Nieuuu Leveringen aan particulieren vrij van omzetbelasting Catalogus na felle protesten uit de circulatie genomen Sovjet-nota wijst beide Zweedse protesten van de hand 1 Spreiding zuivel-export dwingende noodzaak L-verkoop DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De gevolgen WETSONTWERP OMZETBELASTING 1952: Geen verlaging belastingdruk maar verschuiving voor 't publiek Deel Sovjet-vloot nabij Gottland? Turfmolmfabriek ging in vlammen op De expositie Prisma der Bijbelse Kunst Katholieken en protestanten voelden zich diep gekwetst Zeven poezen en 'n hond verdedigd met een breekijzer Intussen werd Zweeds luchtruim geschonden Beschier - van 101 - wilde er bij zijn Melkauto geramd door dieseltrein Rust weergekeerd op Koje GDE prijzen! rieksprijzen! i 120 - Alkmaar i prookjeshnd Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Zaterdag 21 Juni 1952 46e Jaargang 4 No. 12506 HOOKN. Draaisingel S3. »L 4213. Giotó Noord 77. tel. 1362 K 2230, ALKMAAR, Rlteevoort 52. ML 2016, (2 ffinen). K 2200, DEN HELDER, K.mtot™, 03. l.L 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedropte GrocEl 33. t.L 153 E 2210 Minister Lieftinck heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend op de omzetbelasting. Volgens dit ontwerp worden leveringen van goederen aan particulieren over de gehele linie vrijgesteld van de heffing van omzetbelasting. De dienstenver lening aan particulieren blijft echter belast. De totale belasting druk wordt echter niet verminderd, want voor de financiële ge volgen van de vrijstelling compensatie wordt gezocht door verhoging van de tarieven bij de invoer, de levering door fabrikanten en het verlenen van diensten aan ondernemers. Ook wordt het beschikken over zelfvervaardigde grondstoffen in de zogenaamde geïntegreerde be drijven weer aan heffing van om zetbelasting onderhevig, terwijl de heffing naar de kasontvang sten is vervangen door de hef fing naar de facturen. In dit wetsontwerp is geen sprake van éénmalige heffing. Intussen houdt de vrijstelling van leveringen aan particulieren in, dat ongeveer 100.000 onder nemers geen omzetbelasting meer behoeven te voldoen. Tenminste indien zij ook niet aan instellin gen e.d. leveren. Want dit soort leveranties valt niet onder de term „aan particulieren" en valt onder een heffing van een V2 pet Dat behoeft men ook weer niet al te zwaar te nemen, want zo lang leveringen aan instellingen slechts een gering percentage van de totale omzet uitmaken, wordt deze belasting om practische re denen niet geïnd. Alleen inkoopfacturen boeken De vrijstelling betekent in de eerste plaats een administratieve verlichting van de middenstan ders, die het maar zeer weinig op prijs stellen dat zij krachtens het besluit op de omzetbelasting 1940 tot onbezoldigd rijksontvan ger zijn aangesteld. Wel moeten zij nog hun inkoopfacturen admi nistreren in verband met de con trole op de leveranciers. Bovendien wordt op de con trole door de belastingdienst enorm bespaard door het weg- Bij haar installatie als burge meester van de miniatuurstad Madurodam, de 18.000 vier kante meter grote miniatuur stad aan de rand van de Sche- veningse Bosjes, die op 2 Juli a.s. haar poorten zal openen, zal prinses Beatrix een zilve ren ambtsketen ontvangen. vallen van zo een groot aantal ondernemers. Compensatie voor 210 millioen De ontlasting van de klein handelsschakel kost de schatkist ongeveer f 210 millioen. Hierte genover wordt het percentage van heffing voor leveringen van goe deren door fabrikanten evenals dat van het verrichten van dien sten aan ondernemers van 4 tot 5 procent verhoogd. Voor het ver richten van diensten aan parti culieren, hetgeen veelal plaats vindt door middenstanders, is de bestaande 4 procent heffing uit sociaal-economische overwegingen echter gehandhaafd. Zowel het percentage voor per sonenvervoer en de oplevering van werk in onroerende