Welke streken in herbergen de meest ons fond begaafden? Kostbaar boekje voor Koninain Juliana „Deze loting valt ons wel wat rauw op de maag..." R.K. Bouwvakarbeiders streven naar verwezenlijking van P.B.O. Meer daadwerkelijke belangstelling SOCIALE VOORZIENING VOOR WERKLOZEN UW PUZZLE voor vandaag ONDERZOEK NAAR INTELLIGENTIEGRADEN i 8 dagen nrktberichten Duinstreek en 't Gooi staan aan de kop Naar wij vernemen Niet onbelangrijke verbeteringen Scheepsberichten Churchill wil geen gesprek NEDERLAND TEGEN BRAZILIË Karei Lotsy en Ir. Hopster ove onze kansen in Helsinki Begrip voor moeilijke situatie basis van zelfbeheersing PRO JUVENTUTE VRAAGT PAGINA 6 SVERW ACHTING ld door het KNMI te >ldig van Dinsdagavond lagavond. 4KELE BUIEN rlijke bewolking met ien Overwegend matige Zuidelijke richtingen, ud 's nachts, overdag iets lagere temperatu- andaag. Zon op 4.19; onder 21.03 11-20; onder 17.34. is de dag van 25 Juni oken, waarop alle Nederlanders wor- ogeroepen naar de L Men hoort tegen- zoveel spreken over iediging van de men- persoonlijkheid. Dat rste pijler, die de ver- amheid in wetgeving uur schraagt; aie de ng van het z.g. sub- :itsbeginsel onder die de eerbied voor de en voor de particu- gendom stut. Dat zijn inten van het pro van de K.V.P., de die met lijst 1 aan de ingen van 25 Juni mt. Breng uw stem roord uit, stem op de lijst van de K.V.P., venaan de naam EMINCEN IN HET >DOM HAARLEM e. de Bisschop van heeft op zijn verzoek itslag verleend aan de r. Heer Mgr. J. M. van n, die Rector was van ia-(iesticht, Toussaint- Den Haag, en vanaf 1945, Deken van Den >t Rector van genoemd is benoemd de Z.Eerw. A. M. Kroon. >e nieuwe weg: ordt Geesterweg SLOOT. In de laatst- i vergadering van de er gemeente werd beslo- „de nieuwe weg Aker- tgeest" in het vervolg zal worden „de Geester- *CHTVEEMARKT AAR. 1 paard; 95 ler stuk van '7501175; per kg. 3.10; 2e kwal. raskalf87 nuchtere kal- ;r stuk 3876; 4 vette per stuk 115130; 213 vleesvarkens en zware per kg. 2.282.30; lichte 2.10—2.20; zeugen 22.10 ;ers ondervinden zo lang- nd, door de teruggang omzet, in ernstige mate lige invloed van de hoge ijzen. De markt die in 1 van 't jaar niet direct 'd wordt, verkrijgt daar- i traag beeld, omdat men nindere behoefte alleen wanneer de noteringen 3 aanvaardbaar zijn. ag ging het bij de koeien met even lagere prijzen ichtere kalveren, even- )g in prijs, zijn stug ver- De voor de worst be- dieren, komen op f 3 per slacht en uitgebeend; de talveren afgeslacht op er kg. zerden weinig varkens erd. De handel in deze vas lui. Enkele varkens en hogere prijzen ver- iM 2500 kg grote elen 15.5015.80; 50Ó kg. en 12.40—12.60; 50 kg 50; 50 bloemkool 19.40 !L. 1250 lammeren 60 schapen 85110; 3 koeien 3 paarden 15 750—900; nuchtere en 4565; n 40—60. OO. aardbeien 2.10 opsla 48; spinazie 34 istelein 2428; wortelen peulen 1.101.30; rabar- 16; doperwten 4953: en 2228; bloemkool le 8—24; 2e soort 814; as- Ie soort 1.201.55; 2e 95. VTAAR. aardappelen 9.00; drielingen 914.50; n 1.291.41; snijbonen 16—1.42; peulen 1.40—1.57 nmers 1223; tomaten A bonken 4854; aardbeien I; bloemkool 826; spi- 34; sla I 7—ld.50; II postelein 1228; andiivie rabarber 414; bosbieten bospeen 1835; bosuien 1.50; soepgroenten 2.509; lie 26. 3TEBROEK. 277.000 kg. pelen; eersteling groot 12 klein 12—16; kriel 11— rode eerst, groot 18.30 :riel 6.708.10; doré groot 21.70; klein 13.30—14.80. NHORN. 