Nieuw In Denemarken is de grootste bezorgdheid ontstaan Rode fractie bleek era bang voor interneringsmogelijkheid.... Sovjets laten meer Duitse krijgsgevangenen vrij Mishandelde poiitieman twee schoolkinderen? DAGBLAD VOOR ALKMAAR v Buiten God is 't nergens EN OMGEVING De Koningin komt V WELKOM Over opeenhoping van Russische strijdkrachten in Oostzee HOMMERSON nog niet vrij Flinke opdrachten voor Fokker In de grond fout Eis: gevangenisstraf en ontzetting DEENSE PILOTEN mogön terugschieten Journalistiek verschoningsrecht Politieke opdracht voor Rode Kruis WELKOM MAJESTEIT f Eerste Kamer blijft aan 't werk „Romme is de vijand van de geestelijke vrijheid" Perzische olie te Aden vastgehouden Castanet vaartmet gedoofde lichten en zwijgende radio Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Dacrhlad veilig. (Vondel) HET EE IT VAN HEDEN PAGINA 1, 3, 4, 6 Donderdag 19 Juni 1952 46e Jaargang No. 12504 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 GROTE DAGEN staan ons gewest te wachten. Voor de eer ste maal sinds de troonsbestij ging van H.M. Koningin Ju liana brengt het Koninklijk Paar een officieel bezoek aan onze gewesten. Reeds hebben alle provincies een beurt gehad en ook een deel van Noordholland is al inet een officieel bezoek van H.H. K.K. H.H. vereerd, maar de Vraag was al opgekomen, of de Koningin met de Prins ook de aloude gewesten van het Noorderkwartier nog eens offi cieel zou bezoeken. Dat staat nu te gebeuren. Wij zijn er verheugd om. Verheugd, om de erkenning, welke daarin van de zijde van het Staatshoofd gelegen is, in het belang van onze gewesten. Alkmaar en het nieuwe land van de Wieringermeer, Hoorn en de Streek en Enkhuizen, zul len H.M. met de Prins in de komende dagen mogen begroe ten en zij zullen zich in hun betuigingen van aanhankelijk heid niet onbetuigd laten. Wij zijn er zeker van, dat de Noordhollanders en de Kenne- mers en de Westfriezen hun liefde voor het Vorstenhuis wijd en breed en diep zullen uiten. Ons gewest voelt zicfi van ouds her nauw verbonden met het Oranjehuis en met het Konink lijk Huis. Het' leeft en werkt als een eigen gewest, al is het gewes telijke leven hier niet zo sterk, als in andere streken, maar het voelt zich één met het Neder- land-van-Oranje, het heeft zelfs de pretentie, de natie te schra gen, gelijk de andere gewesten dat doen. Ons gewest is trots op zijn bijdrage aan het economische en sociale, het culturele en po litieke leven van ons land, dat groeit en bloeit onder de lei ding van Koningin Juliana. Ons gewest is sterk door zijn diep-godsdienstig leven en de rijkdom van zijn talrijke kroost rijke gezinnen, steun en kern van onze nationale volkskracht. Veel van dit leven en van die rijkdom zal de Koningin met de Prins op haar snelle tocht door de Noordhollandse land ouwen aanschouwen en wij zul len Haar met trots onze bij dragen aan de economische ontwikkeling en aan onze maat schappelijke rijkdom tonen. Trots is Noordholland op zijn Koningin, die de naam van ons land op haar grote reizen naar Engeland, Amerika en Canada heeft hooggehouden en in Haar redevoeringen daar voor ons vaderland een krach tige „good-will" gekweekt heeft. Zij heeft er daardoor toe bij gedragen de naam van ons land uit te dragen over de wijde wereld, waarmee Nederland te genwoordig zo nauw verbonden is, en waardoor ook ons Noord hollandse gewest meer dan vroeger een stukje geworden is van die grote internationale ge meenschap, waarmee wij moeten samenwerken, iedereen op de plaats waar hij gesteld is, in de mate, waarin hem dat gegeven is. In het besef van de betekenis van die nieuwe taak aanvaardt ook Noordholland de wijze lei ding van zijn Koningin, voor wie Prins Bernhard in deze tij den zulk een grote