Zelfs GEOFF DUKE niet zeker van overwinning in T.T. 1952 ISiirmae Minister dient voorstellen in tot reorganisatie van 't onderwijs 12 uur boom duivelse )litiek In alle klassen open strijd tussen allersnelste machines RADIO D.D.D. HAMEA UW PUZZLE voor vandaag Scheiding tussen middelbaar en voorbereidend hoger onderv/ijs Nijmeegse Universiteit kan ziekenhuis gaan bouwen HET GOUDEN WAAGSTUK stralië inis bediend LAM BR ETTA voor 't eerst aan start Voor middenstand en landbouw Bediende verloor tas met f 11.000.- Grote vrijheid voor individuele scholen Tienjarenplan door minister goedgekeurd Priester-arbeiders door Parijse politie mishandeld door T. S. Fletcher 1 South Wales en huizen verdreven, verwoest en vele sneden. tormen, die in het rivieren in Oost- tervlakten. :n en spoorlijnen zijn geworden. de grootste rivieren th Wales de Lach- lacquarie zijn bui- ers getreden. In deze eigt een van de ern- tromingen uit de ge- an de staat. jeurtenissen uit de i hebben opnieuw een 'eworpen op de bijna boden, die het Krem- t om hen, die nu een- un hart aan de com- doctrine verpand met daden van ge uiting aan het bolsje- iderwerpen. Het zijn ing van de massa die de Russen sedert de Oostzeestaten be- ke herdenking in de ond en waarbij presi- n de gelegenheid te genomen in scherpe n deze mensonteren- n aan de schandpaal n de rede van dr. Jan s destijds permanent gedelegeerde bij de voordat de commu- 48 in Praag naar de n. 14 Juni wordt in de V.S. telken jare herdacht door de ban nelingen van de Oostzeesta ten als de dag, waarop in 1941 estaan werd vernie- ienaming zegt op zich mde. Honderdduizen- idsdien van huis en wen. Het is een plan, toe alleen bekend is ie van eeuwen gele de oude Romeinse s het principe toe- gehele stammen naar den over te brengen, wijze elke vorm van het centraal bewind in de kiem te smo- thode, die ook Hitier fd heeft gespeeld ten i ons eigen volk! che opzet van deze ;aties heeft een twee- Ten eerste om in de die grenzen aan de 1, de vrije hand te wentuele lastige ele- ;e schakelen. Zodoen- i mogelijk een betere hebben op eventuele •sterkingen langs de :er landen. Op de ats verschaffen de :he leiders zich op een groot leger van ers, wat voor hen de :ope arbeidskrachten productieproces van idustriebedrijven. En van dit onterend be- loorgaans een econo- iering georganiseerd, anek een boekje over gedaan aan de hand teriaal. I eel fereld beschikt alleen idel van het protest, ans, de gezant van Washington, heeft er angedrongen bij de geren tegen het op- de Sovjet-Unie. Het aten. De Russen ge- J.N.O. zuiver als een an hun doen en laten :chijn te geven. Voor ilomatie toch al niet idenis van het mens- itgeblonken door op- liefde voor de waar- Stalin en zijn mede- 'oorgoed een paskwil rnd staaltje van de /oor de waarheid en jdse vertrouwen is munistische zijde ge- 1 in het jongste Sov- antwoord op het itest inzake het be- een Zweeds vlieg- u heeft ronduit te /en, dat 't de Zweden eerst het vuur heb- terwijl direct vast- t Zweedse toestel on- as. Zo zal ieder pro- tegen de onmense ren van de Sovjets, :t een nonchalant ge- afgewezen als „leu- n „oorlogszuchtig", m van de diplomatie ure leugencampagne, iét obstakel voor een m met de Sovjet- nu de ontwapenings- n de U.N.O.-commis- de oorlogvoering op doet er alles in de le zaak weinig toe. er een vergelijk tot komen, wat alleen wanneer het Westen p tafel legt liefst g zwaar geladen ming moeten houden rent van onbetrouw- teert zich in de ganse het wereldcommunis- minachting voor de de Goddelijke wet- idelijke orde. In zijn n is dit onmenselijk irom reeds veroor- idoemd aan zichzeli te gaan. Alleen het de vraag, wanneei >p der wereldhistorie blijft in de schoot t verborgen. 