Opgetogen Wieringermeerders begroetten onze Landsvrouwe Jubel over de Eenhoornstad Burgem. Loggers: stimulans om energiek voort te gaan 770 tractoren deden uitgeleide Blijde klanken vertolkten de vreugde van een aanhankelijke bevolking 20 olie-contracten geannuleerd 6,5 Milliard hulp aan buitenland ZATERDAG 21 JUNI 1952 PAGINA 3 De tocht ven H.M. de Koningin en haar gevolg door Hollands Noorderkwartier die zijn hoogtepunt vond in de ontvangst in de Beurszaal te Middenmeer, had enige overeenkomst het het blijde bezoek van een innig geliefde vriendin na lange afwezigheid. En al was het gejuich niet overal even uitbundig, men las de vreugde en voldoening over dit gebeuren in aller ogen en in de stralende glimlach waarmede overal onbevangen de Landsvrouwe werd tegemoet getreden. De Noorderkwartierders z ijn nu eenmaal niet uitbundig van aard, maar ze dragen het hart op de rechte plaats. En dat de spontane geestdrift een enkele maal de aangeboren reserve overwon, zoals dit tot uiting kwam na het bezoek aan de tot tijdelijke raadzaal ingerichte beurs te Middenmeer, bewijst wel hoezeer in het bijzonder de Wieringer meerders hun hart verpand hebben aan het Koninklijk Gezin. HET GEVOLG Tot het gevolg van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden behoorden: Mr. J. C. baron Baud. Groot officier in speciale dienst Mevrouw L. Verbrugge van 's-Gravendeel geb. barones Prisse Dame du Palais W. F. K. Bischoff v. Heems- kerck Eerste Stalmeester Luit. ter zee lste kl. A. F. Eibers, Adjudant van Z.K.H. de Prins der Nederlanden W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, Particulier Secretaris van Hare Majes teit de Koningin Dr F. A. de Graaff, Particu lier Secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Het Koninklijk Paar in Middenmeer, na het verlaten van het Beursgebouw, de Koningin wordt begeleid door burgemeester Logger*. Helaas was Z.K.H. Prins Bemhard niet in staat om dit bezoek aan Hollands Noorderkwartier mee te maken. Het onlangs ergens in het Oosten van het land plaats gehad hebbende ruiterongeval dWong hem nu zichzelf te ontzien, en daarom van Alkmaar direct door te reizen naar Hoorn, alwaar in de haven het Koninklijk jacht de Piet Hein gemeerd lag. met behulp van vlaggen aan witte masten geplant in met zand ge vulde rioolbuizen en verder af gewerkt met goudsbloemen, in een vrolijke toegangslaan her schapen. Bovendien stond hier de Landelijke Rijvereniging gereed om de Koningin met haar gevolg naar de Beurs te begeleiden. Langs de weg opgestelde meisjes van sportverenigingen vormden daarbij een even fleurige ere wacht. Tot Voorbij de Friesebrug had den de Alkmaarders Koningin Juliana hartelijk uitgeleide ge daan. Voort joegen de auto's langs de Provinciale weg. Bij de grote brug voorbij Oudorp stond een toevallig passerende militaire col- lonne stil, de manschappen allen keurig in de houding. En overal stonden er mannen en vrouwen, jongens en meisjes zonder uitzon dering met Oranje getooid te wui ven, terwijl de kleinsten dapper hun vlaggetjes zwaaiden. Bij de kruising Br. op Langendijk -stond een deel van Langedijks bevolking onder aanvoering van Burgemees ter Schelhaas de stoet op te wachten. Even werd halt gehou den om de Burgemeester gelegen heid te geven H.M. ter begroeting de hand te drukken. Bij de krui sing te Heerhugowaard begroet ten de Heerhugowaarders en Burgemeester Sutman Meyer de Koningin en haar gevolg en bij het Niedorper Verlaat was de be volking van 't Veld en Waarland te hoop gelopen. Burgemeester Kalb van Oude Niedorp was er gekomen in gezelschap van de Eerw. Zusters en de kinderen van de scholen, die luide het Oranje Boven zongen. Bij het klooster te Nieuwe Niedorp weer hetzelfde tafereel: kinderen en kleuters zwaaiden met oranje vlaggetjes en verder zusters van de schooltjes en Paters van het klooster. Langs de wegen hadden arbei ders hier en daar groepjes ge vormd, die vanaf wagens of an dere geïmproviseerde tribunes van hun onverdeelde belangstel ling blijk gaven. Aankomst te Middenmeer De bevolking van Middenmeer had de gehele Prof. ter Veenweg Voor het beursgebouw inspec teerde Hare Majesteit de 20 ama zonen en ruiters en wisselde en kele vriendelijke woorden met instructeur