steun is bij Haar pogen, Nederland een goe de plaats onder de zon te doen bezetten. Noordholland heet zijn Ko ningin en de Prins in die geest van heler harte welkom nu de grote dagen van haar eerste officiële bezoek aan dit deel van Noordholland naderen. Eens gezind zulen wij Haar volgen op haar tochten, eensgezind zullen wij Haar huldigen en toejui chen als het grote symbool van onze nationale eenheid, van onze duur gekochte en weer- bevochten vrijheid, als de draag ster van onze christelijke be schaving. Eensgezind, als een bewijs ook, dat de troon van Oranje op Noordholland reke nen kan. „In goede en kwade tijden." KOPENHAGEN De aanval. Maandag op een Zweedse Cata- lina en het ophopen van Russische vliegtuigen en vlooteenheden in de Baltische Zee hebben in Denemarken de grootste bezorgd heid verwekt. Denemarken heeft voor zijn verdediging slechts enkele verouderde Vampires, Meteors en F 80 straaltoestellen. De militaire en politieke leiders hebben reeds lang de nadruk ge legd op de'noodzaak van een ster kere defensie, maar de openbare mening heeft zich tot dusverre tegen een defensiecampagne uit gesproken. Denemarken heeft een uitge breid net van luchtbases. In hoofdzaak gebouwd door de Duit sers. Op verschillende van hen, kunnen de grootste straalbom- menwerpers landen en opstijgen- De regering, die vreest, dat de aanwezigheid van buitenlandse troepen de van traditie isolatio nistische Denen zal krenken, heeft tot voor kort NATO-verzoe- ken, om enkele van deze bases over te dragen aan de Amerikaan se luchtmacht, geweigerd. De openbare houding is nu ver anderd Als generaal Ridgway hier de volgende maand komt zal men hem, naar verwacht wordt, meedelen dat de bases nu ver krijgbaar zijn. De Oost-Duitse communistische zeepolftie heeft twee West-Duitse Woensdagochtend moest de sinds ongeveer vier weken in gijzeling zijnde journalist A. H. Hommerson voor de Amsterdam se rechtbank in raadkamer ver- schijnen in verband met een ver zoek van de officier van justitie aan de rechtbank tot opheffing van de gijzeling. De rechtbank zou in deze Woensdagmiddag een beslissing nemen. Na het aan horen van het verzoek van de officier van justitie verliet de heer Hommerson tezamen met zijn moeder en zijn echtgenote in opgewekte stemming het paleis van justitie. De rechtbank heeft evenwel het verzoek tot ophef fing der gijzeling afgewezen, zo dat d;e heer Hommerson opnieuw in het Huis van Bewaring werd ingesloten. DUIZEND GULDEN BELONING UTRECHT. De officier van justitie te Utrecht heeft een be loning van duizend gulden ge steld op de arrestatie van de nog altiid onbekende dader, die op 6 Februari j.l. een moordaanslag pleegde op mevrouw Brits in haar woning in de Bolhofsche- straat te Utrecht. Naar men zich zal herinneren! vervoegde zich in de middag van de zesde Februari j.l. eenman van circa 35 jaar aan deze woning met de mede deling dat hij door de echteennnt besteld was. In de gang heeft hit met een iizeren hamer de vrouw enige slagen toegebracht Dp in licht earbardine repeniaa eekledp dader nam de vlucht in een klein» vele antn teen de buren te Vil ,1 n en.eVd pri TTr.f V,o_ iaarde slachtoffer is ehkele da gen later in het ziekenhuis over deden. vissersboten in de Baltische Zee in beslag genomen, aldus werd hiér gisteren door de rivierpolitie medegedeeld. De Oost-Duitse pa trouilleboten name» de vissers bootjes op hoge zee over en sleep ten ze naar communistische ha vens. De Zweedse minister van bui- tenlandsè zaken, Oesten Unden, die op het ogenblik met vacantie te Rome vertoeft, heeft besloten vandaag naar Stockholm terug te keren, aldus een woordvoerder van het ministerie. AMSTERDAM, 18 Juni. Na dat gisteren van officiële zijde was medegedeeld, dat onderhan