8 Juni De oud- Vicaris van Menado, Panis M.S.C., wiens lestand de laatste sen overliet, is ten jn broer, pastoor A. del, voorzien van de Sacramenten. DONDERDAG 19 jUNl 1952 PAGINA 5 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdag „Dit wordt de grootste interna tionale race, die ooit is gehouden", vertelde Piet Nortier ons vandaag, sprekend over het evenement, dat Assen Zaterdag 28 Juni weer gaat beleven: de Dutch T.T. Het is namelijk zo, dat in de grote klassen Geoff Duke, oftewel Norton, niet zeker is van de overwinning. Net zo min weten de Guzzi's in de 250 cc en de Mondial's in de 125 cc, dat voor hen in Assen de ere krans gereed ligt. Er is hard gewerkt in alle fabrieken en de resultaten in Bern en op 't eiland Man hebben het uitge wezen. Spannend kan de strijd worden op de nieuwe wegen van het circuit van Drente. Mondial vreest de M.V., vooral sinds Man, waar Mondial geklopt werd, Guzzi kijkt met angstige blikken naar de Benelli, Norton wéét, dat A.J.S.'s nieuwe machine heel wat in z'n mare heeft, het weet ook dat de Gilera's stoute plannen koestert. En de klap op de vuurpijl: de nieuwste machine: Lambretta start. Laten we u in 't kort eens de situatie voor Zaterdag 28 Juni verduidelijken. Beginnen we met de lichte klasse, de 125 cc. Direct valt reeds de belangrijkheid van deze race in 't oog. Want ver schenen in Man 23 rijders aan de start, Assen ziet 32 rijders. Als 't nog niet voldoende zegt: alle bekende fabrieken uit Italië ko men met volledige ploegen aan de start. Spanje en Duitsland's NSU komen (nog) niet. Belangwekkend is de 125 cc- race. „Man" heeft namelijk de sensatie beleefd van een over winning van M.V. Voor het eerst werd Mondial geklopt. Logisch gevolg is, dat Mondial alles zal trachten om de achterstand voor het wereldkampioenschap weer ongedaan te maken. Als 't kan zelfs de leiding over te nemen. Twee kemphanen dus. Mondial met wereldkampioen 1951: Carlo Ubbiali en de jonge Romolo Ferri en daartegenover de 4 man sterke M.V.-ploeg, drie Italianen en Leslie Graham. Geen wonder ook, dat recordverbeteringen niet van de lucht zullen zijn. Alle Nederlanders op de 125 cc- motoren komen aan de start. In de eerste plaats het officiële Eysink-team met Dick Renooij en van Zutphen, verder o.a. de kam pioen van Nederland 1951: de Greef op z'n zelf opgefokte „Gre fa" en Dick Huysen, die steeds verder experimenteert met z'n J.L.O. Eindelijk tegenstand Men heeft 't eigenlijk niet meer durven hopen, thans echter is 't toch geschied. Er is een motor in de 250 cc-klasse gekomen, die de Gussi kan weerstaan. Eindelijk weer is de uitslag van een race in de kwartliters niet meer zeker. Italië bracht deze motor, een Benelli. Zo snel was de entree van deze fiets, dat alleen Fergus Anderson zich op Man heeft kun nen handhaven. En Benelli komt thans in Assen met z'n sterkste troeven. Twee bedaarde Engelsen, Sandford en Lomas, die een tegenwicht moeten vormen voor de Italiaanse onbesuisdheid. De vorige week werden ze ge contracteerd voor hun nieuwe Zo zal het weer zijn op 't circuit van'Drente. Verwoede ge vechten aan de kop om de grootste rijder aller tijden: Geoff Duke (8) eindelijk te slaan. Hier liggen achter hem Pagani (2) en Massetti '1'. VRIJDAG 20 JUNI 1952 HILVERSUM I 402 m 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Hoogmis; 9.35 Schoolradio; 10.05 Waterstanden; 10.10 Pianoconcert; 10.40 Maas trichts Stedelijk orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Pianoduo; 13.45 Voor de vrouw: 14.00 Schoolradio; 14.20 Madrigaalkoor; 14.55 Gram. muz.; 15.35 Zang en piano; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor: 17.35 Clave- cimbelrecital; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram. muz.; 18.40 „De uitkijk post"; 18.50 Lichte muziek; 19.05 Militaire causerie; 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Verkiezings toespraak; 19.50 Gram. muz.; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Omroeporkest en solisten; 21.00 „Oss zoals het leeft en werkt", klankbeeld; 21.50 Lichte muziek: 22.15 „Om de toe komst van Nederland", klank beeld: 22.35 Gram. muz.; 22.45 „Het Christelijk Oosten", cause rie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Metropole orkest. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Gram. muz.; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Schoolradio; 10.50 Gram. muz.; 11.15 Radiofeuille ton; 11.35 Sopraan en piano; 12.00 Orgel en accordeon; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Repor tage: 13.20 Dansmuziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gram. muz. (14.50—15.10 Voordracht); 16.00 Zangsoljsten en orgel. (In de pau ze: voordracht): 16.35 Voor de jeugd; 17.05 Vrouwenkoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Prijzen-, praatje; 19.00 Pianospel: 19.15 Verkiezingstoespraak; 19.30 „Ge zag en Vrijheid", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Pianotrio; (Advertentie) TTITTIT" Niet krabben. De helder I f* I I K vloeibare D. D. D. kal- L5 UJ U meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZOWEL aan de middenstands- bolitiek als aan de landbouwpoli tiek heeft 't Verkiezingsprogram van de K.V.P- een afzonderlijke en uitvoerige paragraaf gewijd. Bij elk dezer paragrafen staat als doel voor ogen, om op systema tische wijze aan te geven, hoe de ontwikkeling en ontplooiing van de betrokken maatschappelijke stand, voor zover deze beïnvloed wordt of dient te worden door de politiek, moet worden bevorderd, zowel op financieel als op econo misch en sociaal terrein. Na inge wonnen advies en na gehouden overleg met leidinggevende ver trouwensmannen uit de kringen van de middenstand en van boe ren en tuinders, waarbij een ver heugende overeenstemming werd bereikt, wil de K.V.P. dus na drukkelijk demonstreren niet al leen, hoezeer zij waarde hecht aan 't voortbestaan van 'n krach tige middenstand en een gezond agrarisch volksdeel, maar ook, op welke wijze zij, in het licht van 't algemeen welzijn, erop bedacht is, de kracht dezer noodzakelijke bestanddelen van het Nederlandse volk te vergroten. (Advertentie) Hamea Crème -Gezondehuid Hamea Gelei-Gave handen 20.30 „De Europese eenwording", causerie; 20.40 „Leven op de aarde", causerie; 21.00 Amuse mentsmuziek; 21.35 „Het hangt aan de muur en het tikt"; 21.55 Buitenlands overzicht; 22.10 Ge- variëerd programma: 22.40 „Van daag", causerie; 22.45 Avondwij ding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. muz. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 20 JUNI VARA 19.4521.15 „Europa in Scheve- ningen. stallen. Gussi voelt de bedreiging. We zijn voorts benieuwd naar de prestaties van Lous van Rijswijk. Want.... ook deze Nederlander berijdt een van de fabrieks-Be- nelli's. Neem dan nog Leslie Gra ham ep z'n snelle Velocette en ge begrijpt, dat de race in de 250 cc-klasse een opwindend duel kan worden. Vooral als men be denkt, dat bijvoorbeeld Bruno Ruffo op Man z'n geweldige klasse toonde. En toch; dit is niet de grootste sensatie. In de 250 cc-klasse start voor het eerst de Lambretta. Op het moment, dat wij van de heer G. J. Bruinsma enkele bijzonder heden vernamen, kwam er een telegram binnen te Assen: Lam bretta start met twee >ïiachines, bereden door Nello V»gani en Romolo Ferri. Zoiets hebben zelfs Bern en Man niet mogen beleven. In As sen draait de Lambretta voor het eerst. En mogen we geloven wat van deze machine is gezegd, we voorzien dan een heroïsch ge vecht. Nieuwe A.J.S. De 350 cc wordt een „Engels" gevecht. A.J.S. komt met een nieuwe motor. Eén cylinder met drie kleppen, dat is het snufje, door Jack West in Assen te pre senteren. En meteen is er thans een directe bedreiging voor Nor ton, beter gezegd voor Geoff Duke. Niet alleen is de A.J.S. een zeer snelle machine, de rijders zijn eveneens van klasse: Bill Doran, Jack Brett en Rot Cole man. Bill Doran heeft 't reeds gezegd: hij gaat z'n hoogste troe ven uitspelen. De Norton-ploeg is echter eveneens van formidabele klasse met het quartet Duke, Armstrong, Parry