5000 kg. aard- li midd. 15.7016.80: driel. le 19.30. AG. vroege aardappe- —17; spinazie 1240; pos- 2327; uien 20; slabonen ,32; snijbonen 801.05; ïen 2527; peulen 76 imaten 25—1.08; bospeen rabarber 1115; andijvie sla 28.10: bloemkool komkommer 1527; per- —18: aardbeien 451.03; - 821.06; groene kruisbes 4-80. .TF.RDAM, 16 Juni. Bin- dse granen (Boerennote- Witte tarwe 24.5026.50: d. 24—25.50; rogge 28—30; jerst 33—36.50; wintergerst haver 27—29.50; groene 4450; bruine bonen 33— ardebonen 2930; karwij 2—63; blauw maanzaad 85 geel mosterdzaad 55—58; ezaad 35—38, alles per1 STERDAM, 16 Juni. Vee ■oerd 337 runderen: le 3.10; mindere soorten 2.60 !24 varkens, vleesvarkens !.68; vette varkens 2.63 ware varkens 2.602.63 p- ichtgew.; 75 nuchtere kal- 1 201.47; 8 vette kalveren per kg. levend gewicht; ap geen notering. IMENHUIZEN. 17 Juni. -~ :g aardappelen 15,20; kriel Dezer dagen had een A.N.P.-redacteur een onderhoud met drs. J. de Bruin, belast met de dagelijkse leiding van het demologisch instituut over de werkzaamheden dezer instelling. Deze stich ting werd in 1950 opgericht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Isoneva (Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk) en het instituut voor Preaventieve Ge neeskunde. Voorzitter is dr. J. Idenburg, secretaris, prof. G. H. L. Zeegers en penningmeester prof. dr. R. Remmelts. ambiëren later een administra tieve werkkring en gaan aldus voor de industrie verloren)? Hoe veel kinderen kiezen het beroep van hun vader, een vraag van grote betekenis onder meer ten aanzien van boerenzoons. Is er samenhang tussen de kerkelijke gezindte, het genoten onderwijs en de intelligentie? Maar ook onderwerpen van medische aard liggen binnen de belangstellingssfeer: met een onderzoek naar de geografische spreiding een aantal ziektes is een aanvang gemaakt. Het Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen en verbreiden van anthropologische, medische, psychologische en socio logische kennis van het Neder landse volk, in het bijzonder zo als deze kan worden afgeleid uit de resultaten van de keuring voor de militaire dienst. Onlangs verscheen van de hand van dr. E. S. van der Vleugel, hoofd van het Psychologisch Bu reau van het ministerie van Oor log de eerste publicatie, welke tot titel draagt: „Begaafdheids- onderzoek en intelligentiesprei ding". Zoals bekend, worden de opgeroepenen voor de militaire dienst, d.w.z. het mannelijk deel der bevolking van achttien jaar, psysiek en psychologisch ge keurd. Bij het psychologisch on derzoek wordt allereerst de zo genaamde „Matrix-test" toegepast, een test, waarbij zoveel mogelijk de invloeden van milieu én schoolopleiding worden geëlimi neerd om de aangeboren intel ligentie te meten. Deze test, die zich bezig houdt het de zuiver logische analyse en aanvulling van figuren, geschiedt schrifte lijk. Daarnaast wordt de ver worven kennis van de candidaten onderzocht op het gebied van de techniek, de wiskunde en de taal. In bovengenoemde studie, die met een beschrijving van de onderzoekprocedure begint, is de intelligentiespreiding voor 78 z.g. economisch-geografische gebieden bepaald en vervolgens onderling en met het landsgemiddelde ver geleken, waarbij zowel uiter sten in intelligentie als gemid delden gedetailleerd zijn onder zocht. Uitgangspunt was een in deling in zes klassen van intelli gentie. De eerste „klasse" omvat de „hyper-intelligenten", dan vol gen in, glijdende schaal vier „klassen" van rrjinder-begaafden, in de zesde klasse treft men dan de intelligent zeer zwakken aan. Men vond de volgende resultaten: De gemiddelde intelligentie blijkt het hoogst te zijn in de duinstreek, het Gooi en Kenne- merland. Zij is het laagst in het Westland, de Betuwe, Zuid-Oost- Friesland, Zuid-Oost-Drente en De Peel. Hiernaast trachtte men door middel van de z.g. totaalklassc een beeld te verkrijgen van de persoonlijkheid van de gekeur de, dus van het totaal van be