delingen waren ingeleid tussen de regering en de Fokkerfabrie ken over de bestelling van een aantal S 14 lesvliegtuigen, heeft ir. P. J. C. Vos. commercieel directeur van de Fokkerfabrie ken, vandaag medegedeeld „dat de regering het vaste voornemen heeft twintig toestellen van liet type S14 bii Fokker te bestel len". Voorts deelde ir. Vos mede dat de Zweedse vliegtuigen fabriek S.A.A.B. m Dinnkoeoinc die reeds in Nederland het Safier toestel in licentie laat bouwen thans besloten heeft een order tc plaatsen voor de bouw van een zestal twee-motorige verkeers- vliegtuigen van het type Scan dia. I BERLIJN. Duitse krijgsge vangenen en burgerlijke geïnter neerden, die uit de Sovjet-Unie terugkeren, verkeren in goede gezondheid, zo hebben functiona rissen van het Duitse Rode Kruis te Berlijn verklaard. Het aantal Duitsers, dat uit Rusland terug keert, is de laatste paar maanden toegenomen. Bij aankomst te Berlijn deelden zij mee, dat het er naar uitziet, dat de Sovjet-Unie begonnen is, de krijgsgevangenen op grote schaal naar huis te sturen. In de verzamel- en doorgangskampen tussen de Sovjet-Unie en Duits land zouden vele gevangenen op hun terugkeer wachten. Juiste aantallen zijn niet bekend. De teruggekeerden verklaarden, dat hun vrijlating altijd als een verrassing kwam. Dinsdag pas seerden 45 krijgsgevangenen en geïnterneerden Berlijn op weg naar West-Duitsland. Er wordt IN DE GROND is het fout, de politiek der K.V.P. te willen zien als een soort compromis, als een blijvend geschipper tussen wat ipen heden ten dage de rechtse en de linkse idee pleegt te noe men. De K.V.P. heeft haar eigen visie op de staatkunde, haar eigen geluid in alle vraagstukken van beleid. Zij is noch liberaal, noch socialistisch, niet calvinistisch en evenmin materialistisch. Haar doelstelling is gericht op 't even wicht tussen de rechtvaardige be langen van alle sociale geledin gen; haar politieke leer is gewor teld in de harmonie tussen per soonlijk welzijn en gemeenschaps welzijn, in de samenhang tussen stoffelijke en geestelijke waarden. Pater dr. S. Stokman, lid van de Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE 18 Juni De Naaldwijkse politie-agent A. van den B. wer". door de Haagse politierechter tot een week ge vangenisstraf en ontzetting uit 't recht om ambten hij gemeente- of rijkspolitie en bij de binnen landse veiligheidsdienst te bekle den, voor de tijd van vijf jaar, veroordeeld, omdat mishandeling van twee schoolkinderen bewezen werd geacht. Van den B. pakte een spijbe- laartje van de straat op en zou hem in een cel mishandeld hep- ben. Een ander kind zou zijn dochtertje geplaagd hebben en deswege een pak slaag gekregen. De procureur-generaal vroeg be vestiging van het vonnis. Hij vond de handelingen van de agent een teken van de mentaliteit uit de bezetting. Dergelijke mensen ho ren niet bü de politie-dienst thuis aldus spr. De verdediger bracht in het midden, dat de hele zaak geweldig werd opgeblazen. Er is geslagen, hetgeen afkeuring behoeft, doch niet mishandeld. In het licht van de getuigen-verklaringen en in de wens der ouders om de agent niet strafrechterlijk te vervolgen, zag spr. het bewijs, dat de gang van zaken niet zo ernstig is geweest als bii dagvaarding is gesteld. Hij vroeg 'n voorwaardelijke veroor deling, mede omdat de agent in het corps te Utrecht is benoemd. Arrest op 2 Juli. DE STUDENTEN EN DE BLOEMENKONINGIN DEN HAAG Nu de voorbereidingen voor „Den Haag bloem en zee' op volle toeren zijn, heeft een groep Delftse studenten be sloten een handje te helpen. De aanstaande bloemen- koningin de actrice Kitty Knappert, ontving van hen een brief in versvorm, waar in hulde wordt gebracht en het beste wordt toegewenst voor een bloesemrijke en blijmoedige regering. 