en Kavanagh. Klinkend is eveneens de naam van Les Graham op Velocette. Tenslotte dan het hoogtepunt van de strijd, de 500 cc-klasse. De climax. Waarom? De Italianen beweerden de vorige week het volgende: „In Assen is de 500 cc voor ons". Dat betekent een mas sale aanval van alle beschikbare Italianen op één man: Geoffry Duke. Inderdaad. De Italianen hebben alles naar Assen gestuurd wat er is. De meer oudere Nello Pagani, Umberto Masetti en hun ster rijder Alfredo Milani, allen op Gilera. Voor M.V. starten dan nog Carlo Bandirola én Leslie Gra ham. Voor Norton Armstrong, Parry en Kavanagh, voor A.J.S. Bill Doran en Jack Brett. Alle grootheden aan de start. Het kan niet anders of de T.T. 1952 wordt met deze race waardig besloten. BELONING VAN F 1100 Door een kantoorbediende van een groot touringcarbedrijf is gistermorgen in een publieke telefooncel in Amsterdam een brumledieren aclentas,inhouden de een bedrag aan geld, groot ongeveer 11.000 gld. achtergela ten, alsmede verscheidene zake lijke bescheiden betreffende dit touringcarbedrijf en haar be drijfsvereniging. Door de betrokken kantoorbe diende is gedurende zijn telefoon gesprek een man opgemerkt, die buiten heeft staan wachten en na zijn gesprek onmiddellijk de cel is binnengegaan. Aan deze man, die kan worden herkend, heeft de politie verzocht zich ten spoedigste met haar in verbin ding te stellen. Het touringcarbedrijf heeft de eerlijke vinder een beloning van tien procent van het bedrag toe gezegd. 'Advertentie I aitüfd 37. (Van een onzer redacteuren) Sinds bijna een halve eeuw is aangedrongen op herziening van de wetten, die het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs regelen. Daar het voorbereidend hoger onderwijs een andere doelstelling heeft dan het middelbaar onderwijs is voor elke categorie een apart ontwerp gemaakt. Beide wétten ken merken zich door de grote vrijheid die aan de individuele scholen gelaten wordt. Er is naar gestreefd dat de eigen karak teristiek van een school tot haar recht kan komen. Naar minister Rutten ons op een persconferentie meedeelde, zou hij gaarne zo spoedig mogelijk enigescholen van de nieuwe typen onder deskundige leiding aan het werk zien gaan. Het voorbereidend hoger on derwijs zal in Gymnasia, Athenea (tegenwoordige H.B.S.) en Lycea gegeven worden. Het Gymnasium geeft onderwijs in de klassieke richting, terwijl het Atheneum in de moderne richting onderwijst. Het Lyceum verenigt in een schooltype beide richtingen. Ook de avondlycea worden in de wet geregeld. Zij krijgen een cursus duur van vier jahr. NIJMEGEN. De minister van Onderwij?, Kunsten en We tenschappen heeft, na overleg met zijn ambtgenoten, zijn goed keuring gehecht aan het reali satieschema, plan eerste phase, voor de gebouwen van de Me dische Faculteit te Nijmegen op het landgoed Heyendael. Volgens dit plan zullen in de eerstkomende tien jaren ge bouwd worden een deel van de praeklinische instituten, d.w.z. gebouwen en laboratoria, waar in het onderwijs voor het candi- daatsexair/en wordt gegeven, welk onderwijs in 1951 in een voorlopig gebouw is begonnen, en voorts een deel van de ge projecteerde klinische instituten, met het universiteitsziekenhuis en de daarbij behorende huisves ting voor religieuzen en leken- verpleegsters, dienstgebouwen, enz. Op grond van deze principiële beslissing is bet thans voor de Sint Radboud Stichting mogelijk geworden de reeds jarenlang voorbereide plannen voor de Medische Faculteit te gaan rea liseren. Over de uitgewerkte bouwplannen als zodanig is het overleg nog gaande. De vaststelling van de omvang en van de latere uitbreiding van het te bouwen universiteits ziekenhuis op het landgoed Heyendael, geschiedt na overleg met het bestaande Snit Canisius Ziekenhuis. In een contactcom missie worden de wederzijdse plannen regelmatig besproken.. De aanwezigheid van een parti culier ziekenhuis, grenzende aan het academisch