staat, evenals dat voor leveringen door groothandelaren zfjn ongewijzigd gebleven. De bestaande vrijstellingen voor goederen voor noodzakelijk le vensonderhoud zijn niet veran derd, terwijl voor boeken, petro leum en poeliersproducten een nieuw tussentarief van 3 procent voorgesteld wordt. Het thans gel dende tussentarief van 7 procent is verhoogd tot 10 procent, zodat de in de kleinhandel weggevallen 3 procent heffing op een der vo rige schakels wordt afgewenteld, daarentegen zijn de weeldetarie- ven van 15 en 30 procent onge wijzigd gebleven. Nederlaag voor Pinay PAKIJS, 20 Juni De Franse Nationale Vergadering heeft Vrij dag een verzoek van Premier Pinay om het debat over Tunesië tot de volgende week uit te stel len afgewezen. Me 403 tegen 210 stemmen besloot de assemblee haar onderzoek van het Franse hervormingsplan voor Tunesië voort te zetten. De nieuwe tarieven brengen verschuivingen mee, die ook voor het publiek niet zonder gevolgen zullen blijven. De ondernemers, welke rechtstreeks aan particu lieren leveren en die bij de thans geldende wet een bevoorrechte positie innemen, zullen meer moe ten gaan betalen. Banketbakkers, Horeca-bedrij- ven, maatkleermakers, apothekers en tandartsen moeten voor leve ringen aan particulieren het fa brikantentarief van 5 pet. gaan betalen, hetgeen een verhoging met 1 procent betekent, terwijl ook hun grondstoffeninkoopprij- zen met 1 procent omhoog gaan. Voor de meeste andere goede ren betekent het nieuwe tarief stelsel een prijsverlaging, welke des te groter is naarmate de bruto-winstmarge van de winke lier groter is. Daar staat dan weer tegenover, dat de indirecte druk van de omzetbelasting voor de consument zwaarder wordt, om dat de leverantie machines en bedrijfsmiddelen met 5 inplaats van met 4 procent belast wordt, terwijl „de levering aan de par ticulieren" ontbreekt en daar dus niet van de vrijstelling geprofi teerd kan worden. Deze verho ging komt pas op langere termijn via de afschrijvingen in de prijs van het eindproduct tot uitdruk king. Daar de weeldetarieven on gewijzigd zijn gebleven, zullen de z.g. „weeldegoederen" 3 procent in prijs goedkoper worden, daar de 3 procent heffing in de win kel wegvalt. De heffing van de omzetbelas ting naar de kasontvangsten wordt vervangen door een hef fing naar de verkopen, zoals dat ook vóór 1941 geschiedde. Bin nenkort moet over het factuur bedrag omzetbelasting betaald worden. STOCKHOLM, 20 Juni. Zweedse oorlogsschepen en mili taire vliegtuigen hebben Donder dagavond en Vrijdagmorgen ge zocht naar Sow.iet-Russische oor logsschepen, die in het gebied ten Noorden van Gottland, waar het wrak van de vermiste Zweedse Dakota vermoedelijk ligt. gesig naleerd zijn. De nasporingen hadden geen resultaat, aldus een officieel communique. CAfE-Rl STAURA Hoe enorm druk het in Medemblik was tijdens het Koninklijk bezoek, toont deze foto, door onze fotograaf genomen vanaf het bordes van het Raadhuis, met een fraaie doorkijk op de versierde Nieuwstraat, tijdens de aankomst van de Koninklijke stoet. Op de voorgrond de schoolkinderen. Eigen foto N.H.D. 40 ARBEIDERS ZONDER WERK IN FOCHTELOO HEERENVEEN, 20 Juni. Hedenmorgen is de nieuwe turf- strooiselfabriek in het Fochteloër Veen bij Oosterwtide door onbe kende oorzaak in Vlammen opge gaan. Het vuur vond gretig voed sel, aangezien de fabriek groten deels uit hout is opgetrokken. Door deze brand is een belang rijke industrie, die veel beloofde voor Oosterwolde en omgeving, verloren gegaan. Het gebouw kwam verleden herfst pas gereed en was uitgerust met de nieuwste machines. De fabriek had wegens gebrek aan orders een tijd lang stil gestaan, doch was Donderdag morgen juist weer begonnen te draaien. Door de brand is een veertig tal arbeiders gedeeltelijk zonder werk gekomen, aangezien het niet meer mogelijk is de turf tot pak ken te persen. AMSTERDAM, 20 Juni. Het was een