'Bij deze poëtische brief werd een geschenk gezonden om haar taak te verlichten. Vele bloemen moeten bloeien en daarom gaven de Delfte naren een.potje kunst mest. Met de verontschuldi ging, dat ze helaas te krap bij kas zijn voor een beter cadeautje. voor gewaakt, dat zij alleen in contact komen met familieleden en functionarissen van het Rode Kruis. Laatstgenoemden verklaar den, dat zulks wordt gedaan om te voorkomen, dat door verhalen over mishandeling van gevange nen in de Sovjet-Unie de repa triëring door de Russen wordt vertraagd, zoals reeds eerder is geschied. KOPENHAGEN 18 Juni Het Deense Ministerie van Defensie heeft de Deense militaire vliege niers order gegeven te schieten, indien zij worden aangevallen. Zij behoeven in een dergelijk ge val niet eerst instructies af te wachten. Volgens het hoofd van de Deense strijdkrachten, Admi raal Quistgaard, is deze order reeds enige tijd geleden uitge vaardigd. De laatste paar dagen zijn geen nieuwe orders gegeven, aldus de Admiraal. TIEN CLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD 's GRAVENHAGE. In de af gelopen weken heeft de opspo ringsdienst van P.T.T., in samen werking met de gemeentelijke resp. rijkspolitie. kweer tien clan destiene zentders opgespoord en in beslag genomen, en wel één in MusseTkanaal. Almelo, Hooge- veen, Dedemsvaart en Den Haag. twee in Emmen en drie in Dord recht. Tegen de meestal jeug dige eigenaren werd proces verbaal opgemaakt. OORDEEL VAN PROF. ROMME „Een goede onafhankelijke journalistiek is een levensbelang voor ons volk. Dit zou onmogelijk zijn, indien de journalist tot bron vermelding zou worden gedwon- §en of overgaan. De journalist, ie de bron weigert te vermelden, verdient de dank.van het Neder landse volk en behoort zeker niet in gijzeling te worden gezet". Dit gaf prof. Romme tijdens ziin verkiezingstournee in Almelo te kennen als zijn persoonlijke mening over de vraag, die van de perstafel hem bereikte, hoe hij dacht over het verschoningsrecht van de journalist, welke kwestie weer acuut en actueel is gewor den door de gijzeling van de jeur- nalist Hommerson te Zaandam. De juridische zijde van het vraag stuk liet de heer Romme buiten beschouwing. IN TSJECHO-SLOWAKIJE DEN HAAG 18 Juni (ANP) Het Zwitserse radio-station van Beromuenster heeft gemeld dat het Tsjechoslowaakse Rode Kruis opdracht heeft gekregen van de regering om voortaan ook poli tieke opdrachten te vervullen. Er zal, direct ingaand, een nieuwe vorm van samenwerking met het leger komen. De Tsjechoslowaakse Rode-Kruis- zusters zullen in de toekomst moeten helpen bij het binnenha len van de oogst. Ook zullen zij in de mijnen en" bij de zware industrie te werk worden gesteld. Er zal bijzondere aandacht wor den besteed aan de politieke op leiding van het kader van het Tsjechoslowaakse Rode Kruis. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp Buitengewone Bevoegdheden Burgerlijk Gezag met 28 tegen 2 stemmen aan vaard. Tegen de communisten. Dat dezen de nadere voorzie ningen met betrekking tot de inwendige veiligheid in buiten gewone omstandigheden, zoals die bij dit wetsontwerp worden geregeld, zwaar op de maag lagen, kan niet verwonderen. zwaren richtten zich vooral tegen de mogelijkheid om in tijd van nood gevaarlijke elementen te kunnen interneren. De heer van Santen (comm.) stelde het voor alsof het hier zou gaan om een kneveling en onder drukking van allen, die „een na tionaal Nederlands standpunt" in namen Men zou zeggen, dat zij, die nauwe betrekkingen on derhouden met Sovjet-Rusland, zeker het woord „kneveling" niet in de rpond moeten nemen. Maar volgens de tweede communisti sche woordvoerder, de heer Bran denburg, waren dat lasterlijke aantijgingen. De