„Nieuw kabinet moet P.B.O. serieus nemen" Verenigde Staten maken goede kans op de „blauwe wimpel" Kofon van 52.000 ton metende United Statesvoer 34 knopen Huize Doorn ingeschakeld Ver bondsvoorzitter De Bruijn bij katholieke transportarbeiders RADIO in het vreemdelingenverkeer DE HAARSPELDEN VAN ELZENLIJSJE FINANCIËN EN ECONOMIE BEURSOVERZICHT HET GOUDEN WAAGSTUK door T. S. Fletcher In Markther PAGINA 4 DINSDAG 17 JUNI 1952 (Van een onzer verslaggevers.) „Wij kunnen U de verheugende mededeling doen, dat ons ledental de twaalfduizend heeft bereikt". Een klaterende ovatie, opklinkend uit de overvolle vergaderzaal, onderstreepte deze woorden van de plaatsvervangend voorzitter, de heer P. B. Niehaus, die met een inleidende beschouwing de zestiende bondsraad opende van de Nederlandse R. K. Bond van Tran sportarbeiders ,,St. Bonifacius",. (Advertentie Deze algemene vergadering, welke in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht werd gehouden, werd o.a. bijgewoond door de ver bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn. Een vertegenwoor diger van de christelijke be drijfsgroepen-centrale en een deputatie van de Belgische orga nisatie. Dat wij een groeiende organi satie zijn ging de voorzitter verder hebben wij te danken aan het vele, soms moeilijke werk der afdelingsbesturen en aan de goede samenwerking tus sen deze besturen en het hoofd bestuur. Sprekend over de resul taten, welke sedert de vorige vergadering werden bereikt, wees de heer Niehaus op de loon- en arbeidsvoorwaarden. Er zijn evenwel nog steeds werkgevers, aldus spr., die hun. arbeiders niet hun rechten van. loon en vacantie voldoende eerbiedigen. Deze werkgevers noodzaken ons om strijd te voeren. Vaak echter zijn onze leden er zelf oorzaak van, dat zij het recht vaardig loon niet ontvangen, omdat zij eerst dan met een loonvordering komen wanneer zij ontslagen zijn. Dit schept voor onze organisatie een on aangename situatie, aldus spr. De wet op de P.B.O. onder de loupe nemend, merkte de heer Niehaus op, dat de uitvoering dezer wet wel wat lang op zich laat wachten. V/anneer groepen ondernemers niet bereid zijn om aan de P.B.O. mede te werken, dan zal de redering haar taak moeten kennen. Achteraf gezien had bij de uit sluiting van de revolutionnaire arbeidersorganisaties misschien eveneens uitsluiting van be paalde werkgeversorganisaties vastgesteld moeten worden. Deze uiterst linkse en uiterst rechtse reactionnaire partijen behoorden, gezien hun houdin" uitgesloten te zijn van de „P.B.O.-organen", meende de voorzitter. Ten aanzien van het vraag stuk van de omschakeling van WOENSDAG 18 JUNI 1952 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 N.C.R.V. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8-00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zie ken; 7.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 „Hoe moet dat met Lida?" hoorspel; 12.10 Piano recital; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Lichte muz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Marinierskapel; 14.00 Bondsdag van de Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen in Nederland; 14.45 Gramofoon muziek; 14.55 Voor de meisjes; 15-10 Kamermuziek; 15.40 Clave- cimbelrecital; 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel; 17.50 „De op bouw van onze vloot", vraagge sprek; 18.00 Nieuws; 18.15 Suri naamse volksmuziek; 18.30 RVU; Dr. J. Schouten: „Enige mense lijke instincten": „Het kudde-in stinct"; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven": 19.00 Boekbespreking; 19.30 Gramofoonmuz.; 19.40 Ra diokrant; 20.00 nieuws en weerbe richten; 20-10 Lichte muziek; 20.25 „Terreur", hoorspel; 21.00 Kamerorkest en solisten; 21-45 Vocaal ensemble; 22.05 Salonor kest; 22.30 Internationaal Evange lisch commentaar; 22-40 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Niguws en S.O.S.