Raad houdt henoemingadjunct-directeuren aan zich Koninklijke bezoeken in vroeger jaren Nieuwe attractie Braderie comité Alkmaar GROEN GEMEENTERAAD ALKMAAR Beslissing Ambtenarenreglement aangehouden Molen Kruseman v. Eltenweg aangekocht Crediet van f 5500 - voor restauratie ORANJEBITTER, LESVLIEGTUIG VERONGELUKT Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik kwamen op 8 October 1923; Prinses Juliana kwam in 1933 Sterrit voor tractoren Nog 6 dagen Avondvierdaagse begonnen AGENDA PAGINA 2 DONDERPAG 19 JUNI 1952 Een groot gedeelte vtan de middag- en avondvergadering wijdde de gemeenteraad gisteren aan de behandeling van het nieuwe Ambtenarenreglement. Verschillende amendementen door de Raad ingediend, werden aangenomen, doch daar over een be paald amendement de stemmen staakten en hierover dus in de volgende vergadering opnieuw moet worden gestemd 'moest ook de stemming over het gehele ontwerp worden aangehouden. Na middernacht besloot de Raad nog tot aankoop voor 1 van de molen aan de Kruseman van Eltenweg, met beschik baarstelling van een crediet van 5500 vooir restauratie. Als Ged. Staten dit besluit goedkeuren, zal dit uit 1771 daterende bouwwerk behouden blijven. Tegen stemden de wethouders Van Slingerland, Bakker, Leesberg en de heer De Zeeuw. De uitvoerige discussie over een nieuw ambtenarenreglement was er oorzaak van dat de mid dagvergadering met een avond vergadering moest worden uitge breid. De heren Torenvlied en Knuis- tingh Neven hielden lange beto gen, waarin zij bezwaar maakten tegen het z.g. ambtenarenverbod, dat eervol ontslag mogelijk maakt aan ambtenaren, uit wier gedra gingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waar borg aanwezig is, dat zij hun plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden trouwelijk zullen volbrengen. Zij vonden dit in strijd met de Grondwet en ver weten de socialisten, dat zij de broodroof als wapen gaan voeren, welke opmerking de voorzitter hen deed verzoeken zich te mati gen. Dit ambtenarenverbod is een ei van Romme, door Drees uitge broed, aldus de heer Torenvlied, die voorts de overige fracties bang maakte voor een Katholieke overheersing, waarvan ook so cialisten en andere religieuze minderheden de gevolgen zouden ondervinden. De heer Vleugel zag gaarne de verlofregeling geconformeerd aan die van de Rijksregeling, terwijl de heer Kirpensteijn gaarne de Bevrijdingsdag zag opgenomen in de opsomming van feestdagen, waarop niet behoeft te worden gewerkt. Spr. ging nog even in op het betoog van de heer To renvlied, erop wijzende, dat het ambtenarenverbod juist de be veiliging van de grondwettelijke vrijheden en het democratisch be stel op het oog heeft. Hij zag geen principieel verschil tussen communisten en nat. socialisten en herinnerde tenslotte aan de be kende verklaring van Paul de Groot dat de C.P.N. de zijde van Rusland zou kiezen, wanneer Rusland, aangevallen door Ame rika, onze grenzen zou passeren. De heer Sietsma vreesde geen willekeur bij de toepassing van het verbod en citeerde de in de Tweede Kamer aangevoerde ar gumenten. Mr. Berkhouwer verwachtte van een verbod weinig heil, om dat de extremistisch gezinde amb tenaren hun gezindheid wel voor zich zullen houden. Practisch kon men er dus toch niets aan doen. Hij had dan ook geen be hoefte aan dit artikel, al wilde hij principieel het nut ervan niet ontkennen. De heer Venneker wees op het lot van de landen onder communistische heerschap pij, waar tienduizenden in sla vernij gebracht zijn. Hij oordeelde het een goede daad, dat hier maatregelen genomen worden te gen mensen, die zulks verheer lijken. Hij verheugt zich daarom over de opname van deze bepa ling, hoewel hij hoopt, dat deze in Alkmaar nooit toegepast zal behoeven te worden. De heer De Zeeuw sloot zich hierbij aan, erop wijzende dat in de landen, die de communisten als het paradijs afschilderen het niet bij ontslag blijft, doch komt tot algehele liquidatie. Hij wijst op Frankrijk, waar men niet tij dig maatregelen als deze nam en is op practische gronden vóór dit ambtenarenverbod. De heer Hoy- tink ziet in de betogen der com munisten slechts demagogie. Het gaat hier tussen vrijheid en sla vernij; deze bepaling zal echter het kwaad niet