Oud-burgemeester van ASkmaar ten grave gedragen W< herbe Verkeersregeling tijdens bezoek van de Koningin GROEN SOCIA! VOO Nog 8 dagen „Zijn innerlijke kracht ontleende hij aan zijn onwrikbaar geloof en zijn liefde tot de medemens AGENDA Het koninklijk bezoek Kruideniersbediende vocht Landbouwfchool Schermerhorn WAARLAND op de film! Marktberichten ON Du Niet onl PAGINA 2 DINSDAG 17 JUNI 1952 ALKMAAR Onder zeer grote belangstelling had gister op de algemene begraafplaats alhier do teraardebestelling plaats van het stofielijk overschot van wijlen Prol. Mr. A. Koelma, oud-burgemeester van Alkmaar. Onder de vele belangstellenden op het kerkhof waren: Mr. H. J. Wytema, burgemeester, de wet houders G. v. Slingerland, Mr. A. Leesberg, M. Coerts en R. Bak ker, de gem. secretaris, Mr. R. Veendorp en echtgenote; oud- burgemeestei1 Mr. W. C. Wende- laar en echtgenote, oud-burge meester Jhr. Mr. F. II. van Kin schot en echtgenote; oud-wethou der H. Klaver, tal van raadsleden en oud-raadsleden, de directeuren van gemeentediensten en enkele oud-directeuren Mr. A. M. Lede- boer, Mr. J. Krabbe, Dr. J. He melrijk, rector van het Murmel- liusgymnasium, Mr. J. M. Kan, namens de Minister van Binnen landse Zaken, Prof. Dr. II. J. Witteveen, namens de Senaat van de Econ. Hogeschool te Rot terdam de burgemeesters van Oterleek en Oudorp, resp. de he ren Jb. Posch en H. Bakker, de heer Nieuwenhuizen, oud-burge meester van Limmen, voorts de heren G. Grondsma, H. Ringers, D. Scheffel, Mr. A. G. de Lange, Mr. H. Schuurman. Mr. A. Schen- keveld, Ds von Meyenfeld, pres. curator van het Gymnasium dé heren J. v. d. Idsert en C. de Grand, hoofdbrandmeester en secretaris van de Alkm. Vrijw. Brandweer, en tenslotte tal van ambtenaren en oud-ambtenaren der gemeente. Woorden van dank In de aula die voor gebeur tenissen als deze veel te klein blijkt sprak allereerst burge meester Wytema, die uit naam van de hele stad Mr. Adriaan Koelma dank bracht voor alles wat hij gedurende 25 jaar aan de gemeente had geschonken. Woor den schieten nier tekort, aldus spr. daden zullen de gevoelens van dankbaarheid op de juiste wijze moeten uitdrukken. Spr. noemde het een bijzonder vooi'recht voor de stad van de gaven van Mr. Koelma-ongelofe- lijke werkkracht cn onkreukbaar heid te hebben mogen profi teren. Zijn heengaan bracht ont roering in Alkmaar, zoals ook het geval was. toen Mr. Koelma zijn gemeentelijke loopbaan bekroond zag met zijn installatie als burge meester. Nooit, aldus besloot burgemeester Wytema, zal Alk maar vergeten, wat Mr. Koelma in de stilte aan de stad heeft gegeven. Onwaardeerbaar adviseur Oud-burgemeester Wendelaar sprak mede namens oud-burge meester Van Kinschot; hij prees Mr. Koelma's grote gaven van geest en hart. Hij was een der grootste kenners van de gemeen tewet en zag zijn studie en prac- tijk bekroond met zijn meester titel. Hij was een man van onge lofelijke eenvoud en een beschei den werker in optima forma. Hij was een onwaardeerbaar adviseur van de burgemeester en spr. wilde zich de tolk maken van de bevolking van Alkmaar door het gemeentebestuur te dan ken, dat het als laatste hulde aan de overledene deze begrafenis heeft willen aanbieden. Mr. Wendelaar gaf voorts uiting aan zijn grote respect voor Mr. Koelma als huisvader en voor diens karaktervastheid tijdens de bezetting. „Het was niet voor niets, zo zei hij, dat de Regering hem na de oorlog benoemde tot burgemeester". Spr. herinnerde er voorts aan, hoe een geestelijke instorting als gevolg van de In 't concentratie kamp doorstane ellende een eind maakte aan deze nog veelbeloven de carrière en gaf in verband hiermee uiting aan zijn grote res pect voor de grote wilskracht waarmee Mr Koelma dit lot wist te dragen als voorbeeld van de genen, die bidden: Vader niet mijn wil, maar de Uwe. Die laat- ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" ALKMAAR. De atletiek wedstrijden in Amsterdam-N. die onder abnormale weersom standigheden werden gehouden op het Volewückersterreln, zijn voor de enkele „Olympus-athle- ten", die hadden ingeschreven gunstig verlopen. Wederom bevestigde P. Tromp zijn goede vorm, door de 800 m. heren B voor zich op te eisen, in de tijd van 2 min. 7.8 sec. P. Bleeker. voor het eerst na zijn promotie in de B-klasse ge start, liep op het zeer zware veld 'n goede 3000 m. en eindigde als 2e met 'n tijd van 9 min. 34 sec. J. Kroon liet zich op de 800 m. heren C verrassen en moest ge noegen nemen met de 3e plaats, tijd 2 min. 10.1 sec. A.s. Zondag gaan diverse da mes en heren naar Always- Forward in Hoorn. En danZondag 29 Juni naar Leiden. Met 40 athleten gaan wij naar de „Bataven En waren de