-be richten; 23.15-24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H 298 M. 7.00 VARA, 10-00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 NSeuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7-33 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; VPRO 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 RVU; Me,j. M. Kehrer: ,..De taak van de vrouw bij de politie in Nederland"; 11.30 Gramofoonmuziek; 1200 Accor- deonmuziek; 12.30 Land- en tuin- ibouwmededelin.gen; 12.33 Voor 't platteland; 12 38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Gesproken portret; 1415 Gramofoonmuziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd: 17.15 Politiekapel; 17.50 Regeringsuitzending Jeugduitzen ding: K. H. Smit: „Wat wil je we ten?"; 18.00 Nieuws; 18-15 VARA- varia; 18.20 Militaire causerie; 18.30 Franse muziek: 19.00 Ve-r- kiezingstoespraak; 19.15 Lichte muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 „De weg naar Vrijheid", causerie; 20-20 rfolland-Festival :,Un Ballo in Maschera", opera: 22.45 „Va- renzaadlegende en werkelijkheid" causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.4524.00 Gramo foonmuziek. de vakorganisaties tot bedrijfs- bonden, waarb" dus alle werk nemers uit een bepaalde bedrijfs tak lid zullen zijn van een vak organisatie, achtte spr. het ge wenst dat er snoed'" een beslis sing wordt genomen. Een ander probleem dat ter berde werd ge bracht was dat der gemeente- klasse-indeling. Gouden jubilarissen Na afwerking van huishoude lijke punten en de goedkeuring van de verschillende jaarversla gen, werden vier 50-jaar jubi larissen met het gouden K.A.B.- insigne onderscheiden. Tevoren sprak de K.A.B.-voor- zitter over verschillende actuele vraagstukken. Vooruitlopend op de resultaten van de aanstaande verkiezing stelde de heer De Bruijn, dat het nieuwe kabinet in ieder geval zal moeten steu nen op een regeringsprogram, dat de uitvoering van de wet op de P.B.O. als één der belangrijk ste middelen tot maatschappelijke reconstructie proclameert. LONDEN Een ietwat te sierlijke trophee van goud en zilver, die op het ogenblik in de safe van een juwelier rust. zal weldra overal ter wereld weer in het brandpunt van de belang stelling staan. Niemand heeft zich 14 jaar lang veel van de trophee aan getrokken en tot voor kort scheen niemand te weten waar zfj zich precies bevond. In de loop van deze zomer zal juwelier Henry Pidduck in Han- ley (Midlands) die haar 19 jaar geleden maakte misschien in zijn safe moeten gaan zoeken, om haar af te stoffen en op te poetsen voor een langdurig be zoek aan New York. Het zal echter van Amerika's nieuwe, 52.00'0 ton metende pas sagiersschip „United States" af hangen of het 1.20 meter hoge werkstuk dat in 1933 voor re kening van Harold Hales voor d(e snelste overtocht over de Atlan tische Oceaan vervaardigd werd weer in omloop komt. Sinds de lawaaiige raderboot „Great Western" 114 jaar gele den in 15 dagen van Bristol naar New York voer, hebben rederijen aan beide zijden van de Oceaan zicih ingespannen om het record' van de snelste overtocht op hun naam te brengen, om daarmede in het bezit te komen van de mythische „blauwe wimpel van de Oceaan". De uitdrukking „blauwe wim pel" komt uit Frankrijk, waar alles van de grootste distinctie het praedicaat „cordon bleu" krijgt. Hales een excentrieke per soonlijkheid was van oordeel, dat het de hoogste tijd was om de onderscheiding een tastbaar der vorm te geven. Voor het be heer van zijn tropee werd een internationale commissie in het leven geroepen. Het record staat op het ogen blik op naam van de „Queen Mary" van de Cunard Line die in 1938 met een gemiddelde snel heid van 31.69 knoop