wegnemen, om dat alleen geestelijke wapenen hier helpen. Verschillende andere opmerkin gen werden nog gemaakt t.a.v. de vacantieregeling, de Bevrij dingsdag, de benoeming van ad junct-directeuren, die verschil lende raadsleden aan de Raad wilden laten enz. Weth. Coerts was niet onder de indruk gekomen van de ver'kie- zingsspeeches der communisten In de communistische landen zou den zij daartoe geen kans krijgen. Hij vroeg hèn terug te keren tot de normen der Westerse be schaving en betoogde voorts, dat zijn geweten hem zei, goed te handelèn door dit standpunt tegen de communisten in te ne men. De voorzitter vroeg de raad 't benoemingsrecht inzake de ad junct-directeuren door hem 'n zeer subtiele zaak genoemd aan B. en W. te laten en voorts de vacantie niet uit te breiden, zulks uit zakelijke overwegingen. Nadat in twéede instantie de verschillende onderwerpen nog eens in den brede besproken wa ren en de vergadering geschorst was, teneinde het college gele genheid te geven zich over de in gediende amendementen te be raden, kwamen deze in stemming. Amendementen Met 18 tegen 6 stemmen be sloot de Raad de benoeming van adjunct-directeuren niet aan B. en W. te delegeren. Tegen stem den: mej. Kamphuys en de heren Van Slingerland, Leesberg, Bak ker, Coerts en Hoytink. De motie-Kirpensteyn. om de Bevrijdingsdag als een vrije dag voor het gem. personeel te be schouwen, werd met 16 tegen 8 st. aangenomen; tegen me j. Kamphuys en de heren Leesberg. Van Slingerland, Hoytink, Ven neker, Eriks, Holsmuller, v. cl. Borden. Een motie-De Zeeuw c.s. om de verlofregeling te conformeren aan het compromisvoorstel van het G.O. werd aangenomen met 17 tegen 7 st. Tegen mej. Kamphuys en de heren Leesberg. Venneker, v. d. Borden, Couwenhoven, Bak ker en Van Slingerland. Bij de stemming amendement te schrappen, volgens welke een ambtenaar bij echtscheiding uit zijn dienstwoning verwijderd kan worden, staakten de stemmen; tegen waren mej. Kamphuys en de heren Venneker, de Jong, v.d. Berg Couwenhoven. Vleugel, Bakker, van Slingerland, De Boer De Zeeuw, Woldendorp en Lees berg. Daar over dit amendement in de volgende vergadering opnieuw gestemd moet worden, werd de stemming over het gehele ont- werp-reglement eveneens aange houden. Aan- en verkoop Bij het voorstel tot aankoop van perceel Noorderkade en Molenbuurt 33, maakte mr. Berk houwer er ernstig bezwaar te gen. dat deze voorstellen de raad werden aangeboden, nadat de percelen al gekocht waren. Hij vond dit in strijd met de Gemeentewet en niet elegant te genover de vroegere eigenaar, die anders wellicht meer voor" zijn eigendom had kunnen krij gen. De voorzitter stelde zich per soonlijk hiervoor verantwoorde lijk; hij had zelfs de gelegenheid niet gehad, om er met de wet houders over te spreken. Formeel taf hij mr. Berkhouwer gelijk, och hij meende in het belang van de gemeente aldus te moeten handelen; hij was ook van me ning in de geest van de raad te hebben gehandeld. De voorstel len werden door de raad goed gekeurd; tegen stemden echter de heren Berkhouwer, Holsmul ler, Torenvlied en Knuisting Ne ven. Tevens werd besloten tot aan koop van perceel Molenbuurt 16 en van twee percelen weiland aan de Heiloërdijk, van de heer A. Baas. Besloten werd tot ver koop van 962 m2 grond aan het Zeglis aan de heer G. v. Bee- kum voor f 7.696.en tot ver huur van een naastliggend per ceel, groot 1022 m2 voor 5 jaar tegen f 347.48 per jaar. Aan de Staat der Nederlanden werd verkocht een perceel ter rein aan de Kanaaldijk, hoek Boezemsingel, groot 393 M2 voor f 4.912.50. Een aan ,.Goed Wonen" destijds verleend bouwvoorschot van f 441.259 werd verhoogd met f 45.000 wegens stijging der ma- teriaalprijzen, terwijl aan dezelf de woningbouwvereniging werd toegestaan f 3000 te besteden voor de bouw van een stenen bergplaats aan de Catsstraat. Tenslotte kwam in behande ling het voorstel tot aankoop van de molen aan de Kruseman van Eltenweg. De voorzitter bepleitte dit voorstel, terwijl de heer Van Slingerland namens de meerd'- - heid van het college op fina ele gronden zijn grote bezwaren ontwikkelde. Wij komen op de discussie nader terug. Zoals hierboven gezegd, werd het voor stel tot aankoop en credietverte- ning tot een bedrag