verrichtingen .vorig jaar zeer goed, dit jaar zijn de verwachtingen op nog groter re sultaat ingesteld. Aangezien op deze wedstrijd alle klassen mogen starten dus ook de meisjes en junioren bene den de 17 jaar, verwachten wij 'n zeer grote inschrijving. De kosten bedragen f 3 per persoon, alles inbegrepen. Dit bedrag moet vóór 28 Juni betaald worden. Opgave voor deze wedstrijd, hedenavond Dins dag 17 Juli op de training. Het programma is als volgt: Heren: 100 m. C en D; 400 m. C en D; 800 m. B en C; 1500 m. C en D; 3000 m. B en C; 4 x 100 m. Olymp.estd. Verspr. BCD: Hoog B C; Discus B C; Kogel C D Jongens A 100, 800, 4 x 100 m. Hoog, ver, kogel, discus. Jongens B: 80, 600 m. Hoog, ver, kogel. Jongens C 60 m. Hoog. ver, köÊöl. Dames: 100 m. C D: 200 m. C D 4 x 100 m.: Hoog B C; Ver BCD Kogel en Discus B C en D. Meisjes A: 80 m. 4 x 80 m. Hoog, ver, kogel, discus. Meisjes B: 00 m. 4 x 60 m. Ver en Discus. Meisjes C: 50 m.; verspringen. ste jaren van zijn leven gedroeg hij zien als een held en zijn vrouw toonde zich door haar liefderijke verpleging zich die held waardig te zijn. Zijn inner lijke kracht ontleende hij aan zijn onwrikbaar geloof en zijn liefde tot de medemens, die hém in ieder een broeder en zuster deed zien; in ieder mens zag hij een beetje van die Goddelijkè vonk, dat in ieder van ons is. Spr. eindigde met woorden van troost voor de nabestaanden, die de herinnering bewaren aan een mens, zoals men maar weinig tegen komt in het leven. Mr. R. Veendorp sprak namens het ambtenarencorps en als vriend; hij schetste de overledene als een voortreffelijk leider der secretarie en prees zijn abso lute objectiviteit en stikte onpar tijdigheid. Hj| leefde mee met de gezinnen van zijn ambtenaren en epleitte hun belangen bij het gemeentebestuur. Van hun kant leefden de ambtenaren met hem mee, zowel gedurende zijn ambts periode als tijdens de bezetting en daarna. Spr. eindigde met de vertolking van de gevoelens van dankbaarheid, die de ambtenaren jegens hun vroegere chef koester den. Nadat Prof. Boerman, zwager van de overledene een woord van afscheid namens de familie had gesproken, sprak Prof. Witte veen namens de Senaat van de Econ. Hogeschool; die in Mr. Koelma een algemeen gewaar deerde "medewerker verloor. Ne derland is hem ook dank ver schuldigd, aldus spr. voor wat Prof. Koelma in Duitsland heeft geleden. Namens leraren en oud-cursis ten van de Cursus van gemeente administratie sprak nog de heer Marwitz waarna de heer v. d. Elburg afscheidswoorden sprak namens de vrijmetselaarsloge. Ds. A. Rappold sprak namens de Re monstrantse gemeente woorden van afscheid en dank aan het oud-kerkeraadslid, waarna de plechtigheid in de aula met orgel spel besloten werd. Lang was de rij van vrienden en belangstellenden, die het stof felijk overschot van oud-burge meester Koelma naar zijn laatste rustplaats volgden. Kransen van het Gemeentebestuur, het Ge- meentepersoneel, de Stichting '40'45, de Curatoren en Senaat der Econ. Hoogeschool en vele anderen dekten het graf. Met het bidden van het Onze Vader werd de plechtigheid bij het graf be sloten. ONGEVALLEN ROND DE FRIESEBRUG ALKMAAR Gistermorgen omstreeks 9 uur reden een per sonenauto en een motorrijwiel komende uit de Dirk Duivelsweg en van de Herenstraat vrijwel gelijktijdig de oprit naar de nieuwe Friese brug op. Doordat de motorrijder geen voorrang verleende ontstond er een bot sing, waaxby vooral de motor nogal ernstig beschadigd werd. Des middags kwamen op de op rit van de nieuwe Friesebrug n aantal vrachtauto's met elkaar in botsing, omdat de eerste wa gen in een file, die te ver was doorgereden, achteruitreed zon der diat de bestuurder op hel achter hem komende verkeer had gelet. Examens Rijkskweekschool Voor de examens Nuttige Handwerken op de Rijkskweek school slaagden de dames; A. Wiedijk, Barsingerhorn; J. M. Zeeman, Noordscharwoude, eii J. Slot te Broek op Langedijk. De examens zijn hiermede geëindigd. JONGETJE UIT WATER GERED ALKMAAR. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is de 6-jarige R. D. wonende op het Hofplein, spelenderwijze in het Noordhol- landskanaal geraakt. De heer Cnossen van de Hoornsekade die het zag, sprong gekleed te water en kon het jongetje op het droge brengen. Het knaapje heeft van het bad waarschijnlijk geen na delige gevolgen opgelopen. De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend dat, in verband met het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op Vrijdag 20 Juni 1952 de volgende ordemaat regelen zullen worden getroffen: Rijverkeer In het algemeen moet men er rekening mede houden dat het rij verkeer op 20 Juni 1952 van 9 14.00 uur op tal van plaatsen in de gemeente ernstige moeilijk heden zal ondervinden. De routes, die H.M. de Koningin zal volgen, worden door de politie ongeveer een uur van te voren afgezet tot het tijdstip, dat de Koninklijke stoet is gepasseerd. Zodra de poli tie de afzetting heeft geformeerd wordt geen rijverkeer over de route meer toegelaten. Het krui send verkeer wordt tot pl.m. 15 minuten voor het passeren van de Koninklijke stoet doorgelaten. Het doorgaande verkeer wordt buiten de binnenstad omgeleid. Parkerende voertuigen. Zeer uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd dat ten minste een uur van te voren alle parkerende voertuigen van de door de Koninklijke stoet te vol gen routes moeten zijn verwil derd. Van deze regeling kan on der geen voorwaarde worden af geweken. Men diont zich stipt aan deze voorschriften te houden. Voertuigen die in strijd met deze voorschriften door de politie worden aangetroffen zullen voor rekening van de eigenaar of hou der met een kraanwagen worden weggesleept. 4 Aan bezoekers van het sport park wordt uitdrukkelijk medege deeld, dat de Sportlaan niet be schikbaar is voor het parkeren van auto's. Parkeergelegenheid is In de zij straten van de Kennemerstraat- weg o.m. Maclaine Pontstraat, Comansstraat e.d. Autobusdiensten. Zolang mogelijk zullen de auto bussen van de locale- en inter- locale lijndiensten worden door gelaten. Voetgangers. Het publiek wordt 'dringend verzocht plaats te nemen op de trottoirs Indien deze aanwezig zijn; bet plaatsen van laddertjes, kistjes en trapjes wordt niet toe gestaan. Rijwielen en kinderwa gens mogen niet tussen het pu- GEEN MUZIEK MEER ALKMAAR. Gisteravond omstreeks 7 uur is het orgel van de Alkmaarse orgelman op de hoek van de Bergerweg en de Hoeveweg verongelukt. Het le- moen van het wagentje, waarop het orgel geplaatst was, brak, waardoor het paard schrok en op hol sloeg. Het beest sleepte de wagen mee, waarvan éèn der wielen tegen het trottoir terecht kwam en brak. Het orgel kan telde en viel in elkaar. Het moest naderhand worden weg gesleept, Voorlopig zit Alkmaar dus zonder straatmuziek. Geslaagd voor 't politiediploma ALKMAAR. Voor de exa mens afgenomen door de Centrale van Politie-organisaties zijn voor het politiediploma geslaagd: A. voor het gewoon diploma: de agenten C. Hoogzaad, J. H. van Nieuwenhuizen, J. C. Madderom, A. N. Tolsma, H. Smit en B. van der Werff, allen agenten van de Gemeentepolitie te Alkmaar. Voor het diploma b. (met aan tekening): Mej. M. C. Tromp, klerke bij de afd. administratie van de gemeentepolitie te Alk maar. bliek langs de weg worden mee genomen. Pers. Alle gewone pers- en fotograaf- kaarten e.d. zijn 20 Juni 1952 niet geldig, voor zover het gebeurte nissen en afzettingen betreft, die verband houden met het Konink lijk bezoek; alleen zij die in het bezit zijn van een perskaart afge geven door de Commissaris der Koningin te Haarlem hebben toe gang tot de afgezette weggedeel ten en terreinen. De Commissaris van Politie ver trouwt er op, dat het publiek ten volle zal medewerken om de ge nomen ordemaatregelen geheel te doen slagen en zal bijdragen tot een vlot en ordelijk verloop van deze voor Alkmaar zo gewichtige gebeurtenis. Alkmaar, 16 Juni 1952. De Commissaris v. Politie J. DREEUWS. K.J.M.V. „St. George" ALKMAAR. Zoals bekend neemt de afd. Alkmaar deel aan de traditionele „Kersendag" wel ke wordt georganiseerd door de afd. Culemborg. Wegens hét vroege kersensei zoen is deze dag verplaatst naar 29 Juni. Voor deze tocht, welke gemaakt wordt per luxe touring car, kunnen zich nog enkele da mes en heren opgeven. Totale kosten bedragen f6.50 incl. tou ringcar, kerseneten 'en kersenbal. Inlichtingen en opgave bij: L. van Wely, Costerstraat 12, tel. 2186. PAROCHIE ST. DOMINICUS ALKMAAR. We herinneren de géïovfgen er aan, dat morgen avond half 8 het tridjuum begint van het H. Hart. De predicaties worden gehouden door de Z.E. Pater C. Friedboff O.P. Woningbouwvereniging „Goed Wonen" ALKMAAR. Men verzocht ons opname van het volgende: In verband met de jaarverga dering op morgen. Woensdag 18 Juni, wordt er op die avond geen spreekuur gehouden. WEDSTRIJDEN HENCELAARSVERBOND ALKMAAR. Het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond Afdeling Alkmaar hield het afge lopen weekend haar eerste wed strijd in het nieuwe seizoen. Er waren ruim 200 deelnemers. In totaal werden voor Zaterdag 12 en voor Zondag 42 prijzen uitge reikt, alsmede voor elk der wed- strijdendagen een prijs voor de grootste baars. Prijswinnaars voor Zaterdag waren: C. Hein, Wakker, v. d. Heijden en B. v. d. Bosch. Zon dag gingen de heren H. v. Weert, G. R Hartland, N. Sluis, J. H. Kruijt en