van het lichtschip Ambrose naar Bishops Rock voer. Sindsdien hebben de beide transatlantische reuzen van de Cunard de Queen Mary en de Queen Elizabeth helemaal geen moeite gedaan om records te verbeteren. Toen de Queen Mary in 1936 (het record voor de eerste maal brak weigerde do Cunard de trophee. „Zij vormt een onge wenst element in de internatio nale concurrentie" verklaarde een woordvoerder voor de maat schappij toen. HUIS DOORN, 15 Juni. Het vroegere verblijf van wijlen ex- keizer Wilhelm van Duitsland, staat nog steeds in de belangstel ling bij de buitenlanders en de Nederlanders, die met vacantie zijn. Thans zijn er al een drie duizend bezoekers meer geweest, dan vorig jaar om deze tijd. Niettemin streeft de Doornse VVV er naar het park van Huis Doorn en de vele historische schatten, die in het kasteel te be zichtigen zijn nog meer aan het toerisme dienstbaar te maken. Vorig jaar is al een belangrijke verbetering verkregen door de in richting van de oranjerie tot café-restaurant en dit jaar heeft men toestemming verkregen om een hele evenementenreeks in het park te arrangeren. Daarvoor zal een voorlopig 'podium worden ingericht onder zwaar geboomte in een hoek van het grote open voorterrein, waar een groot aan tal toeschouwers plaats kan vin- den. Het programma vermeldt een optreden van het gezelschap „Vrij en Blij", met medewerking van Olga Lówina, van de Wiener Saengerknaben, een concert van de Marinierskapel, een zestal kleinkunstavonden met radio- artisten en enkele concerten van de Kon. Doornse Harmonie. Bovendien een Sterrit van de DOOR HET VENSTER Het is goed om van tijd tot tijd eens even stil te staan en een blik te werpen door het venster van het le ven. De mens leeft gejaagd: hij heeft nergens geen tijd voor, vooral niet om over geestelijke dingen na te den ken. Het is nu de bedoeling om iedere dag een enkele devote gedachte neer te schrijven tot verkwikking voor de zielen, door verve ling of kommer overvallen. Omdat het zeer moeilijk is en men gemakkelijk kan fa len, neemt de schrijver, die lange tijd vanuit de woestiin tot U gesproken heeft, zijn toevlucht tot de Almachtige God en Vader van het Licht, opdat Hii moge ingeven, wat U kan strekken tot troost. SACERDOS Motorclub 't Sticht naar Huis Door'n met des avonds een de monstratiewedstrijd van motor polo. een massale turndemonstra- tie en vermoedelijk een voetbal wedstrijd. Verder een openlucht spel en een tweetal amateur avonden. Als onderdeel van dit „Festival 1952" worden bovendien drie avonden van verschillende aard gegeven in het natuurbad Woestduin, welke worden beslo ten met vuurwerk. In een persontvangst deelde de burgemeester van Doorn, J. H. E. Barton van Nagell, mede, dat on der leiding van de Sierteeltcen trale intussen reeds begonnen is met omvorming van het park tot een ideale kasteeltuin, om als het ware een openlucht-etalage van Nederlandse kweekproducten te scheppen. Record in gevaar Maar thans komt de „United States" in de vaart, die een grote kans maakt het record te breken. Het schip heeft Dinsdag tijdens de proefvaart een tijdlang met een snelheid van 34 knopen ge varen „waarmede die bekende snelheid van alle koopvaardij en grote marine-schepen aanzienlijk overtroffen is" werd in een offi ciéél communiqué verklaard. Officiéél is de Cunard Line niet in ihet minst geïnteresseerd. De Engelse maatschappij voelt er niets voor weer mee te doer» aan de adembenemende trans atlantische races uit de dagen van weleer. President-commissaris Fred Bats deelde de aandeelhouders in Mei nog mede, dat het standpunt der maatschappij „comfort voor snelheid" is. Met andere woorden de beide „Queen"-schepen zuilen zich niet inspannen om de overtocht enkele uren te verkorten indien de passagiers daardoor als kiezel steentjes in