H. R. Smit. Leden van andere sportverenigingen in uni form markeerden de weg tot aan de lopers waarover de Koningin de in een tijdelijke raadzaal her schapen beurs zou betreden. Bij de ingang boden Gertruida Gies- sen en Frouke Smit, dochters van de beide wethouders, een fraai bouquet oranje rozen aan. Rede van de Burgemeester Burgemeester Loggers, die voor de aankomst te Middenmeer de Koningin hartelijk namens de be volking van Wderingermeer had begroet, hield in de keurig met palmen versierde beurszaal een toespraak. Na zijn spijt uitge drukt te hebben over het niet meekomen van Z.K.H. Prins Bernhard en de beste wensen voor diens voorspoedig algeheel herstel te hebben geuit, herinner de spr. er aan, dat het wegens het ontbreken van een raadhuis nog niet mogelijk was om hare Majesteit te ontvangen in een re presentatief gebouw. De bouw van woningen en bedrijfsgebou wen in dit nagenoeg geheel ver woeste gebied had nu eenmaal voorrang, maar spr. verwachtte dat Wieringermeer toch binnen afzienbare tijd tot verwerkelij king van de raadhuisplannen zou kunnen geraken. „Dankbare herinneringen be waart de bevolking van Wierin germeer nog steeds aan het be zoek dat door Uwe Majesteit in 1932 aan Wieringermeer is ge bracht ter gelegenheid van de in gebruikneming van de waterlei ding". Dan releveerde spr. uit voerig de duistere oorlogsdagen, de inundatie en de daarop vol gende herinpoldering. Vrijwel on middellijk werd het herstel krach tig aangepakt. In die dagen toen alles nog een ravage was, heeft onze geërbiedigde Koningin, thans Prinses Wilhelmina, dit gebied bezocht, en de bevolking daardoor de morele steun gegeven, die ze zozeer behoefde voor het volbren gen van haar moeizame taak. Sedert die gedenkwaardige 28e Febr. van 1946 zijn alweer zes jaren verlopen. De dorpen zijn herbouwd en de bevolking is te ruggekomen. Van de 500 verniel de boerderijen wordt aan het herstel der laatste 133 gewerkt, terwijl nog 74 woningen her bouwd moeten worden. Het nor male leven heeft hier zijn be loop hernomen, en de bevolking houdt weer vastberaden het oog op de toekomst gericht. Spr. twij felde er geen moment aan of juist dit Koninklijk bezoek zou voor de Wieringermeerders een stimulans zijn om energiek voort te gaan op de ingeslagen weg. Na het uitspreken van zijn rede stelde de Burgemeester de wet houders, raadsleden, predikanten en de Pastoors van de parochies van Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf, benevens de ver tegenwoordigers van verschillen de corporaties en instanties aan H. M. voor. Na het gebruiken van de thee bezichtigde de Konink lijke bezoekster met bijzondere interesse de in de zaal ingerichte fotoëxpositie over de Wieringer- meergeschiedenis. Ook onderhield Zij zich ongedwongen met ver schillende dames en heren. Te Slootdorp Weer deden de Wieringermeer - ruiters Hare Majesteit uitgeleide toen zij zibh met haar gevolg op weg begaf naar het eerst gebouw de Wieringermeerdorp, Slootdorp. Op de plaats waar Zij, toen Prin ses Juliana, in 1932 de Waterlei ding in gebruik genomen had, werd enkele minuten halt ge houden voor het in ontvangst nemen van een bouquet rode lelie's van de huishoudschool- leerlingen Renske Rienstra en Sarine Breed. Het daar opgestelde muziekcorps speelde de Koningin Emmamars en de Garde Mars, en de Koninklijke bezoekster begaf zich weer op weg naar het derde Wieringerdorp, Wieringerwerf. Wieringerwerf Dit dorp was al evenzeer in een uitbundig feestkleed gestoken als de beide voorgaande. Op het Ir. Smedingplein brachten 500 schoolkinderen o.l.v. de heer W. J. Holl een treffende zanghulde aan H.M. de Koningin. De Konin gin onderhield zich even met de dirigent, voordat de heer W. J. Lammers de gelegenheid kreeg om Haar namens de bevolking het symbolische houtsnijwerk „Land uit zee" te overhandigen. Met en kele hartelijke woorden van dank en een handdruk aan aanbieder en vervaardiger, gaf onze vorstin uiting aan Haar erkentelijkheid jegens alle schenkers en schenk sters. Over de Terp heen verliet de stoet Wieringerwerf in de rich ting Medemblik. Voordat H. M. de Koningin echter het nieuwe land verliet bracht zij eerst nog een bezoek aan de noodwoning en de nieuwgebouwde boerderij met woning van de heer