gaafdheden. Als voorlopige con clusie werd gevonden, dat de aan geboren intelligentie-capaciteit in het noorden van ons land meer volledig dan in het zuiden ten behoeve van de ontwikkeling wordt benut. Het Demologisch Instituut ver werkt behalve medische en psy chologische gegevens ook die van sociale aard: het eigen beroep, het beroep van do vader, de grootte van het gezin, de plaats in. de kinderrij, het ontvangen onderwijs, de kerkelijke gezindte etc. Een onderzoek naar de rela ties tussen deze gegevens en de medische en psychologische vormt in de komende tijd het programma van het instituut. Zoeken naar onderling verband Het gaat hierbij dus om de vragen als: bestaat er een ver band en zo ja, welk, tussen de intelligentie van de jonge mens en het beroep van zijn vader; zijn bijvoorbeeld de kinderen van een arts intelligenter dan die van een veenarbeider? Verder problemen als: in welke streken van ons land komt het relatief veel voor, dat men de lagere school niet kon aflopen? Hoeveel onderwijs hebben kinderen uit verschillende sociale groepen ont vangen? Wat is het verband tus sen schoolopleiding en intelli gentie, hoeveel intellect gaat eventueel verloren? Hoe is de relatie tussen de schoolopleiding en het eigen beroep (b.v. hoeveel leerlingen van de ambachtsschool is in de plaats van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk tot voor zitter van het curatorium van de Thorbeckestichting prof. mr. A. C. Josephus Jitta gekozen.... stierven in de week van 1 tot 8 Juni twee runderen en een kalf aan mond- en klauwzeer.... is voor het studiejaar 19521953 tot rector-magnificus van de Ne derlandse economische hogeschool te Rotterdam benoemd prof. dr. J. H. Kernkamp.... ligt het in het voornemen van II. M. de Koningin om met de twee oudste prinsessen op Zater dag 21 Juni in het openlucht theater te Bloemendaal een voor stelling bij te wonen van het nationaal danstheater van Joego slavië. VEILIGHEIDSRAAD WOENSDAG BIJEEN Bespreking bacteriënoorlog NEW YORK Als voorzitter van de Veiligheidsraad voor de maand Juni heeft de Sovjet- Russische afgevaardigde Malik een bijeenkomst van de Raad op Woensdag belegd om de beschul digingen van bacteriënoorlog in Korea en de kwestie der toe lating van nieuwe leden te be spreken. Uniek materiaal Deze vrij willekeurige en aller minst uitputtende greep uit het werkprogramma van het Demo logisch Instituut, maak reeds dui- dat uniek voor Nederland mag delijk, dat hier materiaal ver zameld en geanalyseerd wordt, heten, zoals de heer J. de Bruijn zeide. NEDERLANDSE VOLKSKUNDEDAG In het kader van de viering van het 40 jarig jubileum van het Nederlandse Openluchtmu seum, zal o.p Zaterdag 21 Juni a.s. in het genoemd museum een Nederlandse VoLkskundedag wor den georganiseerd. In de ochtenduren zal Prof. P. de Keijser een inleiding hou den over „Variaties op een folk loristisch thema". Het pro gramma bevat verder bezichti ging van nieuwe aanwinsten, het bijwonen van een demon stratie papierscheppen in de papiermolen, volksliederen, voor te dragen door Jaao Kunst, met beseleiding van Mevrouw W Scheepers en boerendansen, uit te voeren door de Twents" Nsobers te Arnhem. Belangstellenden gelieven zich vóór 17 Juni bii de AfdeMr.s Documentatie va,n het Neder lands Openluchtmuseum. Schelm - seweg 89 Arnhem aan te mel den. DAr.RI.AD-COMBIMATIF ACHTFR FISENHOWFR NEW YORK De Scripps Howard-combinatie van 19 dag bladen heeft zich achter Eisen hower geschaard en er bij de Re publikeinse nartij op aangedron gen hem te benoemen. In verband met het in werking treden van de werkloosheidswet op 1 Juli zal een groot gedeelte van de werkloosheidszorg weg vallen. Met ingang