Jb. Verhagen met de hoogste prijzen naar huis. De grootste baars werd Zaterdag ge vangen door A. P. Huizer (21.9) en Zondag door J. Wielinga (27.5) Deze beide heren konden daar voor een visserstoeltje in ont vangst nemen, welke door de heer C. J. Klugt, waren aange boden. De vissers hadden ditmaal een gast in hun midden: de heer A. J. Rusch, die na een verblijf van 29 jaar in Amerika thans met vacantie hier ter stede vertoeft. De heer Rusch nam buiten mede dinging aan de wedstrijd deel en was voor deze bijzondere gunst zeer erkentelijk. Overigens een all-round hengelaar, die n.b. nog als no. 5 uit de bus kwam, en zeer zeker geen slecht figuur als hengelaar maakte. Al met al weer een prettige wedstrijd die deelnemers en or ganisators alle voldoening heeft gegeven. DINSDAG 17 JUNI BIOSCOPEN HARMOISuE: Merijntje Gij- zen's Jeugd (Het Verraad), 14 jaar. REX: Hyena's v. d. weg: 18 j. CINEMA: Iwo Jima, 18 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. of voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Kruisinga, Koorstr. 59 Apotheker' G. Kruisinga. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.30—22.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). ALKMAAR De beschikbare kaarten voor ouden van dagen voor plaatsen op de overdekte tribune, waren Maandag reeds direct uitgegeven. De directie be sloot daarom, om ook de onover dekte tribune voor de oudjes te reserveren. Zij kunnen daartoe morgen Woensdag op ver toon van hun oprocplngskaart voor de stemming vanaf 2 uur •nog kaarten aan het sportpark afhalen; van 2 tot 4 uur de oud jes van 70 jaar cn ouder; na 4 uur de oudjes van 67 tot 70 jaar. Houders van rose kaarten, welke toegang geven tot de over dekte tribune gelieven van de linker ingang van het spo-rtpark gebruik te maken; houders van witte kaarten (onoverdekte tri bune) van de rechter ingang. Voor zover de ruimte op het sportpark dit overigens nog toe laat, heeft ook het gewone pu bliek daar nog toegang; na kwart voor elf heeft echter niemand meer toegang; men dient voor dit tijdstip binnen te zijn. Men verzoekt ons nog de aan dacht erop te vestigen, dat bii de Friesebrug ook verschillende gedeelten voor het publiek talii- ven gereserveerd. Als H.M. de Koningin aankomt zullen B. en W. haar ter hoogte van het to rentin van de brugwachter op wachten. In de richting van het Victo riepark staan voorts de militaire muziek en de erewacht. Aap de overzijde van de brug. dus in de richting van de Heerenstraat kan het publiek plaats nemen; ook op het voetpad aan do Zuidzijde van de toeritten. Bij de ontgra ven stadsmuur zal eveneens een gedeelte voor het publiek vrij blijven. Daar np de wal van het Victoriepark een plankier is aan gebracht, waarop H.M met haar gevolg zal plaats nemen, zal men hier een goede gelegenheid krij gen H.M. te zien. Links van ..dit plankier kriist de gemeenteraad een plaatsje waarachter, zilch de Postharmonie zal opstellen: Hot publiek wordt verzocht hier, als de gedenksteen door H.M. onthuld is, het eerste couplet van .het Victorielied mee te zineen. De toespraak van Mr. A. de Lange, voor*. 8 Oct Ver-e- "'fiï. wordt door geluidsver sterkers verstaanbaar gemaakt. Na de onthulling gaat - de Ko ningin lopend naar d'e kaasmarkt. Nog slechts 'n 20-tal verenigin- "i deed mededeling dat zij een deputatie met vaandel naar de Dijk zullen afvaardigen. De ver enigingen die van deze gelegen heid alsnog gebruik willen ma ken, worc.en verzocht dit zo spoedig mogelijk aan het bestuur der Oranjevereniging op te ge ven. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hen drik, z. v. H. van Lienen en N. Wiedijk; Pieter C„ z. v. D. J. Saai cn C. W. Vrije; Irene M„ d. v. A. J. Wagemaker en M. C. Baltus; Robert, z. v. J. Stroet en ,t. van Dijk; Mary E., d. v. T. Stoop en A. A. Mul; Christiaan J., z. v. A. N. Kobes en L. Indri; Klaas C., z. v. C. Slot en G. Wijk- stra; Maria T,, d. v. F. Broers en E. H. Schouten; Johannes H., z, v. J. C. Blom en C. M. Erkamp. Overleden: Grietje Schager, 63 jr., wed. van P. Bierman: Dirk Winters, 75 jr., geh. met C. v. d. Meer. Gehuwd: Hen drik J. Keijzer en Boukje C. Adema; Coenraad Vlieg en Aaf- je de Jong' Hermanus Verveld en Neeltje Timmers. Overleden: Philippus J. Gij zelaar 66 jaar, wedmr. van Y. Jtfuma. Geen bezorging van brood en melk ALKMAAR. De melkhande laren en bakkers te Alkmaar zul len, zoals ook reeds per adver tentie bekend gemaakt werd, op Vrijdag 20 Juni, de dag dat H.M. de Koningin onze stad bezoekt, niet bezorgen. Deze maatregel is genomen omdat verwacht wordt, dat het merendeel van de burge rij die dag op de been is' en wei nigen thuis zullen worden aange troffen. Het verdient