een blikken busje dooreengeschud moeten worden. De trophee, waarvan de Cu nard niets wil weten, beeft on geveer l.O'Ofl pond sterling ge kost en bestaat uit twee figu ren zinnebeelden der over winning die een wereldbol dragen, waarop de Atlantische Oceaan blauw gekleurd is. Bovenop de wereldbol staan nog twee figuren de ene houdt een passagiersschip om boog, dat de andere tracht weg te kapen. Aan d'e voet van de trophee bevinden zich vier plaquettes, op een waarvan Hale's portret voorkomt, ter- wiil de andere blanco ziin. Tot dusver hebben, slechts twee schepen de Italiaanse „Rex" en de Franse „Normandië'' de trophee in hun bezit gehad. De „Rex" won haar door in 1933 met een snelheid van 28 knopen van Gibraltar naar New York te varen, om haar twee jaar later aan de Normandië te moeten afstaan. In 1936 moest de Normandië tiidelij'k 'het hoofd buigen voor de Queen Mary, maar in 1937 her overde het schip de trophee, om haar in 1938 voorgoed te moeten afstaan. Sindsdien heeft zii in verschil lende safes gelegen. Nieuwe commandant- Landmacht Nieuw-Guinea Als opvolger van de generaal - majoor F. W. J. M. Peters, die binnenkort repatrieert, is aange wezen als commandant Land macht Nieuw-Guinea de luitenant kolonel der infanterie D. Huiting, onder bevordering tot tijdelijk kolonel. In het land van Rarama woonde eens een mooi prin sesje, dat Elselinde heette. Het land Rarama ligt heel ver weg. Zo ver, dat ik denk, dat niemand van jul lie ooit van het prinsesje gehoord heeft. Zij had lange, bruine pijpekrullen en daar droeg zij twee gou den haarspeldjes in. Het was allemaal even fijn, wat ons prinsesje had. Maar dat was ook geen wonder! Als zij een nieuw ringetje of een nieuwe bal wilde hebben, dan kréég zij ook een nieuwe ring of een nieuwe bal. En toen zij op een keer een kippenhok met kuikentjes vroeg, toen stond er de volgende mor gen een kippenhok van glanzend bruin hout met zilveren tralietjes klaar. Er zaten tien kleine kuikentjes in, die hét prinsesje zou verzorgen. Elke dag liep zij naar haar eigen tuintje, waar het kippenhok stond, totdat zij er geen zin meer in had. Dat was al heel gauw. Na vijf dagen had het ver wende prinsesje al genoeg van haar kuikentjes. „Er moet een ander meisje ko men, dat voor de kuiken tjes kan zorgen", zei ze tegen haar vader, „ik doe het zelf niet meer." Het moet een meisje zijn, dat even oud is als ik, voegde zij erbij. De koning zucht te. Iedere keer wilde het prinsesje wat anders en het een was al gekker dan het ander. Toch gaf hij zijn dienaren het bevel om in het land naar een meisje te gaan zoeken. Zij moest ook Elselinde heten en goed voor kuikentjes kun nen zorgen. Na lange tijd kwamen de dienaren te rug. Het was heel moeilijk geweest om aan de wens van het meisje te voldoen. Er waren genoeg meisjes van tien jaar, ja dat wel, maar het ene meisje heette Miebetje, de volgende Lie- zelotte, en een derde Caro- lientje. Tenslotte hadden de dienaren een meisje uitge kozen dat wel niet pre cies dezelfde naam had als Elselinde, maar toch bijna, het heette Elzenlijsje. Hoe kwam zij aan die vreemde naam? Haar moeder werd Lijsje genoemd en omdat er twee mooie elzen bij huis. De kuikentjes werden flinke kippen en iedereen keek met pleizier naar El zenlijsje, als zij bij het hok op haar gele klompen af en aan liep. Zij had een aardig schor tje met rood-witte blokjes voor en daar onder droeg zij een blauw jurkje. Haar vlechten sprongen wild in het rond, maar dat kwam, omdat zij geen enkel speld je in het haar had. Waarom haar huis stonden, heette het meisje Elzenlijsje. Zij was pas tien jaar geworden en zij kon uitstekend met kuikentjes omgaan, want zij had er zelf een paar. Dat was me een verdriet ge weest, toen Elzenlijsje met de dienaren van de koning mee moest en haar