Nieuw Noord-Korea zit in het duister na aanval met 500 vlieqtuiqen Breng deze mensen in de Kamer RELLETJES IN BRUSSEL tegen Vlaamse zangers DAGBLAD VOOR ALKMAAR Geen vrede? %*Onze kracht Vijf electrische centrales aan de Jaloe verwoest Gevangenisoproer in Brazilië; 128 opstandelingen ontsnapten Broodje kuit Verrekening EN OMGEVING nHd Dan ook geen licht 208 Mig's bleven aan de grond Actrice bediende geheime zender Landingsvaartuigen naar Nieuw-Guinea 4000 kilometer onder spoorwagon Zij worden thans in oerwoud achtervolgd Ridgway op bezoek in West-Duitsland Overeenstemming slechts gedeeltelijk zegt Menten omzetbelasting HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DmS HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Pag. 1 Dinsdag 24 Juni 1952 46e Jaargang No. 12508 DE VERKLARING, welke mgr. dr. Hanssen, coadjutor-bisschop van het bisdom Roermond, Zon dag op een Katholiekendag in Noordholland heeft afgelegd, heeft nog weer eens ten over vloede duidelijk gemaakt, waar in diepste wezen de schoen wringt by de verkiezingen, die morgen worden gehouden. In de eenheid ligt onze kracht. Het is al zo vaak gezegd en dingen die veel gezegd worden, gaan ons gemakkelijk in een sleur voorbij. Maar het is geen zinledige formule. Het is volle werkelijkheid. De eenheid op politiek gebied is in ons land voor de katholie ken een noodzakelijk mid del om de geestelyke waarden veilig te stellen! Dat is een be langrijke uitlating, die veel twij fel aangaande de houding van üe bisschoppen opheft. Men heeft immers wel eens gemeend, dat het standpunt van ae bisschoppen, zoals dat in 1948 was geformuleerd, veranderd zou zijn, omdat niet al eerder en weer opnieuw een gemeenschap pelijke verklaring over de hou ding van de Nederlandse katho lieken bij de verkiezingen ge geven is. In 1948, in de omstandigheden zoals ze toen waren, hebben de bisschoppen gezamenlijk ver klaard, dat zij van de katholieke partij het meest verwachten voor het bevorderen van een christelijke maatschappij en voor de afweer van het com munisme. Daarom concludeerden zij, dat het onafwijsbaar nood- zaKeiyk was, dat de katholieken, ook op politiek gebied, één ble ven. In eenheid, ook op politiek ge bied, ligt onze kracht. Het is met een ander woord hetzelfde, zoals jhr. Ruys de Berenbrouck z.g. en mgr. Nolens z.g. en mr. Goseling z.g. het altijd hebben gezegd en niet alleen gezegd, maar zü zijn zelf in de practyk met hun voorbeeldig werk vóór gegaan dat onze eendracht, de eendracht van de katholieken op staatkundig terrein, s lands kracht is. Onze kracht, de kracht van de katholieken, die een grote taak nog hebben te vervullen in dienst van het vaderland. In eenheid ligt ónze kracht en tevens de kracht van het land, dat op zoveel terrein onze mede werking niet kan missen. Hoe sterker wij echter één zijn, hoe meer wij kunnen doen. Maar dan is ook onverbiddelijke eis, dat wij één, zijn en één blijven. Dat die eenheid een nood zakelijk middel is, heeft mgr. Hanssen nog eens sterk be nadrukt en er is bovendien geen enkele reden om te veronderstel len, dat de andere bisschoppen het met de zin en de strekking en de inhoud van dit woord, door deze bisschop bij deze ge legenheid gesproken, niet eens zouden zijn! Te juister tijd is dan ook in deze bisschoppelijke verklaring rog eens gezegd, dat onze poli tieke eenheid een noodzakelijk middel is, om de geestelijke waarden veilig te stellen. Die geestelijke waarden worden van verschillende kanten bedreigd. Verzorging van stoffelijke belan gen is hard en hard nodig, in de politiek liggen in de bestaan de verhoudingen, nationaal en internationaal, de zorgen voor financiële en economische en sociale zaken sterk op de voor grond. Maarde geestelijke zaken zijn toch altijd nog het voornaamste. Wij hebben te zorgen, en iedere kiezer en kiezeres