vreemde gewaar wording voor de twee veld wachters der rijkspolitie, toen zij op de 18e April van dit jaar, met de opdracht huiszoe king te verrichten naar wa pens, bij een dame te Duiven- drecht aanbelden, deze dame met in de opgeheven rechter hand een breekijzer op zich zagen afstormen. Een korte worsteling ont stond, waarbij de dame het breekijzer, doch niet dan na hevig verzet, werd afgenomen. Vanmorgen heeft zij voor de Amsterdamse politierechter te recht gestaan wegens „weder- spannigheid door zich te ver zetten tegen de politie". „Waarom deed u dit eigen lijk?" vroeg de president. „Ik dacht, dat mijn buur vrouw de politie had gewaar- DELFT Er is te Delft rumoer ontstaan rondom de catalogus op de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse Kunst" in het Stede lijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft. Deze geïllustreerde en ruim driehonderd pagina's tellende catalogus is eind vorige week in de verkoop gekomen, doch nu wordt van verschillende zijden de eis gesteld dat zij onmiddellijk zal worden ingetrokken De samenstelster van de cata logus, mej. dr. Anne Berendsen, wetenschappelijk assistente van het Museum, heeft nl. in de tekst haar eigen visie op tal van voor stellingen uit de Bijbel gegeven. De wijze waarop zij dit deed heeft felle protesten uitgelokt zowel van katholieke als van prot.- christelijke zijde. Algemeen is men van oordeel, dat de tekst in de catalogus krenkend is voor ieder gelovig mens. Het K.V.P.-gemeenteraadslid de heer G. M. F. Ronteltap heeft naar aanleiding van het verschijn nen van deze catalogus schrifte lijke vragen gesteld aan het col lege van burgemeester en wet houders. Ook zijn vragen gesteld door het A.R.-raadslid de heer N. den Hertog, die o.a. vraagt of het college niet met hem van mening is, dat de catalogus on verwijld dient te worden inge trokken. Het Delftse college van B. en W. heeft binnen een dag op de gestelde vragen geantwoord. Het college betreurt de uitgave van deze catalogus in de gewraakte vorm zeer en rekent haar de sa menstelster en de leiding van het Museum Prinsenhof als een ern stige fout aan. Het Delftse college van B. en W. heeft besloten de catalogus onmiddellijk aan de circulatie te sehuwd, om mij van mijn die ren te ontdoen. Daarom haalde ik „mijn rechterhand" uit de keuken, om de buurvrouw er van langs te geven", zei de verdachte, de 52-jarige F. C. G. D., die bij het onderzoek in het bezit bleek te zijn van zeven poezen en een hond. Dit tot groot ongenoegen van de omwonenden. Moeilijkheden over deze dieren kwamen her haaldelijk voor. „Ik dacht, dat de wacht meesters mijn beesten kwamen afbeulen", voerde mej. D. ver der aan. „En toen dacht u zeker ook: dat zal niet gebeuren dan over mijn lijk. Nu, ik kan u ver zekeren, dat de rijkspolitie dergelijke dingen niet doet, want het zijn allemaal nette mensen", zeide de president. Hij vonniste: twee gulden, met de waarschuwing haar dieren hierdoor niet minder melk te geven.... onttrekken. Men gelooft, dat deze gebeurtenis op de betrokkenen zoveel indruk heeft gemaakt, dat voor herhaling niet behoeft te worden gevreesd. Drs. D. H. G. Bolten, directeur van het Stedelijk Museum Prin senhof te Delft, heeft desgevraagd tegenover een redacteur van het A.N.P. o.m. verklaard: „Het spe ciale karakter van het tentoonge stelde maakte het wenselijk in de catalogus een korte omschrij ving te geven van telkens die febeurtenis uit Oud en Nieuw 'estament, die uitgebeeld werd in de geëxposeerde voorwerpen. De korte tijd van voorbereiding heeft mij helaas verhinderd mij persoonlijk hiermee bezig te hou den. Het is mij gebleken, dat de hiervoor zo nodige objectieve weergave niet in acht genomen werd. Hoewel de verantwoorde lijkheid hiervoor op mij rust en ik mij daarvan niet wens te dis tantiëren, geloof ik, dat de per soonlijke visie in mijn voorwoord weergegeven, duidelijk de