer Andriessen, in zijn redevoeringen speciaal voor de katholieke middenstand, duide lijk laten uitkomen, dat er ver schillende tegemoetkomingen, op het terrein van het zakenleven, nagestreefd zullen moeten wor den, om tot verlichting van be lastingdruk te komen! Daarnaast zou een andere vraag passend zijn aan Prof. Duijnstee. Hij bepleit de laatste tijd een samengaan van de drie christe lijke partijen, een herstel van wat hij noemt de christelijke al liantie. Heeft hij nu ook gelezen, wat de christelijk-historische mi nister Staf pas heeft gezegd in een politieke rede? Daar liet hij duideljjk uitkomen, dat er in de naaste toekomst z.i. nog wel zwaardere belastingen zullen moe ten komen, omdat het buitenland van mening is, dat wij ten aan zien van de defensieinspanning nog niet genoeg doen! Hoe denkt prof. Duijnstee dit punt te rege len met de christelijk-historischen, in zijn gedachte van samengaan in een christelijke alliantie? Wij zijn van mening, dat het werkprogram van de K.V.P. ook duidelijk punten bevat over een eigen koers, ook op financieel- economisch gebied, en dat de K.V.P. op het standpunt staat, dat naast de noodzakelijke uitgaven voor de militaire weerbaarheid, een sociaal economisch niveau ge handhaafd moet worden. Het pro gram noemt dat o.a. stelselmatige toetsing van de staatsuitgaven op haar nuttigheid, „in verhouding tot het geheel van uitgaven, dat de volksgemeenschap dragen kan". En nog meer punten staan er, ten aanzien van de belastingen m dat program, welke prof. Duijnstee met succes zou kunnen aanhalen! En wat de. uitlating van minis ter Staf betreft, wij zouden zeg gen, wat onvermijdelijk gebeuren moet, moet gebeuren, maar laat het buitenland dat niet voor ons beslissen. Wat wij kunnen en moeten doen, dat zulllen wij doen, als de vrijheid en de beschaving op het spel staan, maar dit te beslissen, daar zijn wij zelf bij. En de K.V.P. benadrukt het zo sterk zij maar kan, dat zij voor aan staat, om in het kader van het gezamenlijk dragen der las ten mee te bepalen, wat, „in het geheel der uitgaven de volksge meenschap dragen kan." SPOORWEGSTAKING IN LONG ISLAND NEW YORK De spoorweg arbeiders van Long Island staken, verwacht wordt dat de staking een ware chaos zal scheppen, daar de Long Island spoorwegen da gelijks ruim driehonderdduizend forensen naar New York brengen. In de Theatiner Kerk te München staat thans opgebaard het stoffe lijk overschot van Michael Kardinaal von Faulhaber. De plechti ge uitvaart zal plaats vinden op Maandag 23 Juni. STOCKHOLM. Heel Zweden gonst momenteel van veront waardiging. Gisteren is er het proces begonnen tegen de Sovjet spion Enbom en zijn trawanten; de publicaties hadden de stemming van de bevolking niet bepaald pro-Russisch gemaakt. Toen kwam gisterochtend het bericht, dat een ongewapend Zweeds verkenningsvliegtuig door twee Russische MIG-jagers was neergeschoten en in zee gestort. Honderden woedende Zweden verzamelden zich snel voor de Sovjet-ambassade. Zij jouwden de ambassadeur, Rodinov, uit, toen deze zich naar buiten begaf en spuwden door het hekwerk. Ro dinov begaf zich naar de Zweedse regeringsgebouwen om daar van premier Tage Erlander twee scherp-gestelde protesten in ont vangst te nemen. Eén wegens het neerschieten van het verkennings vliegtuig, het andere wegens acti viteiten, door de Sovjet-ambassa de gericht tegen de veiligheid van de Zweedse Staat en bekendge- worden uit de verhoren van de Sovjet-spion Enbom. Het neergeschoten toestel, een Catalina, was met nog andere on gewapende vliegtuigen op zoek naar een eveneens ongewapen de Zweedse Dakota, die tussen Bornholm en de Aalandseilanden, ten zuidwesten van Finland, ver dwenen is. In dit gebied houden de Russische vloot en luchtmacht momenteel manoeuvres. De Cata lina vloog nog minstens vier mij len buiten de door de Sovjets ge controleerde twaalfmijlszone. Twee MIG's doken op de ma chine en een ervan opende het vuur. De aanval werd voortgezet tot de Catalina met doorschoten radio en brandende linkermotor afgleed. Bemanning gered Er heerste in 't land grote on