dus aanbe veling, Donderdag te voren het een en ander in huis te nemen. Overigens zij er de aandacht op gevestigd, dat de winkels wel op Vrijdag geopend zullen zijn, zodat men zich, zo nodig, toch van brood en melk kan voorzien. K.V.P. PROPAGANDA BERGEN. De afdeling Ber gen van de KVP houdt morgen, Woensdag ig Juni om. acht uur 'n grote propaganda vergadering. Als spreker treedt op de heer P. Th Luijckx wethouder te Den Helder en lid van het bestuur van de Kring den Helder van de KVP Het bestuur van de afd. rekent op een grote opkomst! Voorts verzoekt het bestuur ons te melden dat zieken en ouden van dagen en andere kiezers, die menen ner auto naar en van het stembureau te moeten gehaald worden, zich kunnen opgeven aan het adres Prinsesselaan 30, H. Bosch of telefonisch nummer 2762 25 Juni zullen aan dit adres alle gewenste inlichtingen worden verstrekt. MET AGENT IN BURGER HEILOO. Men herinnert zich in Heiloo nog wel het geval van de 19-jarige kruideniersbediende P. J. S. uit Alkmaar, die niet zo lang geleden door een agent in burger werd „aangevallen nadat deze een overtreding had gecon stateerd. Die overtreding, zo gaf hij toe, was inderdaad begaan: hij had zijn hand niet uitgestoken, toen hij met een transportfiets de Kennemerstraatweg wilde over steken. Dit werd gezien door een agent in burger, die daar toevaK iig passeerde en deze sprak de jongen erover aan. Hij wilde zijn naam weten, waarop S. echter vroeg, of hij zich wilde identifi ceren. Aan dit verzoek werd, zo verklaarde de jongeman gisteren voor de Alkmaarse politierechter, die het geval in behandeling nam, geen gevolg gegeven. Toen vroeg ae burgerman hem, of de bedien de dan maar even naar het poli tiebureau wilde meegaan. De jon geman vond dat goea, wildé eerst zijn fiets even op een veilige laats neerzetten, maar, zo vertel- e hij verder, de agent in burger wilde zolang niet wachten, trok hem aan zijn trui, begon te slaan en zo ontstond er van lieverlee een vechtpartij. Toen later een geüniformeerde agent van politie zich met de zaak bemoeide, was S. niet gemakkelijk tot bedaren te brengen, zodat hij nu wegens verzet tegen de politie moest te rechtstaan. Twee getuigen wer den in deze zaak gehoord, die het voor de jongen opnamen en de onheuse behandeling door de agent in burger veroordeelden. Deze had namelijk heel wat tac- tischer kunnen optreden, zo mag hun onuitgesproken conclusie lui den. Een van de voorbijgangers verklaarde, dat hij de behandeling van de agent in burger ook niet „genomen" zou hebben en een dame, die vanuit haar woonhuis het geval had gadegeslagen ver telde, dat zij zich erover opwond, dat de agent in uniform later „de verkeerde" bii de haren pakte. Zij wist namelijk niet, dat de man- in-burr"r een agent van politie was. De verbalisant zal nog als getuige gehoord moeten worden, om nog wat meer licht in deze zaak te krijgen, zodat die op 30 Juni a.s. te twee uur wederom zal dienen. Nieuwe ziekenauto voor Heiloo en Omstreken IIEILOO. Wij hebben reeds gemeld, dat het Rode Kruis zijn ambulance-auto kortgeleden heeft moeten afstaan. In het gemis is thans weer voorzien. Heiloo (en daarmee ook de Egmonden, Aker sloot, Castricum en Limmen) heeft een nieuwe ziekenwagen. En een mooie ook! De heer Hoebe heeft bij de fa. Vermeulen te Haarlem een Kaiser Fraizer tot ziekenwagen laten ombouwen. De accomodatie is prima en bestaat uit één brancard met veren, die alle stoten opvangen, een rust stoel voor een patiënt en een stoel voor de begeleider of bege leidster. Voorts zijn er kastjes voor verbandmateriaal e.d. inge bouwd. De gehele auto wordt ver warmd en er is ook voor een spe ciale ventilatie gezorgd. Kortom, de nieuwe wagen is zeer glanzend en zeer luxeHelpers en helpsters van het Rode Kruis zul len zoals voorheen bij het zie- kenvervoer assisteren. Met het Ziekenfonds in Alkmaar zal een regeling worden getroffen. SLACHTOFFER VAN EEN BOTSING HBILO'O. Gisteren is de pl.m. 60-jarige heer C de Ruiter, portier bij de Ringers- fabrieken, komende vanaf de Holleweg met zijn fiets tegen een auto gebotst. Deze wagen reed op de Kuilenlaan en is eigendom van de gebr. B., even eens te Heiloo en zakendrijvend te Hoorn. De heer de Ruiter werd in bewusteloze toestand opgenomen en naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. Proces verbaal is opgemaakt. Reeds staat vast dat de automobi list geen schuld treft. Café Morsch verkocht OUDORP Het bekende Café Morsch bij de R.K. Kerk te Oudorp ,is bij onderhandse ver koop verkocht aan de heer A. Meereboer te Koedijk (Zuid), die de zaak over een paar weken zal overnemen. De Familie Morsch, die dit Café in opvolging van hun ouders bijna 