complex, maakt het mogelijk een uitwisseling van gemeenschappelijk? belan gen tot stand te brengen. Beide ziekenhuizen zullen gediend wor den door de zusters „Onder de Bogen" van Maastricht in samen werking met lekenverpleegsters. De Medische Faculteit te Nij megen zal. door de aanwezigheid van het Sint Canisius Ziekenhuis en van enkele bijzondere inrich tingen, zoals het Sanatorium Dekkerswald, de Sint Maartens kliniek en het Paedologisch In stituut, kunnen uitgroeien tot een belangrijk katholiek medisch- wetenschappelijk centrum. Het Middelbaar Onderwijs zal worden gegeven in de Algemeen Middelbare School (AMS.) met vierjarige cursus; de Middelbare Meisjesschool (MMS) met vijf jarige cursus, de Algem. Middel bare Avondschool met drie-jari ge cursus en de Handelsavond school met vijf-jarige cursus. Handelsavondscholen met drie jarige cursus komen in het ont- werp-M.O. niet voor, omdat deze naar de mening van de minister niet tot het Middelbaar Onder wijs behoren. Algemeen en bijzonder leerplan. De beide ontwerpen laten het onderwijs een grote vrijheid. Zo is het toelatingsexamen niet meer verplicht. De toelating zal in principe geschieden op het advies van het hoofd der Lagere School, hoewel rectoren vrij olij ven een toelatingsonderzoek in te stellen. Voor elke soort school zal een algemeen leerplan gel den, dat het minimum aantal les sen in de verplichte vakken en de totale aantallen lessen, die moeten en mogen worden ge geven, bepaalt. Daarnaast kan elke school zijn bijzonder leer plan opstellen, waardoor het onderwijs zelf de gelegenheid heeft naar nieuwe vormen te zoeken. De duur der lessen is niet wettelijk vastgelegd. De verlenging van de cursus duur van de HBS (Athenaeum) houdt verband met het feit, dat deze school thans van Middel baar tot Voorber. Hoger Onder wijs is gepromoveerd. Voor zeer begaafde leerlingen zal het ech ter mogelijk zijn de studie in kortere tijd te volbrengen. Verbeterde aansluiting L.O. Voorts wordt bij het Voorber. Hoger Onderwijs een stelsel van kern- en keuzevakken ingevoerd. Op het Gymnasium zal mesr dan voorheen aandacht worden be steed aan sociale vorming en de verruiming van het algemeen technisch begrip. In het Athe naeum zal ook eenvoudig latijn gedoceerd worden. Hoewel het geenszins de bedoeling is een klassieke vorming te geven, zul len in de hoogste klassen klas sieke schrijvers in vertaling wor den gelezen. Ten aanzien van het lesroos ter wordt onderscheid gemaakt tussen „doceer"- en „werk"- uren, waarin de leerlingen onder leiding van de leraar werken, repeteren en een deel van het huiswerk maken. De leerlingen worden genoopt tot zelfwerk zaamheid waardoor het zelfstan dig studeren geleidelijk wordt voorbereid. Om de aansluiting van het Mid delbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs bij het Lager Onder wijs te verbeteren is voor de eer ste klassen een gemitigeerd vak- lerarensysteem geprojecteerd. Dit wil zeggen, dat een leraar in meer dan het ene vak waarin hij volledig bevoegd is les zal ge ven. In de eerste twee klassen van AMS en Athenaeum zal het onderwijs ongeveer gelijk zijn,. In de derde en vierde klas van de AMS wordt gedifferentieerd in een A-richting (maatschappe lijk gericht) en een B-richting (mathematisch-physisch gericht). Rechten diploma's. Aan het einddiploma Athe naeum wenst men meer rechten toe te kennen dan aan de ande re scholen van Voorbereidend Hoger Onderwijs, terwijl aan de Avondlycea een verplichting tot het afnemen van eind-examen in het vooruitzicht wordt ge steld. Dit laatste wil men eerst nog in de practijk laten ontwik kelen. Verwacht wordt dat het diploma AMS zal worden aan vaard als aanbeveling voor tal van maatschappelijke betrekkin gen. Het Rijk zal het voorbeeld geven, terwijl het diploma ook toelating zal geven tot meer ge specialiseerde middelbare vak opleidingen. In de subsidiering van Bijzon dere Scholen is een