vader en haar moeder en haar kuikentjes moest verlaten. Zij had gehuild en ge smeekt, maar het had niets geholpen. „Je gaat naar de dochter van de koning toe," hadden de dienaren 'ge zegd, „en daar mag je met tien mooie kuikentjes spe len". Maar Elzenlijsje had alsmaar gehuild. Ja zelfs toen zij het prachtige kip penhok zag, huilde zij nog. Na een poosje gluurde zij eventjes door haar traan tjes naar de kuikentjes. Wat een mooie diertjes. Een kuikentje kon niet ver ge noeg in het bakje met water komen en Elzenlijsje ging direct het kippenhok in om 'het beestje te helpen. Van toen cf zorgde zü steeds voor de kuikentjes. Zij begon het een pleizierig werkje te vinden, al ver langde zij heel erg naar droeg zij eigenlijk geen haarspeldje? Ja, dat vroeg Elselinde ook eens aan het meisje. „Waarom draag jij toch geen haarspeldjes," zei het prinsesje verwon derd, „dat zou toch veel mooier staan." Elzenlijsje schudde van neen. „Mijn haarspeldjes vallen toch uit," antwoordde zij. „Uit?" riep het prinsesje verbaasd. „Ja, zei Elzenlijsje," als iemand aan je denkt, val len je haarspelden uit. Wist je dat niet? Mijn vader en moeder denken nog steeds aan mij. „Elselinde greep verschrikt naar haar hoofd je. „Mijn haarspelden val len nooit uit." riep zij ver schrikt. „zou er dan nie mand aan mij denken?" „Je vader heeft het vast te druk met regeren" troostte Elzenlijsje, maar het prin sesje was daar niet tevre den mee. „En al onze on derdanen dan?" riep ze met een huilerig stemmetje. „Dat zijn er wel duizend." „Ja luister eens, zei Elzen lijsje," ze moeten niet al leen aan jou denken, ze moeten ook iets goeds van je denken. Natuurlijk weten al die duizenden mensen niet precies, wat jij voor goeds gedaan hebt." Prin ses Elselinde keek heel be schaamd voor zich. Iets goeds gedaan voor haar va der of voor andere mensen. Ja, zij had eigenlijk nog nooit aan andere mensen gedacht, alleen maar aan zichzelf. „Doe jij mijn twee gouden speldjes eens in," zei zij na een poosje. Het meisje gehoorzaamde. Zij stak haar eigen speldje ook nog in het haar en kijk een, twee drie, daar rinkel den de speldjes achter el kaar op de grond. De ver wende prinses werd er stil van. „Iedereen denkt aan Elzenlijsje, „piekerde ze, „maar van mij heeft nog nooit iemand iets goeds ge dacht." Ze keek naar El zenlijsje, die vrolijk naai de keuken van het paleis draafde en ging toen zo maar op een bankje naast het kippenhok zitten. Waar voor? Zij wilde nadenken, diep nadenken of zij ook mischien iets goeds kon doen. Dat was heel moeilijk voor haar, want dat had zij nog nooit geprobeerd. Ein delijk had zij tegen de avond iets gevonden. „El zenlijsje," riep zij heel hard. „Elzenlijsje." Het meisje was er al. „Elzen lijsje, wil jij weer niet graag naar je vader en moe der?" vroeg het prinsesje, „dan zorg ik wel voor de kuikentjes." Of Elzenlijsje dat wilde! Ze ging de vol gende dag nog en het prin sesje zorgde in het vervolg voor de kuikentjes en ook een beetje voor haar vader en voor heel veel andere mensen. Al gauw vielen ook haar haarspeldjes uit het haar en daarom droeg prinses Elselinde voortaan een gekleurd zij den lintje in het haar en 's Zondags een mooi kroon tje van goud. EUCHARISTISCHE CONGRESSEN VOORTAAN OM DE VIER JAREN VATICAANSTAD, 13 Juni (K.N.P.) In de toekomst zul len de internationale Eucharis tische Congressen slechts om dc vier jaren n 'ogen worden gehou den. Zulks in verband met het grootse karakter, dat zii hebben aangenomen en de voorbereidin gen, die daarvoor nodig zijn. Dit heeft Mgr. Vachen, aarts bisschop van Ottawa en presi; dent van het permanent Comité van Internationale Eucharistische Congressen, in Vaticaanstad be kent! gemaakt. Mgr. Vachon heeft dit besluit van het laatste Internationale Eucharistische Congres van Barcelona