40 jaar hebben gedreven, zullen zich vestigen aan de Kerklaan te Oudorp, waar door hen een nieuw perceel is aangekocht. Aanrijding OUDORP Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur had op de Nieu we Schermerweg bij de Omval- brug' een aanrijding plaats. Ter wijl de heer de W. uit de Rijp met rijwiel met hulpmotor aan de hand de weg overstak werd hij door een bestelauto, komende uit de .richting Alk maar en bestuurd door de heer K. uit Heerhugowaard, aangere den en tegen de grond geslin gerd. De man klaagde over pijn in de rug en enkel en is voor onderzoek naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. Later op de avond kon hij naar zijn woonplaats worden dverge- bracht. Het rijwiel met hulpmotor was ernstig beschadigd. De be stuurder van de auto had geen letsel en de auto geen schade. AFSCHEID BIJ RIJKSPOLITIE BEEMSTER De Postcom- mandant van de Rijkspolitie te Beemster Adj. De Moes gaat per 1 Juli a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn ambt neerleggen, De heer de Moes heeft pl.m. 22 ja ren dienst in de polder achter de rug. Ad!j. de Moes zal worden op gevolgd door opperwachtmeester van Oudshoorn, momenteel post- commandant te Uitgeest. Verkoping BEEMSTER Woensdagavond werden in het Herenhuis te Midden Beemster twee woonhui zen verkocht door Notaris Dirk zwager. De belde percelen staande te Midden Beemster werden opgeboden tot f7500. De bewoner A. Tol mijnde op f10 en werd dus koper voor f7510. K.V.P. BEEMSTER. Het bestuur der KVP afd. Beemster West is er in geslaagd om voor de pro- pagandavergadering in verband met de komende verkiezingen die gehouden zal worden op Zon dag 22 Juni a.s. 14 uur in t Ver enigingsgebouw op het Kerkplein aan de JispePweg, als spreker te kunnen ontvangen de heer M. P. v. d. Weijden, lid v. d. Tweede Kamer én Burgemeester van Zevenhoven. RESULTATEN OVER HET SCHOOLJAAR Zaterdag 14 Juni was de laat ste schooldag v. h. schooljaar 1951/1952, dat de volgende re sultaten had: In April werd aan 10 van de 11 leerlingen der 4e klas het diploma uitgereikt. Be vorderd werden van de 3e naar de 4e klas: 19 van de 21 leerlin- f em, van de 2e naar de 3e klas: 0 van de 21 leerl. en van de le naar d« 2e klas: 25 van de 26 leerlingen. In de loop van het schooljaar verlieten 4 leerl. de school: 2 wegens mil, dienst. 1 wegens verhuizing en 1 wegens teveel verzuim en onvoldoende vorde ringen. Van de 83 leerl. bil de aanvang van het schooljaar waren er 70 op het bedrijf van hun ouders werkzaam, terwijl er 13 in loon dienst werkten op het bedrijf van een patroon in de landbouw. Verschillende bezoeken wer den gebracht aan bedrijven en instellingen in de omgeving, b.v. aan akkerbouw- en veeteelt bedrijven, zuivelfabriek grasdro gerij, laboratorium v. d. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Alkmaar, plaatselijke stieren- keuring enz. Met de le klas werd een ex cursie per fiets door Noordhol land gemaakt, terwiil voor de andere klassen nog excursies op het programma staan. De bouw van de nieuwe school vordert dusdanig, dat verwacht mag worden, dat het nieuwe school jaar in het nieuwe gebouw kan beginnen. Hoewel reeds verschillende aangiften voor het nieuwe schooljaar binnenkwamen, acht dc Comm. v. Toezicht op deze L.T.B. schooi het noodzakelijk en gewenst de boeren en landarbei ders in Midden-Noordholland nogmaals op deze katholieke Landbouwschool hun aandacht te vestigen. Vooral nu in deze na oorlogse jaren steeds meer een verfrissing van het kerkelijke en godsdienstige leven tot uiting komt, mogen wij aan onze kinde ren verdieping van geloofsleven en bezinning op het geheel van het maatschappelijke en organi satieleven niet onthouden. Wat aan onze kat'h. boeren- en arbeidersjeugd, naast het vak technische ook aan positief- cihristelijke ontwikkeling kan worden geboden, mogen wii niet afwijzen, zeker niet uit z,g. ge- maks-overwegingen. De offers, die ouders en kinderen weten op te brengen uit principiëel in zicht, zuilen henzelf en het al gemeen-katholieke en vereni gingsleven driedubbele rente op leveren in een nabije toekomst. Aangiften kunnen vóór 15 Juli persoonlijk, schriftelijk en tele fonisch worden gedaan bii het Hoofd der School: Weled. Heer P. Schaper, A 176, Schermer horn. Tel. K 2202-395. Vereist: 7 leerjaren der Lag. School hebben doorlopen. VOOR DE VIJFDE MAAL: TOCHT OUDEN VAN DACEN EGMOND-BINNEN. Deze tocht zal dit jaar een maand vroeger worden gehouden dan vorige jaren. Dat thuiskomen bij donker konden maar weinigen bekoren. Maandag 7 Juli is nu de grote dag. Dan zal het voor de vijfde maal zijn, dat deze uit gaansdag wordt georganiseerd. Daaraan zijn natuurlijk grote kosten