grote vereen voudiging aangebracht. Voor de materiele uitgaven ontvangen ze een bedrag, dat even groot is als voor een Rijksschool van over eenkomstige grootte. De besturen krijgen daardoor meer vrijheid maar ook meer verantwoorde lijkheid en de administratie wordt vereenvoudigd. De lijn der paci ficatie wordt verder doorgetrok ken. Ook de salarissen van de Bi,jzondere Scholen zullen inte graal worden vergoed. De sub sidiering van gemeentelijke scho len wordt eveneens vereenvou digd. Horizontaal: I. vissoort 5. nimmer 9. vod 10- groet 12. voorzetsel 13. titel 14. bewijs van toegang* 16. dwarshout 17.. trouweloos 19- vaartuig 21. bijwoord 23. slimme 24. tegen 25. strook 27- deel van Sumatra 29. maatregelen treffen 32. milit. politie 34. dichterbij 35. en dergelijke 36. boom 38. hond 39. vlaktemaat 40- aarde 41. insect Verticaal: 1. ferm 2. deel van het hoofd 3. onder het nodige voorbehoud 4. niet vroeg 5. wrede keizer 6. deel van de bijbel 7. europeaan 8. deed van een toren II. inwendig orgaan 14. deel van een plant (meerv.) 15. tuinier; kweker 17. schande 18. bekend zijn met 20. eng. bier 22. vogelverblijf 25. op room gelijkend 26- toespraak 28. elk 30. roe 31. aardig 33- voorzetsel 35. roem 37. rivier in Italië 39. als volgt (afk). Oplossing kruiswoordraadsel No. 3-6. HORIZONTAAL: I. w; 3. assen; 8. kr; 10. ai; 11. netto; 12. er; 13- Is; 14. ik; 16. markant; 22. kraai; 23. leest; 24. trommel; 26. in; 28. ar; 31. po; 35. eg; 37. st; 38. annie; 39. la. VERTICAAL: 1. va; 2. vies; 3. anp; 4. se; 5. steek; 6- et; 7. nok; 8. kepi; 9- rr; 13 lakei; 15. kater; 16. mat; 17. aar; 18. rio; 19. alm; 20. nee; 21. tel; 25 maarn; 27. noot; 28. adel; 31. ps; 33. an; 34. ei; 36. ga. Adl'Crt.pv Tip PARIJS Heftige aanvallen heeft het Parijse Katholieke dag blad „La Croix" gedaan tegen de Parijse politieprefect Baylot, die het bestaan heeft drie priester arbeiders te laten mishandelen. Dit geschiedde onlangs, toen de priesters zich onder communis tische oproermakers hadden be geven en gewonden hadden ver pleegd op de straat. De politie was zeer verstoord over het feit, dat de communistische bladen het voor de priesters hadden opgenomen. Zoals bekend is, werden on langs bij de door de communist Duclos geleide onlusten ook drie priester-arbeiders in Parijs ge arresteerd en op het politiebureau onmenselijk behandeld. Mgr. Fel- tin, aartsbisschop van Parijs, heeft in een communiqué zijn afkeuring uitgesproken én over de deelne ming der priesters én over de latere mishandeling dezer pries ters door de politie. Deze mishandeling was ook nog daarom onbillijk, wijl de priesters bij hun arrestatie een gewonde verpleegden en dus niets met wa penen af als wapenen gebruikte stokken van transparanten te doen hadden. Het is belachelijk, zo zegt La Croix. dat de bisschop van Parijs, door te wijzen op de onrechtma tige handelingen van de apolitie. 20.000 agenten in hun eer heeft aangetast Immers uit het feit zelf dat de politieprefect 20 functiona rissen heeft geschorst en 60 over geplaatst blijkt wel, dat er iets mis is. FEUILLETON 50. Aan de vorm van de letters zag hij bovendien dat dit het handschrift van een vreem deling moest zijn. Heel voorzich tig en langzaam maakte hii het pakje open zodra hij even alleen was, en bemerkte tot zijn grote blijdschap dat het twee heel dui delijke wasafdrukken bevatte van Laurence's sleutels. Dat is het werk van Groot, mompeldp hii. bewonderend ter wijl hij de afdrukken aandachtig bestudeerde, zonder ze evenwel aan te raken. Die afdrukken zijn buitengewoon goed. Ik zal die sleutels zo gauw mogelijk laten maken. Misschien dat ik de afdrukken zelf wel kan weg brengen als ik hier klaar ben. En daar er op dat ogenblik juist enige bijzonderheden waren voorgevallen met een contract dat was afgesloten met een grote buitenlandse firma, moest John Bedford zijn aandacht schenken aan dingen welke niet onmiddel lijk in verband