van f 5500 voor restauratie, met 19 tegen 4 stemmen aangenomen. Een interpellatie-v. d. Borden inzake grenswijziging werd we gens het late uur aangehouden. Alvorens met de afhandeling van de agenda te beginnen, her dacht de Raad, door staande en kele ogenblikken van stilte te betrachten, wijlen oud-burge meester A, Koelma, die de voor zitter met enkele woorden had herdacht. Mr. Wytema wilde hierbij niet in herhaling treden van de woor den van waardering, door hem aan de groeve gesproken en van de woorden, die wethouder van Slingerland bij het afscheid van de heer Koelma als burgemeester had gesproken. Hij wilde hier slechts aan toevoegen, dat het steeds de gevoelens van dankbaar heid zullen zijn, die de boven toon zullen voeren bij de herin nering aan de overledene. Van de heer Koot was bericht van verhindering wegens ziekte binnengekomen. De wens voor spoedig herstel, door de voorzit ter geuit, werd door de Raad met een applaus ondersteund. Ingekomen stukken Adressen van de Alkmaarse banketbakkers en sigarenwinke liers met betrekking tot de win kelsluiting werden om advies in handen van B. en W. gesteld. Zo als ook een adres van enkele be woners van de Nieuwpqortslaan, waarin verzocht werd de Notweg weer voor het publiek open te stellen. De heren Wiese en Toren vlied drongen in deze op spoed aan. De verzoeken van de bloe mist-hoveniersvereniging inzake tuinaanleg voor het te stichten tehuis voor ouden van dagen aan de Westerweg en van de heer Helderman, houdende een ver zoek om een standplaats met fruit te mogen innemen op het Stationsplein, werden in handen van B. en W. gesteld ter afdoe ning. Een voorstel-van der Bor den, om deze adressen om bericht en raad in handen van het col lege te stellen, werd met 13 tegen 10 stemmen verworpen. Een ver zoek van de heer G. Jansen, om een spandoek te mogen aanbren gen in het Fnidsen, werd in han den van B. en W. ter afdoening gesteld. De heren A. Huisman te Bergen en H. van Rossum te Alk maar werd eervol ontslag ver leend als leraren aan het Mur- mellius Gymnasium. Een drietal adressen van schoolbestuurders, met verzoeken om financiële me- werden in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Een schrijven van de minister van O.K. en W., houdende een urgentieverklaring voor de bouw van een derde openbare lagere school in het oostelijk deel der gemeente, werd voor kennisge ving aangenomen. Een schrijven van B. en W., met een overzicht betreffende gratificatiën, toela gen etc. aan ambtenaren en werk lieden der gemeente, werd voor kennisgeving aangenomen, nadat wethouder Coerts enkele opmer kingen van de heer Torenvlied had beantwoord. Tariefsverhoging Wethouder Leesberg deelde mede, dat het college van B. en W. voornemens is, in Juli te komen met een voorstel tot wijziging der tarieven voor gas en electriciteit, welke aan gepast zullen moeten worden aan de hogere kolenprijs. Dit betekent dus een verhoging der tarieven, welke zal ingaan per 1 Juli en waarmee men nu reeds rekening kan houden. Tot directeur aan de Handels avondschool werd benoemd de heer W. de Jong, alhier. Onder dankzegging werd aanvaard een geschenk van mevr. A. C. Graadt van Roggen-van der Pol, zijnde een zelfportret van haar echtge noot, de kunstenaar J. M. Graadt van Roggen, bestemd voor het Stedelijk Museum. De Raad verleende het college een crediet van f 20.800.voor het aanbrengen van een aantal voorzieningen in het gasproduc- tiebedrijf voor de N.V. Gasvoor- ziening Kop Noord-Holland. Een verzoek om financiële me dewerking voor het aanbrengen van een nieuw hek van twee meter hoogte rondom de speel tuin van de buurtvereniging U.K.K. aan de Doormankade, werd afgewezen nadat de heren Kirpensteijn, v. d. Berg, de Boer en Knuistingh Neven inwilliging van het'verzoek hadden bepleit. De voorzitter had het voorstel van B. en W. verdedigd met de opmerking, dat een twee meter hoog hek aan een concentratie kamp doet denken en dat men andere methoden moet volgen, om de jeugd eerbied voor een speel tuin bij te brengen. Het was een mentale vergissing van B. en W. destijds goedkeuring te geven het twee meter hoge hek rond de speeltuin in Bloemwijk. Wethou der Bakker had er bezwaar tegen omdat hij vreesde, dat sommige kinderen van gebruikmaking van de speeltuin zouden worden uitge sloten. Met 18 tegen 5 stemmen werd het verzoek afgewezen, te gen waren de heren v. d. Berg, De Boer, Kouwenhoven, Toren vlied en Knuistingh Neven. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening van 660.000, bij de bank van Nederlandse ge meenten voor de financiering van de bouw van 60 woningwetwo ningen. en tot het aangaan van een overeenkomst met de Ned. Spoorwegen inzake een spoor verbinding naar het Industrie terrein Noord. De heer v. d. Borden stemde tegen, omdat hij zich niet kon verenigen met een clausule in art. 7 van de over eenkomst, inzake de opzegging daarvan. De Raad bepaalde voorts dat in uitbreidingsplan in hoofdzaak en een herziening van uitbrei dingsplannen in voorbereiding zijn, en ging accoord met het voorstel van B. en W. om de heer M. Slabbekoorn, Hoofd van de Rochdale school over te plaat sen naar de nieuw op te richten openbare school voor G.L.O., De heer Hoytink had in verband hiermee de vraag gestqld, op grond van welke overweging de keuze op deze candidaat was ge vallen, terwijl er ook nog een tweede candidaat was, waarop Wethouder Bakker had betoogd, dat uit deze' voordracht een ze kere voorkeur van het College was gebleken. De voorzitter voegde hieraan toe, dat interne motieven hiertoe aanleiding wa ren geweest en dat deze voor dracht in overeenstemming was met art. 36 7e lid van de L.O. Wet. Spr. wilde in comité desge wenst het. voorstel nader motive ren, doch de heer Hoytink stelde hier geen prijs op; de voorzitter hoopte tenslotte, dat uit een en ander geen onjuiste conclusies zullen worden getrokken. Reorganisatie openbaar onderwijs. Het voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 5 November 1948 en tot in voering van een uniform leerplan aan alle openbare niet opleidings scholen, met dien verstande, dat met ingang van het schooljaar '55'56 aan de Tesselschade- school klassen zullen worden ge vormd, waarin opleidingsonder- wijs zal worden gegeven, met als overgangsmaatregel, de leer lingen van de klasse 2 t/m 6 van de Tesselschadeschool tot het einde van het zesde leerjaar on derwijs te doen geven volgens het thans voor deze school gel dende leerplan, ontlokte enige discussie aan de raad. De heer Sietsma ging er gaarne mede accoord en de heer Holsmuller be toogde, dat dit voorstel maar weinig afdeed van het voorstel van '48; In plaats van in de vijf de begint het opleidingsonder wijs nu in de vierde klas. Hij zag het voorstel niet als een principieel voorstel, doch als een gevolg van de aanmelding van het groot aan tal leerlingen voor de diverse scholen. De oudercommissie voor de Tesselschadeschool had wel bezwaren, aldus spr. doch de ouders behoeven zich z.i. niet on gerust te maken. Ook Mej. Kamp huys wees er op, dat dit voor stel, waar de P.v.d.A. zich thans achter schaart, vrijwel hetzelfde is, als het voorstel dat deze frac tie in '48 afwees. In het leerpro gramma ziet spr. weinig verschil en zij achtte het een groot voor deel, dat men was afgestapt van de opleiding vanaf het eerste leer jaar. Spr. Fractie kon zich ermee verenigen, dat men het oplei- dingsonderwijs reeds in de vierde klas wilde doen aanvangen en kon ook de motivering delen in zake de verdeling van de leer lingen over de diverse scholen. De heer Hoytink zag geen enke le principiële afwijking van het voorstel van 1948, maar aldus spr. in de politiek kan men nu eenmaal gekke dingen beleven. Het zou de rust bij het onderwijs ten goede zijn gekomen, wanneer men, hetgeen nu voorgesteld wordt, reeds in '48 had gedaan. Terwille van de rust van het on derwijs kon spr. zich ondanks enkele bezwaren, met het voor stel verenigen. Nadat Wethouder Bakker de verschillende spr. had beantwoord, werd het voorstel met algemene stemmen aangeno men. Het voorstel tot uitbreiding van de Khonstammschool met een les lokaal, een handenarbeidlocaal ter grootte van twee leslocalen, en een keukentje, waarvoor een. crediet van f 60.000,werd ge vraagd, werd, nadat de voorzit ter op een vraag van de heer Sietsma, of Hét niét wat goed koper kon, geantwoord had, dat deze begroting nog zo gek niet was, eveneens aangenomen, zo als ook een voorstel medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe verlichting in de St. Josephschool aan de Laat. Met de heren Torenvliet en Knuistingh Neven tegen, werd de wijziging van het kledingregle- ment goedgekeurd. De communis ten hadden bezwaar dat het we gens uniform verstrekken inge houden bedrag tot 50 pet. was verhoogd, zoals van hogerhand was voorgesteld. (Advertentie) En nu. de NATIONALE drank, Per LITER f 6.10 Verkiezingen Tweede Kamer AKERSLOOT Nog enkele dagen en de verkiezing van de leden van de 2e Kamer der Sta ten Generaal is daar. Voor hen die moeilijk op eigen gelegen heid naar het stembureau kun nen komen op de dag der ver kiezing. bestaat ook nu weer ge legenheid om zich te laten ver voeren per auto, mits zij zich opgeven bij de Secr. der K.V.P. afd. Akersloot, de heer G. A. v. d. Vliet. De aangifte kan ge schieden uiterlijk Dinsdagavond 8 uur. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren; Alida M. G. dv M. M, Staadegaard en G. D. Mes; Mar- garetha Magdalena Maria, dv J- Zuidwijk on J. J. E. B'eckerman; Robert Willem Johan, zv J, W- Crefeld en J. M. de Haas; Stepha- nus, zv G. P. W. Koopman en L. J. Pospichal; Eduard Nicolaas, zv J. J. M. Grolman en G, G. de Groot; Gerard Louis, zv A. L- Gerritsen en G. P. Limburg; Gehuwd: Cornelis L. Zwaan en Johanna E. Kooij; Cornelis P- Schekkei-man en Annetta E. Kem- NABIJ GILZE-RIJEN, PILOOT GEDOOD Een Harvard lestoestel van de voortgezette vliegersoplei ding, gevestigd op de vliegba sis Gilze-Rijen, is in de afgelo pen nacht tijdens een oefen- vlucht verongelukt. De leerling- vlieger kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde om streeks 0.45 uur, tijdens een nachtelijke oefening. De vlieger was bezig met een start- en landingsoefening. Aan de rand van het vliegveld Gilze-Riien, langs de Rijksweg Tilburg-Bre- da stortte het toestel neer. Het brandde geheel uit. De leerling-vlieger is er nog in geslaagd uit het toestel te komen voor het viel. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard doch de pa rachute, die slechts gedeeltelijk open ging, heeft deze val niet kunnen breken. KONINKLIJKE BEZOEKEN AAN ALKMAAR 1873 (8 Oct.): Koning Willem IH 1894 (27 Sept.): Koningin-Regentes Em ma met Prinses Wilhel mina. 1920 (11 Sept.): Koningin Wilhelmina. 1923 (8 Oct.): Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. 1925 (17 Sept.): Prins Hendrik. 1933 (9 OctJ: Prinses Juliana. 1935 (13 Sept.): Prinses Juliana. 1945 (Mei): Prins Bernhard. 1950 (14 Sept.): Prins Bernhard. Berkhouwer c.s. om de bepaling dewerking krachtens de L.O.-wet, Het comité, dat momenteel tot de oren in het werk zit om de Alkmaarse Braderie, welke op 1, 2 en 3 Juli a.s. wordt gehouden, voor te bereiden, is niet meer van de vergadertafel weg te slaan Het kan dan ook niet anders, of er moeten telkens nieuwe en fris se ideeën aan de afgepijnigde hersenen ontspruiten. En jawel, er is weer een nieuw idee, een nieuwe attractie: een sterrit voor tractoren naar Alkmaar (op de ochtend van de derde dag) en 's middags défilé en behendig heidswedstrijden hiervoor. Des morgens wordt er dan tus sen 10 en 12 uur gestart op plaatsen die ongeveer 15 a 20 km. van Alkmaar liggen, n.l. Scher- merhorn. Kalverdijk, Heerhugo- waard, Egmond aan den Hoef en Uitgeest, terwijl er binnenkort nog een startplaats in de Wierin- germeer zal worden aangewezen. Dat belooft dus een machtig en indrukwekkend schouwspel te worden. Met daverend geronk zullen de tractoren (ieder, die er een heeft, of kan lenen, kan deel nemen) Alkmaar binnenvallen en aan de duizenden, die Alkmaar dan bezig zijn te overstromen, de stem van de moderne landbouw laten horen. Het défilé begint 's middags om twee uur. Daarna komen de be hendigheidswedstrijden. waarmee wordt beoogd, de vaardigheid in het gebruik van tractoren te ver hogen. Deze wedstrijd staat los van de sterrit, zodat men dus aan een van beide of ook aan beide kan deelnemen. Het in schrijfgeld is maar laag: voor de sterri^ f 1.50 en voor de behen digheidswedstrijd f 2. En voor allebei f 3. Wat men precies te presteren zal krijgen en welke route men zal moeten volgen vanaf de startplaats naar Alk maar zal na de inschrijving aan elke deelnemer bekend worden gemaakt. In andere plaatsen van ons land, waar dergelijke