verbonden. Wanneer de lijsten weer worden aangeboden verti'ouwt het comité op minstens even goede intekeningen als vo rige jaren. Wijzigingen voorbe houden gaat het dit jaar via de theetuin „Velserend" naar Aals meer (.de grootste bloemenveiling ter wereld) en vandaar naar Lei den of omgeving om te dineren. Daarna een mooie rijtoer langs de duinen. WAARLAND Op het initia tief van het R.K. Fanfare „St. Gregorlus" zal van ons dorp een film worden gemaakt waaraan de gehele bevolking kan mee werken. De organiserende ver eniging heeft in de afgelopen tijd niet stil gezeten er» het resultaat is, dat Donderdag 26 Juni a.s. de klank-, film- en opnamewagen zal verschijnen om de opnamen te maken. Men is met de organisatie van de opnamedag bijna klaar, alle verenigingen hebben reeds een uitnodiging ontvangen. Mochten e;- soms nog verenigingen zijn, die nog niet zijn uitgenodigd, dan gelieve deze dit even te melden bii de heer L. Kok. De verenigingen zijn uitgenodigd om o.a. 's avonds deel te nemen aan een optocht, welke om 19 u. opgesteld wordt bij de kerk er» school terwijl na afloop geluids opnamen va,n diverse verenigin gen zullen worden gemaakt in liet parochiehuis. Wat er verder op die dag aEe- maal zal gebeuren, daarover laat men zich niet uit, maar wij gelo ven gerust te kunnen verklap pen, dat er op die opnamedag heel wat op het program staat, zoals filmopnamen van de jeugd, van de ouderen met hun zaken en bedrijven eniz. enz. Deze dorpsfilm belooft een groot succes te worden, want er wordt spontane medewerking on dervonden. Als over enige tijd deze film vertoond wordt, zal men de attractie kunnen beieven, zijn vrienden, familie zijn kinde ren, ja zich zelf eens op het witte doek te kunnen zien er» horen en de verenigingen kunnen dan aanschouwen wat 'zij presenteren, terwijl voor het nageslacht be waard blijft hoe men in 1952 in Waarland leefde. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder koud 's nachts, overdag dezelfde of Iets lagere temperatu ren dan vandaag. 18 Juni: Zon op 4.19; onder 21.03 Maan op 01-26; onder 17,34. en dan is de dag van 25 Juni aangebroken, waarop alle mondige Nederlanders wor den opgeroepen naar de stembus. Men hoort tegen woordig zoveel spreken over de eerbiediging van de men selijke persoonlijkheid. Dat is de eerste pijler, die de ver draagzaamheid in wetgeving en bestuur schraagt; die de toepassing van hef z.g. sub sidiariteitsbeginsel onder steunt, die de eerbied voor de arbeid en voor de particu liere eigendom stut. Dat zijn hoofdpunten van het pro- fram van de K.V.P., de 'artij, die met lijst 1 aan de verkiezingen van 25 Juni deelneemt. Breng uw stem verantwoord uit, stem op lijst 1, de lijst van de K.V.P., met bovenaan de naam BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de Hoogeerw. Heer Mgr. J. M. van der Tuijn, die Rector was vn-n het Maria-Gesticht, Toussaint- ?3.' Pen HaaS, en vanaf 1934 tot 1945, Deken van Den Haag Tot Rector van genoemd gesticht is benoemd de Z.Eerw Heer C. A. M. Knoo-n. De nieuwe weg: wordt Geesterweg AKERSLOOT. In de laatst gehouden vergadering van de raad dezer gemeente werd beslo ten dat „de nieuwe weg Aker slootUitgeest" in het vervolg zal genoemd worden „de Geester weg". SLACHTVEEMARKT ALKMAAR 1 paard; 95 koeien per stuk van '750—1175 0 nc i pe,r k«- 3.10; 2e kwal! 2.95; 1 graskalf; 87 nuchtere kal veren per stuk 38—76; 4 vette schapen per stuk 115—130; 213 varkens: vleesvarkens en zware varkens per kg. 2.28—2.30; lichte varkens 2.10—2.20; zeugen 2—2.10 De slagers ondervinden zo lang zamerhand, door de teruggang van hun omzet, in ernstige mate ae nadelige invloed van de hoge marktprijzen. De markt die in deze tijd van 't jaar niet direct overvoerd wordt, verkrijgt daar door een traag beeld, omdat men b;j de mindere behoefte alleen koopt,, wanneer de noteringen enigszins aanvaardbaar zijn. Vandaag ging het bij de koeien heel stug. met even lagere prijzen De nuchtere kalveren, even- ®ens, hoog m prijs, zijn stug ver handeld. De voor de worst be stemde dieren, komen op f 3 per kg. afgeslacht en uitgebeend; de winkel-kalveren afgeslacht op f 2.80 per kg. Er werden weinig varkens aangevoerd. De handel in deze dieren was lui. Enkele varkens zijn tegen hogere prijzen ver kocht. OBDAM 2500 kg grote aardappelen 15.50—15.80; 500 kg drielingen 12.40—12.60; 50 kg 23 ^0 bloemkool 19,40 TEXEL. 