gerustheid totdat bekend werd, dat het Duitse scheepje Muen- TAFT: NEW YORK De 62-jarige senator Robert Taft heeft Zon dag bij een televisie-uitzending te Washington verklaard niet opnieuw te zullen pogen zich door Partij candidaat /oor het presi dentschap der Verenigde Staten de Republikeinse te doen stellen indien hij de volgende maand op de nationale partijconventie te Chicago niet als zodanig zou wor den aangewezen. Taft zeide er bij, dat hij dan in elk geval toch nog gedurende de komende vier jaar zitting zou hebben in de senaat. Volgens een niet-officiele schatting hebben zich thans 464 afgevaardigden naar de nationale republikeinse partijconventie voor de candidatuur van Taft uitgesproken en 392 voor die van Eisenhower. Degene, die als candidaat wordt aangewezen, moet de stemmen van tenminste 604 afgvaardigden op zich verenigen. HET OLIEGESCHIL VOOR HET INTERNATIONAAL HOF Na de Britse Procureur-gene raal, Sir Lionel Heald, die naar Londen moest terugkeren, heeft de Britse vertegenwoordiger, Sir Eric Beckett, gistermorgen de uit eenzetting der Britse standpun ten in het Brits-Iraanse oliege schil voor het Internationaal Ge rechtshof voortgezet. Hij bestreed de Iraanse bewe ring, dat Groot-Brittannië in de aanvang het beginsel der nationa lisatie aanvaardde en het later terugtrok. Hij zei niet te denken, dat het Hof dit argument in zeer welwillende overweging zal ne men. Hij voerde aan, dat er niets berispelijker is uit een oogpunt van de vriendschappelijke rege ling van geschillen tussen naties een zaak, die van algemeen belang is dan dat een der par tijen in het geschil, nadat een poging tot een vriendschappe lijke regeling heeft gefaald, zou trachten de beginselen, welke werden aangenomen ten behoeve van de onderhandelingen, te ge bruiken tot schade van de rechts positie van de andere partij. DADER GEARRESTEERD (Van onze verslaggever) GRONINGEN Na een inten sief onderzoek door de politie te Veenhuizen is gearresteerd we gens moord op de 7-jarige Jan nes Houkes de 29 jarige gedeti neerde P. Het knaapje is door P. in een opwelling geworgd toen het aan het spelen was in het bos achter de Hospitaallaan. De dader van dit afschuwe lijke drama verklaarde niet te weten wat hem bezielde toen hij het knaapje wurgde. Van een zedenmisdrijf is geen sprake, zo verklaarde de officier van Justitie te Assen. De dader is overgebracht naar de straf gevangenis te Assen. DE BETREKKINGEN MET OOST-DU ITSLAND In verband met het bericht in de „Kölnische Rundschau", dat de Oost-Duitse regering diploma tieke betrekkingen wenst aan te knopen met Nederland", verne men wij, dat over dit onderwerp geen enkel gesprek tussen Neder land en Oost-Duitsland gevoerd wordt. Men meent te weten, dat deze wens wel leeft in Oost-Duitse zakenkringen, maar niet serieus bij de regering van die staat. Voor het geval een wens als hier bedoeld toch door de Oost-Duitse regering zou worden kenbaar ge maakt, kan verwacht worden, dat de Westerse mogendheden ook in dit opzicht één lijn zullen trek ken. OP 23 JUNI DEN HAAG Naar D.P.A. uit Bonn weet te melden zullen de Duits-Joodse besprekingen over 'de schadeloosstelling op 23 Juni op kasteel Oud Wassenaar worden hervat. Prof. dr. Franz Boehm, die on langs zijn verzoek om ontheven te worden van zijn functie terug nam, zal opnieuw als leider van de West-Duitse delegatie optre den. In Bonn verluidt, dat men van Duitse zijde de grootste waarde hecht aan het bereiken ener voor beide partijen bevredigende op- .lossing. Door West-Duitsland zullen concrete voorstellen over de grootte der schadevergoeding worden gedaan. Van Duitse zijde wordt allereerst gedacht aan be talingen in natura. sterland alle zeven opvarenden, van wie er twee gewond waren, aan boord had genomen en later te Hangö in Zuid-Finland aan wal gezet; gisteravond zijn de leden van de bemanning per vliegtuig naar Zweden overgebracht. Het onderzoek naar de Catalina, dat door zeer snelle, zwaar bewapen de jagers werd gedekt, strekte zich uit over het gebied, waar boven in April 1950 een ongewa pend Amerikaans verkennings