demon stratieve en spectaculaire ritten werden georganiseerd, kwam men tot een éclatant succes. Vanzelf sprekend dat ook dit onderdeel van de groots opgezette Braderie een succes moet w.orden. Waar men zich kan laten inschrijven? Bij de heer J. Moejes, Middenweg 176, Heerhugowaard, Ir. L. G. van Beneden. Zeswielen 6, post Alkmaar, bij alle tractor dealers en subdealers en bij de assisten ten van de Rijkslandbouw voor lichtingsdienst, in het district van inwoning, waar ook het inschrijf geld kan worden betaald. En de prijzen? Natuurlijk zijn die er en mooie ook! Voor de behendig heidswedstrijd als eerste prijs 'n herencostuum. als tweede een herenregenjas; bovendien krijgen alle deelnemers, die de sterrit uitrijden een speciale plaquette. De laatste, inschrijvingsdag is voorlopig verlegd naar de 25e Juni. De bloem van Prins Bernhard ALKMAAR Vrijdag zullen in Alkmaar 2500. door bemidde ling van de Alkmaarse bloemis ten verkregen witte anjers, ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern hard worden verkocht ten bate van bet Prins Bernhard-fonds. Er is geen prijs vastgesteld. Men kan zijn gave naar believen in de bussen deponeren. Medewerk(st)ers, die willen collectoren worden verzocht, zich Vrijdagmorgen om helf ne gen aan te melden aan het Ver enigingsgebouw in De Heul. Draagt on de dag van het ko ninklijk bezoek de bloem van Prins Bernhard. Het bezoek van het Kon. Paar, dat Alkmaar morgen wacht, zal het tiende bezoek zijn, dat door leden van. het Koninklijk Huis sedert 1873 aan Alkmaar wordt gebracht. Op 8 October 1873, ter gelegen heid van de 300-jarige herden king van Alkmaar's Ontzet bracht Z.M. Koning Willem III een bezoek aan het feestende Alkmaar; bij deze gelegenheid legde hij de sluitsteen van. het Victorie-monument in het Victo- riepak, zoals op dit monument thans nog te lezen staat. Op 27 September 1894 was het de toen nog 14-jarige Prinses Wilhelmina, die in gezelschap van haar moeder, de Koningin- Regentes Emma, Alkmaar be- zocht. Het eerste bezoek van, H.M. Koningin Wilhelmina viel op 11 September 1920. De stad was feestelijk versierd en des avonds schitterend verlicht. Om kwart over 9, zo lezen wij in onze oude legger, kwam de Koningin aan bi) de Helderseweg, vanwaar zij reed naar het Station, waar zij de Bijz. Vrijw. Landstorm inspec teerde. In de Bergerhout vorm den Alkmaarse turners o. 1. v. de heer v. d. Pol een levende erepoort, waaronder de Kon. Stoet doorreed. Bij het stadhuis zongen de schoolkinderen o. 1. v. de heer Schipper het Wilhelmus. Ook toen al waren er padvinders, die daar een erehaag vormden. De jongensharmonie St. Louis speel de er het „Lang zal Zij leven". De Raadszaal was, zo lezen wij er verder, opgesmukt met allerlei voorwerpen uit het museum, w.o. tal van schilderijen. Nadat de wethouders, mr. D. Sluis, A. F. Thomsen en mr. A. Leesberg, als mede de gemeente-secretaris, de heer C. Donath aan H.M. waren voorgesteld, hield burgemeester mr. W. C. Wendelaar een wel komstrede, waarin hij sprak over de financiële toestand van de stad de belastingen en. de woningbouw H.M. tekende hier een oorkon de, die aan dit bezoek herinnert. Hierna volgde een rijtoer door de stad, gedurende welke op ver schillende plaatsen bloemen wer den aangeboden. Tien vliegtui gen van Den Helder cirkelden boven de stad, hetgeen voor die tijd nog een sensatie was. Bij het bezoek aan de Waag het was op een Zaterdag had men voor de gelegenheid vier berries met kaas op de schalen gezet; het dochtertje van de heer Wagenaar bood de Koningin bloemen en de oudste kaasdra ger, de heer J. Schouten, bood Haar twee Edammer kaasjes aan. Vervolgens werd een bezoek aan de Ambachtsschool gebracht en aan de toen nog nieuwe wo ningen aan de Eikelenbergstraat van „Volkshuisvesting". Aan de woning Hulststraat 6 bracht de Koningin een bezoek. In de Harddraverslaan hadden besturen en leden van een 75-tal plaatselijke verenigingen met vaandels plaats genomen, waar bij St. Caecilia voor het eerst in hét openbaar optrad. Hier werd de Koningin namens alle Orga nisaties een oorkonde aangebo den- Het verslag vermeldt nog, dat de chauffeur van de kon. auto bij het op gang brengen van dé motor zijn pols ern stig verwondde, doordat de