H. W. Munters aan de Schervenweg. Op het bordes van het stadhuis te Medemblik. Van rechts naar links burgemeester Peters, H.M. de Koningin en de wethouders Kroezen en Bobeidijk, achter dezen de gemeentesecre taris, de heer van Hout. Achter de Koningin de gemeentebode. HOORN Het weer mag nog zo triest zijn, de lucht nog zo grijs en het gemoed zwaar bewolkt, maar als de opgewekte tonen van de muziek door de straten zwe ven komt er fleur en kleur. Dan wordt het ineens minder grijs en als vanzelf gaan dan de voeten mee op de maat van de jubelen de klanken. Het kan niet anders of iedere inwoner van onze stad moet gisteren de vreugde in zijn hart hebben voelen rijzen. Im mers er was muziek in overvloed. Er was kleur in overvloed van de vlaggen, rood, wit, blauw en oranje. Hoorn was voor een dag de Koninklijke residentie. De vrolijke tonen van het caril lon zweefden over de stad, dre ven mee met de wind, verstier- In Wieringerwerf. De Koningin in haar auto, met naast haar de Commissaris van de Koningin, in gesprek met de heer C. Wijker, de vervaardiger van het aangeboden houtsnijwerk. Bon leuk moment op de Afkmaatve kaasmarkt. Toen een berrie met koes aan H.M. getoond werd, schoot een draagtonw los en de kostelijke vracht rolde ouer de straat. Het poesje van mevr. Munters. Na een zeer rustige rit verliet onze vorstin de auto bij de boer derij en werd daar door Ir. Ovinge, de Dijkgraaf van het Heemraadschap de Wieringermeer begroet, alsmede door de boer en boerin. Of eigenlijk was er één die hen vóór was, nl. een klein poesje, dat nieuwsgierig de be zoekster van onder de heining aanzag en eens vriendelijk miauwde. Het was een grappig beestje. En ongedwongen als een gewone Nederlandse huismoeder pakte zij het beestje op en nam het mee de noodwoning in. De poes bleek zich bijzonder wel te bevinden in handen van de Hoge Bezoekster, want het maakte in het geheel geen aanstalten om te vertrekken. Inmiddels was de Koningin een gesprek met de boer en de boerin begonnen. Zij vroeg hen hoe lang ze in deze noodwoning hadden vertoefd, of zij zich er mee hadden kunnen behelpen, of soms nog meubels elders opgesla gen waren geweest. Dientengevol ge heerste er weldra in de kleine keuken en later in de woonka mer een prettige sfeer. Natuur- lijk moest H.M. ook de kleine slaapkamers, de kasten en de verdere inrichting zien, zodat ze zich vrij goed kon voorstellen j hoe de Wieringermeerders in de naoorlogse periode hebben, ge huisd. Bovendien bracht Burge meester Loggers Haar nog in her innering, dat soms in blokken van vier van deze nood woninkjes gezinnen met totaal 49 kinderen hebben verbleven. Wel een scherpe tegenstelling met de noodwoning vormde de in middels gereedgekomen nieuwe woning voor de fam. Munters. Hierin is alles even royaal en confortabel ingericht, zodat hier op stellig de adjectieven doelma tig en gezellig van toepassing zijn. Maar tussen al die bedrijven door was het poesje van mevr. Munters bij H. M. de Koningin op de schouders geklommen en bleek niet te bewegen te zijn die hoge plaats prijs te geven. Zo doende vergezelde het diertje onze Vorstin ook door de stallen en bergruimten van de boerderij heen tot aan de grote sehuurdeu- ven in de wijde verten en kla terden weer op. Het was een schoon gehoor. En op de Kaas markt concerteerde de Eerste Hoornse Accordeonvereniging on der leiding van de heer Roelof Wassenaar. Wonderblije klanken zwierven over de markt en even later juichte de West-Friese Zan- gersgroep „Ars Populo" onder lei ding van Mej. Hendrine Wesse- mius. Op ontroerende wijze ver tolkten beide verenigingen de vreugde van het Hoornse volk, de vreugde van het weten dat de Koningin in hun stad was. Stoer en stram stond daar Jan Pieterszn Coen neer te kijken op het gewemel aan zijn voeten. Als uit het niet schenen de fiere woorden „Despereert niet" op te lichten. Wees gerust, een volk dat zo zijn trouw betuigt aan het Vorstenhuis zal niet wanhopen, ook al woeden de stormen nog zo fel. Eensgezind stonden de bur gers daar, rijk naast arm, oud naast jong, en in aller oog glimp- te de trots inwoner te zijn van de trotse stad aan het IJselmeer, Vlammend kwam de gloed van het museum en de Waag te voor schijn uit een vervlogen deining. Ook