vliegtuig, een Privateer, ver dween, zonder dat er ooit een spoor van teruggevonden is. ACTIE VAN OOST-DUITSE COMMUNISTEN BONN, 16 Juni Y.P.) Ge allieerde zegslieden hebben van daag bekend gemaakt, dat een nieuwe stroom van spionnen en opruiers van de Sovjet-zone naar West-Duitsland wordt gezonden in de laatste weken, om te trach ten stemming te maken tegen het voorstel van de West-Duitse her bewapening. Dankbaar maken de communis ten van de duizenden vluchte lingen gebruik, door hun agenten te laten infiltreren. Autoriteiten deelden mede, dat het aantal vluchtelingen in de laatste maand is verdubbeld, ten gevolge van de Oost-Duitse maat regel voor de herbewapening. BERLIJN De communistische pers in Oost-Duitsland heeft gisteren de geallieerden ervan beschuldigd dat zij dijken bou wen om in geval van oorlog het Rijngebied in WestDuitsland en Nederland onder water te kunnen laten lopen. Alles wat deze watersnood overleeft zal met atoombommen uit de weg geruimd worden om op deze wijze een „dodenzone" te vormen, menen de communisten te weten. De berichten die kennelijk ten doel hebben de tegenstand in West-Duitslaad en Nederland te gen de Atlantische pact organisa tie op te kweken, verschenen in de Oost-Duitse bladen „Vor- waerts" en „Tribuene". De bladen melden dat deze maatregelen door Generaal Ridg- way zijn bevolen. Het blad „Vorwaerts" schrijft dat een dijk wordt gebouwd tus sen Ubbergen en Ooy in Neder land. Niet alleen zou het grootste gedeelte van Nederland in een „dodenzee" herschapen worden, maar ook een uitgestrekt gebied in de Ruhrvallei. De Amerikaanse vliegers ma ken momenteel boven het Ruhr- gebied tal van foto's om de stra tegische belangrijke doelen die voor een atoombom in aanmer king komen in kaart te brengen. Beide bladen brachten in her innering dat het vorige jaar de communisten bekend maakten dat de Lorelei-rots gemineerd was door de geallieerden om in geval van oorlog tot een waterlinie te kunnen aanleggen. Een waterlinie Wanneer de Oostduitse pers schrijft over een „Dodenzee" STOCKHOLM, 16 Juni (A.P.) De 33-jarige Zweed Frittjof Enbom heeft vandaag bij de ope ning van een proces tegen een spionnagecomplot bekend dat hij schuldig was aan spionnage en een poging had gedaan het Zweedse defensiesysteem te ont wrichten. Tegen Enbom is levens lange gevangenisstraf geëist. DJAKARTA Mohammed Noh, een lid van de partij Groot Indonesië, heeft gisteren in het parlement meegedeeld, dat op het eiland Siantan in de Riouw Ar chipel tussen Malakka en Suma tra, een troepeneenheid bestaande uit twintig blanken, is geland. De mannen waren volgens zijn zeggen tot aan de tanden gewa pend en zijn meteen het binnen land ingetrokken om zich te ver bergen. Hun komst heeft grote onrust onder de bevolking te weeggebracht en verschillende eilandbewoners hebben Siantan reeds verlaten. Voorts vroeg Noh aan de re gering of de regering al een on derzoek had ingesteld naar de be richten dat verschillende malen in dezelfde buurt een onderzeeër was gesignaleerd. Bij het eiland Kiaboe kwam genoemde duikboot boven water. Tijdens de opstand tegen het Nederlandse gezag ge bruikten de Indonesiërs het eiland Kiaboe als wapenopslagplaats. DJAKARTA, 16 Juni (A.P.) Driehonderd Moslem guerilla- strijders, die vanuit de bergen ten Zuiden van Bandoeng ope reerden hebben in het dorp Mad- jalaja 16 inwoners om het leven gebracht. Dit blijkt uit berichten, die hier vandaag binnenkwamen. In de berichten werd gezegd, dat zij eerst de post van de mili taire politie in het dorp aan vielen, een lid der militaire po litie doodden en daarna de post tot de grond toe in vlammen lie ten opgaan. Vervolgens begonnen zij het dorp te terroriseren, waar bij 16 inwoners om het leven kwamen. zo tekent onze militaire mede werker aan, moet men aanne men. dat er iets van de aanleg van een nieuwe waterlinie in het Oosten des lands de Oost duitse redactietafels heeft be reikt. Zoals men weet zijn maat regelen getroffen om bij een nieuwe territoriale verdediging van inundaties gebruik te ma ken. De waterkeringen hiervoor in de omgeving