van 1 Juli a.s. vervallen de overbruggingsrege ling en de sociale bijstandsrege ling en treedt een nieuwe sociale voorziening voor werklozen in werking als sluitstuk op de werk loosheidswet. Deze nieuwe sociale voorziening onderscheidt twee groepen: groep a, werkloze werknemers, die bui ten de werking van de werkloos heidswet vallen (zöals personeel, werkzaam in de huishouding, per sonen, die een salaris hadden van meer dan f 6000,— en bepaalde groepen grensgangers) en groep b, werkloze werknemers, die 21 weken uitkering volgens de werk loosheidswet of volgens groep a hebben ontvangen. Vergeleken met de vervallen overbruggings- en sociale bijstandsregeling zijn enkele niet onbelangrijke verbe teringen aangebracht. De uitke ringen voor groep a vormen een percentage van het loon, gebon den echter aan maximum gren zen. De uitkeringsduur is gebracht van 13 op 21 weken. De maximum grenzen zijn met f 1,per dag verhoogd voor kostwinners en met 0,85 voor niet-kostwinners. De kinderbijslagregeling blijft ongewijzigd. De uitkeringen voor groep b geschieden naar vaste normen. Vergeleken met de vroegere regeling zijn de normen verhoogd, terwijl tevens de wijze van berekening is herzien. Voor heen liepen de normen in de 5 gemeenteklassen voor gehuwden van f 26,50 tot f 30,90. Thans zal de uitkering in alle gemeente klassen voor gehuwden bedragen f 27,60 verhoogd met de werke lijke huishuur. De gezinsledenbijslagen, die voorheen varieerden van f 2,76 tot 4,02 per inwonend gezins lid, is thans uniform vastgesteld op 4,02 per week. Voor degenen, die op 1 Juli reeds werkloos zijn en daardoor niet onder de rege ling van de werkloosheidswet vallen is een overgangsregeling getroffen. De Haagse calligraaf Van Trigt, die destijds ook de oorkonde ver vaardigd heeft, die bij de hond- derd brieven van de hertog van Marlborough aan Churchill werd aangeboden, is zo juist gereed gekomen met de vervaardiging van een in goud geschreven op dracht aan Hare Majesteit de Koningin. Deze opdracht komt voor in een boekje, waarin elf postzegels, de oudste en de nieuwste zegels van Nederland, zullen worden geplakt en dat ter gelegenheid van de komende I.T.E.6.-tentoonstelling aan de Koningin zal worden aan geboden. De P.T.T., die dit uiterst kost bare boekje in perkament liet uitvoeren, zal het op de dag van de opening der tentoonstelling op originele wijze laten aanbieden. Een ouderwetse postillon te paard zal dan van Utrecht naar Soest- dijk rijden en zijn hoorn zal langs de wegen schallen, als hij dit kostbaar kleinood naar de Konin gin gaat brengen. Het ligt in de bedoeling om het boekje in Utrecht aan de prins te overhan digen, wanneer hij de tentoonstel ling komt openen, die het dan zal overgeven aan deze uit de eeuwen opduikende postrijder. De heer van Trigt heeft deze opdracht met een ouderwetse ganzepen uitgevoerd. De letters zijn eerst met gipspasta geschre ven en daarna verguld. Voor dit vergulden moest worden gewacht op de juiste weersomstandighe den. Zaterdag slaagde de calli graaf er nog niet in het blad goud op het gips te laten plakken vanwege het onweer. Zondag heeft hij er met succes aan kun nen werken. Rijndam p 16 ScillysHalifax. Zuiderkruis 16 210 m ozo Malta. Alhena 16 Montevideo verw. Ce lebes 15 te Pt. Said. Drente p 15 Gibraltar—Genua. Java p 15 MinikoyBelawan. Langkoeas 16 v Singapore te Tajdnongpandan verw. Leerdam 15 v Antw. Halifax. Oranje p 15 Gibraltar Southampton. Poelau Laut p 15 SabangDj eddah. Teiresias p 14 nm Malta. Bali 17 Pt. Said verw. Willem Ruys 16 9.30 u v ColomboBelawan. DER VIER MOGENDHEDEN LONDEN De Britse minister president Churchill heeft in het Lagerhuis een voorstel van