aan de H. Vader voorgelegd en daarvoor do Pauselijke goedkeuring ver kregen. Tot dusver werden de congres sen op willekeurige plaatsen ge houden. Het volgende Internationale Eucharistisch. Congres zal in 1956 worden gehouden. Land en plaats zuller» ter zijner tijd door de bevoegde kerkelijke autoriteiten bekend worden ge maakt. GOED JAAR VOOR DE NED. SCHEEPVAARTUNIE De N.V. Nederlandse Scheep- unie heeft op haar aandelen in de N.V. Stoomvaartmij „Nederland" de Kon. Rotterdamse Lloyd en de Kon. Paketvaartmij een bedrag van f 9.669.975 aan dividend ont vangen, waarvan f 7.737.000 in aandelen en f 1.932.975 in contan ten (v.j. f 7.662.560 in contanten) door een overboeking van de aeiorekening naar de verlies en winstrekenng van f 19'6-000 in het mogelijk een uitkering te doen in de verhouding van een nieuw aandeel of elf uitstaande aande len. AANDELEN TWENTSCHE KABEL NAAR DE BEURS? De N.V. Twentsche Kabel te Haaksbergen heeft over 1950 een winst behaald van 900.239. Voor gesteld wordt een divdend van 10 procent uit te keren en voor bij zondere doeleinden f 295.815 te reserveren. De onderneming is nog voor maanden van werk voorzien. De directie heeft het voorne men een voorstel tot statutenwij ziging te doen, waarna de aande len ter beurze worden geïntro duceerd. Volgens een thans gel dende statutaire bepaling is de koers der aandelen bepaald op 220 procent KON. PAKETVAART STELT 10 PROCENT VOOR WAARVAN 8 PROCENT IN CONTANTEN De N.V. Koninklijke Paketvaart heeft in 1951 na afschrijvingen ad f 12 252.8880 (v.j. f 12.116.394) en een reservering voor herstel der vloot van f 4-000.000 (vorig jaar f 3-000.000) een winst saldo geboekt van f 4.778.182 (vorig jaar f 4.205.454). Er wordt een dividend voorgesteld van 10 pro cent, waarvan 8 procent in aande len en 2 procent in cash. DEN HAAG WIL F 10 MILL 31/2 PROCENT OBLIGATIES UITGEVEN B. en W. van Den Haag hebben van een bankiersconsortium een aanbieding gekregen voor een geldlening in de vorm van een 3 y„ procent obligatielening, groot nominaal f 10. millioen REINEVELD N.V.'s ORDER PORTEFEUILLE ONDERVINDT INV OED VAN TERUGSLAG De machinefabriek Reineveld N.V- te Delft heeft over 1951 een netto winst behaald van f 153.439, waaruit een onveranderd dividend van 6 procent op de preferente en gewone aandelen wordt voor gesteld. De directie acht de be haalde resultaten bevredigend, terwijl de export zich heeft kun nen handhaven. OLIE RONDOM 300 AMSTERDAM De nieuwe béursweek opende in vrijwel on veranderde houding. De aan dacht trok de vaste stemming voor Kon. Olie, die de 300 wisten te overschrijden. Vanmorgen is zelfs 302 gedaan, maar zo hoog wist het ho-ofcjfond's vanmiddag niet te reiken. Er was maar wei nig handel en ook door de arbi trage werd niet veel onderno men. Kopers en verkopers ble ken elkaar vrijwel in evenwicht te hebben, zodat de markt een lusteloos aanzien bad. Voor ex ploratie was aanvankelijk enige vraag op 104, waarna 102% werd genoteerd. Philips handhaafde zich boven 150. Unilever was hoger op 134. Van de andere ra yonwaarden was ook Nyrna aan de vaste kant. maar Viscose zwak. Dat de beurs geen tekener» van opleving vertoont, is wel voor een belangrijk deel te wijten aan de verwaarloosde positie van cultuurfondsen, die vandaag, met name voor Java en Sumatra ta bakken, aan de zwakke kant wa ren. Rubberwaarden bleven ech ter goed' gehandhaafd (scheep- vaartpapierer» waren verdeeld; KPM iets beter gewaardeerd on der invloed' van het verslag en het divid'endvoorstel van 10 pet, waarvan 8 pet in aandelen, maar KNSM moet 1% procent inboe ten. In bet verdere verloop bleef de markt kalm gestemd en be woog Koninklijke zich. rondom de 30'0. Aandelen Ngorr.bezi wa ren vier punten beter, ingevolge het ddvidendvoorstel van 10 pet. Grote fluctuaties deden