slinger terugsprong. Dr. Stra- ver verleende de eerste hulp, later bijgestaan, door dr. Dir- f ken. Dit geschiedde in de wo ning van de heer Kempen aan de Baansingel, waar de nieuw bouw van „Goed Wonen" be zichtigd werd; hier bracht H. M. een bezoek aan de woning van de heer Florijn. In, het Victoriepark hield de wnd. voorzitter, de heer C. Nan- nes Gorter een rede, welke door H.M. de Koningin werd beant woord. Nadat H.M. in de konink lijke trein de lunch had gebruikt en des middags in de Grote Kerk een concert had bijgewoond, ver trok zij om 3.15 per koninklijke trein naar 't Loo. 8 October 1923. Het was bij de viering van het 350-jarig Ontzetfeest op 8 October 1923, dat H.M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik sa men Alkmaar bezochten. Ook toen weer was de stad feestelijk versierd. Des morgens had de Minister van, O. K. en W. dr. De Visser op het Nassauplein de Wilhelmina-fontein met een rede onthuld. Bij de aankomst aan het sta tion vormden de cadetten van de Cadettenschool de erewacht; de muziekkorpsen St. Louis, het Stedelijk, St. Caecilia en Soli Deo Gloria luisterden de intocht van af het station op. In de 2de klas wachtkamer stelde burgemeester Wendelaar de raadsleden aan het Koninklijk Paar voor. De ver slaggever vermeldt erbij, dat de vijf S.D.A.P. raadsleden hierbij ontbraken. Er is sindsdien dus wel iets veranderd. In zijn rede wees burgemeester Wendelaar er op, dat Alkmaar de eerste stad was, die na het zilveren rege ringsjubileum van de Koningin door Haar werd bezocht. In open rijtuigen reed het gezelschap naar het Victoriepark. waar ook de ministers van Onderwijs en Oor log, dr. De Visser en de heer Van Dijk, alsmede de vlootcomman- da'nt, vice-admiraal C. Fock aan wezig waren. De heer A. Blaauw voorzitter van de 8-Octoberver- eniging, hield een rede en de Koningin legde een krans bij het Victoriebeeld. Tijdens de rij toer door de stad, die hierna volgde, bracht de Koningin een bezoek aan de kaasdragers in de Waag en aan de Joodse Synagoge in de Hofstraat, waar de Ko ningin een praatje maakte met de 92-jarige wed. E. de Vlugt- Brinkman. Hier en daar werden haar bloemen aangeboden. Des middags werd er op het Sport park een groots riddertournooi uit 1445 opgevoerd, waaraan de halve stad deelnam en dat een evenement moet zijn geweest. Twee jaar later 17 Sept. '25 bracht Prins Hendrik een bezoek aan Alkmaar ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Witte Kruis. Op het Stad huis, waar de Prins officieel werd ontvangen, werd hem ook een dejeuner aangeboden. Eerste bezoek Prinses Juliana. Op 9 October 1933 bracht H.K. H. Prinses Juliana een kort on officieel bezoek aan Alkmaar. Het was haar eerste bezoek aan onze stad. Zij kwam per auto uit de richting Heiloo en bij de toen pas-geopende Julianaschool werden haar door twee leerlin gen bloemen aangeboden. Na een rijtoer door de stad bracht zij eên bezoek aan het Victoriepark waar de jaarlijkse herdenking van het önzet plaats vond. Op het Waagplein had zij de hulde van kaasdragers, padvinders en graalmeisjes in ontvangst te ne men. Na de rede van mr. C. J. de Lange legde de Prinses een krans aan de voet van het monument. Des middags bracht zij via Bergen een bezoek aan het pas-geopende koloniehuis „Prin ses Juliana" te Egmond aan Zee en woonde zij het concert bij in de Grote Kerk. Daarna sloeg zij vanaf het stadhuisbordes de 8- October-optocht gade. welke in het teken stond van het Huis van Oranje. Het was ter gelegenheid van de 28ste algemene vergadering van de Ned. Ver. voor Armen zorg en Weldadigheid, die 13 September '35 in Alkmaar werd gehouden, dat Prinses Juliana wederom onze stad bezocht. Ook dit was een on-officieel bezoek. Zij bezocht die dag de kaasmarkt, het Huis van Achten, waar koffie gedronken werd, het Hof van Sonoy, de Pius-Stichting en Huize Westérlicht. De lunch gebruikte de Prin ses ten huize van burgemeester jhr. mr. R. H. van Kinschot en zowel des morgens als des mid dags woonde zij de jaarvergade ring van genoemde vereniging bij. Sindsdien zag Alkmaar Prin ses Juliana thans Koningin Juliana, niet terug. Na de bevrijding bezocht Prins Bernhard als Commandant van de B. S. onze stad, terwijl 14 September 1950 Prins Bernhard nogmaals een bezoek aan Alk maar bracht, bij welke gelegen heid hij de eerste steen legde van het complex woningen voor gedemobiliseerden aan de Wil lem de Zwijgerlaan, de industrieën van de Machinefabriek „Alk maar" en de orgelfabriek van de fa. A. Pels Zn., bezocht, om vervolgens op het stadhuis met vertegenwoordigers uit de bur gerij nader kennis te maken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IETS WARMER Wisselende bewolking met van avond nog enkele verspreide bui en. Morgen droog weer en iets warmer. Overwegend matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. 