heeft morgen de taak en de plicht, daaraan mede te werken door het uitbrengen van zijn stem, dat Nederland christelijk wordt ge regeerd. Het algemeen welzijn is niet alleen een zaak van stoffelijke orde, maar op de eer ste plaats van geestelijk-zede lijke aard. Wij willen met onze partij de beginselen van de natuurlijke zedenwet en van de Goddeiyke Openbaring doorvoeren. Dat is de grondslag van de christelijke staat, die in ontstaan en voort bestaan afhankelijk is van de Schepper en dip dus tot het scheppingsdoel moet bijdragen. Hij moet dus God erkennen en dienen, met name door in wet geving en bestuur „Gods wet te nemen tot opperste richtsnoer". Zo staat het in het program van de K.V.P. en dat program zal in de toekomstige verhou dingen in elk geval zo sterk mogelijk juits op deze punten moet worden doorgevoerd. Maar dan is het ook zaaK, dat wij één. blijven. In eenheid ligt onze kracht. Moge dat morgen weer blijken! „Morgen ONZE dag!" HEDEN, Dinsdag 24 Juni, spreekt prof. dr. C. P. M. Romme, om half acht, voor de K.R.O.-zender over de verkiezingen, onder de ti tel: „Morgen ONZE dag". Luistert dus vanavond naar de K.R.O. TOKIO, 23 Juni Vijfhonderd marinevliegtuigen van drie vliegdekschepen en lichte bommenwerpers van het leger heb ben heden vijf communistische hydro-electrische centrales langs de Jaloe verwoest. De Vijfde Luchtmacht deed de aanvallen vanuit bases te land in Korea; de toestellen van de vloot stegen op van de vliegdekschepen Boxer, Bonhomme, Richard en Princeton. Doel van de aanvallen was een groep dammen en generator-complexen, die gedurende de Japanse bezetting ongeveer 48 km. ten Noordoosten van Antoeng, de grote Mig basis in Mandsjoerije, zijn gebouwd. Het was de grootste op zichzelf staande luchtaanval in de gehele Koreaanse oorlog. gebied van Mansjoerije van stroom. Een woordvoerder van de lucht macht deelde mede, dat de vlieg-, tuigen, uit alle richtingen op de doelen aanvlogen en deze be stookten met raketten en zwaar-explosieve pantser_door- dringende bommen. t Hü deelde voorts mede, dat op het communistische vliegveld An toeng in Mandsjoerije, dat in 't zicht van de aanvallende toestel len lag, 208 communistische Migs geteld waren, maar dat geen van deze de door Sabres en Panter- jets van de vloot geëscorteerde bommenwerpers aanviel. Een van de verwoeste centra les is die, welke Moekden en andere industriegebieden in Mandsjoerije van electriciteit voorzag. De luchtmacht heeft meegedeeld dat alle geallieerde vliegtuigen veilig op hun basis terugkeerden. De piloten verklaarden, dat het vyandelijke luchtafweergeschut zeer "hevig was, maar dat zij ver der in de lucht niet met tegen stand te kampen hadden. Van de basis Antoeng stegen twee Migs op, maar enkele se conden later keerden zij reeds weer terug. Sinds de oorlog zijn deze cen trales de voornaamste bron van electrische energie geweest voor communistische industrieën in Mandsjoerije en Noord-Korea. De vlootautoriteiten hebben medegedeeld, dat de rapporten er op wijzen, dat de „primaire en secundaire doelen grondig zijn vernield". Alle doelen waren gelegen aan de Koreaanse zijde van de Jaloe, die tussen Korea en Mandsjoerije stroomt. De centrales waren anderhalf jaar geleden door de geallieerden gespaard, toen zij zich bij de Jaloe bevonden. De vijf centrales voorzagen in het bijzonder Pjong jang en Tsjinampo en een groot DE 25.000 ER UIT 's-GRAVENHAGE In de 1516e Staatsloterij, 3e klasse le lijst, is de pr'js van f 25.000 ge vallen op no. 3823. SPIONNAGE-ZAAK IN WEST-DUITSLAND KARLSRUHE, 23 Juni Het West-Duitse Openbaar Ministerie heeft een gerechtelijk onderzoek bevolen tegen de actrice Maria Knuth en drie ambtenaren van ed politie te Frankfort „wegens het verstrekken van inlichtingen over bezettingstroepen en de politieke toestand, aan een buitenlandse