zich niet meer voor. Ook de obligatie- markt liet weinig veranderingen zien. De aandacht trok het be richt, dat de gemeente 's Gra- ven'hage een 3% pet oblig-diple- ring van f 10 mdlliocn wil slie ten met een looptijd van 40 jaar. de koers van uitgifte is nog niet bekend gemaakt maar werd vanmiddag ter beurze geraamd op circa 95 pet, teneinde een ba sis van 4% pet rendement inge volge hot rentegamma te hand haver*. Prolongatie 3V4 pet. FEUILLETON 48 Ik heb gelezen, zei hii. na dat hii de inspecteur het doel van zijn komst verteld had, dat Penrose ontvlucht is. Inderdaad mijnheer Bed ford, antwoordde de inspecteur. Hij zal nu ongeveer tien da gen op vrije voeten ziin, denk ik. En uit de krant heb ik ver nomen, dat men aanneemt, dat hii zich hier in Londen schuil houdt. Is dat zo? De inspecteur haalde de schouders op. Mogelijk wel., maar het is ever» goed mogelijk, dat hii zich ergens anders schuil houdt. Het ligt voor de hand. dat die man geholpen is. daar hii anders al lang weer in handen van de po litie gevallen zou ziin. Maar waarom moet hii juist hier in Londen zijn? Londen is een grote stad. mijnheer Bedford en onze vriend Penrose was geen misdadiger van het bekende type. Wanneer dat het geval was. zouden wii maar behoeven te zoeken in de bekende kroegen, waar zulke lui samenkomen om iets te ontdek ken. Maar ik wil wedden dat d'ie man zich andere kleren gekocht heeft en op het ogenblik in het een of andere hotel rustig wacht op een gelegenheid, om naar Frankrijk over te steken. Maar men zou hem' toch herkennen, als hii op straat kwam? Mogelijk wel. Als ik me goed herinner, was het nogal een nette kerel, met een innemend uiterlijk, een gladgeschoren ge laat, zoals er duizenden lopen in de straten van Londen. Zo iemand is wel een paar dagen veilig voor de ogen van onze mannen, als hii er maar voor zorgt, niet de aandacht tot zich te trékken. Herinnert u zich die hele zaak nog? Ja, heel goed. Ook de getuigenverklarin gen van Shepheard? Natuurlijk. Was dat niet een bediende van hem? Neen, Shepheard was in dienst van de firma en deed dik wijls boodschappen voor Pen rose. Shepheard was daarvóór bediende geweest bii Herbert Ar madale thuis. En nadat hii was ontslagen, heb ik hem tot mii ge nomen. Het was een schrandere kerel en zo'n man kan ik altijd' gebruiken. Juist. Negen dagen geleden, ging Bedford verder is Shepheard verdwenen, zonder mii ook maar met een enkel woord te waar schuwen. Ik wist heus niet, wat ik er van denken moest, daar de man altijd heel tevreden bii me was geweest en ik me bijzon der aan hem had gehecht. Op een avond ging ik naar miin club en toen ik thuis kwam. was hii verdwenen. Sindsdien heb ik hem niet meer gezien. Negen dagen geleden? Dus onmiddellijk. nadat bekend ge worden was, dat Penrose ont vlucht was? Dat is eigenaardig. Heeft hii iets meegenomen? In tbet eerst meende i'k van niet, maar vandaag ben ik tot de ontdekking gekomen dat hii enige papieren van mii gestolen heeft. Die kan ik wel als verloren be schouwen. Ik weet namelijk, wie ze in handen heeft gekregen era daar krijg ik ze niet meer .uit. Maar als ik u was, zou ik niaar een signalement van Shepheard noteren. Als u naar hem gaat zoeken, ga dan maar eens kijken in een klein hotel in Pariis. dat pas van eigenaar verwisseld is. Ik heb er zo'n flauw vermoeden van, dat hii daar te vinden zal zijn, in gezelschap van een Fran se vrouw. Leonie genaamd. Na een signalement te hebben opgegevera van Shepheard en Leonie verliet John Bedford het gebouw, om zich naar het huis van Herbert Armadale te laten riiaen. waar hii Lilian Delomos- ne te spreken vroeg. Dat ver wonderde het meisje in het ge heel niet, want reeds de vorige avond had zii gevoeld, dat zii binnen korte tiid een bezoek van die man kon verwachten. Zij kwam naar