het Labourlid Hughes, Stalin en de ministers-presidenten van de an dere grote mogendheden uit te nodigen een agenda op te stellen voor een spoedige bijeenkomst, verworpen. „Het is volkomen duidelijk, dat het doen van een stap, die de zaken alleen maar slechter zou maken, op het ogenblik niet dien stig zou zijn", lichtte Churchill verder toe. „Iedereen zou, zo meen ik, oprechte en welgemeen de besprekingen tussen de Weste lijke grote mogendheden en de Sovjet-regering toejuichen. Dat heb ik altijd gezegd en ik zou de verantwoording ten zeerste op mij voelen drukken, indien er zich werkelijk een gelegenheid voordeed en wij maakten er geen gebruik van, maar een fout zou zeer nadelig zijn", aldus Churchill. DEN HAAG, 16 Juni. De kans, dat het Nederlands voetbal elftal het in het Olympisch voetbaltournooi een eind zal bren gen, is wel heel sterk gedaald na het bekend worden van de resultaten van de loting voor de voorronde, welke Maandag middag in de Finse hoofdstad heeft plaats gevonden. Onze voetballers zullen het in de eerste de beste wedstrijd moeten opnemen tegen Brazilië, een hindernis, zo zwaar, dat het naar menselijke berekening niet mogelijk is voor onze amateurploeg deze met succes te nemen. Waar en wanneer deze ontmoe ting zal worden gespeeld is nog niet bekend. Doch aangezien Bra zilië als een der favorieten voor de Olympische voetbaltitel wordt beschouwd, kan wel rekening worden gehouden met de moge lijkheid van een wedstrijd in het Olympisch stadion te Helsinki. Het is bekend, dat door de Olympische organisatie bij dit voetbaltournooi een nieuw lo tingssysteem wordt toegepast. Men maakt eerst de loting bekend van de voorronde, zijn alle wed strijden gespeeld, dan wordt er opnieuw geloot onder de win naars. Dit procédé heeft men wil len toepassen om te voorkomen, dat landen met een ongunstige wedstrijd in het vooruitzicht zich reeds bij voorbaat van deelneming aan het tournooi zouden terug trekken. Wat echter wel vaststaat, is, dat de ploeg, die in de voorronde een nederlaag lijdt, zich voor een Olympische medaille als uitge schakeld kan beschouwen. En nu Nederland tegen de Brazilianen heeft geloot, ziet de Olympische toekomst er voor onze voetbal ploeg verre van rooskleurig uit. Commentaren. Karei Lotsy, wiens opinie wij vroegen over dit resultaat van de loting stak zijn mening ook niet onder stoelen of banken. Lotsy is persoonlijk in Zuid-Amerika ge weest bij de wereldkampioen schappen te Rio de Janeiro. Hij heeft daar de Braziliaanse voet balploeg zien spelen en was ver bluft over het spel. Maar dat wa ren profs en hij kon ons naar zijn beste weten niet vertellen of er naast de profbond ook een orga nisatie voor amateurs bestond. „Ze zijn er echter wel volgens de berichten", zo deelde hij ons mede. „En als ze zeggen amateurs te zijn, neem ik dat voetstoots aan. Men moet op de eerlijkheid van elk land dat aan de Olympi sche Spelen deelneemt, kunnen vertrouwen". „Weet u iets van hun sterkte?" vroegen wij. „Ja zeker. Wat ik er al zo van heb gehoord, moeten de Brazi liaanse amateurs buitengewoon goed zijn. Zó goed, dat zij kort voor hun vertrek naar Europa kans hebben gezien een overwin ning te boeken op de nationale Braziliaanse ploeg, dus een prof team. Dat zegt wel iets. Boven dien hebben zij onlangs van Fin land met 51 gewonnen; datzelf de Finse team, dat kort tevoren in Oslo met 1—0 zegevierde over Noorwegen. Als ik het heel eer lijk mag zeggen, ben ik van ge dachte, dat de Brazilianen met Rusland de beste voetballers zul len zijn in Helsinki. Maar hoe goed zijn wij niet dikwijls voor de dag gekomen tegen veel sterkere tegenstanders? De tweede voorzitter van de