inlichtingendienst". De actrice beschikte over een geheime radiozender, waarmede zij met personen in het buiten land in verbinding trad. Zij zou o.m. hebben getracht gegevens te krijgen over West-Duitslands by- drage tot een Europees leger. De politie heeft eerder meegedeeld, dat de betrekkingen van de ac trice met Polen werden onder zocht. SPECIAAL UITGERUST MET MAST EN ZEIL 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Onder bevel van luitenant ter zee van speciale diensten II T. Kasemier zullen vandaag twee landingsvaartuigen, de „L 9607" en „L 9608" uit de haven van Nieuwediep naar Nieuw.Guinea vertrekken. De beide schepen meten 350 ton standaard waterverplaatsing. De lengte is 58,5 meter, de breed te 9,68 meter. Aangezien deze scheepjes niet zijn gebouwd voor een dergelijke lange zeereis, werden zij voor deze overtocht uitgerust met een mast, ra's en een razeil van 60 vierkante meter. Hierdoor kan bovendien een hoeveelheid brand stof worden bespaard. UIT PRAAG GEVLUCHT KOPENHAGEN, 23 Juni Drie Tsjechische vluchtelingen zyn vandaag in Denemarken gearres teerd na een reis van ruim vier duizend kilometer dwars door Europa. De vluchtelingen reisden per trein, maar niet op de nor male wijze. Zy betrokken tegen het vallen van de avond hun zit plaatsen op de as van een wagon. Zo reisden ze volgens hun eigen zeggen van Praag naar Belgrado. Daar zochten zij een trein uit, die naar Parijs ging en van Parijs ging het door Duitsland naar De nemarken. In Nyborg werden zij ontdekt door een spoorwegarbei der die de assen controleerde. Zy zullen naar Kopenhagen worden overgebracht en daar zal door de immigratie-autoriteiten uitgemaak worden wat er met hen gebeu ren moet. De centrale, die door de ge allieerden werd aangevallen is op vier na de grootste ter wereld en werd in 1941 door de Japan ners voltooid. De bouw ervan kostte bijna 100 millioen dollar. De dam werd niet beschadigd. Deze is bijna een kilometer lang en steekt ruim honderd meter boven de Jaloe uit. De centrales, die aan de voet van de dam lig gen en die vernield werden, heb ben een gezamenlijke capaciteit van 600.000 kilowatt. Drie generaties van de Noorse koninklijke familie op een foto. In het midden fyoning Haakon II, die in Augustus 80 jaar hoopt te worden. Rechts kroonprins Olaf en links diens zoon prins Harald. RIO DE JANEIRO, 23 Juni Op het gevangeniseiland Anchie- ta voor de Braziliaanse kust, zijn Vrijdag honderden gevangenen in opstand gekomen. De orde is thans volledig hersteld. Volgens in Rio binnengekomen berichten is de gevangenis door brand ver woest. Toen een Haagse caféhou der gisteravond een lastige klant uit zijn zaak wilde ver wijderen. mengde een bou vier van een der gasten zich onverwacht in dit gebeuren. De hond beet i. vrouw van de caféhouder in beide kui ten. Van de schrik kreeg de caféhouder een zenuwtoeval. Gelijktijdig viel een olieman., die als bezoeker in de zaak was. flauw. Men waarschuw de de Geneeskundige Dienst, die na aankomst eerst de vrouw van de caféhouder verbond en daarna de café houder en de olieman bij kennis bracht, „Ontwaakt", verklaarde de caféhouder: de eigenaar van de hond treft geen schuld. Gevangenen, die naar het vas teland zijn ontsnapt leveren nog stryd tegen regeringstroepen. In genoemde berichten wordt ver der gezegd, dat slechts 128 van de 433 opstandelingen naar het vasteland zijn overgestoken. 