inten tie doet blijken, die mij met zo veel voldoening deze tentoon stelling deed samenstellen. Dat door deze nu ingetrokken tekst velen gekwetst zijn in godsdien stige gevoelens, die deze tentoon stelling juist beoogt te dienen, wordt door mij diep betreurd". Aldus de directeur van het Mu seum Prinsenhof. TACTIEK GEWIJZIGD PARIJS, 20 Juni De Franse communistische partij is blijkbaar weer een keer omgezwaaid en heeft vandaag een beroep op haar leden gedaan de hulp van de boeren en de middenstand tot zich te trekken om de plannen voor de Westerse defensie te ver storen. STOCKHOLM, 20 Juni Het Zweedse ministerie van Oorlog heeft vandaag bekend gemaakt, dat het Zweedse grondgebied Dinsdag is geschonden door een straalvliegtuig van onbekende nationaliteit. Het toestel kwam uit het Noorden en vloog over de stad Halmstad aan de Westkust in midden Zweden, waarna het over zee verdween. zee Een onderzoek heeft uitge maakt dat het uitgesloten is, dat men hier te doen had met een Zweeds vliegtuig. Volgens onbevestigde berichten van burgers en militaire waar nemers ging het hier om een Rus sische LA 17. De nieuwe Sovjet-nota De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken Wysjin- sky heeft gisteravond aan de Zweedse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, zo meldt Tass. Daarin wordt gezegd dat de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni betreffende „het schenden van Sovjet-gebied door Zweedse mi litaire vliegtuigen" in strijd zijn met de feiten. De Catalina was binnen de vier mijl van Russisch grondgebied toen hij werd ont dekt door Russische vliegtuigen. Voorts noemt de nota de ver klaring dat het Zweedse vliegtuig onbewapend was, onwaar. Er was geconstateerd dat het Zweedse vliegtuig, de instructies van Sov jet-vliegtuigen om te landen ne gerend, het vuur had geopend. „De Sovjet-regering vestigt er de aandacht van de Zweedse re- Brazilië handhaaft onverbreekbaarheid huwelijk Na zeer bewogen debatten heeft het parlement van Brazilië met 187 tegen 46 stemmen het voorstel verworpen om de „on verbreekbaarheid van het huwe lijk" uit de grondwet te schrap pen. Reeds geruime tijd geleden hadden een aantal afgevaardig den voorstellen gedaan om ook in Brazilië, de echtscheiding te doen erkennen, welke grondwet telijk niet was toegestaan. Felle tegenstand tegen dit voorstel is van de Braziliaanse bisschoppen gekomen, die in hun grote brief van September 1951 daartegen stelling hebben genomen. Bij de vele gasten, die de zer dagen in Oude Tonge 't vijf en vijftig-jarig huwe lijksfeest meevierden van de oudjes K. Kik-van Driel was er een hele ouwe baas. Hij heeft al tweemaal Abraham gedag gezegd en enkele maanden geleden vierde hij zijn eerste verjaardag voor de tweede maal. Het was de vader van de bruid: Beschier van Driel. de ouwe schipper, die het bestaan op het on dermaanse rekt zoveel-ie kan. Omdat hij nog lang niet aan ophouden denkt, is fei telijk het feest gevierd. Want „feest moet er zijn", zei de stok-oude baas, „ik begin er nu pas plezier in te krijgen". gering op, dat Zweedse vliegtui gen de Russische grens reeds bij vorige gelegenheden hebben ge schonden", aldus de nota. Cheston Newhall, directeur van de „Babb Company" in Canada, heeft te Montreal verklaard dat de neergeschoten Zweedse Cata lina er een is van drie voorma lige patrouillevliegtuigen van de Canadese luchtmacht, die in 1948 aan Zweden zijn verkocht. Zij waren tevoren van de militaire uitrusting ontdaan en uitgerust als opsporings- en reddingsvlieg tuigen, zulks op verzoek van de Zweedse regering. Het was „be lachelijk aan te nemen, dat zulk een vliegtuig een schot zou kun nen lossen". LIJNDIENST NEDERLAND- IERLAND-U.S.A. HERVAT ROSSLARE HARBOUR (Ier land) Na een onderbreking van dertien jaar zullen de Neder landse lijnboten in Augustus een regelmatige dienst hervatten tus sen Ierland en Amerika. Twee