voetbalbond, ir. H. F. Hopster, die als chef d'equipe onze voet balploeg naar Helsinki zal verge zellen, vond het „verschrikkelijk", toen wij hem het resultaat van de loting meedeelden. Overigens achtte hij het nog geen ramp, want zo zeide hij onze spe lers zijn van die kwaliteit, dat zij alles op alles kunnen zetten als het moet, en u weet hoe dikwijls dat verrassende resultaten heeft opgeleverd. Toch valt deze uitslag me wel een beetje rauw op de maag. Ik had liever gezien, dat we tegen een gelijkwaardig land hadden geloot. Dan hadden onze spelers de kans gehad om er in te komen. Als ze mij op de man af hadden gevraagd tegen welke tegenstanders ik onze voetballers in de voorronde het liefst had gezien, zou ik er ettelijke hebben opgesomd, maar zeker niet Bra zilië. Doch geen zorgen voor de dag van morgen, het zal wel goed komen". De heer Hopster deelde ons voorts nog mede, dat hij als chef d'equipe van de oranjemannen geen speciale bijeenkomst zal be leggen. In het begin van Juli ko men alle athleten, die naar de Olympische Spelen worden uitgc zonden bijeen, en dan zal de heei Hopster ook zijn voetballers zier en natuurlijk met hen spreken. Behalve NederlandBrazilië zijn nog de volgende wedstrijden vastgesteld: Ver. StatenItalië, EgypteChili, BulgarijeSovjet- Rusland, Zuid-SlaviëIndia, NoorwegenMexico, Denemarken —Griekenland, RoemeniëHon garije, LuxemburgGroot Brit- tanniè, OostenrijkSaargebied, PolenFrankrijk. De Nederlandse Antillen, Zwe den, Duitsland, Finland en Turkije zijn vrijgeloot van het spelen van een voorwedstrijd. De elf win naars van de voorronde worden tezamen gevoegd met de vijf vrij gestelde landen en daarna vindt de loting plaats voor de achtste finales. De Nederlandse Katholieke Bouwvakarbeidersbond met zijn 48.000 leden neemt in het bouwbedrijf de hem toekomende plaats en positie in. Hij is berekend voor zijn taak, ook voor de nieuwe taken, welke hem wachten in dit uiterst belang rijke tijdsgewricht. Hij is daarbij een levend deel van de K.A.B. Hij heeft begrip voor de moeilijke omstandigheden van deze tijd, waarbij werkelijkheidszin met zelfbeheersing gepaard dienen te gaan omwille van de verantwoordelijkheid, welke hij welbewust aanvaarden wil. Ui Verschillende leden van het Zuid-Koreaanse Parlement zijn gearresteerd omdat zij in strijd met de huidige grondwet directe verkiezingen willen doorvoeren bij de a.s. Presidents verkiezingen. Parlementsleden in hun „gevangenis" naast het huis van president Rhee. Hij is doordrongen van de noodzaak van de doorvoering van de P.B.O. in de wetenschap, dat een juiste synthese tussen de samenwerking van de verschil lende maatschappelijke groepen daarbij onmisbaar is. Hij zal me dewerken, evenals in het ver leden, aan een reconstructie van het maatschappelijke leven in Chnstus' zin. Geen klasse maatschappij, maar een gemeen schap, waarin voor erkenning en aanvaarding van de mense lijke rechten en plichten plaats is. In deze woorden vatte voorzit ter G. Collignon op het Bonds- congres de houding samen van de Katholieke Bouwvakarbei- dersbond, de machtige organisa tie der K.A.B.die in de afgelo pen 5 jaren zijn ledental met 12.000 man (33%) zag toenemen. De bond is vitaal, want ter wijl in 1947 slechts 17V,% van het totale ledental tot de jeugd behoorde ,is het percentage nu gestegen tot 2114%. Weliswaar zijn niet alle leden van vurige liefde tot de organisatie door drongen, maar het bestuur hoopt daarin verbetering te kunnen brengen. In zijn rede heeft de heer Col lignon openhartig de houding van de bond in de afgelopen 5 jaren besproken en verklaard, waarom zulke grote zelfbeheer sing aan de dag is gelegd. Spr. gaf een blik op de moeilijkhe