beneden en trad de wachtkamer binnen. Een groet werd door hen niet gewis seld. Zii deed de deur achter zich dicht en keek hem in het gelaat. Wel? vroeg zii en er lag een bittere klank in haar stem. Langzaam trok Johirt Bedford zijn handschoenten uit. Luister eens L,ilian, begon hij. Neen. viel ze hem vlug in de rede. Zeg wat u te zeggen hebt en noem me alsjeblieft niet bü mijn naam. Er is een tijd geweest, dat u daartegen geen bezwaren had. bracht hij haar in herinnering. Maar wat doet het er eigenlijk toe. I'k wilde alleen maar even van u weten, wat u van plan bent te doen. Doen? Laten wii er alstublieft niet omheen draaien. U heeft dus die anonieme brief geschreven aan Workman. Iemand anders kan 't trouwens niet gedaan hebben. Niemand weet er iets van. En nu je toch al zoveel weet kan het geen kwaad meer, om je alles te vertellen. Wii zijn met vier man in het complot betrokken en dan nog een paar handlangers, die zich laten betaler* en met wie we verder, geen rekening behoe ven te houden. Wij zijn vast besloten om Workman zijn uitvinding afhan dig te maken. Jij weet heel goed, Lilian, dat je niet zó rjik bent, als de merasen wel veron derstellen.'En de financiële zaken van Herbert Armadale laten de laatste tiid ook veel te wernsen over, (Wordt vervolgd) Op het burea commandant Noord-IIolland Nationale Resi heeft de lan kolonel Th. wegens het pensioengerechti 1 Juli a.s. clecl afscheid commandant majoor J. Krol delegatie uit Om kwart op het diistrii majoor J. Krc J. Koppenol Voorts ad'judc officieren, emD het burgerperc bureau. Nadat de commandant sprak hij een zijn heengaan Reserve. Hii in de ddsfwc daar de slag deze dienst, de vrijwilligere van de jaren In zijn afsc trok de kolor plaats majoor met hart en nale Reserve ook in Drente beid heeft ver vam de vrijwil! kolonel op bijzit Na diaink te aan d'e offieierc eieren, alsmede neel, voor de toond bij de Nationale Res kolonel huilde „oudie garde", stirru ïl-erend werkt. Een erc-salui scheldende inspe vrijwilligers, de Nationale Resert en jongens, die lonel tot de bes! het Nederlandse Deze waardering dende hoofd-offii uit naar de vrou van dé vrijwillige nen zo vaak verdediging vai Met vreugde lonel Stoltz, d.„ van de Nationale gestaan, diat het het vrijwilligersl ajlerwege meer belangstelling onl trouwde er óp, di in het district en vroeg aan h in eenvoud en sproken woorden Wederom in de Wieri WIERINGERWE Juni a.s. zal in toor te Wiering een aanbesteding Door de rentmee nen zal dan de aanbesteed van pachterswoning Schrale, Wierweg de herbouw van ning van de heer Wierweg E. 26. Vergadering WIERINGERME de heer G. Smid bestuurslid van h niet heeft aangen avond een algeme dering worden ge vindt plaats in E hotel Smit, aanvar GESLAAGDEN CONSERVA Uit onze gewe aan het Amsterdf torium: Joh. G. va Ilpendam (fluit C W eyand-Bouwman (solozang C 2); J. Schermer A 21 (or pet) en H. P. Keur (schoolmuziek C 2 Schaapskuilm WAARLAND. btoop vergaderde: de stemgerechtigd van genoemde pold Voorzitter C. Bo werk dat de overh Er. Moeijes als eei naar gedurende 26 polder had verrich Bij de ingeko was een schrijven ten inzake aanvu Ambtenarenreglemi de het lidmaatsch wenste vereniginge dering besloot de t likelen op te neme: ment. Bij de behandeld grotmg voor het c werden de lasten f 35 per ha. Bij de stemming polder zonder ca geschied werd de te Barsingerhorn herkozen. Voorts werd de te Oudorp ter verv bestaande vacature bestuurslid. Nrd. SCHARWOl kg aardappelen, dc stelingen 13,40—16 10,90—13,20; kleine st bloemkool A 13 slof aardbeien 1,62- langedijk. - aardappelen, eerste 17,60; rode schottel dore 15.20—17,70; d 15; kleinen 10—1 rabarber 5,40—7,flo ten A 80; B 78; 12 8,60—11,90; 100 st. A I 15,30; 4500 kg —26,10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4