stonden met Workman en enige ogenblikken later verliet hij zijn kantoor. De twee wasafdrukken liet hii op tafel liggen. Hii bracht een be zoek aan de verschillende kan toorlokalen er> kwam ook in de afdeling waar de secretaris van Herbert Armadale en Oharity aan het werk waren. Is mijnheer Herbert nog niet hier? vroeg hij. Neen, mijnheer Bedford en hij komt vandaag ook niet Juf frouw Delomosne heeft ons zo even opgebeld. Mijnheer Herbert schijnt zich vandaag niet erg goed te gevoelen en bleef maar liever thuis. Het zal die oude hartkwaal wel weer zijn. Enfin, we hebben hem nu niet zo hard nodig. Ik blijf de- gehele dag op het kan toor dus als u me nodig heeft, weet u waar u me kunt vinden. De secretaris nam vlug een aantal papieren van zijn lesse naar eni stak die Bedford toe. Nu u toch Ibier is. zoudt u die papieren dan willen door lezen en mij vertellen wat daar op te antwoorden. Het ziin wel geen belangrijke kwesties maar ik zou toch graag willen dat u uw goedkeuring hechtte aan het geen ik daarop wilde antwoor den. Bedford zette zich voor een der lessenaars en las de brieven door. Op een gegeven ogemblik keek hii op en zich tot Charity wendend, zei hij Och, juffrouw Wraye, ik meen dat ik over deze zaak op mijn bureau nog een brief heb liggen. Zoudt u dien even voor mij willen ihalen. Ik geloof dat de brief onder een koperen presse- papier ligt. Kijkt u anders maar eens rond of u hem niet ziet. Charity begaf zich naar het kantoor van John Bedford en daar deze zeer ordelijk was, vond zij onmiddellijk wat zij zocht. Toen zij zich over de lessenaar heenboog zag zii de wasafdruk ken en zich afvragend wat dat nu wel voor dingen konden zijn, boog zij zich er over heen om ze eens wat nader te bekijken. Doch verder sloeg zij er geen acht meer op. Toen Bedford zich de volgende morgen naar zijn kantoor begaf overhandigde de portier hem een pakje met de twee gevraagde sleutels en de wasafdrukken. De laatste wierp hij in het vuur maar borg de sleutels met zorg in zijn safe op. Laurence verorberde die mid dag in zijn primitief ingericht kantoor met smaak een cotelet. Onder het eten door dicteerde hii enige brieven aan Dickie Wraye, die, voor zijn hoge lessenaar ge zeten zich de belangrijkheid van zijn ambt bi.jzpnder bewust scheen. Het was thans stil in de werk plaats. Tijdens de afwezigheid van Groot, die was heengegaan om de inwendige mens te ver sterken en ziin traditionele piip te roken, werden de zware ha merslagen niet meer gehoord. Plotseling trof hun oor een luid kloppen op de kleinste der twee deuren welke toegang gaven tot de werkplaats. Een kloppen, dat zich blijkbaar met steeds gro ter wordende haast herhaalde. Dickie verschrok, terwi.il Lauren ce zijn maal eer» ogenbiik vergat. Wat kan dat betekenen? zei hij, want tot heden was hem Ibier nog door niemand een be zoek gebracht, terwijl ook buiten de werkplaats een kennisgeving was aangebracht, dat niemand onder geen enke] voorwendsel kon worden toegelaten. Toen het kloppen voor de der de maal herhaald werd, stond Laurence op, haalde de sleutel voor de dag en opende behoed zaam de deur. Een agent die naar het scheen zich in grote haast hierheen be geven had, stond voor hem. Mijnheer Workman? vroeg hij, terwijl hij aandachtig een klein stukje papier bekeek. Ja, antwoordde Laurence. In de Atlasstraat is een man zoëvern een ernstig ongeluk over komen. Naar het uiterlük te oor delen schijnt hij een vreemdeling, flink van postuur en met blonde snor. Wij vonden op hem uw adres. Dat klopt, antwoordde Lau rence. - Dat moet Herman Groot zijn. Is zijn toestand ernstig? De agent kuchte even. Hij is er nog al ernstig aan toe, vrees ik, mijnheer. Bij het oversteken van de straat wilde hij voor een tramwagen uitwij- kein, maar werd daarbij door een andere wagen gegrepen. Hii is geheel buiten kennis, mijnheer. Waar is hii nu? (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5