20 Juni: Zon op 4.19; onder 21.03 Maan op 02.14; onder 20.03 en dan is het 25 Juni, de dag van de grote verkie zingen. Waarom wordt van ons gevraagd, die dag te stemmen op NUMMER 1 VAN LIJST 1, de lijst van de Katholieke Volkspartij? Omdat deze Partij er naar streeft, hef algemeen be lang te dienen. Zij doet dit, door naar de eis van het tegenwoordige tijdsgewricht het vestigen van een chris telijke wereldorde te bevor deren, Dat betekent samen werking tussen de volkeren en in het eigen volk op de grondslag van Christus- leer. Döt betekent het be vorderen van voorwaarden voor het bereiken van een betere beleving van het Christendom. Dat is streven naar een Christelijk werk leven en een Christelijk ge zinsleven. Dat vestigt een sterk fundament voor duur zame Vrijheid en Welvaart. Over 6 dagen dus op voor LIJST 1 van de K.V.P., met bovenaan de naam 200 DEELNEMERS OP DE EERSTE DAG ALKMAAR. Gisteravond is de Avondvierdaagse w.eer begon nen. Eigenlijk eergisterenavond al toen verschillende personen die Zaterdagmiddag niet kunnen deelnemen, de gelegenheid kre gen, alvast met de wandeltochten te beginnen. Toen waren er 32 deelnemers, die zonder uitvallers het parcours van 20 km. hebben getippeld. Gisteravond startten er 200. Het waren leden van De Kaaskoppen, bij wie dit jaar de organisatie berust, voorts van „Het Versleten Zooltje", -24 man van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, leden van „De Jeep" van het Rode Kruis Corps te Ber gen en vele individuele deelne mers, o.a. uit UrSem en Oudkar spel. De Nationale Reserve liet verstek gaan en ook de mannen van 't Bewakings Corps Konink lijke Landmacht zijn niet ver schenen, hoewel men daarop toch wel even gerekend had. Er waren 38 jeugdige lopertjes, die dapper hun route van 10 km. uit liepen. De route van 35 km. liep naar het schone Bergen en die van 10 km. naar de Heilooërdijk. DONDERDAG 19 JUNI BIOSCOPEN: Rex: Hyena's van de weg 18 jaar; Har monie: De zevende sluier, 14 jaar Cinema Americain: De bruiloft van Figaro, 18 jaar. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. of voor spoed gevallen bereikbaar Apo theek Kruismga, Koorstr. 59 Apotheker G. Kruisin/ga. BERGEN: „De Rustende Ja ger": Herdenkingsexpositie Harry Kuiten. Geopend tot en met 20 Juni 14.3017.30. (Zaterdag en Zondag ook van 19.3022.00 uur). Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; 14.30—17.30; 20—22 uur). CAFE TOM: plm. 6 a 7 uur: Start Avondvierdaagse. VRIJDAG 20 JUNI KONINKLIJK BEZOEK BIOSCOPEN: Rex: Rio Grande, 14 jaar Harmonie: Bakersprookje, 18 jaar; Victoria: Een Amerikaan in Parijs, 18 jaar; Cinema Americain: Art. 251 bis W. v. S„ 18 jaar. Gewestelijk Arbeidsbureau ALKMAAR In de plaats van de heer S. W. Arntz is tot lid-werkgever benoemd in de Commissie van Advies van het Gewestelijk Arbeidsbureau, mr. A. J. Th. Conijn te Heiloo. Geen vuiinisdienst Vrijdag a.s. ALKMAAR In verband met het bezoek van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard aan onze stad op Vrijdag 20 Juni a.s.. zal er die dag geen vuilnis opgehaald worden. In de wijken. die normaal op Vrijdag worden bediend, za] de vuilniswagen niet eerder dan Dinsdag 24 Juni d.a.v. versctui- Geslaagd BERGEN Voor het exainen vakbekwaamheid van de detail handel in gouden en zilveren werken er» juwelen, staagde onze plaatsgenoot Th. P. Veltman. KI. Dorpstraat 9. Huizenveiling BERGEN De gisteren door notaris G. A. Verkade uit Alk maar geveilde percelen. t.w. woonhuis aan de Dorpsstraat 110 en pakhuis aan de Loudelsweg 73, kwamen resn. in opbod op f6.050 en f2.730. De afslag is 25 Juni a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2