nieuwe schepen van de Holland Amerika lijn, de „Maasdam" en de „Rijndam zullen deze dienst bevaren. NATO-LANDEN ZULLEN VLIEGTUIGEN LEVEREN WASHINGTON Naar Vrij dag te Washington is bekendge maakt, willen de Verenigde Sta ten vliegtuigen kopen in NATO- lainden in Europa. Het plan houdt in het gebruik van gelden van het Amerikaanse program voor wederzijdse beveiliging om toe stellen rechtstreeks uit Europese fabrieken te betrekken, hoofd zakelijk ten gebruike van Euro pese NATO-landen in plaats van het zenden van vliegtuigen van Amerikaanse makelij. EEN DODE, EEN GEWONDE TE ZWAAGWESTEINDE ZWAAGWESTEINDE Gister avond om tien minuten over zes is een Dieseltrein, komende uit de richting Groningen in volle vaart op een melkauto gereden. Het ongeval geschiedde tussen de hal te Zwaagwesteinde en het tven verderop gelegen plaatsje Zand- bulten. In de auto bevonden zich de be stuurder, een zekere de Bruin, uit Zwaagwesteinde, alsmede de 9-jarige Joh. Bruining. Beiden zijn in zorgwekkende toestand naar het Diakonessen- ziekenhuis te Leeuwarden over gebracht, waar de 46-jarige be stuurder om half negen overleed. Enige andere jongens, die ach terop de auto bij de melkbussen zaten, bleven ongedeerd, omdat zij eraf werden geslingerd. UTRECHT. Tijdens de jaar vergadering van de Nederl. Ver eniging van Kaasexporteurs heeft de Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening, dr. Ir. Lou- wes, een uiteenzetting gegeven over de huidige wereldsituatie op landbouwgebied. Hii wees op het huidige wereldtekort aan dierlijke eiwitten, waarvoor een aanvulling slechts te vinden is in de eiwitten in kaas en consumptiemejk. De Directeur-Generaal zag hierin goede mogelijkheden voor een volledige opname van de Nederlandse zuivelproductie. Hij vestigde de aandacht op de aan de gang zijnde structuur verandering m de Duitse land bouw en op de gevolgen die hier van eventueel voor de Neder landse export te verwachten zou den kunnen zijn. Dr. ir. Louwes zag daarom als dwingende noodzakelijkheid een bevordering van de exportsprei ding op zuivelgebied, opdat niet de vooroorlogse situatie, toen de Nederlandse zuivelexport hoofd zakelijk afhankelijk was van een klein aantal grote afnemers, zich weer zou herhalen. In het bij- z wider zal het zich toeleggen op uitbreiding van de export naar een groot aantal kleinere afzet markten van belang zijn voor een verdeling van risico's. HET EILAND KOJE, 20 Juni. Leden van de geallieerde kamp leiding op het eiland Koje heb ben Vrijdag medegedeeld, dat het onderbrengen van de krijgsge vangenen op het eiland in klei nere en daardoor gemakkelijker onder toezicht te houden afdelin gen, is voltooid. Ruim zeventigduizend van het totaal van tachtigduizend com munistische krijgsgevangenen zijn naar de kleinere afdelingen over gebracht. Tenslotte wordt nog medege deeld, dat de krijgsgevangenen geen communistische vlaggen meer laten waaien, geen massa zang meer houden en orders prompt opvolgen. loeken, itrekt 0.25 g doeken 0.98 cm0.79 R en gelust 0.59 H se kleuren 0.98 j 0.5! J 150, wasecht 3.95 na graslinnen 1.49 le mt., slechts 41 5 veralls, 5 mpen 8.95 g broekjes v.a. 0.98 j s, v.a1.40 5 1.49 5 ;s, alle maten 1.95 I rken, m. kant 2.95 B la's, lm 6.90 3 jes, 5 1.75 p. mtr. slechts 1.25 jj en zalm. 80 cm. br. 1.39 r. 3 0.95 b cm. br. p. m. 1.95 p. mtr1.69 H v. dessins 5.95 OOIT NAAR adres voor inderkleding 5 iiiimmiuiiiHiiiimitt le detectives." Doch ;en. Hij wilde zelfs wel „Ik heb geld genoeg, Teem jij het nou maar." en slaande ruzie tussen geld wilden aannemen. ien een salomonsoordeel ie je nou maar allebei helft". Daartoe be- le vrede weer getekend, •ig op de deur geklopt de toen een druk heer- en we al wel eens meer foto in de krant. Wie is Carl Atan, de stichter f van sprookjesland. Dch gauw wat er aan de eend uit. imiiiimimiimmiiu

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1