van Nijmegen zijn zo goed als gereed Aan gezien het hier echter gaat om inundaties op kleine schaad kan mern het Oostduitse bericht moeilijk anders kwalificeren dan als „lachwekkend". Het nieuwe tactische atoom wapen, dat een revolutie betekent in de oorlogvoering, zal mogelijk in Korea aangewend worden door de troepen der Verenigde Naties, wanneer de communisten een massa offensief mochten begin nen, wordt in bepaalde kringen i i Washington beweerd. Dit tactische wapen zal weldra de hele kern van het Nato-defen- sie-systeem worden. Er zijn in Korea dergelijke wapenen aanwe zig. Is dit alles juist dan mag men hieruit concluderen dat de on langs in Nevada gehouden proef nemingen met tactische atoom wapenen bevredigend zijn geble ken en dat de Verenigde Staten thans in staat zijn om behalve atoombommen ook een voldoende hoeveelheid tactische atoomwape nen te produceren. POESAN, 16 Juni. (Reuter) In een grote ir.unitieopslagplaats van de V.N. 20 km van Poesan, is vandaag brand uitgebroken. Enorme ontploffingen deden Poesan vier uur na het uitbreken van de brand nog schudden. Volgens de eerste berichten is een Koreaanse burger gedood. Een Amerikaanse officier en ze ven manschappen werden ge wond en vier Amerikaanse mili tairen worden vermist. Met Amerikaanse vrachtauto's zijn burgers uit eer» nabijgelegen dorp geëvacueerd. Er zijn min stens acht zware en 13 lidhitere ontploffingen geweest. Met man en macht is men bezig de brand te blussen. Er bestaat nog gevaar voor nieuwe explosies. HELSINKI De loting voov de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi heeft tot resul taat gehad, dat Nederland tegen Brazilië zal moeten spelen. Verder zijn de volgende tien wedstrijden vastgesteld: Ver. StatenItalië, EgypteChili, BulgarijeSowjet Rusland, Zuid- SlaviëIndia, NoorwegenMe xico, DenemarkenGriekenland, Roemenië,Hongairije, Luxem burgGroot-Briibtanië, Oosten rijkSaargebied, PolenFrank rijk. De Nederlandse Antillen, Zwe den, Duitsland, Finland en Tur kije zijn vrij geloot van het spe len van een wedstrijd in de voorronde. De elf winnaars van de voor ronde worden tezamen gevoegd met de vijf vrijgestelde landen en daarna vindt de loting plaats voor de achtste finales. KOEZNETSOF NOG IN LONDEN LONDEN Volgens een woordvoerder van de Sovjet-am bassade te Londen bevindt Pavel Koeznetsof, tweede secretaris van de Sow jet-ambassade, die er van beschuldigd wordt staatsgehei men van de radio-operateur Wil liam Martin Marshall van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken te hebben ontvangen, zich nog te Londen. REGERING OPENT ONDERHANDELINGEN OVER DE S—14 DEN HAAG De Nederlandse regering heeft besloten met de Fokker-fabrieken in onderhande ling te treden over de aankoop van 20 lesstraalvliegtuigen van het type S14, ten behoeve van de Nederlandse Luchtmacht. LERAREN RICHTEN ZICH TOT MINISTERRAAD Het bestuur van de Raad van Leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs heeft op 13 Juni het volgende te legram aan de Raad van Minis ters gezonden: „De Raad van Leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs vestigt de aandacht van uwe ex cellenties op het feit. dat het overleg aangaande de salariëring der leraren bij het V.H.M.O. se dert 9 November 1951 stagneert. Het niet opnieuw bijeenkomen, ondanks herhaalde toezeggingen, van de regeringsdelegatie met de vertegenwoordigers der leraren organisaties dreigt het vertrou wen der betrokken docenten in de bedoelingen der regering dus danig te ondermijnen, dat een tweede vergadering nog voor de vacantie dringend noodzakelijk is". Het dorp Ochten, ge legen in de Betuwe aan de Waal werd in de oorlog nagenoeg geheel verwoest. Hard is er gewerkt aan de weder opbouw van Ochten en vele nieuwe gebouwen in het dorp leggen daarvan reeds getuige nis af. Het nieuwe ge meentehuis van Och ten, dat evenals de an dere nieuwe gebou wen in het plaatsje getuigenis aflegt van wat er in zeven jaren noeste wederopbouw- arbeid bereikt is. (bo ven). Gezicht op de Molendam te Ochten. (beneden)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1