44 van hen waren weer gevangen genomen en enkelen gedood. By de opstand werden 11 mili tairen en vijf bewakers gedood. De gevangenen voorzagen zich van wapens uit het arsenaal van de gevangenis. Vliegtuigen heb ben getracht de bewegingen van de ontsnapte gevangenen, die zich na de landing op het vasteland verspreidden, te volgen. Vele plaatsen zyn geterroriseerd. Een torpedoboot jager zou naar de kustplaats Paraty gezonden zyn. Een groep van ongeveer vijftig misdadigers, gewapend met Tom my guns en handgranaten, wordt thans door het oerwoud nagejaagd door eenheden van het leger die opdracht ontvangen hebben, bij het minste of geringste verdachte teken het vuur te openen. Tijdens de 75 uur dat de ge vangenen zich nu in vrijheid be vinden hebben zij door het oer woud een afstand afgelegd van een kleine vijftig kilometer. Zij bevinden zich thans tussen Uba- tuba, een kustplaats in de staat Sao Paulo en Paraty in het Zui den van de staat Rio de Janeiro. BRUSSEL, 23 Juni Na af loop van een zangfeest van het Vlaamse „Algemeen Nederlands Zangverbond", is het gisteravond in het centrum van Brussel tot vrij ernstige ongeregeldheden ge komen. Toen de deelnemers aan het zangfeest zich in optocht en onder het zingen van Vlaamse liederen van het Sportpaleis naar het centrum van de stad begaven, werden zij nabij het Brouckere- plein opgewacht door een aantal lieden, die een zeer vijandige hou ding tegen hen aannamen. De kreten van de leden van het Algemeen Zangverbond: „Amnes tie, Amnestie" werden beant woord met scherpe opmerkingen aan het adres van de Vlaamse leiders tijdens de oorlog en al spoedig kwam het hier en daar tot een handgemeen. Opschriften die in de stoet van het Zangver bond werden meegedragen en waarop eveneens amnestie werd geeist voor Vlaamse collabora teurs, werden door de tegende- monstranten verscheurd. Nadat de politie tussenbeide was geko men, trokken de leden van het A.N.Z. zich terug op een clublo kaal in de Lakensestraat, gevolgd door een vijandige menigte. Nog voordat de politie had kun nen optreden, werden de ramen van dit café verbrijzeld waarbij zoals later bleek, een vrouw door BUCKEBURG, 23 Juni Ge neraal Ridgway is vandaag per vliegtuig voor zijn eerste inspec tiereis van vooruitgeschoven ge allieerde troepen, die de West- Europese grens bewaken, hier aangekomen. Achter gesloten deuren op het hoofdkwartier van "de Tweede Tactische Luchtmacht, hebben de Britse bevelhebbers hun nieuwe chef op de hoogdte gesteld van de vraagstukken van de Noord- Duitse vlakten. De traditionele invasieroute van het Oosten naar het Westen. Ridgway ging daarna naar de manoeuvres in het gebied van Soltau waar Britse tanks, infan terie en artillerie-excercities zul len houden met scherp. Morgen zal Ridgway soortgelijke manoeu vres bijwonen van de Franse en Amerikaanse eenheden. Dit zijn de candidaten, die de kiezers in de Kring Den Helder morgen in de Tweede Kamer zullen brengen. De katholieke kiezers in de eerste plaats. De candidaten van lijst 1. Voorop de heer Jac. Groen, die nu al bijna 20 jaar lid van het parlement, is en aan wie de leden van de Partij bij de candidaatstelling opnieuw hun ver trouwen hebben geschonken. Nummer twee is de heer dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, en het zal ons een eer zijn, hem weer in de Kamer te brengen. De derde man is de heer Th. S. J. Hooy, terecht beschouwd als de pleitbezorger van Kamer, als Katholiek Noord-Holland, samen met de kringen Haar lem en Utrecht, trouw blijft aan de katholieke eenheid. Dan komen, wanneer de uitbreiding van de Kamer straks doorgaat, ook de andere drie candidaten, wier conterfeitsel hieronder staat afgedrukt, de Tweede Kamer binnen. Op de eerste plaats de heer ir. J. M. A. Penders, deskundige op het gebied van internationale landbouw zaken. Vervolgens mej. Agnes Nolte, aftredend lid, typische ver tegenwoordigster en vertrouwelinge van de katholieke vrouwen, en tenslotte de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., die zijn de middenstand, maar niettemin veelzijdig ingesteld "Om aller ver- plaats in het parlement waard zal zijn. Stemt morgen lijst 1, vul trouwen te genieten. Nummer vier staat pater dr. J. G. Stokman, het eerste hokje in vóór de naam