den, waarvoor onze regering stond bij het bepalen van haar gedrag; economische situatie, bevolkingsgroei, in- en export, industrialisatie en werkgelegen heid. Een duidelijk inzicht in de moelijkheden heeft de gehele K.A.B. en ook de bouwvakarbei ders met begrip voor bun ver antwoordelijkheid de noodzake lijke beperkingen doen aanvaar den. Te veel voorzieningen? De ontwikkeling, welke de so ciale voorzieningen in de na oorlogse tijd heeft doorgemaakt zo ging de voorziter verder vindt niet in alle kringen 'n gunstig onthaal. Er zijn er die gevaren zien voor de persoon lijkheidsvorming van de arbei der. Zij zouden een rem zijn voor de arbeidsliust, een nadeel voor de opvoering van de ar beidsproductiviteit. Zij beroepen zich er op, dat de Jasten" zo hoog zijn gestegen, dat er een wanverhouding is ontstaan tus sen het loon en deze „sociale lasten". Laten wij ter geruststelling aan hen, die deze mening zijn toegedaan, verklaren, dat deze sociale lasten nog slechts die risico's ondervangen, welke door de arbeider persoonlijk en als hoofd van het gezin individueel niet te dragen zijn. Nog altijd geldt het als een eis van sociale rechtvaardigheid dat al te grote wisselingen in de inkomsten van de gezinnen moet worden voor komen. Daarop kwam de spreker tot de P.B.O., waardoor bedrijven, ondernemingen, ja het gehele bedrijfsleven waarachtige soli daire gemeenschappen gaar. worden die eendrachtig samen werken. Na een opsomming te hebben gegeven van hetgeen de Katholieke Bouwvakarbeiders in de afgelopen jaren reeds in die richting enthousiast hebben ver richt, zeide spreker, dat de bouwvakarbeiders allen aan de P.B.O. hechten. De Bedrijfsume heeft in Octo ber 195U reeds overeenstemming bereikt over de opbouw der P.B.O. en met de werkgevers in het schilders- stucadoors- en granitobedrijf over bedrijfschap pen. Helaas is het nog niet ge lukt het met de landelijke pa troonsbonden over de toepassing der wet eens te worden. Men verklaart zich principieel wel tot overleg bereid, doch meent in eigen kring nog niet voldoende gevorderd te zijn om binnen af zienbare tijd het overleg met de Bedril'fsunie te openen. Wij hebben er geen behoefte aan om aan deze principiële be reidverklaring van /de werkge vers uit de Raad 'van Bestuur te twijfelen, doch de .tijd dringt, temeer omdat de minister nog dezer dagen uitdrukkelijk ver klaarde dat de datum, waarop de z.g. Woltersom-organasaties moeten ziin verdwenen, n.l. Fe bruari 1953, bliift gehandhaafd. Zou de mogelijkheid van enig overleg niet spoedig in het ver schiet komen, dan valt er moei lijk aan te ontkomen, dat de Be- drijfsunie zich moet beraden over de stappen, welke dan als arbeidersorganisaties, zonder de werkgevers, bij de regering te doen staan. Nu de Nederlandse Katholieke Patroonsbond echter bespre kingen over de P.B.O. zal ope nen, is de verwachting er op ge spitst, dat spoedig succes zal worden verkregen. Het zou te vens een miskenning zijn van de organisatorische samenwer king, welke in zo'n belangrijke mate al in ons bedrijf is tot stand gebracht. De bedrijfstak bouwbedrijf is één van de be drijfstakken van het Nederland se bedrijfsleven, welke rijp is voor de toepassing van de wet op de P.B.O. Horizontaal: 1. eetgerei 4. dwaas 6. ik (lat.) 9. vervoermiddel 10. landbewerking 11. indien 14. vis 17. van het lopende jaar 18. laatstleden 20 provincie 21. vogelproduct 22. water in Friesland 23. persbureau 24. plaats op Ameland 28. eiland in de Ind. Archipel 31. deurknop 33- voetbalclub 34. treiter 35. zangstem Verticaal: 1 onderwijsinstelling 2. bijwoord 3. muziekterm 4. onbekende 5. zangnoot 6. insecteneter 7. persoonlijk voornaamwoord 8. gewicht 