zij hoorde bij het feest. Im mers de zee is het geweest, die nadat haar geweld overwonnen was, het kleine Nederland groot heeft gemaakt. Waren het de Hollanders niet die eenmaal de zeven wereldzeeën beheersten? Door de stad kruisten „Apollo" en „unst na Arbeid" en „Cres cendo" en hun muziek kaatste te gen de gevels van de oude en nieuwe huizen, kwam terug en vlood weer henen, werd op de zoele wind gewiegd en streelde de duizendkoppige menigte. Hoorn, Koninklijke residentie voor een, nacht. Majesteit slaap gerust, over U waakt de Eenhoorn en achter hem staat de bevol king van deze, onze stad, die zich fier op de borst slaat en U toeroept: „Wij zijn Uw volk". Werk gegund ST. NICOLAASGA Aaoi de heer J. Postma alhier is door he; kerkbesfuur van Zwaagdijk-Oost (Noord-Holland) opgedragen de bouw van een nieuwe katholieke kerk aldaar. KAASMARKT LEIDEN Goudse zware tot 2.37 Goudse le soort 2-232.29. Goudse 2e srt. 2.172.222, Leidse le soort 2.26 2.37, handel matig, aanvoer 76 partijen Goudse en 6 nartiien Leidse. TEHERAN. 20 Juni. Een woordvoerder van de Nationale Perzische Oliemaatschappij heeft medegedeeld, dat Perzië tot dus verre 21 contracten voor de ver koop van oliën heeft gesloten. Van de maatschappijen waarmede de contracten zijn gesloten, heeft er echter slechts één zich aan zijn contractuele verplichtingen ge houden, die inhouden, dat binnen 60 dagen na de in werkingtreding van het contract een tankschip naar Perzië moet worden gezon den om een gedeelte van de be stelde olie te laden. Deze maat schappij is de Italiaanse onderne ming, die de „Rose Mary" heeft gezonden. Alle andere contracten zijn komen te vervallen. TRUMAN TEKENDE WASHINGTON. President Truman heeft Vrijdag het wets ontwerp inzake hulp aan het buitenland ten bedrage van 6.447.730.750 dollar getekend. Het bedrag is 18,6 procent minder dan hetgeen hij zelf noodzakelijk had geschat. Bij de behandeling van het wetsontwerp in het Congres werd weliswaar het principe van hulp aan het buitenland gesteund, doch scherpe critiek geleverd op enige punten van het program, met als gevolg dat het oorspronkelijk door president Truman gevraagde be drag van 7.900 millioen dollar met ongeveer anderhalf milliard dol lar werd besnoeid. „DE AARDAPPELEN VAN ALMELO" 's-GRAVENHAGE, 20 Juni Een deputatie van volkstuinders uit Almelo heeft heden gelegen heid gekregen bij de minister haair bezwaren kenbaar te maken tegen het verwijderen van op de met aairdiappelmoeheid besmette terreinen geteelde aardappelen. Hoewel in Almelo, tegen het wettelijk verbod in, aardappelen op besmet volkstuintenrem zijn geteeld, heeft minister Mansholt een tegemoetkoming in de gele den schade in uitzicht gesteld. Het is namelijk gebleken, dat m Almelo de ministerieële verbods bepaling, die ten gevolge van de uitgebreidheid der besmetting ter plaatse iaat afkwam, bovendien vanwege het gemeentebestuur niet opvallend genoeg bekend is gemaakt. Burgemeester Canncman begroet H. M. aan de Doelenkade, waar de padvindsters gereed staan om H.M. het geschenk voor de „Piet Hein" aan te bieden. ren. Toen moest het noodgedwon gen het plaatsje verlaten, omdat de Koningin haar reis per auto diende te vervolgen. Van onder de heining keek het beestje de Koningin na, en zag hoe Zij af scheid nam van de boer, de boerin en Ir. Ovinge. Imponerend slot. Op de Zuider Kwelweg, enke le kilometers van Medemblik, waren liefst 170 tractoren opge steld, elk getooid met een rood, wit-blauwe vlag en bemand met bestuurders in overalls. 169 man nen en één meisje. Zodra de auto met de Koninklijke standaard passeerde zette de gehele, kilome terslange fille zich onder luid geronk in beweging voor een massale opmars in de richting van Medemblik. Dit imponerende uit geleide toonde de nieuwe wijze waarop de landbouw in de Wie ringermeer door de mechanisatie wordt bedreven. Stoer en onverzettelijk als de Wieringermeerboeren ten tijde van tegenspoed, ploegden trac toren zich een weg tot aan het punt waarop Burgemeester G. C. Loggers afscheid zou nemen van Koningin Juliana, nl. op de grens tussen de gemeenten Wieringer meer en Medemblik. De woorden van afscheid gingen teloor in de felle Zuidwester.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3