van Groen en U brengt deze o.f.m., die het vooral opneemt voor de belangen van onderwijs en mensen in de Tweede Kamer! cultuur. Deze vier candidaten komen morgen zeker weer in de glasscherven ernstig werd gewond Een vlag met de Vlaamse Leeuw werd, nadat de menigte in koor „de vlag naar beneden" had ge roepen, ingehaald. Tegen negen uur was de rust in het centrum van Brussel nog niet teruggekeerd. Overal in de binnenstad was politie versterkt terwijl overvalauto's van de gen darmerie rondreden. Toen de le den van het Zangverbond, die uit alle streken van Vlaanderen naar Brussel waren gekomen, na negen uur de stad in autobussen verlie ten, werden zij door de tegende- monstranten nagejouwd en wer den er stenen naar hen geworpen. DEN HAAG, 23 Juni „Slechts zeven posten van de lange scha- destaat ad f 3.500.000.welke ik heb ingediend, zijn mij vergoed. Over die zeven posten ten bedra ge van ongeveer f 250.000.zijn de Staat en ik het eens geworden, over de andere posten konden wij geen overeenstemming berei ken", aldus verklaart de heer Menten tegenover het K.N.P., nu de nota van Minister Mulderije het wil doen voorkomen, alsof de schaderegeling tot een eind ge komen is. De heer Menten zegt voorts, dat hij wettelijk binnen 60 dagen in beroep moest gaan bij de be roepscommissie van het Commis sariaat Oorlogsschade om zijn recht te verkrijgen in de andere vorderingen op de staat. „Er is dus geen sprake van, dat ik fi nale kwijting heb gegeven. Ik heb slechts stukken getekend voor het kleine deel der schadevergoe ding, waarop de Staat mijn recht heeft willen erkennen." 'S GRAVENHAGE, 23 Juni Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de Omzet belasting heeft aanvaard en de wet in het Staatsblad is afgekeurd ligt het in de bedoeling de daarbij voorziene belastingverlagingen op 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Voor de desbetreffende goede ren, welke op die datum bij de handel (kleinhandelar, groothan delaar, grossier, importeur) in, voorraad zijn, zal een teruggaaf van belasting wordden verleend. Om voor teruggaaf in aanmer king te komen, dienen belang hebbenden vóór 10 Juli 1952 op een dartoe kosteloos verkrijgbaar formulier van bedoelde voorraad aangifte te doen bij de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen. Eventuele teruggave zal niet in contanten worden uitbetaald, maar na controle en vaststelling van, het bedrag op de eerstvol gende gewone aangifte voor de omzetbelasting in mindering kun nen worden gebracht. Invasie van beren in Noord-ltalië BRESCIA, 23 Juni Twee schaapherders hebben zich gister avond bij de politie beklaagd over een invasie van bruine beren in de valleien van de Alpen ten Noorden van Brescia. Zij zeiden, dat de beren zeldzaam in Eu ropa in ongewone aantallen te voorschijn waren gekomen, de kudden hadden aangevallen en 11 schapen en twee geiten gedood hadden. TWENTSE TEXTIELFABRIEK IN STAAT FAILLISSEMENT ALMELO, 23 Juni Naar wij vernemen zijn de vennootschap onder firma Schrader, Schneider en Tijert en Co., textielfabrieken te Stad Delden en haar firman ten J. W., F. en M. B. Schneider in staat van faillissement ver klaard. De schuldenlast bedraagt ongeveer anderhalf millioen gul den. Enige tijd geleden was reeds uitstel van betaling verleend. Mo menteel werken er meer dan honderd arbeiders op genoemde textielfabrieken. AARDAPPELVELD IN DE KAMER OLDEMARKT De heer R. kuilde vorig najaar zijn pootaardappelen in in de tuin ichter zijn woning. Toen hij Ie poters te voorschijn wilde falen waren er nog 6 aan- vezig. Men vermoedde dief- ital. Dezer dagen kwamen loor de naden en kieren van le vloer verschillende sprui- en; de vloer moest worden ipgebroken en men zag een compleet aardappelveld. Rat en hadden de poters hier gepoot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1