12- bevrachten 13. vaartuig 14. ieder 15. wandeldreef 16. te zijner tijd 19. lofzang 23- in het jaar 25. achtergebleven slijk 26. bekend voetballer 27. grote bijl 29. de somma van 30. spil 31. vreemde munt 32. voorzetsel OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL no. 34 Horizontaal: 1 ik; 3 et; 5 ka; 7 ko; 8 phlox; 9 puree: II feest; 14 ara; 15 elf; 16 ets; 17 vos; 18 ier; 19 nee; 20 ere: 21 bal; 22 nor; 23 Mia; 24 aan; 26 vlo; 27 arm; 30 Miami; 32 larie; 34 tegel; 35 la; 36 ss; 37 nt; 38 te. Verticaal: 2 kuur; 3 Epe; 4 theeservies; 5 koffiemolen; 6 axe; 7 kast; 9 pa; 10 Ravenna; 12 eerbaar; 13 ts; 24 am; 25 Aida; 28 riet; 29 me; 31 mts; 33 alt. Het werk, dat de vereniging ..Pro Juventute" in het arron dissement Alkmaar ten bate van de jeugd verricht, ontmoet gaan deweg meer waardering ook van de zijde van de overheid, doch het ware te wensen, dat de ge meenten een meer duidelijk blijk van bun waardering gaven op stoffelijk gebied door het verle nen van een ruimere subsidie. Want voor het werk, dat „Pro Juventute" eigenlijk nog ver richten moet, maar bij gebrek aan een jeugdhuis nog achter wege moet laten, werk van pre ventieve zorg, zal de gemeenten op den duur minder gaan kosten omdat deze altijd voordeliger is dan de nazorg. In deze geest liet de voorzitter van „Pro Juventute", Mr.' A. W. Holsteyn, zich Maandagmiddag uit tijdens de jaarvergadering, die in het Gerechtsgebouw te Alkmaar werd gehouden waarbij tevens een terugblik werd ge worpen over het afgelopen vere nigingsjaar. Vastgesteld werd, dat de vereniging, die zoveel ze genrijk werk voor de jeugd ver richt, reeds 250 leden telt. Het vrij patronaat eist meer en meer de aandacht van het bestuur op, er komen steeds meer gevallen voor deze vorm van jeugdzorg in aanmerking. Dit werk dient dan ook meerdere bekendheid onder de bevolking te verkrijgen. De acties, dit jaar onderno men, waren over het algemeen succesvol, dat geldt speciaal voor de kalender-actie, die al goed is ingeburgerd en ook voor het op treden van het kindercircus „Elleboog" waarmede een goede indruk naar buiten werd ge maakt. Het is overigens moeilijk, het werk van „Pro Juventute" in het middelpunt der belangstel ling te plaatsen, het leent zich daar nu eenmaal niet zo gemak kelijk voor. De vereniging had 25 pupillen onder toezicht en de ambtenaar voor de Kinderwetten had het toezicht op een kleine 100 ge zinsvoogdij-gevallen. De voor- lichtings-arbeid is groot, er werd in 339 gevallen een rapport opgemaakt. De exploitatie-rekening sloot met een bedrag van om en nabij de f15.000. Daarin was een batig saldo van een kleine f1700, welk bedrag werd gestort in het fonds voor het jeugdhuis waaraan een steeds dringender behoefte ont staat. „Pro Juventute" gaat steed's meer aandacht besteden aan de gezinsvoogdij en zorgt er daarbij voor, dat de gezinsvoogden uit het zelfde godsdienstige milieu komen als de gezinnen. Daardoor is df> behoefte aan splitsing in speciale godsdienstige richtingen wel uiterst klein geworden. Mr. Holsteyn bracht aan het einde van de vergadering nog ■een woord van dank aan de se cretaris-penningmeester, Mr. H. Lesterhuis, die het leeuwenaan deel van het werk verzet had en die getoond heeft met ambitie dit werk te willen doen. De se cretaris op zijn beurt meende zijn werk voor de kinderen niet. dan met de steun van de emi nente voorzitter te hebben kun nen volbrengen. Naar Nieuw Zeeland WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot de heer J. Suyker- buyk hoopt 17 Juni a.s. naar Nieuw Zeeland te emigreren. Met hem hopen we dat hij een goede toekomst tegemoet zal mogen gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3