communisten be dreigden z.i. de geestelijke vrij heid niet. Wie dat dan wei de den? Natuurlijk „de rooms-katho- lieke reactie onder leiding van prof. Romme".... Aanvankelijk bleek intussen niet enkel de communisten het wetsontwerp zwaar op de maag te liggen. De heer Wendelaar (VVD) o.a. kwam met zoveel woorden getuigen, dat zulks ook bij hem het geval was. Zijn be- 13 JAPANNERS DOOR TREIN OVERREDEN TOKIO Doordat op een sta tion in Tokio een hek bezweek kwam een groot aantal personen onder een voorbijrijdende trein. Zes mensen werden gedood en zeven gewond. ZAANSE AANNEMER BEROOFD De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 19-jarige rrrej. '1'. M. W. L. de K., aan wie ten laste was gelegd, dat zij een Zaanse aannemer op 7 April jl. in de hoofdstad van zijn porte feuille met inhoud zou hebben ontdaan, conform de eis veroor deeld tot 12 maanden met aftrek en met de bepaling, dat van die 12 maanden er 8 niet ten uitvoer zuilen worden gelegd, tenzij ver dachte zich binnen een op te leggen proeftijd van 3 jaar op nieuw aan 'n misdrijf zou schul dig maken. Ontwikkelingsplannen Het wetsontwerp inzake de deelneming van het Rijk in de uitvoering van ontwikkelingsplan nen voor de zogenaamde achter gebleven gebieden, lokte nog wel enig debat uit. In antwoord hier op verklaarde minister Albregts, dat alles gedaan wordt om de uitvoering der plannen te ver snellen.. Hij achtte het ongewenst om aan de criteria te tornen, maar van een starre toepassing zal zeker geen sprake zijn. Het ligt voor de hand, aldus de minister, dat bijzondere aandacht is ge schonken aan het Zuiden in ver band met het grote geboorte overschot. De wetsontwerpen werden ten slotte zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Eerste Kamer blijft door werken tot aan de verkiezingen. Ook volgende week komt zij nog weer bijeen. LONDEN, 18 Juni De Engels Iraanse Oliemaatschappij heeft vandaac van het Hof de goed keuring verkregen waardoor het vervoeren van een omstreden lading Perzische olie bestemd voor een Italiaanse maatschappij uit de Britse haven Aden ver hinderd wordt. Gisteravond werd de tanker Rose Mary in de Rode Zee waar genomen na 3 dagen uit 't zicht verdwenen te zijn. De sleepboot „Protector" escorteerde haar en bracht haar de haven in. Hij heelt 1000 ton Perzische olie aan boord en tracht al 'n week de Britten te ontlopen. PORTSMOUTH, 18 Juni. Vanmorgen, toen het nog don ker was, zijn drie konvooien koopvaardijschepen uitgeva ren, „in oorlogstoestand", met de lichten gedoofd en zwij gende radio. De oefening Castanet, de grootste internationale marine- en luchtmacht-manoeuvre sinds de oorlog, was begonnen. De oefening beslaat een zee gebied van 500.000 vierkante mijl. Hierin hebben vijande lijke duikboten gedurende de laatste 12 weken mijnen ge zaaid. De konvooien moeten door dit gevaarlijke gebied, waarin ook duikboten op de loer liggen, zien heen te komen. Alles is zo echt mogelijk. Er zijn speciale mijnen vervaar digd, die voldoende explosie ven bevatten om een goede knal te geven als zij worden aangevaren, maar weer net niet voldoende om schade van enige betekenis te veroorza ken. In het ondergrondse hoofd kwartier van de marine te Portsmouth werden geen bij zonderheden omtrent de kon vooien bekend gemaakt. Alle drie de konvooien waren uit Britse havens gevaren, de zee op. Meer werd er niet gezegd. Nadere bijzonderheden waren aan oorlogscensuur onderhevig 'De komende acht dagen zul len er nog meer konvooien uitvaren. Engeland neemt deel met zijn grootste oorlogsschepen, o.a. het slagschip „Vanguard en vliegdekschip „Eagle". Aan de kust helpen wachtposten de escorte-schepen bij het zoeken naar duikboten. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1