1250 lammeren 60 nm' 9 schapen 85—110; 3 koeien '06—850; 3 paarden 750900; 56 biggen 45—65; 15 nuchtere kalveren 40—60. HEILOO aardbeien 2,10— 3.40; kropsla 4—8; spinazie 34— 40; postelein 24—28; wortelen li—33: peuien 1.10—i.30; rabar- ber 10—16; doperwten 49—53; tuinbonen 2228; bloemkool le soort 16—24; 2e soort 8—14; as perges le soort 1.20—1.55; 2e soort 7095. -r. aardappelen 16.5019.00; drielingen 9—14.50; slabonen 1.291.41; snijbonen stam 1.161.42; peulen 1.401.57 komkommers 12—23; tomaten A nn§6; bonken 4854; aardbeien 902.90- bloemkool 826; spi nazie 1234; sla I 7—15.50; II 2—6.50; postelein 1228; andiivie '8—32; rabarber 4—14; tosbieten STD, 8',e2spe€n 1835; bosuien 8.5014.50; soepgroenten 2.50—9; peterselie 26. GROOTEBROEK. 277.000 kg. aardappelen; eersteling groot 12 —18 70; klein 12—16; kriel 11 14.80; rode eerst, groot 18.30 22.10; kriel 6.70—8.10; doré groot 19.10—21.70; klein 13.30—14,80. AVENHorn. 5000 kg, aard appelen: midd. 15.70—16.80: driel. 13; rode 19.30. ZWAAG. vroege aardappe len ,1117; spinazie 1240; pos- telem 2327; uien 20; slabonen f.141.32; snijbonen 801.05; tuinbonen 25—27; peulen 76— 1.15; tomaten 251.08; bospeen 1425; rabarber 1115; andijvie 3036; sla 28.10; bloemkool 'I 825; komkommer 1527; per zik 218; aardbeien 451.03; prolefic 821.06; groene kruisbes 8.10—14.80. AMSTERDAM, 16 Juni. Bin nenlandse granen (Boerennote- ringen). Witte tarwe 24.50—26.50; rode id. 2425.50; rogge 2830; zomergerst 33—36.50; wintergerst 32—34; haver 27—29.50; groene erwten 4450; bruine bonen 33— 38; paardebonen 2930; karwii zaad 6263; blauw maanzaad 85 95; geel mosterdzaad 5558: kanariezaad 3538, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 16 Juni. Vee aangevoerd 337 runderen: le kwal. 3.10; mindere soorten 2.60 3; 224 varkens, vleesvarkens 2.662.68; vette varkens 2.63— 2.65; zware varkens 2.602.63 p- kg. slachtgew.' 75 nuchtere kal veren 1.201.47; 8 vette kalveren 22.50 per kg. levend gewicht; 1 schaap geen notering. WARMENHUIZEN, 17 Juni. - 1000 kg aardappelen 15,20; kriel 10,20. Dezer dagen had J. de Bruin, belas insf-ituuf' over de ting werd in 195 Statistiek, het l< het Nederlandse neeskunde. Voor L. Zeegers en pe Het Demologisch zich bezig met het verbreiden van ar medische, psycholoj logische kennis v. landse volk, in he als deze kan word de resultaten van voor de militaire Onlangs verschec van dr. E. S. var hoofd van het Psy reau van het minis log de eerste pul tot titel draagt: onderzoek en int ding". Zoals beker opgeroepenen vooj dienst, d.w.z. het 1 der bevolking van psysiek en psyc; keurd. Bij het psy derzoek wordt all< genaamde „Matrix-t een test, waarbij zi de invloeden va: schoolopleiding wc neerd om de aan/ ligentie te meten, zich bezig houdt 1 logische analyse 1 van figuren, gesel lijk. Daarnaast wc worven kennis van onderzocht op het 1 techniek, de wisk taal. In bovengen/ die met een beschr onderzoekprocedure intelligentiespreidin economisch-geografi bepaald en vervolg en met het landsge; geleken, waarbij sten in intelligente delden gedetailleerc zocht. Uitgangspunt deling in zes klasse gentie. De eerste de „hyper-intelligen gen in glijdende „klassen" van njind in de zesde klasse t de intelligent zeer Men vond de volgen ,P,e gemiddelde blijkt het hoogst t duinstreek, het Goo merland. Zij is het VV'estland, de Betuw Friesland, Zuid-Oo: De Peel. Hiernaast trachtte middel van de z.g een beeld te verlcri Jiersc.finlijkheid van de, dus van het to gaafdheden. Als vo< clusic werd gevondei geboren intelligentie het noorden van on volledig dan in hel behoeve van de wordt benut. Het Demologisch 1 werkt behalve medi: chologische gegevens sociale aard: het e het beroep van di grootte van het gezi in. de kinderrij, hi In verband met he treden van de werk op 1 Juli zal een gi van de werkloosheii vallen. Met ingang x: vervallen de overbr ling en de sociale b ling en treedt een ni voorziening voor w werking als sluitstuk loosheidswet. Deze nieuwe sociale onderscheidt twee gr< a, werkloze werknem ten de werking van heidswet vallen (zoal werkzaam in de huish sonen, die een salaris meer dan 6000,— 1 groepen grensgangers b, werkloze werknen weken uitkering volge loosheidswet of volge hebben ontvangen, met de vervallen ove en sociale bijstandsr. enkele niet onbelangi teringen aangebracht, ringen voor groep a percentage van het 1 den echter aan maxi zen. Oe uitkeringsduur van,13 op 21 weken. D grenzen zijn met f 1, verhoogd voor kosti met 0,85 voor niet-1 De kinderbijslagrege ongewijzigd. De uitke: groep b geschieden normen. Vergeleken vroegere regeling zijn verhoogd, terwijl teve: van berekening is hei heen liepen de norme gemeenteklassen voor van ƒ26,50 tot ƒ30,90. de uitkering in alle voor gehuwde .127,60 verhoogd met njke huishuur. De gezinsledenbijsl y°,or5?cen varieerden tot 4,02 per inwone lid, is thans uniform op 4,02 per week. Voc op 1 Juli reeds we en daardoor niet onde

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2